Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2015r.- 222 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina jest wielka.

O godzinie 18:19 rozpoczęło się w sali plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przemówienie rosyjskiego prezydenta Władymira Putina.

Cztery minuty później ukraińska delegacja, jeszcze podczas przemówienia Władymira Putina, opuściła demonstracyjnie salę plenarną, ale przedtem miał miejsce pewien incydent.

Otóż podczas czterech pierwszych minut przemówienia rosyjskiego prezydenta, ukraińska delegacja okazała swoją flagę:

obrazek

Oczywiście incydent ten nie wzbudził większego zainteresowania wśród gości zaproszonych na jubileuszową sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zdecydowana większość z nich nawet nie zwróciła uwagi na to, że wydarzyło się coś szczególnego, traktując incydent jako specyficzny ukraiński folklor.

Jak wyjaśnił później szef ukraińskiej delegacji Pawło Klimkin; ukraińska delegacja opuściła salę Zgromadzenia Ogólnego ONZ, bo nie chcieli przebywać w pobliżu rosyjskiego prezydenta:

„Ileż aplauzu wzbudziło przemówienie Obamy, który mówił o demokracji, wartościach, a głównym przesłaniem tego przemówienia było; aby iść do przodu nie oglądając się za siebie i nie powtarzając tego co było już zrobione przed wiekami. Nie było takiego aplauzu podczas wystąpienia Putina. No i oczywiście słuchając tego co mówił Putin przed i w czasie jego wystąpienia, ja jaki i cała ukraińska delegacja nie nie mieliśmy ochoty przebywać w tym samym miejscu”

Dodam, że ukraińska delegacja na czele z prezydentem Petro Poroszenko udała się pieszo na Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku sekretarz prasowy biura prezydenta Światosław Czegołko; delegacja poszła pieszo ze względu na duże korki w mieście:

„Ze względu na korki w Nowym Jorku, czasami idąc pieszo szybciej dotrze się na miejsce”

Jak napisał również na swoim profilu Światosław Czegołko:

„Ukraiński prezydent Petro Poroszenko spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barack’iem Obamą.

Prezydent Obama ponownie zapewnił o swoim poparciu dla działań prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i dla jego wysiłków mających na celu zachowanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Podczas rozmowy prezydent Obama powiedział, że USA będzie nadal wspierało Ukrainę, która wdraża reformy i z uporem dąży do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu”

Światosław Czegołko dokonał również oceny wizyty ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki w Nowym Jorku z okazji 70 rocznicy powstania ONZ.

„Ukraina aktywnie walczy o wsparcie świata.

Jedność transatlantycka jest nie tylko wsparciem finansowym dla Ukrainy. Jest to również współpraca wojskowo-techniczna, i wprowadzenie sankcji wobec agresora. Bez wyzwolenia Donbasu i Krymu, UE, USA, Australia i Japonia nie mogą sankcji odwołać.

Rozmowy z kanclerz Merkel i premierem Cameronem udowodniły, że świat wyraźnie odróżnia sytuację na Ukrainie i w Syrii. To są różne problemy. Chociaż rosyjscy żołnierze są obecni w obu krajach. Gdzie będą jutro?

Politycy USA są zgodni, że Ukraina jest jedynym krajem europejskim, który nie boi się Putina. Jednym z zadań jest wykorzystanie wpływów ONZ aby stworzyć dodatkowy nacisk na Rosję wymuszając na niej wypełnienie zobowiązań podpisanych w Mińsku. Odnosi się to do wycofania wojsk okupacyjnych, broni oraz uwolnienia wszystkich zakładników.

Wśród problemów, które aktywnie wskazuje Ukraina są: pozbawienie agresora prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz  ustanowienie trybunału (międzynarodowego– dopisek mój) za zestrzelenie samolotu MH17.

Przed wystąpieniem na RB ONZ prowadzone są negocjacje z przywódcami Polski, Japonii i Australii na temat pokoju i walki z terroryzmem. Jak powiedział prezydent podczas wizyty przy pomniku ofiar 11 września w Nowym Jorku; walka z terroryzmem jest również presją na państwa, które wspierają terroryzm”

https://www.facebook.com/svyatoslav.tsegolko

A teraz trochę wyjaśnień.

Po pierwsze kwestia opuszczenia przez część delegacji ukraińskiej sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas przemówienia Władymira Putina.

