Wojna domowa na Ukrainie 1.09.2015r.- 194 dni od nowego rozejmu.


W Kijowie ponownie doszło do tragicznych w skutkach zamieszek.

Wczoraj ciężar wojny domowej na Ukrainie przeniósł się do punktu wyjścia, czyli z Donbasu ponownie do Kijowa.

Wczoraj deputowani Wierchownej Rady poparli w pierwszym czytaniu, 265 głosami, prezydencki projekt zmian do konstytucji,  które prowadzić mają do decentralizacji władzy na Ukrainie.

W odpowiedzi na taki wynik głosowania do kontrnatarcia przeszli przeciwnicy zapisu o „szczególnym statusie” niektórych regionów wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie przed wejściem głównym do Wierchownej Rady.

Według interpretacji oponentów zmian w konstytucji nowa jej wersja osłabia suwerenność Ukrainy co jest w interesie Rosji i w związku z tym potraktowali je jako jawną zdradę.

I to właśnie było powodem ich bardzo agresywnej postawy demonstrowanej przed wejściem do parlamentu, gdzie najbardziej aktywni byli członkowie skrajnie nacjonalistycznej partii „Swoboda” wraz z jej- uczestniczącym we wczorajszej  zadymie- szefem Ołehem Tiahnybokiem.

Na marginesie, gwoli przypomnienia, warto zobaczyć z kim Ołeh Tiahynobok w zeszłym roku uczestniczył w podobnej zadymie na kijowskim Majdanie. Wtedy tamta zadyma była jak najbardziej „pokojowa i demokratyczna”,  w przeciwieństwie do wczorajszej, pomimo to, że dokładnie ci sami ludzie brali w niej udział (oczywiście bez „europejskich demokratów” z Polski i innych krajów zachodnich):

Po ogłoszeniu wyników głosowania tłum stojący dotychczas w miarę spokojnie stał się nagle bardzo agresywny, doszło do bezpośrednich starć z funkcjonariuszami policji i żołnierzami Gwardii Narodowej chroniących wejście do parlamentu.

W pewnym momencie w najbardziej intensywnym ferworze walki, przed wejście do Wierchownej Rady- w więc poza szpaler chroniących go funkcjonariuszy formacji siłowych- zaczęto rzucać od strony demonstrującego tłumu świece dymne. W czasie zamieszania jakie to wywołało rzucono tam również granat bojowy, którego eksplozja zraniła 15 funkcjonariuszy, w tym jeden z nich bezpośrednio trafiony odłamkami w głowę oraz serce, zmarł na miejscu. Rany niektórych z funkcjonariuszy były bardzo poważne, jeden z nich stracił nogę i dziś nad ranem zmarł.

Jeszcze w czasie trwających zamieszek ukraiński prezydent Petro Poroszenko powiedział, że jest to akcja wymierzona w ukraińską państwowość, a ich „organizatorzy powinni być surowo ukarani”.

W czasie swojego telewizyjnego przemówienia Poroszenko zadał pytanie:

A co by było, gdyby Rada Najwyższa nie przegłosowała zmian w konstytucji?”

I następnie sam udzielił na nie odpowiedzi:

„Znacząco wzrosłaby groźba osłabienia międzynarodowej koalicji proukraińskiej, zniknęłaby kwestia przedłużenia sankcji wobec Rosji, które bardzo silnie uderzają w agresora, a możliwość pozostawienia nas z nim sam na sam stałaby się bardzo realna” – podkreślił Poroszenko.

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczne decyzje w sprawie decentralizacji będą zależały od rozwoju sytuacji w Donbasie, gdzie trwa konflikt z separatystami działającymi na zlecenie Kremla, który wspomaga ich bronią i swoimi żołnierzami:

„Dzisiejsze głosowanie nie jest ostateczne, ale daje ukraińskiej dyplomacji szerokie pole manewru. Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec roku i zapewniam was drodzy rodacy, że będzie ona zależeć od sytuacji w Donbasie i od tego, jak Rosja będzie wypełniała mińskie porozumienia pokojowe”

Poroszenko podkreślił, że przyjęte w poniedziałek decyzje, które dają znacznie więcej władzy samorządom lokalnym i całkowicie zmieniają system polityczny na Ukrainie, wywołują poważne niezadowolenie Moskwy:

„Jest to konsekwentny krok w stronę pokoju. W Moskwie, oczywiście, panuje podenerwowanie, bo nie dostała tego, czego chciała. Przypomnijmy sobie, jakie postulaty wysuwano wobec nas w ubiegłym roku. Oni chcieli nie tylko federalizacji, lecz konfederacji, w której dziesięć ukraińskich obwodów byłoby związanych z Rosją bardziej, niż z innymi obwodami na Ukrainie. Marzyli, że rebelianci będą wpływali na politykę zagraniczną i uzyskają prawo weta dla wejścia Ukrainy do UE i NATO. Zamiast tego uzyskali jedynie skromne zdanie o szczególnym statusie samorządów”.

