Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2015r.- 233 dzień od nowego rozejmu.


Batalion „Viking” na ćwiczeniach.

Dekretem szefa rządu DRL Aleksandra Zacharczenki przeniesiono termin wyborów samorządowych z 18 października tego roku na 20 marca 2016 roku.

Podpisany wczoraj przez Aleksandra Zacharczenkę Dekret nr. 358 wchodzi w życie z dniem złożenia na nim jego podpisu.

Tym oto sposobem strona ukraińska dostała kolejne ponad pięć miesięcy na uzgodnienie wszystkich kwestii spornych w ramach prowadzonych obecnie prac dotyczących wdrażania w życie porozumień podpisanych w lutym br. w Mińsku.

Jak powiedział przedstawiciel na rozmowy w ramach grupy kontaktowej w Mińsku, Denis Puszilin:

„Zrobiliśmy kolejny krok w kierunku dialogu z Ukrainą. Na sugestię gwarantujących umowę podpisaną w Mińsku- Niemiec, Francji i Rosji- zgodziliśmy się na przesunięcie wyborów lokalnych w DRL z dnia 18 października 2015 roku. Wielokrotnie mówiliśmy, że Donbas potrzebuje spokoju. Dlatego też, po raz kolejny zdecydowaliśmy się zaufać gwarantom podpisanego porozumienia w Mińsku, którzy sprawią żeby Kijów przestrzegał realizacji umowy mińskiej. Zdając sobie sprawę, że naród ukraiński nie chce już walczyć, my również jesteśmy gotowi do rozwiązywania problemów na drodze bezpośrednich negocjacji. Jednak wszystkie decyzje podejmowane w związku z umową podpisaną w Mińsku, muszą być obowiązkowo ustalane w porozumieniu z Doniecką Republiką Ludową”

Tak więc, po podpisanym wczoraj dekrecie o przełożeniu terminu wyborów samorządowych w DRL na marzec przyszłego toku, sytuacja jest obecnie z punktu widzenia władz republiki bardzo klarowna i oczywista.

Polega ona na tym, że z jednej strony to państwa będące gwarantami podpisanej w Mińsku umowy pokojowej mają dopilnować aby była ona realizowana w sposób właściwy, a z drugiej strony czas do następnego terminu wyborów ma zostać wykorzystany przez stronę ukraińską do tego aby podjąć z władzami zbuntowanych republik bezpośrednie rozmowy w celu uzgodnienia spornych kwestii.

A jako, że kwestii tych jest bardzo dużo, i z pozoru wydają się one niemożliwe do sensownego rozstrzygnięcia, na drodze kompromisu zadowalającego obie strony konfliktu, może się okazać, że nawet przed 20 marca nie dojdzie do wzajemnego porozumienia.

Najważniejszymi sprawami na dzień dzisiejszy są: specjalny status dla Donbasu oraz w jaki sposób zostaną przeprowadzone w nim wybory samorządowe.

Kolejnymi kwestiami są: amnestia, kontrola granic, zapewnienie szerokiej autonomii w sprawach samorządności lokalnej- w tym służb porządkowych i specjalnych, wymiaru sprawiedliwości i sił samoobrony.

Jak widać; zrealizowanie wszystkich tych elementów umowy mińskiej spowoduje, że Donbas uzyskałby w ramach państwa ukraińskiego bardzo szeroką autonomię, zapewniającą mu całkowitą kontrolę nad  żywotnymi dla siebie interesami.

Natomiast w zamian rząd w Kijowie odzyskałby utracone tereny zachowując suwerenność terytorialną, oczywiście z wyłączeniem Krymu.

Jednak z punktu widzenia władz centralnych, takie rozwiązanie nie wchodzi- jak na razie- w grę, gdyż zdają one sobie sprawę z tego, że zmiany konstytucji ukraińskiej, w kierunku możliwości uzyskania autonomii na wzór Donbasu prze inne regiony, spowodowałyby dalszy ruch odśrodkowy, w tym głównie wszystkich wschodnich obwodów oraz części obwodów południowych i oczywiście zachodnich, gdzie są silne wpływy radykalistów nacjonalistycznych.

Tym sposobem pełna kontrola nad obszarem państwa przez władzę centralną w Kijowie skurczyłby się do obwodów otaczających stolicę kraju.

Taka sytuacja doprowadziłaby do tego, że poszczególne regiony na drodze referendów mogłyby się odłączać decydując się na byt samodzielny albo też łączyć z innymi, lub w inne samoistne, organizmy państwowe.

Już dziś przykładowo można podać na jakie części mogłaby podzielić się hipotetycznie w przyszłości Ukraina. Oczywiście jest to jedna z wielu wersji oparta na preferencjach wyborczych, ale tak czy inaczej skleić ten twór w jedną całość będzie bardzo trudno, a może nawet jest to już niemożliwe.

Poniżej mapa przedstawiająca ewentualną sytuację terytorialną Ukrainy gdyby wprowadzono tam system federalistyczny do konstytucji:

Tak więc procesy, do jakich doprowadzono przeprowadzając militarną akcję pacyfikacyjną w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej wobec ludności cywilnej Donbasu, są obecnie bardzo niekorzystne dla zachowania całości integralności terytorialnej Ukrainy.

Taki to jest skutek pochopnie podjętych decyzji na początku zeszłego roku.

