Wojna domowa na Ukrainie 8.09.2015r.- 201 dzień od nowego rozejmu.


Saur Mogiła- uroczyste oddanie hołdu poległym tam, w czasie walk II Wojny Światowej i wojny domowej w 2014 roku, żołnierzom.

W wywiadzie jaki udzielił  telewizji „Kanał 5”, ukraiński prezydent Petro Poroszenko, wyjaśnił na czym polega jego wizja funkcjonowania samorządów po reformie konstytucyjnej.

A więc; po przegłosowaniu przez ukraiński parlament w drugim czytaniu zmian do konstytucji, zostanie przeprowadzona reforma działania samorządów lokalnych. Polegać ona będzie na przekazaniu znacznych środków finansowych gminom. Natomiast w ramach decentralizacji organów władzy szczególny sposób działania samorządów- na poziomie władz regionalnych, powiatowych i gminnych- polegać będzie na zastąpieniu ich przez władze regionalne. W regionach i powiatach wprowadzona zostanie instytucja prefekta, który będzie dbał o interesy państwa na poziomie lokalnym. Jeśli zaś chodzi o finansowanie projektów realizowanych na poziomie lokalnym, to będą one pochodziły z funduszu centralnego rozdzielanego odgórnie.

Zniknie natomiast w zmienionej konstytucji zapis dotyczący odrębnego statusu miast, „w zamian będą jedynie szczegółowe zasady funkcjonowania poszczególnych obwodów donieckiego i ługańskiego, które teraz są okupowane”- powiedział Petro Poroszenko.

Poroszenko odniósł się również do oporu jaki stawiają najbardziej skrajne grupy polityczne obecnego parlamentu w odniesieniu do zmian w konstytucji, mówiąc, że „nikt nie będzie ponaglał” aby parlament przyjął zmiany w drugim czytaniu ale za to potrzebna jest przed tym „szeroka akcja uświadamiająca” na czym te zmiany będą polegać.

Jak sądzić można niedzielny wywiad ukraińskiego prezydenta dla ukraińskiej telewizji „Kanał 5” był taką pierwszą próbą uświadomienia społeczeństwa ukraińskiego, na czym reforma decentralizacyjna ma polegać.

Dodam, że przed kolejnym przewidzianym w grudniu głosowaniem nad zmianami konstytucji przez ukraiński parlament, odbędą się na Ukrainie 25 grudnia zorganizowane przez władze centralne wybory samorządowe. Ale niestety nie obejmą one terenów będących pod kontrolą władz powstańczych donieckiej i ługańskiej republiki ludowej. Te zaś mają się odbyć- jak już zaznaczyły władze DRL- 18 października, czyli na tydzień wcześniej niż organizowane przez Kijów.

Wniosek z tego jest taki, że Petro Poroszenko uparcie obstając przy ignorowaniu obecnych władz DRL i ŁRL, które określa mianem okupantów, przyczynia się do dalszego utrwalania się podziału kraju na dwie równolegle funkcjonujące politycznie i gospodarczo części, co nijak się ma do warunków ustalonych w porozumieniu mińskim oraz jego osobistym deklaracjom o tym, że zrobi wszystko aby zachować integralność terytorialną całości kraju.

Jednak wyraźnie, i nie ukrywając swojej postawy, ukraiński prezydent część swoich obywateli traktuje jako wrogów okupujących południowo-wschodnią Ukrainę, z którymi wzt. nie chce nawiązać bezpośredniego dialogu politycznego.

Jak więc ukraiński prezydent wyobraża sobie pogodzenie tych dwóch skrajnych postaw na drodze pokojowej?

Jedyną drogą przy takiej postawie jest przywrócenie integralności terytorialnej- w rozumieniu władz centralnych- na drodze siłowej, bo przecież dialog jest tu wykluczony.

Czego zresztą władze ukraińskie dały dowód już w zeszłym roku na początku konfliktu, gdy zamiast przejść do pertraktacji ze zbuntowanymi obwodami, wysłały tam wojska, które przystąpiły do akcji pacyfikacyjnej pod pretekstem prowadzonej operacji antyterrorystycznej.

Czy obecnie kijowskie władze wykazują wolę porozumienia się?

Ano nie!- i nie dość tego przyjęły projekt zmian do konstytucji, który w żaden sposób nie był konsultowany ze stroną zainteresowaną, czyli z przedstawicielami zbuntowanego Donbasu.

Niestety nie jest to droga demokratyczna, zresztą jak ta droga ma wyglądać w optyce władzy centralnej, można się przekonać po tym jaki ich jest stosunek do zbrodniczej ideologi UPA, która jest przez nie obecnie jawnie gloryfikowana.

Czy wzt. ludność o innej historii, kulturze, wierze i języku może się czuć w pełni bezpieczna w kraju gdzie gloryfikuje się zbrodniczą, skrajnie nacjonalistyczną ideologię, a jej twórców i przywódców uznaje za bohaterów narodowych?

Otóż- nie! I jednocześnie władze centralne nic nie robią w tym kierunku aby przekonać, tych co mają obawy o swoje życie i swój los, do tego że się mylą.

Niestety ale obecna ekipa polityczna rządząca w Kijowie udowadnia coś wprost przeciwnego, a więc obawy te są nie wydumane, tylko uzasadnione.

Przy takiej postawie władz ukraińskich nie widzę możliwości jakiegokolwiek pogodzenia się zwaśnionych stron, zaś to do czego prowadzi ta polityka, to tylko do trwałego podziału kraju i w efekcie do jego rozpadu.

***

Kończąc na tym ten przydługi wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj na całym terenie DRL było nadal spokojnie.

Według władz lokalnych Jasinowatej, Nowoazowska, Amrosijewki i Starobiesziewa nie zarejestrowano wczoraj i w nocy aktywności militarnej ukraińskiego wojska. Ostatnia doba, podobnie jak poprzednie, upłynęła spokojnie.