Jak się później okazało granat rzucił w stronę szpaleru funkcjonariuszy osłaniających wejście do parlamentu, członek partii „Swoboda” będący  jednocześnie żołnierzem w służbie czynnej batalionu „Sicz” Igor Gumieniuk, który w chwili zamieszek przebywał w Kijowie na urlopie.

Poniżej zdjęcie sprawcy masakry dokonanej pod Wierchowną Radą:

I jeszcze filmy dokumentujące moment rzutu granatem, jego wybuch oraz skutki eksplozji:

Według wstępnych informacji podanych przez szefa kijowskiej milicji Aleksandra Tereszczuka, w wyniku wczorajszych zajść pod Wierchowną Radą zginął jeden funkcjonariusz, a około 100 zostało rannych. Nie podano zaś liczby poszkodowanych po stronie demonstrantów przekazując tylko liczbę aresztowanych, która wynosi około 30 osób.

Kolejne ostateczne już głosowanie, które aby doprowadziło do zmiany konstytucji, wymaga uzyskania poparcia aż 300 głosów, odbędzie się w grudniu.

Oceniając wczorajsze wydarzenia w Kijowie przedstawiciel władz DRL, Denis Puszylin powiedział, że ma nadzieję, iż zwolennicy partii wojny zostaną pokonani, dając w ten sposób szansę wejścia Ukrainy na drogę rozwiązań pokojowych. Zauważył przy tym, że obecna sytuacja polityczna na Ukrainie nie pozwala obecnemu rządowi podjąć rzeczywistych kroków w kierunku przyjęcia scenariusza rozwiązań pokojowych.

Swój głos, w tej sprawie zabrał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który powiedział, że wczorajsze starcia są dowodem na to, że ukraińskie władze nie mogą dalej flirtować z ekstremistami:

„Wczoraj oglądałem to co miało miejsce na Ukrainie. Tam byli głównie ekstremiści z partii ‚Swoboda’, którzy wg. ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, są sprawcami tej zbrodni; zabójstwa funkcjonariusza Gwardii Narodowej i zranienia dziesiątków cywilów. W związku z tym, nie jest dalej możliwe flirtowanie z ekstremistami i odnosi się to do partii ‚Swobody’ i organizacji ‚Prawy Sektor'” 

Na zakończenie dodam, że amerykański Departament Stanu przyjął z zadowoleniem wyniki wczorajszego głosowania nad zmianami ukraińskiej konstytucji dotyczącymi decentralizacji:

„Jesteśmy zadowoleni z wyników głosowania nad zmianami konstytucji w sprawie decentralizacji. Ta decyzja jest ważnym krokiem w kierunku dobrych rządów dla wszystkich Ukraińców. Ma ona również znaczenie dla realizacji umów podpisanych w Mińsku”– powiedział w poniedziałek na briefingu w Białym Domu rzecznik Departamentu Stanu, Mark Toner.

Mark Toner odniósł się również do wczorajszych zajść w Kijowie pod Wierchowną Radą:

„Potępiamy przemoc zachęcając wszystkich Ukraińców do poszanowania prawa i porządku”

Do sprawy wczorajszego głosowania odniósł się również szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko, który ocenił, że przegłosowanym projektem zmian dokonanych w konstytucji, ukraiński prezydent Petro Poroszenko potwierdził odmowę udzielenia specjalnego statusu administracyjnego dla Donbasu w takim kształcie jaki został zagwarantowany podpisanymi w Mińsku umowami.

Podczas obecności na otwarciu nowego roku akademickiego w Akademii Wojskowej w Odessie, premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że celem Ukrainy jest przystąpienie do paktu wojskowego NATO, które ma zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainie. Dlatego też, wg. niego jakość szkolenia i wyposażenia ukraińskich sił zbrojnych muszą być zgodne z wymaganiami wysokich standardów przyjętych przez państwa członkowskie NATO:

„Geostrategicznym błędem, nawet jeśli nie zbrodnią- było podjęcie decyzji przez parlament w 2010 roku o tzw. niezaangażowanym statusie Ukrainy”.

