Wojna domowa na Ukrainie 28.10.2015r.- 251 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński opancerzony wóz podwodny „Dozor-B”.

„Deutsche Bank”– największa niemiecka instytucja finansowa, podejrzewana jest o nieprzestrzeganie sankcji nałożonych na Rosję.

Informację o możliwym nieprzestrzeganiu przez niemiecki „Deutsche Bank” („DB”) sankcji nałożonych na Rosję podała brytyjska gazeta ekonomiczna „Financial Times” opierając się na wynikach dochodzenia jakie jest prowadzone przez amerykańskie organa ścigania i kontroli finansowej wobec tego banku.

Proceder jakiego miał się dopuścić niemiecki bank polegał na tym, że jego pracownicy w okresie od 2011 do początków 2015 roku dokonywali transakcji określanych mianem „Mirror Trades” (zwierciadlane transakcje- dopisek mój), które realizowane były w imieniu klientów pochodzących z Rosji.

Zaś mechanizm tych transakcji wyglądał w ten sposób, że za pośrednictwem „DB” w imieniu pewnych klientów rosyjskich zakupowano za ruble akcje w Rosji i natychmiast sprzedawano je za dolary na giełdzie w Londynie. Według „Financial Times” w ten sposób, m.in. dla zaufanych współpracowników rosyjskiego prezydenta Władymira Putina, wymieniono nielegalnie aż 6 mld dolarów, co stanowi przestępstwo prania brudnych pieniędzy.

Ponieważ proceder ten trwał aż do początków 2015 roku, czyli przez wiele miesięcy po wprowadzeniu sankcji, „DB” złamał również przepisy dotyczące tychże sankcji, co stanowić może podstawę do nałożenia na niemiecki bank wielomiliardowej kary pieniężnej.

Już dziś na poczet spodziewanych kar nowy szef banku John Cryan podniósł rezerwy dla ryzyka prawnego o 1,2 mld euro.

Na dzisiejszy dzień trudno jest ocenić ile będzie w ostateczności kosztował „DB” skandal ze złamaniem sankcji ale opierając się na wysokości wcześniej nałożonych kar za nieprzestrzeganie sankcji nałożonych na Iran wobec francuskiego „Paribasa”,  który musiał zapłacić 9 mld dolarów, czy też „Commerzbank” gdzie kara wynosiła 1,45 mld dolarów, można się spodziewać, że będzie równie dotkliwa.

W ten sposób Zachód własnymi rękami dalej osłabia swoje instytucje finansowe przyczyniając się do pogłębiającego się tam kryzysu a jednocześnie widać jak poważne interesy prowadzili Niemcy z Rosją, przy czym nie zawsze były one czyste.

I to właśnie jest miarą strat jakie ponosi przede wszystkim niemiecka gospodarka zmuszona do zamrożenia kontaktów z rosyjskimi partnerami biznesowymi, co odbija się obecnie i na pozycji politycznej niemieckiej kanclerz, jak i na kondycji niemieckiej gospodarki.

Sądzić można, że dalsze przedłużenie sankcji wywołałoby u naszego zachodniego sąsiada tak wielkie reperkusje finansowe, które w ostateczności mogą nawet zachwiać, w połączeniu z kryzysem uchodźców, niekwestionowaną rolą lidera wśród krajów UE.

Czy o to właśnie chodziło?

Nie wiadomo, ale wszystko w tym kierunku zmierza.

Dlatego też Niemcy przyparci do muru „europejską solidarnością” wobec Ukrainy zmuszone są dzisiaj manewrować pomiędzy tym co narzuca im hegemon, a swoją racją stanu.

Jakie są tego efekty?

Jak na razie mizerne, no chyba że uda się na początku przyszłego roku powstrzymać sankcje nałożone na Rosję, co by było ostatnią deską ratunku dla niemieckiej gospodarki.

Czy tak się stanie, nie wiadomo, bo obecnie klucz do zamknięcia tematu sankcji znajduje się w rękach kijowskich władz, a one jak już mogliśmy się wcześniej przekonać nie liczą się z niczym realizując wyłącznie to co jest korzystne dla ich oligarchów.