Czy władze w Kijowie uporają się z tym problemem, czy też nadal podążać będą tragiczną drogą błędów, okaże się w najbliższej przyszłości, ale już dziś można powiedzieć, że Ukraina nie będzie taka sama jaką jeszcze była przez 20 lutym ubiegłego roku.

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Donbasie nadal utrzymuje się względny spokój i ukraińskie wojsko, zgodnie z zawartym 29 lipca br. porozumieniu o bezwarunkowym zawieszeniu broni, nadal powstrzymuje się od ostrzału celów cywilnych.

Oczywiście co jakiś czas dochodzi do sporadycznych incydentów militarnych sprowokowanych przez ukraińskie wojsko, ale mają one zasięg lokalny i na szczęście nie powodują dużych strat materialnych i ofiar wśród cywilów.

Nadal też ukraińskie wojsko usiłuje sprowokować- najczęściej prowadząc ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych, czy też w głąb terenu będącego pod ich kontrolą- powstańców do aktywności militarnej, ale zgodnie z wydanymi rozkazami oni na to nie reagują chroniąc się w prowizorycznych bunkrach przed skutkami ostrzału.

Do Donbasu uciekł jeden z prezenterów ukraińskiego programu telewizyjnego „Ukraina”, Aleksander Mozgowoj.

Jak uzasadnił swoją decyzję, nie mógł znieść skali nienawiści wobec ludności Donbasu jaka panuje w ukraińskich mediach oraz z powodu ich skrajnej stronniczości:

Jak podało we wczorajszym komunikacie biuro prasowe ukraińskiego dowództwa  tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO); dziś rozpoczyna się proces wycofywania przez ukraińskie siły zbrojne w rejonie obwodu ługańskiego z tamtejszej linii frontu broni o kalibrze mniejszym niż 85 mm.

Natomiast ukraińskie Ministerstwo Obrony podało w ramach ciekawostki, że obecnie w strefie ATO bierze udział 938 kobiet żołnierzy. Raczej strzelaniem na froncie one się nie zajmują:

***

Rosyjskie Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na restrukturyzację około 3 mld dolarów ukraińskiego długu i w związku z tym domaga się spłaty tego zobowiązania do końca bieżącego roku.

Jednocześnie rosyjskie Ministerstwo Finansów chce dokapitalizować banki zależne jakie działają na Ukrainie o kwotę 2 mld euro i zredukować cła eksportowe na gaz ziemny dostarczany Ukrainie, co spowoduje kolejną obniżkę ceny jego zakupu.

Pomimo intensywnych starań nowego gubernatora obwodu zakarpackiego Giennadija Moskala aby zaprowadzić tam porządek, w Mukaczewie doszło do kolejnego incydentu.

Otóż w dniu wczorajszym w Mukaczewie, z niewiadomych jak na razie powodów, został podpalony dom cygańskiej rodziny. Wcześniej, w nocy, miało tam dojść, podczas kłótni, do zabójstwa 18-letniego mężczyzny. W podpalonym domu mieszkał lokalny przywódca cygańskiego gangu, który od wielu lat terroryzował lokalną społeczność:

Wczoraj w Odessie też doszło do poważnego incydentu, który polegał na tym, że nieznany sprawca wrzucił na teren posesji domu jednorodzinnego granat. Właścicielem domu, na posesji którego doszło do eksplozji granatu, jest deputowany ukraińskiego parlamentu Siergiej Kiwało:

Na koniec informacja meteorologiczna.

Od poniedziałku spodziewane jest załamanie pogody, które spowoduje obfite opady deszczu i huraganowy wiatr w porywach wiejący z prędkością 22-27 m/s (90 km/h).

Idzie zima!

Na koniec kilka zdjęć:

Ćwiczenia batalionu „Viking”.

Obchody Międzynarodowego Dnia Poczty w Doniecku.

Od wczoraj na Ukrainie rozpoczyna służbę nowa policja drogowa. Jak widać na zdjęciu przydzielone zostały do patroli samochody marki „Hyundai”- zobaczymy jak długo im posłużą, bo wcześniej zakupione „Toyoty” już są praktycznie na wyczerpaniu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

80 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2015r.- 233 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wklejam bez kropki tę ukropską informacyjną manipulację do astronomicznej potęgi.

  Wykorzystując zdjęcie płonącego domu, wykonane przez donieckiego dziennikarza poinformowano, że wybuch w Doniecku to wynik walk wewnętrznych jakie obecnie mają tam miejsce – a mianowicie likwidowanie oddziałów Giwiego i Motoroli przez „struktury siłowe” DRL.
  Ukrom się marzy, śnią na jawie, ich baśniopisarze z kilku ministerstw mogliby już wydać setki tomów z własną twórczością.

  http://www.politnavigator.net/segodnyashnijj-udar-vsu-po-donecku-ukrainskie-smi-vydayut-za-likvidaciyu-givi-i-motoroly-strukturami-dnr.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Zgroza w mediomatołach, czyli jak Rosja po wystrzeleniu jednej salwy rakietowej z „upadającego sowieckiego kołchozu dobijanego światowymi sankcjami” stała się światowym supermocarstwem z przodujacymi systemami rakietowymi i elektroniki wojskowej…
  http://technowinki.onet.pl/militaria/rosja-totalnie-zaskoczyla-nato-niewielkie-okrety-wystrzelily-pociski-ktore-sa-w/wed2ej
  A to nie wszystko co „ruskie” maja w zanadrzu „drogie” mediamatoły.pl…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.