Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2015r.- 214 dzień od nowego rozejmu.


Blokada Krymu.

„Z punktu widzenia ukraińskiego stabilizację sytuacji na wschodzie kraju widzimy w następujący sposób: musimy wyprzeć obce wojsko, wznowić kontrolę na granicy, zabezpieczyć ukraińską suwerenność na tym terenie i przeprowadzić tam wybory według ukraińskiego prawa zgodnie z zasadami OBWE ODIHR”- taki jest plan minimum ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki wobec kontrolowanego obecnie przez władze republikańskie części Donbasu.

Ten plan minimum jest jednocześnie planem bardzo ambitnym, przerastającym obecne możliwości kijowskich władz jego wprowadzenia.

Tym bardziej, że te władze nie robią nic w tym kierunku aby wykazać ze swej strony dobrą wolę i przekonać do niej władze i ludność zbuntowanego regionu.

Nie dość tego kijowska władza nie realizuje podpisanych przez siebie postanowień w Mińsku o rozwiązaniu na drodze pokojowej konfliktu w Donbasie.

Głównie chodzi o to, że Kijów nie realizuje głównego warunku zawartego w umowie Mińsk-2 polegającego na tym, że we wszystkich sprawach dotyczących żywotnych interesów donieckiej i ługańskiej republik ludowych, konsultacje i uzgodnienia będą zapadały w wyniku dwustronnych rozmów prowadzonych w zespołach roboczych reprezentujących obie strony konfliktu.

Tak więc, nadal Kijów usiłuje realizować swoją doktrynę polityczną polegającą na tym, że wszystkie decyzje wobec zbuntowanego Donbasu podejmować będzie jednostronnie, zaś ludność tego terytorium ma się tylko do nich zastosować.

Jak błędny jest to sposób rozumowania i do jakich tragicznych skutków prowadzi, można się przekonać po ostatnich kilkunastu miesiącach, kiedy w pierwszym odruchu władze centralne usiłowały brutalną przemocą i terrorem podporządkować sobie ludność Donbasu.

Jak widać filozofia tego typu pragmatyki „demokratycznej” jeszcze z rozgrzanych głów, liderów stojących na cele obecnie rządzącej junty na Ukrainie, nie wywietrzała.

Co zresztą dowodzi faktu oderwania się ich od rzeczywistości, bo jak fizycznie jest możliwe zrealizowanie- wspomnianego na wstępie planu minimum wobec Donbasu- bez porozumienia się z reprezentantami zbuntowanego regionu?

W jaki sposób ukraiński prezydent chce te swoje wizje wprowadzić w czyn?

Tego oczywiście od Petra Poroszenki nie możemy się dowiedzieć.

Jedyną drogą, bez porozumienia się z władzami DRL i ŁRL, jest przeprowadzenie tam skutecznej operacji militarnej i zdławienie powstania siłą. Ale jak wiadomo Ukraina nie ma już na to żadnych możliwości, więc jest to tylko z jej strony pobożne życzenie.

Jednocześnie problemy wewnętrzne kraju wywołane nieudolnością rządu pogłębiają zapaść finansową i gospodarczą kraju wpędzając miliony ludzi w skrajną nędzę.

Czy w takiej sytuacji można poważnie traktować władze, które- mianując się demokratycznymi- nie widzą potrzeby rozwiązywania problemów kraju na drodze dialogu społecznego, a tylko na podstawie swoich arbitralnie przyjętych chorych rozwiązań i koncepcji.

Słowa Poroszenki dowodzą jego oderwaniu od rzeczywistości i braku zrozumienia tego, co się na prawdę w rządzonym przez niego kraju dzieje.

Nie rozumie również i tego, że dni jego rządów już się kończą, bo niezadowolenie społeczne osiąga już wartość ekstremalną.

Tym bardziej, że zbliża się zima, a rząd nie zabezpieczył odpowiednich zapasów węgla i gazu, przez co mieszkania i domy zostaną pozbawione ogrzewania, ciepłej wody i prądu.

Zobaczymy wtedy jak zareaguje ukraińskie społeczeństwo, któremu przed rewoltą na kijowskim Majdanie, w październiku dwa lata temu, obiecywano europejskie gruszki na wierzbie?

A więc po gruszkach nie pozostał nawet ślad, a obecny poziom życia ludzi jest znacznie gorszy niż dwa lata temu- czyli przed rozpoczęciem buntu w Kijowie.

I w świetle tych faktów, Petro Poroszenko majaczy na jawie, o tym jakież on ma plany wobec Donbasu, gdy za jego plecami już da się odczuć gorący oddech wściekłego tłumu, porażonego skutkami obecnych rządów.