Może właśnie tym są spowodowane te ostatnie umizgi między Berlinem a Kijowem a dotyczącym zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami i zaproszenie wysłane przez premiera Jaceniuka do niemieckich przedsiębiorców aby inwestowali na Ukrainie.

Tak więc postawę Kijowa można rozumieć dziś w ten sposób: albo my coś z tego będziemy mieli, albo wy nie będziecie mieli nic.

Na koniec tego wątku mapa przedstawiająca w jaki sposób „Financial Times” wyobraża sobie ewentualną agresję Rosji wobec Ukrainy:

Niezły plan:)

http://www.ft.com/cms/s/0/9f0d10b0-79d2-11e5-a95a-27d368e1ddf7.html#axzz3pqGYFKOl

W dzisiejszym wstępie chciałbym poruszyć jeszcze jeden wątek.

Otóż jak powiedział wczoraj przedstawiciel DRL na rozmowy dwustronne w Mińsku, Denis Puszilin; różnice zdań jakie się pojawiły ostatnio między Kijowem a DRL doprowadziły do tego, że w sprawie przyszłych wyborów samorządowych w Donbasie wszystko wróciło do punktu wyjścia i całe pertraktacje trzeba będzie rozpoczynać od nowa.

Jedyny aspekt, który nie budzi sporu jest tylko kwestia tego, że wybory w Donbasie muszą się odbywać pod nadzorem obserwatorów ODIHR.

Taka postawa ukraińskich władz wobec problemu pokojowego rozwiązania konfliktu na południowym-wschodzie kraju dowodzić może usztywnienia ich pozycji, od których nie mają zamiaru odstąpić. Otwiera to również drogę do przedłużania w nieskończoność pertraktacji i ewentualnego rozwiązania problemu przez Kijów na drodze siłowej.

Tym sposobem wywierana jest presja na przywódców państw „kwartetu normandzkiego” aby kompromis do jakiego oni doprowadzili nie był wprowadzony kosztem Ukrainy. Zaś koszt o jaki Kijów ma na myśli to jest utracony Krym i ewentualna szeroka autonomia dla Donbasu, z czym ukraińskie władze jak widać nie chcą się pogodzić.

Czy takie lawirowanie coś da?

Wszystko obecnie zależy od postawy światowego hegemona wobec konfliktu na Ukrainie, jak i również postawy samego ukraińskiego społeczeństwa, którego cierpliwość wystawiona została na bardzo poważną próbę.

Jak z tego widać, pomimo pozornej możliwości lawirowania przez kijowskie władze, czas gra na ich niekorzyść i ciągłe przedłużanie stanu zawieszenia musi się skończyć podobnie jak wobec obalonego prezydenta, który również podążał drogą lawirowania, tylko z przechyłem na Wschód.

***

Na tym kończę ten wstęp, przechodząc teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajsze popołudnie i noc na terenie Donbasu upłynęła spokojnie i ukraińskie wojsko zaniechało jakiś poważniejszych prowokacji militarnych, chociaż jeszcze do godziny 12:30 w południe trwał ostrzał rozpoczęty wczorajszej nocy prowadzony ze strony ukraińskiej terenu donieckiego lotniska.

Ostrzał ten został powstrzymany dzięki zdecydowanej postawie obserwatorów misji OBWE i STSKK, którzy interweniowali w ukraińskim dowództwie wojskowym.

Mimo to w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze w sumie 16 razy naruszyli warunki rozejmu ostrzeliwując rejon Spartakusa, Żabiczewa, Sraromichaiłowki i Bachmutówki koło Gorłówki.

W rejonie Doniecka ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał przy użyciu m.in. moździerzy kaliber 82 i 120 mm, a więc broni która w myśl porozumienia o wycofaniu broni ciężkiej o kalibrze poniżej 100 mm, powinna znajdować się co najmniej 15 km od linii styku.

