Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2015r.- 271 dzień od nowego rozejmu.


Chersoń- transporty kolejowe z bronią ciężką kierowane do Donbasu i ku granicy z Krymem.

Ukraińskie wojsko skoncentrowało w pobliżu linii frontu już 322 sztuki ciężkiego sprzętu wojskowego.

Z tej liczby 173 sztuki sprzętu obejmuje umowa o wycofaniu broni ciężkiej o kalibrze poniżej 100 mm.

I tak w okolicy Gorłówki w pobliżu miejscowości Czasow Jar skoncentrowano 13 sztuk broni ciężkie, w tym czołgów i opancerzonych wozów bojowych i transporterów piechoty. W rejonie Zajcewo-Artiemowsk skierowano łącznie 50 sztuk broni ciężkiej, w tym czołgi, opancerzone wozy bojowe i transportery piechoty. Do Konstantinówki skierowano 12 śmigłowców bojowych Mi-8, w Ługano rozmieszczono 4 sztuki haubic D-30, w Dzierżyńsku 5 czołgów, dwa zestawy wyrzutni rakietowych BM-21″Grad” i  2 działa samobieżne „Akacja”, w Majorsku dwa czołgi i sześć opancerzonych wozów bojowych, w Nowogrodskoje trzy działa samobieżne, 15 szt opancerzonych transporterów i 13 szt opancerzonych wozów bojowych.

Ponadto w rejonie na zachód i północ od Doniecka zgromadzono 37 opancerzonych wozów bojowych i 34 różnych jednostek artyleryjskich.

Natomiast na odcinku frontu południowego rejonie Mariupola, rozmieszczono w pobliżu miejscowości Olginka 15 czołgów, w okolicy Starognatowki 10 czołgów i 10 opancerzonych wozów bojowych, w pobliżu miejscowości Granitnoje dwa działa samobieżne 2S9 „Nona” oraz dwa „Rapier” i  4 opancerzone wozy bojowe. W Nowosielowce cztery działa samobieżne i w okolicy Mariupola trzy działa samobieżne 2S3 „Akacja” oraz 15 opancerzonych wozów bojowych. Natomiast na południe od Pierwomajska trzy haubice D-30, trzy czołgi i sześć opancerzonych wozów bojowych. W Mikołajewce pięć zestawów wyrzutni rakiet BM-21 „Grad”.

Ponadto zarejestrowano ruch kolumny składającej się z 11 sztuk zestawów wyrzutni rakiet BM-21 „Grad” w okolicy Artiemowska, która kierowała się w stronę linii frontu.

Taką informację przekazał w dniu wczorajszym przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych DRL Edward Basurin.

Poniżej mapa przedstawiająca aktualne rozmieszczenie ciężkiego sprzętu ukraińskich sił zbrojnych w rejonie strefy buforowej i linii rozgraniczenia:

Jak z powyższego widać, ukraińskie siły zbrojne wykorzystując czas rozejmu przegrupowują swoje oddziały jednocześnie kierując nowe posiłki w postaci ciężkiego sprzętu, amunicji, zaopatrzenia i ludzi w stronę frontu.

Jaki cel mają takie działania?

Czyżby już niedługo miała nastąpić kolejna faza tzw. operacji antyterrorystycznej?

Jak można sądzić, w obliczu kończącego się obecnie okresu w jakim obowiązują nałożone na Rosję sankcje gospodarcze, ukraińskie władze będą usiłowały zakłócić proces pokojowy, oskarżając przy tym o to powstańców, aby w ten sposób dać pretekst przywódcom zachodnim do przedłużenia obowiązujących sankcji.

Tylko czy tym razem powstańcy zachowają umiar, czy też nauczeni doświadczeniem, że z ukraińskimi władzami nie ma sensu pertraktować, nie postanowią uregulować swojej sytuacji z pozycji siły?

Wszystkie dotychczasowe działania Kijowa mogą potwierdzać taki właśnie rozwój sytuacji, tylko że tym razem rzeczywiście może być bardzo gorąco, bo wszystko zależy od skali planowanych działań.

Jeśli więc Kijów dostał polecenie wzniecenia grubszej awantury, to zapewne bez żadnej refleksji zrobi to.

 

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo obowiązującego bezwarunkowego zawieszenia broni, nadal ukraińskie wojsko narusza jego postanowienia prowadząc ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych.

