Wojna domowa na Ukrainie 3.11.2015r.- 257 dzień od nowego rozejmu.


Odessa Kulikowe Pole- kilkadziesiąt osób oddało hołd pamięci zamordowanym, przez ukraińskich nacjonalistów w Domu Związków Zawodowych 2 maja 2014 roku, działaczom antymajdanu.

„Najbardziej przeraża mnie to, że w dziwnym wirtualnym świecie polscy i ukraińscy nacjonaliści zachowują się praktycznie tak samo”- napisał w swoim artykule opublikowanym na łamach „The Huffington Post” Nicolas Kozloff.

Oczywiście taki wniosek jest bardzo dużym uproszczeniem, bo nie wszystkie środowiska polskie- w potocznym rozumieniu postrzegane jako „nacjonalistyczne” – zachowują się podobnie jak ich ukraińscy odpowiednicy. Natomiast jakaś ogłupiona ekstrema, szczególnie powiązana z ukraińską mniejszością narodową, czy też będąca pod jej bezpośrednim wpływem, takie lustrzane podobieństwo (co w tym sensie jest zrozumiałe) wykazuje.

Ogniwem łączącym te podobieństwa są zaś; ślepa, bezrozumna i bezrefleksyjna rusofobia, która oparta na nienawiści odbiera zdolność wyciągania wniosków i dokonania obiektywnych politycznych analiz opartych na dialogu i dyskusji.

Gdyby tylko problem ten dotyczył jakiejś patologicznej ekstremy to można by było przejść nad tym do porządku dziennego i nie zawracać nim sobie głowy, ale niestety dotyczy on elit politycznych, środowisk opiniotwórczych oraz w dużej mierze ludzi uważających się za wykształconych.

A że tak właśnie nie jest, dowodem jest bezwarunkowe poparcie udzielone przez elity polskiej sceny politycznej i usłużne im zawsze media dla obecnego obozu politycznego w Kijowie, który jawnie gloryfikuje ideologię skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego znanego jako banderyzm.

Jeśli więc- jak pisze autor wspomnianego wyżej artykułu- gdy na zadawane przez niego niewygodne pytania, tak po stronie polskich jak i ukraińskich rozmówców, dostaje zawsze jedną odpowiedź, że jest agentem Putina finansowanym przez Kreml, to wnioski nasuwają się właśnie takie a nie inne, iż „polscy i ukraińscy nacjonaliści zachowują się praktycznie tak samo”.

Czy taka opinia wyciągana tylko na podstawie komentarzy w świecie wirtualnym i kilu rozmów ze studentami, jest dla nas pochlebna?

Czy łącznie naszego nacjonalizmu ze zdegenerowanym skrajnym nazizmem w jego banderowskiej odmianie jest dla nas powodem do dumy?

Otóż sądzę, że taki efekt został osiągnięty jako wypadek przy pracy, i polegał na tym, że środowiska ukraińskie będąc nadreprezentatywne na portalach społecznościowych i tabloidach, wszędzie tam gdzie jest poruszany temat ukraiński- oczywiście pisząc w języku polskim- zamieszczają tam zawsze te same komentarze, które nie są dyskusją tylko oskarżaniem wszystkich, którzy mają odmienne zdanie, i którzy chcą przebić się z prawdą, o bycie agentem Putina i płatnikiem Kremla.

To jest cecha charakterystyczna tych środowisk, które są aktywne w sieci.

Podobnie rzecz się ma w przypadku różnych dyskusji czy też imprez historycznych mających za cel przywrócenie w relacjach z Ukrainą odpowiednią, opartą o realną ocenę sytuacji, wzajemną równowagę obustronnych stosunków na poziomie społeczeństw.

Niestety ale mija się to zawsze z celem, bo reakcja środowisk ukraińskich jest zawsze taka sama; ślepo agresywna i napastliwa, uniemożliwiając w ten sposób dojść do jakiegoś sensownego i opartego na prawdzie historycznej konsensusu.

Warto przy tej okazji zadać sobie pytanie; dlaczego Ukraińcy (a przynajmniej ich najbardziej aktywna część) tak histerycznie reagują na przekazywaną prawdę historyczną?

Odpowiedź jest banalnie prosta:

Bo oni wiedzą, że są spadkobiercami zbrodniarzy i w ten sposób nie dopuszczając do żadnej dyskusji, usiłują ukryć ten fakt.

