Wojna domowa na Ukrainie 8.11.2015r.- 262 dzień od nowego rozejmu.


Donieck po wczorajszym ostrzale rakietami „Grad”

„My nie chcemy zimnej ani gorącej wojny z Rosją”– powiedział  podczas wczorajszego briefingu dla prasy w bibliotece Ronalda Reagana w Kalifornii szef amerykańskiego Pentagonu, Ashton Carter.

„My nie chcemy, ani zimnej, nie wspominając o gorącej wojny, z Rosją. Nie chcemy mieć Rosji za wroga. Ale jednocześnie Stany Zjednoczone będą chronić swoich interesów, naszych sojuszników, ładu międzynarodowego i spokojną przyszłość dla wszystkich”– powiedział Carter.

Mimo tak pokojowej deklaracji w kolejnych słowach oskarżył Rosję o zaostrzenie konfliktu w Europie, gdzie naruszona została suwerenność Ukrainy i Gruzji oraz zastraszanie państw bałtyckich. Natomiast jeśli chodzi o Syrię, to jak stwierdził, Rosja „dolała benzyny do ognia toczącej się tam wojny domowej”.

Pomimo to amerykańska administracja nie wyklucza, że Rosja może odegrać konstruktywną rolę w konflikcie syryjskim, zapewne mając na myśli doprowadzenie tam wspólnie z Rosją do „okrągłego stołu”, który otworzy drogę syryjskiej opozycji do udziału we władzy.

Ashton Carter dodał, że USA i jego sojusznicy mają odpowiedni potencjał i możliwości do odstraszania Rosji:

„Inwestujemy w technologie, które pozwolą nam w odpowiednim stopniu odpowiedzieć na prowokacje rosyjskie, w tym w systemy samolotów bezzałogowych, nowych bombowców dalekiego zasięgu, technologii innowacyjnych, takich jak działa elektromagnetyczne, nowoczesne systemy elektronicznego prowadzenia wojny w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni oraz w ultranowoczesną broń, o której nie mogę powiedzieć tu dzisiaj”– opowiedział Ashton Carter na pytanie jednego z dziennikarzy, który zapytał, jak przygotowują się Stany Zjednoczone do potencjalnego zagrożenia użycia broni jądrowej przez Rosję.

Jak więc widać; z jednej strony mamy uspakajające słowa o nieplanowaniu przez USA doprowadzenia w stosunkach z Rosją do rozpoczęcia z nią „zimnej, a tym bardziej gorącej wojny”, trwa w Stanach Zjednoczonych gorączkowa mobilizacja mająca na celu możliwość skutecznej odpowiedzi na potencjalne zagrożenie użycia przez Rosję broni atomowej.

Ten fakt potwierdzają również informacje jakie napływają z niezależnych źródeł w Stanach Zjednoczonych, które ostrzegają o tym, że amerykański kompleks wojskowo-przemysłowy przygotowuje już się do rozpoczęcia trzeciej wojny światowej.

Dzieje się to w oparciu o tezę jaką postawił Pentagon, że jest tylko kwestią czasu rozpoczęcie konfliktu z Rosją lub Chinami, i jednocześnie czasu tego nie określa się już w skali dziesięcioleci tylko w ciągu kilku najbliższych lat.

Dlatego też we wtorek 3 listopada, w amerykańskim Kongresie miały miejsce aż trzy toczące się jednocześnie przesłuchania; jedno dotyczące ustalenia jak bardzo zaawansowana jest amerykańska technologia w prowadzeniu wojny cybernetycznej, druga zajmowała się modernizacją floty amerykańskich lotniskowców, zaś trzecia modernizacją arsenału broni jądrowej.

Jednocześnie trzeba stwierdzić, że nie są to przygotowania na etapie planów, ale mają na celu oswojenie amerykańskich planistów wojskowych i polityków z możliwością jej rozpoczęcia w przyszłości.