Otóż wg. informacji podanych przez sekretariat ONZ; część ukraińskiej delegacji została poproszona o opuszczenie sali, na której odbywała się jubileuszowa sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Informację tą potwierdziła również na swoim profilu na Facebooku członek ukraińskiej delegacji Hanna Gołko:

„Za złamanie regulaminu ONZ (przez cichy protest i rozwinięcie flagi podczas wystąpienia Putina) zabrano nam przepustki i poproszono o opuszczenie posiedzenia.

Agresja Rosji jest również naruszeniem zasad ONZ. Ale Putin wystąpił na trybunie.

Szkoda, że prawo głoszenia swoich poglądów nie zastosowano restrykcji wobec prezydenta Polski”

https://www.facebook.com/hanna.hopko

Po drugie, w odniesieniu do zapisu Hanny Gołko odnoszącego się do osoby polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, to podczas spotkania z nim Perto Poroszenko powiedzieć miał, że w przypadku gdyby przeprowadzono wybory w Donbasie przez zbuntowane republiki, liczy na pomoc wojskowo-techniczną ze strony państw członkowskich NATO.

Ponadto obaj mieli potępić inicjatywę tych wyborów, co przekładać się ma na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Umówiono się również na oficjalną wizytę polskiego prezydenta w Kijowie, która ma mieć miejsce jeszcze w tym roku, a więc po wyborach w Polsce:)

Na koniec tego wątku- przyczyna całego zamieszania, czyli przemawiający na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Rosji Władymir Putin:

W zasadzie rosyjski prezydent nie powiedział nic więcej, poza to co byłoby już wiadome wcześniej, z czego część tematów zasygnalizowane zostało podczas wywiadu Władymira Putina dla amerykańskich sieci telewizyjnych „CBS” i „PBS- o czym pisałem we wstępie do wczorajszej relacji.

W odniesieniu do sytuacji ukraińskiej rosyjski prezydent powiedział- przemawiając na sesji jubileuszowej Zgromadzenia Ogólnego- mówiąc, że:

„Na Ukrainie miał miejsce poważny kryzys geopolityczny. Tam z zewnątrz został sprowokowany zbrojny zamach stanu. Najpierw kontynuowano politykę ekspansji NATO (…)

Po co?- pytam.

Następnie kraje postradzieckie postawiono przed wyborem:

Zachód czy Wschód?

Prędzej czy później taka konfrontacyjna logika musiała obrócić się w poważny kryzys geopolityczny. Tak właśnie się stało na Ukrainie, gdzie wykorzystano niezadowolenie wielu ludzi z ówczesnego rządu i z zewnątrz został sprowokowany zbrojny zamach stanu. W wyniku tego wybuchła wojna domowa”

Tak więc, jak widać z powyższego: każda ze stron pozostała na swoich stanowiskach i podczas wczorajszego Zgromadzenia Ogólnego ONZ nic się nie zmieniło, poza tym, że strony jasno się zadeklarowały iż stanowisk swoich nie zmienią.

Czy daje to jakieś pozytywne nadzieje na przyszłość?
Otóż, jeśli te deklaracje nie są tylko odegraniem teatralnej roli przed szeroką publiką, to można przyjąć, że sytuacja jest nadal bardzo poważna i nic się w zasadzie nie zmieniło.
Tak więc nie pozostaje mam nic innego jak tylko obserwowanie tego co się dzieje w Donbasie, bo to jest soczewka pod którą wyraźnie i jednoznacznie widać rzeczywistość taka jaka ona jest, a nie tylko propagandowe deklaracje liderów politycznych mocarstw światowych składane wobec międzynarodowej opinii publicznej.
Na zakończenie jeszcze wątek humorystyczny polegający na tym, że gospodarz programu sieci telewizyjnej „CNN” prowadząca na żywo relację z przemówienia rosyjskiego prezydenta w ONZ, nazwała go przez pomyłkę Borysem Jelcynem. Gdy w wyniku interwencji nadzorcy programu zrozumiała swój błąd przeprosiła żartując: „wybaczcie mi, ale wydawało mi się, że cofnąłam się dwadzieścia lat wstecz”:
***
Kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.
A w Donbasie nadal utrzymuje się spokój, chociaż dochodzi też do lokalnych incydentów sprowokowanych przez ukraińskich żołnierzy.
I tak przedwczoraj z kierunku Opytnoje ukraińscy żołnierze z 93 brygady zmechanizowanej pod dowództwem płk Nikoljuka przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23 ostrzeliwali teren donieckiego lotniska. Ostrzał ten nie spowodował żadnych zniszczeń i ofiar.
Nadal też dochodzi ze strony ukraińskich pozycji obronnych do lokalnych incydentów w rejonie frontu ługańskiego, ale jak się wydaje są one spowodowane głównie z braku innych zajęć ukraińskich żołnierzy.
***
Motorem napędowym w wyborach samorządowych „Partii Radykalnej” Olega Liaszki ma być był miss Odessy, 23-letnia Kuczerenko Kira:

