Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2015r.- 245 dzień od nowego rozejmu.


„Jest to cyniczne, kiedy prezydent deklaruje jedno, a robi coś zupełnie przeciwnego”- napisał na swoim profilu na Facebooku jeden z byłych pracowników należącej do ukraińskiego prezydenta Perta Poroszenki stacji telewizyjnej „Kanał 5”.

„Obecnie nie jestem na antenie! ‚Kanał 5’ w osobie Władymira Mżelskoja ogłosił, że zostałem zwolniony. Niby dlaczego? (…) Dwa tygodnie temu wysłałem do dyrekcji list, w którym powiadomiłem o różnych niedomaganiach jakie już sześć miesięcy wcześniej omawiałem z kolegami w pracy. Najważniejszymi z nich był brak środków, w wyniku czego wykonywałem pracę za trzy osoby. Powodowało to moralne rozterki, czy wziąć urlop czy też jak zwykle rano stawić się do pracy.

Żałuję, że tak się działo? My byliśmy do tego zmuszani…dostawaliśmy dwie pensje, 1000 hrywien oficjalnie, a reszta była wypłacana poza ewidencją.”

https://www.facebook.com/roman.sukhan?fref=nf

Tak to właśnie wygląda ta deklarowana walka z brakiem prawa i korupcją, o której ciągle mówi ukraiński prezydent. Natomiast na swoim podwórku nadal  toleruje on patologiczne układy polegające na wyzyskiwaniu swoich pracowników, nie płaceniu za nich należnego ubezpieczenia zdrowotnego i odprowadzania składek na świadczenia socjalne oraz oszukiwaniu skarbu państwa nie odprowadzając właściwej wysokości podatków.

Czy w związku z tym taka osoba stojąc na czele państwa może być wiarygodna i czy jego słowa są w jakimkolwiek stopniu wiarygodne?

Natomiast na kanwie tego co się obecnie dzieje na Ukrainie, niemiecka „Deutsche Welle” zamieściła na swoich łamach tekst pod znamiennym tytułem:

Cicha separacja Donbasu. „To już inny kraj”

Według autorów tekstu w Donbasie jest coraz mniej Ukrainy a więcej Rosji.

Do tego stanu rzeczy mają się przyczyniać kwestie symboliczne, takie jak usuniecie ukraińskich flag i tablic, czy też zmiana nazw ulic i miejscowości poprzez nadawanie im- często przez wymazywanie miękkich znaków liter- rosyjskiego brzmienia.

Natomiast w kwestii realnych zmian jakie tam zachodzą, wg. autorów, są zmiany w zakresie finansów, gdzie obecnie dominuje w Donbasie rozliczanie w rublach oraz przejęcie pod rosyjską kontrolę oddziałów separatystów.

Autorzy przywołali się również na opinię niemieckiego eksperta, znawcy spraw ukraińskich, który twierdzi, że: „Putin nie dąży jednak do kolejnego zamrożonego konfliktu”. Pomimo tego, że dla niego taki konflikt nie byłby niczym nowym, gdyż podobnego rodzaju konflikty miały już wcześniej miejsce w byłych sowieckich republikach. Ale tym razem jest inaczej, bo „ciche zbliżenie wschodnio-ukraińskich terenów zajętych przez separatystów do Rosji stoi w sprzeczności z oficjalną polityką Kremla i mińskich porozumień”. Dlatego też Moskwa tym razem nie chce zamrażać tego konfliktu, bo jej celem jest to, aby „ten twór pozostał wewnątrz ukraińskiego państwa. Rosja chce pozostać tam trwałym czynnikiem zakłócającym”.

„Dopiero jeśli się to nie powiedzie, Rosja mogłaby zawsze przejść do swojego ‚planu B’ wobec Donbasu: definitywnego odłączenia go od Ukrainy”– twierdzi niemiecki ekspert, na którego opinię powołali się autorzy artykułu.