A więc na obecnym etapie dokonuje się analiz, jakie technologie, aktywa i zasoby ludzkie są potrzebne aby taką wojnę wygrać.

I tak; na temat ilości lotniskowców i ich stanu technicznego wypowiadał się ostatnio dowódca amerykańskiej floty wojennej, który wyraził ubolewanie, że siły zbrojne USA posiadają tylko 11 lotniskowców, a powinny ich mieć co najmniej 21 co dopiero wtedy umożliwiłoby stawić czoło wielu wyzwaniom przed jakimi stoją obecnie Stany Zjednoczone.

Poddano również analizie stan poparcia społeczeństwa amerykańskiego w świetle prowadzonej przez administrację tego kraju polityki wewnętrznej i na arenie międzynarodowej stwierdzając, że morale jego jest coraz słabsze, zaś działania rządu napotykają w nim na znaczny opór. W wyniku tego opozycja wewnętrzna rośnie w siłę, czego objawem mogą być krytyka działań administracji oraz zdrady jakich dopuścili się Edward Snowden i Chelsa Manning.

Pojawia się w tym momencie poważny problem, który polega na tym, że w chwili bardzo poważnych problemów finansowych i gospodarczych Stanów Zjednoczonych zmobilizowanie kapitału ludzkiego jak i ekonomicznego mającego na celu wsparcie wysiłku wojennego stałoby się niezmiernie trudne, a w wielu wypadkach wręcz niemożliwe do osiągnięcia.

Taka mobilizacja wymagałaby po prostu ogromnego pogorszenia warunków życia większości Amerykanów, a szczególnie środowisk robotniczych, z których głównie mobilizuje się młodych ludzi do armii.

Tym bardziej, że świadomość społeczna w Stanach Zjednoczonych jest na znacznie wyższym poziomie po doświadczeniach ostatnich wojen, które prowadzi ten kraj, a więc opór społeczny jakie napotkałyby władze, aby rozpocząć przygotowania wojny- nie mówiąc o jej prowadzeniu- byłyby tym razem na tyle poważny, że mógłby nawet doprowadzić do otwartego buntu wewnętrznego.

Jak widać, sytuacja Stanów Zjednoczonych, jako mocarstwa mającego ambicje odgrywania nadal roli głównego rozgrywającego, zaczyna się mocno komplikować, tym bardziej, że istnieje obecnie bardzo poważny nacisk aby zdetronizować dolara jako walutę w rozliczeniach międzynarodowych, co jeszcze bardziej spotęguje problemy finansowe i gospodarcze tego kraju. Więc myślenie o wojnie jako takiej, która ma pozwolić na zachowanie tej pozycji, zaczyna krążyć wokół możliwości użycia swego arsenału atomowego, licząc na to, że tak jak dotychczas nikt nie zdecyduje się na odpowiedź w przypadku takiej alternatywy. A więc zaczynają tam bardzo poważnie brać pod uwagę zastosowanie szantażu atomowego, który w znacznym stopniu ograniczyłby astronomiczne koszty dotychczas prowadzonej polityki.

W tym świetle watro się zastanowić nad rolą jaką przewidziano do odegrania krajom „wschodniej flanki NATO”, i czy to nie one mają się stać zakładnikiem globalnych planów amerykańskiej finansjery usiłującej za wszelką cenę i wszelkimi dostępnymi jej środkami utrzymać swoją dominującą pozycję na świecie?

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3586755-ssha-hotovy-zaschyschat-sebia-y-souiznykov-ot-rossyy

http://www.valuewalk.com/2015/11/is-u-s-preparing-for-world-war-3/

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Doniecku i na jego zachodnich i północnych obrzeżach w ciągu ostatniej doby sytuacja uspokoiła się, i tylko w rejonie miejscowości Marinka czterech ukraińskich żołnierzy zginęło po wejściu na minę, którą nota bene wcześniej inni ukraińscy żołnierze tam umieścili. Jak zwykle dały o sobie znać niechlujstwo i brak aktualnych planów pól minowych.

