Wojna domowa na Ukrainie 9.10.2015r.- 232 dzień od nowego rozejmu.


Po uporczywych i nieskutecznych usiłowaniach nawiązania współpracy gospodarczej z UE, ukraiński prezydent zmuszony został ponownie zwrócić swoją aktywność na Wschód. Czyli powoli wszystko zaczyna wracać na stare dobrze udeptane już ścieżki.

Wczoraj ukraiński prezydent Petro Poroszenko udał się z dwudniową wizytą do stolicy Kazachstanu aby tam negocjować warunki współpracy gospodarczej.

W związku z sankcjami odwetowymi nałożonymi na Ukrainę zakazującym przelotu ukraińskich samolotów nad terytorium Federacji Rosyjskiej, samolot prezydencki zmuszony był polecieć trasą okrężną, z pominięciem korytarzy nad Rosją i Krymem.

Tym samym pośrednio Poroszenko usankcjonował po raz już kolejny fakt, że Krym jest częścią FR.

Poniżej trasa przelotu ukraińskiego samolotu prezydenckiego:

Przy okazji proszę zwrócić uwagę jakimi trasami obecnie poruszają się samoloty z i do Rosji oraz jak wygląda ruch samolotowy nad terytorium Ukrainy.

Jak widać ruch samolotowy nad Ukrainą drastycznie zmalał i jedyną jego aktywność można zaobserwować nad zachodnią i północno-wschodnią częścią kraju. Samoloty z i do Rosji latające trasami na południe i południowy-zachód poruszają się korytarzami nad Kaukazem i Morzem Czarnym, zaś te które utrzymują połączenia komunikacyjne z Krymem poruszają się nad cieśniną kerczeńską. W wyniku tego cała wschodnia część Ukrainy, na wschód od  rzeki Dniepr, jest obecnie omijana przez ruch samolotowy.
No ale powracając do wizyty ukraińskiego prezydenta w kazachskiej stolicy Astanie, spotka się on tam z prezydentem i premierem, w celu omówienia ważnych zagadnień politycznych oraz wspólnej współpracy gospodarczej.

Głównym tematem rozmów będzie problem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego na Ukrainę z Kazachstanu oraz ewentualny udział Kijowa i Astany we wspólnym przedsięwzięciu zwanym jako „Jedwabny Szlak”:

„Prezydent Ukrainy wraz z premierem Kazachstanu dyskutować będą nad problemem dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę. Szczegółowa uwaga poświęcona będzie na rozwój infrastruktury drogowej do transportu transportu towarów z Azji do Europy za pośrednictwem Kazachstanu i Ukrainy w ramach specjalnej inicjatywy ekonomicznej Silk Road z zachodnich Chin do zachodniej Europy”

Poza tym strony omówią wiele innych zagadnień dotyczących wzajemnej współpracy, w szczególności w zakresie budownictwa, inżynierii ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przemysłu rolniczego.

Przypomnę teraz co to jest ta inicjatywa ekonomiczna zwana jako Silk Road.

Otóż Silk Road Fund, chiński fundusz inwestycyjny dysponujący 40 mld dolarów kapitału został wyznaczony przez władze ChRL jako instytucja, która finansować będzie odtworzenie nowego Jedwabnego Szlaku, który połączy siecią wszystkie kraje leżące na jego długości z Chin do Europy Zachodniej we wspólnie  działający organizm ekonomiczny.

Jak na razie chęć współpracy spośród krajów europejskich w ramach tworzonego właśnie nowego Jedwabnego Szlaku wyraziły Białoruś i Serbia, które mają nadzieję, że staną się ważnymi ogniwami tego przedsięwzięcia:

Innym krajem, który może przystąpić do współpracy jest Grecja, gdzie planuje się utworzenie ważnego węzła komunikacji morskiej w porcie w Pireusie, który będzie stanowił ostatni odcinek morskiej nitki nowego Jedwabnego Szlaku.

