Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2015r.- 193 dzień od nowego rozejmu.


„Jesteśmy wolnym narodem i jesteśmy gotowi bronić swojej wolności zarówno metodami wojskowymi, jak i politycznymi” – oświadczył szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko.

W odpowiedzi na komunikat niemieckiego MSZ, na temat rozmowy telefonicznej jaką mieli odbyć z rosyjskim prezydentem Władymirem Putinem, niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande, podczas której stwierdzili oni, że przeprowadzenie wyborów na terenie kontrolowanym przez separatystów stwarzają zagrożenie dla mińskiego procesu pokojowego, głos zabrał Aleksander Zacharczenko, który powiedział, że:

„Uważam, że wybory lokalne w DRL stanowią zagrożenie dla nielegalnej władzy Poroszenki i jego popleczników, a nie dla samego mińskiego procesu”

Jednocześnie Aleksander Zacharczenko poinformował, że podjęto już decyzję o przeprowadzeniu wyborów w dniu 18 października. Podjęta decyzja o przeprowadzeniu samodzielnych wyborów przez zbuntowane republiki wynika z faktu, że nie dopuszczono przedstawicieli władz DRL i ŁRL do udziału w pracach legislacyjnych nad ustawą o wyborach lokalnych prowadzonych obecnie przez ukraiński parlament.
Jednocześnie Aleksander Zacharczenko przestrzegł kijowskie władze przed jakąkolwiek próbą zakłócania wyborów w Donbasie, mówiąc że:

” Odnośnie prób zakłócenia przebiegu wyborów, to jedyna droga, z której może skorzystać junta, ma charakter militarny (…) Jednak uważam, że im się to nie uda. Taktyka zastraszania nie działa na obywateli DRL. Przez półtora roku trwania wojny przywykliśmy do ukraińskich prowokacji. Nie zdziwi mnie, jeśli po ostrzałach do urn pójdą nawet ci, którzy nie zamierzali tego robić”