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony DRL powiedział, że ukraińskie wojsko umieściło w rejonie linii frontu na odcinku pomiędzy miejscowościami Piaski-Opytnoje-Awdiejewka ciężką broń; artylerię, czołgi i działa samobieżne.

Jest to od czasu obecnie obowiązującego zawieszenia broni największa koncentracja broni ciężkiej, która może posłużyć do wznowienia nocnych zmasowanych ostrzałów celów cywilnych w Doniecku i na jego obrzeżach.

W czwartek, 29 października, nastąpić ma zaplanowana wcześniej wymiana jeńców wojennych; 9 ze strony Ukrainy i 11 będących w rękach powstańców.

Ministerstwo Bezpieczeństwa ŁRL ostrzegło mieszkańców korzystających z nowo otwartego przez ukraińskie siły zbrojne przejścia na trasie łączącej Ługańsk ze Stanicą Ługańską.

Ostrzeżenie to motywowane jest tym, że ukraińscy żołnierze mogą podejmować się tam różnych działań prowokacyjnych w tym również dokonywać prób werbunku w celu pozyskania po drugiej strony frontu agentury.

***

Gubernator Odessy Micheil Saakaszwili zwrócił się do swoich stronników o wysyłanie protestów do Centralnej Komisji Wyborczej w celu unieważnienia wyborów w tym mieście na stanowisko burmistrza.

Przypomnę, że już w pierwszej turze wygrał tam urzędujący dotychczas na stanowisku burmistrza Odessy Giennadij Truchanow, który zdobył 52% głosów, zaś kandydat popierany przez Saakaszwilego, Aleksander Borowik tylko 25,7% głosów.

Na Ukrainie planowane jest przeprowadzenie spontanicznej akcji protestu przeciwko blokadzie Krymu.

Na koniec kilka zdjęć:

Testy terenowe ukraińskiego wozu podwodnego „Dozór-B”.

I jeszcze kila aktualnych filmów:

***

Konferencja prasowa Komitetu Ocalenia Ukrainy w Moskwie- transmisja na żywo:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

122 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.10.2015r.- 251 dzień od nowego rozejmu.

 1. Skandal w Berdyczowie (obwód żytomierski). W jednej z tamtejszych szkół dzieci karmiono owsianką w której pływały…robaki. Poinformował o tym właściciel kancelarii prawnej, który odebrał swoją córkę ze szkoły, a ta poskarżył mu się ze jest głodna bo nie je tego co podają w szkolnej stołówce ponieważ można w tym znaleźć robaki. Po spotkaniu z innymi rodzicami okazało się ze ich dzieci także skarżyły sie na podobne przypadki. Okazało się także że nauczyciele zaalarmowani przez dzieci zbagatelizowali całą sprawę , a nawet wmawiali dzieciom że to nie robaki, a czosnek (!). Dlatego też mężczyzna skierował oficjalną skargę na zaistniałą sytuację do władz miejskich. Jak się okazało władze szkoły wiedziały że produkty spożywcze które użyto do przygotowywania dzieciom posiłków były „skażone”, a pomimo tego zdecydowały się je użyć…
  http://antifashist.com/item/ukraina-vozvrashhaetsya-v-evropu-zhitomirskih-shkolnikov-kormyat-supom-s-chervyami.html

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Jedyny aspekt, który nie budzi sporu jest tylko kwestia tego, że wybory w Donbasie muszą się odbywać pod nadzorem obserwatorów ODIHR.

  Czas może powołać własny odpowiednik ODIHR np. z przedstawicielami z BRISC bo po wyborach na Ukrainie ODiHR raczej się skompromitował….