Poniżej mapa poglądowa jak planowany jest przebieg nowego Jedwabnego Szlaku:

http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_V6jwOH8l5o1rrRNq5S5W9FOfTYsGN6Mc.jpg

Jak widać na mapie; krajami, przez które przebiegać będzie Jedwabny Szlak, są głównie byłe republiki wchodzące w skład ZSRR oraz Iran, Irak i Turcja. Zaznaczona na mapie część szlaku przebiegająca przez Polskę i Ukrainę jest tylko w tej chwili hipotetycznym pomysłem, który w sytuacji bardzo wrogiego nastawienia elit politycznych tych krajów wobec Rosji, nie ma szans na jego realizację.

Tak więc dzięki wypracowanej, w znoju i trudzie przez nasze postkomunistyczne elity polityczne, wrogości wobec Rosji główne nitki nowego Jedwabnego Szlaku przejdą nam koło nosa.

Czy w związku z tym warto było się aż tak trudzić?

Ano warto, bo dzięki tym politykom będziemy tracić, jak dobrze pójdzie, dziesiątki miliardów euro tylko z tytułu wymiany handlowej, transportu, logistyki, współpracy i kooperacji w ramach projektu nowego Jedwabnego Szlaku.

Do tego jeszcze należy doliczyć straty związane z obecnymi sankcjami oraz koszty jakie wzięliśmy na swoje utrudzone barki wynikające ze wzrostu nakładów na wojsko i obronność, a one też są jak na dzisiejszy dzień liczone łącznie w dziesiątkach miliardów euro, ale na szczęście jeszcze tym razem nie rocznie.

Jak widać dzięki swawolnej twórczości naszych politycznych elit, pozostaniemy z ręką głęboko zanurzoną już nie w nocniku, tylko w szambie i zapewne nie będzie to tylko ręka, ale wpadniemy tam po same uszy.

Ten fakt zrozumiała nawet Ukraina i dlatego ich prezydent pojechał do Kazachstanu, bo tam tworzone będą w najbliższej i dalszej przyszłości prawdziwe pieniądze, a nie tylko wirtualne z kredytów.

Może właśnie jednym z powodów, wszczęcia tej ukraińskiej hucpy majdaniarskiej i destabilizacja całego pogranicza wschodniej flanki NATO, było powstrzymanie chińskiej ekspansji ekonomicznej na Zachód?

Jeśli tak było, a wiele na to wskazuje, to wskazuje to również, jak mało liczą się nasi przedstawiciele z głównej sceny politycznej z zapewnieniem Polsce i Polakom dobrobytu wynikającego z bardzo dynamicznie rozwijającej się koniunktury, z której Polska- w zasadzie mało robiąc- mogłaby całymi garściami czerpać korzystając z jej bardzo dogodnego położenia, stanowiąc łącznik pomiędzy Wschodem, a Zachodem. Ale te nasze korzystne położenie, niestety ale już od wieków niektórym krajom jest solą w oku, i nie pozwolą one aby Polska z niego czerpała jakiekolwiek zyski, licząc na ich od nas przejęcie.

Czy nie jest to już jakąś nową świecką tradycją zapoczątkowaną przez postkomunistyczne elity polityczne Polski po 1989 roku, że zamiast korzystać dla naszego wspólnego dobra z największego obecnie rynku światowego jaki ukształtował się w makroregionie euro-azjatyckim, my celowo się- przez ostanie ćwierć wieku- od niego odcinamy?

Głupota?- nie zdrada!

Teraz chyba będzie Państwu lepiej zrozumieć dlaczego jest tak u nas tak źle chociaż mogło być znacznie lepiej.

