Wojna domowa na Ukrainie 9.09.2015r.- 202 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajsza wymiana jeńców wojennych.

Wczoraj w Brukseli unijne władze zaczęły zbiór owoców własnej polityki wobec Rosji.

Zajścia w Brukseli podczas wczorajszego nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa państw członkowskich UE, do złudzenia zaczęły w pewnym momencie przypominać to co działo się na przełomie późnej jesieni i zimy 2013/2014 roku podczas demonstracji na kijowskim Placu Niepodległości, w wyniku czego dokonano zamachu stanu obalając legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Burzliwy protest zorganizowali rolnicy z Francji, Niemiec i Belgii, którzy w liczbie około 7 tysięcy przyjechali na ponad tysiącu czterystu traktorach aby blokować wejście do siedziby Komisji Europejskiej. Do ochrony budynku władz UE skierowano ponad tysiąc belgijskich i holenderskich policjantów ze specjalnych jednostek antyterrorystycznych.

Przyczyną wczorajszego protestu unijnych rolników, był drastyczny spadek cen spowodowany rosyjskim embargiem na import unijnych artykułów rolnych i spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Chinach. Najbardziej na wojnie gospodarczej prowadzonej przez UE z Rosją ucierpieli hodowcy bydła mlecznego i świń oraz sadownicy i producenci warzyw.

Łączne straty europejskiego rolnictwa liczone są już w miliardy euro, a to dopiero początek okresu skupu produktów rolnych, więc do końca roku straty jeszcze bardziej się pogłębią.

Na tych to przyczynach opiera się wyjątkowo agresywna postawa unijnych producentów rolnych, którzy nie będąc pewni czy zdołają dotrwać do następnego sezonu, już dziś przestrzegli polityków UE zasiadających w Brukseli, przed skutkami ich polityki prowadzącej ich do utraty płynności finansowej i bankructw.

Dlatego też protestujący rolnicy domagali się wsparcia finansowego pokrywającego choćby w części ich straty oraz przyspieszenia rozmów technicznych z Rosją z celu zniesienia zakazu mięsa wieprzowego i innych produktów rolnych.

Jako, że policja blokowała dostęp kolumn traktorów jadących w kierunku siedziby Komisji Europejskiej, rolnicy zablokowali traktorami przejazd przez większość tuneli uniemożliwiając tam ruch samochodowy. Zablokowane zostało też rondo Schumana gdzie doszło do starć z policją.

Przez kilka godzin policjanci byli obrzucani butelkami, petardami, jajkami i kostką brukową, w wyniku czego czterech z nich zostało rannych, w tym jeden trafił do szpitala.

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszych zajść w Brukseli:

Zaczyna to powoli przypominać sytuację jaka miała miejsce w Kijowie na przełomie lat 2014/2015.

W tym miejscu warto sobie zadać pytanie; kto odpowiada za taką tragiczną sytuację do jakiej unijni politycy doprowadzili rolników?

Oczywiście można powiedzieć, że sprawcami tego ambarasu są właśnie unijni politycy, ale jest to tylko część prawdy, bo głównym prowodyrem i zarządzającym politykom chaosu jest rząd Stanów Zjednoczonych, który stosując różne naciski, zmusił UE do podporządkowania się wprowadzeniu bezsensownych sankcji wobec Rosji. W wyniku tego nie dość, że Rosja odpowiedziała kontrsankcjami, czego skutkiem są m.in. wczorajsze zadymy europejskich rolników w Brukseli, ale również sytuacja ta wymusiła na Rosji nawiązaniu ściślejszych kontaktów gospodarczych z Chinami.

W efekcie duża część wymiany handlowej została przekierowana na oś Rosja-Chiny, wywołując tym samym zaburzenia w działaniu gospodarek krajów unijnych.

Dlatego też można przyjąć, że to Stany Zjednoczone poprzez swoją agresywną postawę doprowadzają do destabilizacji coraz większą część świata, gdzie dotychczas polityka ta nie odbijała się tak bezpośrednio na scenie europejskiej, ale w wyniku zaangażowania się (a bardziej prawidłowo to ujmując: w wyniku zainicjowania) w wewnętrzny konflikt na Ukrainie, zaczęła również prowadzić do destabilizację Europę.