Podobne informacje przekazały administracje miast frontowych: Debalczewa, Gorłówki, Makiejewki i Dokuczajewska.

Jedyne incydenty odnotowane w rejonie frontu donieckiego polegały na wystrzeleniu około godziny 22:35 kilku pocisków moździerzowych i kilku serii z granatnika automatycznego z kierunku Opytnoje na przedpola Spartakusa oraz z kierunku Mariupola około godziny 01:00 kilku pocisków artyleryjskich w stronę miejscowości Pawłopole. Ostrzały te nie spowodowały żadnych strat w mieniu i ofiar wśród cywilów.

Natomiast w rejonie frontu ługańskiego ukraińskie wojska w ciągu ostatniej doby dopuściły się pięciu prowokacji na terenie kontrolowanym przez władze DRL.

I tak, około godziny 17:45 w okolicy miejscowości Sizoje ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał z ręcznej broni maszynowej w głąb terytorium zajmowanym przez powstańcze siły zbrojne. Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat i miał na celu sprowokowanie odpowiedzi.

Po godzinie 18:10 w rejonie linii styku koło miejscowości Troiczkoje ukraińskie wojsko skierowało tam około 80 żołnierzy, cztery czołgi i osiem pojazdów opancerzonych. Na razie nie podejmują żadnej akcji zbrojnej.

Około 19:02 z kierunku miejscowości Popasnaja ukraińskie wojsko ostrzeliwało z ręcznej broni maszynowej rejon wsi Mołodeżnoje. Również i tam nie wyrządzając żadnych szkód.

Po 21:30 z kierunku miejscowości Krimskoje ukraińskie wojsko wystrzeliło cztery serie z ciężkiego karabinu maszynowego w stronę Sokolników, gdzie też na jego obrzeżach spadł jeden pocisk moździerzowy.

W rejonie Stanicy Ługańskiej około godziny 22:20 ukraińskie wojsko ponownie rozpoczęło zabawę z ostrzałem okolic pomnika Kniazia Igora.

***

W odpowiedzi na decyzję Kijowa o zakazie dostarczania do DRL paliw i części zamiennych władze DRL podjęły decyzję o wstrzymaniu dostaw węgla na Ukrainę:

„W tej chwili naszą odpowiedzią jest zablokowanie dostaw węgla na Ukrainę. Na Ukrainie sytuacja jest obecnie krytyczna, oni potrzebują miesięcznie 1 milion 200 tysięcy naszego węgla, który dostarczymy pod warunkiem zniesienia blokady na nasze wagony i lokomotywy i oczywiście jeśli nie będą nas ostrzeliwać”– oświadczył minister transportu DRL Simon Kuzmienko.

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej wydało oświadczenie, że Rosja nie umorzy długu ukraińskiego i konsekwentnie będzie domagała się jego spłaty.

***

Wczoraj na pomniku wzgórzu Saur-Mogiła miała miejsce uroczystość poświęcona oddaniu hołdu poległym tam żołnierzom podczas II Wojny Światowej i wojny domowej w 2014 roku. Przypomnę, że o to strategiczne wzgórze już od pierwszych chwil letniej ofensywy ukraińskich wojsk biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej, toczyły się bardzo ciężkie boje, podczas których wzgórze- wraz ze znajdującym się na nim monumentalnym żelbetonowym pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walkach podczas II Wojny Światowej- przechodziło z rąk do rąk. O zaciętości prowadzonych tam walk może świadczyć to, że z pomnika nie pozostał obecnie ani ślad:

Podobna uroczystość miała miejsce w Doniecku, gdzie pod pomnikiem poległych w walkach II Wojny Światowej Żołnierzom Armii Czerwonej, żyjący do dziś weterani tych walk oddali hołd swoim kolegom:

Odnaleźli się wczoraj zaginieni trzej żołnierze z ukraińskiej 79 brygady powietrzno-desantowej. Okazało się, że przekroczyli oni nielegalnie granicę z Krymem, gdzie postanowili zaznać trochę rozrywek, jakich pozbawieni byli na linii frontu. A więc popili, pojedli i pobratali się z tambylcami, po czym z powodu braku dokumentów zostali zatrzymani przez rosyjską FSB:

W odpowiedzi na e-petycję w sprawie powołania na premiera ukraińskiego rządu Michaiła Saakaszwilego- za czym opowiedziało się jak na razie 25 tys. osób- ukraiński prezydent rozważy decyzję o mianowaniu go na stanowisko premiera.

Na koniec kilka zdjęć:

Saur Mogiła- uroczystości uczenia pamięci bohaterów poległych w walkach II Wojny Światowej i wojny domowej 2014 r.

Donieck- uroczystości pod pomnikiem poległych w walkach II Wojny Światowej żołnierzy radzieckich.

I kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

242 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.09.2015r.- 201 dzień od nowego rozejmu.

 1. O powstaniu języka rusińskiego nazywanego „ukrainskim” mówi lingwista .https://youtu.be/T4kuL89I3xM

  http://www.novorosinform.org/news/id/36680
  Eurosojuz podjął rezolucję o pomocy dla tzw. „uchodźców”…
  Rezolucja to chyba nie obligatoryjne prawo?