W dniu wczorajszym pierwsze naruszenie zawieszenia broni miało już miejsce około godziny 14:00 gdy przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 82 mm, automatycznych granatników i ręcznej broni maszynowej ukraińscy żołnierze ostrzeliwali przez ponad godzinę z kierunku Piasków, teren donieckiego lotniska i jego południowe okolice, w tym rejon otaczający serwis „Volvo-Centrum”.

W nocy, od godziny 20:20 ukraińskie wojsko ponowiło ostrzał tego samego rejonu rozszerzając jego zasięg na wieś Żabiczewo i północne obrzeża dzielnicy Kujbyszewskiej.

W rejonie Gorłówki ukraińskie wojsko po raz drugi w ciągu ostatnich dni ostrzelało teren otaczający szkołę nr. 15 w miejscowości Zaicewo znajdującej się na północ od Gorłówki. Ostrzał terenu należącego do szkoły przeprowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z czego sześć pocisków spadło w okolicach budynku szkolnego. Nie odnotowano ofiar wśród ludności cywilnej, ani poważniejszych strat materialnych.

Łącznie ukraińskie wojsko w ciągu ostatniej doby naruszyło sześć razy warunki zawieszenia broni.

O incydencie władze DRL poinformowały oficjalnie misję OBWE w Doniecku.

Ze swej strony ukraińskie dowództwo wojskowe poinformowało o incydentach jakich mieli się dopuścić „separatyści” w rejonie donieckiego lotniska, gdzie ataków dokonuje batalion „Somalia” pod dowództwem „gangstera” Giwiego oraz w rejonie miejscowości Nowotoszkiwki i Nowogorodska oraz Szirokije , gdzie przy użyciu broni maszynowej prowadzono ostrzał ukraińskich pozycji obronnych. Ostrzał też prowadzony miał być w rejonie Butowki, Marinki i Staromichajłowki, gdzie użyto nawet czołgów.

W  kierunku Donbasu ukraińskie dowództwo wojskowe kieruje w ciągu ostatnich dni transporty ciężkiego sprzętu.

Wczoraj w Chersoniu jeden z takich transportów kolejowych z ciężkimi działami samobieżnymi zauważył Aleksander Żurawko, który umieścił o tym relację na swojej stronie na Facebooku:

„Pisałem już wcześniej o przejeździe transportu z czołgami w kierunku Donbasu. Wczoraj zaś pomiędzy godzinami 15 a 15:30 na stacji kolejowej w Chersoniu znajdowała się nowa partia sprzętu wojskowego dla Donbasu. Tym razem były to ciężkie działa samobieżne. Jest to bardzo przygnębiające i niepokojące, gdy widzi się kraj pogrążony w nędzy, który zamiast znaleźć kompromis, aby wydostać się z otchłani z uporem maniaka rwie się do wojny z własnym narodem, aby w efekcie kolejny raz przegrać.  Wszyscy generałowie są tacy sami!”

https://web.facebook.com/avzhuravko

A to przedwczorajszy wpis na Facebooku tej samej osoby, gdzie poinformowano o transporcie czołgów T-80:

„Wczorajsze zdjęcia stacji kolejowej w Chersoniu. Transport kierowany jest w stronę Donbasu. Część zaś trafi do Czongar…”

https://web.facebook.com/avzhuravko

Jednocześnie w dniu wczorajszym służba prasowa ukraińskiej Straży Granicznej poinformowała, że w dniach od 17 do 19 listopada przejście graniczne na Krym w miejscowości Czongar zostanie zamknięte:

„Straż Graniczna apeluje do obywateli, którzy przekraczają granicę administracyjną między obwodem chersońskim a czasowo okupowanym terytorium Krymu, aby wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży w dniach 17-19 listopada, że punkt kontrolny Czongar będzie czasowo nieczynny”

Prawdopodobną przyczyną zamknięcia tego przejścia granicznego w dniach 17-19 listopada, będzie w właśnie w tych dniach rozmieszczanie tam przez ukraińskie wojsko broni ciężkiej.

Dodam, że obecnie w pobliżu granicy z Krymem ukraiński sztab generalny zarządził przeprowadzenie ćwiczeń przez jednostki wojsk desantu morskiego i powietrznego:

https://web.facebook.com/GeneralStaff.ua/

Na zakończenie tego wątku uzupełnię, że obserwatorzy misji OBWE również potwierdzili ruch sprzętu ciężkiego po stronie ukraińskiej frontu.

