Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2015r.- 191 dzień od nowego rozejmu.


Aleksandrowka- wymiana jeńców.

Amerykański wiceprezydent Joe Biden przeprowadził wczoraj rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie, w tym wyrażono zaniepokojenie zapowiedzią przeprowadzenia przez separatystów wyborów na kontrolowanym przez siebie obszarze oraz jakoby planowanym przez nich opanowaniem dalszych terenów wschodniej Ukrainy.

Według komunikatu biura prasowego Białego Domu, Biden i Poroszenko potępili ostatnie ataki separatystów, w tym na obserwatorów misji OBWE w Doniecku.

Amerykański wiceprezydent poparł działania podjęte przez Poroszenkę mające na celu decentralizację władzy oraz zobowiązanie do wywiązania się z podpisanych wcześniej porozumień pokojowych w Mińsku.

Ze swej strony Stany Zjednoczone mają udzielić pomocy Ukrainie przy realizacji tych celów.

Wiceprezydent USA poruszył też sprawę ostatnio zawartego porozumienia władz ukraińskich z wierzycielami na temat redukcji zadłużenia. Wyraził przy tym nadzieję, że porozumienie to umożliwi uniknięcie niewypłacalności i złagodzi ciężar zadłużenia publicznego.

O rozdwojeniu jaźni oby rozmówców może dowodzić fakt, że ukraiński ekspert Centrum Razumkowa, Aleksander Melnyk- jeszcze przed ostatnią turą rozmów ukraińskiego prezydenta w Berlinie, gdzie spotkał się z Angelą Merkel i François Hollandem, a następnie w Brukseli z szefami naczelnych struktur UE- powiedział, iż:

„Rozumie (Poroszenko- dopisek mój), że rozmowy mińskie, porozumienia, miński format poniosły klęskę, co jest obecnie oczywiste dla wszystkich (…), ale zmuszony jest publicznie mówić jakieś komplementy na ten temat”.

Tym bardziej, że Petro Poroszenko odnosząc się wczoraj na kongresie swojej nowej partii „Blok Poroszenki- Solidarność”, do problemu reformy konstytucyjnej powiedział, że:

„Żadnej federalizacji, żadnych (specjalnych– dopisek mój) statusów. I to jest to za czym będziemy głosować w poniedziałek. I to jest to co pozwoli zachować jednolity status Ukrainy (…) Tym głosowaniem my musimy ochronić Ukrainę (przed rozpadem– dopisek mój)

Jak z powyższego widać mamy już do czynienia z objawami schizofrenii na arenie międzynarodowej, bo jak można inaczej wytłumaczyć takie zjawisko, że cały ubiegły tydzień ukraiński prezydent krąży jak złe widmo po Europie skarżąc się na prowokacje jakich mają się dopuszczać separatyści, łamiąc w ten sposób porozumienia pokojowe z Mińska, kiedy on sam pełen dobrej woli i nadziei, te porozumienia chce wprowadzać w życie i jednocześnie ukraińskie wojsko już od dawna je przestrzega pokojowo tylko ostrzeliwując cywilów w Donbasie.

Nie dość tego te wierutne bzdury jakie głosił podczas wojaży zagranicznych ukraiński prezydent, nie wywołały żadnej negatywnej reakcji ze strony jego rozmówców, a wręcz przeciwnie tylko przytakiwanie i szczery żal z powodu tak bezwzględnej agresji jakiej poddana została proeuropejska i demokratyczna Ukraina ze strony podstępnej Rosji.

Oczywiście niezależne wiodące zachodnie media też nie inaczej postępują w tej sprawie wzorując się na postawie liderów politycznych.

Tak więc, jak to już od samego początku agresji ukraińskich wojsk na zbuntowaną ludność Donbasu, liderzy zachodniego świata jak i jego media, nie chcą dostrzec ofiar cywilnych ukraińskiego ostrzału, ale zamiast tego widzą agresję ze strony separatystów wspieranych przez rosyjską armię.

Tylko, że na dowód zbrodniczych ostrzałów- prowadzonych przez ukraińskie wojsko na tereny zamieszkałe przez ludność cywilną i ofiar śmiertelnych jakie są ich skutkiem- istnieje tysiące już tysiące filmów i zdjęć, natomiast nie ma jak dotychczas żadnych dowodów na to, że to separatyści ostrzeliwują cywili, że ma tam miejsce interwencja rosyjskich wojsk, i wreszcie, że to Rosja zaopatruje ich w broń i amunicję. Zamiast więc- gdy z jednej strony są dowody na dokonywanie zbrodni wojennych przez wojsko ukraińskie o czym zapadła solidarna zasłona milczenia- przedstawić dowody na poparcie tezy o rosyjskim zaangażowaniu, są tylko puste słowa, o tym że Rosja dokonuje agresji na niczemu niewinną ofiarę jaką wykreowano na Zachodzie Ukrainę.