  Polubione przez 10 ludzi

 3. „Chwała wielki Ukraińcom, którzy zapisali sie w historii świata!”, tak „pieją” codziennie media ukraińskie, a tymczasem w „realu”. W Kijowie rozkradziono dom w którym mieszkał konstruktor lotniczyIgor Sikorski, na którego ‚ukrainskość” 9co jest nieprawdą, jak zwykle zresztą) powołują się apologeci „samostijnej”…
  http://censor.net.ua/photo_news/358126/dom_aviakonstruktora_sikorskogo_v_tsentre_kieva_razrushaetsya_ukrali_daje_pamyatnuyu_dosku_gatsko_fotoreportaj

  Polubione przez 8 ludzi

 4. „Rosyjski dziennikarz” (członek Rosyjskiego Kongres Żydów) Matwiej Ganapolski, który od 1,5 roku pracuje na Ukrainie i dla ukraińskich mediów, wulgarnie i obelżywie zwyzywał podczas audycji radiowej słuchacza z Dniepropietrowska (!), który poparł działania Prezydenta Rosji;
  http://censor.net.ua/video_news/358192/idi_v_jopu_slyshish_menya_podonok_tvar_rossiyiskiyi_jurnalist_ganapolskiyi_emotsionalno_otreagiroval

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Odnaleziono prawdopodobnie kolejnego „dezertera z armii ukrainskiej”. W obwodzie donieckim, na terenach kontrolowanych przez siły prokijowskie odnaleziono ciało NN mężczyzny. Stopień rozkładu oraz to ze zostało „uszkodzone” przez dzikie zwierzęta, wskazuje że mogło tam leżeć co najmniej od kilku miesięcy. Jeden z mieszkańców pobliskiej miejscowości, zajmujący się handlem stwierdził ze może być to ciało „bojca ATO” ponieważ miał on na nogach niebieskie trampki, jakie kupowali u niego własnie „bojca ATO”…
  http://112.ua/kriminal/v-doneckoy-obl-v-lesopolose-nashli-telo-muzhchiny-267684.html
  „Ujawniają się”, ale do liczby 15.000 „dezerterów o których nie ma żadnych wiadomości” jeszcze sporo brakuje

  Polubione przez 9 ludzi

  • Kilka tygodni wcześniej kilkadziesiąt innych szczątków w podobnym stanie zachowania znaleziono w okolicach Debalczewa i lotniska, tak więc liczba „zaginionych” wynosi już tylko około 14900.

   Poza tym jak pamiętamy w okresie intensywnych walk równie intensywnie pracowały mobilne krematoria, więc po tych „zaginionych” nawet ślad genetyczny nie pozostał.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 8 ludzi

 6. Witam wieczorową porą – niemal jak z Barei… 🙂
  Kilka linków i przerzucam się do sąsiedniego wątku syryjskiego…

  W Użgorodzie dojrzewa lokalny „majdan”. Protestanci wdarli się do gabinetu niejakiego Moskala i żądają jego dymisji
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_19622%2Fall
  .http://cs627129.vk.me/v627129336/430a2/HRQW8JfAR1s.jpg
  .http://cs627129.vk.me/v627129932/1a7ef/ntNViVuBtSo.jpg
  .http://cs627129.vk.me/v627129790/1e640/j_-gwTypShQ.jpg
  .http://cs627129.vk.me/v627129857/1dc57/sJabsSCFGuw.jpg

  Szef Rady Krymu dostał wezwanie mogilizacyjne do kijowskiej armii oraz wezwanie do ukraińskiej prokuratury… Ciekawe kiedy takie wezwania dostanie sam WWP?
  https://russian.rt.com/article/126246

  Tekst krótki dla judeosceptycznych jako przerywnik. Rzecz idzie o opowiadaniu Biarritz którą napisał dawno temu niejaki John Retcliffe (1869). Interesujące a mało znane… http://barmalej000.livejournal.com/218691.html

  Z innego blogu mozna poczytać także interesujące rozważania na temat możliwych wariantów rozwoju sytuacji na UPAdlinie…
  http://cont.ws/post/140330
  Варианты будущего для Украины
  .http://cont.ws/uploads/pic/2015/10/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%82%D1%8B%20%D0%B1%D1%83%D0%B4%D1%83%D1%89%D0%B5%D0%B3%D0%BE%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B.jpg

  Co znaczy „eurointegracja” dla ukraińców?
  .https://youtu.be/hjvCbfIy-sg
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_19629%2Fall

