Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2015r.- 236 dzień od nowego rozejmu.


Data wyborów lokalnych w Donbasie, zostanie ustalona „po przyjęciu przez Wierchowną Radę odpowiedniego prawa, na podstawie ustawodawstwa Ukrainy oraz z uwzględnieniem standardów OBWE ODIHR”– po raz kolejny zapowiedział ukraiński prezydent Petro Poroszenko w czasie spotkania w delegacją Kongresu USA.

Ponadto Poroszenko skrytykował decyzję władz Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej o przeniesieniu przez nie wyborów samorządowych na 2016r.

Poinformował również amerykańską delegację o obecnej sytuacji w Donbasie, zwracając uwagę na to, że „oprócz zawieszenia broni i porozumienia w sprawie wycofania się z przeprowadzenia wyborów, nie ma żadnych innych pozytywnych sygnałów i wyników”.

Według niego, chodzi o zapewnienie pełnego dostępu na terenie Donbasu przez obserwatorów Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE oraz o uwolnienie zakładników: pilota Nadieżdę Szewczenko i reżysera Olega Sencowa.

W związku z tym, wezwał on partnerów ze Stanów Zjednoczonych i Europy, aby dołożyli wszelkich starań w celu ścisłego przestrzegania i wykonania przez Rosję umowy podpisanej w Mińsku na początku roku.

http://www.president.gov.ua/news/prezident-zustrivsya-z-delegaciyeyu-kongresu-ssha-36131

Oczywiście Poroszenko jak zwykle zapomniał o tym, że nikt z wymienionych przez niego oponentów nie kwestionuje faktu, iż wybory samorządowe w Donbasie nie mają się odbyć według ukraińskiego prawa, i standardów OBWE ODIHR, ale jednocześnie- i to jest najważniejsze- prawa te mają zostać w sposób dwustronnych pertraktacji uzgodnione i zatwierdzone.

Bo jasne jest, że w innym przypadku żadne umowy podpisane w Mińsku nie byłyby potrzebne, jeśli o wszystkim arbitralnie decydować będą władze w Kijowie.

Natomiast taka postawa, jaką zaprezentował po raz kolejny ukraiński prezydent, polegająca na tym, że wszystko co ma mieć miejsce w ramach umowy podpisanej w Mińsku, odbywać się będzie według warunków narzuconych przez Kijów, jest bardzo dla niego charakterystyczna i dowodzi, że nadal nie uznaje on drugiej strony jako partnera, co nie jest w tym wypadku myśleniem demokratycznym.

Dowodzi to również i tego, że powstańcy mieli rację buntując się wobec takiej postawy, bo zniweczone zostałyby bez tego wszelkie ich wcześniejsze osiągnięcia, zaś oni sami sprowadzeni zostaliby do roli pozbawionego swoich praw przedmiotu.

Niestety, ale taka postawa ukraińskich władz zakończyła się jak dotychczas ich sromotną klęską prowadząc przy tym do przerażających zbrodni jakie one dokonały na części swoich obywateli, i mimo to nie prowadząc wśród ich liderów do żadnej pozytywnej i konstruktywnej refleksji.

Można więc uznać, że władze te realizując jakiś narzucony im plan nie miały na celu wprowadzenie na drogę demokracji Ukrainy i wykorzenienie tam widocznych licznych patologii władzy, a wyłącznie doprowadzenie do chaosu na wschodnich terenach przygranicznych.

Ofiarą oczywiście takiej polityki miała być ludność cywilna tego regionu.

Ten plan w części się powiódł, bo doprowadzono tam do oczekiwanego chaosu, ale jednocześnie zakończył się fiaskiem, bo władza centralna utraciła całkowitą nad regionem kontrolę.

Podobnie rzecz się miała jeśli chodzi o Krym, gdzie celem było usuniecie stamtąd rosyjskich baz wojskowych, oczywiście wcześniej doprowadzając tam do konfliktu zbrojnego, ale- z punktu widzenia zagranicznych decydentów- plan ten, dzięki błyskawicznej reakcji „zielonych ludzików”, całkowicie się nie powiódł. W efekcie czego nie tylko, że bazy wojskowe tam pozostały, to jeszcze uległy znacznemu wzmocnieniu, a Ukraina ostatecznie utraciła przy tej okazji Krym.

Takie właśnie są skutki tego typu niesuwerennej polityki, czego jak widać nadal nie rozumie przywódca ukraińskiego państwa, upierając się przy jakiś swoich nierealnych urojeniach.

Tak więc obecnie ukraińskie władze, aby wcielić w życie to co zostało podpisane w pokojowej umowie Mińsk-2, nie mają innego wyjścia żeby uratować suwerenność terytorialną swojego kraju, jak tylko zgodnie z jej zapisem uzgodnić szczegóły realizacji z przedstawicielami władz powstańczych i zakończyć w ten sposób tą zupełnie bezsensowną i tragiczną wojnę domową.