Oni również zdają sobie sprawę, że gloryfikowany obecnie skrajny nacjonalizm banderowski, przyczynił się wcześniej do bardzo poważnych i bezprzykładnych w skali Europy zbrodni ludobójstwa na swoich obcoplemiennych sąsiadach.

A więc krzyk, agresja i oskarżanie wszystkich o to, że są agentami Putina, tylko dlatego, że usiłują nawiązać jakiś dialog historyczny, jest celową reakcją mającą z jednej strony zamknąć jednym usta a innych zagłuszyć tym nacjonalistycznym schizofrenicznym jazgotem.

Czy taka postawa tolerowana w Polsce, jak i również aktywnie wspierana przez niektóre środowiska polityczne i wspierające je media (pomnę je tu aby im nie robić niepotrzebnej reklamy, ale każdy świadomy Polak wie o kogo i jakie siły chodzi) jest korzystna dla nas- obywateli Polski, którzy równie mocno ucierpieli jak z rąk niemieckich nazistów również z rąk ukraińskich siepaczy- ich sojuszników ideowych?

Otóż, właśnie taka postawa- i wynikające z niej wnioski wśród międzynarodowej opinii publicznej- jest dla nas skrajnie niekorzystna i niebezpieczna, bo zrównuje ofiary ze sprawcami dokonanych na nich zbrodni.

Taki też jest cel tej propagandowej hucpy, aby Polaków, którzy ponieśli jedne z największych ofiar w czasie II Wojny Światowej uczynić współwinnymi tych zbrodni.

Ten cel jest osiągany dzięki zaślepieniu, a często skorumpowaniu, części naszych elit, które realizując jakieś swoje urojone chore ambicje i cele, uderzają w podstawy bytu narodowego, zrównując Polaków z ich zbrodniarzami.

Widać to już było na przykładzie „polskich obozów koncentracyjnych”, ale również coraz częściej zaczyna się pojawiać w odniesieniu do polsko-ukraińskich relacji historycznych, gdy to Polacy oskarżani są o „zniewalanie Ukraińców”.

Tym właśnie sposobem, poprzez swoistą manipulację socjotechniczną i historyczną powoli przyswajane jest na Zachodzie, ale również i w Polsce, pojęcie współwiny Polaków wobec dokonanych na nich zbrodni.

Czy więc środowiska mianujące się patriotycznymi miały taki właśnie cel, aby w ten sposób postrzegano Polaków?

Jak sądzę, właśnie taki cel im przyświecał, bo w swoim fałszywie pojętym patriotyzmie mogą bez ustanku grzmieć jaka to nam się dzieje w związku z tym krzywda.

Na takiej też frazie, która bardzo łatwo przyjmuje się wśród ogłupionych tego typu propagandą ludzi, wygrywa się w Polsce wybory.

To jest prawdziwy cel, ale koszty tego typu taktyki są ogromne, bo wyprostowanie wszystkich kłamstw, jakie w międzyczasie przenikną do świadomości międzynarodowej opinii publicznej, staje się później nie możliwe.

I to jest ten koszt jaki płacą Polacy za swoją naiwność, dając się uwieść politycznym cynicznym graczom, dla których dobro Polski nie jest celem, tylko rządzenie nią.

http://www.huffingtonpost.com/nikolas-kozloff/ukraine-and-poland-same-o_b_8423704.html

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo rozejmu ukraińskie wojsko coraz częściej narusza jego warunki prowadząc ostrzał miejscowości wokół Doniecka, jak i obrzeża dzielnic mieszkaniowych w samym Doniecku. Sytuacja dramatycznie zaczyna się zaostrzać.

I tak w nocy, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali przedmieścia miejscowości Spartakus. Do prowadzenia ostrzału wykorzystywano również czołgi oraz ciężkie karabiny maszynowe i broń ręczna. Ostrzał prowadzono z kierunku Opytnoje i terenu kopalni „Butowskiej”.

Później około czwartej w nocy ukraińscy żołnierze ostrzelali z broni ciężkiej osiedle Staromichajłowkę, w wyniku czego jeden z pocisków trafił w dach budynku jednorodzinnego. Na szczęście nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Dziś w godzinach rannych ukraińscy żołnierze ponownie rozpoczęli ostrzał obrzeży dzielnicy Kirowskiej w Doniecku. Pociski spadają w rejonie pomiędzy miejscowościami Staromichajłowką, a Abakumowem. W zasięgu ostrzału znajdują się dwie czynne szkoły, w których znajdują się obecnie uczniowie.

