Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2015r.- 249 dzień od nowego rozejmu.


„Wczorajsze wybory, 25 października, na Ukrainie naruszały w sposób rażący standardy zasad OBWE i procedur demokratycznych”– tak napisał w swoim oświadczeniu dotyczącym wyborów samorządowych na Ukrainie, szef rządu ŁRL, Igor Płotnicki.

„Poroszenko nie tylko zignorował krytykę prawa wyborczego przez OSCE ODIHR (OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights- OBWE Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka– dopisek mój). Organizacja ta wskazywała na niejednoznaczność i złożoność prawa, wewnętrznych jego sprzeczności i standardów niezgodnych z zasadami demokratycznymi. Co spowodowało w efekcie dokonanie na niezwykłą skalę przestępstw i oszustw. Wybory zostały całkowicie oszukane  w mieście tej wielkości jak Mariupol w obwodzie donieckim. Podobnie rzecz się miała w Krasnoarmiejsku.

Wymogiem umów mińskich jest to, aby wybory zostały przeprowadzone w Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej zgodnie ze standardami OBWE i jednocześnie zgodnie z wymogami prawa ukraińskiego. Jednak dostrzegamy, że Ukraina nie jest w stanie, lub nie chce dostosować się do standardów OBWE na kontrolowanym przez siebie terenie. Dlatego też nie mają oni nic do zrobienia gdy będą nasze przyszłe wybory. Bo my będziemy trzymać się zasad zgodnie z obowiązującymi standardami OBWE ODIHR. I swoje prawo wyborcze dla Ukrainy sami napiszemy. Oczywiście oni nie potrafią napisać takiego prawa, które spełniało by wymogi OBWE. Więc niech więc najpierw nauczą się sami przestrzegać zasad OBWE, a potem dopiero będą mogli innych uczyć”– czytamy w dalszej części oświadczenia w sprawie niedzielnych wyborów samorządowych na Ukrainie, wydanego przez szefa ŁRL Igora Płotnickiego.

W sprawie wczorajszych wyborów samorządowych na Ukrainie wypowiedział też się przewodniczący Rady Narodowej DRL, Denis Puszilin, który ocenił, że generalnie są one porażką wskazującą na bankructwo obecnej ekipy politycznej rządzącej w Kijowie:

„Wszystko co ma dziś miejsce na Ukrainie, to nie wybory ale ich farsa. Bicie kandydatów, sfałszowane głosowania, niska frekwencja, odwołanie wyborów w Krasnoarmiejsku i odroczenie ich w Mariupolu, zamknięte lokale wyborcze w innych miastach Ukrainy- lista naruszeń prawa wyborczego może być długa, co tylko dowodzi niedoskonałości systemu politycznego na Ukrainie, niezgody w społeczeństwie i ogólne rzecz biorąc- upadku państwowości ukraińskiej. Nie jest to tylko awaria jednego z najważniejszych politycznych i demokratycznych mechanizmów systemu państwowego, to jest polityczny bałagan, za doprowadzenie do niego odpowiedzialność spada na głowę ukraińskiego państwa”

Pomijając tu skandaliczne odwołanie głosowań w Krasnoarmiejsku i Mariupolu- co nawet zauważyły nasze wiodące media- to tylko w samym Kijowie, wg. oficjalnego komunikatu wydanego dziś przez ukraińskie MSW; doszło 404 razy do naruszeń prawa wyborczego, które polegało na: przekupstwach wyborczych, prowadzeniem kampanii wyborczej podczas trwających wyborów oraz zakłócania porządku.

A wracając teraz, do zasygnalizowanej wyżej reakcji naszych wiodących mediów na temat przebiegu wyborów na Ukrainie, już sam tytuł jednego z takich tekstów mówi sam za siebie:

„Trudny przebieg wyborów samorządowych na Ukrainie”

A w podtytule znalazła się taka oto informacja:

„W trwających w niedzielę na Ukrainie wyborach samorządowych nie otwarto 237 spośród 30 tysięcy lokali wyborczych, co oznacza, że w kilku miejscowościach głosowanie zostało zerwane. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu nad Morzem Azowskim”

Dalej w tekście możemy się dowiedzieć jaka według jego autora, była przyczyna tej „trudnej sytuacji” w Mariupolu.