Sytuacja ta jest o tyle nie jednoznaczna, bo podczas rozmów w Berlinie z ukraińskim prezydentem, Angela Merkel i Hollande domagali się aby Kijów chociaż częściowo wprowadził w życie ustawę o „szczególnym statusie samorządowym” dla opanowanej przez separatystów części Donbasu, na co Poroszenko po powrocie do Kijowa odpowiedział negatywnie, mówiąc, że jego priorytetem jest zachowanie jedności terytorialnej Ukrainy, a specjalny status dla Donbasu temu zaprzecza.
Dlatego też wczoraj ukraińska Centralna Komisja Wyborcza wydała oświadczenie, że niemożliwe jest przeprowadzenie wyborów samorządowych w planowanym przez Kijów terminie 25 października na terenie kontrolowanym przez separatystów.
Tak więc, jak z tego wynika, ponownie odbędą się niezależne od siebie wybory w obu częściach Ukrainy, przypieczętowując w ten sposób rozpad państwa.
Innym dowodem na to, że Ukraina traci na trwale Donbas jest fakt, że w wyniku całkowitej blokady ekonomicznej i gospodarczej tego regionu podjętej przez Kijów, władze DRL przeszły na rozliczenia w rublach, które w transakcjach wewnętrznych i zewnętrznych stanowią obecnie około 92% całkowitego obiegu pieniądza.
Tak więc na skutek polityki prowadzonej przez władze w Kijowie wobec Donbasu, wbrew oczekiwanemu przez nie zachowaniu integralności terytorialnej całego obszaru państwa, przyspieszają one de facto jego rozpad.
Jak widać nie jest to- delikatnie mówiąc- mądra polityka prowadzona przez ukraińskie władze, dodatkowo wywołująca bardzo tragiczne skutki dla poddanej przez nią represjom ludności cywilnej wschodniej części Donbasu.
Na zakończenie tego wstępu warto poruszyć jeszcze jeden temat. Otóż jedno z wiodących polskich mediów opublikowało materiał w oparciu o materiały ukraińskich służb wywiadowczych.
Najciekawszy z artykułu opublikowanego w polskim medium jest jego tytuł i wstęp, który zacytuję w całości:
„REBELIANCI Z DONBASU TO FIKCJA. UKRAINĘ PODBIJA REGULARNE WOJSKO ROSYJSKIE”
„Pojawiają się kolejne dowody na obecność armii rosyjskiej w Donbasie. Nie przeszkadzają one jednak mediom na Zachodzie informować o ,rebeliantach’ i ,seperatystach’ walczących z armią Ukrainy na wschodzie kraju”.
Jak widać „autor” tego tekstu zarzuca zachodnim mediom głupotę, bo wbrew oczywistym faktom (oczywiście tylko dla „autora” tekstu) obecność rosyjskich wojsk w Donbasie jest niezaprzeczalna.
Dlaczego więc zachodnie media nie wykorzystują tak ważkiej informacji sprokurowanej przez ukraińskie służby wywiadowcze?
Ano dlatego, że zachodnie media opierają się na informacjach podawanych przez ich służby, a te jak dotychczas- pomimo usilnych starań- nie są w stanie udowodnić obecności rosyjskich wojsk w walczącym o swoje prawa Donbasie.
Natomiast odnosząc się do tytułu tej dezinformacyjnej notki; to może jej „autor” wyjaśni w innym swoim tekście na czym polega to podbijanie Ukrainy przez regularne wojsko rosyjskie?
Czy może to „wojsko rosyjskie” prowadzi wobec ludności cywilnej Donbasu operację antyterrorystyczną nękając ją ciągłym ostrzałem artyleryjskim, w wyniku czego od ponad roku giną tam ludzie i zostają na trwale kalekami?
Dlaczego więc ukraińskie regularne siły zbrojne i wspomagające je oddziały ochotników ze skrajnie nacjonalistycznych organizacji politycznych i zagranicznych najemników nie podejmują walki z „rosyjskimi wojskami” próbując w ten sposób oswobodzić ten kraj od ich militarnej agresji, tylko działania zbrojne koncentrują na ludności cywilnej, czego nawet nie usiłują ukrywać?
A może cała ludność Donbasu- wg. „autora”- jest regularnym rosyjskim wojskiem zaś wszystko inne to fikcja?
To tyle mam w tej sprawie, bo nie ma potrzeby nad tym żenującym tekstem zbytnio się więcej rozczulać.
***
Kończąc ten przydługi wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
A więc kolejna już doba w Donbasie upłynęła wyjątkowo spokojnie. Nadal nie odnotowano tam faktu obecności „rosyjskich wojsk”. Nie ma też ofiar wśród ludności cywilnej i szkód w mieniu prywatnym i komunalnym.
Jedyny incydent do jakiego doszło wczorajszej nocy polegał na tym, że władze DRL urządziły w Doniecku z okazji Dnia Miasta i Święta Górnika, pokaz sztucznych ogni, wywołując w ten sposób popłoch i zamieszanie po drugiej stronie linii frontu. Ale za to co się bojcy napatrzyli- pomimo strachu- to będzie ich:

Władze DRL wysłały oficjalne pismo do Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) z zaproszeniem dla przysłania obserwatorów nadzorujących proces wyborów jakie się mają odbyć w dniu 18 października br.

Nadal ukraińskie władze nie chcą podpisać porozumienia w Mińsku w sprawie wycofania przez nie z rejonu linii styku broni ciężkiej o kalibrze poniżej 100 mm.

***

Wczoraj ukraińska SB  w pobliżu miejscowości Połowinkin znajdującej się w strefie buforowej wykryła duży magazyn z bronią. Według śledczych, magazyn ten należał do żołnierzy jednego z ukraińskich batalionów pomocniczych, zaś sama broń miała być później sprzedana. W magazynie tym  znajdowały się m.in.

 • 33 kg trotylu,
 • 3 szt automatycznych granatników,
 • różnego rodzaju karabiny maszynowe, w tym karabiny Kałasznikowa,
 • 40 szt ręcznych granatników RGP,
 • pudełka z różnego rodzaju amunicją,
 • różnego typu granaty,
 • 7 szt rakiet „Grad”.

Nieźle zaopatrzony magazyn z bronią. Ciekawe komu oni go chcieli sprzedać? A może ta broń szykowana jest na kolejną fazę ukraińskiej rewolty?