Do Doniecka przybył z roboczą wizytą zastępca sekretarza ONZ, Stephen O’Brien. Następnie ma się udać na inspekcję do Debalczewa i wsi Centralnoje.

***

W nocy w Kijowie zostało ostrzelane biuro prokuratora Prokuratury Generalnej, Wiktora Szokina. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi. Obecnie trwa wyjaśnianie okoliczności incydentu i ustalanie jego sprawców.

http://vesti-ukr.com/strana/121878-neizvestnye-obstreljali-kabinet-shokina

Lider ukraińskiej skrajnie nacjonalistycznej partii „Ukrop”, Giennadij Korban, po zakończonym wczoraj przesłuchaniu w sądzie, został zwolniony z aresztu w wyniku upływu przewidzianego czasu tymczasowego aresztowania.

Niestety nie cieszył się długo swoją wolnością, bo został uprowadzony przez nierozpoznane osoby, które zastosowały wobec niego siłę fizyczną i po umieszczeniu w samochodzie wywiozły go w nieznanym kierunku. Taką informację przekazała ukraińskiemu „Radio Westi” adwokat Korbana, Oksana Tomczyk:

http://vesti-ukr.com/politika/121930-korbana-vypustili-iz-zala-suda-i-uvezli-v-neizvestnom-napravlenii#

Przebywający obecnie w areszcie za korupcję, były deputowany Wierchownej Rady, Igor Mosijczuk powiedział, że podczas przesłuchań był poddawany brutalnym torturom. Oczywiście nie wyjaśnił na czym te zadawane mu brutalne tortury miały polegać.

https://web.facebook.com/igor.mosijcuk

W związku z wpłynięciem bo biura ukraińskiego prezydenta e-petycji z propozycją przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO, pod którą podpisało się ponad 25 tysięcy osób, zostanie ona rozpatrzona przez prezydenta Perta Poroszenkę.’

Wcześniej Petro Poroszenko zapowiadał, że Ukraina będzie ubiegała się o członkostwo w NATO nie wcześniej niż za siedem lat.

Zobaczymy jaką obecnie podejmie decyzję?

Na koniec kilka zdjęć:

Biełoje koło Łutigina- uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych pamięci dwóch powstańców, którzy zginęli w obronie tej miejscowości.

Podczas uroczystości upamiętniającej śmierć działaczy antymajdanu na Kulikowym Polu w Odessie nazistowscy ekstremiści zakłócili przebieg imprezy a następnie spalili plakat ze zdjęciami ofiar zbrodni w Domu Związków Zawodowych jaki miał tam miejsce 2 maja 2014 roku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

139 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.11.2015r.- 257 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawe jak to będzie…
  Ukraina w sezonie 2015/2016 wyeksportowała już 14 mln ton zbóż. Minister Rolnictwa zapewnia ,ze kraj w tym sezonie może nawet (bez szkody dla obywateli) wyeksportować 36.6 milionów ton zbóż ( przy planowanych zbiorach w wysokości 59.2 mln ton). Jednocześnie przyznaje, że z powodu suszy możliwe są niższe przyszłoroczne zbiory (mowa o 20%, ja znalazłem źródła mówiące nawet o 40%).
  Linkowałem już kilka tygodni temu informacje na temat produkcji rolnej na Ukrainie-zbiory miały wynieść od 55-60 mln ton zbóż, minister rolnictwa podaje wyniki z górnego szczebla. Jednocześnie przy szacowaniu spadku zbiorów na przyszły rok podaje… najmniejsze wartości. Nie wiem dlaczego na Ukrainie rządzą tacy optymiści 🙂 Problem może pojawić się wtedy, gdy okaże się ,że ziarna ozimego zbierze się mniej niż planowano, a zapasy zboża sprzeda się w całości za granicę -wtedy na Ukrainie może dojść do głodu.
  http://af.reuters.com/article/commoditiesNews/idAFL8N12Y4F120151103