***

Kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w Donbasie panuje względny spokój, przerywany co jakiś czas lokalnymi potyczkami wywołanymi prowokacyjnym ostrzałem ze strony ukraińskiej.

Nie był prowadzony w ciągu ostatniej doby, przez ukraińskie wojsko, ostrzał celów cywilnych, wzt. nie odnotowano strat w mieniu i nikt nie odniósł obrażeń.

Jak do tej pory wycofanie broni z linii frontu przebiega zgodnie z harmonogramem tylko na odcinku frontu ługańskiego, natomiast w rejonie frontu donieckiego utknął w martwym punkcie i obie strony pod różnymi pretekstami unikają podjęcia działań mającymi na celu wycofanie broni ciężkiej z tego rejonu frontu. Najpoważniejsza sytuacja panuje na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka oraz w rejonie Gorłówki, gdzie ukraińskie wojsko nadal jest w posiadaniu broni, w której zasięgu znajdują się gęsto zamieszkałe cele cywilne.

***

Według śledztwa przeprowadzonego przez ukraińską Prokuraturę Generalną wynika, że w czasie pamiętnych wydarzeń w lutym ubiegłego roku, które doprowadziły do obalenia legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza, odpowiedzialni za ostrzelanie członków organizacji „Prawy Sektor”, co spowodowało śmierć oraz poważne obrażenia u ponad stu osób, są prominentni członkowie partii „Swoboda”. To wynajęci przez nich ludzie ukryci na jedenastym piętrze hotelu „Ukraina” prowadzili ostrzał demonstrantów usiłujących sforsować kordon ukraińskich sił porządkowych:

I jeszcze dwa materiały filmowe dokumentujące relację z tragicznych wydarzeń w Kijowie w lutym ubiegłego roku:

Jak wynika z informacji przekazanych przez holenderskie źródła: dziś poznamy raport dotyczący wyników śledztwa na temat przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17.

Raport ma zostać ogłoszony przez holenderski urząd ds. bezpieczeństwa.

Wg. wcześniejszych przecieków konkluzją przyczyny katastrofy samolotu, jaka ma być zawarta w raporcie, jest zestrzelenie go rakietą przeciwlotniczą „BUK”. Raport nie podaje kto ją wystrzelił, a jedynie obszar z którego rakieta ta została odpalona.

Poniżej relacja filmowa ze sprawozdania holenderskiej komisji ds. bezpieczeństwa dotyczącego raportu na temat katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych lot MH-17:

Dziś również ma zostać ogłoszony w Moskwie niezależny raport, w którym podane będą wnioski z dochodzenia przeprowadzonego przez „Almaz-Antey Consortium”, wg. tego raportu wynika, że samolot MH-17 został zestrzelony rakietą przeciwlotniczą systemu „BUK”, ale takiego typu, który w Rosji został wycofany ze stanu wyposażenia sił zbrojnych w 1999 roku.

Poniżej relacja na żywo z dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez komisję firmy „Almaz-Antey Consortium” powołanej ds. wyjaśnienia przyczyn zeszłorocznej katastrofy nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot MH-17:

Na koniec kilka zdjęć:

Blokada Krymu.

Mikołajewo- kolejna osoba została zatrzymana z amunicją i granatami.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

120 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2015r.- 236 dzień od nowego rozejmu.

 1. To na razie tylko moje czarnowidztwo, ale…
  Po zebraniu plonów z 85% pól na Ukrainie plony wyniosły 47,2 mln ton ziarna. To oznacza, że prawdopodobna ilość zebranego w tym roku ziarna (matematyka) zamknie się w okolicach 55,5 mln ton. W rzeczywistości plony mogą być niższe (ziarno spada na ziemię marnuje się). To blisko 5 mln ton MNIEJ ziarna niż zakładano.
  Przypominam, że rząd w Kijowie przeforsował zwiększenie sprzedaży ziarna za granicę, miało to przynieść tak potrzebne kraju $$$. Liderzy, minister rolnictwa przekonywali, że dzięki dużym zapasom ziarna w spichlerzach państwowych nie zabraknie kaszy i chleba.
  Ostatnio linkowałem stan magazynów na Ukrainie (nie zachwyca), a sytuację komplikuje fakt, ze często dochodzi do nadużyć i kradzieży ( na papierze towar jest w realu nie ma).
  Teraz najważniejszy jest zbiór zbóż ozimych, a tu główna przeszkoda jest panująca susza. z powodu niedostatecznego nawodnienia zbiory mogą być o 40% niższe.
  Czyżby Ukrainę czekał w niedalekiej przyszłości głód (gwałtowne zwiększenie cen podstawowych produktów) ?
  http://www.finchannel.com/index.php/world/ukraine/item/50348-ukraine-harvested-over-47-2-mln-tonnes-of-grains