Tezy niemieckiego eksperta są logiczne i wpisują się w pewną linię propagandową, polegającą na tym, że o wszystkim co się dziej na Ukrainie, decyduje Moskwa.

Czy tak jest w rzeczywistości?

Otóż, pomijając w artykule sprytnie stronę ukraińską, można do takich z grubsza ociosanych wniosków dojść.

Ale niestety prawda jest taka, że to strona rządowa pełni nadal na Ukrainie rolę przewodnią i nie da się tego oszukać, ani obejść, a więc udawać, że na Ukrainie nie grała ona pierwszych skrzypiec i za wszystko co tam się wydarzyło ponosi odpowiedzialność.

Bo przecież nie kto inny dokonał zamachu stanu w lutym ubiegłego roku jak nie ci, którzy obecnie w Kijowie rządzą.

Czyż to nie obecne władze zaraz po zamachu stanu, podpierając się przy tym zachodnimi standardami demokracji, pozbawiły mniejszości etniczne ich przywilejów, w tym odrębności języka i kultury?

Czy wreszcie, sprawa dotychczas nie wyjaśnionej i nie osądzonej zbrodni w Domu Związków Zawodowych w Odessie w maju ubiegłego roku, czy też agresja militarna wobec ludności cywilnej Donbasu, to był wynik również działań separatystów, bądź przy jakimkolwiek współudziale Moskwy?

Otóż, działania jakie wtedy podjęto ze strony Kijowa były nakierowane na zastraszenie i sterroryzowanie wszystkich tych, którzy usiłują się przeciwstawić jego polityce, a więc  co najwyżej w tym przypadku można mówić o współodpowiedzialności ze strony UE, której przywódcy udawali, że nie dostrzegają dziejącego się na Ukrainie zła nadal ślepo popierając kijowski reżym, jednocześnie udzielając mu na wszystko carte blanche. Oczywiście przy czynnej propagandzie wiodących zachodnich mediów, których zakłamanie przerosło wszystko, z czym mieliśmy wcześniej do czynienia.

W podobny sposób sytuacja odnosi się do „cichej separacji Donbasu”, którego przyczyna nie leży po stronie rosyjskiej czy też separatystów, ale jest wynikiem oficjalnej i usankcjonowanej prawnie przez władze w Kijowie, blokady zbuntowanej jego części, co również dzieje się przy cichym poparciu Zachodu.

Czy tu też jest ręka Moskwy?

Jeśli zaś chodzi o problem umów pokojowych zawartych w Mińsku, to otwierają one proces ponownej integracji terytorialnej Donbasu z Ukrainą, ale pod jednym podstawowym warunkiem, że wszystkie decyzje jakie będą podejmowane wobec Donbasu przez władze kijowskie, powinny one konsultować i uzgadniać z przedstawicielami władz zbuntowanych republik, jako pełnoprawną stroną konfliktu.

Taka jest filozofia tego porozumienia i taka jest również zasada państwa wyznającego zasady demokratyczne, bo narzucanie siłą swojej woli innym jest domeną państwa totalitarnego.

Tak więc jeśli Donbas ostatecznie odseparuje się od pozostałej części Ukrainy, to nie z własnej woli tylko z siły realnych faktów, do których będzie musiał się dostosować, tak jak obecnie dostosowuje się do blokady gospodarczej i finansowej radząc sobie z problemami jakie to rodzi.

I tych właśnie wniosków zabrakło w niemieckiej „Deutsche Welle”, aby przedstawić obiektywny obraz faktów. Bez nich zaś można powiedzieć, że jest to kolejna sprytnie spreparowana propagandówka, odwracająca uwagę od głównych sprawców nieszczęść Ukrainy, zaś obarczając nimi ofiary reżymu.

http://www.dw.com/pl/cicha-separacja-donbasu-to-ju%C5%BC-inny-kraj/a-18798106

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo trwającego już od prawie dwóch miesięcy bezwzględnego zawieszenia broni, coraz częściej w ostatnim czasie ukraińscy żołnierze dopuszczają się jego łamania. Szczególnie ma to miejsce w okolicach donieckiego lotniska, gdzie w ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko trzykrotnie ostrzeliwało pozycje obronne sił powstańczych.