Tak więc mając znikome szanse na wygranie w wyborach samorządowych „Partii Radykalnej” jej lider postanowił zrobić konkurs piękności licząc na to, że jednak coś się tym sposobem uda mu ugrać. A jak to wygląda w rzeczywistości można przekonać się po ostatnich wyborach prezydenckich w Polsce, gdzie SLD popełniło dokładnie ten sam pomysł i przegrało z kretesem.
No cóż niektórzy nadal uważają, że z wyborców można robić durni i oni się z tym pogodzą.

Na koniec kilka zdjęć:

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

Perto Poroszenko podczas ostatniej wizyty w Nowym Jorku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Konferencja prasowa rosyjskiego prezydenta Władymira Putina po zakończeniu sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

183 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2015r.- 222 dzień od nowego rozejmu.

 1. Керри: Россия увидит свои падающие с неба самолеты
  http://friend.livejournal.com/2021618.html

  Linkowane przez manie i przeze mnie informacje z leśnych „kopalń bursztynu”… kolejna odsłona – podobno zatrzymano część kopaczy, ale były walki, strzelanina i palone auta…
  http://lksmu.com/12-society/143-v-volynskoj-oblasti-dobytchiki-yantarya-zhgli-avtomobili-a-militsionery-strelyali-iz-avtomatov

  Jeszcze raz o samolotach rosyjskich dostarczonych do Syrii. Mnie to niezwykle cieszy! http://topwar.ru/83399-smi-v-siriyu-perebrosheny-shest-rossiyskih-bombardirovschikov-su-34.html

  O zwiększonej liczbie prowokacji ze strony ukraińskich okupantów http://vk.com/video-92739722_171352389?list=7d87ae9a6e4208372c

  Nie ma faszyzmu… На Крещатике выставили украинских эсэсовцев и комплименты Гитлеру .https://youtu.be/gh84HPESnWc

  Wyżej Kreszczatik – tutaj Połtawa .https://youtu.be/YF-cn0el-Go

  Rozmowy w Mińsku to jedna sprawa ale ustalenie ile trzeba kasy na wojnę to druga sprawa. Własnie rząd Krainy przeznaczając kolejne pieniądze na wojnę daje znać że będzie jej kontynuacja
  http://nahnews.org/367914-kabmin-reshil-skolko-chelovek-prizvat-v-armiyu-i-skolko-na-eto-potratit/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  http://antifashist.com/item/o-chyom-vy-nadeetes-dogovoritsya-s-blohami.html#ixzz3n9QFwx89
  O „skakunach banderowskich” О ЧЁМ ВЫ НАДЕЕТЕСЬ ДОГОВОРИТЬСЯ С БЛОХАМИ?
  .http://cs623224.vk.me/v623224343/56f29/9S5Pc5WlNhA.jpg
  .http://cs627825.vk.me/v627825848/1d766/elSQCqKpyB8.jpg

  Naftogaz bardzo się obawia że Rosja skieruje główny przepływ gazu do Europy rurami idącymi przez Donbas
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_16638%2Fall
  Wklejam cały tekst bo niedługi
  „Нафтогаз” опасается, что РФ может транспортировать газ через Донбасс
  „Нафтогаз” предупреждает о риске того, что российская сторона может заявить о поставках транзитных объемов через ГИС (газоизмерительная станция — прим.) „Прохоровка” и „Платово” и газопроводы на оккупированных территориях. ГИС „Прохоровка” и „Платово” никогда не использовались для поставок транзитного газа”,
  — говорится в отчете „Нафтогаза”.
  „Поставки газа длинным маршрутом, проходящим через зону военных действий, могут привести к потенциальным перебоям с поставками газа в ЕС, поскольку „Нафтогаз не сможет осуществлять оформление такого газа и его транзит по территории Украины, а „Газпром” может обвинить его в несанкционированном отборе газа на „оккупированной” территории, что в дальнейшем может привести к прекращению газоснабжения со стороны РФ”,
  — опасается украинская компания.
  В отчете „Нафтогаз” также заявляет, что „Газпром”, поставляя газ в Донбасс, нарушает контракт с „Нафтогазом”.
  „Контракт предусматривает, что технические исполнители согласовывают объемы и точки поставки газа. „Газпром” дает предложения по объемам транзита, а „Укртрансгаз” согласовывает такие объемы, а также пункты подачи этого газа в ГТС Украины. „Газпром”, нарушая условия контракта, с февраля заявляет о подаче газа в объемах и через ГИС, которые не были согласованы”,
  — указывает „Нафтогаз”.

