Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2015r.- 253 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajsza wymiana jeńców.

„Rosja nie zaakceptowała warunków restrukturyzacji zadłużenia Ukrainy przedstawionych przez Kijów”– taką informację przekazało ukraińskie Ministerstwo Finasów.

„Warunki restrukturyzacji zadłużenia zostały określone dla 13 serii euroobligacji w emisji publicznej gwarantowanych przez rząd na spotkaniu wierzycieli w dniu 14 października 2015 roku. Tam też jedynie nie ustalono warunków restrukturalizacji długu dla serii pożyczki państwowej w wysokości 3 mld dolarów z zapadalnością w grudniu 2015 roku. W związku z brakiem porozumienia posiadacz tych obligacji nie będzie mógł uzyskać nowych papierów dłużnych od Ukrainy”– napisano w dalszej części oświadczenia ukraińskiego Ministerstwa Finansów.

Tłumacząc tą sytuację można ją zrozumieć w następujący sposób:

Po pierwsze; Rosja nie zgodziła się na wymianę posiadanych przez siebie papierów dłużnych wyemitowanych jako euroobligacje przez ukraiński rząd, o wartości 3 mld dolarów, tylko zażądała w dniu ich zapadalności- czyli pod koniec tego roku- wykupienia ich przez stronę ukraińską.

Po drugie; ukraińskie MF zaproponowało na warunkach dyktatu, przyjęcie przez Rosję w zamian starego zobowiązania nowych obligacji na gwarantowaną emisją poprzednich sumę 3 mld dolarów.

Czego to dowodzi?

Dowodzi to tego, że kijowskie władze nie wywiązują się ze swoich międzynarodowych zobowiązań finansowych, co jest spowodowane brakiem odpowiednich środków na wykup tych zobowiązań.

Z drugiej strony taka sytuacja oznacza, że praktycznie rzecz biorąc Ukraina zbankrutowała, bo nie ma środków na pokrycie swoich zobowiązań finansowych.

Zobaczymy teraz jaka będzie reakcja światowych instytucji finansowych na taką sytuację, czy zechcą one nadal zawierać jakiekolwiek umowy finansowe z władzami ukraińskimi czy też nie.

***

Na tym kończąc, tym razem krótki wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po ostatniej eskalacji przez ukraińskich żołnierzy napięcia na linii frontu w okolicy donieckiego lotniska, w dniu wczorajszym po interwencji obserwatorów

Wczoraj, jak wcześniej było zapowiadane, doszło pod miejscowością Szczastie do wymiany jeńców. Strona ukraińska przekazała 11 osób, w tym 7 z terenu DRL i 4 z ŁRL. Tak więc nastąpiła zmiana wobec wcześniej pojawiających się na ten temat przecieków, że miało zostać zwolnionych 11 jeńców ukraińskich w zamian za 9 powstańców.

Natomiast przedstawiciele władz zbuntowanych republik pod nadzorem Darii Morozowej przekazali stronie ukraińskiej dziewięciu jeńców.

Według informacji przekazanych przez rzecznika władz DRL, w rękach ukraińskich znajduje się nadal 458 powstańców, 563 więźniów politycznych i 199 cywilów, którzy nie mają związku z prowadzonymi walkami.

Wymiana jeńców w tej formule oznacza nieformalne uznanie prawa do amnestii przez kijowskie władze dla osób uczestniczących w czynnej walce.

Poniżej relacja filmowa dokumentująca przybycie do Doniecka 43 konwoju z rosyjską pomocą humanitarną:

***

Wczoraj około godziny 19:30 na terenie magazynów z amunicją mieszczących się w miejscowości Swatowo w części obwodu ługańskiego znajdującego się pod kontrolą ukraińskich sił zbrojnych, wybuchł pożar, który następnie doprowadził do niekontrolowanych eksplozji zgromadzonej tam 3,5 ton amunicji. Pożar rozprzestrzenił się na powierzchni 300×300 metrów i był nie do opanowania przez straż pożarną. Na skutek tego pożaru kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju amunicji do broni ciężkiej nie trafi już na front. Natomiast w wyniku eksplozji pocisków ciężkiej artylerii w samym Swatowie zostało uszkodzonych wg. wstępnych danych około 35 różnego rodzaju budynków. Nie ma dotychczas informacji o ofiarach wśród przebywających w rejonie magazynów żołnierzy, ale jak sądząc po promieniu rażenia wybuchających pocisków artyleryjskich, straty musiały być znaczne. Dodam, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w rejonu katastrofy ewakuowano do pobliskiego Kreminna. Pomimo tego pięciu cywilów zostało rannych, a jedna kobieta zginęła. Jak podają oficjalne czynniki wśród żołnierzy było tylko czterech rannych :

W związku z brakiem zgodności przepisów sanitarno-epidemiologicznych władze UE zakazały importu wyrobów cukierniczych zawierających orzechy produkowanych przez firmę należącą do ukraińskiego prezydenta Perta Poroszenki „Roshen”.

Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksander Turczynow odniósł się na swojej stronie na Facebooku do sytuacji jaka ma miejsce w moskiewskiej Biblioteki Literatury Ukraińskiej, gdzie nakazano wycofanie książek zawierających treści faszystowskie i zakłamujących historię wydanych przez ukraińskie drukarnie.

Porównał on tą sytuację do nazistowskich Niemiec, gdy palono na stosach zakazaną literaturę.

Zapomniał przy tym Turczynow odnieść się do tego co się obecnie dziej na Ukrainie, gdzie pomijając, że wszelkie treści, programy telewizyjne i prasa rosyjska jest zakazana na terenie tego kraju, ale nawet ludzie którzy otwarcie popierają Rosję znaleźli się na indeksie osób wrogich ukraińskim interesom państwowym. Oczywiście zapomniał też o niszczeniu pomników i odsowietyzowaniu nazw miast, ulicy, placów i instytucji, które znajdują się na terenie kontrolowanym przez kijowskie władze.

Jak sądzę, taka postawa ukraińskich władz, jest bardziej bliska temu co się działo w latach trzydziestych w hitlerowskiej III Rzeszy.

https://web.facebook.com/oleksandr.turchynov/?fref=nf

Była premier Ukrainy, a obecnie liderka partii „Ojczyzna” Julia Tymoszenko oskarżyła władze o dokonanie licznych oszustw w trakcie ostatnich wyborów samorządowych jakie miały miejsce w niedzielę na Ukrainie:

„Stwierdziliśmy fakt masowych fałszerstw wyborczych praktycznie na całym terytorium Ukrainy: zamianę protokołów, przerabianie liczb, to wszystko działo się pod nadzorem obecnego rządu. Biuro Prokuratora Generalnego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, wszyscy są w to zamieszani”– ujawniła na wczorajszej konferencji prasowej Julia Tymoszenko.

Na koniec kilka zdjęć:

https://translate.google.pl/translate?hl=en&sl=ru&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fdnr-news.com%2F

Wczorajsza wymiana jeńców.

http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-10/1446188435_dsc_03721.jpg%5D

Zniszczone wczoraj w nocy, w wyniku eksplozji amunicji w płonących magazynach wojskowych, domy w miejscowości Swatowo.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa udaremniła kolejny już raz przemyt „sała” z Ukrainy do Rosji.

I jeszcze trochę aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

135 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2015r.- 253 dzień od nowego rozejmu.

 1. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. W jednej ze wsi na ukraińskim Podkarpaciu miejscowa komisja wyborcza uznała za głos ważny i dodatkowo popierający kandydata (!) kartę na której wyborca napisał wyraz „Ch.j” 🙂 Dzięki temu ów kandydat wygrał i zdobył miejsce w miejscowym samorządzie…
  https://golospravdy.com/nadpis-x-j-v-byulletene-pozvolila-kandidatu-vyigrat-vybory/
  U nas się mówi „wygrał o włos”, a na Ukrainie”wygrał o jednego ch..” 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W Kijowie odbedzie się druga tura wyborów na stanowisko burmistrza ponieważ obecny burmistrz Kliczko, nie zdobył wymaganej większości głosów (ponad 50 %), a tylko 40,5%. Jego kontrkandydatem będzie „ultranacjonalista ukraiński” z „Prawego Sektora” Borisław Bereza (8,84%), przeciwko któremu toczy się postępowanie karne o to że posługuje się sfałszowanym dyplomem uczelni wyższej oraz że tak naprawdę jest obywatelem Izraela, Baruchem Blacherem…
  http://112.ua/vybory/po-rezultatam-obrabotki-100-protokolov-na-vyborah-mera-kieva-lidiruet-klichko-268671.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Ukraina walczy z drugim wrogiem; korupcją”, autorka Anne Applebaum, Złośliwi twierdzą że od 16 listopada 2007 do 22 września 2014 pełniąca obowiązki Ministra Spraw zagranicznych RP (oficjalnie piastował je „mąż swojej żony” czyli Radosław ‚Radek” Sikorski)…
  https://www.washingtonpost.com/opinions/ukraines-war-on-two-fronts/2015/10/29/64647760-7e40-11e5-afce-2afd1d3eb896_story.html
  Nie mogłem się powstrzymać…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.