Natomiast tym razem zaostrzyła się sytuacja w okolicach Gorłówki, gdzie w nocy w rejonie miejscowości Zajcewo, Artiemowska i Majorska doszło do dość poważnych incydentów zbrojnych sprowokowanych przez ukraińskich żołnierzy.

Według in formacji przekazanych dziś rano przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa tzw. sił antyterrorystycznych; w nocy nadal trwała eskalacja konfliktu.

I tak w rejonie Artiemowska powstańcy mieli prowadzić czterokrotnie ostrzał przy użyciu automatycznych i przeciwpancernych wyrzutni granatów, ciężkich karabinów maszynowych i karabinów snajperskich na teren miejscowości Zajcewo.

W rejonie Doniecka miały zostać ostrzelane przy użyciu granatników, ciężkiej broni maszynowej, następujące miejscowości: pięć razy Opytnoje, trzy razy Krasnogorowka i dwa razy Awdiejewka oraz Piaski i Nowgorodsk.

Również w okolicach Mariupola miało być wczoraj gorąco, gdzie powstańcy ostrzeliwali z granatników, ciężkich karabinów maszynowych i ręcznej broni maszynowej obrzeża miejscowości Granitnoje.

https://web.facebook.com/ato.news/

***

Gubernator obwodu odeskiego, były prezydent Gruzji, Michail Saakaszwili przyznał w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji- o czym poinformowała agencja „Ukrinform”, że urzędnicy nie mogą już nawet nic ukraść, bo „pieniądze z budżetu do nich nie docierają, gdyż są kradzione wcześniej”. Dodał przy tym, że według jego wiedzy system państwowy na Ukrainie już nie istnieje i co najwyżej wszystko pociągnie jeszcze góra, 6-9 miesięcy.

http://www.ukrinform.ru/rubric-politycs/1910696-saakashvili-dengi-ne-dohodyat-do-byudjeta-ih-kradut-esche-ranshe.html

Oleg Liaszko domaga, się w ramach prowadzonego przez siebie protestu przeciwko nowej polityce taryfowej rządu, która pogłębia jeszcze bardziej tragiczną sytuację ukraińskiego społeczeństwa, aby prezydent Petro Poroszenko sprzedał, tak jak obiecywał w kampanii wyborczej, swoją firmę.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck po wczorajszym porannym ostrzale rakietami „Grad”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

118 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.11.2015r.- 262 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jak „rosyjski dziennikarz’ Ganapolski (członek Prezydium Rosyjskiego Kongresu Żydów) i „opozycjonista wobec Kremla” który teraz „przebywa na emigracji na Ukrainie”, rozpracował „fejk” mediów rosyjskich, o „masowym mityngu poparcia dla polityki Kremla jaki odbył się w Sewastopolu”;
  http://made-inussr.livejournal.com/231156.html
  „Filmik”, który przedstawił Ganapolski powstał podczas nagrywania reklamy dla rosyjskiej stacji REN TV…
  http://ren.tv/novosti/2015-11-06/ganapolskogo-ulichili-v-grandioznoy-lzhi-i-provokacii-ko-dnyu-narodnogo-edinstva

  Polubione przez 8 ludzi

  • Żygać się chce na widok takich ludzi jak Ganapolski, jak Kasjanow z Gozmanem i Kasparowem którzy latali do Waszyngtonu prosić o zaostrzenie sankcji przeciw Rosji (ponoć włanemu krajowi) i wprowadzenie sankcji przeciwko dziennikarzom.
   Dziw bierze że takim w ciemnym zaułku nikt mordy nie obije…

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Ja tak tylko przypomnę skromnie , że brakuje tutaj wpisow Pani goldfield…. Co się stało, że ta Pani zagląda tutaj po partyzancku ?? Nie rozumię.
  Pozdrawiam wszystkich