W tym samym rejonie strefy frontowej, w okolicach wsi Bachmutowka, funkcjonariusze ukraińskiej SB wykryli także samochód, w którym znajdowała się znaczna ilość broni, w tym: granatniki automatyczne, trotyl, miny, ręczne granaty różnego typu i amunicja do karabinów maszynowych.

Czyżby ukraińscy bojcy szykowali się na kolejną wojnę z własnymi współobywatelami?

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- uroczystość pod pomnikiem poległych obywateli DRL.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2015r.- 193 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam z wieczora – wpierw jeszcze kilka linków na cyrk w Kijowie…

  Беспилотник заснял акцию протеста у здания Верховной рады в Киеве
  Sfilmowane z drona…
  ➡ Смотреть видео: https://russian.rt.com/article/112309

  Fotoreportaż – kilkadziesiąt zdjęć http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12935%2Fall
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12935%2Fall&z=album-53162845_220268645

  Jak zawsze bezwzględna milicja napadła na spokojnych patriotów!
  .http://cs625625.vk.me/v625625759/482da/8TZ7HUg0vto.jpg

  Oczywiście, jak należało przypuszczać, na miejscu zamieszek zjawił się sam WWP by osobiście rzucić granatem:
  .http://cs629430.vk.me/v629430754/d4e7/OxCdJlD7Ruo.jpg

  Mimo oczywistych zdjęć jako dowody – sporządzono portrety pamięciowe tego co rzucał: .http://cs623218.vk.me/v623218523/47587/ORfLKEJlXH0.jpg

  Do sieci dostały się też tajne zdjęcia – jako dowód tego że WWP doznał kontuzji w czasie rzucania tym granatem! .http://cs622728.vk.me/v622728636/46d4c/Wt2BhCrOog0.jpg

  A tymczasem Odessa też chce u siebie taka zabawę. I szykuje się podobno niezła polka! http://infocenter-odessa.com/ukrnet/30026-v-odesse-gotovyatsya-k-kievskim-sobytiyam.html

  Mieszkańcy Donbasu solidaryzują się z Kijowianami! Chca im wysłać pomoc humanitarną! Bez kropki!

  Podsumowując te igry – http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201508311850-62og.htm
  Rannych ok 120 osób.
  11 cięzko rannych. jeden w komie… Ale było bosko! Podobno!

  A teraz porównanie – zgadnij gdzie Mordor a gdzie jest Jewropa
  .http://cs623422.vk.me/v623422060/2d38b/Vs-7D-oYchE.jpg
  .http://cs623422.vk.me/v623422060/2d393/LigajufKNjY.jpg

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Dorzucam kilka linków calkowicie „pomięęęszannnych” – z uwagi na brak czasu, upał i komórke która się biesiła jak sobie to wszystko notowałem i zaznaczałem…

  Ci co nie lubią mogą opuścić ten „magazynek” i wyjść na fajkę… 🙂

  Aleksiej Toporow – był w Stachanowie na górniczym święcie. W linku reportaż. Sporo ładnych zdjęć
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12936%2Fall

  Już linkowałem, teraz inne źródło. Powtarzają się plotki o przygotowywanych przez Kongres USA sankcjach ekonomicznych wobec Chin. Powodem mają być rzekome włamania chińskich hakerów na amerykańskie strony…
  http://rueconomics.ru/92882-neshtatnaya-situatsiya-sanktsii-ssha-protiv-kitaya-pomogut-razbudit-evropu/

  Regnum z wczoraj ale niezwykle ciekawie. O tym że z rozpoczeciem III WŚ USA trochę się spóźnia. Bo mogli to zrobić wcześniej i naprawdę skutecznie… http://regnum.ru/news/economy/1959405.html

  O zemście Kaddafiego – podobno tuż przed męczęńską śmiercią wieszczył:
  „«А теперь слушайте вы, люди из НАТО! Вы бомбите стену, не пропускавшую поток африканской миграции в Европу, стену, останавливавшую террористов «Аль-Каиды». Этой стеной была Ливия. Вы разрушаете ее. Вы — идиоты. За тысячи мигрантов из Африки, за поддержку «Аль-Каиды» гореть вам в аду. И так оно будет. Я никогда не лгу. Не лгу и сейчас».”
  Jego przekleństwo teraz spełnia się w Europie http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12932%2Fall

