Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2015r.- 237 dzień od nowego rozejmu.


Po wczorajszych konferencjach prasowych, na których zaprezentowano wyniki śledztw dotyczących przyczyn katastrofy lotniczej malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot MH-17, głos w tej sprawie zabrał również ukraiński minister spraw zagranicznych Pawlo Klimkin.

Szef ukraińskiej dyplomacji odniósł się w trakcie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych do bardzo istotnego problemu; dlaczego pod koniec lipca zeszłego roku, gdy na terenie wschodniej części Donbasu toczyły się najcięższe walki, nie zamknięto przestrzeni powietrznej nad tą częścią Ukrainy.

Według Klimkina, ukraińskie władze nie wydały decyzji o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla samolotów cywilnych z bardzo prozaicznego powodu.

Otóż, pomimo to, że trwał tam konflikt militarny i toczyły się intensywne walki na froncie, trudno było sobie wyobrazić, że w strefie konfliktu może znajdować się taka broń jak system rakiet przeciwlotniczych „BUK”, którą można by było zestrzelić samolot pasażerski:

„Kiedy trwa wojna, która jest zadekretowana, wiadomo czego się spodziewać. Ale ta wojna nie była wypowiedziana. I nikt nie mógł sobie wyobrazić, że będzie takie zagrożenie. Spodziewaliśmy się, że będzie tam standardowa broń jaka została przekazana z Rosji do Donbasu, ale nie tak silna, jak ,,BUK,, , której obecność została potwierdzona w raporcie”- powiedział Pawło Klimkin.

Warto przy tej okazji zastanowić się; dlaczego w dniu przestawienia materiałów z wyników śledztw dotyczących katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17, szef ukraińskiej dyplomacji zabrał na ten temat głos?

Otóż sprawa polega na tym, że obie komisje, tj. holenderskiej Rady Bezpieczeństwa oraz komisja powołana przez producenta rosyjskich systemów rakietowych koncernu zbrojeniowego „Almaz-Antey”, określiły prawdopodobną przyczynę katastrofy samolotu jako będącą wynikiem zestrzelenia rakietą ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze, ale nie podały jednoznacznie- ze zrozumiałych względów- w swoich wnioskach; kto mógł być sprawcą tej zbrodni.

Raport komisji holenderskiej podał tylko, że kto jest sprawcą zestrzelanie malezyjskiego samolotu, będzie wyjaśniane odrębnym śledztwem.

Charakterystyczne również jest, że w sprawozdaniach obu komisji nie uwzględniono materiału dowodowego ze strony ukraińskiej z tego względu, że nie chciała ona po prostu go przekazać. Chodzi tu o sprawę zapisu z ukraińskiego centrum kontroli lotu oraz dlaczego malezyjski samolot w dniu katastrofy znalazł się nad strefą walk, kiedy jednocześnie wcześniej korytarz na tym kursie został przesunięty kilkadziesiąt kilometrów na południowy-zachód. A więc dlaczego w tym konkretnym dniu, kiedy trwały tam intensywne walki samolot pasażerski został skierowany nad teren działań bojowych i kto za taką decyzję ze strony ukraińskiej jest personalnie odpowiedzialny?

Tak więc siłą rzeczy obie komisje pominęły ten wątek koncentrując się nad formalną odpowiedzialnością prawną, przypisując winę za katastrofę władzom ukraińskim, które mają obowiązek zapewnienie samolotom cywilnym możliwość bezpiecznego przelotu.

W tym kontekście słowa wypowiedziane w czasie wizyty w Nowym Jorku, przez szefa ukraińskiego resortu spraw zagranicznych, nie są niczym innym jak tylko nieudolną próbą wytłumaczenia się ze swojej odpowiedzialności za katastrofę.

Oczywiście kolejną sprawą będzie przypisanie winy bezpośrednio za nią odpowiedzialnych osób oraz tych, którzy dokonali zbrodni wystrzeliwując w kierunku samolotu pasażerskiego rakietę przeciwlotniczą.

Czy w kontekście bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej jaka powstała wokół tego tragicznego incydentu mamy możliwość poznać prawdę na temat wszystkich jej okoliczności oraz jej sprawców?

Jak sądzę, w świetle tego, że jest za dużo sił, którym nie będzie zależało na wyjaśnieniu obiektywnej prawdy, zostanie ona jak to zwykle bywa w takich przypadkach starannie ukryta. Bo jak na razie po ponad rok trwających śledztwach nie dowiedzieliśmy się niczego, co było wiadome już na początku, a więc szanse, że dowiemy się więcej są bardzo nikłe.

No chyba, że w najbliższym czasie zmieni się układ geopolityczny, ale na to w najbliższej przyszłości się nie zanosi.