 

***

Wczoraj Rosja przedstawiła Ukrainie i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) propozycję dotyczącą spłaty ukraińskiego długu wobec Rosji.

Propozycja ta ma polegać na tym, że spłatę długu w wysokości 3 mld dolarów, którego zapadalność ma nastąpić do końca tego roku, rozłożono by w czasie dzieląc kwotę należności na trzy równe części. I tak pierwsza spłata należności w kwocie 1 mld dolarów miałaby nastąpić do końca następnego roku, zaś kolejne w ciągu dwóch następnych lat. Tym sposobem cała wierzytelność zostałaby spłacona przez Ukrainę do końca 2018 roku:

„Złożyliśmy nieoczekiwaną propozycję naszym partnerom. Nie tylko zgodziliśmy się zrestrukturyzować ukraiński dług, lecz nawet zaproponowaliśmy lepsze warunki niż te, o które prosił nas Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Proszono nas o przeniesienie płatności w kwocie 3 mld USD na przyszły rok. Odpowiedziałem, że jesteśmy gotowi na głębszą restrukturyzację; że jesteśmy gotowi na to, by w 2015 roku nie otrzymać żadnych pieniędzy, zaś w przyszłym roku dostać miliard, w 2017 roku – kolejny miliard, a w 2018 roku – jeszcze jeden miliard” – takie oświadczenie złożył dziennikarzom po zakończeniu szczytu G20 w Antalyi w Turcji rosyjski prezydent Władymir Putin.

Jeśli więc władze Stanów Zjednoczonych zgodzą się na propozycję rosyjskiego prezydenta, to oznaczać to będzie, że na podobnych prawach zechcą zrestrukturyzować swój dług inii wierzyciele, ale chyba tego finanse ukraińskie już by nie wytrzymały?

Tak więc prawdopodobnie propozycja Władymira Putina zostanie odrzucona.

Wczoraj przedstawiciel misji OBWE na Ukrainie ds. kontaktów gospodarczych domaga się od Kijowa jak najszybszego przywrócenia obrotu bezgotówkowego pomiędzy Ukrainą a częścią Donbasu znajdującego się pod kontrolą władz powstańczych.

Na koniec kilka zdjęć:

Chersoń wczoraj- transport ciężkiego sprzętu do Donbasu.

Stacja kolejowa w Chersoniu przedwczoraj- transport czołgów T-80 w kierunku Donbasu i ku granicy z Krymem.

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Wiadomości filmowe ze świata:

Pozdrawiam.

120 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2015r.- 271 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejna heca z mediów ukraińskich, czyli w zakładach lotniczych w Odessie maja być produkowane „chińskie lekkie samoloty SZTURMOWE” Hongdu L-15 dla Sił Powietrznych Ukrainy, jest jednak jak zwykle „ale”. Rozmowy z chińskim inwestorem się przedłużają dlatego tez produkcja która miał się rozpocząć w 2016 roku została przesunięta na „czas nieokreślony”, a w przyszłym roku ma się odbyć pierwsze spotkanie na temat inwestycji…
  http://dumskaya.net/news/na-odesskom-zavode-budut-sobirat-kitajskie-legki-052575/

  Polubione przez 8 ludzi

 2. TASS podaje wypowiedź dla prasy nie wymienionego z nazwiska przedstawiciela administracji USA, udzieloną w drodze do Kijowa: USA starają się wykluczyć separatystów z rozmów dotyczących rozwiązania konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
  Niestety, mam dziś problem z otwarciem strony agencji TASS, więc przekazuję tę informację powołując się na inny portal.

  http://vz.ru/news/2014/11/21/716355.html

  Polubione przez 7 ludzi

 3. I wszystko stało się jasne i teraz juz wiadomo dlaczego Putin musi jak niepyszny „wyzywać się” w Syrii. Gubernator Odessy Saakaszwili w wywiadzie dla „The Washington Post” stwierdził że „Ukraina pokonała MILITARNIE Rosję” (“Ukraine defeated Russia militarily”)…
  https://www.washingtonpost.com/opinions/ukraines-civil-service-war/2015/11/15/569e52ea-8a11-11e5-be39-0034bb576eee_story.html
  No cóż nie od dziś wiadomo że „Misza” Saakaszwili ma słabość do „białego proszku”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=Z3aaN_2yloc