Ostatni taki incydent miał miejsce w okolicy serwisu „Volvo-Centrum”, gdzie około godziny 23:30 ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Piaski ostrzeliwali przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm linie obronne powstańców. Broń tego typu, jak wiadomo zgodnie z ostatnim porozumieniem zawartym w Mińsku, powinna już być przez stronę ukraińską wycofana, ale widocznie strona ukraińska za nic ma sobie taki porozumienia?

W ramach walki z nadużyciami i korupcją do jakiej dochodzi w DRL w wyniku działań podejmowanych przez ukraińskich oligarchów, władze DRL przejęły ponad 50 mln rubli z rachunku jednego z nich, Siergieja Kurczenki:

Natomiast w Ługańsku został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP ŁRL w momencie przyjmowania łapówki w wysokości 70 tysięcy Hrywien (około 3 tys dolarów) prokurator Prokuratury Generalnej ŁRL, Aleksander Filippowicz.. Łapówka miała przyspieszyć korzystne zakończenie postępowania karnego prowadzonego wobec jednego z lokalnych przedsiębiorców.

***

W Żytomierzu nieznani sprawcy podpalili wczoraj rano samochód osobowy marki „Ford”, którego właścicielem był ochotnik ukraińskiego batalionu „Donbas”:

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny- przedpremierowy spektakl wodewilu pt. „Khanum”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Ps.

Dzisiejsza relacja ukazała się później niż zwykle i w wersji okrojonej, bo pełny jej tekst został przypadkowo skasowany. Za co przepraszam prosząc o wyrozumiałość.

Reklamy

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2015r.- 245 dzień od nowego rozejmu.

 1. Bełkotu mediów prokijowskich ciąg dalszy. Tym razem to nie „regularna armia rosyjska’ pojawiła się na Donbasie, a „grupy likwidatorów z rosyjskiej FSB”. Ich zadaniem ma być „utrzymanie w ryzach terrorystów”. A wszystko to opisał nie kto inny, tylko DMYTRO TYMCZUK (!), którego niedawno media ukrainskie zdemaskowały jako „rosyjskiego trolla internetowego”;
  http://fakty.ictv.ua/ru/index/read-news/id/1564721
  .https://www.facebook.com/dmitry.tymchuk/posts/767492920046032

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Europejski sąd nakazał Ukrainie pokryć koszty sądowe za Wiktora Janukowycza, który w marcu 2015 roku wniósł zażalenie o nałożone na niego w maju 2014 roku sankcje. Sąd także przychylił się do wniosku „tyrana” uznając jego racje i podkreślając że sankcje były „motywowane politycznie” (!);
  http://www.rbc.ua/rus/news/sud-es-obyazal-ukrainu-oplatit-rashody-nukovicha-1445518154.html
  LA, LA, LA! EU ch.jło!

  Polubione przez 9 ludzi

 3. W oparach absurdu, czyli ukraiński generał Małomuż stwierdził ze Ukraina może odzyskać Krym, stosują ‚analogię do Hongkongu”, czyli przy użyciu środków gospodarczych i dyplomatycznych. Natomiast tzw. blokada nic nie da;
  http://glavred.info/politika/general-podskazal-kak-ukraina-mozhet-vernut-okkupirovannyy-krym-341263.html
  Chciałoby się przypomnieć powiedzenie, „Gdzie Rzym, a gdzie Krym”, ale bardziej zamiast Rzymu pasowałoby Hongkong…

