Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2015r.- 252 dzień od nowego rozejmu.


Podczas obrad IV Komitetu ONZ ds. politycznych i dekolonizacji, przedstawiciel Ukrainy Igor Piwowarow podziękował wszystkim „niezależnym i bezstronnym dziennikarzom, którzy sprawili, że możliwe jest rozróżnienie pomiędzy prawdą a kłamstwem, stworzonym przez propagandę poszczególnych krajów” na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

„Moja delegacja chciałaby zaapelować do państw członkowskich, aby kontynuowany był rozwój instrumentów międzynarodowych mających na celu przeciwdziałanie propagandzie, aby ochronić w ten sposób nasze społeczeństwo przed wojną informatyczną na szczeblu państwowym, jak i również przed innymi działaniami służącymi zaspokojeniu niektórym liderom geopolitycznym ich niezdrowych apetytów”- powiedział na posiedzeniu IV Komitetu ONZ Igor Piwowarow.

Igor Piwowarow dodał, że wszyscy uczestnicy spotkania zdają sobie dobrze sprawę o jakie państwo tu chodzi:

„Kraj ten wynalazł nowy rodzaj walki- tzw. ‚wojnę hybrydową’, w którym kontrolowane przez to państwo kanały telewizyjne, prasa i tysiące najemnych botów internetowych, uzbrojonych wrogów bez znaków rozpoznawczych, stanowią ogromne zagrożenie dla tego, o czym tu mówimy i do obrony czego została powołana ONZ”

W związku z tym, że wg. Igora Piwowarowa; „ONZ powinna stać się przyczółkiem międzynarodowego bezpieczeństwa informacji” przedstawiciel Ukrainy zaapelował aby „organizacja ta określiła, nazwała i ukarała tych, którzy reanimują martwego ducha zimnej wojny”.

Jak z tego można zrozumieć;  ukraińskim władzom już nie wystarcza wprowadzona bardzo szczelna cenzura na terenie ich kraju, bo teraz Kijów również chciałby aby ona obowiązywała w skali globalnej, chroniąc w ten sposób przenikanie do międzynarodowej opinii publicznej informacji o prawdziwej sytuacji jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie jak i panującym tam bezprawiu i zbrodniach wojennych jakich ona dopuściła się wobec części swojego społeczeństwa.

Taka postawa nie jest już śmieszna, pomimo tego, że została upubliczniona przy pomocy forum ONZ, gdyż pokazuje ona sposób myślenia i pojmowania rzeczywistości przez liderów obecnej ekipy politycznej jaka obecnie rządzi na Ukrainie, a ta postawa nijak się ma do deklarowanego przestrzegania standardów demokracji, tylko wprost przeciwnie; prostą drogą zamierza w kierunku państwa totalitarnego. I do tego jeszcze chce w tym celu wykorzystać ONZ.

Czy nadal więc, z uporem maniaka światowe media i przywódcy polityczni wiodących państw zachodnich, będą twierdzić, że Ukraina poszła drogą demokracji i wszystko co się tam obecnie dzieje spełnia jej wymogi?

Jak sądzę, czas gdy okaże się już, że „król jest nagi”, będzie momentem, gdy już będzie za późno, podobnie jak to miało miejsce ponad osiemdziesiąt lat temu w Niemczech.

Czy do tego ponownie zmierzają globalni gracze, aby ludzkość zapłaciła wysoką cenę za ich uronienia i chore kalkulacje?

Czas na przebudzenie się jeszcze jest, ale płynie on nieubłaganie, więc kiedyś dojdziemy do takiego punktu, gdy już okaże się, że jest za późno na jakąkolwiek sensowną reakcję mającą zapobiec temu, co w tym przypadku stanie się nieuchronne.

Europa, Europejczycy, w tym również Polska, dotknięci tragiczną traumą dwóch wojen światowych, muszą zdać sobie sprawę z tego czym się kończy podobna polityka, jaką obecnie prowadzi się wobec Ukrainy.