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Brakuje wpisów Pani gotfield z samego rana… Pani ta podawała wszystkie wiadomości zawsze dotyczace ukr… i ujmowało mnie zawsze jej emocjonane podejście do tematu…. brakuje mi tej Pani 😦 Pozdrawiam wszysktich Państwa

  Polubione przez 7 ludzi

 4. życze Pani gotfield wszystkiego najlepszego. Nie zobbaczyłem odpowiednio wcześniej wpisu Pani i jak zwykle moherow berecik zadyme robił….. Pozdrawiam i zawsze czekam 🙂

  Polubione przez 7 ludzi

  • A ja pół niedzieli wymyślałem intrygę żeby wesprzeć Panią gotfield…. Pani pamięta …. jagby jakaś krzywda to…. prosze do mnie, tak jak obiecałem kiedys… pamietam….. Dobranoc Państwu

   Polubione przez 5 ludzi

 5. W artykule pt. „Głośne aresztowania w Kijowie – część planu w celu przywrócenia kontroli nad Donbasem”, na portalu ВЗГЛЯД, Siergiej Kolcow stawia następującą hipotezę:

  USA, w związku z obecną zmianą geopolitycznych priorytetów, będą dążyć do utrzymania zamrożonego konfliktu na Ukrainie. Rezygnując ze zdobycia Donbasu siłą, spróbują zdobyć go przy pomocy „konia trojańskiego” jakim może być wprowadzenie do władzy odpowiednich ludzi z Opozycyjnego Bloku w najbliższych samorządowych wyborach.

  Autor artykułu uważa, że niedawne aresztowania w Kijowie, dotyczące osób związanych z Achmetowem prowadzą do oddania Opozycyjnego Bloku pod kontrolę Siergieja Lewoczkina. Poza E. Łukasz zatrzymano kilka innych osób z OB, reprezentujących interesy Achmetowa. Część ekspertów twierdzi, że w walce o władzę, Poroszenko zamierza wykorzystać grupę Lewoczkina.

  S.Lewoczkin to były szef administracji prezydenta Janukowycza, partner w interesach oligarchy Firtasza – w kompanii RosUkrEnergo, kontrolującej tranzyt rosyjskiego gazu do Europy w czasach Juszczenki i Janukowycza. Wiążą go też szczególne stosunki z kuratorami USA ds. Ukrainy. To Lewoczkin organizował wizyty Janukowycza w Waszyngtonie i on był głównym lobbystą podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Potem organizował Majdan.
  Janukowycz mówi, że nie ma konkretnych dowodów na to, że za prowokacją przekształcenia pokojowych manifestacji w krwawą rewolucję stoi Lewoczkin, ale wiele na to wskazuje. Po przewrocie Lewoczkin nie był nawet przesłuchiwany.
  Jest możliwe, że niedawne akcje SBU i prokuratury wobec ludzi Achmetowa mają na celu doprowadzenie do oddania OB pod całkowitą kontrolę Lewoczkina, a tym samym podporządkowanie tej partii Poroszence. Autor artykułu wiąże tę kwestię również z wypowiedzią J.Kerry o nadaniu Donbasowi specjalnego statusu.

  http://vz.ru/world/2015/11/6/776712.html

  Polubione przez 8 ludzi

 6. Na koniec dnia kilka linków…

  mem:
  .http://cs623922.vk.me/v623922153/5612d/w3jEb9yQW8M.jpg
  Ponad 30% obywateli Krainy chce wyjechac z kraju. Obywatele nie potrafią zyć w takiej wolności rozwoju kraju. Oni boją się że umrą ze szczęścia…

  Odessa pracuje!
  .https://youtu.be/WFr6Hb8uJyA
  Czyli produkuje się odzież znanych marek…

  Rzekomo partia Pana Poroszenki jest gotowa do nagłych i nadzwyczajnych wyborów zarówno Wierchownej jak i prezydenta… (????)
  http://nnr.su/69950