Nie dość tych nieszczęść, Europa doświadcza obecnie na niespotykaną dotychczas skalę, najazd uciekinierów z objętych wojnami i anarchią państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, co w sumie prowadzi do jeszcze większych problemów z jakimi ma się uporać przeżywająca poważny kryzys gospodarczy i ekonomiczny UE.

Czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

Otóż zakładając, że polityka amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (FED- https://pl.wikipedia.org/wiki/System_Rezerwy_Federalnej) jest ściśle skoordynowana z geopolityką amerykańskiej administracji, która ma na celu odnoszenie korzyści z dominacji dolara w światowej gospodarce, to wzmacnianie- czy tez inicjowanie kryzysów- wobec konkurencyjnych gospodarek jest bardzo na rękę amerykańskim finansistom, a przy okazji przemysłu zbrojeniowemu tego kraju.

Polega to na tym, że dolar tylko wtedy staje się silniejszy wobec innych walut, gdy inne regiony są w kryzysie, co zmusza inwestorów do wycofywania z nich swoich środków i przenoszenia w inne bardziej stabilne i dające więcej zarobić miejsca.

Największymi zaś konkurentami wobec amerykańskiej dominacji gospodarczej i finansowej są: Chiny i UE, a więc w tym kierunku obecnie idzie próba zdestabilizowania tych regionów, co ma uratować Stany Zjednoczone przed zbliżającym się bankructwem a przy okazji pobudzić produkcję i zbyt branży zbrojeniowej tego kraju.

Oba te czynniki obecnie są wyraźnie widoczne.

Tak więc w tej skali widać wyraźnie, że tak jak Ukraina, jak i cała UE są tylko narzędziami w rękach amerykańskich strategów, dla których liczy się tylko jedno utrzymać na powierzchni Stany Zjednoczone kosztem innych krajów, choćby po trupach i na ich zgliszczach, bo takie są koszty gdy jedno mocarstwo usiłuje zdominować politycznie pozostałe kraje świata.

To tyle w temacie zaserwowanego nam przez zaoceanicznych planistów kryzysu, którego tak na prawdę, to jest dopiero początek.

***

Kończąc ten przydługi wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajsza doba w Doniecku i okolicach oraz na froncie południowym była spokojna i nie doszło tam do żadnych znaczących incydentów zbrojnych.

Natomiast na odcinku frontu ługańskiego ukraińskie wojsko dwa razy naruszyło warunki zawieszenia broni: o godzinie 12:23 prowadząc ostrzał z granatnika automatycznego z kierunku miejscowości Zołotoje na zachodnie obrzeża Pierwomajska oraz o godzinie 13:40 ponawiając ostrzał z tego samego kierunku również na zachodnie przedmieścia Pierwomajska, ale tym razem przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm.

Poza tym ukraińskie wojsko dopuściło się cztery razy prowokacji prowadząc sporadyczny ostrzał przy użyciu różnego rodzaju broni w głąb terenu będącego pod swoją kontrolą.

„CyberBerkut” dotarł do tajnych dokumentów potwierdzających fakt, że ostrzał celów cywilnych, szkół, przedszkoli i szpitali nie nie był przypadkowy, tylko prowadzono go zgodnie z rozkazami wydanymi wcześniej przez ukraińskie dowództwo wojskowe tzw. operacji antyterrorystycznej. Na poniższym dokumencie zostały wyznaczone jesienią ubiegłego roku jako cele, szkoły podstawowe w Doniecku :

Koordynaty celów jakie zostały określone w powyższym piśmie dotyczą następujących obiektów w Doniecku:

Cel nr. 2801:

 1.   współrzędne celu: X=0325220, Y=07405178,
 2.   wyznaczony adres celu: Donieck, ul. Łuzina nr, 71 sala gimnastyczna szkoły nr. 41.

Cel nr. 2802:

1.   współrzędne celu: X=05325351, Y=07406653,

2.   wyznaczony adres celu: Donieck, ul. Bogatyrskaja     nr. 34, szkoła nr. 74.

Cel nr. 2803:

 1.   współrzędne celu: X=05325731, Y=07409463,
 2.   wyznaczony adres celu: Donieck, ul. Partizanckaja nr. 68A, szkoła nr. 58.

Cel nr. 2804:

 1.   współrzędne celu: X=05326077, Y=07409433,
 2.   wyznaczony adres celu: Donieck, ul. Błagowieszczesnaja nr. 3, szkoła nr. 117.

