Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2015r.- 266 dzień od nowego rozejmu.


Zakwaterowanie w warunkach zimowych ukraińskich żołnierzy z 72 brygady zmechanizowanej.

Pomimo licznych zastrzeżeń ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w sprawie wykonania zobowiązań nałożonych przez tą organizację na Kijów, MFW może zastosować nowe przepisy w celu dalszego finansowania Ukrainy nawet po ogłoszeniu przez nią niewypłacalności, czyli bankructwa.

Jak wiadomo po październikowej inspekcji dokonanej przez ekspertów MFW w Kijowie, zgłosili oni liczne zastrzeżenia dotyczące wykonania narzuconych Ukrainie zobowiązań.

Wtedy to po ponad tygodniowym pobycie w Kijowie misja funduszu opuściła Ukrainę mocno zdenerwowana, co spowodowane było stwierdzeniem faktu, że ukraiński rząd nie realizuje w uzgodnionych wcześniej terminach reform, w tym walki z korupcją i reformą sektora bankowego. Dlatego też, zauważając rosnący przed wyborami samorządowymi populizm biorących w nich udział niektórych partii, zadecydowano że misja MFW będzie kontynuowała dalsze prace wobec Ukrainy dopiero po zakończeniu tam wyborów samorządowych.

W ten sposób wypłacenie trzeciej i czwartej transz kredytu- każda w wysokości 1,7 mld dolarów- mogą zostać połączone i łącznie przyznany będzie kredyt o wartości 3,4 mld dolarów.

W między czasie ukraiński rząd odniósł się do warunków zbliżającej się spłaty należności wobec Rosji, w wysokości 3 mld dolarów, grożąc, że w przypadku braku ustępstw Moskwy wobec zrestrukturyzowania tego długu- a więc umorzenia jego części i jednocześnie rozciągnięcia w czasie rozliczenia tego zobowiązania- Ukraina wprowadzi memorandum na jego spłatę, w więc zawiesi wypłacenie należnych zobowiązań, które upływa pod koniec grudnia br.

Doprowadziło to do sytuacji polegającej na tym, że MFW powinien zaprzestać dalszego kredytowania Ukrainy zgodnie z zasadą, iż zakazana jest pomoc finansowa krajom, które mają przeterminowane długi wobec suwerennych wierzycieli.

Dlatego też, aby nadal mogła być udzielana pomoc finansowa przez MFW dla Ukrainy, po raz pierwszy władze tej organizacji postanowiły rozpatrzyć w tym miesiącu nowe zasady, wg. których państwo-dłużnik nawet po ogłoszeniu niewypłacalności, będzie miało możliwość dalszego otrzymywania wsparcia od MFW, ale pod warunkiem wiarygodnego zachowania i kontynuowania konstruktywnych pertraktacji z państwem wierzycielem, mających na celu znalezienia korzystnego rozwiązania dla spłaty swoich zobowiązań.

Taka postawa władz MFW napotyka na bardzo poważny opór ze strony Klubu Paryskiego, który nie chce dopuścić do precedensu polegającego na tym, że państwo bankrut- a więc takie, które nie spłaca swoich wierzytelności- będzie nadal wspierane kredytami przez MFW.

Dodatkowo procedura taka uniemożliwia spłatę długu przez Ukrainę z uzyskanej pomocy, bo środki te w ramach kredytu z MFW mogą być rozdysponowane wyłącznie w celu realizacji narzuconego jej programu reform.

Tak więc tym sposobem prawo wierzyciela do wyegzekwowania swojej należności zostaną ograniczone.

Jak widać MFW- jeśli jego zarząd podejmie decyzję o dalszym kredytowaniu Ukrainy pomimo zgłoszonych zastrzeżeń Rosji wobec braku spłaty należności- po raz kolejny udowodni, że nie jest niezależną instytucją finansową mającą za swoje główne zadanie kwestię stabilizacji ekonomicznej na świecie, tylko jest narzędziem realizującym polityczne wytyczne zachodnich rządów. W tym przypadku kwestionując zasadę, że prawo nie działa wstecz, a więc łamiąc jego podstawową regułę.