  Film o demokracji made in USA .https://youtu.be/E1sMyiY4lIU

  Po południu ceny ropy na giełdach ruszyły ostro do góry http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12929%2Fall <<< info + linki

  Chyba już było że szef Lube dostał się na "czarną listę"?
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12928%2Fall
  Jest z tego niezwykle dumny!
  .http://cs623716.vk.me/v623716330/47e69/MQkKupouNxw.jpg

  Do Europy, po 70-paru latach zaczyna docierać prawda o banderowskich ścierwach. teraz informacje opublikowała gazeta Deily Mail
  http://vk.com/hotnews.lifenews.rt_russian_ria?w=wall-67760305_55536
  W linku reportaz plus zdjęcia z pogromu we Lwowie

  Dla lotników dość długa i interesująca informacja o AN-2, błędnie nazywanym "Kukuruźnikiem" – jak wiadomo to Po-2
  Nawet piszą o Mielcu! Ale są tez błędy – do tropienia których zachęcam. Są zdjęcia fajne! http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12926%2Fall

  Media podsumowują że przez ostatnie DWA LATA tylko 2 obywateli Krainy uzyskało w Polsce status "uchodźcy"!!!!
  СМИ: Только двое украинцев за два года получили статус беженца в Польше
  ➡ Читать далее: https://russian.rt.com/article/112308

  Było dziś o tym że zaczęto informować o stratach, kotłach i publikowac zdjęcia…
  teraz coś absolutnie +21!
  Tzw. Batalion OUN – pochwalił się nieźle! http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12924%2Fall&z=album-15957012_214818874
  PRZESTRZEGAM!!!!! Zdjęcia nie dla dzieci!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_12924%2Fall&z=album-15957012_214818874

  Jakby ktoś wybierał się do Lwowa to trzeba uważać bo rosyjskojęzyczni goście są raczej niewidziani i niepożądani!
  .https://youtu.be/CLxV_DK9xNE
  lwowskie hotele nie przyjmują Rosjan!

  Estończycy przeciwko islamizacji kraju i tworzeniu estońskiego kalifatu. Tekst plus zdjęcia
  http://politobzor.net/show-63386-estoncy-protiv-migrantov-my-ne-hotim-prevraschatsya-v-afriku.html

  O tym że kapitalizm jest jaki jest… Rosja nadal smaruje dyktaturę w Kijowie i to w dosłownym niemal sensie! Dostawy oleju napędowego zwiększyły się tak że są teraz większe jak z Białorusi!
  http://dima-piterski.livejournal.com/348943.html

  Więcej niz zdjęcie! .http://cs540102.vk.me/c7008/v7008032/3ad39/FAH5m_XeXK4.jpg

  Od doby prawdziwe "pieriemirie"!!!! http://russian.rt.com/article/112224
  .http://cs540102.vk.me/c540108/v540108758/67a5/O5wBK8ikCiM.jpg

  Na koniec magazynka niezły nabój graficzny! Łotwa w czasach radzieckich i w "europejskich"
  .http://cs628118.vk.me/v628118242/f38c/Qg-01aOMaGU.jpg
  Ale o Polsce byłaby jeszcze lepsza grafika!

  A u nas idzie dalej z górki! O czym mozna się przekonac w branzy energetycznej!
  http://www.szczesniak.pl/2871 (chodzi o to że jest źle i coraz gorzej! Z kraju niezależnego energetycznie i producenta energii stajemy się importerem!)

  Polubione przez 8 ludzi

 3. ,, Idzie jesień, worek liści niesie i wszystkie dzieci są szczęśliwe , że nadszedł 1 wrzesień” 🙂

  Wszystkim uczniom i ich nauczycielom , życzę udanego roku szkolnego 2015/2016 , a szczególnie tym mieszkającym w Donbasie, niech świst kul i huk upadających pocisków towarzyszy wam jak najrzadziej, a najlepiej niech wam nie przeszkadza w zdobywaniu wiedzy, dla dobra każdego z was z osobna i całej waszej wspaniałej donbaskiej społeczności.
  Powodzenia moi mili uczniowie w nowym roku szkolnym. 🙂
  Udanego wtorku życzę państwu i tradycyjnie już spokojnej nocy.
  Mam nadzieję, że ,, czarne wizje” banderowskiej prowokacji ,podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Donbasie się nie spełnią i wszyscy wrócą z niego cali i zdrowi ,zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi szkół.
  Dobranoc państwu.