Ogłoszony wczoraj raport Misji Obserwacyjnej ONZ podał, że od kwietnia 2014 roku do 15 sierpnia 2015 r. w Donbasie zginęło łącznie 7962 osób (w tym żołnierzy ATO, powstańców i cywilów). Ponadto zostało rannych 17811 osób.

W samym tylko okresie od 16 maja do 15 sierpnia br. zginęło 105 osób i 308 zostało rannych. Według tych danych liczba rannych za ten okres wzrosła w porównaniu do dwóch poprzednich miesięcy o ponad 50%: a więc wobec 60 zabitych i 102 rannych.

Ponadto raport stwierdza, że w związku z nałożoną przez władze centralne na Donbas blokadą gospodarczą i ekonomiczną, sytuacja humanitarna ludności pogarsza się.

***

Wczoraj na drodze prowadzącej do Marinki pod Donieckiem miała miejsce wymiana jeńców wojennych.

Nie wiadomo z jakiego powodu obudził się pełniący szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksander Turczynow ps. „Pastor”, który we wczorajszym programie informacyjnym ukraińskiej stacji telewizyjnej „Kanał24”

oświadczył, że w pobliżu ukraińskiej granicy państwowej Rosja zgromadziła w jakiś cudowny i niewidoczny sposób aż 54 tys. żołnierzy. Pewnie szykują się do kolejnej agresji przeciwko Samoistnej, godząc w jej cześć? Warto wysłuchać całości wywiadu, bo on tak ciekawie mówi, zupełnie jak na kazaniu gminy protestanckiej do wiernych:

W rejonie mikołajewskim doszło do potyczki zbrojnej pomiędzy pracownikami i ochroniarzami firmy rolniczej „Partner-Agro”. Firma ta jest wiązana z synem byłego prokuratora generalnego Ukrainy, Artiema Pszonka. Prawdopodobnie chodziło o zajęcie części ziemi należącej do firmy „Partner-Agro” przez deputowanego partii „Blok Poroszenki” Arkadija Kornackiego:

Na koniec kilka zdjęć:

Ługańsk- trolejbus zderzył się z samochodem misji OBWE.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

178 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.09.2015r.- 202 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam z rana kilkoma linkami:

  Jean-Claude Juncker poniżył Polskę i obraził Polaków https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34871

  Kneblowanie ust społeczeństwu przez brak zgody na manifestację w Warszawie? https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34879

  Naiwnie afirmując problem nielegalnych imigrantów Unia Europejska traci wiarygodność https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34887

  Rosja będzie jedynym trwałym i stabilnym państwem w niestabilnym otoczeniu https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34901

  Człowiek roku, człowiek dziesięciolecia – przyklęknijmy (na wszelki wypadek) https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34882

  Jak się szuka dziury w całym http://pl.sputniknews.com/swiat/20150909/977464.html

  Tekst Mateusza Piskorskiego: Hybrydowy generał ABW http://pl.sputniknews.com/opinie/20150908/970698.html

  W Polsce wszczęto dochodzenie ws. nawoływania do wysłania uchodźców do Auschwitz
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20150909/976765.html#ixzz3lJL78tij

  Merkel: „Musimy jasno pokazać, jakie panują u nas zasady”
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150909/977102.html#ixzz3lJLAEfuD

  Wolność słowa w Finlandii poniosła porażkę http://pl.sputniknews.com/swiat/20150909/977897.html

  Polityk o Jaceniuku: banderowcy źle walczą, lecz w torturach są najlepsi
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polityka/20150909/977954.html#ixzz3lJLJVQuQ

  Po co USA obecność rosyjskich wojsk w Syrii?
  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polityka/20150909/971141.html#ixzz3lJLMqOZn

  Plus:

  Sarkozy: Moskwa nie jest wrogiem ale sojusznikiem w walce z IGIL
  Саркози: Москва – не враг, а помощник против ИГ
  http://regnum.ru/news/polit/1966807.html

  Dlaczego NIE MOŻNA wprowadzać wojsk Rosji na U’Krainę? Bo o to cały czas chodzi Amerykanom! Film krótki a treściwy!
  http://vk.com/feed?z=video237762926_169738874%2Fa0e9f036374fad23fa
  .https://www.youtube.com/watch?v=K44dFCS_2mo

  Korwin w PE .https://www.youtube.com/watch?v=v7CQkivQNQI
  Janusz Korwin-Mikke: Imigranci to zalew Europy śmieciem ludzkim, który nie chce pracować