  Ten cyrk na torach juz był? pełna wersja .https://youtu.be/17mEBzb7aaE

  Rosja – Lichtensztajn 7:0
  .http://cs624431.vk.me/v624431862/3fd53/e1D1Omuf9n0.jpg

  Zdnaiem tych co w studiu: wojny nie będzie / na u’Krainie/ bo Kijów nie dostał zgody http://vk.com/feed?z=video4250439_171464091%2Fe410e992669e829bee

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukry modla się do okna w Jewropę

  Angole wyjdą z Jewrosojuza? .https://youtu.be/HUVHKM2QZko

  Podobno rozmowy w Mińsku „podgrupy” która miała się dogadać o wycofaniu artylerii do 100 mm nie powiodły się bo niejaki Kuczma wyjechał nagle i niespodziewanie… http://vk.com/feed?w=wall-57424472_73789

  Juz chyba linkowałem opołczeńca co pojechał do Syrii a teraz wrócił na DOnbas i opowiada .https://youtu.be/SOgpTFoTlMg

  O Liaszce juz linkowałem ale o tym że nazwał Poroszenkę „reinkarnacją Janukowicza” chyba nie? 🙂
  http://dnr-news.com/dnr/25037-lyashko-nazval-poroshenko-reinkarnaciey-yanukovicha.html

  O Jaceniuku oficjalnie .https://youtu.be/4Ib1up_4QPA

  FIlm z Jaceniukiem? Na razie nie ma… ЭКСКЛЮЗИВ. Ярош и Музычко в Чечне
  .https://youtu.be/wwHzEkG3C4Y
  Tekst http://vk.com/feed?w=wall121471350_140918

  Szarij o temacie dnia! .https://youtu.be/MS_Ji4VBJ94 🙂
  Следственный Комитет РФ и Геращенко сделали мой день

  Walcząc o towar /kontrabandę/ zginęło 3 żolnierzy 128 brygady. Bili się z „innym oddziałem”. http://vk.com/feed?w=wall-3108310_292337

  Prezydent Czech wzywa do pomocy uciekinierom z Krainy a nie z Afryki
  http://vk.com/feed?w=wall121471350_140917

  Najnowsze „Szarije”
  .https://youtu.be/LNioC_PRgd4 Ломая схему Кабмина

  .https://www.youtube.com/watch?v=K6ZdWtOuxyE Это зрада или перемога?

  O zasadach wojennej propagandy pierwszy podręcznik wydali… Anglicy w roku 1928. Skrót tez z tej książki w linku http://vk.com/feed?w=wall-34118551_95992

  Wasserman na dobranoc o krachu dolara .https://youtu.be/PCsVduZLzDc

  FIlm od Opołczenia .https://youtu.be/6SKgoUCo-e8

  Straszne! Reporter kopie „imigranta”! .https://www.youtube.com/watch?v=IjSNlGH4CYE

  Francja .https://www.youtube.com/watch?v=x7r16OO-F6Q

  Film godzinny .https://www.youtube.com/watch?v=gaxJSvfIwg4

  Dobranoc

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wielce oburzeni krytycy mojego ostatniego postu,

  jeśli zaglądacie na bloga Prawda Zawsze Zwycięża, to trzymajcie się tej prawdy, a nie bądźcie obłudni.
  Wasze oburzenie na mój post jest zakłamane i nie pokrywające się z prawdą, do której ponoć dążycie.

  Wasz młodszy kolega luk17 poparł człowieka, który ludzi z innych kontynentów uważa za bydło, tymi słowami: „Nie lubię faceta, ale gada z sensem.“. Jestem ciekaw co w artykule Ryfińskiego o „emigrantach” jest z sensem.
  Cały artykuł jest stekiem obrażliwych rasistowskich wyzwisk i jedną wielką obelgą na ludzi, którzy uciekają ze swych krajów przed wojna której nie wywołali!

  Każdy Polak z odrobiną człowieczeństwa w sobie powinien wstydzić się i być oburzony
  wypowiedzią posła z polskiego sejmu, który jak by nie było, jest reprezentantem części społeczeństwa która go wybrała.
  Młody człowiek jakim jest ponoć luk17 może popełnić i popełnia błędy. Na taki błąd zwróciłem mu uwagę. Zaskoczony jestem reakcją was starszych wychowanych jeszcze w PRL, gdzie rasizm prawie nie istniał, że popieracie błąd młodego człowieka zamiast go skorygować. A mnie atakujecie jako trola. Dla was mogę być trolem, ale to wy powinniście się wstydzić swego zachowania i zawężonego spojrzenia na rzeczywistość która was otacza. Swoją reakcją na mój post pokazaliście jak daleko wam jeszcze do prawdy i jak bardzo sami się oszukujecie.

  Po lekturze dzisiejszego bloga stwierdziłem, że problem rasizmu na tym blogu ukrywacie przed samymi sobą nazywąjc uciekających przed wojną i terrorem ludzi potrzebujących waszej pomocy, emigrantami zarobkowymi.
  Według was oni są tymi, którzy chcą was objeść z ostatniej miski zupy i zabrać wam ostatnie stanowisko pracy. Na dodatek pochodzą z Afryki, skandal! Lepiej zostawić te miejsca pracy banderowcom. Oni tacy swojscy, prawie bracia. Nieprawdaż?
  Bardziej zakłamanie nie można wytłumaczyć sobie problemu, który jest i szybko nie zniknie.

  luk17 i inni, jak się nie chce pomóc ludziom uciekąjacym z własnego kraju przed wojną i fanatykami religijnymi, to przedstawia się ich jako emigrantów ekonomicznych.
  No pewnie, w Libii, w Jemanie, w Iraku czy w Syrii nie ma wojny, nie ma IS mordujących ludzi i obcinających im głowy, ale są emigranci zarobkowi którzy tylko czekaja aby napaść na Polskę czy Europę i jak szarańcza objeść ją ze wszystkiego. No i jest ich przecież aż około miliona a może więcej, w tym 850 tysięcy to ci, których przyjmą Niemcy, a pozostali mają być rozdzieleni na resztę krajów UE.
  O jej, biedna Polska będzie musiała przyjąć parę tysięcy ludzi w potrzebie. Aczkolwiek z tego co wiem, to każdy kraj przyjmujący uciekinierów otrzyma dużą pomoc finansową z UE, która sama nawarzyła tego piwa.