Dodam, że wczoraj sekretarz amerykańskiego Departamentu Skarbu, Jack Lew udzielając wywiadu brytyjskiej stacji radiowej „BBC”, powiedział że „Rosja powinna ponownie rozważyć swoje stanowisko wobec długu Ukrainy”.

Motywował to tym, że „z jednej strony jest ważne, aby przywrócić jej wypłacalność, co z drugiej strony umożliwi wierzycielowi odzyskanie długu”:

„Sądzę, że jest to do zrobienia, aby uznać, że restrukturyzacja umożliwi powrót Ukrainy na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Ma to kluczowe znaczenia dla Ukrainy, która automatycznie będzie wypełniała swoje zobowiązania”– powiedział Jack Lew.

Ciekawe co będzie, gdy mimo restrukturyzacji długu Ukrainy i pomocy kredytowej udzielanej przez MFW, Ukraina mimo to zbankrutuje?

Kto wtedy zagwarantuje zwrot ukraińskich należności?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Fundusz_Walutowy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klub_Paryski

***

Kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo nadal trwającego bezwarunkowego zawieszenia broni w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze od samego rana prowadzili ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych.

Pierwszy ostrzał przeprowadzono już rano około godziny 09:40 prowadząc ogień przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm na teren donieckiego lotniska. Natomiast poprzedniej nocy przy użyciu różnego rodzaju broni ciężkiej i ręcznych karabinów maszynowych, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali z kierunku miejscowości Piaski obrzeża Spartakusa, rejon lotniska od strony osiedla Oktriabskiego w dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku oraz teren otaczający serwis „Volvo-Centrum”.

Ostrzał miejscowości Spartakus kontynuowany był również wczoraj w późnych godzinach popołudniowych zmuszając tym razem cywilów do schronienia się w piwnicach.

Następnie ukraińskie wojsko ponownie rozpoczęło w nocy ostrzał osiedla Oktriabskiego w dzielnicy Kujbyszewskiej, w wyniku czego zerwany został kabel linii elektrycznej, odcinając w ten sposób dopływu w nocy prądu dla ponad połowy osiedla Oktriabskiego, m.in. zasilania został pozbawiony szpital miejski nr. 21.

Natomiast w rejonie miejscowości Telmanowo, na południowym odcinku frontu donieckiego, ukraińscy sabotażyści uszkodzili dwie linie energetyczne, którymi zasilane są miejscowości Tawriczeskoje i Staromariewka, pozbawiając je dostępu do prądu. W okolicy tych miejscowości słychać również było odgłosy toczącej się tam walki.

Na odcinku frontu ługańskiego nadal ukraińskie wojsko koncentruje broń ciężką w rejonie Stanicy Ługańskiej, którą rozmieszczono na terenie tamtejszego obozu pionierskiego „Słonecznyj”.

Przedstawiciele misji OBWE po przeprowadzonej inspekcji w miejscu przedwczorajszego incydentu militarnego sprowokowanego przez ukraińskich żołnierzy w okolicy miejscowości Stanica Ługanska, kiedy to przy użyciu różnego rodzaju broni, w tym broni ciężkiej, ostrzelali oni linie obronne sił powstańczych, potwierdzili fakt ostrzału i jego kierunek od strony pozycji ukraińskich. Przypomnę jeszcze, że w wyniku tego ostrzału zginął jeden powstaniec, a drugi został ciężko ranny, zaś ostrzał w wyniku czego ofiarami zostało dwóch powstańców prowadzony był przez żołnierzy ukraińskiej 128 samodzielnej brygady górskiej pod dowództwem Siergieja Szaptala.