  .https://www.youtube.com/watch?v=PK_CnYCt2N8 Кому нужна война на Украине и почему

  .https://www.youtube.com/watch?v=if0eXbIprnw Зачем Америке нужна Большая Война в Европе

  Max Kolonko – stary ale jary: .https://www.youtube.com/watch?v=i1fM6X9_Z9Y

  Plus mój wybór nowszych:
  .https://www.youtube.com/watch?v=6xhZznJZiuY

  .https://www.youtube.com/watch?v=v42rhk2ELmQ

  .https://www.youtube.com/watch?v=yBqhvX5vjxs

  .https://www.youtube.com/watch?v=ZYz20C2qGx4

  Polubione przez 5 ludzi

 2. + kilka filmów wartych oglądnięcia:

  Podbój – historia .https://www.youtube.com/watch?v=c7y2LRcf4kc
  How many times Muslims invaded Europe vs. Europeans invaded Muslim countries?

  Planned Invasion of Europe jihadists terrorists 2015 .https://www.youtube.com/watch?v=HW-dXHVmGoo

  .Islam’s Conquest of Europe .https://www.youtube.com/watch?v=34occfKpxsA

  Allemagne PEGIDA marche sur Munich lors d’une marche anti réfugiés Asyl (prosze zwrócić uwagę ma „Orban – ratuj nas!” .https://www.youtube.com/watch?v=rZ_wftm3dTw

  One Hour Compilation of how Islam is Ruining Europe and America .https://www.youtube.com/watch?v=qZ-QX8LuKHA

  Islam va dominer le monde au moins de 10ans…! étude prouvé .https://www.youtube.com/watch?v=vOqGOa4xgm0

  Stare ale jakże aktualne .L’Islam va Conquérir l’Europe et Israël Grâce à la Puissante Natalité Musulmane .https://www.youtube.com/watch?v=FeGl6IOb_4U

  Islam is taking over Europe!! And no one cares. .https://www.youtube.com/watch?v=kEh3iXPyqCI

  Islam Truth – Agenda of Evil .https://www.youtube.com/watch?v=Gg3WVE8lI9c

  Ze stycznia film CIVIL WAR – Europe Vs Islam [Nostradamus Future 2015] The Time Is Now ! HIDE OR FIGHT!! .https://www.youtube.com/watch?v=GtHdFkuotQ0

  To już było ale warto powtórzyć .Muzułmańscy imigranci zalewają Europę – część 1/2 .https://www.youtube.com/watch?v=mjGGzMmAGtA
  .https://www.youtube.com/watch?v=pikHdBtrZNg

  .https://www.youtube.com/watch?v=48zcPakMWBg Muzułmanie w Polsce i Europie przerażające fakty

  ISLAM SHOCKING VIDEO-WHAT YOU DON,T KNOW… !!!! .https://www.youtube.com/watch?v=VSJYk7QfzbM

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Witam z rana
  z fejsa

  Wojtek Wilk
  Zajmuję się uchodźcami i uchodźcami wewnętrznymi od 2001 roku, w tym tymi na Bliskim Wschodzie gdzie miałem możliwość koordynować pomoc humanitarną dla uchodźców irackich oraz nieść pomoc uchodźcom syryjskim.
  Rozumiem także, że uchodźcy syryjscy przebywający w Libanie, Jordanii czy Turcji są zmuszani do opuszczenia tych krajów ze względu na skandalicznie małą pomoc humanitarną oraz na coraz bardziej wrogie nastawienie rządów i społeczeństw tych państw, które nie mogą już dłużej gościć tak ogromnej rzeszy uchodźców (w Libanie równej 1/4 miejscowej ludności).
  Fala uchodźców, która dotarła do Węgier a następnie przez terytorium Austrii w kierunku Niemiec (i zapewne także Szwecji) ma jednak cztery cechy które mnie zastanawiają a nawet niepokoją:

  1) Art. 31 Konwencji Genewskiej o Statusie Uchodźców wyłącza od odpowiedzialności karnej nielegalne przekroczenie przez uchodźcę granicy kraju, w którym jest prześladowany (np. z Turcji do Syrii). Jednakże to wyłączenie nie dotyczy kolejnych granic, zaś w każdym kraju – w tym i w Polsce – nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem. Jednak dziesiątki tysięcy migrantów wymieszanych z uchodźcami przekracza sześć granic pomiędzy Turcją a Niemcami, zaś nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami prawnymi.