Otóż okazuje się, że niemożliwość przeprowadzenia wyborów w Mariupolu spowodowana jest, wg. Petra Poroszenki, tym iż zerwane zostały one przez „Blok Opozycyjny” wywodzący się z „Partii Regionów” byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. W wyniku tego  ludzie przychodzą do lokali wyborczych, ale nie ma w nim kart do głosowania. Co ciekawe nie przyjęła tych kart komisja wyborcza pod pretekstem, że znalazły się na nich błędy w druku i bark kontroli nad nakładem:

„Karty drukowano w firmie, która faktycznie należy do holdingu SCM, będącego własnością  Rinata Achmetowa – głosi oświadczenie Bloku Poroszenki, który zaproponował, by wybory w Mariupolu przeprowadzić wraz z drugą turą wyborów merów miast, zaplanowaną na 15 listopada.

Jednak poza podanym wyżej pretekstem służącym do uniemożliwienia  głosowania mieszkańcom Mariupola, okazało się również, że nie dostarczono dokumentów uwierzytelniających dla komisji wyborczych, co już jest tylko i wyłącznie spowodowane działaniem władz centralnych w Kijowie- o czym Perto Poroszenko już nie poinformował.

W związku z takim rozwojem sytuacji przedstawiciele komisji wyborczych w Mariupolu zaproponowali mieszkańcom, aby napisali pisemne zawiadomienie o pozbawieniu ich prawa do głosowania.
Inaczej sprawę skandalu wyborczego naświetla jeszcze inne polskie wiodące medium, które niedwuznacznie sugeruje, że odwołanie wyborów w Karsnoarmiejsku i Mariupolu tak na prawdę było zwycięstwem prawa i demokracji (!).
Natomiast według mojego pojęcia było to bardzo istotne naruszenie prawa wyborczego i zwykłego niechlujstwa, które oczywiście mogło być celowe, w wyniku czego mieszkańcy tych miast zostali pozbawieni podstawowego prawa państwa demokratycznego, jakim jest udział w wyborach i oddanie swojego głosu.
Jak widać interpretacje na temat tego co to jest demokracja mogą być różne, zaś najciekawsze w tym wszystkim jest to, że po stronie jej łamania stanęła gazeta mianująca się w Polsce największym obrońcą standardów demokratycznych.
 

http://www.osce.org/odihr

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biuro_Instytucji_Demokratycznych_i_Praw_Cz%C5%82owieka

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo obowiązującego bezwarunkowego zawieszenia broni ukraińskie wojsko ponownie w dniu wczorajszym naruszyło jego warunki.

Tym razem wczorajszej nocy, około godziny 22:00 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzeliwali teren miejscowości Aleksandrówka, leżącej na południowy-zachód od Doniecka. Pomimo tego, że na teren mieszkalny spadły cztery pociski na szczęście obyło się bez ofiar wśród ludności cywilnej.

W rejonie Spartakusa też było niespokojnie wczorajszej nocy, gdzie z obrzeży tej miejscowości dochodziły z kierunku lotniska odgłosy prowadzonych tam intensywnych walk.

W Doniecku obchodzono wczoraj Dzień Flagi DRL:

W sobotę mieszkańcy Doniecka zdemontowali z budynku dyrekcji firmy „Woda Donbasu” umieszczone tam symbole ukraińskiej władzy państwowej:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- obchody Dnia Flagi DRL.

Ukraina Sumy punkt wyborczy nr 590919- wyborcy chcący zachować tajność wyborów zmuszeni byli głosować za zasłoną okienną.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100001782350060

Tak wypełniano karty do głosowania podczas wczorajszych wyborów samorządowych na Ukrainie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Ps.