Taka postawa świata zachodniego dowodzi, że cele deklarowane są zupełnie inne od rzeczywistych, zaś Ukraina została wybrana tylko jako narzędzie do ich osiągnięcia. I dlatego nie dostrzega się zbrodni dokonywanych na Ukrainie w imię odkurzonej ideologii skrajnego nacjonalizmu, a widzi się to czego tam nie ma- czyli rosyjską inwazję.

Niebezpieczeństwo takiej postawy jest bardzo poważne, bo ewidentnie prowokuje do otwartej konfrontacji bo nie daje możliwości zaistnienia innych alternatyw, gdyż nawet porozumienie pokojowe podpisane w Mińsku okazuje się tylko zagraniem taktycznym, mającym dać czas Ukrainie na przygotowanie się do kontynuowania wojny z częścią swoich obywateli.

Z drugiej strony możliwe jest jeszcze jedno wytłumaczenie tej postawy przywódców krajów demokracji zachodniej, że są oni już świadomi klęski jaką ponieśli na Ukrainie, i to obserwowane obecnie rozdwojenie jaźni polega tylko na tym, aby ukryć fakt swojej porażki, a Rosja i separatyści do odegrania roli ofiary nagonki propagandowej nadają się w tym przypadku bardzo dobrze.

A więc Zachód będzie nadal- ukrywając fakt zbrodni popełnianych przez reżym kijowski i jawną faszyzację tego kraju- wysłuchiwał bajek rozpowszechnianych przez przedstawicieli ukraińskich władz na forum międzynarodowym, a jednocześnie po cichu wycofa się z tego poronionego projektu pozostawiając Ukrainę z zaserwowanymi jej problemami, samą sobie.

Ta wersja jest bardzo prawdopodobna ze względu na ostatnią sytuację jaka ma miejsce w Donbasie, gdzie jak na razie planowana wcześniej ofensywa przeszła w fazę rzeczywiście przestrzeganego rozejmu, a walki zostały poważnie zahamowane.

Jak widać „demokracja” zachodnia pokrętnymi drogami chodzi, a pozostałe kraje muszą podążać za nią.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ekspert-centrum-razumkowa-poroszenko-boi-sie-utraty-sojusznikow/zn6pkd

***

Kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby w Donbasie praktycznie nastąpił spokój. Nie odnotowano żadnych incydentów militarnych na terenie Doniecka.

Jedynie z kierunku Artiemowa ukraiński czołg ostrzelał północno-zachodnie obrzeża Gorłówki i później ukraińska artyleria ostrzelała jeszcze teren mieszkalny na osiedlu Gołmowskim, ale poza znacznymi stratami materialnymi obyło się tym razem bez ofiar wśród ludności cywilnej. Ostrzał ten rozpoczął się o godzinie 22:00 i trwał w dwóch turach do około 23:00:

Spokój utrzymywał się również w rejonie Telmanowa i Jasinowatej.

Poza tym toczyły się walki od godziny 17:50 w rejonie Spartakusa i Jasinowatej, gdzie ukraińskie wojsko od strony Awdiejewki zaatakowało pozycje obronne sił powstańczych.

Walki później, od godziny 18:05, przeniosły się w okolice Staromichajłowki, gdzie ukraińskie wojsko dokonało ataku na linie obronne sił powstańczych na zachodnich obrzeżach tej miejscowości.

Doszło również do sporadycznych walk w okolicy miejscowości Biełaja Kamienka.

Było to pierwszy tak spokojny dzień na terenie DRL od czasów wejścia w życie zawieszenia broni 15 lutego bieżącego roku.

Na odcinku frontu ługańskiego wczoraj w późnych godzinach nocnych, około 22:40, miały miejsce intensywne walki w okolicy Stanicy Ługańskiej, gdzie ukraińskie wojsko przy użyciu czołgów wspieranych ogniem ciężkiej artylerii zaatakowało tamtejsze linie obronne sił powstańczych. Atak został odparty przy bardzo dużych stratach po stronie ukraińskiej. Kilka czołgów zostało zniszczone, a pozostałe trafiły jako zdobycz w ręce powstańców. Ukraińscy żołnierze porzucili sprzęt i wycofali się w popłochu na z góry upatrzone pozycje.

Później w tym samym rejonie frontu, ukraińskie wojsko około godziny 23:00 przeprowadziło ostrzał z kierunku Troickowa przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm i moździerzy kaliber 120 mm na miejscowość Pierwomajsk. Tam też w okolicach miejscowości Kalinowo doszło do walk. Później na Pierwomajsk ukraińskie wojsko wystrzeliło jeszcze trzy rakiety.

Na koniec kilka zdjęć:

Gołmowskij- skutki nocnego ostrzału przez ukraińską artylerię.

