Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2015r.- 205 dzień od nowego rozejmu.


Kijów- spalony wczoraj autobus przewożący bojców z pułku „Donbas”.

„Mimo ciszy i braku ofiar na linii rozgraniczenia w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, obecne tam wojska Federacji Rosyjskiej nie wycofują z tego regionu żołnierzy i sprzęt”– powiedział wczoraj Petro Poroszenko podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu z asystentem amerykańskiego Sekretarza Stanu, Victorią Nuland.

Następnie ukraiński prezydent brał udział w otwarciu w Kijowie, dwunastej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), międzynarodowego stowarzyszenia będącego siecią „stworzoną do promowania rozwoju sprawiedliwej, wolnej i prosperującej Ukrainy, mającą na celu otworzenie tego kraju na resztę świata oraz wspieraniu europejskich aspiracji Ukrainy.

Sukcesem organizacji jest nawiązanie stałej współpracy ze światowej sławy politykami, liderami biznesu, ekspertami i naukowcami oraz dziennikarzy na spotkaniach i debatach publicznych na Ukrainie oraz w krajach Unii Europejskiej.”

(http://kwasniewskialeksander.pl/dzialalnosc-prezydenta/jaltanska-strategia-europejska).

Przypomnę, że w 2007 roku członkiem YES został Aleksander Kwaśniewski, który w 2010 roku stanął na czele tej organizacji.

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Kwa%C5%9Bniewski)

Po tej dygresji chciałbym powrócić do mającego miejsce obecnie spotkania YES-u w Kijowie.

Otóż, podczas tegorocznego kongresu YES-u, które tym razem odbywa się pod hasłem „W strefie ryzyka: jak los Ukrainy wpływa na Europę i świat”, ukraiński prezydent powiedział, że:

„Jeśli Rosja wciąż będzie wstrzymywała proces uregulowania donbaskiego konfliktu, sankcje wobec Moskwy powinny być rozszerozne”

Podkreślił również, że okupowany przez Rosję Krym stał się jej bazą wojskową, przy pomocy której będzie „destabilizować sytuację w basenie Morza Czarnego i Śródziemnego w globalnym konflikcie z Zachodem”.

Jak z powyższych słów wynika, Poroszenko dostrzegł, że Ukraina jest poligonem, na którym toczy się „globalny konflikt”.

Jeśli zaś był tego świadomy wcześniej, to dlaczego Ukraina nic nie zrobiła w tym kierunku aby uniemożliwić zajęcie przez Rosję Krymu?

Przy okazji kongresu YES, Poroszenko odniósł się również do doniesień o obecności rosyjskich wojsk w Syrii:

„Bezprawna, dokonana przez Rosję aneksja Krymu, która nie spotkała się ze zdecydowaną odpowiedzią wspólnoty międzynarodowej, popchnęła Kreml do kolejnej agresji. W tych dniach rosyjskie tzw. ,,zielone ludziki,, setkami wysiadają w Syrii, inspirując wzrost przemocy na Bliskim Wschodzie i prowokując dalszy wzrost liczby uchodźców w Unii Europejskiej”

