Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2015r.- 247 dzień od nowego rozejmu.


Jeśli chodzi o zwalczenie korupcji na Ukrainie „jest to zadanie dla Tytanów”– powiedział jeden z zagranicznych menadżerów bankowych w Kijowie.

Czy Ukraina takie „tytaniczne zadanie” jest wstanie wykonać?

Czy przy tak daleko posuniętej oligarchizacji gospodarki i państwa na co dowodem jest to, że nawet jeden z oligarchów stoi obecnie na czele państwa sprawując tam urząd prezydenta kraju, zaś inni są liderami założonych przez siebie partii politycznych, które mają silną reprezentację w parlamencie, jest możliwe dokonanie zmiany w tej patologicznej sytuacji jaka ma miejsce od wielu dziesiątków lat na Ukrainie?

A bez tego, jak pisze niemiecka „Deutsche Welle” („DW”):

„Kijów zdaje sobie sprawę, że bez zachodnich inwestycji Ukraina nie podźwignie się z kryzysu. W Berlinie Ukraińcy zabiegają o inwestycje, ale skorumpowana oligarchia rzuca im kłody pod nogi”.

Jak z tego można zrozumieć również ukraiński prezydent Petro Poroszenko będąc „skorumpowanym oligarchą” jest przeciwny zachodnim inwestycjom na Ukrainie.

Tylko dlaczego?

Jak uzasadnia,  cytowany przez „DW” przedstawiciel komisji zagranicznej niemieckiego Bundestagu Norman Roettgen; w ukraińskim wymiarze sprawiedliwości występuje zjawisko strukturalnej korupcji, o którym powszechnie wiadomo.

Mimo to nic tam się nie zmienia „od sędziów począwszy a na osobie prokuratora generalnego skończywszy”. Jeżeli czołowe stanowiska traktuje się jako nagrody dla zasłużonych osób, przez co są one źle obsadzone, oznacza to dla naszego przyszłego wsparcia duże obciążenie- podsumował niemiecki polityk.

Ciekawą teorię, poza oczywiście usunięciem z centralnych instytucji państwa skorumpowanych urzędników, w tym z aparatu wymiaru sprawiedliwości, przedstawili redaktorzy „DW”.

Otóż wg. nich- i co udowadniają w swoim tekście- ważną przyczyną korupcji na Ukrainie jest to, że majątek strategicznych firm znajduje się w rękach prywatnych i wzt. jednym z pomysłów aby ją ukrócić jest nacjonalizacja tych firm, czy też całych segmentów gospodarki.

Tak więc w tym konkretnym przypadku proponuje się Ukrainie pójście zupełnie odwrotną drogą niż zalecano i wymuszono ją w Polsce po 1989 roku, bo jak pamiętamy wtedy, panaceum na wszelkie bolączki naszej gospodarki miała być prywatyzacja, nawet złodziejska, ale monopol państwa miał być w ten sposób przełamany.

Dlaczego więc Ukrainie proponuje się drogę odwrotną?

Otóż, problem polega na tym, że co smaczniejsze kąski z ukraińskiej gospodarki wyszarpali niemal w 100% w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat tamtejsi oligarchowie, a więc dziś niemieccy przedsiębiorcy nie mają za bardzo w co inwestować, Tak więc doprowadzenie do wtórnej nacjonalizacji niektórych przedsiębiorstw czy też gałęzi gospodarki, pozwoli inwestorom niemieckim je od państwa przejąć, co będzie prostsze i tańsze niż „kopanie się z koniem”, czyli walczenie o nie z ukraińskimi oligarchami.

Innym problemem jaki akcentują niemieckie władze wobec Ukrainy, jest skorumpowany wymiar sprawiedliwości, o czym wspomniałem już wyżej.

Dlaczego ten problem stał się solą w oku dla niemieckich władz i niemieckich przedsiębiorców?

Otóż chodzi o to, że w przypadku bezpośrednich inwestycji na Ukrainie przez niemieckich przedsiębiorców, pierwszy opór przeciwko nim stawią właśnie ukraińscy oligarchowie, którym będą oni zagrażać tworząc wobec nich silną konkurencję. Dlatego też spodziewać się należy, że w takim przypadku zostaną uruchomione mechanizmy państwowych instytucji, które skorumpowane przez ukraińskich oligarchów, staną się ich narzędziem w celu zniszczenie pojawiającej się konkurencji.