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Putin o Nord Stream II.
  Z wypowiedzi Prezydenta Rosji i decyzji w sprawie banków rosyjskich na Ukrainie wyłania sie ciekawy obraz. To na razie spekulacje, ale dużo wskazuje na to, ze FR liczy na to, ze w niedługim czasie nastąpi zwrot o 180 stopni w stosunkach Ukrainy z FR.

  http://www.kyivpost.com/content/ukraine-abroad/putin-nord-stream-2-not-a-departure-from-transit-we-have-our-own-plans-for-ukraine-too-399901.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Ile potrwa tzw. blokada Krymu? Głos zabrała „krymska majdaniara” niejaka Liza Boguckaja, która zajmuje się także koordynacją działań „ukraińskich patriotów”. I tak po wstępie w którym pochwaliła się jak to „blokadziarze” pomimo tego że wyśmiewano się że nie wystoja nawet trzech dni, trwają na swoich posterunkach (zapomniała dodać że im za to płacą, ale to „nieważny szczegół”) stwierdza że „realne skutki działania blokady będą widoczne po trzech – czterech miesiącach, zapewne w środku zimy”…
  http://obozrevatel.com/blogs/71643-blokada-kryima-skolko-eto-budet-prodolzhatsya.htm
  Sto lat, sto lat, niech blokada żyje nam!

  Polubione przez 8 ludzi

 4. „Wywiad z ambasadorem Ukrainy na temat historii byłby na pewno o wiele ciekawszy niż z ambasadorem Rosji. Dowiedzielibyśmy się niewątpliwie, że UPA walczyła o niepodległość Ukrainy, demokrację i prawa człowieka”
  ” zbliża się dzień 14 października, który od zeszłego roku jest na Ukrainie oficjalnym świętem państwowym (Dzień Obrońcy Ukrainy), ustanowionym dla uczczenia domniemanej rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii.”

  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/13252/niewygodne-pytani

  Ciekawie i na czasie, polecam

  Polubione przez 7 ludzi

 5. W wywiadzie dla prokijowskiego „112.ua” pożalił się d-ca ‚Batalionu OUN”, niejaki Kochanowskij że „separatyści” ich bezkarnie ostrzeliwują w okolicy kopalni „Butowka”, przez co „zginął jeden z dowódców operacji ATO”, a oni biedaczkowie nie mogą nawet odpowiedzieć ogniem. Stwierdził także że „umowy z Mińska są warte tyle co papier na na którym zostały spisane”;
  http://112.ua/ato/v-rezultate-obstrela-shahty-butovka-pod-doneckom-pogib-komandir-podrazdeleniya-ato-kohanivskiy-264774.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jeżeli już było to przepraszam. Fotki z wczorajszych poszukiwań ciał żołnierzy pośród ruin lotniska. Jak podała komisja ds.jeńców wojennych do tej pory przekazano stronie ukraińskiej 100 ciał, natomiast niezależnie do niej MO wydało 500 zwłok. A takie to cyborgowate wszystko było, zero podziekowań z Kijowa za dementowanie listy zaginionych:

  http://dan-news.info/foto/fotoreportazh-poisk-tel-pogibshix-silovikov-v-rajone-aeroporta-donecka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wywiad z piękną Julią. Polecam komentarze pod artykułem.
  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/julia-tymoszenko-putin-kroi-nas-jak-salami-wywiad/q7wpgc
  Sekielski i jego reportaż o cyborgach. Polski dziennikarz jest zwolennikiem teorii, że to FR nakręciła cały opór na Donbasie, a „Giwi” i „Motorola” są przestępcami wojennymi mordującymi więźniów wojennych.
  Z drugiej strony mamy wypowiedzi zwykłych Ukraińców którzy skarżą się na upadek wszystkich wartości Majdanu, utratę Donbasu, postępująca korupcję i biedę. Byłe cyborgi opowiadają jak zostawiono ich samych sobie podczas obrony lotniska. Złorzeczą na dowódców ,którzy zawczasu nie pomyśleli o ewakuacji ludzi.
  Co ciekawe ich dowódca przyznał, że negocjował z separatystami możliwość poddania, że ranni zostali opatrzeni przez „sepsów”. Aby parę minut później podać ,że … separatyści zakatowali celowniczego karabinu maszynowego.
  Jest mowa o matce, która czekała na przywiezienie ciała swego syna przez służby Ukrainy. Gdy się nie doczekała pojechała sama do separatystów, ci wydali zwłoki matce (ukrywanie ofiar).
  Druga część reportażu opowiada o oligarchach, o tym ,ze NIC się nie zmieniło na lepsze (jest nawet gorzej), że jedynym sposobem na zwalczenie korupcji na Ukrainie jest wysłanie 70% Ukraińców na księżyc (słowa posłanki). Że dawne układy nadal funkcjonują i powstają nowe, a oligarchowie grabią Ukrainę jak tylko się da.
  http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/po-prostu-program-tomasza-sekielskiego/wideo/17062015/20239491

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.