Wojna domowa na Ukrainie 5.10.2015r.- 228 dzień od nowego rozejmu.


Ochotnik ukraińskiego batalionu „Tornado” ps. Mudżahid.

Przeprowadzenie 18 października wyborów w DRL może doprowadzić do zakłócenia procesu pokojowego zagwarantowanego podpisaną umową w Mińsku, powiedział francuski prezydent François Hollande.

Według niego, podczas ostatniego spotkania przywódców państw „kwartetu normandzkiego” osiągnięto porozumienie, na mocy którego wybory powinny zostać odroczone. Tymczasem władze DRL  jak dotychczas nie podjęły w wym względzie żadnej decyzji:

„To może zatrzymać proces miński, ponieważ ich (wyborów– dopisek mój) ważność nie zostanie uznana przez społeczność międzynarodową, a szczególnie przez Ukrainę”– powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji François Hollande.

Hollande zwrócił też uwagę, że „przeprowadzenie wyborów w Donbasie będzie pierwszym krokiem do faktycznego podziału tego kraju”, nie zauważył oczywiście przy tym, że ten podział już faktycznie nastąpił, m.in. w wyniku odłączenia się od Ukrainy Krymu. Tak więc przez swoją postawę władze ukraińskie tracą- i tracić będą- dalsze tereny, których ludność nie godzi się z obecną linią polityczną aktualnie sprawującej władzę junty- opartej na skrajnym nacjonalizmie  i nietolerancji dla dość licznych mniejszości narodowych. Tego problemu nie rozumie Kijów jak i wspierające go rządy krajów zachodnich.

Przedruk fragmentów tego wywiadu opublikowała „Agence France- Presse” (AFP).

Poniżej konferencja prasowa Angeli Merkel i François Hollande po spotkaniu „kwartetu normandzkiego” w Paryżu:

https://twitter.com/AFP

Ze swej strony do problemu wyborów w Donbasie odniósł się wczoraj również ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który w wywiadzie dla ukraińskich mediów powiedział, że nie ma „planu Morela” dotyczącego przebiegu wyborów:

„Nie!- ,,plan Morela,, nie istnieje i nigdy nie istniał. Istnieje tylko kilka wskazówek, z których niektóre mogą być brane pod uwagę, inne na pewno nie będą. Podczas spotkania w Paryżu tak to zostało uzgodnione”

Według Poroszenki trzy propozycje są nie do przyjęcia, z tego: pierwsza to pozbawienie prawa głosu osób wewnętrznie przesiedlonych (chodzi tu o te osoby, które uciekły z Donbasu na Ukrainę), druga- głosowanie w innych miejscach (chodzi tu o punkty wyborcze zlokalizowane na terenie FR, w których swoje głosy oddadzą uchodźcy), trzecia- ograniczenie głosowania wyłącznie do osób przebywających na terenie Donbasu i w obozach dla uchodźców w Rosji.

Kolejną rzeczą jest kwestia pozbawienie prawa do brania udziału w wyborach dla kandydatów z pozostałych ukraińskich partii, które nie działają na terenie Donbasu. One powinny w ramach demokracji mieć prawo wysunąć tam swoich kandydatów do władz lokalnych. Obecnie zaś takie rozwiązanie jest nie możliwe.

Jak powiedział Poroszenko po rozwiązaniu kwestii Donbasu, te same czynności zostaną podjęte wobec Krymu, tak aby terytorium to powróciło w skład Ukrainy.

Odniósł się również do problemu granic, stwierdzając że pełne przywrócenie nad nimi kontroli musi nastąpić jeszcze przed końcem tego roku:

„Jak tylko zostaną wybrane nowe władze samorządowe na Ukrainie, OBWE musi zintensyfikować kontrolę nad niekontrolowanym przez nas terenem przekazując ukraińskiej Straży Granicznej pas granicy państwowej. Zakończenie tego procesu powinno nastąpić przed końcem tego roku, a więc przed przyjęciem poprawek do konstytucji. Jest to bardzo proste i zostało podpisane w umowie w Mińsku, więc nie jest to żadna próba jej rewizji”

Na koniec Poroszenko zadeklarował, że w sprawie odzyskania pełnej kontroli przez władze centralne nad granicą państwową nie będzie żadnego kompromisu.