Poniżej relacja filmowa z inspekcji obserwatorów misji OBWE w Staromichajłowce, która w ciągu ostatnich dni była ostrzeliwana przez ukraińskich żołnierzy:

Dowództwo sił zbrojnych DRL przekazało misji OBWE na Ukrainie oficjalne zawiadomienie o zakończeniu wycofania moździerzy o kalibrze poniżej 120 mm. Informując jednocześnie o możliwości dokonania przez obserwatorów OBWE weryfikacji procesu wycofania broni.

Natomiast Wspólne Centrum Monitorowania i Koordynowania Zawieszenia Broni, potwierdziło dziś fakt całkowitego wycofania przez siły zbrojne ŁRL broni ciężkiej o kalibrze poniżej 100 mm.

Do Donbasu przybył dziś rano 44 konwój z rosyjską pomocą humanitarną. W konwoju przywieziono łącznie 700 ton żywności.

Wczoraj też z terytorium Federacji Rosyjskiej wydalono trzech ukraińskich żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych, którzy we wrześniu br. nielegalnie przekroczyli granicę Krymu w celu- jak to określili- „bratania się z rosyjskimi żołnierzami”.

Po ukaraniu ich przez krymski sąd grzywną w wysokości od 2 do 4 tysięcy rubli, zostali przekazani członkom ich rodzin.

***

Jak powiedział wczoraj podczas uroczystego odbioru dwóch pierwszych ukraińskich kutrów patrolowych, szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Aleksander Turczynow: „proces pokojowy (w Donbasie– dopisek mój) nie przekroczył jeszcze linii, gdy stanie się on nieodwracalny”.

Tym samym dał do zrozumienia, że kijowskie władze nadal biorą na poważnie możliwość zerwania umów pokojowych podpisanych w Mińsku:

Z funkcji szefa skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji „Prawy Sektor”, zrezygnował jej lider, Dmitrij Jarosz, uzasadniając swoją decyzje złym stanem zdrowia będącego skutkiem odniesionych ran na froncie. Nie podano kto przejmie szefostwo tej organizacji.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3588312-yarosh-snial-s-sebia-polnomochyia-lydera-pravoho-sektora

Natomiast niedawno wyremontowany samolot Su-25 ukraińskiego lotnictwa bojowego, rozbił się wczoraj podczas lotu treningowego 40 km na północ od Zaporoża. 23-letni pilot zginął na miejscu. Jak podano po wstępnych oględzinach wraku samolotu; przyczyną wypadku była awaria zasilania dopływu paliwa spowodowana zderzeniem się z linią wysokiego napięcia w wyniku czego pilot utracił kontrolę nad samolotem:

https://www.youtube.com/watch?v=iqWp1wCeojw

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraińscy bojcy z batalionu ochotniczego „Ajdar” zakwaterowani zostali w nieczynnej oborze.

DRL- kopalnia „Imienia Łutygina”

Woroneż Rosja- koncert amerykańskiego zespołu „Limp Bizkit”. Jak widać atmosfera była bardzo gorąca:)

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2015r.- 266 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Darth Soros” znany „sponsor i krzewiciel demokracji” został nagrodzony przez Poroszenkę ukraińskim odznaczeniem „Order Wolności”, nadawanym jest za zasługi w utwierdzeniu suwerenności oraz niepodległości Ukrainy, konsolidacji społeczeństwa ukraińskiego, rozwoju demokracji, socjalno-ekonomicznych i politycznych reform, przestrzeganiu konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela;
  http://www.eurointegration.com.ua/news/2015/11/12/7040686/

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Dzień jak co dzień, w Berdyczowie (obwód żytomierski) NN sprawcy rozstrzelali z broni automatycznej jednego z mieszkańców miejscowości i uciekli. Miejscowa policja zarządziła blokadę dróg. Według informacji z mediów ukraińskich, ofiara miała już na swoim koncie wyroki sądowe, a obecnie zajmowała się „remontami samochodów”…
  http://112.ua/kriminal/v-zhitomirskoy-obl-rasstrelyali-muzhchinu-v-oblasti-vveden-plan-po-zaderzhaniyu-strelyavshih-271692.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Anatolij Szarij informuje że 6 listopada odbyła się „inwentaryzacja” w kompanii wchodzącej w skład (niesławnego) tzw. batalionu „Tornado” stacjonującej na terenie obwodu ługańskiego, która wykazała brak m.in. 49 automatów Kałasznikowa, 7 karabinów maszynowych RPK-74, 59 pistoletów, 11 granatników, 52 granaty ręczne i 192 pocisków do granatników oraz 41.000 naboi…
  >https://pbs.twimg.com/media/CToV9XrWcAERQfE.jpg:large