A więc w powyższej części zacytowanej wypowiedzi Poroszenki znajduje się odpowiedź, na wcześniej postawione pytanie; przyczyną  oddania Krymu był brak „zdecydowanej odpowiedzi wspólnoty międzynarodowej”.
W tym momencie pojawia się kolejne pytanie:
Dlaczego Zachód- a szczególnie Stany Zjednoczone- mając świadomość tego, że Krym jest dla Rosji ważną bazą wojskową, z której może kontrolować basen Morza Czarnego i Śródziemnego oraz rejon Bliskiego Wschodu, oddał go bez walki?
Proszę zwrócić uwagę, że ze strony amerykańskiej sprawa Krymu praktycznie jest nie poruszana w pertraktacjach dotyczących Ukrainy.
Otóż amerykańscy stratedzy musieliby być skrajnie naiwni jeśliby przyjęli, że Rosja da się wymanewrować bez odpowiedzi militarnej, z żywotnych dla jej interesów geostrategicznych, baz wojskowych na Krymie. Jaka zaś by była ta rosyjska odpowiedź militarna, chyba łatwo zgadnąć?
Tym bardziej, że już podczas próby obalenia rządów prezydenta Baszira al-Asada w Syrii, Rosja po raz pierwszy pokazała swoją determinację, a tam też m.in. chodziło o rosyjską bazę wojskową w porcie Tartus.
Dając tym samym do zrozumienia amerykańskim jastrzębiom, że tu posunęli się już „o jeden most za daleko” i dalszy ich marsz napotka zdecydowany opór.
Tak więc, świadomi tego stanu rzeczy, sądząc że na Krymie się problem zakończy, zakazali ekipie kijowskiej podejmowania jakichkolwiek akcji militarnych wobec wojsk rosyjskich podczas akcji zajmowania przez nie Krymu.
Natomiast w odniesieniu do słów Poroszenki, że jakoby „w tych dniach rosyjskie tzw. ‚zielone ludziki’ setkami wysiadały” w Syrii, to można je między bajki włożyć, podobnie jak inne jego twierdzenie, że obecne w Donbasie wojska rosyjskie „nie wycofuje z tego regionu żołnierzy i sprzętu”.
Bo tak jak w działaniach wojny domowej w Syrii jak i w działaniach wojennych w Donbasie wojska regularnej rosyjskiej armii nie biorą żadnego udziału i tam ich po prostu nie ma.
No chyba, że sprzedając sprzęt wojskowy i szkoląc w jego obsłudze żołnierzy syryjskich, można uznać za bezpośrednią interwencję rosyjskiej armii w Syrii?
Tylko, że z drugiej strony, podobne zaangażowanie się „Przyjaciół Syrii” zrzeszających koalicję państw sojuszniczych Stanów Zjednoczonych, można również analogicznie uznać, że biorą bezpośredni udział w wojnie syryjskiej.
Tak więc-,jak widać- jednym wolno pomagać rebeliantom, a innym pomaganie legalnej władzy jest zabronione. Oczywiście mam tu na myśli Syrię, bo na Ukrainie sytuacja jest dokładnie odwrócona o sto osiemdziesiąt stopni.
Na koniec zacytuję jeszcze naszego utytułowanego krajowego „eksperta” w tej zagmatwanej dziedzinie, obecności wojsk rosyjskich wszędzie gdzie tylko można sobie wyobrazić:

Dlaczego Rosja jest gotowa odpuścić Donbas?

Bo musi. Bo tam nie ma żadnych perspektyw. Zwycięstwo na rosyjskich warunkach jest w ogóle niewyobrażalne; albo za cenę rozpętania gigantycznego konfliktu, do czego Rosja nie jest w tej chwili skłonna. Natomiast jako konfliktu lokalnego Rosja nie jest w stanie go wygrać. Wycofanie się z Donbasu w taki sposób, że siły rosyjskie zostaną przerzucone (niemalże dosłownie, ponieważ one są przerzucane z Sewastopolu) na Bliski Wschód, do Syrii, jest takim wygodnym wyjściem, dlatego że można tam wystąpić w roli siły narzucającej pokój, czyli trochę poprawić sobie reputację.”

Jak z powyższego widać nasz „ekspert” idzie jeszcze o krok dalej niż sama tuza w tej dziedzinie, czyli agencja „Stratfor”, bo wie więcej od samego Georga Friedmana, ale również od ukraińskiego prezydenta, który wczoraj w Kijowie podczas kongresu YES, stwierdził, iż obecnie w Donbasie Rosja „nie wycofuje z tego regionu żołnierzy i sprzętu”, zaś utytułowany „ekspert” jest pewny, „że siły rosyjskie zostaną przerzucone (niemalże dosłownie, ponieważ one są przerzucane z Sewastopolu) na Bliski Wschód, do Syrii”.