  Artykuł 31
  Uchodźcy przebywający nielegalnie w państwie przyjęcia
  1. Umawiające się Państwa nie będą nakładały kar za nielegalny wjazd lub pobyt na uchodźców przebywających bezpośrednio z terytorium, na którym ich życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo w rozumieniu artykułu 1, i weszli lub przebywają na ich terytorium bez zezwolenia, pod warunkiem że zgłoszą się bezzwłocznie do władz i przedstawią wiarygodne przyczyny swojego nielegalnego wjazdu lub pobytu.
  2. Umawiające się Państwa nie będą nakładały na poruszanie się takich uchodźców ograniczeń poza tymi, które są niezbędne; ograniczenia takie będą stosowane tylko dopóty, dopóki status tych uchodźców w państwie nie zostanie uregulowany lub dopóki nie zostaną przyjęci w innym państwie. Umawiające się Państwa przyznają uchodźcom odpowiedni czas, jak również wszystkie niezbędne ułatwienia dla uzyskania prawa przyjęcia w innym państwie.

  Odpowiedź jest taka, że w ciągu ostatnich dekad interpretacja zapisów Art. 31 Konwencji Genewskiej o Statusie Uchodźców była coraz bardziej liberalna i obecnie np. sądy niemieckie na „bezzwłoczne zgłoszenie się do władz” dają rok.
  Konsekwencją tego stanu rzeczy jest to, że uchodźcy „wybierają” sobie kraj do którego zmierzają, preferując z wiadomych powodów te dające im lepsze warunki życia i zatrudnienia. Jednak takie postępowanie jest w całkowitej sprzeczności z duchem i literą Konwencji Genewskiej o Statusie Uchodźcy, która skupia się na udzieleniu ochrony uchodźcy w pierwszym bezpiecznym kraju, w którym on się znajdzie. Należy zastanowić się, czy ta interpretacja nie odeszła od podstawowych założeń konwencji.

  2) Na naszych oczach rozpadły się ustalenia dublińskie wymagające od pierwszego kraju UE przyjmującego migrantów by przeprowadzili tam sprawdzenie kto z nich jest migrantem, a kto uchodźcą. Fala dziesiątek tysięcy osób przeszła przez terytorium Grecji – państwa UE – całkowicie niepokojona. Gdy władze węgierskie, choć mało delikatnie i mało subtelnie, próbowały skierować migrantów do ośrodków, gdzie zostałaby przeprowadzona procedura sprawdzająca, posypały się na nie gromy ze strony międzynarodowych mediów. Jeżeli tego obowiązku nie dopełniła Grecja, to Węgry stały się de facto pierwszym krajem Strefy Schengen, który powinien był sprawdzić, której z osób przechodzących granicę należy nadać status uchodźcy (np. Syryjczycy), a która jest migrantem ekonomicznym i niekoniecznie musi być wpuszczona na terytorium UE (np. mieszkańcy Kosowa, próbujący się przedostać do UE bez wiz).
  Zamiast tego przez Budapeszt, Wiedeń i Monachium przelała się rzeka dziesiątek tysięcy ludzi wielu narodowości (Syryjczyków, Kosowarów, Pakistańczyków, Afgańczyków, etc.), która nie została wcześniej poddana jakiejkolwiek kontroli: zarówno kto z nich jest uchodźcą, a kto nie, jak również czy nie stanowią oni zagrożenia ze względów bezpieczeństwa. Ten ostatni element jest ważny, gdyż nawet Konwencja Genewska o Statusie Uchodźców dopuszcza w art. 32 ust. 1 wydalenie uchodźcy jeżeli stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa państwowego („Umawiające się Państwa nie wydalą uchodźcy, legalnie przebywającego na ich terytoriach, z innych powodów niż bezpieczeństwo państwowe lub porządek publiczny”).

  3) Dlaczego władze Węgier oraz UE nie miały żadnego planu zarządzania kryzysowego przewidującego scenariusz napływu tak dużej grupy migrantów i uchodźców? Zamiast mieć możliwość rozmieszczenia i przeprowadzenia procesu – choćby wstępnego – weryfikacji kto jest uchodźcą a kto nie, fala migrantów przeszła dalej w kierunku Niemiec. Nie daje to nam dużej nadziei na efektywną reakcję UE w przypadku – nie daj Boże – innych takich kryzysów.