  Polubione przez 3 ludzi

   • Niestety nie mogę się zgodzić :/
    W Donbasie problem głodu był widoczny na przełomie 2014/2015. z powodu niedożywienia i związanego z tego tytułu osłabienia zmarło setki mieszkańców ( głównie starszych ludzi). Pomoc humanitarna dochodziła do największych skupisk ludzkich (Donieck, Ługańsk), ale nie do odciętych małych miejscowości.
    Samo ONZ prognozowało potrzeby mieszkańców strefy ogarniętej wojna na na 400 mln euro a wyasygnowało kwotę o ponad 2/3 niższą.
    A tutaj mówimy nie o jednym regionie Ukrainy, tylko o całym kraju.
    Któraś Pani minister Ukrainy ( opieki socjalnej lub zdrowia) w przeciągu roku wypowiedziała znamienne słowa, że problemem niedożywienia/nędzy na terenie Ukrainy wg jej szacunku w 2015 roku objętych będzie 30% całej populacji.
    Problem niedożywienia dotyka szczególnie dotkliwie dzieci i młodzież.
    Nie chodzi tutaj nawet tylko o napchanie żołądka odpowiednia ilością kalorii ,ale również problem z brakiem wystarczającej ilości białka, witamin i mikroelementów w diecie.Już teraz mięso/ryba na stole Ukraińskiej rodziny jest widziana dosyć rzadko. Ale najbardziej zagrożeni „prawdziwym” głodem są najbiedniejsi czyli emeryci, renciści i rodziny wieloletnie.
    Jeśli na Ukrainie wyprzeda się zbyt dużo ziarna ceny PODSTAWOWYCH produktów lawinowo wzrosną, doliczyć trzeba inflację i nagle okaże się ,że nie tylko emeryci i renciści nie będą mieli co do garnka włożyć.
    Proszę pamiętać ,że emerytura na Ukrainie (ta wyższa ) to około 300 zł, a ceny zaczynają „dobijać” do europejskich. Otwarcie na UE, Umowa stowarzyszeniowa tylko przyspieszy ten proces.

    Polubione przez 5 ludzi

    • Ale doprowadzenie w wyniku „reform” narzuconych przez UE i MFW do głodu kompletnie skompromitowałoby te organizację, a one na to chyba nie mogą sobie w tej sytuacji pozwolić?

     Poza tym z kwestią głodu pojawiłby się również problem totalnej wojny domowej, a do tego też UE nie dopuści.

     Może się mylę, ale tak to sobie wyobrażam.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 5 ludzi

 2. Władze w Kijowie nie gwarantują milionom obywateli w strefie przyfrontowej zaspokojenia podstawowych potrzeb.
  http://www.wsj.com/articles/ukraine-rapped-over-conditions-in-war-torn-east-1446565493
  Tajlandia i Ukraina podpisały umowę w sprawie produkcji BTR-3.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukraine-thailand-sign-agreement-on-joint-production-of-armored-vehicles-nsdc-401290.html
  Premier Ukrainy zapowiada zmiany w rządzie-chodzi o odświeżenie wizerunku objecie tek ministrów przez nowe osoby.
  http://www.politico.eu/article/yatsenyuk-interview-cabinet-changes-ukraine/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Strach się bać. Burmistrz Kijowa Kliczko ogłosił że zabiera sie za „modernizację elektrociepłowni w Kijowie, tak by stały się bardziej energooszczędne”. W „modernizacji” ma go wspomóc „Naftohaz”, a cały „projekt modernizacyjny” ma sie rozpocząć w 2017 roku…
  http://112.ua/ekonomika/klichko-i-kobolev-podpisali-dogovor-o-privlechenii-1-mlrd-doll-investiciy-na-rekonstrukciyu-stolichnyh-tec-269448.html
  Będzie „fajnie”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=7in_RbiETcM

  Polubione przez 1 osoba

 4. Rada Europy wydała oświadczenie w sprawie tzw. batalionów ochotniczych na Ukrainie. według tej miedzynarodowej organizacji, „Wszystkie siły zbrojne w kraju powinny być w pełni zintegrowane z regularna armią, a wszystkie grupy zbrojne, które nie podlegają oficjalnym strukturom dowodzenia powinny być natychmiast rozbrojone i rozwiązane”…
  http://www.ukrinform.ru/rubric-politycs/1908386-sovet-evropyi-trebuet-raspustit-neregulyarnyie-voennyie-formirovaniya-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. WItam krótkim wejściem. Sporo się dzieje i na UPAdlinie i wokół Syrii. Wpierw kilka linków zaznaczonych wczesniej:

  .http://cs540103.vk.me/c7001/v7001239/1537d/9DJMp8vBUiU.jpg
  Podobno w Wierchownej zarejestrowano projekt ustawy wedle której za „krytyke władzy” będzie można dostać 3 lata tiurmy!

