Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2015r.- 276 dzień od nowego rozejmu.


Oddziały ukraińskiej Gwardii Narodowej i milicji biorące udział w operacji przeciwko uszkadzaniu  sieci energetycznej doprowadzającej prąd na Krym.

 

Druga rocznica ukraińskiej „Rewolucji Godności” miała być obchodzona hucznie, a wyszło jakoś tak nijako, bo po prostu nie ma czego świętować i z czego się ciszyć oraz być dumnym.

Podobnie w naszych wiodących mediach oraz wśród polityków, którzy tak czynnie poparli to co się rozpoczęło w dniu 21 listopada 2013 roku roku na kijowskim Placu Niepodległości, opadł wyraźnie zapał i euforia spowodowana- jak to wtedy określano:  przebudzeniem się części ukraińskiego społeczeństwa.

Ilu polskich i zachodnich polityków świętowało w Kijowie razem z Ukraińcami drugą rocznicę „Rewolucji Godności”, która miała być przykładem dla reszty Europy jak należy walczyć o swoją godność i prawa.

Ja nie zauważyłem żadnego z tych, którzy dwa lata temu tak skrzętnie kręcili się koło Majdanu, aby tam prowadzić antyprezydencką i antyrosyjską agitację.

A przecież to co ma obecnie miejsce na Ukrainie, to również jest i ich dzieło, więc mieli moralny obowiązek aby tam wśród głodnych, zmarzniętych i doprowadzonych na skraj nędzy Ukraińców, wziąć razem z nimi udział w tej kolejnej rocznicy rewolucji solidaryzując się z ich nieszczęściem, do którego oni ich namawiali i ostatecznie doprowadzili.

Dlaczego żaden z nich nie pojawił się wczoraj na Placu Niepodległości w Kijowie?

Bo okazało się, że w ciągu tych dwóch lat wszystko się na Ukrainie zmieniło, ale tylko na gorsze, a obiecywali przecież , że będzie lepiej, gdy tylko od władzy odsunie się skorumpowaną ekipę, zerwie się związki z Rosją  i zajaśnieje nad Ukrainą jutrzenka dobrobytu UE.

A więc, mimo tych obiecanek, nadal te same kliki gangstersko-oligarchiczne silnie dzierżą władzę nad Ukrainą, czego przejawem może być to, że wywodzący się z tego środowiska Petro Poroszenko pełni obecnie urząd prezydenta Ukrainy. Korupcja zaś i bezprawie osiągnęły niespotykane wcześniej rozmiary, na co symbolicznym dowodem może stanowić przykład, że osoba powiązanego z Poroszenką, prokuratora generalnego Wiktora Szokina,  blokuje wszelkie zmiany w kierowanym przez siebie resorcie .

Miedzy innymi dlatego też osoby odpowiedzialne za śmierć demonstrantów w lutym ubiegłego roku podczas pamiętnych zajść w okolicach hotelu „Ukraina”, czy też ci którzy dopuścili się zbrodni na aktywistach Antymajdanu w maju zeszłego roku w Odessie, nie ponieśli za swoje zbrodnie żadnej odpowiedzialności, zaś śledztwa w tych sprawach zostały celowo wypaczone, na co nawet zwrócili uwagę przedstawiciele instytucji europejskich i międzynarodowych zajmujących się nadzorowaniem przestrzegania praw obywatelskich domagając się przeprowadzenia obiektywnego i uczciwego dochodzenia, w wyniku którego ich sprawcy zostaną wskazani i ukarani.

Zamiast tego gospodarka ukraińska upada: państwo permanentnie stoi na skraju bankructwa, rosną ceny i koszty życia, spadają dochody ludności i powiększają się w zastraszającym tempie obszary ubóstwa, co przekłada się na gwałtownie rosnące niezadowolenie społeczne wobec tak sprawowanych rządów.