  Partia Krwawej Julki nie zamierza wyjść z koalicji
  http://vognebroda.net/yuliya-timoshenko-batkivshchina-ne-planiruet-vyhodit-iz-parlamentskoy-koalitsii

  Egipcjanie przerażeni tym że gdy zabraknie Rosjan i Brytyjczyków to kurorty splajtują!
  Представители туристической отрасли Египта уверены, что без гостей из России и Великобритании они останутся без работы, а курорт Шарм-Эш-Шейх просто «умрет»: http://ria.ru/economy/20151108/1316619255.html

  Recenzja serialu który ma wmówić społeczeństwu że wszyscy ze wschodu to fajne chłopaki /i dziewczyny/
  http://sputnikipogrom.com/society/46494/dziewczyny-ze-lwowa/

  Poroszenkowa wystapiła w gustownych ale niewygodnych w czasię przykleków teatralnych podrygach podczas otwierania „pomnika głodu”. Powiedziała że „Rosja chce ponownie zetrzec ukrainę z mapy świata”…
  http://vk.com/feed?w=wall-72683727_174383
  .http://cs629214.vk.me/v629214627/1c2ac/1nxpRoHTefk.jpg

  INTERESUJĄCE!
  http://vpk-news.ru/articles/27835
  Генри Киссинджер: у Запада нет стратегии
  Москва спасает Ближний Восток от ядерной катастрофы

  Dobranoc!

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Dziękuję AdNovum za dzisiejszą analizę. Bardzo pesymistyczna, ale taka jest rzeczywistość polityczna.

  Dorzucę wizję klęski, w związku z podbojem Europy przez imigrantów.

  Portal ВЗГЛЯД opublikował w ostatnich dniach artykuły na ten temat.

  Pierwszy z nich jest autorstwa niemieckiego dziennikarza. Autor pisze, że to jest wojna a nie kryzys, gdyż obecna sytuacja ma cechy operacji wojennej z udziałem służb specjalnych. Sporo na ten temat można przeczytać w artykule. Przytoczę informację, że w drodze do miejsca przeznaczenia, obozów, imigranci masowo uciekają z pociągów i autobusów i nikt nie wie dokąd. Tymczasem, dziennikarze uzyskali od swoich informatorów dane, że opustoszał rynek nielegalnego handlu bronią i wielu sprzedawców zamierza prowadzić interes we własnym zakresie.
  Dziennikarz pisze, że cała ta zaprojektowana sytuacja ma na celu zrujnowanie Europy lub wojnę.
  http://vz.ru/opinions/2015/11/6/776671.html

  Autorka kolejnego artykułu pisze w podobnym tonie. „Ta okupacja Europy była przygotowywana dawno i długo.” Ogromną rolę w obecnej sytuacji odgrywa ONZ i organizacje pozarządowe, które pod hasłami praw człowieka rozgrywają konkretne interesy. Autorka obawia się, ze po zniszczeniu Europy cała ta masa ruszy na wschód, do Rosji. Drugim wariantem rozwoju sytuacji może być wojna w Europie i lokalne konflikty.
  http://vz.ru/opinions/2015/11/3/775937.html

  Polubione przez 9 ludzi

  • Linkowałem informacje o tym że OBWE twierdzi że ukry zamieniają „technikę”. W domyśle – podmieniają złom stojący na froncie lub wycofany na tyły na wyremontowane jednostki.
   Mnie to dziwi – bo po drugiej stronie OBWE zrobiła spisy „urządzeń” i zaplombowała wszystko…

   Polubione przez 2 ludzi

   • Sa wg mnie tylo dwa wyjasnienia.
    Ukraińcy nigdy nie chcieli wycofać „techniki”, a teraz tylko wykorzystują ustalenia MIŃSK-2, aby zluzować przemęczone jednostki
    albo, Ukraińcy mogą planować atak z zaskoczenia.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.