Dlatego dziś nie jest już czas na słuchanie chorych urojeń przedstawicieli kijowskiego reżymu, tylko jest to ostatni moment, aby podjąć poważną kurację mającą na celu uleczenia tego chorego człowieka Europy, bo później będzie już za późno. Co w przypadku Polski jest najbardziej istotne, ze względu na żyjącą w naszym kraju liczną mniejszość ukraińską, nienawidzącą nas za swoje urojone krzywdy historyczne, ze względu na wspólną granicę oraz mniejszość polską zamieszkującą jeszcze Ukrainę.

Te wszystkie czynniki powinny spowodować przewartościowanie polityki polskich władz  wobec Ukrainy, która ze spolegliwej i popierającej bezwarunkowo wszystko co tam się obecnie złego dzieje, powinna przybrać wyraz zdecydowanej walki o prawdę historyczną co należy się oddaniu należnej pamięci i czci naszym zamordowanym na Kresach Wschodnich rodakom oraz wpierania działań Kijowa pod warunkiem, że zaczną one iść drogą faktycznej demokratyzacji kraju, anie odwrotną, czego chociażby przykładem są słowa ukraińskiego przedstawiciela w ONZ zacytowane tu powyżej.

Tylko, czy droga taka jest jeszcze możliwa i czy nasze władze zechcą ją realizować?

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostatnia doba w Donbasie upłynęła spokojnie i żaden znaczniejszy incydent nie zakłócił warunków zawieszenia broni, poza tym, że w końcu po czterech dniach ostrzału- czyli wczoraj- obserwatorzy ze Specjalnej Misji Monitoringu OBWE zdołali zauważyć wreszcie wzrost aktywności militarnej ukraińskiego wojska w rejonie donieckiego lotniska oraz miejscowości Spartakus. Może ten fakt zadecydował, że w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze zaprzestali tak jawnych prowokacji i prowadzenia ostrzału w tym rejonie?

Pomimo to doszło w rejonie Doniecka 12 razy do naruszenia przez ukraińskich żołnierzy warunków zawieszenia broni. A więc nadal dochodzi do ostrzału na teren lotniska oraz obrzeży miejscowości Spartakus, które to ostrzały prowadzone są z kierunku Awdiejewki i Opytnoje. Jednak intensywność ostrzału w porównaniu z kilkoma ostatnimi dniami zaczyna powoli zmniejszać się.

W Doniecku planuje się uruchomić zegar na poczcie głównej, który przed wojną był jednym z symboli miasta:

W dniu dzisiejszym po południu na drodze prowadzącej do miejscowości Szczastie ma dojść do wymiany jeńców w formule 9 do 11, z tego dziewięć osób zostanie wydanych przez stronę ukraińską, a 11 przekażą powstańcy. Stronie ukraińskiej zostanie wydanych 4 żołnierzy z 81 i 30 brygady oraz 7 członków batalionu „Ajdar”.

Przypomnę, że strona ukraińska nadal przetrzymuje 1353 osoby w większości cywilów podejrzewanych o separatyzm lub sprzyjanie mu.

Dziś o godzinie 04:00 czasu moskiewskiego w pobliże granicy rosyjsko-ukraińskiej przybył 43 konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla ludności Donbasu. Łącznie konwój liczy ponad 100 ciężarówek, które wiozą 1,1 tysięcy ton darów, z tego dla DRL 730 ton żywności i leków.

***

Rzecznik Sztabu Generalnego ukraińskich sił zbrojnych, Władysław Selezniew zaprzeczył jakoby, około 2 tysięcy żołnierzy wymknęło się spod władzy dowództwa w Kijowie:

„Ta informacja nie została potwierdzona, i to jest jasne (…) Trzy dni temu, Eduard Basurin poinformował, że wzmocniliśmy nasze siły, które zostały skierowane w rejon Marinki i Awdiejewki, ale te informacje nie zostały później potwierdzone…Tak więc i ta wypowiedź Basurina jest tego samego typu- wymusza sytuację stwarzając warunki do ewentualnych prowokacyjnych działań ze strony rozdrażnionych żołnierzy”.