Ciekawe gdzie wtedy był Jaceniuk, gdy podejmowano tą decyzję? Może chował się pod ławkami w Wierchownej Radzie, bo jakoś jego głos protestu wtedy nie był słyszalny.

***

Kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jak podano we wczorajszym komunikacie MON DRL, w niedzielę ukraińskie wojsko 16 razy naruszyło warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał i atakując pozycje obronne sił powstańczych.

Główną areną walk w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę w godzinach rannych był rejon miejscowości: Marinka, Piaski, Awdiejewka i Opytnoje. Walki toczyły się również w rejonie donieckiego lotniska, gdzie ukraińska artyleria prowadziła ostrzał na wieś Żabiczewo oraz na północno-zachodnie przedmieścia Spartakusa.

Natomiast w tym samym czasie na odcinku frontu ługańskiego ukraińskie wojsko cztery razy złamało warunki zawieszenia broni ostrzeliwując pozycje obronne sił powstańczych w rejonie miejscowości Sokolniki, Łozowoje i Kalinowa.

W dniu wczorajszym utrzymywała się podobna sytuacja. A więc, nadal ukraińskie wojsko powstrzymuje się od ostrzału prowadzonego na cele cywilne i jednocześnie prowadzi sporadyczne ataki, połączone z ostrzałem z broni ciężkiej, na linie obronne sił powstańczych.

I tak: wczoraj wieczorem doszło do walk w rejonie donieckiego lotniska, na północno-wschodnich obrzeżach Awdiejewki w kierunku na Spartakus w okolicach miejscowości Putiłowka. Około 20:30 doszło również do walk w okolicach Aleksandrowki.

Poniżej film z opuszczonego przez ukraińskich żołnierzy punktu oporu w Jakowlewce:

***

Pomimo podniesienia cen energii elektrycznej na Ukrainie od pierwszego września o 23%, władze DRL przekazały informację, że nie przewidują żadnych podwyżek cen prądu na kontrolowanej przez siebie części Donbasu.

Dziś po południu odbędzie się wideokonferencja grupy kontaktowej w sprawie uzgodnień warunków pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie. Sprawa ta jest obecnie o tyle pilna, że zaczyna się rok szkolny na terenie kontrolowanym przez władze republikańskie, dla których najważniejszym obecnie celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczęszczającym na zajęcia szkolne uczniom i studentom szkół wyższych.

Na koniec kilka zdjęć:

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfl1/v/t1.0-9/11960102_865427180220287_5386820968440489502_n.jpg?oh=db92f30ac271b487b9fe8d579f60e9f1&oe=56643C11

Wczorajsze zamieszki pod Wierchowną Radą w Kijowie.

Ewakuacja deputowanych z Wierchownej Rady.

https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11947436_10200865504277030_7969457737675027880_n.jpg?oh=da0ef09c50b1a73d174119cea16be3d3&oe=566A58C9

https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/11990526_10200865101786968_1209870324104954624_n.jpg?oh=e6251c4ea70ed5dc5c6993dfb4c5457b&oe=567E1196

Skutki wybuchu granatu pod Wierchowną Radą.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

129 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.09.2015r.- 194 dni od nowego rozejmu.

  • generalnie o tym że wina „radzieckich” w Katyniu jest nieprawdą…

   1. Osoby które widnieją np. na pomniku w Katyniu czy Miednoje zosatli znalezieni / ich szczątki/ w na Wołyniu w roku 2011 w masowych grobach. Tam NA PEWNO mordowali Niemcy

   2. Jedynym PRAWNYM dokumentem jest Trybunał Norymberski który uznał winę Niemiec w rozstrzeleniu polskich oficerów…

   3. Wszystkie dokumenty przekazane przez Gorbaczowa i Jelcyna były fałszywkami które wykonała specjalna grupa za Gorbaczowa i Jelcyna. Wiadomo kto i kiedy to zrobił, aczkolwiek jaki w tym sens nie do końca zrozumiałem… Generalnie chodziło o to by Stalina i jego ekipę umoczyć do oporu…

   4. Bandania dowodzą że w czasch gdy oficerowie byli w ZSRR jeszcze żyli. Kule w ich ciałch sa niemieckie, plus sporo innych informacji na ten temat…

   Polubione przez 2 ludzi

   • Trybunał Norymberski był bardzo dziwnym [politycznym] tworem, w jego ramach dokonano też zbrodni sądowych (np. skazanie Ribentroppa a nie skazanie Mołotowa) a Paulus (w nagrodę za kolaborację) był świadkiem zamiast podsądnym.