Natomiast szef rządu ŁRL, Igor Płotnicki przedstawił swoją wizję rozwoju dalszej sytuacji, co ma polegać na tym, że dopiero po pełnym wycofaniu broni o kalibrze poniżej 100 mm przez ukraińskie wojsko, można będzie przystąpić do dalszych pertraktacji na poziomie rozwiązywania problemów politycznych.

W pierwszym rzędzie należy przystąpić do pertraktacji na temat ustawy o specjalnym statusie samorządowym dla Donbasu, w tym również podjąć kwestię amnestii i zaprzestania prześladowań weteranów wojennych.

Poza tym wycofanie broni z linii styku umożliwi tam rozpoczęcie procesu przywracania tych terenów do normalnego życia: powrót ludzi, remontu domów, infrastruktury, dróg, linii energetycznych itd.

Na zakończenie Igor Płotnicki dodał, że władze ŁRL są zainteresowane w pozytywnym zakończeniu rozpoczętego- umową podpisaną w Mińsku- procesu pokojowego.

Podczas forum „Dnia Jedności”, które miało miejsce w sobotę w Doniecku, szef DRL Aleksander Zacharczenko również odniósł się do aktualnej sytuacji mówiąc, że:

„Nie można odebrać syna czy też córki. Nie można zrezygnować ze swojej ojczyzny. Nie można oddać niezależności, za którą zapłaciły swoim życiem nasze dzieci”

Słowa te są przesłaniem wyraźnie wskazującym na to, że władze DRL nie oddadzą tak ciężko wywalczonej niezależności.

A więc pogodzenie obecnie tego co już jest w Donbasie faktem, czyli jego niezależności z koncepcjami jakie przedstawia Perto Porosznko, polegające na przywróceniu tam władzy centralnej w sposób za jaki to uzna za stosowne Kijów, będzie twardym orzechem do rozgryzienia, na którym może ktoś sobie połamać zęby.

Jak z powyższego widać- a co było już wcześniej do przewidzenia- problem wyborów w Donbasie jest obecnie problemem kluczowym, co rozumieją wszystkie strony konfliktu, bo wynik ich zadecyduje o dalszym losie całej południowo-wschodniej części Donbasu.

Najbardziej, zaś znamienna w tym wszystkim jest postawa władz kijowskich, które obecnie nie mając innego wyjścia ubzdurały sobie, że mogą osiągnąć to, czego wcześniej nie zdołały zrobić przy użyciu brutalnej siły, na drodze dyplomatycznej.

Niestety ale Kijów po raz drugi srodze się zawiódł: pierwszy raz gdy sądził, że powstanie zdławi terrorem i siłą swego oręża militarnego, jak i drugi raz, gdy teraz nie mając już innego wyjścia przekona powstańców aby potulnie udali się do ukraińskich więzień lub pod ścianę egzekucji.

Takie myślenie tylko dowodzi jak niskiego lotu są politycy obecnie sprawujący władzę w Kijowie. Dowodzi również i tego jak bardzo oderwani są od rzeczywistości ich zachodni protektorzy, którzy uważają, że obecny stan uda sim się do punktu wyjściowego cofnąć.

Oni nie rozumieją jednej podstawowej rzeczy, że po drugiej stronie- czy tego chcą czy też nie- mają partnerów, z którymi trzeba rozmawiać próbując zawrzeć jakiś sensowny i do strawienia przez nich kompromis.

I na pewno kompromis ten nie będzie narzucony na warunkach Kijowa, tylko na warunkach takich jakie zagwarantują wywalczoną krwawo niezależność. W innym przypadku jest jeszcze jedno rozwiązanie- pełna integralność terytorialna republik z potencjalną możliwością w przyszłości dalszego rozwoju terytorialnego.