  Polubione przez 9 ludzi

 4. I jeszcze wieści z ‚wyzwolonego” Kramatorska. Naczelny prokurator Wojskowy Ukrainy Matios poinformował że w mieście „bojec ATO” strzelał z „broni nieśmiercionośnej” (!?) do dwóch mężczyzn. Do całego zdarzenia miało dojść po suto zakrapianej alkoholem imprezie w jednym z lokali, „bojec ATO” tłumaczył się że to on został napadnięty przez „2 mieszkańców – separatystów’. Niestety chyba sam za bardzo nie wierzy w to co opowiada ponieważ ukrywa się przed ukraińską prokuraturą…
  http://112.ua/kriminal/matios-v-kramatorske-boec-vsu-iz-travmaticheskogo-oruzhiya-rasstrelyal-dvuh-muzhchin-266576.html

  Polubione przez 9 ludzi

 5. Władze w Kijowie znalazły „nową pracę” dla członków tzw. batalionów ochotniczych, żeby nie zeszli „na złą drogę”. Zajęli się oni „ukrainizacją” nazw ulic, na „pierwszy ogień” poszła ulica w Kijowie, gdzie znajduje się konsulat Rosji, którą przemianowali na cześć samych siebie, czyli na ulice im. Batalionów Ochotniczych 🙂
  http://112.ua/vybory/dobrovolcy-pereimenovali-kievskuyu-ulicu-gde-raspolagaetsya-konsulstvo-rossii-266606.html

  Polubione przez 9 ludzi

 6. Pilotażowy program żywienia żołnierzy UA odnosi sukces podał sztab UA. jak na razie podniesiono dzienną stawkę żywieniową z 61 hrywien 32 kopiejek do …. 62 hrywien 50 kopiejek (czyli jakieś 20 groszy).
  W ten sposób dzienna stawka żywieniowa ‚bohatera samoistnej’ wynosi oficjalnie mniej więcej 10-11 zł na dzień. Z jednej strony to dość niewiele jak na standardy NATO
  W 2005 roku dzienna stawka w WP wynosiła mniej więcej tyle samo co obecnie ukraińska, tyle tylko, ze wtedy za 10 zł można było kupić znacznie więcej.
  http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/79757D76
  Z drugiej strony, zgodnie z tym cennikiem samo roczne wyżywienie 250 000 żołnierzy UA kosztuje budżet Ukrainy …. ponad 5 miliardów 700 milionów hrywien.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/10/21/na-bazi-naczionalnoi-akademii-suhoputnih-vijsk-trivayut-doslidzhennya-shhodo-vprovadzhennya-eksperimentalnogo-harchuvannya-vijskovih-zsu–/

  Polubione przez 8 ludzi

 7. Freikorps ‚Ajdar”, słynny ze swoich bandyckich wyczynów, powraca do tzw. strefy ATO by „tworzyć drugą linię obrony w okolicach Doniecka’ (czytaj grabić oraz gwałcić i „naprzykrzać się” po równo „separatystom” i miejscowej administracji prokijowskiej, tak jak to miało miejsce w obwodzie ługańskim)…
  http://censor.net.ua/photo_news/357396/batalon_ayidar_vozvraschaetsya_v_zonu_ato_fotoreportaj

  Polubione przez 9 ludzi

 8. W Rosji kryzys gospodarczy, ludzie jedzą jeże z głodu, tysiące młodych ludzi zginęło w Donbasie, w Syrii stracono już z 5 samolotów FR a tymczasem…
  sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badań Opinii Społecznej (WCIOM) Władimir Putin jeszcze nigdy nie miał takiego poparcia wśród Rosjan jak obecnie. Za działaniami Putina opowiedziało się ….89,9% badanych 😀
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/putin-ma-rekordowe-poparcie-spoleczne-