 1.  http://forsal.pl/artykuly/861976,nowy-jedwabny-szlak-uczyni-chiny-geopolityczna-potega.html,
 2.   http://logistyka.wnp.pl/wzmocnic-logistyke-na-wschodzie-oraz-wpisac-sie-w-nowy-jedwabny-szlak,258873_1_0_0.html,
 3.   http://wgospodarce.pl/informacje/20144-nowy-jedwabny-szlak-polska-chiny-w-praktyce,
 4.    http://finanse.wp.pl/kat,1034079,title,Nowy-Jedwabny-Szlak-Chin-szansa-dla-Polski-na-inwestycje-i-eksport,wid,17784755,wiadomosc.html?ticaid=115ba8,
 5.    http://inwestycje.pl/gospodarka/Nowy-Jedwabny-Szlak-Chiczycy-dolaczaja-do-swiatowej-elity;264183;0.html,
 6.    http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-02-10/nowy-jedwabny-szlak-uniwersalne-narzedzie-chinskiej-polityki.

***

Kończąc na tym ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po ostatnich incydentach militarnych w Doniecku kiedy to przedwczoraj w nocy ukraińscy żołnierze ostrzelali z moździerzy cele cywilne w dzielnicy Kujbyszewskiej, do Donbasu powrócił spokój.

Jednak pomimo powstrzymywania się z ostrzałem celów cywilnych przez ukraińskich żołnierzy nadal dochodzi w Donbasie do lokalnych incydentów zbrojnych sprowokowanych przez nich.

I tak w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko pięć razy naruszyło warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał moździerzowy z kierunku miejscowości Opytnoje na Piaski, Żabiczewo i w okolice serwisu „Volvo-Center”. Również w rejonie miejscowości Telmanowo doszło do ostrzału, przy użyciu broni ręcznej i granatników, wsi Sonsnowskoje leżącej 14 km na południowy-wschód od Telmanowa oraz w rejonie Gorłówki ostrzelany został teren kopalni „Izotowa”.

Do Ługańska i Doniecka przyjedzie na koncerty amerykański zespół rockowy „Limp Bizkit”. Informację tą potwierdził rosyjskiej gazecie „Izwiestia” lider zespołu Fred Durst:

„Władze ługańskiej i donieckiej republik przekazały nam propozycję zrobienia u nich koncertów. Obecnie zespół zmienia harmonogram tournee tak aby zmieściły się one w planowanej trasie koncertowej”

.https://www.youtube.com/watch?v=Dn8vzTsnPps

http://izvestia.ru/news/592725

***

Jak poinformował szef rządu ŁRL Igor Płotnicki podjęto decyzję o podniesieniu wysokości pensji dla pracowników na etatach państwowych ŁRL od 1 listopada br.  średnio o 15%.

Jednocześnie były ukraiński premier, Mykoła Azarow powiedział, że w ciągu ostatnich 24 lat, Ukraina jeszcze nigdy nie była tak źle przygotowana do zimy:

„Pozostaje mieć tylko nadzieję, że zima będzie wyjątkowo łagodna”– podsumował Mykoła Azarow.

Na dzień 14 października ukraińska skrajnie nacjonalistyczna organizacja „Prawy Sektor” planuje zorganizowanie marszu w Kijowie.

W dniu tym mają być obchodzone następujące święta i rocznice: Święto Pokropy, rocznica powstania UPA, Dzień Ukraińskiego Kozactwa i Dzień Obrońcy Ojczyzny. W związku z tym ukraińska Służba Bezpieczeństwa podejrzewa, że może dojść do prowokacji i różnych incydentów oraz zamieszek. Aby temu zapobiec siły policyjne podjęły już odpowiednie działania profilaktyczne, w ten sposób chcąc uniknąć zapoczątkowania drugiego Majdanu.

W Zaporożu w wyniku nie zachowania bezpiecznych warunków jazdy przez kierowcę samochodu osobowego, który w pewnym momencie utracił kontrolę nad kierowanym pojazdem, w wyniku czego zajechał drogę busowi wiozącemu pasażerów zmuszając go do gwałtownego hamowania. W efekcie bus wpadł w poślizg i uderzył w żelbetonowy słup oświetleniowy łamiąc go.

Poszkodowanych zostało sześć osób jadących busem, w tym 11-letnie dziecko:

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- spotkanie członków Związku Dziennikarzy DRL.