  A swoja drogą, to co mają powiedzieć brytole o 1,5 do 2 milionów polskiej szarańczy zarobkowej, która się tam zwaliła za chlebem.
  Ach, oni pojechali tam do pracy? A uciekinierzy przed wojną w krajach które ich przyjmą, to chcą siedzieć w obozach zamkniętych? A może też chcą pracować na wyżywienie swojej rodziny?
  O kurcze zapomniałem, ta szarańcza zarobkowa zwana emigracją ekonomiczną w WB to są przecież Polacy (Europejczycy), a uchodźcy z krajów ogarniętych wojną i terrorem to tylko bydło z trzeciego świata czy jak niektórzy zaowalowanie nazywają… emigranci ekonomiczni (?)

  Idąc waszym tokiem myślenia zapytam was, jak to jest z tą emigracją ekonomiczną? Jedni mogą, a inni nie? Dlaczego nie? Bo pochodzą z Afryki i nie stoją na jednym stopniu z nami? A więc podludzie, bydło? A jednak RASIZM, tylko ukryty.
  Hańba tym, którzy popieraja go w słowach, myślach czy czynach!!!

  kresy.pl nie tylko zacytowały obcy artykuł, ale podpisując się pod nim (presstv.ir/kresy.pl) potwierdziły, że zgadzają się z jego treścią.

  P.S.
  Dobra rada na przyszłość: Zanim dalej będziecie zachwalać kresy.pl, to może poczytajcle trochę o wysublimowanych manipulacjach w mediach, a później polecajcie dalej.

  Luk17, nie pisz mi proszę, że nie rozumię słowa rasizm, jeśli sam go nie rozumiesz!
  Podaj tobie definicję z wikipedii: „Rasizm, dyskryminacja rasowa – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi.”
  Jeszcze wczoraj zgadzałeś się z „posłem” który nazwał uciekinierów z trzeciego świata bydłem? Czy nie jest to wyższość jednej rasy nad inną?
  I ty twierdzisz, że to ja nie rozumiem słowa rasizm? Ręce opadają jak się czyta twoje argumenty.

  Polubione przez 1 osoba

  • @shanobi43:- a mnie opadaja rece (i nie tylko!) jak czytam Twego posta. To nie sa zadne argumenty. Tu chodzi o swiat zupelnie obcy nam kulturowo i mamy prawo obawiac sie, ze nas zaleja.
   Jedyny polityk w Europie P. Orban odwazy sie mowic glöosno o tym problemie.
   Moze wzorem bylego prezydenta Bolka wez sobie do wlasnego domu kilku takich osilkow , a zobaczymy jak dlugo bedziesz tolerancyjny.

   Ja sie nie zgadzam na ich osiedlanie w kraju, ze wzgledu na roznice jakie nas dziela, i tu nie chodzi o zaden rasizm.

   Prosze nie porownywac Polakow w GB z muzulmanami!!! To jest spolecznosc, ktora sie nie asymiluje w danym kraju ze spoleczenstwem. A ja mam prawo bac sie o przyszlosc moich dzieci i wnukow wlasnie w Europie …. w Polsce.

   Temat jest mi znany doskonale i wiem jak bardzo roszczeniowo sa nastawieni. Poza tem :- tu juz wspominal mania, iz znakomita wiekszosc uciekinierow to wlasnie mlode zdrowe byczki a nie kobiety z dziecmi.
   Kto mnie zapewni, iz idac do marketu po zakupy taka muzulmanka nie ma bomby ukrytej pod burka ?
   Trzeba pomagac i w tym jestesmy dobrzy,- ALE NIE WSZYSTKIM I ZA WSZELKA CENE!!!

   Polubione przez 12 ludzi

  • Drogi shanobi43! Plączesz się Waśc w zeznaniach!
   Zrozumże człowieku że co innego jest uchodźca /polityczny czy z terenów objetych wojną/ – bo ratuje swoje życie /i swoich bliskich/ a co innego emigrant zarobkowy!

   Z całym szacunkiem ale Polska i Polacy pomagali i chętnie pomogą ofiarom wojny!

   Natomiast nie ma zgody na jakieś „kwoty mleczne” czy „połowowe” jakie teraz sa nam narzucane! Bo to w większości nie są uciekinierzy z terenów wojny ale mieszkańcy Sudanu, Erytrei, SOmali, Nigerii i Konga. To jest czysty rasizm! Traktowanie tych ludzi jak bydło którego określony procent ma przyjąć jakiś kraj!

   Czy widziałeś filmy pokazywane w niewielkiej ilości u nas? Miejsca po przejściu tej ludzkiej szarańczy? Czy tak się zachowują biedni uciekinierzy? Szukający pomocy?

   Tak się zachowują najeźdźcy!

   Nie pisz bzdur ale pierw trochę użyj rozumu jeżeli posiadasz! NIE WIESZ co to jest rasizm bo nie byłeś w sytuacji białasa na którego się niemal poluje – a ja doświadczyłem takiej sytuacji w pewnym kraju skąd napływają Twoi przyjaciele!

   Przy tym szanuję i cenię zarówno kulturę arabską jak i żydowską, prowadziłęm z wieloma ludźmi z tamtych kregów kulturowych serdeczne rozmowy.

   Rozmawiałem też z absolutnie zazombionymi niemal dżihadystami – i dlatego ZAWSZE będe przestrzegał i nawoływał do czujności i wrogości wobec naszych niewyimaginowanych WROGÓW!

   Jeszcze raz podkreślam że Twój tekst jest takim stekiem idiotycznych bzdur że nie chce mi sie pisać, polemizować i argumentowac przy każdym Twoim zdaniu!

   Jest zgoda na pomoc dla uciekinierów z wojny. Polacy wiele razy się z takimi ludźmi solidaryzowali!

   NIE MA ZGODY na tworzenie w naszym kraju jakichś gett, w których znajdą się PODLUDZIE – bo w momencie jak Ty stworzysz takie getto (bo do tego nawołujesz) i wtłoczysz tam LUDZI to TY ROBISZ z nich PODLUDZI!

   TO TY JESTEŚ RASISTĄ!

   Jak sobie wyobrażasz przyjęcie 10 tysięcy „uchodźców”? Przyjmiesz ich do siebie? Zapewnisz byt i opierunek?