Nie dość tego, w swych wizjach, Petro Poroszenko odniósł się również wczoraj do wprowadzonej przez część organizacji Tatarów krymskich blokady Krymu mówiąc, że:

„Moje stanowisko jest absolutnie proste. Ukraina, ukraiński rząd i ja, jako prezydent będę zawsze robił wszystko, aby odzyskać Krym. My nigdy nie uznamy nielegalnego Anschlussu, aneksji, zbrojnej aneksji Krymu. My nigdy nie uznamy obecności najeźdźców, pod lufami których  których on się znalazł. Zawsze też będziemy walczyć wszelkimi sposobami o prawa ludności krymsko-tatarskiej, w tym ochraniać będziemy ludność krymsko-tatarską, która jest brutalnie prześladowana na Krymie.

Ten problem przedstawię w przyszłym tygodniu podczas na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Tam też członkiem mojej delegacji będzie przywódca narodu krymsko-tatarskiego Mustafa Dżemilew. I to są te  kroki, jakie podejmiemy, aby przyspieszyć powrót Krymu do Ukrainy”

Zapewne udział Mustafy Dżemilewa oraz prowadzona obecnie blokada Krymu uniemożliwiająca transport tam żywności oraz normalne przemieszczanie się ludzi, spowoduje ten „przyspieszony powrót Krymu do Ukrainy”?

Tylko w jaki sposób?

Bo poza zrozumiałym zamieszaniem, jakie te ukraińskie inicjatywy wywołają, nie widzę tu żadnych innych sensownych celów jakie tą drogą można osiągnąć.

Tym bardziej, że władze rosyjskie robią wszystko co w ich mocy aby całkowicie uniezależnić Krym od Ukrainy, a więc kończą już budowę nowej sieci przesyłowe energii elektrycznej, rozpoczęły budowę elektrociepłowni, są zaawansowane prace w budowie mostu nad cieśniną kerczeńską oraz funkcjonują połączenia promowe i lotnicze.

Więc w jaki sposób ukraińskie władze chcą skutecznie zablokować Krym co ma doprowadzić do jego „oswobodzenia”?

To jest przykład kolejnych kroków, które od niczego sensownego nie prowadzą, zaś powodują jeszcze większe rozdzielenie tego półwyspu od pozostałej części kraju.

Jaki jest tego sens?- bo ja nie mogę go dostrzec.

Dostrzega do natomiast gubernator regionu odeskiego Michaił Saakaszwili, który powiedział wczoraj, odnosząc się do wprowadzonej blokady Krymu, że ta nieformalna inicjatywa, w której uczestniczą formacje skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor” dowodzi, iż tym sposobem chce ona przejąć władzę na Ukrainie.

Polegać ma to na tym, że liderzy „Prawego Sektora” w ten sposób demonstrują swoją siłę i pozycję, która umożliwia im przejęcie kontroli nad częścią granic państwa.

Dlatego też Saakaszwili twierdzi, że władza nigdy na to nie powinna przyzwolić, bo w ten sposób pozbawia się swoich atrybutów:

„Rząd nie powinien przekazać swojego monopolu na użycie siły (…) Blokada Krymu powinna być prowadzona na poziomie oficjalnym, a nie przez działaczy i organizacje pozarządowe”

Jak widać Saakaszwili powiedział wreszcie coś mądrego, co nie często mu się to zdarza.

***

Na tym kończę ten przydługi wstęp, przechodząc teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W Donbasie nadal utrzymuje się spokój i nie doszło w ciągu ostatniej doby do jakiś istotnych naruszeń zawieszenia broni.

Informacja ta została również potwierdzona przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji antyterrorystycznej:

„Sytuacja w strefie ATO pozostawała stabilna, nielegalne grupy zbrojne przestrzegały na ogół warunki rozejmu. Jednak odnotowano pojedyncze przypadki użycia broni”

W DRL przygotowania do wyborów toczą się już obecnie pełną parą; trwa rejestracja kandydatów i prowadzona jest już wstępna kampania wyborcza.

Dziś rano szef rządu Ługańskiej Republiki Ludowej, Igor Płotnicki podpisał dekret o terminie wyborów w ŁRL, które mają się tam odbyć 1 listopada.

***

Ponownie doszło do tragicznego zdarzenia w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią przez bojca z „Prawego Sektora”. Incydent miał miejsce wczoraj rano w miejscowości Sumy, gdy 31-letni żołnierz Aleksander Jakowienko z organizacji „Prawy Sektor” podczas zabawy z granatem spowodował jego wybuch w wyniku czego zginął. Trzy inne osoby, które znajdowały się w tym samym pomieszczeniu nie odniosły poważniejszych obrażeń.

https://www.facebook.com/mykola.klochko?fref=nf

Na koniec kilka zdjęć:

Spalony samochód należący do rodziców Dmitrija Siemiena- regionalnego szefa organizacji „Prawy Sektor” w Chersoniu.

Budowa mostu energetycznego z Rosji na Krym.

Blokada Krymu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

133 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2015r.- 214 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jeszcze kilka linków które sobie zaznaczyłem przed zaśnięciem 🙂

  Wklejam bez kropki bo warto zapamiętać!