Dodam, że na wczorajszym briefingu zastępca szefa służby prasowej amerykańskiego Departamentu Stanu, Mark Toner zapytany przez dziennikarzy, „dlaczego holenderski raport potwierdza amerykańskie sugestie, ale nie wskazuje winnych?”.

Odpowiedział, że:

„To nie jest oparte na naszej wierze czy też przekonaniu. To (raport– dopisek mój) powinien wskazać winnych. Ale i tak wspiera nasze argumenty jakie przedstawiliśmy dwa dni później (po katastrofie– dopisek mój)

Oczywiście raport holenderskiej Rady Bezpieczeństwa nie mógł wskazać winnych, bo winnymi nie byli ci, których należało oczekiwać, tak więc nie posiadając innych możliwości przypisania winy, postanowiono pominąć ten wątek do wyjaśnienia dla nowej komisji.

Tym samym nie potwierdzono tezy, jaką amerykańskie władze, już dwa dni po katastrofie przedstawiły publicznie oskarżając o dokonanie tej zbrodni stronę powstańczą.

Na koniec relacja na żywo z dzisiejszej konferencji prasowej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego na temat holenderskiego raportu dotyczącego przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot MH-17:

***

Kończąc w tym miejscu ten wstęp, przechodzę obecnie do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w Donbasie panuje względny spokój przerywany od czasu do czasu lokalnymi prowokacjami militarnymi ze strony ukraińskich wojsk.

Jak się okazuje z danych uzyskiwanych przez służby wywiadowcze DRL i ŁRL; ukraińskie wojsko nadal nie wycofuje broni ciężkiej z linni frontu a tylko pozoruje jej wycofanie, tak więc nadal można się spodziewać rozpoczęcia przez stronę ukraińską działań wojennych na pełną skalę.

Poniżej aktualne mapy przedstawiające naruszanie przez Kijów umowy o wycofaniu broni i warunków przestrzegania umowy mińskiej:

I jeszcze krótki, ale bardzo aktualny, film o Motoroli:

http://cassad.net/tv/videos/15649/

Funkcjonariusze MSW ŁRL zlikwidowali wczoraj magazyn z bronią. Okazało się, że w magazynie mieszczącym się w garażu jednej z tamtejszych spółdzielni produkcyjnych, znajdowały się bardzo duże ilości broni i amunicji, w tym: karabiny maszynowe AK-47, granaty ręczne, granaty przeciwpancerne do ręcznych wyrzutni, ręczne systemy rakiet przeciwpancernych oraz ogromne ilości różnego rodzaju amunicji.

Ze znalezionych tam dowodów wynika, że zmagazynowana broń i amunicja miała służyć ukraińskim grupom dywersyjno-sabotażowym do wykonywania ich misji na terenie Ługańska i okolic:

***

W Mukaczewie na Zakarpaciu nadal jest niespokojnie i dochodzi tam do różnych poważnych incydentów kryminalnych.

I tak w nocy 13 października został ostrzelany przez nieznanych sprawców z ręcznej wyrzutni granatów budynek tamtejszego centrum handlowego. Ostrzał ten nie spowodował żadnych ofiar wśród ludzi ale został uszkodzony budynek centrum handlowego:

We Francji został wydany przez firmę „Larousse” atlas stosunków społeczno-gospodarczych na rok 2016, w którym znajduje się mapa Ukrainy bez Krymu. Jak widać Francuzi przyjęli już za fakt oddzielenia się Krymu od Ukrainy. Ciekawe jaki stosunek do tego problemu mają nasi politycy?

https://twitter.com/UKRinFRA/status/653596744798875648/photo/1

Poniżej relacja filmowa na żywo z demonstracji członków i sympatyków ukraińskich organizacji skrajnie nacjonalistycznych, która odbywa się pod hasłami: „Wolność dla więźniów politycznych!” i „Wolność dla Miedwiedki i Poliszczuka!” (zabójców ukraińskiego dziennikarza Olesia Buziny):

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- monaster Iwerskiej Ikony Matki Bożej i leżące tuż obok budynki lotniska.

Kijów Narodowe Muzeum Historii Ukrainy- z okazji święta Dnia Obrońcy Ojczyzny otwarto tam okolicznościową wystawę fotograficzną dokumentującą historię ukraińskiego wojska w ciągu ostatniego tysiąca lat. W świetle powyższej wystawy jest bardzo interesującym problem to, że kwestia Ukrainy pojawiła się dopiero około stu lat temu, a państwo ukraińskie powstało dwadzieścia cztery lata termu. Tak więc przedstawianie tysiącletniej historii oręża ukraińskiego jest delikatnie rzecz biorąc kolosalnym nadużyciem.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

148 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2015r.- 237 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.