Tak więc pomijanie tego zasadniczego problemu, przez Kijów i jego zachodnich protektorów, powoduje że dalszy proces odzyskiwania pełnej kontroli nad Donbasem staje się co najmniej wielce problematyczne, nie mówiąc że nierealne.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę obecnie do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jak poinformował zastępca szefa sztabu sił zbrojnych DRL, Edward Basurin; w sobotę powstańcy zestrzelili cztery ukraińskie drony szpiegowskie. Drony te prowadziły swoje misje obserwacyjne nad następującymi miejscowościami leżącymi na terenie kontrolowanym przez władze DRL: Jenakijewo, Jakowlewka i Korsuń. Jednocześnie przelot tych obiektów jest złamaniem warunków umowy o zawieszeniu broni, które zakazują wykonywania misji przez drony nad terytorium kontrolowanej przez stronę przeciwną. Jedynie dozwolony jest przelot dronów obserwacyjnych misji OBWE, która ma obowiązek każdorazowa zgłaszać fakt ich przelotu i trasę po jakiej będą się przemieszczać.

Według wywiadu wojskowego DRL; ukraińskie wojsko w pobliżu miejscowości Ptice i Starognatowki umieściły w ciągu ostatnich dni baterie ciężkiej artylerii i nadal przesuwają tam w kierunku frontu żołnierzy.

Poza tym w dniu wczorajszym na całej długości frontu utrzymywał się spokój.

Do jedynego incydentu doszło w rejonie linii rozgraniczenie, gdzie ukraiński patrol wojskowy wszedł na pole minowe. W wyniku tego dwóch żołnierzy zginęło, a kolejnych trzech zostało rannych. W skład patrolu wchodzili żołnierze z ukraińskiego 37 batalionu i batalionu ochotniczego „Donbas”.

***

Obecnie w Kojowie toczy się proces w związku z popełnieniem licznych zbrodni przez członków ukraińskiego ochotniczego batalionu „Tornado”. Jednym z oskarżonych jest Al-Takbir Danijał Oleksandrowicz, który podczas procesu wygłosił dość charakterystyczną mowę. Tego filmu wiodące łże media i ich polskie odpowiedniki nie pokażą:

Na koniec kilka zdjęć:

Kampania wyborcza w Doniecku.

W kompleksie olimpijskim w Doniecku miało miejsce w sobotę forum „Dnia Jedności”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

169 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.10.2015r.- 228 dzień od nowego rozejmu.

 1. Proszono mnie o rozpowszechnienie tych filmów. jeden w wersji angielskiej, drugi rosyjskiej z polskim tłumaczeniem:

  Russia is an aggressor again?!

  Россия снова Агрессор [Subtitles]

  Film chyba był ale warto zobaczyć i rozpowszechnić…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kilka linków których chyba nie widziałem wyżej…
  Zacznę od grafiki bez kropki bo słuszna! 🙂

  Nówka od Grahama
  „Rok po”… .https://www.youtube.com/watch?v=itTtfCVZFHM

  O regulowaniu cen w DNR .https://www.youtube.com/watch?v=sE7MN6NTbI0

  W linku tekst o tym jak panienka chyba wyżej linkowana nawet dość „przyrodniczo” opowiada co się stało z taką zaciętością zatrzymanymi w Kijowie bezdomnymi
  http://dnr-news.com/dnr/26085-zguladze-rasskazala-chem-zakonchilis-zaderzhaniya-bomzhey-policeyskimi.html

  Wykresy dla ekonomistów od Banku Swiatowego
  http://podrobnosti.biz/news/7366-vsemirnyy-bank-vvp-ukrainy-sokratitsya-na-12-

  Zdjęcie niżej, podpis wyżej:
  Украина – единственная страна в мире , в которой боевые награды даются за поражения
  .http://cs623726.vk.me/v623726155/44bf8/yNAv7sH3pRM.jpg

  Miński wszystkie i paryże w kubeł wielki!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_17466%2Fall
  Junta nie będzie rozmawiać z DOnbasem! I już!

  http://dnr-news.com/video/26083-brifing-zamglavy-administracii-prezidenta-ukrainy-konstantina-eliseeva.html