  Polubione przez 7 ludzi

 4. „UKRAINA CE KOREA …”, czyli „bojcy ATO” karmieni są mięsem z bezpańskich psów!?
  http://blogs.korrespondent.net/blog/events/3589069/#1
  Jeden z blogerów ukraińskich zamieścił zdjęcie z następująca informacją, „Kiedy wydaje się, że nic nie będzie już dziwić, tu są zdjęcia. Według ludzi, którzy je wysłali, jest jedno z miejsc, gdzie zwozi sie złapane w obwodzie chersońskim bezpańskie psy i zabija na mięso”. Następnie mięso ma być sprzedawane ukraińskim wojskowym, którzy maja je przewozić do tzw. strefy ATO gdzie karmi się nim „bojców”…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Witam z wieczora krótkim magazynkiem sprzed kilku godzin…
  Zaraz przeskocze „do tematu syryjskiego”, czas nagli – więc prosze o wybaczenie za mieszankę wieści różnych których nie było albo były tylko teraz info dodatkowe…

  Taki mem mi sie trafił…
  .http://cs625425.vk.me/v625425417/59722/-Tv3owzuWyo.jpg

  OT dla historyków a także dla finansistów i tych od gospodarki – o reformach pienięznych Stalina po wojnie…
  Niezwykle interesujące…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21041%2Fall

  + dodatek z innego źródła o współczesnym rublu
  .https://youtu.be/ltXCyL_z5WI

  Charlie Hebdo znów nadaje… 😦
  http://vegchel.ru/index.php?newsid=17532
  .http://cs7064.vk.me/c540106/v540106549/26136/nXDHJDGVp48.jpg

  Dzisiejsza rocznica w DOniecku. Film Patryka Lancastera
  .https://youtu.be/qJXFGaaY1pI

  + dodatkowy film .https://youtu.be/DJ3jVRQn208

  Ministerstwo braku finansów UPAdliny planuje wydatki wojskowe / w budżecie nowym/ na poziomie ok. 30 mld grzywien zamiast planowanych wcześniej ponad 100 mld…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21049%2Fall
  Do rozkminienia temat…

  http://naiusha.livejournal.com/988001.html
  Sytuacja ekonomiczna UPAdliny na dzisiaj

  Fińska armia się zbroi!
  http://warspot.ru/4417-finskaya-armiya-vooruzhaetsya-amerikanskimi-raketami

  A Wierchowna zgadza się na pobyt obcych wojsk. Teoretycznie „na ćwiczenia”.
  http://112.ua/politika/rada-odobrila-dopusk-inostrannyh-voysk-na-territoriyu-ukrainy-dlya-uchastiya-v-ucheniyah-271663.html

  A chyba dziś uprawomocniło się prawo o zagraniczniakach w ukr-armii?

  Na Krymie, w Symferopolu ujawnili sie jacyś faszyści. Pala światynie i samochody…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21052%2Fall

  Kolejny uciekinier z USA? Co się dzieje?
  „Мне Россия очень понравилась, особенно люди. Они у вас открытые, душевные и немножко ку-ку — как раз в моем стиле!”
  Джонни Депп
  .http://cs543103.vk.me/v543103156/f2fa/3cKCPZV6BcA.jpg

  Mieszkańcy Belgradu ze łzami śpiewaja rosyjski hymn ambasadorowi FR
  .https://youtu.be/oZHZJ0zYSJo