  Polubione przez 9 ludzi

 4. .https://youtu.be/onKysPOQLAs
  Żabunki…
  Жабуньки опять в огне
  http://riafan.ru/481369-novosti-novorossii-ukraina-nayabednichala-v-obse-o-boe-zhabunkah/

  Новости Новороссии: Украина наябедничала в ОБСЕ о бое в Жабуньках

  Новости Новороссии, 17 ноября. В Минске заседают – в Донбассе стреляют, Украина нажаловалась в ОБСЕ на ДНР, ожесточенный бой в Жабуньках попал на видео.

  Пока в Минске заседают – в Донбассе стреляют

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Dzień jak co dzień, czyli w Kijowie (rejon dnieprowska) doszło do strzelaniny. Kto strzelał i dlaczego, policja nie podaje…
  http://112.ua/kriminal/v-dneprovskom-rayone-kieva-proizoshla-strelba-272856.html
  Z kolei w rejonie podolskim Kijowa doszło do napadu na oddział jednego z banków. Sprawcy wdarli się do srodka i sterroryzowali pracowników granatem i pistoletem. Brak danych o ofiarach i ilości zrabowanej gotówki;
  http://112.ua/kriminal/v-kieve-na-podole-soversheno-vooruzhennoe-napadenie-na-otdelenie-ukrsibbanka-272875.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dzisiaj rocznica rewolucji… podaję bo Państwo zapomnieli i od Państwa interpretacji zostawiam to jaką literą w/w rocznicę pisać. Dziwne, że zpomnieli… A tak na marginesie… mam gdzieś kommentarze i wiadomości z wp….
  Pozdrawiam

  Polubione przez 3 ludzi

 7. http://www.pap.pl/aktualnosci/news,432826,ukraina-zaostrzenie-w-donbasie-separatysci-uzyli-gradow.html

  Widzę że „obiektywność” naszgo dziennikarstwa nie ustaje! Tak mnie wku..ił ten artykuł że nie wytrzymałem i wysłałem im maila z odnośnikami do dziennych raportów OBWE w których od ponad dwóch tygodni mowa jest o regularnych ostrzałach pozycji oraz miejscowości pod kontrolą DNR.
  Wysłałem też https://www.youtube.com/watch?v=JyRdr6BvENw i ogólnie wyraziłem co myślę na temat ich „obiektywnej i rzeczowej” dziennikarskiej pracy!

  Polubione przez 6 ludzi

  • Jest przeciwny udziałowi FR w Syrii. Ale jak trzeba /i się zaczeło/ to trzeba kontynuowac.
   Zwiększa się zagrożenie terrorystyczne w związku udziałem FR w wojnie w Syrii.

   Front na DOnbasie jest i stoi za nim ROsja.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Ponad rok temu jak zostawiał Słowiańsk ględził inaczej…
   >https://www.youtube.com/watch?v=XVEI1CzqvRU
   Jak widać wystawny tryb życia w Rosji, drogie samochody, wizyty w eksluzywnych restauracjach, no i młoda żona zaszkodziły „Striełkowowi”. Na szczęście są PŁATNE WYKŁADY na których mozna dobrze zarobić (patrz nasz „Bolek” Wałęsa) jest tylko jedno „ale” trzeba gadać tak jak sobie tego życzy gospodarz, który za to płaci…

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Dzięki za przetłumaczenie, tylko zastanawia mnie ostatnie zdanie. Czy oznacza ono interwencję rosyjskiej armii ? Czy tylko ogólne wsparcie Rosji dla Donbasu ?

  Ostatnio przeglądam filmy z kanału Gleba Korolova i jestem pod wrażaniem. Pewnie go znacie, ale ja nie słyszałem wcześniej o nim. To nie tylko zwykły wokalista któremu wojna domowa zatrzymała karierę sceniczną, ale to przede wszystkim organizator pomocy humanitarnej mieszkańcom Donbasu. Doczytałem też, że podczas jednej z akcji został postrzelony, ale przeżył i nadal prowadzi zbiórki żywności, artykułów przemysłowych i rozwozi je potrzebującym. Jeśli ktoś nie zna jego kanału to polecam:

  http://www.youtube.com/channel/UCiLd7M717_mXdqjFXcEoKaA

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.