  Rusza polska sobotnia szkoła na Donbasie!
  Уважаемые слушатели субботней школы, первое занятие состоится 3 октября (суббота).
  Младшую группу детей приглашаем в 14:00, старших детей в 15:00, группу взрослых в 17:00.
  bez kropki!

  O propagandzie ukraińskiej. Dobry tekst! .https://youtu.be/sbQTXxgltWY

  Doniesiono właśnie że:
  Командир батальона ДНР «Сомали» Михаил Толстых, известный по позывному «Гиви», в интервью агентству «Голос Новороссии» сообщил об обнаружении в рядах ВСУ, воюющих под Донецком, необычных для данной местности бойцов.
  По словам комбата, в настоящий момент в Авдеевке, Опытном, Ласточкино и Водино замечен наплыв иностранных наемников-негров. Он также добавил, что кроме них, на стороне украинской армии замечены представители чеченского батальона имени Джохара Дудаева.

  Giwi donosi że na jego odcinku frontu czyli w Awdiejewce, Opytnym, Łastoczkino i Wodino – pojawili się nowi zołnierze-najemnicy o nietypowej i „nieeuropejskiej urodzie” – krótko mówiąc Murzyni.
  Czy trafili wraz z kolonistami?

  ..А Петька челом бьет: „Боярин, не оставь, отец родной, не погуби сироток…!” .http://cs540103.vk.me/c7001/v7001675/14055/iei2wiViHH0.jpg 🙂

  Pojawiły się informacje o tym co parafowano w Mińsku. Wycofanie sprzetu będzie w trzech etapach
  http://nahnews.org/367969-obnarodovany-usloviya-otvedeniya-vooruzheniya-kalibrom-menee-100-mm/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Dziś rocznica rozpoczecia zbrodni w babim Jarze
  http://vk.com/feed?w=wall252892988_140766
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_16616%2Fall

  Mistrale cd…
  Francja sprzeda Rosji wyposażenie do Mistrali za 700 mln rubli. Uważam że taniocha! 🙂
  http://vk.com/feed?w=wall-35276355_1078783
  PS Brytyjska prasa pisze i zachodzi w głowę – skąd Egipt ma kasę na Miestrale i po jaką cholerę im sa potrzebne? 🙂

  CUUUDNE! Zatytułował ktoś „a jeśli w ONZecie byłby ktoś inny zamiast Poroszenki?”
  .http://cs622427.vk.me/v622427473/49d2c/BGjLttu1zTU.jpg
  .http://cs622427.vk.me/v622427473/49d33/vY7t5TChsRI.jpg
  .http://cs622427.vk.me/v622427473/49d3a/UIKM0B43HMM.jpg
  .http://cs622427.vk.me/v622427473/49d41/-eMQaYfyVrM.jpg

  Tymczasem większość rosyjskich firm lotniczych przestała sprzedawać bilety do Czarnej Dziury http://rusmk.ru/biznes/ekonomika/item/9623-bolshinstvo-aviakompanij-rf-ostanovili-prodazhu-biletov-na-ukrainu.html

  Pentagon nawiązał stałą łączność z armią FR tak by zapobiec „konfliktowi w Syrii”. Chodzi o to że wszyscy tam lataja i ktos może się pomylić…
  http://vz.ru/news/2015/9/29/769539.html

  Chyba juz dobranoc, no ewentualnie jak się coś jeszcze „trafi”…

  Polubione przez 7 ludzi

 2. В то время пока Порошенко параиноидально истерил о „российской агрессии” на ГА ООН, в Киеве косили укроп. Нет, не ополченцы Донбасса косили укроп, а аваковские цепные обученные псы. Накосили человек 35 за раз. Нациков и укроп не любят нигде.
  Było? http://vk.com/feed?z=video-93388188_171531693%2Fd9b13c415a75a92010

  http://dnr24.com/main/13715-v-kievskoy-oblasti-iz-za-semok-filma-o-dnr-vyzvali-miliciyu.html
  W Kijowie kręcono film. Byli ludzie w „strojach z DNR”. Czujne społeczeństwo wezwało milicję!

  memy:
  .http://cs625431.vk.me/v625431400/3f563/2m9c3Ukv0_s.jpg

  .http://cs540103.vk.me/c7007/v7007276/2bc95/iUnVKPbiJoA.jpg
  Никогда еще Штирлиц не был так близок к провалу 😉

  http://vz.ru/news/2015/9/29/769506.html
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_16650%2Fall
  Rosja ma problem bo sprzedała do Korei 32 helikoptery. Psują się silniki które produkowano na u’Krainie