  Wklejam tekst cały bo krótki! I mamy jasność!
  Глава администрации псевдо-президента Украины Константин Елисеев заявил, что в данный момент на территории ДНР и ЛНР находятся «боевики, с которыми мы не ведем диалога и точка». Поэтому Украина «не будет вводить закон об амнистии, отдельный закон об особом статусе Донбасса, не будет вводить уже существующий закон об особом режиме для проведения местных выборов».
  «У нас есть вся правовая база, которая отвечает минских соглашениям и которая достаточна для урегулирования всех вопросов, – сказал он. – В нашем словаре нет понятия „особый статус”, у нас есть только закон об особом режиме местного самоуправления в некоторых регионах Донецкой и Луганской областей».
  Далее представитель киевской хунты ещё раз подчеркнул, что Киев не примет закон об амнистии.
  «Мы отклонили любые попытки принять закон об амнистии, чтобы проходила автоматическая амнистия для боевиков так называемых ДНР и ЛНР», – заявил он.
  Затем Константин Елисеев заявил, что Киев считает необходимым отменить выборы на Донбассе, которые должны состояться 18 октября и 1 ноября и выдвинуть свои требования, касательно выборах в ДНР и ЛНР.
  «Ключевое — это отменить „фейковые” выборы и второе — подготовить соответствующий закон в соответствии с украинским законодательством», — сказал он.

  Источник: ТАСС

  Kijów jest święcie przekonany że „sprawa Donbasu” a raczej jej rozwiązanie po mysli Kijowa to pierwszy krok do „zwrotu Krymu”
  http://dnr-news.com/dnr/26082-v-kieve-zayavlyayut-chto-donbass-eto-podgotovitelnyy-etap-po-vozvrascheniyu-kryma.html

  + jeszcze jeden tekst o tym co wyżej
  http://dnr-news.com/dnr/26079-kiev-ne-vidit-neobhodimosti-v-novom-zakone-ob-amnistii-dlya-donbassa.html

  http://news-front.info/2015/10/05/u-poroshenko-muzyka-igrala-valentin-filippov/
  Tekst o tym że Europa zabroniła Poroszence zabijać, czyli tego co najbardziej lubi oprócz czekolady…

  Minuta uwagi świata patrzącego na Krainę mineła!
  Брайан Макдоналд: Минута славы для Украины подошла к концу
  По мнению ирландского обозревателя Брайана Макдоналда, минута славы для Украины подошла к концу, а её европейские кавалеры решили, что пора двигаться дальше. Так уж ли искренне они хотели помочь, спрашивает он. RT приводит колонку журналиста в рубрике «Личное мнение».
  ➡ Читать далее: http://russian.rt.com/article/121392

  Chwila muzyki? 🙂
  .https://youtu.be/fXP1t_jmn-U

  Colonel o perspektywach wyborów. Ode mnie: pojawiły się informacje że „Putin kazał przełozyć wybory”
  http://colonelcassad.livejournal.com/2416102.html

  В интернете набирает популярности ролик как Клименко, работая в налоговой, заставлял олигархов платить налоги.
  На смену “тиграм Клименко” пришла “ручка Клименко”.
  http://vk.com/brusek?z=video-23502694_171615348%2F4c8b27f15b1579612f
  Chyba jakiś film reklamowy? Ale fajny!

  Finansowe OT o rosyjskim centrobanku
  Глазьев Катасонов Делягин и другие. Как Избавится От ЦБ?
  .https://www.youtube.com/watch?v=07YnScwtSNY

  O „kolonistach” i o tym że nagle zauważono jakieś „kryminalne struktury” wśród nich
  Еврокомиссия предупредила о попытках криминальных структур проникнуть в ЕС в рядах беженцев
  ➡ Читать далее: http://russian.rt.com/article/121413

  Tekst od Pana Obirka jak zawsze ciekawy – takie OT
  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2015/07/25/polski-katolicyzm-nie-jest-ani-religia-ani-chrzescijanstwem-lecz-ideologia-prof-stanislaw-obirek/

  + tekst Białczyńskiego niezły
  .https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2014/12/16/co-sie-stalo-z-polakami-ze-niewolnicze-zycie-w-panstwie-policyjnym-nazywaja-wolnoscia-i-demokracja/

  ++ http://pl.sputniknews.com/opinie/20151005/1154402/polska-rosja-rusofobia.html
  Rusofobia MADE IN POLAND. Część I

  jak jesteśmy przy Polsce to wrzucam mem niezły! 🙂
  .http://cs624016.vk.me/v624016526/54f21/Vx1qNJtSUKE.jpg