Według informacji przekazanej przez ukraiński portal internetowy „Сегодня„, w rejonie równieńskim wybrano do jednej z rad obwodowych nieżyjącą osobę, która jednocześnie wygrała wybory:

„Bardzo kuriozalny przypadek miał miejsce podczas wyborów samorządowych w obwodzie sarnieńskim w regionie rówieńskim. Na radnego wybrano martwą duszę. Kandydat partii „Ojczyzna” Iwan Totowickij umarł pięć dni przed wyborami. Ale na kartkach do głosowania fakt ten nie został uwzględniony. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że kandydat ten został wybrany większością głosów (…) Pogrzeb kandydata miał miejsce trzy dni przed wyborami, ale nadal pozostał on na liście umieszczony jako kandydat. Wyjaśniono, że w ten sposób chciano oddać ostatni hołd zmarłemu”– napisano na portalu „Сегодня„.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck Państwowy Teatr Opery i Baletu- przedpremierowy spektakl opery „Bal Maskowy”  Giuseppe Verdiego. Oficjalna premiera w jutro 30 października.

I jeszcze trochę aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

99 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2015r.- 252 dzień od nowego rozejmu.

 1. WItam i dziekując, krótko i z doskoku…
  trochę historii?

  Poroszenko na Krymie…
  http://news-segodnia.ru/kak-rvali-poroshenko-i-gnali-do-vokzal/

  Jak społeczeństwo pognało majdaniarzy z Ługańska. To można oglądać na okrągło…
  .https://youtu.be/wh6CebmfqWQ

  .https://youtu.be/lGotRvdXCbc
  FIlm Grahama o „bojcu z Ajdara”

  O sądownictwie na UPAdlinie .https://youtu.be/6_OiYcg6uAs
  Адвокаты протестовали в Киеве под СИЗО
  „Адвокат? Пустое место!” – такие слова сегодня услышали журналисты от известных защитников. Они говорили об отношении в судах к адвокатам. Люди с сорокалетним стажем работы считают, что сегодня в стране – произвол судей и прокуроров. Ходатайства, запросы, жалобы от адвокатов судьи часто игнорируют. Протест под СИЗО – акция предупредительная. Прежде всего против бесчеловечного отношения к тем, кто за решеткой томится без обвинения по нескольку лет в ужасных условиях. Среди клиентов адвокатов – немало больных людей, на них Государственная Пенитенциарная служба выделяет по 74 копейки в месяц на лекарства. Адвокатам приходится простаивать в коридорах в ожидании клиентов по несколько часов. Именно поэтому защитники выдвигают еще одно требование – связи с клиентами через Интернет. Репортаж с акции протеста корреспондента ГолосUA Ксении Кирсановой.

  .https://youtu.be/XScuOGaXMtY
  Opowiadanie o przezyciach w obozie koncentracyjnym nacgwardii

  .http://www.youtube.com/watch?v=DT61HLj3f6A
  O „walkach o bursztyn” na Wołyniu

  Rosja w niedalekiej przyszłości może pogrążyć Polskę, która stanie się samotna i izolowaną wyspą rusofobii na mapie świata
  Россия может стать страной, определяющей ближайшее будущее Польши и ее перспективы в отношениях с ЕС, пишет Christian Science Monitor. Немногие государства готовы придерживаться агрессивной линии польских властей в отношении Москвы. Польша может превратиться в изолированный остров: http://ria.ru/world/20151028/1309410603.html

  .https://youtu.be/nBP3FvZsTrw
  28.10.15 В гробу мы видели ваши ценности – митинг в поддержку РФ и Сирии под посольством США

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_19670%2Fall
  Podobno wszyscy ukraińscy oligarchowie handlują i współpracują z Krymem, prócz jednego Beni…

  .http://www.youtube.com/watch?v=p5EXDqcFLaU
  Нацизм, спустя многие десятилетия, вернулся на Донбасс, – ветераны ВОВ

  .https://youtu.be/1gDtN8rhqXY
  Jak rozpoznać kłamstwo?