  A tak przy okazji /nie mam linka/ ale podobno wraca propozycja „legalizacji” prostytucji… Co ini z tą „legalna” prostytucją znowu? Jakieś fiksum dyrdum? Co prawda niejaka Jaresko pisała że jakby zalegalizowac narkotyki i opodatkowac to by się skończyły problemy finansowe UPAdliny…

  .https://youtu.be/2arX3v1zZ9E
  O tym było wcześniej o przygotowanym zamachu na tory…

  O Lwowie tekst interesujący
  http://naiusha.livejournal.com/925453.html

  O tym że w czasie „ATO” ukry straciły ok. 3000 szt „jednostek techniki”, z których 2000 szt trafiło do Opołczenia
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20213%2Fall

  Informacje od Opołczenia. Trwa ostrzał
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20207%2Fall
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20206%2Fall
  .http://cs622324.vk.me/v622324796/502cc/wV1Nc98OjBM.jpg
  ДОНЕЦК ★ Абакумова ⇢ отключили свет. Идет обстрел.
  .https://youtu.be/9vRons9ityk
  Walki w Piaskach. Ukry uzywają Gradów

  Banderowcy ściągają siły pod Donieck
  http://nnr.su/67516

  Giną ludzie…
  http://od-novorossia.livejournal.com/1371169.html

  Z okazji jutrzejszego święta w DOniecku – tekst + galeria zdjęć ładnych
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20200%2Fall

  Juz linkowałem o tym jak w Lisiczańsku radny z kałacha zatrzelił podejrzanego o „separatyzm”. Dodatkowe informacje
  http://od-novorossia.livejournal.com/1370951.html

  Kolejna dziennikarka kijowska przeszła na stronę Noworosji
  .https://youtu.be/mtpuXIgnk60

  Film na temat linkowanej wczesniej informacji o otwarciu nowego wodociągu
  .https://youtu.be/wYEzEB7yt9I

  Kliczko vs Gałygin 🙂
  http://vk.com/brusek?z=video13096651_171405690%2F75eb915a646c7f1d76

  Informacje porównujące dwie wojny światowe
  .http://cs543108.vk.me/v543108462/cdd3/88X177NI5F8.jpg

  Mem interesujący!
  .http://cs624621.vk.me/v624621710/37230/uq0X-_JHh3E.jpg

  .https://www.youtube.com/watch?v=tikGrMbST7M
  Что происходит на Украине.Шокирующие цены.

  Film o makdonaldsie
  .https://youtu.be/Jl7U9wuwDF0
  5 МРАЧНЫХ ТАЙН МАКДОНАЛЬДСА

  Tekst o europejskim kalifacie czyli o kolonistach
  http://www.vz.ru/opinions/2015/11/3/775937.html
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20183%2Fall

  O bandzie ukraińców zatrzymanej w Moskwie
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20181%2Fall
  http://lifenews.ru/news/167921

  Pierwszy kolonista deportowany z Polski?
  http://natemat.pl/160083,polska-zaczyna-traktowac-uchodzcow-na-ostro-pierwszy-syryjczyk-zostal-deportowany-inni-boja-sie-straznikow

  Informacja niepotwierdzona – podobno zabito bloggera co się cieszył z tego że roztrzaskał się samolot nad Synajem
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20178%2Fall
  http://uralpolit.ru/news/urfo/03-11-2015/68552

  O śmierci „Riazania” tekst i dalsze linki
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_20175%2Fall

  Mem o reformie nauczania dzieci na UPAdlinie
  .http://cs623121.vk.me/v623121901/57463/r4IFl1ZGCsY.jpg

  Trochę muzyki?
  .https://youtu.be/8Y4_2Qa0QQs

  Trochę humoru?
  .https://youtu.be/JCirAeZ88aI
  Русский медведь в Белом Доме!

  Trochę wieści ze świata?
  .https://youtu.be/4ZOgM3yQuPM
  Обзор Макса Кайзера. Падение американской империи?