  Mem z kropka by nie śnił sie w nocy!
  .http://cs624326.vk.me/v624326822/4c7f3/vDYKH7m4QZU.jpg

  SBU czyli SŁuzba Banderyzacji U’Krainy bardzo skrzetnie ukrywa dowody w sprawie zamachu pod Wołnowachą!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_17482%2Fall

  Prasa ukraińska donosi – link na skrót – że panie pracujące przy froncie obiecują podnieść wydajność i że nie dadzą Moskalowi! I że się modlą codziennie za swoich chłopców!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_17498%2Fall

  Prasa krymska a raczej wice premier Krymu donosi że jego problemy wzięły się w Polsce stąd że pomylono go z panią Pokłońską!
  Вице-премьер Крыма сообщил, что власти Польши перепутали его с Натальей Поклонской
  ➡ Читать далее: http://russian.rt.com/article/121408
  Czy „polscy” urzędnicy są AŻ TAK GŁUPI????????????????

  temat „posredni” – ale daję tutaj. Ojciec terrorysty co się wysadził w Iraku został zwerbowany w Charkowie!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_17512%2Fall

  Szok!
  Словацкие полицейские на акции против исламизации страны в знак солидарности сняли свои шлемы и присоединились к манифестантам.
  .http://cs629302.vk.me/v629302638/18fbc/Rv05VuU90QA.jpg
  Do antykolonialnych demonstracji na Słowacji przyłączyli sie tamtejsi policjanci!

  Kończę magazynek o tym jak „liderzy III Rzeszy kupili sobie wolność”
  http://www.russiapost.su/archives/58340

  Polubione przez 7 ludzi

 3. To będzie małe ekonomiczne trzęsienie ziemi. Po zrestrukturyzowaniu długów zagranicznych minister Jaresko chce zrestrukturyzować również inne quasi publiczne długi. Głównie chodzi o gwarancje państwowe udzielone dla firm, sektor komunalny etc.
  Innymi słowy bankructwo, ale nieformalne. Taka „hybryda” ekonomiczna jest wielkim ryzykiem dla kraju na U. To co pisałem dzisiaj z jednej strony działania Jaresko mogą odciąć Ukrainę od zagranicznych rynków finansowych, z drugiej zaś dług nadal będzie narastał w wyniku wysokich odsetek.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/jaresko-says-kyivs-quasi-sovereign-debt-to-be-restructured-on-the-basis-of-sovereign-debt-reprofiling-399359.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Mińsk i Paryż” – sprawa wyborów w Donbasie..

  1. Wypowiedź ministra Ławrowa. Zasadnicza sprawa to uchwalenie specjalnego statusu Donbasu.
  http://dnr-news.com/dnr/26073-lavrov-normandskaya-chetverka-ustranila-nedoponimaniya-otnositelno-minskih-soglasheniy.html

  2. Termin wyborów zostanie przeniesiony na 2016 r. Z inicjatywą przedłużenia czasu realizacji ustaleń Mińskich Porozumień a tym samym zmiany terminu wyborów, wystąpią delegacje Republik.
  http://dnr24.su/extra-news/8477-dnr-i-lnr-reshili-perenesti-vybory.html

  3. Reakcje ukropii na wybory w Donbasie: wg deputowanego z partii Poroszenki wybory powinny odbyć się pod lufami ukropskich karabinów.
  http://112.ua/politika/vybory-na-okkupirovannom-donbasse-mozhno-provodit-lish-posle-vvedeniya-mirotvorcev-i-vsu-nardep-262977.html
  Wypowiedzi Łysenki nie będę cytować, gdyż szkoda miejsca na blogu AdNovum.

  Jeszcze przed „Paryżem” ze strony ukr. pojawiały się radykalne opinie, że komisje wyborcze w Donbasie powinny być podporządkowane kijowskiej centralnej komisji. Teraz, gdy opublikowano informację o możliwym przesunięciu terminu wyborów – co jest kolejnym gestem ŁDRL w celu pokojowego rozwiązania konfliktu – rozszczekali się ukr. politycy, z wypowiedzi których wynika, że celem Ukr. nie jest pokój ale podsycanie napięcia i utrzymanie stanu wojny.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.