Wojna domowa na Ukrainie 5.11.2015r.- 259 dzień od nowego rozejmu.


Eksperci ostrzegają, że sytuacja na Ukrainie może ulec zaostrzeniu, jeśli ukraińskie władze zechcą wprowadzić w życie całość porozumień mińskich.

Największą przeszkodą w tym przypadku, pokojowej normalizacji w Donbasie, może stanowić postawa części społeczeństwa ukraińskiego reprezentującego poglądy skrajnie nacjonalistyczne, która nie godzi się na żadne warunki specjalne dla ogarniętego powstaniem Donbasu.

Nawet tak kosmetyczne i bez żadnego znaczenia zmiany w ukraińskiej konstytucji przegłosowane przez Wierchowną Radę pod koniec sierpnia br. doprowadziły do fali brutalnych zamieszek w Kijowie, gdzie na skutek wybuchu granatu rzuconego w stronę ochraniających budynek parlamentu funkcjonariuszy sił porządkowych, zginęło czterech z nich a kilkudziesięciu innych zostało rannych.

Jedną z głównych sił prących do konfrontacji było Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda” , będące partią o profilu nacjonalistycznym. „Partia Radykalna” Olega Laszki starała się w czasie głosowania nie dopuścić do niego. Później zaś po przegłosowaniu prezydenckiego projektu zmian konstytucji, na znak protestu, „Partia Radykalna” opuściła szeregi koalicji rządowej. Kolejne głosowanie, po drugim czytaniu, przewidziano na grudzień i można się obawiać, że ponownie dojdzie wtedy do ekscesów.

Tym bardziej, że ekipa rządowa przewidując taki przebieg wypadków, już od pewnego czasu, pod pretekstem walki z korupcją, stara się oczyścić ukraińską scenę polityczną z ruchów skrajnie nacjonalistycznych, aresztując ich liderów, co ma doprowadzić do spacyfikowania sił dążących do kolejnej rewolty.

Sytuacja jest o tyle jeszcze skomplikowana, że toczy się tam jednocześnie równoległa walka oligarchów o zachowanie swoich wpływów, a jak wiadomo część tzw. batalionów ochotniczych jest ich ramieniem zbrojnym.

Dlatego też, tak władze zbuntowanych Republik, jak i ich obywatele oraz ludzie żyjący na pozostałej części Ukrainy, są w zdecydowanej większości przekonani, że porozumienia mińskie nie zakończą się na drodze pokojowej.

Jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii oraz Kijowskie Centrum im. Razumkowa w części Ukrainy znajdującej się pod kontrolą władz centralnych, wynika, że 60,7% Ukraińców nie wierzy, iż realizacja porozumień z Mińska jest sposobem na wprowadzenie trwałego pokoju na terenie kraju. Potwierdza to również przewaga przeciwników zmian konstytucji nad ich zwolennikami, która wynosi w stosunku 32 wobec 21%.

Poza małym poparciem społecznym dla zmian w konstytucji uwidacznia się również znaczna radykalizacja postaw wśród partii politycznych zasiadających w ukraińskim parlamencie.

Tam najbardziej wpływowym krytykiem zmian do konstytucji są obecnie Oksana Syrojid pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej Wierchownej Rady i jednocześnie lider ugrupowania „Samopomoc” Andrieja Sadowego. Ugrupowanie to stanowi pod względem ilości głosów, trzecią siłę w ukraińskim parlamencie.

Otóż Oksana Syrojid ostrzega przed wirusem separatyzmu”, którym znaczna część społeczeństwa ukraińskiego zostało zarażonych pod wpływem porozumień mińskich.

Innym zagorzałym przeciwnikiem realizacji porozumień podpisanych w Mińsku, jest były minister obrony z czasów prezydentury Wiktora Juszczenki, Anatolij Hrycenko, który powiedział, że „pod żadnym pozorem nie powinno się ich wcielać w życie, ponieważ grozi to istnieniu Ukrainy jako niepodległego państwa”. Zwrócił on również uwagę, że również nie powinno się pomijać sprawy Krymu, co uczyniono w trakcie rozmów pokojowych w Mińsku, a był to istotny błąd.