Nie dość tego twierdzi on, że muszą być te wojska przerzucane z Sewastopola, jakby nie było innego miejsca skąd można je przerzucić? Dlaczego więc z Sewastopola? Mania prześladowcza, czy co?
***
Po tym przydługim wstępie przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
W wyniku przestrzegania przez ukraińskie wojsko zawieszenia broni zawartego w dniu 29 sierpnia, nadal w Donbasie panuje spokój nie dochodzi tam do poważniejszych incydentów zbrojnych.
***
Pomimo trwającego obecnie zawieszenia broni i deklaracji ukraińskich władz o rozwiązaniu konfliktu na drodze pokojowej, kijowski rząd poparł wczoraj zwiększenie wydatków na budżet MON-u do poziomu 5% PKB w następnym roku.
Po zakończonym wczoraj spotkaniu ukraińskiego prezydenta z  komisarzem UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i stowarzyszenia Johannesem Hahnem, na konferencji prasowej Petro Poroszenko powiedział, że wybory w Donbasie muszą odbyć się według obowiązującego na Ukrainie prawa i być uznane przez międzynarodowych obserwatorów.
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała wczoraj, że wspólnie z Naczelną Prokuraturą Wojskową udaremniła dokonanie zamachu mającego pozbawić życia szefa MSW Arsena Awakowa. Podejrzanymi o organizowanie i przygotowanie zamachu są członkowie ukraińskiego batalionu ochotniczego „Swoboda”, w tym jego dowódca Andreja Jangolenkę. Poza planowanym zamachem na Awakowa grupa ta przygotowywać miała również zamachy na wysokich rangą urzędników państwowych, parlamentariuszy, przedsiębiorców i ochotników.
Dowodem planowanego zabójstwa ma być podsłuchana rozmowa Andreja Jangolenki:
Aresztowanie Jangolenki wpisuje się w obecnie prowadzoną akcję eliminacji z życia politycznego i dowodzenia oddziałami zmilitaryzowanymi niewygodnej dla władzy w Kijowie opozycji. Pretekstem do wyeliminowania z życia publicznego konkurentów politycznych jest zamach jaki miał miejsce w czasie protestów członków partii „Swoboda” i organizacji „Prawy Sektor” pod Wierchowną Radą w Kijowie 31 sierpnia, kiedy to zginęło dwóch funkcjonariuszy służ porządkowych i ponad 100 osób zostało rannych.
Wtedy do Arsen Awakow opublikował na swoim profilu w internecie deklarację, że nie będzie żadnych kompromisów w ściganiu osób odpowiedzialnych za wydarzenia 31 sierpnia:
obrazek
W odpowiedzi na falę represji jaka spadła na czołowych działaczy i aktywistów organizacji skrajnie radykalnych, lider „Prawego Sektora” Dmitrij Jarosz ogłosił konieczność zjednoczenia wszystkich organizacji nacjonalistycznych:
„Wczoraj, trwały regularne aresztowania ukraińskich patriotów. W tym czasie reżym osadził w więzieniu byłego trójzubowca, a obecnie swobodowca, Jurija Sirotiuka. Władze rozpoczęły bezwzględną walkę z nacjonalistami. Pomimo pewnych różnic, należy przezwyciężyć rozbijanie ruchu nacjonalistycznego. Jest to jedyny sposób na zatrzymanie prześladowań i aby ponownie stać się motorem napędowym walki o wolność, sprawiedliwość i dobro Ukraińców”.

Na koniec kilka zdjęć:

http://24today.net/image/336604

Na pierwszym zdjęciu widać Arsena Awakowa z Andriejem Jangolenko i jego żoną.

Na zdjęciu drugim- Andriej Jangolenko w towarzystwie żołnierzy z batalionu „Swoboda”..

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

121 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.09.2015r.- 205 dzień od nowego rozejmu.

 1. Przedstawiciel Republiki Ługańskiej podczas rozmów pokojowych w Mińsku, Władysław Deinego, stwierdził że Kijów hamuje, łamie i ignoruje wykonywanie swoich obowiązków wynikających z ustaleń porozumień z Mińska, dlatego też wynegocjowane ustalenia dla pokojowego rozwiązania konfliktu na Donbasie, mogą zostać nie zrealizowane do końca tego roku;
  http://riafan.ru/338144-deynego-srok-minskih-soglasheniy-istekaet-rezultata-net/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Prezydent Rosji W. Putin nie wykluczył możliwości włączenia Donbasu w skład Federacji Rosyjskiej. „Jesteśmy sercem i duszą za Donbasem, ale, niestety, te problemy nie powinny być rozwiązywane na ulicy. Jest to poważny problem, który dotyczy losów całej Rosji i ludzi, którzy mieszkają na Donbasie”, powiedział podczas wywiadu udzielonego podczas spotkania z Silvio Berlusconim na Krymie;
  http://news-front.info/2015/09/12/putin-ne-isklyuchil-prisoedineniya-donbassa-k-rossii/ Благодарим за материал © http://News-Front.info/#1

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (Parliamentary Assembly of the Council of Europe – PACE) wezwało władze w Kijowie by w najbliższych wyborach samorządowych zapewniły możliwość startu wszystkim siłom politycznym. Na Ukrainie pojawią się także przedstawiciele PACE, którzy będą obserwować wdrażanie reformy konstytucyjnej, czyli decentralizacji;
  http://ria.ru/world/20150911/1244675271.html#ixzz3lXERsnFS

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Info o obozie koncentracyjnym pod Kramatorskiem
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_14339%2Fall
  Krótko mówiąc ludzi skutych ze sobą łańcuchami trzymają po kilku co najmniej w co najmniej 20 głebokich, wykopanych „jamach”. Po wyczerpujących przesłuchaniach banderowcy wyganiają takich skutych ludzi na sąsiednie pole minowe poganiając ich z broni automatycznej. Podobno mamy XXI wiek?