   Może zaproponujesz „czasowe” zgromadzenie ich w jednym miejscu? Może na Stadionie Legii?

   Czy Ci to nie przypomina czasy Pinocheta?

   I na koniec – jeszcze raz apeluję o nie szermowanie kłamliwymi argumentami o „polskiej szarańczy zarobkowej” – Polacy tak jak inni /dziwne że dotyczy to najcześciej białych/ obcokrajowcy WTAPIAJĄ się w zastane społeczeństwo! Nie ŻĄDAJĄ specjalnych praw ani przywilejów. Nie zmieniają podstaw zastanej kultury i cywilizacji…

   Traktowanie przez Ciebie sprawy jest jaskrawym przykładem szczerego i czystego rasizmu!

   Polubione przez 13 ludzi

  • Re: shanobi43 , Wrzesień 9, 2015 at 03:35

   PS
   Przeczytałem UWAŻNIE nie komentarz linkowany przez Luk’a ale oryginał wpisu Pana Ryfińskiego: http://ryfinski.blog.pl/

   Napisał Pan:
   ” Jestem ciekaw co w artykule Ryfińskiego o „emigrantach” jest z sensem.
   Cały artykuł jest stekiem obrażliwych rasistowskich wyzwisk i jedną wielką obelgą na ludzi, którzy uciekają ze swych krajów przed wojna której nie wywołali! ”

   Proszę wskazać co we wpisie Pana Ryfińskiego /do którego mi równie daleko jak Lukowi/ jest bez sensu? Bo inaczej jest to tylko mieszanie i odwracanie uwagi…

   Czekam na argumenty…

   Pozwolę sobie zacytować oryginał bo to Pana chyba najbardziej oburzyło:


   „Sprzedajni i marni politycy chcąc przypodobać się unijnym oportunistom i karierowiczom deklarują przyjmowanie dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy bydła do Polski, gdy tymczasem w Polsce zwykli uczciwi i dobrze wychowani ludzie nie mogą znaleźć pracy. Świadomie używam słowa bydło, gdyż uważam, że to jest bydło i powinno być traktowane jak bydło – do takiej zdecydowanej postawy skłoniły mnie obserwacje bydła prowadzone osobiście na przestrzeni kilku lat oraz za pośrednictwem internetu.

   Tym którzy uważają, że to nie jest bydło i chcą ich przyjmować do swoich domów i mieszkań dedykuję słowa bydlaka Shahid’a Mehdi’ego, islamskiego przywódcy religijnego w Kopenhadze, który w duńskiej telewizji stwierdził, iż kobiety, które nie przestrzegają zasad hidżabu (tj. nie noszą chust zasłaniających twarz, włosy i szyję) prowokują do gwałtów.

   W Szwecji – od momentu oficjalnego otwarcia się przez tamtejsze władze dla bydła z Azji i Afryki – nieprzestrzeganie zasad hidżabu przez rodowite Szwedki spowodowało 15 krotny wzrost liczby gwałtów.

   Dania może stać się wkrótce pierwszym w UE krajem, w którym będzie obowiązywało prawo Szariatu, gdyż Duńska Partia Muzułmanów (DAMP) może uzyskać wynik wyborczy dający jej nawet połowę miejsc w duńskim parlamencie. Chcącym wybrać się do Danii kobietom proponuję przed wyjazdem sprawdzić czy wzięły chusty i upewnić się, czy demokratyczne wybrane władze Dani nie wprowadziły już nakazu noszenia chust zakrywających twarz w miejscach publicznych, żeby zapobiec rosnącej fali gwałtów…”

   PS
   Bez odbioru – bo z rasistami nie utrzymuje kontaktów

   Polubione przez 13 ludzi

  • To jest BEŁKOT w stylu niejakiego Jasia Kapeli z „Krytyki Politycznej”, link do jego artykułu wraz z komentarzami wkleiłem wczoraj, proszę sobie poszukać. A najlepszym podsumowaniem „sukcesów” tzw. asymilacji muzułmanów w ramach tzw. polityki multi – kulti w Europie jest to że tysiące muzułmańskich obywateli państw europejskich to najbardziej fanatyczni, a właściwie krwiożerczy bojownicy tzw. Państwa islamskiego i pokrewnych temu bękartowi tworów. I tyle w tym temacie…

   Polubione przez 9 ludzi

  • Nie moge juz zniesc tej propagandy rozsiewanej przez takich jak ty. Zalecacie nam milowac imigrantow, ktorzy nie maja zamiaru asymilowac sie z europejczykami, maja roszczeniowa postawe i stanowia zagrozenie dla pokoju w Europie. Wobec tego napisze krotko… spierdalaj.

   Polubione przez 8 ludzi

  • 1. W Polsce jest ponad 30 tys. osób bezdomnych, a ponad 2 mln żyje w skrajnej nędzy. Czy państwo powinno bardziej się troszczyć o imigrantów i stwarzać im lepsze warunki życia niż własnym obywatelom?
   2. To nie kolor skóry czy miejsce urodzenia imigrantów odstrasza od ich przyjmowania, ale zachowanie zarówno ich samych jak i ich pobratymców, którzy wcześniej przybyli do Europy i nie przestrzegają obowiązujących w kraju osiedlenia praw, tylko usiłują narzucić gospodarzom własne.

   Polubione przez 8 ludzi

   • powtarzam się ale – w ramach humanitaryzmu, kultury chrześcijańskiej czy ludzkiej solidarności (proszę sobie wybrać co komu pasuje do jego światopoglądu) powinniśmy udzielić daleko idącej pomocy dla matek z małoletnimi dziećmi, młodzieży do lat 15, kobiet w ciąży i ew. starców. Pomocy w zakresie czasowego pobytu bez prawa osiedlania się. Osoby w wieku 16-60 pod broń i walczyć o swoje kraje tak jak Polki i Polacy, dzieciaki, młodzież i dorośli – walczyli w czasie II WŚ.