Reklamy

127 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2015r.- 249 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Horror” w obwodzie winnickim. Pijany przewodniczący jednej z komisji wyborczych ugryzł w nos (!!!) jednego z obserwatorów. Jedna z „koordynatorek” ukraińskiej organizacji pozarządowej zajmującej się obserwacją wyborów („Opora”) określiła zdarzenie jako „śmieszny incydent”…
  http://korrespondent.net/ukraine/3581186-na-vynnychyne-pianaia-hlava-yzbyrkoma-ukusyla-za-nos-nabluidatelia
  LIkantrop?!

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Sąd Unii Europejskiej, z siedzibą w Luksemburgu, podjął decyzję w sprawie, „Portnow przeciwko Radzie Unii Europejskiej” która dotyczyła sankcji nałozonych na byłego zastępcę szefa administracji prezydenta Ukrainy Janukowycza, Andrija Portnowa. W wydanym wyroku uznał on roszczenia Portonowa i uznał że nałożenie sankcji wyłącznie w oparciu o to że „współpracował z dawnym reżimem” jest nie do przyjęcia …
  http://korrespondent.net/ukraine/3581199-portnov-dobylsia-otmeny-sanktsyi-cherez-sud-es
  Ciekawy czy wystąpi o odszkodowanie, a jeśli tak to w jakiej wysokości?

  Polubione przez 6 ludzi

  • Zgadzam się z szefem 🙂
   Jaceniuk kilkakrotnie stwierdził, że dopóki urzędnicy na Ukrainie zarabiają dużo poniżej średniej na Ukrainie (800 zł) nie ma możliwości zduszenia korupcji . Wypłaty dla urzędników ergo muszą być wyższe. Jaka strategia rządu będzie obowiązywać jeśli problem z korupcja pomimo podwyżki wynagrodzenia nadal będzie realny tego Pinokio nie powiedział.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Wspominałem kilkakrotnie ,ale niemniej warto powtórzyć…
  Począwszy od 26 października w ramach „Wsparcie ukraińskiej armii” na rachunkach Ministerstwa Obrony Ukrainy jako pomoc dla Sił Zbrojnych Ukrainy firmy i osoby fizyczne przekazały wsparcie w kwocie ponad 159,745,000 hrywien.
  Całkiem spora kwota nieprawdaż? Tyle tylko ,że w 2015 roku kwota wsparcia wyniosła …
  6,464,000 hrywien. Czyli wobec przekazanych 153 mln w 2014 mamy „tylko” 6,5 mln hrywien w analogicznym okresie 2014 roku.
  Spadek finansowania jest związany ze spadkiem dochodów, korupcją wśród wolontariuszy i wojskowych i wypaleniem się patriotycznych nastrojów w narodzie.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/10/26/v-ramkah-akczii-pidtrimaj-ukrainsku-armiyu-na-rahunki-ministerstva-oboroni-ukraini-nadijshlo-ponad-159-miljoniv-745-tisyach-griven–/
  Czytanie między wierszami…
  W Odessie coraz większa liczba osób zainteresowana jest służba zasadniczą w wojsku. pomiędzy wierszami wygląda na to ,że rząd Ukrainy(?) ichni MON (?) chce ograniczyć liczbę żołnierzy(koszty?)
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/10/26/na-odeshhini-zbilshuetsya-kilkist-ohochih-stati-profesijnimi-vijskovimi–/
  O odbudowie Donbasu na terytorium zajętym przez UA (według sztabu armii Ukrainy) słów kilka.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/10/26/ukrainska-storona-sczkk-remontno-vidnovlyuvalni-roboti-na-donbasi-trivayut–/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wiceprzewodniczący KE krytykuje Niemcy i Rosję za Nord Stream II, ale …
  jednocześnie prowadzone są rozmowy na temat zwiększenia importu gazu do Europy.
  http://energetyka.defence24.pl/269775,wiceprzewodniczacy-ke-krytykuje-niemcy-za-nord-stream-ii
  Dobra informacja dla Ukrainy cena gazu w 2016 roku może spaść poniżej 150 dolarów za 1000 m3.
  http://energetyka.defence24.pl/269638,w-2016-r-ukraina-zaplaci-za-gaz-1465

