Wojna domowa na Ukrainie 3.10.2015r.- 226 dzień od nowego rozejmu.


„Wyniki negocjacji są zachęcające”- powiedziała po kolejnej turze spotkania kwartetu normandzkiego w Paryżu, niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Po trwającym wiele godzin w Pałacu Elizejskim w Paryżu spotkaniu przywódców państw w formacie normandzkim, a więc: Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, zakończyły się one w zasadzie połowicznym sukcesem, co nie oznacza, że nie jest jeszcze wiele do zrobienia. Tym bardzie, że strona ukraińska nie chce realizować według ustalonej kolejności „mapy drogowej” wytyczonej przez umowę podpisaną w Mińsku. A więc nadal jasno się nie zadeklarowała, że wszelkie wątpliwości i uzgodnienia będą rozwiązywane w wyniku dwustronnych rozmów w podgrupach roboczych i zespołach tematycznych. Oczywiście bez tej formuły władze zbuntowanych obwodów również nie mają zamiaru się dostosowywać do arbitralnych rozstrzygnięć wobec nich jakie podejmowane są poza ich plecami w Kijowie.

No ale powróćmy do tego co się działo wczoraj w Pałacu Elizejskim:

„Możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy na spotkaniu w sprawie Ukrainy, wynik rozmów uznaję za pozytywny”- uzupełniła swoją myśl, zacytowaną na wstępie, Angela Merkel.

„Dziś udało nam się doprowadzić do kolejnego etapu postępu, który pozwoli uniknąć kolejnych ofiar w przyszłości”– wtórował Angeli Merkel, francuski prezydent François Hollande.

„W odniesieniu do statusu wschodnich regionów, tak zwane specjalne prawo dla tego terenu, umówiliśmy się, że będzie ono stosowane od dnia wyborów. Na początku będzie to rozwiązanie tymczasowe, a następnie przejdzie się do fazy trwałej, gdy okaże się jasnym, że wynik wyborów jest niepodważalny”– wyjaśniła na czym polegało osiągnięty wczoraj kompromis, Angela Merkel.

„Rozmawialiśmy również o kwestiach humanitarnych tej sytuacji, Umówiliśmy się, że będzie zwiększana liczba punków kontroli granicznej, w celu poprawy sytuacji humanitarnej umożliwiającej dostęp tam pomocy organizacji ,,Lekarze bez Granic,,. Konieczne też jest przyśpieszenie procedury wymiany jeńców wojennych”– uzupełnił francuski prezydent wypowiedź Angeli Merkel.

Hollande powiedział również, że wykonanie umowy mińskiej „prawdopodobnie będzie trwać dłużej” niż wcześniej oczekiwano, a więc do końca tego roku. Chodzi tu o kwestię wyborów lokalnych w Donbasie:

„Dlatego prawdopodobne jest, a nawet pewne, że potrzebne jest trzy miesiące na zorganizowanie wyborów- wykroczymy poza datę, która została ustalona w Mińsku, czyli na 31 grudnia 2015 roku”.

Dodał, że uzgodniono, iż „ministrowie spraw zagranicznych (w formacie kwartetu normandzkiego– dopisek mój) spotkają się na początku listopada, aby omówić wspólnie postępy we wdrażaniu umowy mińskiej”.

W sumie rozmowy trwały w części oficjalnej i prywatnej, łącznie 4 godziny i 50 minut.

Wychodzący ze spotkania rosyjski przywódca Władymir Putin nie odpowiadał na pytania dziennikarzy szybko opuszczając Pałac Elizejski. Niestety Syria też jest obecnie poważnym problemem, który trzeba rozwiązać.

Natomiast na zakończenie spotkania ukraiński prezydent Petro Poroszenko wziął udział w krótkim briefingu dla prasy gdzie powiedział, że:

„Osiągnęliśmy obecnie rozejm. Ale wojna dopiero wtedy się skończy gdy zostanie zwrócony ostatni kawałek ukraińskiej ziemi”

A więc, jak można przypuszczać, chodzi mu o cały Donbas i Krym. Czyli wojna tam, wg. Poroszenki nie zakończy się nigdy, tym bardziej, że dodał, iż „Ukraina musi odzyskać pełną kontrolę nad granicą z Rosją”.

Przy tej okazji poinformował również, że ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły wycofanie z linii frontu w Donbasie broni o kalibrze poniżej 100 mm.

No cóż musiał jakoś załagodzić, wobec radykałów ukraińskich, zawarte przez siebie w Paryżu ustępstwa.