  PS
  o katastrofie nad Synajem:
  http://ruposters.ru/news/03-11-2015/katastrofa-v-ssha
  http://regnum.ru/news/accidents/2004190.html
  .https://youtu.be/z35vLyW1GC0

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Portal „PolitNawigator” zabrał głos w dyskusji na temat dzisiejszego wstępu AdNovum?

  Opublikowano artykuł pt. „«Атентат» в переводе на польский”. Dotyczy zbrodniczej działalności ukraińskich nacjonalistów wobec narodu polskiego od 1921 r.
  Stosunkowo szczegółowo są przedstawione zamachy na wysokich urzędników Państwa Polskiego. Przynajmniej dla mnie nie wszystkie te sprawy były dotąd znane.

  Na wstępie artykułu autor pisze: „Жутковато было слышать во время киевского «евромайдана» бандеровское приветствие «Слава Украине!» — «Героям Слава!» и видеть поддерживающих это поляков. Разум отказывался воспринимать: поляки, столь пострадавшие от ОУН-УПА, содействовали установлению её идеологии на Украине! ”

  „Polacy, którzy tak ucierpieli ze strony OUN-UPA uczestniczyli w ustanowieniu tej ideologii na Ukrainie!” ( w związku z udziałem w Majdanie).
  Autor pisze, że we współczesnej Polsce znaleźli się niestety tacy, którzy podtrzymują odrodzenie neonazizmu na Ukrainie, pod przykrywką „eurointegracji”.

  http://www.politnavigator.net/atentat-v-perevode-na-polskijj.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • 24 000 zabitych wydaje się to liczbą przesadzoną. Nawet jeśli doliczono by „dezerterów” i „zaginionych” to brakowałoby parę tysięcy do tej liczby.
   Zagadkę strat Ukraińców staram się rozwikłać od kilku miesięcy 🙂
   Z własnych wyliczeń mam, że straty w sile żywej to około 5-6 tysięcy zabitych -wliczam w to też straty nie bojowe (blisko 3 x więcej niż głosi oficjalna propaganda na Ukrainie). Ponadto 12 000 żołnierzy UA poddało się FR na Krymie i przestało służyć ( tylko 3 000 kontynuowało „karierę w siłach zbrojnych Ukrainy).
   Kolejne 16 000 UA straciła oficjalnie wskutek dezercji, aczkolwiek prawdziwa liczba dezerterów to około 13 tysięcy reszta widniejąca w tej ewidencji to nie wliczeni do strat zabici. Co do rannych sprawa z jednej strony jest łatwiejsza (szpitale chwalą się ile to członków ATO nie pomogły) z drugiej trudniejsza ( nawet niegroźne ranki wpisywane jako pomoc).
   Ostatnio staram się dojść do informacji finansowych szpitali- na co poszły środki. Ponadto poszukuje informacji o szpitalach polowych i publicznych, które pomagały żołnierzom ATO.
   Problem jest taki, ze często ranni się dublują. Po wstępnym leczeniu, opatrzeniu byli przewożeni do placówek w głębi kraju.
   Pomimo tego wychodzi mi od 20-35 tysięcy lżej i ciężej rannych. Z czego od 6000-9000 kwalifikuje się jako inwalidzi wojenni ( brak rąk, nóg ,ciężkie uszkodzenie mózgu, paraliż).

   Polubione przez 4 ludzi

   • Radzę dobrze się wczytać w to co podawał Naczelny Prokurator Wojskowy Matios, CAŁKOWITA LICZBA DEZERTERÓW TO 16.000, z czego udało ustalić się DANE NALEŻĄCE DO PONAD 1.000 OSÓB. Pozostaje więc około 15.000, do tego około 7.000 (czy nawet 8.000) z oficjalnych danych podawanych przez Kijów i nagle otrzymujemy liczbę dziwnie zbliżoną do owych 24.000, podawaną przez „separatystów”, nieprawdaż? Oczywiście zawsze możemy ufać temu co opowiada „ruski troll” Tymczuk, albo „czeburaszka” Łysenko, bo jak wiadomo „w ATO bez ofiar”…

    Polubione przez 4 ludzi

    • Co do 16 tysięcy dezerterów: ustalono dane właśnie 1000 bo reszty nie mogą stwierdzić, czy zginęli czy tez uciekli. Wielu z tych dezerterów urządziło się w FR.
     Oczywiście nie jestem nieomylny ,jak już wspomniałem to tylko moje małe obliczenia zapewne pełne błędów.

     Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.