Taką samą opinię reprezentują niektórzy z wpływowych ukraińskich publicystów, tacy jak redaktor naczelny internetowej gazety „OstroV” Sergiej Hermasz i zastępca redaktora naczelnego opiniotwórczego tygodnika zajmującego się problematyką społeczno-polityczną „Zwierciadło Tygodnia”, Sergiej Rachmanin, czy też wielu innych mniej znanych dziennikarzy i intelektualistów.

Otóż Siergiej Hermasz uważa, że porozumienia mińskie „wymuszają na Ukrainie rozwiązanie konfliktu, które potem może ją zniszczyć. Największe zagrożenie upatruję w tym, że ten rozpętany przez Rosję konflikt może przenieść się z płaszczyzny międzynarodowej na płaszczyznę wewnętrzną w ten sposób, że próba ponownego włączenia do Ukrainy terenów opanowanych przez separatystów może sprowokować wybuch wojny domowej w naszym kraju”.

Natomiast wspomniany wyżej Sergiej Rachmanin uważa, że porozumienie podpisane w Mińsku sankcjonuje istnienie samozwańczych republik posiadających obecnie niezależne od władzy centralnej: administrację, policję, sądownictwo, siły zbrojne i rząd, które to instytucje są wrogo nastawione do rządów w Kijowie. Uważa również, że niemożliwe jest wprowadzenie amnestii dla separatystów, bo da to negatywny przykład dla innych, chcących pójść tą drogą, regionów.

Poza tego typu negatywnymi opiniami jest jeszcze problem listu otwartego, skierowanego do prezydenta Poroszenki, podpisanego przez prawie trzydziestu ukraińskich intelektualistów, którzy domagają się w nim o nie włącznie do konstytucji- jak to ujęli:  „treści decentralizujących”. W ich opinii taka zmiana konstytucji sprzyja realizacji „planu Putina, który chce w ten sposób ustanowić rosyjską enklawę na terytorium Ukrainy”.

Jak widzimy opór społeczny, potęgowany obecnie również bardzo złą sytuacją ekonomiczną kraju, może stanowić bardzo poważny problem w  wywiązaniu się przez ukraińskiego prezydenta z podpisanych w Mińsku warunków pokojowego rozwiązania kryzysu.

Dlatego nikt, może poza samym Poroszenką- ale też jest to spowodowane jego specyficzną interpretacją realizacji porozumień Mińskich- nie wierzy w możliwość  pokojowej integracji części zbuntowanego Donbasu z Ukrainą.

Tym bardziej, że w najbliższym czasie- w miarę zbliżania się terminu drugiego głosowania w Wierchownej Radzie nad zmianami do konstytucji- będzie wobec nich narastał opór skrajnych sił politycznych, ale również opór społeczny wobec niekorzystnych zmian ekonomicznych i narastającej lawinowo biedy. Obie te postawy w pewnym momencie mogą znaleźć wspólny mianownik, którego celem będzie obalenie ekipy obecnie sprawującej w Kijowie władzy.

Jeśli, zaś by do tego doszło, to możemy sobie wyobrazić dalszą drogę na jaką weszłaby Ukraina, bo to co dotychczas tam miało miejsce, może się okazać w ostateczności tylko niewinnym wstępem do ostrej przygrywki.

Tak więc jakby na to wszystko nie patrzeć pozytywna realizacja porozumień mińskich ma niewielkie szanse powodzenia. I to powinni przewidzieć, ci którzy rozpoczynali ponad rok wcześniej rewoltę na Ukrainie.

A może jednak przewidywali i o to tylko im chodziło?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy dzień nadal był niespokojny i utrzymywała się w okolicach Doniecka napięta sytuacja militarna.

Jak ocieniają przedstawiciele dowództwa sił zbrojnych DRL, w ciągu ostatniej doby na teren kontrolowany przez powstańców spadło łącznie około 120 różnego rodzaju pocisków dużego kalibru.

I tak od godziny 21:30 do 01:30 ukraińscy żołnierze ostrzeliwali miejscowość Spartakus i okoliczne tereny przemysłowe. Później ostrzelane zostały od godziny 02:00 do wczesnych godzin rannych okolice serwisu „Volvo-Centrum”.