Jak poinformował wczoraj po rozmowach kwartetu normandzkiego rzecznik prasowy administracji prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow, w odniesieniu do problemu wyborów w Donbasie, że „o wyborach nie można mówić w oderwaniu od innych elementów porozumień podpisanych w Mińsku, takich jak; reformy polityczne i amnestia. Dlatego też powinny być te kwestie rozwiązane kompleksowo. Oczywiście, prezydent Putin nie mógł się podjąć w związku z tym żadnej odpowiedzialności, tym bardziej, że nie zgodził się z niektórymi elementami (procesu wdrażania porozumień pokojowych– dopisek mój). Jedyną rzecz, jaką prezydent obiecał, to że w ciągu kilku najbliższych dni poruszy te sprawy z przedstawicielami DRL i  ŁRL”

A co na temat wczorajszego spotkania na szczycie kwartetu normandzkiego w Pałacu Elizejskim mają do powiedzenia nasze wiodące media?

Już sam dramatyczny tytuł informacji zamieszczonej w jednym tabloidów mówi sam za siebie:

„Mocne oskarżenia: Triumfalny powrót Putina, Ukraina „przehandlowana”.

Tylko, że w dalszej treści tej informacji nic nie wskazuje na „przehandlowanie” Ukrainy.

A więc jak zwykle medium to dopuszcza się kolejnej manipulacji.

Niestety, ale jakość naszych polskojęzycznych mediów, jest gorzej niż skandaliczna.

I to ma być ta przysłowiowa „czwarta władza”?

Nie dziwne jest wzt. dlaczego w Polsce jest tak źle, bo „czwarta władza” nie wykonuje właściwie swoich obowiązków patrząc czujnie na ręce polityczno-urzędniczych klik, tylko spolegliwie przymyka oczy na różne z jej strony nadużycia, a co gorsze pełni rolę ich tuby propagandowej.

***

W czasie rozmów prowadzonych przez przywódców państw tzw. kwartetu normandzkiego, w Donbasie panował wyjątkowy spokój. Chyba ukraińscy żołnierze masowo śledzili z napięciem jak te rozmowy się zakończą i wzt. nie mieli czasu na inne „rozrywki”?

No ale pomimo to ukraińscy bojcy nie byliby sobą gdyby nie pofolgowali sobie wszczynając różnego typu prowokacje na północnych i zachodnich obrzeżach Doniecka.

I tak około 40 pocisków moździerzowych i czołgowych spadło w rejonie miejscowości Spartakus oraz ostrzelane zostało Żabiczewo i okolice „Volvo-Centrum”, a także obrzeża osiedla Trudowskiego w dzielnicy Piotrowskiej. Ponad to kilka pocisków wystrzelonych zostało w kierunku miejscowości Dokuczajewsk.

Łącznie w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze naruszyli 18 razy warunki zawieszenia broni.

Incydenty te nie spowodowały strat materialnych, zniszczeń i ofiar wśród ludności cywilnej i żołnierzy sił powstańczych.

Jedyny incydent,ze skutkiem tragicznym, do jakiego doszło przedwczoraj polegał na tym, że tradycyjnie już ukraińska ciężarówka wojskowa w rejonie Gorłówki najechała na minę p.panc, w wyniku czego uległa całkowitemu zniszczeniu, a trzech jadących nią żołnierzy zostało rannych. Również, w nieznanych dotychczas okolicznościach zostało rannych wczoraj dwóch żołnierzy sił zbrojnych DRL.

Jak ogłosił wczoraj zastępca szefa sztabu Milicji Ludowej ŁRL, płk Igor Jaszczenko; w dniu dzisiejszym od godziny 10:00 czasu lokalnego rozpocznie się wycofywanie czołgów z linii frontu. Operacja specjalna wycofywania czołgów ma się zakończyć do niedzieli. Decyzja ta podyktowana jest  tym, że już trzecią dobę ukraińskie wojsko powstrzymuje się od działań militarnych oraz prowokacji wobec sił zbrojnych ŁRL na całym odcinku frontu ługańskiego.

W miejscowości Szachtiersk rozpoczęto budowę jedenastu nowych domów:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Wczorajsze spotkanie „wielkiej czwórki” w Paryżu.

Dziś rano- czołgi wycofywane z frontu ługańskiego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Ps.

Kilka aktualnych zdjęć z Syrii:

Reklamy

105 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.10.2015r.- 226 dzień od nowego rozejmu.