  O agencie LNR w bandzie zbrojnej (batalionie) „Ajdar”
  http://riafan.ru/457835-kak-mgb-lnr-vnedrilo-agenta-v-aydar-i-predotvratilo-zakaznoe-ubiystvo/
  Как МГБ ЛНР внедрило агента в «Айдар» и предотвратило заказное убийство…
  .https://youtu.be/HtSsBd0qcZI
  Агент МГБ ЛНР внедрился в «Айдар» – предотвращено убийство и утечка информации

  Do LNR próbowała przedostać się grupa dywersyjna. Krótka informacja o tym…
  http://vognebroda.net/diversionnaya-gruppa-karateley-pytalas-proniknut-v-lnr

  O tym że kijowianom braknie gazu na zimę. Tym razem mówi ktoś kto się na tym zna czyli Pan Nowak
  http://vognebroda.net/ministr-energetiki-rf-ukraine-ne-hvatit-gaza-chtoby-perezhit-holodnuyu-zimu
  Министр энергетики РФ: Украине не хватит газа, чтобы пережить холодную зиму

  O SBU, sądach ukraińskich, biciu itd… Tekst rozpaczy…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_19647%2Fall

  Twarz majdanu
  .http://cs625517.vk.me/v625517092/50b93/C9r82_SDm8I.jpg
  чудесная страна майдания

  OT na temat białych plam w historii. Długie i interesujące na temat wojny rosyjsko-japońskiej
  .https://youtu.be/jUp8jp3pGXU
  К 110-летию окончания русско-японской войны.
  Писатель-публицист Дионис Каптарь о реальных причинах, ходе и результатах русско-японской войны 1904-1905 гг.

  Równie ciekawe choć także długie ale na temat Donbasu. Polecam!
  .https://youtu.be/bcYQPM-rnds
  ВАЖНО! Интервенция США: кто и зачем разрушает Донбасс?
  Документальный фильм, снятый журналистами Первого Республиканского канала и Министерством Государственной Безопасности ДНР. Фильм, в котором вы сможете увидеть реальные кадры интервенции США, подготовки диверсантов на секретных полигонах, а также трогательные истории граждан ДНР, пострадавших в ходе войны на Донбассе.

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Z cyklu „Żywoty wielkich Ukraińców’, czyli o tym jak „heroj” Iwan Franko przegrywał wybory pod koniec XIX wieku (do Sejmu Krajowego Galicji) bo jego „wyborcy”, czyli chłopi, sprzedawali swoje głosy za kiełbasę…
  http://zik.ua/ua/news/2015/05/15/ivan_franko_prograv_vybory_do_seymu_cherez_selyan_yaki_prodaly_golosy_za_kovbasu__istorychna_pravda_590170
  „Tradycja” na Ukrainie jak widać nie zanikła, podobnie jak nocne „rezanie” sąsiadów…