  Polubione przez 8 ludzi

 9. Panika na Ukrainie. Na kanale telewizyjnym „News One” ukraińscy eksperci przekonywali że jeśli wejdzie w życie umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE to zwrotu swoich majątków na zachodzie kraju zaczną się domagać ich byli właściciele którzy mieszkają w Polsce. Z kolei jeżeli ich pozwy zostaną pozytywnie rozpatrzone przez sądy ukraińskie to podobna sytuacja może się powtórzyć w przypadku Rosjan, jako że przed rewolucja w 1917 roku, Ukraina była częścią Cesarstwa Rosyjskiego. Jeden z ekspertów zauważył że szczególnie może do dotyczyć Kijowa, który był w znacznej części własnością bogatych Rosjan…
  http://www.politnavigator.net/panika-na-ukraine-esli-zateya-polyakov-s-restituciejj-udastsya-pol-kieva-zaberut-russkie.html
  Kanał „News One” transmisja online;
  http://newsone.ua/

  Polubione przez 10 ludzi

  • Jak pierwszy raz przeczytałem o tym, to przypomniała mi się stara historia z USA z początku lat 70-tych.
   Nie wiem, czy to była prawda, czy kolejna historia o Yeti z ówczesnej wersji „Faktów”.
   W jednym z południowych stanów, w rodzinie zaciekłego Kukluksklanowca urodziło się murzyńskie dziecko. Oczywiście krzyk, że żona z Murzynem itd. Skończyło się na badaniach genetycznych i okazało się, że Pan Kukluksklanowiec miał bliskiego przodka Murzyna.
   Morał z tego taki. Nie podskakujcie Banderowcy, bo może się okazać, że nie jesteście tymi, za których się uważacie.

   Polubione przez 9 ludzi

  • Jak gdzieś linkowałem jeden mem – cytując go z pamięci – im sie wydawało że „restytucja” to taka forma „prostytucji”, więc się nie przejmowali…

   A na poważnie – sygnalizowaliśmy ten problem zaraz po majdanie. Linkowałem kilkusetstronnicowe umowy pomiędzy Unią a Krainą… Oni nie czytają umów!

   A rzeczy są bardzo poważne bo na terenie Krainy obecnej – inwestowali nie tylko „zachodni partnerzy” (zaoceaniczni) ale i Austria i Rosja…

   Nie mówiąc o Polsce… Mnie ciekawią sprawy i losy zbiorów Ossolineum których to zbiorów banderowcy nie chcą oddać twierdząc że to „dziedzictwo ukraińskie”…

   Ciekawi mnie na przykład los Uniwersytetu Kijowskiego, który to powstał na prośbę Polonii i Polaków kierowaną do Cara, ze składek całego polskiego społeczeństwa. Także w zaborze niemieckim i Galicji austriackiej opodatkowywano się na rzecz budowy tego POLSKIEGO UNIWERSYTETU!

   Polubione przez 7 ludzi

 10. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/polski-kalifat-grozi-naszym-zolnierzom-

  „Polski kalifat” grozi naszym żołnierzom

  W ostatnich pogróżkach pisano o „czarnym piątku”. -cytat z tekstu. 🙂 Jutro mamy piątek, ale czy to chodzi o ten jutrzejszy piątek, czy inny piątek, tego w tekście nie napisali. 🙂
  Dziś się z państwem żegnam pożyczając spokojnej nocy, udanego piątku.
  Dobranoc

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Anatolij Szarij, o tym jak w mediach prokijowskich tłumacza nagły „awans” Julii Maruszewskiej („protegowanej Saakaszwilego) na stanowisko szefowej Izby celnej w Odessie, czyli kiedy Saakaszwili był prezydentem Gruzji to tez brał zupełnie nieznanych ludzi i obsadzał nimi stanowiska rządowe. Jako przykład „gadająca głowa” z mediów prokijowskich podała jednego z „protegowanych” Saakaszwilego (w czasie jego rządów w Gruzji), który miał być wcześniej „studentem jednego z tokijskich uniwersytetów”. Problem w tym że „studentem” był w latach 2007 – 2008, a „kariere rządowa w Gruzji” rozpoczął w 2003 roku…
  .https://www.youtube.com/watch?v=APQjJzgeTHM

  Polubione przez 7 ludzi

  • Ja miałem małe problemy z zachowaniem i edycją wpisu wieczornego w sprawie „Syrii”. Nie miałem możliwości sprawdzić co się dzieje. Teraz widzę że częśc jest w spamie. Kilka wpisów udało mi sie chyba „odspamić”, ale poczekajmy na Szefa i Piotra – niech oni zrobią „clean” i „klar” na pokładzie czyli zbuchtują poskręcane liny
   🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Powstała oficjalna strona Aleksandra Zacharczenki
  av-zakharchenko.su. (w jęz. rosyjskim, angielskim i ukraińskim).