 1. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zwiększył prawdopodobieństwo kolejnego spadku PKB Ukrainy z 9 % na 11 % dodając jednocześnie , że „sytuacja makroekonomiczna na Ukrainie się stabilizuje, kurs waluty pozostaje stabilny a inflacja spada itp. (I TAKIE PIERDOŁY);
  http://nv.ua/business/economics/mvf-sushchestvenno-uhudshil-prognoz-padenija-vvp-ukrainy-72117.html
  Zamiast komentarza, złota myśl Pana Kazimierza Górskiego, czyli „To skoro było tak dobrze, to dlaczego było tak źle?”…

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Cudny, krótki tekst: „Giwi i Semen w Wierchownej”. Obraz olejny.
  http://dnr24.com/main/13878-kartina-maslom-givi-i-semenchenko-v-rade.html

  I chyba mamy jasność!
  https://russian.rt.com/article/121052
  Według Pana Puszkowa wszystko co jest związane z wyborami zalezy od przedstawicieli LNR i DNR

  Wice szef komisji do spraw miedzynarodowych Europarlamentu twierdzi że Rosja łamie jednobiegunowy system światowej polityki ale robi wszystko zgodnie z prawe.
  https://russian.rt.com/article/121031

  Może ważne, może nie? System GLONASS został w pełni włączony do pracy i pokrywa juz dokładnie całą planetę. Przypominam że Rosjanie wystartowali z tym parę lat wczesniej niz Amerykanie ze swoim GPS-em. Ale były w międzyczasie problemy.
  https://russian.rt.com/article/121036

  Tymczasem umieraja kolejne osoby ze zbombardowanego szpitala w Kunduzie
  http://www.kp.ru/online/news/2181935/

  ONZ nazwał to godzinne bombardowanie przestepstwem wojennym. Film zrobiony zaraz po bombardowaniu wkleiłem w „Syrii”
  http://www.kp.ru/online/news/2181927/

  Niemiecki profesor, zwany „Karolem Marksem XXI wieku twierdzi że procesu nie da się zatrzymac i Europę zaleje 950 mln Arabów i Afrykanów. Skąd on ich tyle zebrał?
  http://www.kp.ru/daily/26441.7/3311701/

  Nie wiem gdzie i co, ale jakiś „ukropskie śmieć” latający na niebie został zestrzelony…
  Czy ktos coś wie?
  ⚡22:10. По предварительной информации сбили укропский мусор с неба. Ибо нех…не надо летать было.
  Как будет точная информация- сообщим.

  Polubione przez 6 ludzi

  • „Niemiecki profesor, zwany „Karolem Marksem XXI wieku twierdzi że procesu nie da się zatrzymac i Europę zaleje 950 mln Arabów i Afrykanów. Skąd on ich tyle zebrał?”

   A Europejczycy wyjadą do ciepłych krajów (tak jak nam obiecywały fundusze emerytalne) 🙂

   Polubione przez 9 ludzi

 3. Mem: Europa za parę lat:
  .http://cs627521.vk.me/v627521136/1b31d/9a0Bh50c5ik.jpg

  Plus cudna grafika która ucieszy Jana i innych:
  http://politobzor.net/show-66494-ssha-na-grani-tehnicheskogo-defolta.html
  .http://cont.ws/uploads/pic/2015/10/1332596.png
  Jak zadłużały się USA?

  Plus sprawa „sysryjska” ale wklejam tutaj bo niedawno Mania linkował film o jednym takim co odcinał watrobę czy serce i je zjadał przed kamerą. Otóż pytanie jest takie. Do jakiej organizacji partyjno-politycznej czy innych skautów nalezy ten zacny dżentelmen? Może do IGIL – czyli bandy brodatych zwolenników obcinania łechtaczek?
  Nie! Mylicie się Państwo! Tak jak mylicie PiS i PO – boc to ta sama strona jednej monety a może dwie strony ale fałszywki, złączonej rantem Kukiza…
  Juz się wszyscy domyslaja że film przedstawiał „pokojowego opozycjonistę”! Tekst i film w linku!
  http://rusnext.ru/news/1443887034
  Partia tego dżentelmena z kozikiem co nazywa się Abu Sakkar jest w sposób jawny popierana i wspomagana przez takie kraje demokracji wszechświatowej i humanitarnej jak: Ktar, Francja, Turcja i USA

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Podobno DOnieck jest teraz bombardowany.
  Сводки от ополчения Новороссии
  today at 9:46 pm
  03.10.15. Сообщение от ИА „Новороссия”.

  „Донецк подвергся обстрелу. Взрывы были зафиксированны на Калиновке и в ряде других районов города. Очевидцы сообщают о применении крупного калибра. Как сообщил нашему агентству Павел Раста (позывной Шекспир): „Только что в нескольких районах Донецка были слышны мощные прилёты. Локализацию пока понять трудно”. Информация проверяется.”

  Сообщение от военкоров: „Над донецком кружат БПЛА. Отработала ПВО вооруженных сил Новороссии.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.