    To w kwestii udziału Polski w tym całym bałaganie.

    Inna sprawa to moralna i materialna odpowiedzialność państw które doprowadziły do upadku struktur państwowych w płn. Afryce co stało się jedną z najważniejszych przyczyn dzisiejszej sytuacji – one mają z tego profity ale koszty to chcą już rozłożyć na wszystkie pozostałe kraje Europy.

    Mamy tu też kwestię powołania do życia struktury dziś zwanej Państwem Islamskim i bezpośredniej odpowiedzialności za tego skutki – USA i Izraela.

    Polubione przez 4 ludzi

  • „Po lekturze dzisiejszego bloga stwierdziłem, że problem rasizmu na tym blogu ukrywacie przed samymi sobą nazywąjc uciekających przed wojną i terrorem ludzi potrzebujących waszej pomocy, emigrantami zarobkowymi.”- wszystko ok!
   Ale powiedz mi dlaczego biedna Polska, gdzie prawie 8% ludzi żyje w skrajnej nędzy, a kolejne około 20% w niedostatku ma ponosić bardzo wysokie koszty amerykańskiej polityki?
   Agresja jaką wywołują właśnie tego typu skutki amerykańskiej polityki jest w pewnym stopniu zrozumiała.
   Tak więc skoncentruj się bardziej nad przyczynami tego stanu rzeczy, a nie nad wywołanych nimi skutkami.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Proponuje wypić ziółka na spokojność, zrobić 10 głębokich wdechów i wydechów, a potem przeczytać sobie te swoje brednie , a na przyszłość nie kompromitować się.
   A wypominanie mnie młodego wieku , to typowy przykład braku argumentów merytorycznych , panie bełkotliwy.
   🙂

   Polubienie

 4. Witam.
  z fejsa
  Asida Turawa

  „Jestem imigrantem. Przeniosłam się do Polski z Kaukazu jakieś pół życia temu. Nie jestem katoliczką. Wychowano mnie w innym wyznaniu, w innej kulturze z innymi tradycjami. Byłam uchodźcą. Uciekałam przed wojną i wiem jak to jest. Z autopsji. Jestem tolerancyjna, daleko mi do ksenofobii czy nacjonalizmu, bo to wszystko, czego się ksenofob boi najbardziej – to ja.

  Uciekałam przed wojną z mamą, ciocią i moimi dwiema siostrami. Tak, łódką, pamiętam jak dziś. Nie było z nami taty, wujka, a nawet dziadka, tata z innymi mężczyznami walczył o swój, nasz kraj. Uciekałyśmy do Rosji. Nie wybierałyśmy kraju ze względu na dobrobyt czy możliwości. Uciekałyśmy do najbliższego bezpiecznego miejsca, by być jak najbliżej taty i móc jak najszybciej wrócić do domu, gdy tylko się da. Nie wszyscy byli zachwyceni tym, że oto przypłynęłyśmy. Ale o nic nie prosiłyśmy, niczego się nie spodziewałyśmy. Mówiłyśmy po rosyjsku i byłyśmy kulturalne, grzeczne do przesady i pełne szacunku dla ludzi, którzy chcieli nam pomóc. Do dziś nie wiem, jak mama to wszystko wtedy załatwiała, że miałyśmy gdzie spać, co jeść. Dołączyła do znienawidzonych przez ludzi tzw „spekulantów” z wielkimi plastikowymi torbami, którzy handlowali czym mogli na ruinach byłego związku radzieckiego. Moja mama – filolog, muzyk, pianistka.

  Pamiętam, że przygarnęło nas na jakiś czas sanatorium dla dzieci z chorobami skóry. To nie były dzieci ze zwykłą wysypką, tam były naprawdę przerażające choroby, dzieciaki wyglądające jak 90-letnie starcy… My byłyśmy przerażone, pierwszą reakcją było odrzucenie, ale dorośli bardzo szybko wytłumaczyli nam, że tu żyjemy na ich zasadach. Jemy z nimi, kiedy oni jedzą, śpimy wtedy, kiedy oni śpią, oglądamy telewizję i bawimy się razem z nimi, bo jesteśmy tu gośćmi.

  Przyjechałam do Polski. Potem już, po latach, na studia. Za sprawę honoru uznałam poprawne wysławianie się bez akcentu, możliwość rozmowy z Polakiem na tematy, które są Polsce i Polakom bliskie, bez pytań „jak się Pani podoba w naszym kraju”, jeśli to miał być mój kraj. Nie chodziło o zdradę własnej kultury czy tradycji, bo poznawanie innych kultur wzbogaca naszą własną, chodziło o szacunek dla ludzi, z którymi żyję.

  Świętuję razem z teściami katolickie święta. Z miłości do mojej rodziny, z szacunku, ze zwykłej grzeczności i uprzejmości w końcu. Nikt nie każe mi iść do komunii, ale nic mi się nie stanie, jeśli ładnie się ubiorę i kulturalnie zasiądę do stołu. Odwiedzając kogoś w jego kraju, świątyni, domu zastosuję się do jego zwyczajów. Jestem tolerancyjna. Bardzo. Czuję się obywatelem świata i nikomu nie zaglądam do łóżka – wszystkie kolory skóry i tęczy są dla mnie tak samo wartościowe. Ale tolerancja nie polega na ślepej akceptacji wszystkiego jak leci. Może i jestem hipokrytą, ale moja tolerancja jest wybiórcza, bo nie toleruję zła. Nie toleruję agresji i sytuacji, w której drugiej osobie dzieje się krzywda. Jeśli tradycja wymaga okaleczenia, gwałtu, pobicia, to moja tolerancja nie sięga tak daleko.