  .https://youtu.be/j0nj6OqpF38
  O SBU i 5-cio latkach… Co ma jedno do drugiego? Wyżej…

  .http://cs622717.vk.me/v622717962/500aa/-gGxgql0r0Y.jpg
  Nowy szef bandy zbrojnej „Charków”

  OT? Chyba nie?
  http://ok.ru/video/22174239271
  Варварство. Муса Джалиль

  Po polsku:
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=36208
  Prawica do równowagi potrzebuje wroga! Kto dostąpi zaszczytu?

  Polubione przez 10 ludzi

 2. Media ukrainskie podały że „Energoatom”, państwowa spółka która jest operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie, „Turboatom”, m.in. producent turbin dla elektrowni jądrowych oraz amerykańska spółka „Holtec International” podpisały memorandum w sprawie stworzenia na Ukrainie składowiska dla zużytego paliwa jądrowego;
  http://mignews.com.ua/ukraine/7565204.html

  Polubione przez 9 ludzi

   • Prawdopodobnie :/ Był projekt stworzenia w rach kopuły nad byłą elektrownia w Czarnobylu składowiska odpadów promieniotwórczych, ale z powodu opóźnień nad pracami plan nie mógł być zrealizowany.
    innym miejscem gdzie składowane są niebezpieczne substancje są byłe kopalnie. Kłopot jest taki, że w/w miejsca muszą być pilnowane i … osuszane przez pompy ( ryzyko skażenia).

    Polubione przez 10 ludzi

 3. USA:
  .https://youtu.be/ZZYIm1EmZls
  Коп застрелил юношу на первом свидании (США)
  Chłopak był na randce z dziewczyną. Wjechał w jego auto samochód policji a reszta jak widać. Dwa strzały, śmierć na miejscu.

  Długaśnie o MH17 http://ss69100.livejournal.com/2484908.html

  .https://youtu.be/lJGBVw3GlyU
  O przestępstwach wojennych kolejny film

  Ogólnie mówiąc o kolei na DOnbasie…
  http://www.rg.ru/2015/10/29/dnr.html
  .http://cdnimg.rg.ru/pril/article/118/14/60/6816_1.gif

  O kopaniu rowów czyli okopów
  Куб земли на четверых за три часа! В ВСУ служат дистрофики? | Насправді
  http://naiusha.livejournal.com/885931.html

  Szwecja: w obawie przed reakcjami społeczeństwa utajnia się miejsca pobytu kolonistów
  https://russian.rt.com/inotv/2015-10-29/SHveciya-zasekretit-adresa-bezhencev-iz-za

  Mem .http://cs624331.vk.me/v624331901/4fc19/QFITiyIkTEU.jpg

  http://amdn.news/news/sobytiia-na-ukrainie/2015/10/23/rt-snial-ubieghaiushchiegho-snaipiera-iz-chisla-mirnykh-diemonstrantov-v-kiievie-1
  RT снял убегающего снайпера из числа „мирных демонстрантов” в Киеве
  .https://youtu.be/rkXD3hmV6yM

  Kijów uwolnił 8 (tylko)
  http://dnr24.com/main/14900-v-ramkah-obmena-kiev-osvobodil-vosem-plennyh-opolchencev-dnr-morozova.html
  Mem odnośny bez kropki

  Kolejna zasadzka na Poroszenkę
  .http://cs629213.vk.me/v629213862/18e98/IgJ00_SJeQ8.jpg

  Mem bez komentarza
  .http://cs624929.vk.me/v624929647/52bcb/x8PWBfvb6u8.jpg

  Polubione przez 9 ludzi

 4. Brusku i co Ty na to?

  Wiele ciekawych informacji znajduje się na blogu Bruska poniektórym znanego jako Adnovum z Neon24
  Informacje uzupełniane są każdego dnia i po za skrótem informacji zawierają mapki sytuacyjne, filmy, linki, zdjęcia https://adnovumteam.wordpress.com

  Nie wiesz kto już od jakiegoś czasu rozsiewa te fałszywe i bardzo uderzające w moje dobra informacje?