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Zwycięstwo nacjonalistów w Polsce skomplikuje relacje kraju z Unią Europejską, stosunki polsko-rosyjskie, i tak już znajdujące się na najniższym możliwym poziomie, raczej się nie zmienią – uważa szef komitetu międzynarodowego Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu. Konstantin Kosaczow komentując wybory parlamentarne w Polsce uważa też, że rządy PiS oznaczać będą pogorszenie relacji z Ukrainą. (http://www.tvn24.pl)
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wybory-parlamentarne-rosyjski-polityk-polska-chce-restytucji-mienia,589176.html
  Według sondaży exit-poll – przeprowadzonych na zlecenie Komitetu Wyborców Ukrainy, organizacji, która monitoruje procesy wyborcze w tym kraju – w wyborach do kijowskiej rady miejskiej zwyciężył prezydencki Blok Petra Poroszenki Solidarność, na który głosowało 28,3 proc.
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1536113,Wybory-na-Ukrainie-Prezydent-Petro-Poroszenko-zdal-test
  Działania PAH (Polskiej Akcji Humanitarnej) na Ukrainie. Ze stenogramu wynika, że pomagano również osobom z terenów „republik”.
  http://www.pah.org.pl/m/4693/Dzialania%20PAH%20na%20Ukrainie_08.2015.pdf
  Śmiech przez łzy. \
  Jaceniuk ogłosił, że zmniejsza się zależność Ukrainy względem rynku rosyjskiego (spadek importu i eksportu)
  http://energetyka.wnp.pl/a-jaceniuk-ukraina-zmniejsza-uzaleznienie-od-rynku-rosyjskiego,260138_1_0_0.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Mania donosił. Teraz tylko wersja w języku polskim.
  OBWE wybory samorządowe na Ukrainie.
  Niedzielne wybory samorządowe na Ukrainie były zgodne ze standardami demokratycznymi – oceniła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która monitorowała głosowanie.
  OBWE zastrzegła jednak, że należy dążyć do dalszej poprawy procesu wyborczego. 🙂
  https://www.polskieradio.pl/9/863/Artykul/1536648,Jaka-przyszlosc-czeka-Ukraine
  Możliwa zmiana kursu wobec Ukrainy – takie, zdaniem niektórych ukraińskich komentatorów, mogą być skutki polskich wyborów parlamentarnych. Wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości postrzeganych jest w Kijowie jako przychylnych Ukrainie, istnieją jednak obawy co do możliwych koalicjantów PiS-u.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wybory-parlamentarne/artykuly/504013,ukraina-komentarze-do-wyborow-w-polsce.html

  Polubione przez 1 osoba

 7. OT 🙂 / 😦

  .https://youtu.be/vMgB43rNRW8
  Убийство Гитлера-младенца: опрос американцев спровоцировал скандал
  Czy można było by zabic Hitlera? Gdyby była tak a mozliwość – o ile byłby dzieckiem a wiedzielibysmy kim sie stanie i co zrobi?

  Donieck teraz…
  .https://www.youtube.com/watch?v=lEW3lwPQSGs

  Afganistan i Pakistan nawiedziło trzęsienie ziemi (7,5). Ok. 260 osób nie zyje
  http://www.bbc.com/russian/international/2015/10/151026_afghan_quake_wrap?source=pepperjam&publisherId=41543&clickId=1413819409

  GDzieś na u’Krainie… A w zasadzie to w Krzywym ROgu…
  .https://youtu.be/0dKgCpsfKpA
  Банда Стрижа расстреливает посетителей клуба Форсаж. Кривой Рог

  Grafika z wyborów na UPAdlinie

  O JKM piszą i o tym że ukraińcy /z małej litery bo takiego narodu nie ma/ żadają polskich ziem…
  http://ruspravda.info/Ukrainskie-natsionalisti-pretenduyut-na-polskie-zemli-16156.html

  DOBRANOC!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.