  Świat nie jest czarno-biały. Między „jestem na tak” i „jestem na nie” istnieje jeszcze całe mnóstwo półtonów i niuansów. Kiedy ktoś mówi o „dzikusach” i „brudasach” ja pierwsza się oburzam, ja też jestem tym „dzikusem”, tym „brudasem”, spójrzcie na mnie, żyję z wami od lat. Przecież wśród tych ludzi mogą być lekarze, wielkie talenty i po prostu kulturalne i otwarte osoby, które nie zasługują na to, by się ich bać. Kiedy ktoś mówi, że nie warto pomagać, bo sami mamy niewiele, nie mogę się zgodzić. Ale ludzie, którzy nie szanują jedzenia na tyle, że śmieją je wyrzucać, widocznie nie potrzebują tej pomocy. Nigdy nie zapomnę smaku obrzydliwej zupy w proszku, którą jako uchodźcy dostałyśmy od kogoś, płakałyśmy i jadłyśmy ją, prawdziwa potrzeba nie pozwala wyrzucać jedzenia.

  Nie zajmę stanowiska w sprawie uchodźców, bo jeśli zranię tym chociaż jedną osobę, która ratując się przed wojną przybywa z pokorą, szacunkiem i wdzięcznością, to nie będzie warto. Tym bardziej, że to samo spotkało kiedyś mnie i moją rodzinę. Tyle że w mojej historii młodzi mężczyźni nie porzucali swojego kraju, żeby wyruszać do bardzo odległych geograficznie i kulturowo państw, by obrzucać odchodami autobusy na granicy, wyciągać kobiety z samochodów za włosy, bić je i kopać z powodu bluzki z dekoltem, a potem gwałcić, tymże dekoltem usprawiedliwiając swoje zachowanie. Ktoś, kto nie szanuje drugiego człowieka na tyle, że w jego własnym kraju, udzielającym azylu, śmie podnieść na niego rękę – nie jest uchodźcą, proszę mi wierzyć. I proszę, nie odbierajcie mi prawa bać się tego kogoś, zarzucając mi nacjonalizm, ksenofobię, zacofanie i nietolerancję, te rzeczy są mi obce, brzydzę się nimi. Tak jak brzydzę się gwałtem i przemocą”

  Polubione przez 15 ludzi

  • 100/100

   PS

   Moja rodzina – duża rodzina – też była „uchodźcami” – uciekali przed rewolucją bolszewicką i przed „białymi” aż na Ural. Tak strasznie głodowali że dziadkowie i ich rodzeństwo do końca życia słodzili tak herbatę by ZAWSZE był widoczny cukier na dnie. ZAWSZE trzymali dużo więcej chleba w domu niz była taka potrzeba… Głód i poniewierka tak mocno się na nich odcisnęła…

   Wiem z opowiadań rodzinnych co to jest być uchodźcą!

   Polubione przez 9 ludzi

 5. do shanobi43
  gdzie jest „nasz” rząd i co głosi co więcej co robi w sprawie naszych dziesiątek tysięcy Polaków z obcej ziemi którzy chcą wrócić do Ojczyzny przodków, ale nie stać ich na to…
  Czy Ojczyzna Matka przygarnie na powrót swoje dzieci?
  25 letnia klasa rządząca o własnych rodakach nie pamięta. Ma ich głęboko ….Wykonuje i realizuje tylko i wyłącznie nakazy i rozkazy wiernopoddańcze z zachodu.

  Polubione przez 7 ludzi

 6. W Polsce problem imigrantów nie wystąpi z tego prostego powodu że Polska jest za biedna. Nawet rumuńscy cygani nie uznali Polski za na tyle atrakcyjny kraj żeby tu funkcjonować nie mówiąc o osobach z Krymu czy Kazachstanu. Myślę że Polska pozostanie docelowym krajem dla pracowników z Ukrainy ale to będą pracownicy tymczasowi. Ja się tu różnie o Ukraińcach wypowiadałem, ale mimo wszystko – wyłączając banderowskie szaleństwo – kulturowo, na poziomie zwyczajnych ludzi Ukraińcy jak i Rosjanie, są nam bliscy. Choć przyznam że wódkę wolałbym pić z Rosjaninem.
  Napływ emigrantów do Niemiec czy innych bogatych krajów UE odbije się na sytuacji pracowników sezonowych m.in z Polski.
  Natomiast postawa obecnego rządu RP w sprawie emigrantów wpisuje się we wcześniejsze scenariusze m.in nt. Ukrainy – już kiedyś pisałem, dla mnie to Targowica. Zupełne nie liczenie się z obywatelami własnego kraju i wysługiwanie się obcym.

  Polubione przez 8 ludzi

  • Nie bierzesz jednego pod uwagę, pisałem już o tym jakiś czas temu> Niemcy mogą zrobić z Polski „przechowalnie imigrantów”. W zamian za granty pieniężne dla naszych „elyt” będą tu podsyłać imigrantów opłacając jednocześnie ich pobyt. Taka polityka doprowadzi że tacy ludzie nie będą mieli żadnego interesu żeby chociaż podjąć próbę asymilacji z nami „tubylcami”, bo i po co skoro „tubyleć” musi żyć za kilkaset ojro, a pan „imigrant” będzie miał w ośrodku zapewnione 1000 – 1500?