Ostrzał Spartakusa i północnych obrzeży Doniecka prowadzili ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy 120 i 82 mm, granatników automatycznych, ciężkich karabinów maszynowych i z broni ręcznej.

Poniżej mapa, na której naniesiono miejsca ostatnich incydentów zbrojnych jakich dopuszczają się ukraińscy żołnierze:

Jednocześnie szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksander Turczynow  nie wykluczył, że proces wycofywania broni ciężkiej z linii frontu może zostać przerwany.

Ciekawe tylko kiedy oni ten proces zaczęli?

Może przyczynę ostatnio mających miejsce incydentów militarnych i prowokacji jakich dopuszczają się ukraińscy żołnierze w okolicach Doniecka i Gorłówki wyjaśnią słowa deputowanej z ramienia „Bloku Petra Poroszenki”, Iriny Geraszczenki.

Otóż deputowana ta na wczorajszym posiedzeniu komisji parlamentarnej ds. stowarzyszenia z UE, powiedziała, że ostatnio obserwowane w Donbasie przestrzeganie zawieszenia broni jest na rękę Rosji, bo w ten sposób liczy ona na zniesienie sankcji.

A więc jednocześnie kijowskim władzom, które chcą aby sankcje wobec Rosji trwały jak najdłużej, nie na rękę jest ta cisza na froncie i zrobią wszystko co w ich mocy, aby w chwili podejmowania decyzji w sprawie sankcji przez władze unijne wznowić konflikt w Donbasie, co może wymusić ich przedłużenie a nawet rozszerzenie.

***

Podczas rozprawy sądowej oskarżonego o liczne przestępstwa członka ukraińskiej radykalnej partii „Ukrop” i jednocześnie kandydata na stanowisko prezydenta Kijowa w ostatnich wyborach samorządowych- Giennadija Korbana doszło do tradycyjnej bójki na pięści. Kiedyś podobne widoki były codziennością na „Dzikim Zachodzie” a dziś są już nowożytną tradycją na „demokratycznym” Wschodzie:

W Mikołajewie w ciągu ostatnich tygodni doszło do kolejnego groźnego wypadku komunikacyjnego z udziałem ukraińskiego opancerzonego wozu bojowego.

Tragiczny incydent miał miejsce w centrum miasta w dniu wczorajszym we wczesnych godzinach rannych, około 05:30.

Według zebranych danych na temat okoliczności zdarzenia okazało się, że kierujący opancerzonym wozem bojowym BTR-60 jadąc z dużą prędkością wymusił pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu, przez które przejeżdżał prawidłowo samochód osobowy marki „VW”. Uderzenie BTR-a było tak silne, że samochód osobowy znalazł się po nim kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania, ulegając całkowitej kasacji. W efekcie została ciężko ranna osoba kierująca pojazdem, co i tak zakończyło się szczęśliwie, bo gdyby od strony uderzenia jechały inne osoby, to zakończyłby się ten incydent także ofiarami śmiertelnymi:

W Żytomierzu na zachodniej Ukrainie zatrzymano w dzielnicy Andruszewskiej 33-letniego mężczyznę, wcześniej walczącego w szeregach ukraińskiej armii w strefie ATO. Mężczyzna ten posiadał niedozwoloną ilość narkotyków oraz jedną ręczną wyrzutnię granatów przeciwpancernych. Zatrzymany tłumaczył się, że narkotyki posiada wyłącznie dla własnego użytku, zaś wyrzutnię granatów p.panc przywiózł sobie na pamiątkę. Za pamiątkową wyrzutnię oraz znalezione podczas przeszukiwania 400 gram narkotyków grozi mu teraz spędzenie od 3 do 7 lat za kratkami.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck Narodowy Instytut Ekonomii i Handlu- przewodnicząca Komisji Finansowo-Ekonomicznego i Budżetu Marina Żejnowa wygłosiła wykład pt. „O budżecie i finansach DRL”

Żytomierz- zatrzymano kolejnego ukraińskiego żołnierza, który po powrocie ze strefy ATO zajmował się handlem narkotykami.