  Jak ukry przezyja zimę bez gazu?
  .https://youtu.be/Dx8hn10k5yw

  Ukry grożą embargiem na ewentualne „ruskie sankcje”…
  http://dnr-news.com/dnr/27276-minekonomrazvitiya-ukrainy-prigrozilo-rossii-otvetnymi-merami-v-sluchae-vvedeniya-embargo.html

  Do końca roku Rosja zamknie i zlikwiduje wszystkie punkty i obozy dla uchodźców z Krainy na U
  http://www.rbc.ru/politics/12/11/2015/564477909a794750a06b5358

  Kijowianie zamykaja granice z DOnbasem. http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21065%2Fall
  Teraz zamknęli przejście pod Wołnowachą („Nowotroickoje”). Teraz czynne są tylko trzy miejsca gdzie mogą przejechać samochody…

  Pani Zacharowa opowiedziała o tym jaka była reakcja ambasady USA w Moskwie zaraz po zestrzeleniu MH17. Nagle ściągnięto 130 pracowników – wszyscy ze znajomością rosyjskiego – faceci od piaru itd…
  http://lifenews.ru/news/169372

  Agitacja w Dniepropietrowsku: .http://cs625221.vk.me/v625221650/58564/tfKxBQO6gdQ.jpg

  Ukry starym, banderowskim zwyczajem cos szykują – bo sami mówią i uprzedzaja o „ruskich prowokacjach i zamachach terrorystycznych” jakie według nich maja nastapić
  Odpór daja Rosjanie
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_21077%2Fall
  Scenariusz pewnie będzie zwyczajny. Wpierw taka akcja propagandowa, potem jakiś zamach typu „Wołnowacha” czy ostrzelanie jakiegoś miasta na swoich tyłach i przy wrzasku mediów ruszą do przodu…

  Боятся черти трибунала! Значит есть чего боятся!
  Так засуетились, что аж рвет у них все! А ведь криминальный трибунал всех этих хероев ато и высшее руководства закроет на долго в тюрягах!!!! Да и если они станут неинтересны своим „партнерам из сша, то их просто тихо сольют”.
  так что сейчас майданутая власть будет делать провокации на линии фронта!
  .https://youtu.be/eNN15lSmgMg

  Chyba nie było?
  .https://youtu.be/CZERCjoehjg
  Боцман и Парма – командиры 1 МСБ «Викинги». Они прочувствовали войну

  Jewropa! Ce Jewropa! Na razie w Czernichowie…
  .http://cs543107.vk.me/v543107805/111ac/uhhYTkPCMeM.jpg

  .https://youtu.be/-61ArPCxboI
  Ukraińska agonia. Fragment powstającego filmu…

  Kącik dobrego humoru czyli parodia Kerry – Ławrow…
  http://vk.com/brusek?z=video205447084_171151203%2Fc23b3d6fc01cd29238

  Polubione przez 5 ludzi

  • Cytat „Agitacja w Dniepropietrowsku”, gdyby pod Dniepropietrowskiem „zagnieździły się” banderopiteki uzbrojone w ciężką artylerię oraz wyrzutnie rakietowe i przez rok na oślep w niego waliły, to wyglądałby tak samo. No chyba że ten „agitplakacik” to tak naprawdę SZANTAŻ i, czyli jaki ci się nie będziemy wam się podobać [my z Kijowa] to z robimy z waszym miastem to samo co z Donieckiem…

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Deputowany Rady Najwyzszej Ukrainy z frakcji „BatkiwSZCZYNA” Igor Łucenko ostrzegł ze Prokurator Generalny Ukrainy Szokin, szykuje sprawę karną przeciwko „legendarnemu sotnikowi Majdanu”, obecnie deputowanemu Parasiukowi, który 4 listopada podczas przesłuchania w sądzie Giennadija Korbana, rzucił się na jednego z prokuratorów;
  http://112.ua/politika/shokin-rasporyadilsya-privlech-k-ugolovnoy-otvetstvennosti-parasyuka-igor-lucenko-271708.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.