Wniosek z tego jest taki: niemieckie firmy bardzo pragną zainwestować na Ukrainie licząc tam na rozszerzenie swojego rynku zbytu oraz duże zyski, ale będą musiały mieć pewność, że po pierwsze mają w co inwestować, a po drugie instytucje państwowe oparte na skorumpowanym aparacie urzędniczym nie będą inwestorów niemieckich wykańczać w zamian żądając łapówek, a więc pozbawiając je w ten sposób wysokich zysków.

I pod takimi tylko warunkami niemiecki przemysł może zainwestować potężne pieniądze na Ukrainie, tworząc tam nowe miejsca pracy a gospodarkę dostosowując do standardów współczesnego świata.

Dowodem na to, że tak właśnie jest, może stanowić fakt, iż nagłe zainteresowanie się problemem korupcji na Ukrainie przez niemieckie władze i branżowe związki przedsiębiorców zbiegło się w czasie z wizytą ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka w Berlinie, gdzie zabiegał on- na ukraińsko-niemieckim forum gospodarczym- o niemieckie inwestycje, które mają uratować ukraińską gospodarkę i jednocześnie przystosować ją do współczesnych wymogów, co pozwoliłoby się uniezależnić od współpracy w Rosją i krajami będącymi w jej strefie wpływów, w zamian kierując swoją produkcję i surowce na Zachód. Oczywiście to taka jaceniukowa mrzonka, bo produkty ukraińskie- bez względu na to kto je będzie wytwarzał- mogą znaleźć zbyt wyłącznie na Wschodzie, bo rynek zachodnio-europejski nie cierpi na niedobór towarów, ale na problem ich sprzedaży poza strefą UE.

Dodam, że według indeksu publikowanego przez Transparency International, Ukraina zajmuje pod względem korupcji 142 miejsce na 172 kraje tam sklasyfikowane.

http://www.dw.com/pl/ukraina-zabiega-o-inwestycje-to-s%C3%B3l-w-oku-oligarch%C3%B3w/a-18800520

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że niemiecki przemysł aby móc zainwestować swoje wielkie środki na Ukrainie musi zadbać o ich bezpieczeństwo, czego dokonać można tylko wtedy gdy po pierwsze zlikwiduje się wpływ na gospodarkę i centralne instytucje państwowe tamtejszych oligarchów, a po drugie zabezpieczy prawnie działalność niemieckich przedsiębiorców i inwestorów.

W tej sytuacji widać jak Polska, która grała pierwsze skrzypce w ukraińskiej rebelii, obecnie ma słabą tam pozycję, bo nikt na zasadach partnerskich nie chce rozmawiać z naszymi przedsiębiorcami i firmami, a po wtóre nie mają oni żadnych specjalnych zabezpieczeń, które pozwoliłyby im ominąć wszechogarniającej Ukrainę korupcji.

Może więc ostatecznie skończyć się na tym, że „tytaniczna praca” dotycząca zwalczenia korupcji na Ukrainie poniesie klęskę, ale za to niemieckie firmy znajdować się będą pod specjalną ochroną ukraińskich władz. Co oczywiście spowoduje, że będą one miały uprzywilejowaną pozycję na Ukrainie wobec innych krajów, dzieląc się jednocześnie wpływami gospodarczymi z tamtejszą oligarchią, w ten sposób blokując rynek ukraiński dla przedsiębiorców z innych państw. Tym sposobem Ukraina stanie się gospodarczym i finansowym kondominium niemieckiej potęgi gospodarczej, stając się jej głównym terenem ekspansji na Wschód, no i oczywiście ziści się- tym razem na drodze pokojowej ekspansji gospodarczej- odwieczny niemiecki plan- „Drang nach Osten”.

Takie właśnie są efekty głupiej, nieudolnej i nie przemyślanej polityki naszych władz, które nie potrafią zdobyć się na samodzielność broniąc przede wszystkim interesu Polski a nie będąc wykorzystywanymi w interesie krajów innych. Co w tym przypadku ma ewidentnie miejsce, przy czym dodatkowo zostaliśmy skonfliktowani z Rosją odcinając sobie w ten sposób drogę na największy europejski rynek zbytu i współpracy gospodarczej. Nie mówiąc o tym, że gaz musimy kupować najdrożej spośród innych krajów UE, co niedługo może się skończyć i tak, że ten gaz zmuszeni będziemy kupować w rewersie z Niemiec, tracąc przy tym zyski z jego tranzytu. Czyli, że pójdziemy solidarnie ukraińską drogą.

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Generalnie przez wojsko ukraińskie nadal przestrzegane jest zawieszenie broni ale jednocześnie dochodzi coraz częściej- szczególnie na linii frontu DRL- do lokalnych incydentów zbrojnych sprowokowanych przez stronę ukraińską.