Mikołajewo- kolejna kolizja drogowa z ukraińskim pojazdem wojskowym.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam..

Reklamy

109 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.11.2015r.- 259 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowy sondaż wyborczy na Ukrainie, ujawnił że gdyby teraz odbyły sie wybory do Rady Najwyższej to pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyłoby tylko pięć partii, na pierwszym miejscu znalazłby się „Blok Poroszenki” (12,4%), a na drugi…”Blok Opozycyjny (9,8%) załozony głównie przez byłych dziaałczy „Partii regionów” janukowycza. Oprócz tego do parlamentu weszłaby jeszcze „Batkiwszczyna” (Tymoszenko), „Samopomoc” (Sadowy) oraz „Partia Radykalna” (laszko);
  http://112.ua/politika/opros-v-sluchae-provedeniya-vyborov-v-radu-tuda-proydut-pyat-partiy-vperedi–bpp-i-oppoblok-270113.html
  „I’ll be back!”…
  >http://bi.gazeta.pl/im/4a/2e/ed/z15543882Q,Wiktor-Janukowycz-podczas-konferencji-w-Rostowie.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 2. „Ruskie szpiony” na procesie Korbana. W czasie rozprawy w sprawie Gienadija Korbana w sądzie w Kijowie zatrzymano jednego z dziennikarzy, który jak się okazało pracowął dla rosyjskiej stacji NTV. Według obowiązującego na Ukrainie prawa, jako „pracownik rosyjskiej stacji” nie miał on prawa przebywać w budynku rządowym, a za taki uważana jest siedziba sądu;
  http://ru.tsn.ua/politika/na-sude-nad-korbanom-poymali-operatora-kotoryy-rabotal-na-rossiyskiy-kanal-519613.html
  DEMOKRACJA „pełnom gembom”…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. WItam z wieczora…

  Przepraszam, same nagłówki…

  O rzezi w Odessie jeszcze raz…
  .https://youtu.be/1ARTGKuL0oo
  Слепые чиновники из СЕ с докладом по 2 мая
  Еще раз о докладе СЕ по Одессе
  Консультативная группа Совета Европы указала в своем докладе, что пожар в Доме Профсоюзов 2 мая возник из-за поджога и снаружи, и изнутри. При этом они не обнаружили доказательств, что пожар был спланирован.
  Но здесь вы увидите то, что не увидела Европа:
  – коктейли Молотова готовили прямо на Куликовом Поле в 50 метрах от Дома Профсоюзов
  – радикалы забрасывали коктейли в здание с разных сторон, при этом они готовились и держали бутылки в руках даже на виду у милиции (хотя до этого момента чиновники СБУ в Одессе заявляли, что если человек держит бутылку с коктейлем Молотова, он уже преступник)
  – свидетельство того, что в момент возгорания центрального входа радикалы уже были внутри, на 4 этаже Дома Профсоюзов. Они же могли устроить поджог внутри здания.

  DNR wstrzymał dostawy węgla dla kijowian
  http://dnr-news.com/dnr/27073-postavki-uglya-iz-dnr-na-territoriyu-ukrainy-priostanovleny.html

  http://dnr-news.com/dnr/27074-bayden-zayavil-o-gotovnosti-ssha-rabotat-do-polnoy-realizacii-minska-2.html
  Байден заявил о готовности США работать до полной реализации Минска-2

  .https://youtu.be/6aS7kxt8ekg
  Stare, ale warte powtórzenia:
  Ополченец с позывным „Рысь” показывает украинский концлагерь под Донецком

  .https://youtu.be/sZvQWUsu8ZU
  СБУ задержала экс-министра Лукаш 05.11.2015
  Бывший министр юстиции Елена Лукаш вернулась в Украину и была задержана в городе Киеве.