Zaporoże- wypadek busa wiozącego pasażerów.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam

Reklamy

109 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.10.2015r.- 232 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kijów (miasto) nie wypłacalny. Rada miejska postanowiła wdrożyć moratorium na spłatę zagranicznych wierzytelności ( nie będą spłacać długu, ani odsetek).
  teraz dobre wiadomości. Bydgoska Pesa podpisała jakiś czas temu umowę na dostarczenie taboru dla Kijowa. Umowa nie została jednak jeszcze sfinalizowana- powodem była olbrzymia liczba zamówień na tabor kolejowy (koniec dotacji z UE na ten cel). innymi słowy straty spowodowane umową z Kijowem nie będą duże.
  http://www.kyivpost.com/content/business/kyiv-introduces-temporary-moratorium-on-foreign-debt-payments-399669.html
  Jak wyżej. Agencja Fitch uznała obligacje Kijowa za „śmieciowe”
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/fitch-downgrades-kyiv-local-currency-issuer-default-rating-to-restricted-default-399643.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ja nic nie mam do Pesy, ale przez to , że ciągle zyskuje nowe zamówienia, to potem nie ma kim realizować podpisanych wcześniej zamówień. Efekt jest taki , że nasze tramwaje ,, Krakowiaki” jadą tak wolno od nich, że może się to skończyć zwrotem dotacji do UE , którą miasto dostało. ( a to jest kilkaset milionów złotych ,zamiast 36 ,, Krakowiaków” dotychczas przyjechało tylko 3 lub 4). 😦
   Lubią tą firmę, ale to mało profesjonalne.
   🙂

   Polubione przez 1 osoba

 2. Posiadacze 25% akcji euroobligacji otrzymali lepsze warunki (nie podano jak dobre) od Franklin Templeton i zgodzili się glosować za zmiana warunków spłaty długu. To przełom dla pani Jaresko. W głosowaniu wierzycieli 75% posiadaczy akcji musi opowiedzieć się za restrukturyzacją długu (po zgodzie FTI i grupy niezadowolonych udało się zebrać wymagana ilość).
  http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-10-09/ukraine-debt-vote-gets-boost-as-rebel-bondholders-approve-deal

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W pierwszym czytaniu parlament Ukrainy poparł projekt zajmowania majątku osób podejrzanym o przestępstwa.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/parliament-plans-to-permit-seizure-of-property-subject-to-convincing-proof-399641.html
  FR nie rozmawiała z przedstawicielami Ukrainy na temat restrukturyzacji 3 mld $. Rosja domaga się spłaty całego zadłużenia w grudniu br.
  http://www.reuters.com/article/2015/10/09/russia-ukraine-debt-idUSR4N11Y01W20151009
  Susza dotyka Ukrainę. z powodu niskich poziomów wód gruntowych zagrożonych jest 30% zasiewów zbóż ozimych.
  http://www.reuters.com/article/2015/10/09/us-grains-ukraine-sowing-idUSKCN0S30OR20151009
  polski orzeł i ukraiński tryzub na jednej tablicy. Czyli o odsłonięciu pomnika ku czci sojuszu polsko-ukraińskiego w okresie międzywojennym.
  http://zszpol.blogspot.com/2015/10/w-zytomierzu-uczczono-pamiec-o-sojuszu.html
  Oburzony bloger ostro o happeningu zorganizowanym przed konsulatem FR, przez Euromajdan Warszawa
  http://parezja.pl/ukraincy-stacjonujacy-polsce-pochowali-putina/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Do rosyjskiego wojskowego dzwoni dziennikarska zdzira z USA:
  – Czy podczas waszych nalotów w Syrii odróżniacie umiarkowanych terrorystów od zwykłych?
  – Да, конечно!
  – Jak to robicie?
  – Bardzo prosto. Mamy amunicję umiarkowaną i zwykłą.
  – No, dobrze, a czym się różni ta amunicja jedna od drugiej?
  – Dokładnie tym, czym umiarkowany terrorysta różni się od zwykłego.