    Polubione przez 2 ludzi

 1. cd…
  Przepraszam, jeżeli w magazynku powyzszym powtórzyłem filmy ale komputer osiaga temperature słońca…

  Ja też…

  .https://youtu.be/MCwIS_Kw1G0 Naddzniestrze. Jutro święto – a dziś film z próby parady…

  David Khudzhets Today at 7:00 pm
  Jutro zaczyna się dzisiaj
  Film od Pana Dawida! Polecam!
  .https://youtu.be/EDzlJQq0Duo

  W argentyńskich Andach Chiny kończą budować swój jednyny poza granicami kompleks teleskopów. W Argentynie wybuchła teraz z tego powodu burza medialna – bo społeczeństwo się obawia że może się to nie spodobać USA i spowodowac przykre konsekwencje dla Argentyny http://vk.com/brusek?w=wall274493429_13006%2Fall

  Amerykanin rozyjskiego pochodzenia który jest policjantem w USA pisze pisma do Obamy i wszystkich świętych w proteście bo zabito mu w Ługańsku rodzinę / też obywateli USA/. Uważa że Pan Obama jest odpowiedzialny za to co się dzieje na Donbasie .https://youtu.be/5pMmGcDpd7k

  Według francuskich dziennikarzy, partia „Swoboda” planuje przedstawić nowe prawo by tatułować ukraińców. Najlepiej juz po narodzeniu. Mały tryzubek na karku?
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_13013%2Fall

  Kozacy o życiu, pokoju i wojnie .https://youtu.be/zH7-HqjqXSI

  Władimir Rogow o wieloletnim zombieniu obywateli Krainy .https://youtu.be/wvERKgxZzHo

  Polecam
  РИА Новости
  Today at 6:43 pm
  ВИДЕО. Вторая мировая война началась 1 сентября 1939 года. Смотрите на архивных кадрах, почему не помогли предотвратить войну ни Мюнхенские соглашения, ни Московский договор о ненападении: http://ria.ru/tv_history/20150901/1218456240.html

  Znamienne i intrygujące! Doradca WWP, Pan Siergiej Głaziew ostro krytykuje CentroBank!
  http://top.rbc.ru/finances/01/09/2015/55e578d79a7947f8caa92e02

  Izraelska prasa twierdzi że w Syrii już są rosyjskie samoloty!
  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4696268,00.html
  http://nahnews.org/336484-smi-v-sirii-poyavilas-rossijskaya-udarnaya-aviaciya/

  O możliwości „krymskiego wariantu” na Donbasie .https://youtu.be/qqEN5XGmN9U

  Podobno dziś Kraina zaczęła wysyłać energię do Polski z Dobrotworu do Zamościa
  http://nahnews.org/337296-ukraina-nachala-transportirovku-elektroenergii-v-polshu/

  Polubione przez 6 ludzi

  • ..”Podobno dziś Kraina zaczęła wysyłać energię do Polski z Dobrotworu do Zamościa”
   Z tego co zrozumiałem to dają MOŻLIWOŚĆ pobierania energii elektrycznej z krainy nawet do 220kW/h (wcześniej chyba było mniej).

   Polubione przez 3 ludzi

 2. MM nie wskazuje na żadne walki na linii styku . Brak także ostrzałów celów cywilnych. Cisza, zobaczymy jak długo potrwa.
  Spokojnej nocy i udanej środy. Podobno dużo chłodniejszej.
  Dobranoc.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Żegnam się kilkoma linkami…

  .https://youtu.be/CeH0SGghVs8 Pan Ławrow o imigrantach. Ta masowa wędrówka spowodowana jest tym co te kraje /do których zmierzają/ zrobiły tym ludziom. Bombardowano, mordowano, zniszczone ich państwa…

  O „Nowej Gazecie” którą gazeta „Izwiestia” oskarża podstawnie o to że jest finansowana przez Holandię i USA. https://youtu.be/7wCBBCyQy8Q
  Nowa Gazeta od poczatku twierdzi że MH17 zstrzelili „separatyści” lub „Rosjanie”…