  Plus klip rana na rozbudzenie się! 🙂
  Премьера от Игоря Растеряева!
  Игорь Растеряев. Поезд.
  .https://youtu.be/P8YX4MYOppo

  .https://www.youtube.com/watch?v=IX4b_sVDU4M
  Młodzież LNR przygotowuje się do obrony swej ziemi…

  Pojawiło się kilka scen pokazujących moment ataku na ambasadę FR w Damaszku:
  http://vk.com/brusek?z=video-62338399_171353893%2F5a66b5a49075dd3da9
  .https://youtu.be/KI1Pi6RjTUo
  Podsyłam jeden z nich – informacja o zdarzeniu..

  Mem ku pamięci – Moskwa na samym dnie…
  Всё, что надо знать о 90-х годах.
  .http://cs623322.vk.me/v623322532/3faf4/qyFTZ2m9bYE.jpg

  Mem aktualny i cudny na temat braku rozumu u ukrów. Wiele takich memów było ale ten najbardziej mi się spodobał…
  .http://cs623325.vk.me/v623325962/3e43d/O4P7WAOxjz4.jpg

  Mem z podpisem:
  .http://cs627321.vk.me/v627321403/140a9/uWaXKgtVtDw.jpg
  Armia Rosji została zupełnie wykrwawiona walkami na u’Krainie! Dlatego Putin do Syrii wysłał ostatnią rezerwę – Batalion Babć Buranowskich!

  A tak naprawdę – to zdjęcie prawdopodobnie autentyczne – widac że prawdziwi Syryjczycy walczą a nie wieją jak szczury do Europy w modnych ciuchach, z laptopami w plecakach i najnowszymi komórkami w rękach!

  .https://www.youtube.com/watch?t=4&v=ztN4xVclRX0
  Ультраправые движения Европы набирают популярность на фоне миграционного кризиса

  Film od WIkingów – byli w kostnicy rozpoznawać swoich…
  .https://youtu.be/8s2v1sQtypQ
  Викинг: „Своих не бросаем даже после смерти”
  Были с комбатом батальона „Викинги” в морге на опознании нашего бойца, погибшего в страшном бою 22 января сего года у посёлка Спартак.
  Не все погибшие участники того боя преданы земле.

  Już chyba było o karabinie antymuzułmańskim? .https://youtu.be/nyTIwSoWtNY

  A tymczasem Teksas wybrał się do szkoły w Makiejewce! Ale nie by się czegoś uczyć, choć może nauka była wzajemna? 🙂
  ТЕХАС ПРОВЕЛ УРОК МУЖЕСТВА В ШКОЛЕ №53 В МАКЕЕВКЕ
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_15555%2Fall
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_15555%2Fall&z=album-76371964_221251966

  Powitanie Arszenika A. w Czerkasach:
  Торжественными выкриками „Ганьба!” встретили жители Черкасс министра внутренних дел Авакова, когда он туда приехал организовывать работу местной полицию. .https://youtu.be/jwbb2UsdCN8

  To jest dobre! Беженцы из Горловки обломали Украинского журналиста.
  http://vk.com/brusek?z=video95046808_170811643%2F3b44c74103734a444e

  Trochę muzyki i widoków Doniecka?
  Андрей Ворошилов | VOCAL BAND „Ре-Ми” (Макеевка) – Донецк
  .https://www.youtube.com/watch?t=2&v=DqhbsVeC4e0

  To jest też godne oglądnięcia!
  „На той стороне”. Авторская программа военного корреспондента Совы. 3-й выпуск. .https://www.youtube.com/watch?v=2-ielxY9RFc
  Одно из стратегических направлений на сегодня- поселок Старомихайловка. Здесь, на страже поселка, стоит 3й батальон Гвардейской Бригады, о котором и пойдет речь в 3м выпуске обновленной программы „На той стороне”. Целью приезда военкора Совы на эти передовые линии окопов, было было как обычно, зафиксировать нарушения со стороны украинских военных. Благодаря камере с хорошим зумом, в кадр попал украинский танк, который через несколько часов после съемок отработал по Старомихайловке.

  Do tego by zrozumieć myśli Pani Jaresko trzeba mądrzęjszego ode mnie!
  Яресько заявила, что Украина платит за российский газ «переговорами»: http://ria.ru/economy/20150921/1271303756.html

  Zacharczenko o misji OBWE
  Миссия ОБСЕ играет в одни ворота, игнорируя гибель мирных жителей Донбасса при обстрелах со стороны ВСУ. Об этом заявил глава ДНР Александр Захарченко. «Очень сожалею, что ОБСЕ не фиксирует, что наших жителей обстреливают. Они не ввели в отчет убитых за прошедшие две недели. И получается, что это игра в одни ворота. Когда погибает кто-то с украинской стороны, то ведется учет. А когда с нашей — никаких отчетов нет. Это двойные стандарты», — сказал Захарченко.
  .https://www.youtube.com/watch?v=hkvq2m1WZT8

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.