  4) Wreszcie zastanawiająca jest wielkość tej fali uchodźców. Jest ona zbyt duża, zbyt gwałtowna, by była efektem jedynie „spontanicznego działania”. Porównuję ją z napływem np. Irakijczyków do Jordanii podczas wojny domowej w Iraku w 2006 roku czy Syryjczyków do Libanu w 2013 roku i nigdy nie spotkałem się z sytuacją, żeby granicę przekraczało 7000 osób dziennie. Co więcej, napływ uciekinierów będzie jeszcze trwał. Według nieoficjalnych szacunków władz libańskich, co tydzień z Libanu do Turcji wyjeżdża co tydzień od 10 tys. uchodźców(!) i zapewne nie zostaną oni w obozach dla uchodźców w Turcji.
  Bezspornym faktem jest to, że wszyscy uchodźcy syryjscy uczestniczący w tym eksodusie rozpoczęli swoją wędrówkę na terytorium Turcji lub też dolecieli do Turcji samolotami w Libanu i Jordanii zanim dotarli nad Morze Egejskie. W kraju o tak rozbudowanych siłach bezpieczeństwa jak Turcja nie mogło to przejść niezauważone. Co więcej, odpływ z kraju setek(?) tysięcy uchodźców syryjskich, stanowiących obciążenie budżetowe, ekonomiczne i społeczne, jak również skupienie się europejskiej i światowej opinii publicznej na uchodźcach na Węgrzech jest władzom w Ankarze najprawdopodobniej na rękę.
  Nie jest przypadkiem, że Turcja rozpoczęła właśnie „ograniczoną” interwencję zbrojną przeciwko Kurdom w północnym Iraku. Możliwe jest, że gra idzie tu o znacznie większą stawkę czyli zmuszenie NATO do wsparcia interwencji zbrojnej w Syrii. Miałaby ona na celu wykrojenie w jej północnej części „strefy bezpieczeństwa” dla ludności cywilnej, co wiązałoby się z bombardowaniami sił rządowych.

  Uchodźcom, którzy dotarli do Europy należy oczywiście pomóc i pomagać im tak długo, jak nie będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów w Syrii (czyli zapewne bardzo długo). Obawiam się, że alokując znaczną pomoc dla tych uchodźców syryjskich, którzy już dotarli do Europy, UE zachęci kolejne tysiące uchodźców do zapłacenia przemytnikom i zorganizowanym grupom przestępczym, trudniącym się szmuglem migrantów przez poszczególne granice. Nie możemy także pozostać obojętni na fakt, że pomoc socjalna dla jednego uchodźcy w Europie (np. w Niemczech 330 Euro/osobę/miesiąc + mieszkanie) jest wielokrotnie – nawet ośmiokrotnie – większa od tej, która by mu wystarczała na zapewnienie minimum humanitarnego w Libanie (36 Euro/osobę/miesiąc).

  Dysproporcja ta jest tym bardziej trudna do zaakceptowania przez organizacje humanitarne, gdyż na Bliskim Wschodzie pozostaną ci, którzy nie mają pieniędzy lub majątku na sprzedaż by móc zapłacić przemytnikom na szlaku bałkańskim, zaś ci bardziej majętni albo już dotarli do UE, albo zapewne się obecnie nad taką możliwością zastanawiają.
  Z tego też powodu Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) (www.pcpm.org.pl) apeluje o zwiększenie pomocy humanitarnej dla Syryjczyków w Libanie gdyż:
  a) jest jej tam zdecydowanie za mało,
  b) jest ona potrzebna najbiedniejszym uchodźcom,
  c) stanowić ona będzie pewną przeciwwagę dla „pull factor” pomocy socjalnej dla uchodźców w krajach UE.
  d) w przeliczeniu na odbiorcę-syryjskiego uchodźcę jest kilkukrotnie tańsza.

  + komentarze

  Polubione przez 8 ludzi

 4. warto posłuchać i jeszcze jedna rzecz ,proszę zwrócić uwagę na pasek z krótkimi informacjami na dole ekranu, jakie media podawały dnia 03.09 i porównać sobie z tym co wydarzyło się później i jakie zostały podjęte decyzje, czy to z naszego podwórka czy to z folwarku unijnego

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.