  Polubione przez 6 ludzi

 8. „Mogilizacja” na Ukrainie, czyli w dniu wczorajszym w Równem na dworcu zatrzymano mężczyznę, który groził że zdetonuje granaty. Okazał się nim mieszkaniec Drohobycza, zmobilizowany na początku sierpnia do armii ukraińskiej i wkrótce odesłany na ‚leczenie” (chyba do „psychiatryka”), skąd jednak uciekł. Zatrzymany był w stanie upojenia alkoholowego, a żadnych granatów przy nim nie znaleziono…
  http://112.ua/kriminal/v-rovno-zaderzhali-muzhchinu-ugrozhavshego-vzorvat-na-vokzale-granaty-267882.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Francja potwierdziła swój udział w „Nord Stream – 2”, powiedział dziennikarzom szef Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak, po spotkaniu z Minister Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii Francji Segolene Royal;
  http://rusvesna.su/economy/1446033758
  http://energetyka.defence24.pl/270134,francja-potwierdza-udzial-w-nord-stream-2
  I nie tylko Francja…
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wicekanclerz-gabriel-poparl-w-moskwie-projekt-nord-stream-2/nzb6xx
  „Solidurność europejska”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ankieta Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, dotycząca zachowania się obywateli Ukrainy w razie zbrojnej interwencji z zagranicy. I tak 28,6% respondentów wybrało opcję uczestniczenia w aktach oporu cywilnego (demonstracje, protesty, bojkoty, itp.), 23,8% oporu zbrojnego, 11% próbowałoby przedostać sie poza teren działań zbrojnych, 3,2% próbowałoby uciec za granicę, a 13,1% nie podjęłoby żadnych działań;
  http://telegraf.com.ua/ukraina/obshhestvo/2138051-kmis-ukraintsyi-vyibirayut-borbu-s-okkupatsiey-bez-oruzhiya.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. MACHNOWSZCZYZNA? Wspomniał już o tym @Brusek. Władze Republiki Donieckiej podały ze około 2.000 członków ukraińskich formacji zbrojnych wywodzących się z tzw. batalionów ochotniczych (m.in. „Azow” i „Dniepr”) „wyszło” spod kontroli władz wojskowych podległych rządowi kijowskiemu. Oddziały te zgrupowane zostały w miejscowościach Nowhordskie i Troickoje;
  http://ria.ru/world/20151028/1309597920.html#ixzz3pstkwb8B

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Rebelia” na Zakarpaciu. Dzisiaj w Użhorodzie tłum wdarł się do budynku administracji obwodowej i zażądał by gubernator Moskal napisał wniosek o rezygnację ze stanowiska. Protestujący chcą jutro o godz. 16:00 zwołać „narodowy wiec” przed budynkiem administracji obwodowej. Powodem zamieszek są wyniki wyborów, które część mieszkańców uznała za sfałszowane;
  http://www.mukachevo.net/ua/News/view/134552
  .https://www.youtube.com/watch?v=5RkO_MiBwHc

  Polubione przez 3 ludzi

  • Do podobnych wydarzeń może dojść w Pawłohradzie (obwód dniepropetrowski), gdzie nie dopuszczono do drugiej tury wyborów (oficjalnie miasto ma za mało mieszkańców, poniżej 90.000) na burmistrza. Poszkodowanym w tej sytuacji jest „weteran ATO” zwany „tytanowym Jacksonem”, z powodu tytanowej płytki w głowie, jaka mu wstawiono po tym jak został ciężko ranny w głowę. W pierwszej turze zajął on drugie miejsce, a po tym jak dowiedział się że drugiej tury nie będzie, ogłosił że „nigdy nie wycofywał się podczas walki i teraz tez nie ustąpi”…
   http://lb.ua/news/2015/10/28/319482_tsik_pustil_izvestnogo_boytsa_ato.html

   Polubione przez 3 ludzi

   • I słusznie,że go nie wybrali. Jak ma w głowie tytanową płytkę, to musi być „Rusek”. Bo co prawda tytan wydobywa się w wielu miejscach na świecie, ale tylko „Ruskie” mają opracowaną wysoką technologię jego obróbki 🙂

    Polubione przez 3 ludzi

 13. Na dobranoc do przemyślenia małe OT na temat wyborów w Polsce (wszelkich)
  „Kandydaci z minimalnym poparciem, którzy weszli do Sejmu. Wystarczyło 1011 głosów”
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kandydaci-z-minimalnym-poparciem-ktorzy-weszli-do-sejmu-wystarczylo-1011-glosow/lj411m
  I jak się ma to do zapisanej w Konstytucji zasad – wybory bezpośrednie.
  Tym kończę na dzisiaj, życząc dobrej nocy.

  I jeszcze piosenka na dobranoc.
  .https://www.youtube.com/watch?v=4ngEY_HJuVk

  Polubione przez 4 ludzi

 14. WItam z rana takim małym podsumowaniem wczorajszego dnia – miałem to wkleić do odpowiedniego postu. Ale jak post czytałem to nie mogłem znaleźć obrazka a teraz mam obrazek ale nie znajduję tego wpisu…
  Prosze sobie dopasować samemu! 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.