  Mam gorącą prośbę o prostowanie tego typu insynuacji.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

  • PS
   Przeczytałem jeszcze raz – wygląda na to, że ktoś mnie bardzo dowartościowuje nie mając pojęcia że AdNovum i ja to dwa różne byty i osoby! 🙂
   Ale podobno kiedyś się mówiło że „nie ważne jak mówią, źle czy dobrze – wążne że mówią” 😀
   Reklama – dźwignią handlu! 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

  • Ło matko! Służby wzięły się za reklamę prawdy!

   Gratuluję Panom AdNovum i Bruskowi wysokiej, jak wnioskuję po tej zacytowanej informacji – pozycji w rankingu notowań służb odpowiedzialnych za właściwy kierunek propagandy.

   W sytuacji, gdy prawda jest niebezpieczna czy niewygodna (wiadomo dla kogo), gdy niebezpieczna jest analiza wydarzeń i wyciąganie wniosków z informacji, należy doprowadzić do skłócenia liderów i czytelników bloga oraz wywołać zamęt na tym blogu. Metody jak widać – zawsze te same. Prymitywne.

   Ale nic z tego panie i panowie na etatach opłacanych z naszej pracy i emerytur! Prawda zawsze zwycięża (motto tego bloga) i nie uda wam się zatrzymać tego procesu ani tym bardziej wywołać tu nawet drobnego zamieszania. Tu jest Polska, nie Ukraina.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Przeczytałam dyskusję w powyższej kwestii w temacie dot. Syrii.
    Zrobiło się nieco bałaganu w dyskusji o istotnych dla nas sprawach, kopiuję więc fragment komentarza, który zamieściłam w wątku o Syrii, ponieważ uważam, że w naszym wspólnym interesie jest niebagatelizowanie problemu.

    „Czytając Państwa dyskusję dochodzę do wniosku, że rozpoczęto akcję mającą na celu dezintegrację tego bloga i całego środowiska z nim związanego – również osób, które nie komentują ale wyłącznie czytają. Chodzi m. in. o to, aby stworzyć wrażenie, że tu ma miejsce jakaś walka między Autorem i pozostałymi. Cel to zdewaluowanie tego bloga a tym samym informacji tu podawanych, zniechęcenie do czytania codziennych relacji AdNovum itp.

    Szkoda, że nie podał Pan adresów stron, na których pojawiła się cytowana informacja. Autor tej informacji powołując się na Neon24 udowadnia, że śledzi Pana blog od dawna. Należy spodziewać się więc następnych ataków i prowokacji. Jeżeli po kilkumiesięcznej przerwie rozpoczęto kolejną akcję, to na pewno będzie ona kontynuowana. Zapewne będą intrygi w celu wyeliminowania aktywnych komentatorów bloga, tak aby pozostał Pan sam na placu boju, bez odzewu ze strony czytelników.

    Jeśli można, to proponuję, aby w przypadku nowych zaistniałych faktów ewentualna dyskusja była prowadzona w części Pana bloga dot. Ukrainy. Pozwoli to uniknąć czytelnikowi pominięcia istotnych spraw. „

    Polubione przez 2 ludzi

 5. „Nowa europejska policja” na Ukrainie, tym razem w „działaniu” we Lwowie, gdzie na ‚wylocie” znalazło się pięcioro policjantów po bójce z ochroną w jednym z klubów. O całym wydarzeniu poinformował „główny policmajster Lwowa’ Zozulja, znany m.in. z tego że, „palił trawkę, ale się nie zaciągał”…
  http://zaxid.net/news/showNews.do?u_lvovi_zvilnyat_pyatoh_politseyskih_za_biyku_u_nichnomu_klubi&objectId=1371040