  „Ponad rok walczyliśmy. I wojna – to czas czynów i walki, a nie słów. Teraz, gdy jest szansa zatrzymać wojnę, potrzebne nam są słowa. Potrzebna nam publiczna polityka, publiczne przedstawianie celów i zadań. Dlatego podjąłem decyzję o utworzeniu oficjalnej strony a w najbliższym czasie pojawią się strony w sieciach społecznościowych.”

  Polubione przez 6 ludzi

 13. Do tłumaczenia – pewnie Szef coś na ten temat napisze – o ile to prawda?
  http://vk.com/feed?w=wall146503178_83691

  У укропов сегодня день не задался. Сначала Обама вето на поставки оружия наложил, потом руководство страны обозвал идиотами. Это зрада зрадная 😃

  ОБАМА: «УКРАИНА ЯВЛЯЕТСЯ ЯРКИМ ПРИМЕРОМ СТРАНЫ, КОТОРОЙ ПРАВЯТ ИДИОТЫ»”Весьма красноречивую оценку дал президент США Барак Обама положению дел, складывающихся в Украине в интервью корреспонденту CBS Стиву Крофту в его авторской передаче „60 минут”” – передает ведущая CNN Кристиан Аманпур.

  „Известный американский журналист Стив Крофт за последнее время дважды встречался с Бараком Обамой, где задавал президенту весьма неудобные и острые вопросы. Во время второй встречи один из вопросов касался положения дел, складывающихся в Украине. Вопрос Крофта звучал буквально так:

  „Господин Президент, как вы оцениваете то, что после вмешательства США Украина за неполных два года, являясь довольно стабильной и успешной страной, достигла уровня слаборазвитых африканских стран, а по некоторым параметрам опустилась еще ниже?”

  На вопрос журналиста Барак Обама ответил, что „Соединенные Штаты делали все возможное, чтобы сценарий развития Украины имел положительный вектор. Негативные тенденции в этой стране даже не связаны с соседством России и влиянием ее политики на развитие этого государства, – все дело в том, что Украина является ярким примером страны, когда власть в ней получили полные идиоты. В связи с этим, сейчас проводится целенаправленная работа по корректированию внешней политики США по отношению к этому государству. Мы признаем некоторые ошибки и готовимся их исправить, – американцы умеют критично оценивать не только деятельность других государств, но и своего собственного.”

  Стив Крофт: „В чем заключается идиотизм украинской власти господин Президент?”

  Барак Обама: „Во всем. Я не доверил бы им (укр. власти – прим.) даже чистить лужайку от какашек моего Бо (президентская собака – прим.)”

  Стив Крофт: „И этим все сказано. Кстати, как поживает Бо?”

  Барак Обама: „Замечательно. Он же не в Украине”

  „Дальнейший смех Президента США и Стива Крофта не внушают оптимизма жителям Украины в ближайшей перспективе, – во всяком случае до того момента, когда все идиоты, занимающие высшие должности этой несчастной страны куда-нибудь денутся” – заключает ведущая CNN Кристиан Аманпур.

  http://hollivizor.ru/blog/43968764850/OBAMA:-«UKRAYINA-YAVLYAETSYA-YARKIM-PRIMEROM-STRANYI,-KOTOROY-PR?utm_campaign=transit&utm_source=main&utm_medium=page_0&domain=mirtesen.ru&paid=1&pad=1&mid=EB3C1E4990C244A9B9778523225DDCA4&tmd=1

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.