I jeszcze kilka filmów:

***

Pozdrawiam .

Reklamy

121 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2015r.- 191 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jaceniuk stwierdził, że konieczne jest zakup min 1 mld m3 gazu przed sezonem grzewczym.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/yatsenyuk-ukraine-has-to-save-at-least-1-bln-cubic-meters-of-gas-by-winter-2-396749.html
  Bez odbudowania zaufania inwestorów nie jest możliwe podniesienie się ukrainskiej gospodarki.
  http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-08-28/bailout-won-t-save-ukraine-without-crackdown-on-graft-ebrd-says
  Volodymyr Demchyshyn minister energetyki zapewnia: nie będzie przerw w dostawie prądu 🙂
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/energy-minister-there-wont-be-rolling-blackouts-this-winter-396751.html
  Eksport energii elektrycznej w przedziale styczeń-lipiec spadł o 2,5 x w porównaniu z poprzednim sezonem.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukraine-cuts-electricity-exports-by-25-times-in-jan-july-2015-396745.html
  Na Modernizację kolei na Ukrainie przeznaczono nieco ponad 2 mld hrywien w tym roku tj 7,4% zalecanej kwoty.
  http://www.kyivpost.com/content/business/capital-investment-of-railways-in-2015-will-come-to-a-mere-74-of-required-sum-396744.html
  Żydzi przypominają: Lwów był miastem żydowskim 🙂
  http://www.irishtimes.com/news/world/europe/lviv-revives-jewish-past-as-ukraine-bids-to-link-with-israel-1.2331131

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Niektórzy twierdzą że ukry przehandlują Krym za kasę za obligacje które są winni Rosjanom
  http://lifenews.ru/news/160278

  .https://youtu.be/DURa3R3JMvU Walka pod Białą Kamienką. Wczoraj.

  Bajka o wyborze z 2013 – podobno zabroniona na u’Krainie .https://youtu.be/KAd3n-qSt8E

  Mem z tłumaczeniem: .http://vk.com/photo177729390_376486754
  Na Zachodniej Krainie wymyslono broń sejsmiczną pod roboczym i tajnym tytułem „kto nie skacze ten Moskal!” Podczas prób tej nowej broni oderwał się półwysep krymski i nastąpiło odłamanie części południowo-wschodniej Krainy…
  Ale próby broni tajnej nadal trwają…

  Pani Szyłowa .https://youtu.be/BVGcI4lDLGc

  Jeszcze jedno wolne tłumaczenie ad hoc…

  Эксперты, которые обсуждают, что „вот-вот начнётся, потому что долго содержать группировку накладно”, не учитывают, что содержать эту кучу долбоёбов в грязи окопов как можно дальше от Киева в одноразовой форме и сланцах, кормя гнильём, Киеву гораздо выгоднее и безопаснее для здоровья, чем содержать их в домах, объясняя, где работа, где деньги, почему упал уровень жизни и пр.

  Eksperci którzy twierdzą że „już-juz się zacznie” i że „nie da się trzymać długo w okopach takiej wielkiej armii” nie biorą pod uwagę że dla Kijowa trzymanie takiej ilości debili z daleka jest korzystniejsze niż odpowiadania na ich pytania: co z pracą, gdzie kasa, dlaczego spadła stopa zyciowa…

  Fajny tekst Colonela – znalazłem tutaj o tym że „osobnego statusu” nie będzie….
  Proces miński jest martwy a sytuacja rozwija się równolegle i niezaleznie do ewentualnych rozmów w Mińsku
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12639%2Fall

  Kraje się zmieniają, lata płyna a Michaś dalej żre krawaty!
  .http://cs628425.vk.me/v628425315/15177/ZQw2peftOG4.jpg

  OT małe albo i niemałe… O 10-ciu którzy uratowali cały świat. Czyli o tych pierwszych którzy ugasili pierwszy, najgrozniejszy pożar w Czarnobylu…
  Takie, ku pamięci i przestrodze… http://info-grad.com/10-chelovek-kotorye-spasli-mir/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT aczkolwiek dot. tematu tutaj poruszanego:
  „Mamy wielką nadzieję, że polskie władze podejmą właściwe kroki w tym zakresie” – stwierdził lider Światowego Kongresu Żydów Robert Singer w specjalnym oświadczeniu tej organizacji w sprawie odnalezienia w Polsce tzw. złotego pociągu.
  Przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów sugerują, że ewentualne cenne znalezisko powinno zostać zwrócone społeczności żydowskiej jako… polska rekompensata za Holocaust.
  http://natemat.pl/153067,zloty-pociag-rozgrzewa-emocje-w-nowym-jorku-swiatowy-kongres-zydow-sugeruje-ze-tym-skarbem-polska-powinna-zaplacic-za-holocaust

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.