  Polubione przez 10 ludzi

 5. Zdrada „wielkiej demokracji” Bliskiego Wschodu, czyli Izrael nie chce wpuszczać na swoje terytorium obywateli Ukrainy. Liczba odmów wjazdu była tak duża że doszło do konsultacji pomiędzy przedstawicielami władz ukraińskich i izraelskich, podczas których strona ukraińska wyraziła zdziwienie z powodu liczby odmów które wydaje straż graniczna i słuzby migracyjne Ukraincom;
  http://ren.tv/novosti/2015-10-09/izrail-otkazyvaetsya-vpuskat-na-svoyu-territoriyu-ukraincev

  Polubione przez 3 ludzi

   • Są poszlaki, ze budkę przed ambasada spaliły „nasze” służby. Chodziło o wprowadzenie przepisów anty-kibicowskich i antydemonstracyjnych oraz pokazaniu „LUDU” jak to będzie niedobrze gdy „ciemnogród” przejmie władze w Polsce ( w odróżnieniu od jaśnie oświeconych wyborców PO). Zamysł się udał – materiały o „incydencie” z budką upublicznił Stonoga (nagranie rozmów polityków PO).

    Polubione przez 3 ludzi

  • Nie jest pierwszej młodości, poświęcona ,jak nie zatonie , to można puścić newsa do Giwiego i Motoroli , żeby ją im zachomikowali , mieli by chłopcy ,, fajny kuter” na wypady z żonami i przyjaciółmi na zatokę w rejonie Nowoazowska. 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 6. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/kolomojski-bedzie-dystrybuowac-ukrainski-kanal-erotyczny

  „HD Fashion and Lifestyle” jest pierwszym na Ukrainie kanałem telewizyjnym, który otrzymał licencję na emisję programów erotycznych. Warunkiem udzielającej jej państwowej instytucji było to aby „różowe filmy” był produkcją rodzimą – ukraińską.

  🙂 Pan Laszko chyba będzie miał nowe zajecie. 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ćwiczenia Ukraińsko-kanadyjskie. Koledzy zza wielkiej kałuży szkolą swych kolegów z Ukrainy. Ci podobno rewanżują się opowiadając o
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/10/08/na-lvivshhini-rozpochavsya-aktivnij-etap-pidgotovki-ukrainskih-vijskovih-pidrozdiliv-u-ramkah-spilnogo-navchannya-zs-ukraini-ta-kanadi–/
  Kolejna galeria z ćwiczeń UA.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/10/08/speczpriznachenczi-zbrojnih-sil-ukraini-vdoskonalyuyut-bojovu-majsternist–/
  Prośba do lepiej znających język Puszkina w grafice poniżej jest przedstawiony wzór na „odszkodowanie pieniężne za zrzeczenie się prawa do domu należnego za pobyt w ATO”. W skrócie prezydent Ukrainy obiecał każdemu kto weźmie udział w jatce w Donbasie ziemię i mieszkanie. Niestety $$$ na domy brak co w takim razie postanowiła zdziałać armia?
  Próbuje skłonić żołnierzy do przyjęcia gratyfikacji pieniężnej zamiast domu.
  Jakby ktoś podał tłumaczenie linii 13,65; n;17 i tego z m2 to policzyłbym ile wg Ukrainskiego MON warte jest mieszkanie na Ukrainie 🙂
  Z góry dziękuje
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/09/28/viplata-vijskovosluzhbovczyam-kompensaczii-vzamin-na-zhitlo–/

  Polubione przez 1 osoba

 8. Jeden z organizatorów „banderwystawki” w łotewskiej Rydze (na której wisi polskie godło pod banderowską szmatą) zaproponował by wywozić Rosjan bydlęcymi wagonami na Syberię…
  http://lenta.ru/news/2015/10/09/riga09/
  Paradoks historii tak bardzo nienawidzą „sowietów”, a zachowują się dokładnie jak oni i to z tego najgorszego okresu, ale jak mawiał Nietzsche „Ten, który walczy z potworami, powinien zadbać, by sam nie stał się potworem”…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.