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Anton Heraszczenko, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy oraz doradca szefa MSW Ukrainy, pochwalił się swoim „kompanem”, który wystąpił w „nowym policyjnym uniformie”;
  .http://ic.pics.livejournal.com/nikolay_pl/66892604/86749/86749_600.jpg
  Dla przypomnienia, na zdjęciu Wadim Trojan, obecnie naczelnik policji w Kijowie, „weteran ATO”, były zastępca „fuhrera” Andrija Biłeckiego z Sonderkommando „Azov”…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. UWAGA SZAJBA!!!! Czyli „Putin zakończy czystkę w Syrii, a potem wspólnie z armia Iranu wkroczy na Ukrainę, rakiety w Kijów już zostały wycelowane”. Cóż napisać? Chyba tylko to, że już komuś na Ukrainie jedna z ‚wycelowanych” rakiet spadła na łeb…
  http://osp-ua.info/Pro-Contra/52961-putin-zakonchit-zachistku-sirii-a-potom-vmeste-s-armiey-irana-voydet-v-ukrainu-rakety-na-kiev-uzhe-n.html

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Obszerny wywiad z liderem Republiki Donieckiej Aleksandrem Zacharczenką, m.in. o „demokratycznych i dobrze zorganizowanych” (wg OBWE) wyborach na Ukrainie. Zacharczenko wypowiedział się także w sprawie przeprowadzanej w republice nacjonalizacji majątku ukraińskich oligarchów i oskarżył powiązane z nimi firmy prywatne o przeprowadzenie „sabotażu’ w systemie grzewczym;
  http://gazeta-dnr.ru/?p=8052

  Polubione przez 8 ludzi

 9. Dzień jak co dzień, czyli kolejne podwyzki na Ukrainie. Tym razem koleje ukraińskie od 1 stycznia 2016 roku podnoszą opłaty za przewozy towarowe, o 15 % ,z wyjątkiem przewozów węgla za które opłata wzrośnie „tylko” o 5 %. I uwaga, zapowiedziano juz kolejne podwyżki, w lipcu 2016 roku…
  http://economics.unian.net/transport/1167985-ukrzaliznyitsya-hochet-povyisit-tarif-na-gruzoperevozki-na-15-s-yanvarya-2016-goda.html

  Polubione przez 7 ludzi

 10. Z defence24
  Ukraina pragnie całkowicie zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu w 2016 roku.
  http://energetyka.defence24.pl/270282,w-2016-ukraina-zamierza-zrezygnowac-z-rosyjskiego-gazu
  „Projekt gazociągu „Nord Stream 2” ma charakter kluczowy dla Niemiec. Konieczne jest ograniczenie możliwości ingerencji z zewnątrz w jego realizację” – powiedział wicekanclerz Niemiec, Sigmar Gabriel, na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
  http://energetyka.defence24.pl/270203,niemcy-ograniczymy-zewnetrzne-naciski-na-nord-stream-2
  USA planują sprzedać olbrzymie ilości ropy naftowej ze swoich rezerw strategicznych (Strategic Petroleum Reserve) w okresie od 2018 do 2025 roku (zagrać na obniżenie ceny ropy naftowej).
  http://energetyka.defence24.pl/270214,usa-sprzedaz-ropy-z-rezerw-strategicznych
  Paweł Kost, członek Rady Ekspertów Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Rozbrojeniem w Kijowie twierdzi, e Ukraina jest dobrze przygotowana do zimy.
  http://energetyka.defence24.pl/270221,ukraina-dobrze-przygotowana-do-zimy

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Ukraina padłą ofiara kolejnych ‚sankcji”, tym raze UE zakazała sprowadzania z tego kraju wyrobów cukierniczych zawierających orzechy. Powodem ‚sankcji” jest jak się okazuje ślamazarność władz ukraińskich które nie potrafiły na czas przedstawić UE wymaganych przez nia certyfikatów zgodności…
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2015/10/29/7040088/
  I tak ukraińscy przedsiębiorcy padli ofiara „represji” UE, które są wynikiem działań rządu w Kijowie. Oby tak dalej!

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.