   Polubione przez 8 ludzi

   • Wysyłanie emigrantów do Polski mija się z celem z tego prostego powodu że Polska jest w strefie Schengen a skoro emigranci przeszli z Syrii do Niemiec, to i z Polski do Niemiec przejdą. To już Ukraina bardziej będzie pasowała jako taka przechowalnia choćby z tego powodu że jest dużym krajem no i Ukraińcy spacyfikują oddanych im na „przechowanie” emigrantów bez specjalnych problemów. 1000 euro w Niemczech, 1000 euro w Polsce i 1000 euro na Ukrainie to nie jest to samo 1000 euro.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Niestety, ale takie rozumowanie ma jedna zasadniczą lukę, Ukraina nie jest członkiem UE. W tej chwili można odsyłać na niż tylko tych którym udowodni się że stamtąd przedostali sie nielegalnie do UE, takie sa przepisy. Dodatkowo Niemcy budują wzdłuż polskiej granicy sieć obozów i nie wiem czy sobie przypominasz, ale Niemcy już kiedyś „ćwiczyli” podobny scenariusz w Polsce z podsyłaniem swojej „trudnej młodzieży” z poprawczaków, na „resocjalizację” w naszym kraju…

     Polubione przez 4 ludzi

     • Ja nie chcę to wdawać się w dyskusję która i tak zostanie zweryfikowana w rzeczywistości. Przekazywanie emigrantów odbywa się też w ramach państw UE. Np. trzy dni temu Polska przekazała nielegalnych emigrantów Słowacji. Tyle że, tu nie chodzi o przepisy i respektowanie prawa, ale o to że na siłę, tych emigrantów, to w Polsce dałoby się trzymać tylko w więzieniach. Ci emigranci mają za nic przepisy, przechodzili sobie granice bez paszportów, uciekli z obozu przejściowego na Węgrzech i poszli sobie autostradą w kierunku Wiednia. No to co ich w Polsce może trzymać oprócz krat? Praca za 2000 zł?

      Polubione przez 4 ludzi

 7. Do shanobi43, z reguly nie odzywam sie tutaj zbyt czesto bo najwyczajniej w swiecie nie mam na to czasu. Choc to nie znaczy ze nie staram sie sledzic prowadzonych tutaj dyskusji. Staje teraz w obronie Luk17 ktorego ty w mocno zawoalowanych slowach nazywasz malo rozumiejacym swiat mlokosem. Sorry Luk ale tak nalezy rozumiec przekaz twojego `adwokata`. Ja ze swej strony NIGDY bym tego O luku nie powiedzial jako ze majac w pamieci jego komentarze do toczacych sie tutaj dyskusji i czasem zazartych sporow( tak tak,zazartych 🙂 ) musze z cala stanowczoscia stwiedzic ze ten mlody czlowiek ma lepiej poukladane w glowie niz wiekszosc jego rowniesnikow, nie wspominajac o polskich etatowych komentatorach i ekspertach ktorzy udzielaja swych rad za gruba kase naszym decydentom. Rad ktore mozna o kant dupy rozbic. Luk mialbys juz dawno oplacone studia gdyby ktos zechcial ciebie wysluchac 🙂 I jeszcze jedna rzecz. Shanobi twoj post dotknal mnie osobiscie. Jestem ekonomicznym emigrantem ery przedakcesyjnej. Nie bede z toba dyskutowal o roznicach pomiedzy imigrantami z Eurpu Srodkowo-Wschodniej a przyjezdnymi z Azji i Aryki bo jesli tutaj nigdy nie byles to to nie ma nawet sensu. Ja widze na przestrzeni mijajacych lat jak UK zmienia sie z kraju naprawde otwartego na obce kultury w kraj zamkniety i zyjacy w strachu. I nie dzieje sie to dlatego ze od 2004 Brytyjczycy maja w swoich granicach 1,5 miliona wiecej obywateli z naszej czesci kontynentu. Kup sobie bilet na samolot i przylec tutaj, wynajmij samochod i zrob sobie wycieczke do Bradford, Luton, Hertford, wschodniego Londynu ( polecam rowniez Barnet) i innych miejsc `wzbogaconych` kulturowo domieszka z czarnym lub bezowym DNA. Wtedy zrozumiesz na czym polega problem ktory ty plytko nazywasz rasizmem .
  Bez odbioru.

  Polubione przez 10 ludzi

  • 🙂 Dziękuje za dostrzeżenie moich skromnych starań. Z tymi studiami byłbym jednak ostrożny. Wiem pan jak to jest, wysłucha, opłaci, a po ich ukończeniu zechce odebrać dług i człowiek zamiast być niezależny ,to będzie chodził na jego pasku. Zawsze lepiej nie być nikomu , nic winny. 🙂

   Polubienie

 8. „Moi mili, ja jestem muzułmaninem i mnie nikt kitu ani ciemnoty nie wciśnie. To co się dzieje to jest regularna inwazja, nazywana w islamie Hijra(Hidżra), czyli zdobycie terenu wroga poprzez zasiedlenie, najczęściej pokojowe, bez walki. Ja się tego boję bardziej niż większość z was bo wiem jak to się prawdopodobnie skończy. Nikt mi nie powie że setki tysięcy młodych mężczyzn w wieku poborowym jadą tutaj ze strachu przed wojną. Nikt mi nie powie, że ludzie wychowani na bliskim wschodzie i w Azji dostosują się do naszych, tak, naszych europejskich wartości. Jestem europejskim muzułmaninem , religia jest moją prywatną drogą czczenia Boga, a nie stylem życia czy doktryną polityczną. Na pierwszym miejscu jestem europejczykiem, a wszystkie izmy zostawiam w domu. Boje się ich, ponieważ oni narzucą nam w przeciągu kilku lat swój średniowieczny, feudalny i antydemokratyczny porządek, a ci którzy się nie dostosują będą prześladowani. Matematyka nie kłamie: każdy z samotnych ma pozostawioną gdzieś rodzinę, która korzystając z prawa UE ściągnie tutaj prędzej czy później, więc liczbę imigrantów należy już teraz pomnożyć razy 3 lub 4, dzietność muzułmańskich rodzin z tamtego obszaru to 3 dzieci w górę, więc jeśli teraz mamy milion muzułmańskich małżeństw w Europie to za 20 lat będzie ich 3 razy więcej, optymistycznie licząc.
  Jeszcze jedna rzecz która mi się rzuca w oczy: ci uchodźcy twierdza ze za przejazd o europy muszą płacić po kilka tysięcy dolarów – skąd takie rzesze rzekomo biednych ludzi którzy wszystko stracili, maja takie pieniądze?
  Ja nie mam złudzeń ze jest to zaplanowana, gigantyczna akcja kolonizacji europy.”
  Michael Waldorf Kappersteen.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.