  Ogłoszenie:
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_14340%2Fall
  Szukają „redaktora do prowadzenia polskiej strony VK”
  .http://cs623419.vk.me/v623419137/4de9e/YQamHJes0oQ.jpg

  Pan Basurin: „Kijów nie zamierza żyć w pokoju – szykuje się wielka wojna”
  .https://youtu.be/38cS0CMlGxg

  Pan Płotnicki (LNR): „Wojna na DOnbasie zakończy się zwycięstwem Narodowych Republik do czego pomoże / przyczyni się do zwycięstwa i odrodzenia/ Rosja…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_14342%2Fall

  Grecja niezwykle wysoko „zapunktowała” w Rosji za zezwolenie na przelot z pomocą humanitarna do Syrii
  http://www.interfax.ru/world/466308

  Pan WWP wystąpił z niezwyczajnym przemówieniem „antyoligarchicznym”
  http://www.putin-today.ru/archives/15286

  Bębnią tarabany wojny: Дмитрий «Гоблин» Пучков: Хватит благородства! Сила должна быть!
  http://www.russiapost.su/archives/56648

  Wszyscy dziś cytują WWP albo tłumacza co miał na myśli:
  http://dnr-news.com/dnr/25202-peskov-govorya-ob-energosnabzhenii-ukrainy-putin-imel-v-vidu-donbass.html

  Jak to z „rosyjskim wojskiem” w Syrii jest?
  Сюжет с «российскими войсками в Сирии» начинает проясняться
  http://www.russiapost.su/archives/56664