  Polubione przez 10 ludzi

 4. Zanim uderze w kimono…

  Kilka ostatnich informacji…
  Po dzisiejszym stałym wzroście cen ropy, popołudniowym obniżeniu, teraz znów idą „aktywnie” do góry, po informacjach z USA
  Цены на нефть активно растут после публикации данных о добыче в США: http://ria.ru/economy/20150831/1219982141.html

  Nowy herb Kijowa
  .http://cs623721.vk.me/v623721710/4dad9/ioCzopxAi7Y.jpg

  W wyniku wybuchu granatu w Kijowie 21 osób ma rany od odłamków
  http://vognebroda.net/v-rezultate-vzryva-u-rady-21-chelovek-poluchil-oskolochnye-raneniya

  Jedna osoba zabita w Kijowie – zgineła od strzału w serce! Pojawiają się fotki sugerujące że snajper /snajperzy oddali więcej strzałów..
  .http://cs624522.vk.me/v624522363/3f26d/C6R7z3ZQYCI.jpg

  Według niepotwierdzonych informacji zginął zołnierz który nie był w ATO
  По неподтвержденной информации, погибший сегодня в Киеве солдат, скончался от прямого попадания пули в область сердца. Если это так, то повторяется история майдана, с применением неизвестных снайперов.
  Погибший 24 летний солдат, в отличии от своего убийцы, не был причастен к преступлениям украинских войск на Донбассе. В так называемом АТО не участвовал. Проходил срочною службу, до призыва, вместе со своим отцом работал на машиностроительном заводе.
  .http://cs629516.vk.me/v629516341/e77b/X7aUEB8M7Qo.jpg

  Galeria zdjęć z pokojowej i europejskiej demonstracji. Ci ludzie żądali pod Wierchowną by nie zmieniać konstytucji. By nie dawać „osobnego statusu” dla Donbasu. Żadali wojny!
  http://vk.com/feed?w=wall252892988_133066

  Zwykły cynizm. Liaszko… .http://cs624416.vk.me/v624416850/44749/zgIsuO2ENkE.jpg

  Tymczasem w Chinach znów wybuch – tym razem w jakimś zakładzie chemicznym. Świeża informacja, brak danych http://rusnovosti.ru/posts/385137
  Мощный взрыв прогремел в Китае в зоне, где расположены химические производства: http://ria.ru/world/20150831/1220079559.html

  Film o tym jak rosyjska „technika” trafia na Donbas! .https://youtu.be/qIoVMovTd68

  Mem o tym że sekundę trwające wydarzenie zostało sfilmowane i sfotografowane w setkach ujęć. A wielkich kolumn setek tysięcy Rosjan idących na Donbas, setek czołgów, tysięcy ciężarówek z zaopatrzeniem od półtora roku NIKT nie sfotografował!
  .http://cs629505.vk.me/v629505677/11695/EqAQU7keTUE.jpg

  Goga i Sobol – wywiad z opołczeńcami .https://youtu.be/OX7EkJRoS2I

  Film od „Wikingów” .https://youtu.be/jK0H3_Oeoog

  Dzisiejszy dzień widziany z Rostowa http://bredikhinav.livejournal.com/160085.html

  Kończę ładnym klipem .https://youtu.be/WiYplFhy6Ow
  Вставай, Донбасс! Гимн республики Донбасс. День триффидов.

  Droga Zwycięstwa .http://cs628518.vk.me/v628518716/13759/pN3idIE7QvQ.jpg
  Przypomnę że kopia berlińskiego pomnika „Wojownika-Obrońcy” znajduje się w mieście Mielec. Chyba jedyny w Polsce taki pomnik!

  I jeszcze mam takowy:
  .http://cs543108.vk.me/v543108175/9fdd/X4-QCwysWwQ.jpg
  Władimir Władimirowicz, no – dajcie nam gazu!
  -Faszystom nie pomagamy!
  Ależ swastyka to przecież znak słońca!
  -To się ogrzejcie!

  DOBRANOC!

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.