  Chiny czynią starania dla pokojowego uregulowania konfliktu na Donbasie http://www.novorosinform.org/news/id/36157

  .https://youtu.be/rOMcK12QjoE Nowy film z wczoraj. Pierwsze chwile po wybuchu granatu

  Podobno Amerykanie rozpoczynają „pełnoskalowy atak” na Chiny. Znowu sankcje? http://vegchel.ru/index.php?newsid=13977

  Pan Miller oznajmił że cena za gaz dla UPAdliny w IV kwartale wynosić będzie 252 USD / 1000 m3 http://vk.com/feed?w=wall-3108310_286344

  Giwi do Turczynowa .https://youtu.be/TRusNENfL2s

  Skrót z dzisiaj .https://youtu.be/4F7XNg_j3UU

  Teksas zakochany w DOniecku .https://youtu.be/IqZEA-QkdOI

  Jak rozumieć PKB .https://youtu.be/t9bxXDt2sYo

  Skrót od Pana Basurina .https://youtu.be/md0bhzi5xM0

  Kozacy wywiesili flagę .https://youtu.be/hvF2qF6wnRY

  Chyba jeszcze raz daję wywiad z Panem Dawidem .https://youtu.be/1cg2Y99Afh0
  Сводки от ополчения Новороссии
  01.09.15. Интервью с Давидом Худжецем.
  „О ситуации на Донбассе и отношении поляков к Украине.”

  Gdzie IGIL / PI planuje rozpocząć wojnę z Europą? Mapa. Informacje z Niemiec oraz od włoskich spec-służb… http://vamoisej.livejournal.com/105575.html

  Zaczyna się znów gorąco robić wokół Karabachu http://svpressa.ru/war21/article/130845/

  O cenie dolara .https://youtu.be/9-MJlfXYZTQ

  Kończe klipem archiwalnym .https://youtu.be/k7ZuKCeQ1bY

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Węgierskie władze będą rejestrować wszystkich napływających imigrantów, a tych, których uznają za imigrantów na tle zarobkowym, odeślą do krajów, z których wjechali na terytorium Węgier – zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
  Z ciekawostek
  Inny sposób na zniechęcenie imigrantów wprowadziła właśnie w życie Dania. We wtorek weszła w życie w tym kraju redukcja zasiłków przyznawanych uchodźcom i innym imigrantom. Dotknie to imigrantów, którzy mieszkają w Danii mniej niż przez ostatnie siedem lat.
  Zasiłek integracyjny został zmniejszony do poziomu stypendiów studenckich. Osoba dorosła bez dzieci na utrzymaniu otrzyma teraz niespełna 6 tys. koron miesięcznie (ok. 800 euro) – o 45 proc. mniej niż dotychczas. Zachętą do uczenia się przez imigrantów języka duńskiego ma być dodatek w wysokości 1,5 tys. koron do zasiłku integracyjnego, przyznawany po zdaniu egzaminu językowego.
  Czy ktoś może wie jak zostać imigrantem w Dani 🙂 Coś czuje ,że uczciwie pracując w Polsce nie dostanę 3,5 tysiąca złotych (800 euro) za free 🙂
  http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry-beda-odsylac-imigrantow-do-krajow-z,227,0,1893091.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • moje 3 grosze w temacie imigrantów. Ze wzgledów humanitarnych a także ze względu na chrześcijańskie korzenie kulturowe Europa powinna udzielić [czasowego] schronienia dzieciom do 15 roku życia i kobietom w ciąży. Cała reszta pod broń i walczyć o swoje kraje, tak jak Polacy walczyli w czasie II WŚ.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Witam z rana krótką prasówką…

  Obserwator:
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34702 Wojna przychodzi

  Intrygujące słowa pana Andrzeja Dudy na Westerplatte https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34687

  Sputnik:
  1 września: nie mieszać historii z polityką http://pl.sputniknews.com/opinie/20150901/925013.html

  1 września: dzień walki z… http://pl.sputniknews.com/opinie/20150831/923461.html

  Uchodźcy! Przyczyny i skutki problemu http://pl.sputniknews.com/opinie/20150901/929263.html

  Inwazja uchodźców: nowe skandale http://pl.sputniknews.com/swiat/20150831/921031.html

  Putin zaproponował „dedolaryzację” w ramach WNP http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150901/926862.html

  Polecam gorąco kolejne odpowiedzi na bieżące pytania Pana Piakina
  .https://www.youtube.com/watch?v=ozFU8JVCLjM

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.