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Hecy z aresztowanie domniemanych zamachowców z batalionu „Słobodczyzna”, którzy mieli jakoby przeprowadzić serię zamachów (m.in. na szefa MSW Awakowa) ciąg dalszy, Małżonka aresztowanego dowódcy batalionu, milicjantka z batalionu ‚Charków – 1″, Inna Jangolenko, oskarżyła przeprowadzających rewizję w ich mieszkaniu funkcjonariuszy o podrzucanie broni, m.in. granatów;
  http://www.unian.net/society/1121715-supruga-zaderjannogo-kombata-slobojanschinyi-zayavlyaet-chto-militsiya-podbrosila-im-v-kvartiru-granatyi.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Witam 🙂
  Trochę się po udzielam
  Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy przedstawiło dane dotyczące poziomu wydobycia węgla w Ukrainie w okresie styczeń – sierpień 2015 r.
  Ogólnie-spadek wydobycia węgla we wszystkich obwodach ( blisko o połowę) poza obwodami dniepropietrowskim gdzie zanotowano wzrost o 0,3% do 12,62 mln ton i lwowskim – o 18,6% do 1,39 mln ton.
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55251,Sytuacja_na_ukrainskim_rynku_wegla_w_okresie_styczen_sierpien_2015_r.html
  Z ciekawostek to właśnie lwowskie kopalnie idą na sprzedaż 🙂
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55250,Przetarg_na_sprzedaz_pakietu_akcji_przedsiebiorstwa_weglowego_Lwiwska_Wugilna_Kompania.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Jaja jak berety jak rzekł klasyk, czyli o eksporcie energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.
  Jak już linkowaliśmy ja brusek i inni Ukraina od września 2014 roku zaprzestała przesyłu energii elektrycznej do Polski. Nastąpił okres stagnacji
  Na początku sierpnia doszło do załamania się polskiego systemu elektrycznego głównie z powodów technicznych ( awaria w jednej z elektrowni, problemy z chłodzeniem pozostałych). Ukraina miała nas wspomóc w naszych kłopotach, ale…. sama miała duże problemy i w końcu skończyło się na podpisaniu jak już wspominaliśmy umowy w ramach której Polska zapłaciłaby 2x więcej za energię niż płaci się na Ukrainie (link do warunków umowy poniżej)
  http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/pse-zaplaca-75-eurocenta-za-kazda-kwh-z-ukrainy-50590.html
  a teraz niespodzianka minęło 2 tygodnie od czasu ,gdy Polska poprosiła Ukrainę o pomoc. Ci odmówili, podpisaliśmy z nimi umowę na AWARYJNE przesyłanie prądu. Jest wrzesień- nie ma problemów z dostawami prądu a tu nagle…cytat
  „w dniu 1 września 2015 r. od godziny 12:00 strona ukraińska rozpoczęła za pośrednictwem międzypaństwowej sieci przesyłowej „Elektrownia Dobrotwirska – Zamość” o mocy 215 MW przesył energii elektrycznej (135 MW) do Polski w ramach awaryjnej pomocy. Jednak o godzinie 19:19 dnia 1 września 2015 r. na wniosek strony polskiej – polskiego operatora sieci przesyłowych PSE S.A. dostawy zostały wstrzymane.”
  Niestety za prąd Polska zapłaci dosyć drogo
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55248,Eksport_energii_elektrycznej_z_Ukrainy_do_Polski.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Po wycofaniu się zagranicznych inwestorów spółka Nadra pragnie dostać gwarancje państwowe na 5 mld hrywien na sfinansowanie poszukiwań gazu ( nie tylko łupkowego).
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55247,Poszukiwanie_srodkow_kredytowych_dla_finansowania_prac_w_zakresie_poszukiwania_weglowodorow.html
  Spadek wartości lokat bankowych w bankach ukraińskich,
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55244,Sytuacja_na_ukrainskim_rynku_indywidualnych_lokat_bankowych_w_sierpniu_2015_r.html
  podatek wojenny na Ukrainie nie zostanie zniesiony. Ciekawe co na to prawnicy, przeciez wojny nie ma jest tylko misja ATO
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55241,Zapowiedz_przedluzenia_obowiazku_odprowadzania_tzw_podatku_wojennego.html
  Minister energetyki Ukrainy zapowiedział że pierwsza partia węgla z RPA przybedzie pod koniec września.
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55212,Import_wegla_antracytowego_z_RPA.html
  Narodowa Komisja Ukrainy ds. Regulowania Energetyki i Usług Komunalnych zatwierdziła prognozowaną cenę hurtową energii elektrycznej na wrzesień 2015 r.
  Cena ta została ustalona na poziomie 1 178,08 UAH za 1 MWh (bez podatku VAT).
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55152,Prognozowana_hurtowa_cena_energii_elektrycznej_na_Ukrainie_na_wrzesien_2015_r.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Oficjalne potwierdzenie moich domysłów Ukraina i Polska zacieśniają współprace wojskową.
  W ramach w/w przedsięwzięcia ma powstać polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwo przemysłu obronnego.
  Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele ukraińskiego koncernu państwowego „Ukroboronprom” i polskiej spółki „Lubawa S.A.” podpisali memorandum o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa.
  https://kiev.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/article/a,55153,Plany_dot_utworzenia_polsko-ukrainskiego_przedsiebiorstwa_przemyslu_obronnego.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukrainska służba celna zatrzymała dwóch obywateli FR. Brak powodu zatrzymania.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukrainian-border-guards-report-detention-of-two-russian-citizens-397777.html
  Donald Trump apeluje o zwiększenie pomocy dla Ukrainy
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/donald-trump-says-ukraine-needs-greater-financial-support-397770.html
  Perełka 😀 Jaceniuk- nie mogę wiele zdziałać w walce z korupcja na Ukrainie. Premier kraju przyznał ,ze w sytuacji gdy średnia pensja wynosi 100$ państwowi urzędnicy BĘDĄ brać łapówki.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/yatsenyuk-says-he-cant-do-much-about-corruption-in-ukraine-397749.html
  Minister w jego rządzie zaś dodał, że próba reform na Ukrainie jest jak samobójcza misja.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukraine-ministers-say-corrupt-law-enforcement-bureaucrats-block-reforms-and-justice-397756.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Artykuł o najlepszym ukrainskim czołgu „Opłot-M” i… problemach z jego produkcją. W artykule podano również ciekawostkę cytat
  „wg słów zwolnionego w czerwcu dyrektora generalnego Zakładów im. Małyszewa w okresie sprawowania funkcji (od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r.) zakłady zmontowały 69 czołgów, w tym 6 typu Opłot (inne dane mówią o 10 sztukach).”
  Niewiele jak na potrzeby UA…
  http://www.defence24.pl/258246,t-84-oplot-m-najnowszy-czolg-ukrainskiej-armii

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Wdzięczność Ukrainy czyli o budowie Domu Polskiego we Lwowie.
  Niby jest zapewnienie pełnej współpracy, niby szczere chęci a jednak „dom” nie może powstać, bo Ukraina nie pozwoliła na dzierżawę terenu na więcej niż 5 lat.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/lwow-budowa-domu-polskiego-opoznia-sie-ukraincy-chca-wydzierzawic-dzialke-tylko-na-piec-lat
  Maciejczuk się doskakał- Członkowie ukraińskiej organizacji neonazistowskiej Misanthropic Division twierdzą, że są w Poznaniu i rozpracowują byłego polskiego wolontariusza, który nagłośnił ich obecność i działalność na Ukrainie i w Polsce. Grożą mu również pobiciem.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainscy-nazisci-twierdza-ze-namierzyli-dom-maciejczuka-i-wysylaja-mu-pogrozki-video

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.