  .https://youtu.be/qMh9NqCVa6M
  Первое интервью Лукаш после задержания: Я полтора года была в Украине

  O końcu Europy
  http://novorossia.today/evropejtsy-uhodyat-v-getto-bezhentsy-nesut-vojnu/
  Европейцы уходят в гетто. Беженцы несут войну

  Mem
  .http://cs628420.vk.me/v628420830/1f961/TqL-DP7aQdY.jpg

  Mapka pokazująca jakim językiem posługuja się internauci
  .http://cs7001.vk.me/v7001357/15ada/o80To7d_O1Q.jpg
  Соотношения пользователей, выставивших в своём профиле в VK родным языком русский (синий) или украинский (красный)

  Передовая под Славяносербском. ВСУ постоянно ведут стрельбу из танков
  .http://www.youtube.com/watch?v=TWUzDYqvd9Q

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Jedna z dwoch osób faktycznie rządzących Ukrainą (obok ambasadora w Kijowie G. R. Pyatta) asystent sekretarza stanu w amerykańskim Departamencie Stanu, szefowa Biura ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland stwierdziła że Departament Stanu USA potwierdza wycofanie uzbrojenia przez „separatystów” z „linii ognia” i jednocześnie ostrzegła Kijów przed próbami użycia siły na Donbasie…
  http://ria.ru/world/20151104/1313852986.html#ixzz3qdrnvq9s

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Graham Phillips Новое –
  18+ Гриша – Специальный репортаж (#26) Школа 63 – Год Спустя – Одноклассники Даниила
  .https://www.youtube.com/watch?v=fg1K7WdCWM8

  Najnowsze „Szarije”

  .https://youtu.be/pXP8522hZwE
  Че там нового в Новой Зеландии?

  .https://youtu.be/tmiHuWGqkLk
  Украинский – вторым государственным в т. н. ДНР?

  .https://youtu.be/UycgT0LRTk8
  Мародеры? Не думаю

  Łarin najnowszy:
  .https://youtu.be/GNijOGuGQuY

  Po Czarnogórze, teraz Bułgaria tez przeciw NATO!
  .https://youtu.be/lIq4VxnTcEE

  http://rg.ru/2015/11/06/anonimous-anons.html
  Сторонники организации Anonymous устроили беспорядки в Лондоне
  В ходе традиционного „Марша миллиона масок” в Лондоне, который организуют сторонники организации Anonymous, произошли масштабные беспорядки, передает ТАСС.

  .https://youtu.be/MRSLf4f3JkM
  Алик Ветров: «Укропатриоты» уже понимаю – завтра придут и за ними

  .https://youtu.be/46iu_vFeajQ
  Pan Satanowski jak zawsze niezwykle ciekawie!

  .https://youtu.be/hZ7Q4ODO7d8
  Kijów. „finansowy majdan”

  .https://youtu.be/QPECpLd9pqc
  Логика Порошенко: не можешь объяснить народу причину бедности – отправь его воевать. Виктор Баранец

  .https://youtu.be/zbyykb0F4uw
  O tym co się dzieje w USA…
  Активист: В США бушует настоящая эпидемия полицейской жестокости

  .https://youtu.be/DYDogSCCSQs
  Uglegorsk dzisiaj…
  Углегорск сегодня ул.Некрасова

  .https://youtu.be/AjYV8eRMPsQ
  Старики Донбасса живут впроголодь – помогают россияне, добровольцы и гуманитарщики

  http://vk.com/feed?z=video192947788_171834652%2F16ad404e4464f37490
  Близ аэропорта все еще живут люди, голодают, обстрелы не прекращаются, а в последние дни усилились

  http://3mv.ru/publ/tolpy_bezhencev_uzhe_na_poroge_rossii/3-1-0-50004
  Толпы беженцев уже на пороге России

  Pobito banderowca! Koniec świata!
  http://vk.com/feed?w=wall-72671313_510849

  A w Charkowie podpalają auta banderowcom!
  http://vk.com/feed?w=wall246327794_11418

  Prace domontazowe!
  .https://youtu.be/iq8EM5tRVtE
  На границе с Крымом разбирают линию электропередач

  .https://youtu.be/_eQw4PLLYfY
  Rotacja…
  Ротация бойцов армии ЛНР на боевых позициях под Славяносербском

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Zaporoże, dwa dni temu trzech NN sprawców „spuściło manto” jednemu z „weteranów ATO”. Wpisałbym słowa że „niestety przeżył”, ale wiem że tak nie można pod groźbą sankcji karnych dlatego też tego nie wpisuję…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.