  Graham Phillips Today at 10:54 pm
  Новое – Николай Азаров сегодня – Донбасс, Комитет спасения Украины, Интерпол розыск, его наследие …
  .https://www.youtube.com/watch?v=_LYZXpMQ-W8

  70 lat temu przeszło…
  Европейцы – беженцы во время второй мировой войны [1939-1945 гг.] плывут в арабские страны, такие как: Тунис, Алжир и так далее.
  .http://cs621722.vk.me/v621722410/39e4c/dHa6J7dBHBA.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Co myślą ukraińcy?
  http://vk.com/feed?z=video-94269450_171287599%2F2453e93f031ae5f6e1
  http://vk.com/feed?z=video-94269450_171287604%2F31ef2009395cfcaca6

  15 pażdziernika ma się pojawić wynik sledztwa w sprawie MH17
  http://ria.ru/mh17/20150929/1292045004.html

  „Agresywność” dziennikarzy śwaita w stosunku do Rosji
  .http://ria.ru/infografika/20150924/1277004335.html

  Il Giornale: „Putin wysłał Obamę na emeryturę”
  Tym miłym akcentem kończę nadawanie
  http://ria.ru/world/20150930/1292074538.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Polacy obawiają się imigrantów, a rąk do pracy brakuje
  Cytat z artykułu
  Nic dziwnego, że firmy sięgają coraz częściej po pracowników ze Wschodu. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że pracodawcy w pierwszym półroczu tego roku deklarowali zatrudnienie ponad 410 tys. osób zza wschodniej granicy. To rekord – w zeszłym roku w tym samym czasie deklarowano tylko 191 tys. pracowników. Jak widać przy tych liczbach kilka tysięcy uchodźców, których ma przyjąć Polska, nie ma większego znaczenia.
  http://biznes.onet.pl/praca/bezrobocie/polacy-obawiaja-sie-imigrantow-a-rak-do-pracy-brakuje/zfnyyk

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie miałoby znaczenia gdyby to byli ludzie z naszego kręgu kulturowego. Gdyby chcieli pracować np w fabryce czy na polu. Nie miałoby znaczenia gdyby przyjechali do Polski pracować a pieniądze odsyłali rodzinie. Nie miałby znaczenia gdyby stać się częścią społeczeństwa, uczyć się języka polskiego i nie narzucać własnych zwyczajów. Zakładanie że emigranci z bliskiego wschodu są takimi samymi emigrantami jak Ci z Ukrainy to jest zwyczajne kłamstwo i manipulacja.
   No i kolejna sprawa, awanturę na bliskim wschodzie rozpętały USA, uchodźców zaprosiła Angela. Jeśli Polska ma na siebie brać rozwiązywanie problemów USA czy Niemiec, to nie za poklepanie po plecach czy stanowiska dla polityków w Brukseli.

   Polubione przez 7 ludzi

   • Myślimy podobnie 🙂
    Co do artykułu, jest okres przedwyborczy trzeba jakoś zakamuflować niekompetencje pewnych polityków.
    Ludzie zresztą w komentarzach powiedzieli co czują względem tych ekspertów-ekonomii.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Prawda jest taka – przez kilkanaście lat prowadzenia własnej działalności stwierdzam że tak jak znaleźć kogoś do pracy 10 lat temu a teraz to sa inne światy! 10 lat temu już było cięzko – a teraz to koszmar!

     Jest ogromna rzesza osób nastawionych roszczeniowo bez jakichkolwiek dyspozycji, wiedzy, chęci do nauki (włączając w to rzeszę absolwentów z wiedzą mniejszą niż moja maturalna wiedza z końca lat 70-tych) oraz ogromna rzesza osób które nie chcą pracować ale korzystać z uroków bezrobocia lun szarej strefy. Do czego zachęca ogromna ilość urzędników ds „poszukiwania pracy” oraz system jaki istnieje…

     A jakimś dziwnym trafem, co jakiś czas czytam rozpaczliwe błagania osób które faktycznie szukają pracy, mają doświadczenie, wiedzę, rozum i chęć…
     I nie mogą pracy znaleźć…

     Ja zatrudniłem przed laty po długich poszukiwaniach „osobę z ulicy”. Po 2 latach szkolenia, jak już byłem z niej zadowolony – uciekła niemal z dnia na dzień do innego, większego miasta…

     Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.