Dlatego też 48% społeczeństwa uważa, że władze nie zrobiły nic aby przeprowadzić reformy, co ma wynikać z wszechogarniającej korupcji i bezprawia (tak uważa 72% społeczeństwa), nadal postępującej oligarchizacji gospodarki i instytucji finansowych (takiego zdania jest 52% ankietowanych) oraz pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w kraju, którą odczuło w sposób dotkliwy 59%, a w pewnym stopniu 37% ludzi, co daje w sumie 96% społeczeństwa, które poniosło ciężary „reform”.

Przypomnę, że w tym roku dług publiczny Ukrainy zbliżył się już prawie do 100% PKB, zaś inflacja wyniosła 47%.

Czy w takim kraju da się żyć i jak długo jeszcze ludzie wytrzymają postępującą biedę i wszechogarniające bezprawie?

Jak na dzisiejszy dzień gotowość walki o swoje prawa zadeklarowało, wg. badań z lipca tego roku,  niewiele bo 18% ludzi, z tego tylko 4% jest pewna swego udziału w demonstracjach antyrządowych. Nie jest to duża liczba, ale sytuacja na Ukrainie zmienia się dynamicznie, na co szczególnie będą miały wpływ warunki zimowe i wczesnej wiosny, więc wszystko tam jest jeszcze możliwe.

Tak więc Ukraińcy powoli tracą cierpliwość, ale na obecną chwilę nie oznacza to jeszcze rewolucji. Chociaż, jak wskazują obserwatorzy ukraińskiej sytuacji wewnętrznej, kolejne bunty będą jeszcze bardziej brutalne niż poprzednie, zaś nowy Majdan, doprowadziłby do tego, że z obecnej Ukrainy niewiele by już pozostało.

Oczywiście poza żywiołowym buntem zmęczonego biedą i bezprawiem społeczeństwa, jest jeszcze drugi czynnik, który jak na razie nie dał się jeszcze wyraźnie odczuć, a jest nim masa- liczących wiele tysięcy członków formacji ochotniczych, którzy przebywają w tej chwili na froncie lub w formacjach zmilitaryzowanych w innych częściach kraju.

Oni to, jeśli zainicjują, lub też przyłączą się do spodziewanego buntu społecznego, doprowadziliby do tego, że pierwszy Majdan z przełomu 2013 i 2014 roku w porównaniu z jego kolejną nową wersją, byłby tylko niewinną igraszką.

W związku z tym, w tej sytuacji najważniejszy jest problem: czy w następnym roku odbędzie się uroczystość trzeciej rocznicy Majdanu i czy będzie tam jeszcze co świętować?

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszym względnym uspokojeniu się sytuacji w Donbasie, wczoraj nastąpił wzrost napięcia wywołany ostrzałem i prowokacjami jakich dopuścili się ukraińscy żołnierze.

I tak, w sektorze mieszkalnym na zachód od Doniecka ukraińskie wojsko w godzinach od 23:00 do 01:00 prowadziło ostrzał przy użyciu broni ciężkiej, tym moździerzy kaliber 120 i 82 mm, działek przeciwlotniczych, opancerzonych wozów bojowych, granatników  i ręcznych karabinów maszynowych w stronę powstańczych linii obronnych w miejscowościach Aleksandrówka, Trudowskaja i Marinka.

Natomiast jak podało dzisiaj rano w swoim codziennym komunikacie centrum prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), wczoraj od godziny 18:00 do dzisiaj do godziny 06:00 rano powstańcy mieli łącznie 40 (30 razy w okolicy Doniecka) razy naruszyć warunki zawieszenia broni, w tym przy użyciu moździerzy, granatników i broni ręcznej prowadzić ogień na pozycje zajmowane przez ukraińskie wojsko. Do najpoważniejszych incydentów miało dojść w okolicach następujących miejscowości: Piaski, Marinka, Awdiejewka, Pierwomajsk, Zaicewo, Szczastie, Szirokino i Czermalik.