Głównym miejscem, gdzie ukraińskie wojsko prowadzi ostrzał przy użyciu broni ciężkiej linii obronnych żołnierzy DRL, jest rejon lotniska oraz północne i północno-zachodnie obrzeża Doniecka.

Podobnie było i wczorajszej nocy, gdy około godziny 23:40 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznych karabinów maszynowych ostrzeliwali teren lotniska.

Poza tym ukraińskie wojsko łącznie naruszyło sześciokrotnie warunki zawieszenia broni ostrzeliwując Nabiereżnoje koło Nowoazowska (rejon frontu południowego) i przedmieścia Gorłówki. Ostrzał tam prowadzony był przy pomocy ręcznych wyrzutni granatów i karabinów maszynowych. To taka nowoczesna- tradycyjna już- rozrywka ukraińskich bojców, polegająca na tym, że wszystkie swoje osobiste frustracje wyładowują na „ruskich”.

„W okresie od 16 do 23 października w wyniku działań militarnych, zginęło trzech żołnierzy DRL, a jeden ranny trafił do szpitala”– poinformował rzecznik Praw Obywatelskich DRL.

Jak poinformował szef sztabu Milicji Ludowej ŁRL, płk Igor Jaszczenko; ostatnio mieszkańcy strefy frontowej dostają wysłane przez ukraińskich żołnierzy SMS-y z pogróżkami, wyzwiskami i grozi im się śmiercią. W odniesieniu do ludności żyjącej po stronie frontu kontrolowanego przez ukraińskich żołnierzy również ich stosunek jest podobny, co polega na zastraszaniu i terroryzowaniu jej.

Władze DRL wyznaczyły środki finansowe na zakup ziemniaków z Rosji, które będą następnie sprzedawane po sztywnej cenie 12 rubli za kilogram. Dla porównania podam, że ceny ziemniaków we Lwowie wahają się od 13 do 16 hrywien (średnia cena 14 hrywien) co wynosi w przeliczeniu na złotówki około 2,62 zł/kilogram. Polscy rolnicy mogliby zrobić dobry biznes na handlu swoimi produktami, gdyby nie to, że ten rynek został dla nas praktycznie zamknięty.

Władymir Putin wypowiedział się na temat Donbasu:

***

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko odmówił mianowania na stanowisko ambasadora w Hondurasie byłej premier a obecnie szefa frakcji parlamentarnej „Ojczyzna”, Julii Tymoszenko.

Projekt powołania Julii Tymoszenko na ambasadora ukraińskiego w Hondurasie został wcześniej złożony w formie e-petycji na stronie  kancelarii prezydenta, pod którą podpisało się ponad 25 tys osób.

Potrzebę mianowania ukraińskiego ambasadora w Hondurasie uzasadniano faktem, że reprezentowałby on interesy Ukrainy w całej Ameryce Środkowej i na Karaibach.

Niestety prezydent nie poparł tej inicjatywy społecznej uzasadniając to tym, że dotychczas wypełniają tą misję ambasady w Meksyku i na Kubie, tak więc Julia Tymoszenko nie zostanie ambasadorem w ciepłym i słonecznym Hondurasie, musi dalej walczyć na politycznym froncie wewnętrznym.

Wczoraj pod Czernichowem doszło do napadu na samochód „PriwatBanku” Igora Kołomojskiego, którym przewożono pieniądze. Podczas tego napadu zginęli wszyscy konwojenci.

W Odessie doszło do wypadku drogowego, tym razem spowodowanego nie przez pijanych żołnierzy, tylko przez nową policję ukraińską.

Przebieg incydentu wyglądał w ten sposób, że radiowóz policyjny wiózł na badania lekarskie zatrzymanego wcześniej kierowcę samochodu, który doprowadził do kilku kolizji drogowych. W pewnym momencie radiowóz policyjny przejeżdżając skrzyżowanie na czerwonym świetle został uderzony z boku przez inny samochód osobowy. Siła uderzenia była tak duża, że policyjny radiowóz został zepchnięty na przejście dla pieszych, którym akurat przechodziła kobieta. W efekcie radiowóz uderzył w tą kobietę, poważnie ją raniąc:

Jak ujawnił wczoraj Witalij Kliczko kandydujący ponownie na stanowisko prezydenta Kijowa; na swoją kampanię wyborczą wydał 17 mln hrywien (około 740 tys dolarów) i jest pewny swego zwycięstwa:

Na koniec kilka zdjęć:

Czernichów- napad na samochód przewożący pieniądze „PrivatBanku” Igora Kołomojskiego.