***

Wczorajszej nocy w wyniku akcji uszkadzania przez uczestników blokady Krymu linii przesyłowych energii elektrycznej zasilających Krym, około 1,8 mln odbiorców zostało pozbawionych światła.

Podczas akcji zapobiegającej uszkodzeniu sieci przesyłowych przeprowadzonej przez oddziały Gwardii Narodowej MSWU i ukraińskiej milicji, został w wyniku czynnej napaści dokonanej przez  zamaskowanych uczestników blokady, ranny nożem pułkownik milicji. Po za tym, po stronie uczestników blokady, kilku Tatarów zostało rannych od uderzeń kolbami karabinów:

Na koniec kilka zdjęć:

Galeria zdjęć z okolic Czaplinki niedaleko od  granicy z Krymem gdzie batalion Gwardii Narodowej wraz z milicją usiłował przerwać wczoraj blokadę Krymu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

115 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2015r.- 276 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzien dobry bardzo – klaniam sie Panstwu 🙂

  Czytam i czytam i cy**ki opadaja w zwiazku z dostawa pradu na Krym. Wlasnie w TV niemieckiej ZDF byl nius, ze to wlasciiwie juz tragedia, Dobrze ujal Maniek zagadnienie, ze przeciez najwazniejsze sa szpitale i urzadzenia wspomagajace zycie – a nawet ratujace zycie. No – ale czego dobrego mozemy sie spodziewac po banderowcach ?

  Dorzucam link od kacapa z Moskwy, tchnacy nadzieja – ze Krymczanie az tak bardzo nie odczuwaja braku pradu . Zreszta prosze poczytac:

  http://kacap-z-moskwy.livejournal.com/

  Pozdrawiam serdecznie pozyczajac samych pozytywnych niusow (myslenie zyczeniowe ) 🙂

  Polubione przez 11 ludzi

  • Brusek podawał, że w razie „W” FR zgromadziła na półwyspie kilka TYSIĘCY generatorów prądotwórczych. Najważniejsze instytucje zostały zabezpieczone przed „zaćmieniem”, niestety ludność cywilna nie ma tego komfortu.
   Prace nad kablem trwają pierwszy będzie położony przed… Nowym Rokiem, całkowite uniezależnienie się od prądu z Ukrainy będzie jednak trwało dłużej (rok?)

   Polubione przez 7 ludzi

 2. Ukraińscy „desantnicy”- galeria z ćwiczeń.
  Duży przekrój sprzętu po czołgi t-64BW, BRDM (zwiadowcze pojazdy z lat 70) i… „nowe” pojazdy wykonane przez przemysł ukraiński swoiste hybrydy kilku pojazdów.
  Taką dziwna konstrukcję można podziwiać mniej więcej w połowie galerii. Ma 30 mm działko z BTR-80, z tyły ma zamontowane działko przeciwlotnicze (obsługa działka nie ma ochrony), a pojazd bazuje na podwoziu gąsienicowym MT-LB (ciągnika artyleryjskiego).
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/22/vden-ta-vnochi-desantniki-vdoskonalyuyut-profesijnu-majsternist-%28foto%29–/

  Polubione przez 6 ludzi

   • @luk17 :- dokladnie tak – wcale nie jest im straszny ten brak pradu. Zamiast w necie „smigac”wyszli na spacer, a sklepy pracuja normalnie . Zycie toczy sie zwyczajnie,- dokucza jedynie brak cieplej wody, lecz i ten problem jest do rozwiazania. 🙂

    Polubione przez 5 ludzi

    • 🙂 I to mnie bardzo cieszy. Widać , że ukraiński atak energetyczny tylko ich wzmocnił. Pewnie się cieszą, że nie są już częściom tego ,, dziwnego, upadłego kraju” w którym co rusz ktoś się wysadza granatem.
     Zresztą takie akcje, są bez sensu , tylko wzmacniają w mieszkańcach niechęć do u- padłej.
     Pozdrawiam