Ukraiński batalion „Ajdar” wraca w strefę działań wojennych w Donbasie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

111 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2015r.- 247 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i dziękując wszystkim zbiorowo dorzucam czego nie zauwazyłem…

  .https://youtu.be/YSjg74L2_Ug
  Według Pana Płotnickiego mieszkańcy LNR moga przejeżdżać granice jadąc do ROsji legitymując się paszportem LNR

  Pan Gysi w Bundestagu – polecam:
  .http://vk.com/brusek?z=video-50189302_171194828%2F3c729332ebf616d9a3

  Inny polityk niemiecki:
  .http://cs623628.vk.me/v623628287/53502/DL588VXjC5U.jpg

  Plotka niesprawdzona donosi że ukry uruchomili trzy „obozy filtracyjne” : koło miesjcowości Konstantynówka, Selidowo i Mariupol
  УКРы запустили работу трех фильтрационных лагерей временного содержания. Один в районе Константиновки. Второй в районе Селидово.
  Третий у Мариуполя. При пересечении УКРблок поста с пропиской территории ЛДНР, на свое усмотрение УКРо пограничники могут направить для фильтрации, принудительно. 1.Проверка средств связи, ноутов. 2.Беседа с СБУ. При обнаружении малейших подозрений на антиукраинскую позицию, происходит арест по обвинению в сепаратизме.

  O płonacych ośrodkach dla emigrantów
  .https://youtu.be/HZJICMwNK1M

  Płona tez obozy dla „kolonistów” w Słowenii. Podpalają je koloniści i robia sobie „selfi”. Europa w szoku…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_19277%2Fall

  Chochoł kliknie i dostanie ataku serca! .http://cs628525.vk.me/v628525403/18aa3/iwPN25ENw8g.jpg
  🙂

  .http://cs629425.vk.me/v629425962/1ff55/EagoptZOTqA.jpg
  Znajdź różnicę!

  .http://cs7054.vk.me/c540106/v540106549/232db/CpcQMmbwezg.jpg
  „Tak mysla ludzie gdy mówię że jestem z Rosji”

  Trochę humoru? .https://www.youtube.com/watch?v=oO3fXsLcOHg

  Na lotnisku w DNiepropietrowsku okradziono obywatela Wielkiej Brytanii który przyjechał kontrolować wybory.
  http://dnr-news.com/dnr/26687-v-aeroportu-dnepropetrovska-obokrali-nablyudatelya-iz-velikobritanii.html
  Nie miał na łapówkę jak w Boryspolu?

  Film „Armia DNR” POLECAM!
  .https://youtu.be/lVoC6vAkIhQ

  Dziś matki które przyjechały na Donbas spotkały się z synami którzy sa w niewoli jako jeńcy a których nie chce Kijów
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_19278%2Fall
  Tekst i zdjęcia…

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Narasta konflikt w obwodzie wołyńskim pomiedzy organami państwowymi, a nielegalnymi „kopaczami” bursztynu. Media ukraińskie informują że w jednym z rejonów obwodu na „przekopki” ruszyło 5.000 mężczyzn (!). miejscowe władze musiały wezwać na pomoc dodatkowe siły policyjne, w tym jednostkę specjalną;
  http://censor.net.ua/news/357643/5_tys_chelovek_vyshli_kopat_yantar_na_volyni_nazrevaet_konflikt_s_militsieyi

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W oparach absurdu, czyli media prokijowskie, o tym jak Prezydent Rosji Putin opowiadał na „zamkniętym forum” że „będzie wspierał Poroszenkę w jego dążeniu do wypełnienia postanowień porozumień z Mińska. Nie dosyć na tym , zapytany o to czy jest gołębiem (pokoju), czy jastrzębiem (wojny) miał stwierdzić (wg ukromediów oczywiście) że jest „gołębiem ze stalowymi skrzydłami’…
  http://mignews.com.ua/world/7476641.html
  Pochlani, czy naćpani, oto jest pytanie…

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Trzeba iść spać, za 6 minut niedziela. Spokojnej nocy, udanej niedzieli, podobno słonecznej , więc może słonce wyborców oświeci , w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
  Dobranoc

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I już nie ma… Zazwyczaj czystka trwa szybciej niż dziś. W przeszłości kilka razy próbowałem ja i moi znajomi wrzucić tematy odnośnie sytuacji Ukrainy, ale za każdym razem moderacja usuwa takie wątki uzasadniając żałośnie „trollowaniem”. Rusofobia to straszna choroba

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.