     Polubione przez 7 ludzi

  • Witam Panią jak zwykle niezwykle serdecznie, a nawet bardziej! 🙂
   Przede wszystkim – bo zapomnę – bardzo bym prosił o jakies informacje co jakiś czas nadsyłane na temat „kolonistów”. Bo warto zapoznać się z tym co sie tam mówi i pisze, a co u nas jest tajemnicą…

   Co do Krymu…
   Jutro dano mieszkańcom dzień wolny w związku z brakami napięcia.
   Z tego co poczytałem, to zapas paliwa/ głównie oleju/ do tymczasowych generatorów starczy na 25 dni. Właściciele stacji benzynowych zostali wczesniej zobowiązani to utrzymywania dodatkowej rezerwy która będzie mogła być uzyta do szybkich uzupełnień zapasów paliwa w generatorach. Niestety, obywatele spanikowali i podobno porobiły się na stacjach benzynowych straszliwe kolejki…

   Przypomnę za tym wpisem: http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22107%2Fall
   Że 70% potrzeb Krymu dostarczała sieć z Ukrainy. Całe zapotrzebowanie to 1200 MW / maksymalne/. Z tego co kiedyć linkowałem – o ile pamiętam – w ostatnich miesiącach Ukraina dostarczała ok 300 MW.
   Krym może „wyprodukować” 250-350 MW a razem z rezerwowymi / tymczasowymi/ generatorami 451 MW…

   Władze Krymu stwierdziły że jak tylko Krym zostanie zasilony od strony Rosji to odetną się od Krainy i „nigdy w życiu” ukraińcy nie sprzedadzą energii do Rosji…

   Odłączenie Krymu zostało przez Dumę czy też Radę Federacji potraktowane jako „akt terrorystyczny”…

   Tyle z pamięci…
   http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22104%2Fall
   .http://cs628125.vk.me/v628125330/4709e/vKcU5RSQy8I.jpg

   http://dnr-news.com/dnr/27567-aksenov-ukraina-navsegda-poteryaet-rynok-sbyta-elektroenergii-v-krymu.html

   Polubione przez 4 ludzi

  • Coś w tym jest 🙂
   Kiedyś (lata 80-te) był taki dowcip.

   – Jak poznać Szweda?
   – Właśnie wyszedł z wanny.

   A najśmieszniejsze jest to, że jeszcze na początku XX wieku. Szwedzi higieną nie grzeszyli (we wcześniejszych wiekach mieli łaźnie parowe, o których ze zgorszeniem pisał Pasek, ale później im to przeszło)

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Brusku tu jest cos – o czym caly czas wspominales. Odlaczenie pradu grozi powaznymi konsekwencjami (co najmniej takimi jak Czernobyl) !

  Kacap z Moskwy Retweeted
  Дмитрий Киселев ‏@DmKiselevTV 11m11 minutes ago View translation
  Юрий Касич.(„Укрэнерго”):Падение электроопор в Херсонской области привело к аварийному отключению АЭС в Запорожье и угрозе второго Чернобыля

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Krym Krymem, a tymczasem zastępca dyrektora Państwowej Spółki Energetycznej „Ukrenergo” Jurij Kasicz zaalarmował że zniszczenie słupów energetycznych moze mieć także negatywne skutki dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Podobno awaryjnie odłączyli dwa bloki elektrowni, ale poza tym jest ok…
  http://iz.com.ua/zaporoje/85210-padenie-opor-lep-v-hersonskoy-oblasti-predstavlyaet-ugrozu-dlya-zaporozhskoy-aes.html

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Jeśli ktoś ma dwie i pół godziny. O Syrii, Krymie i drugiej rocznicy majdałnu.

  Szególnie polecam tak ok 1:19:00 (i około 15 wcześniejszych minut) gdzie liberasta z parti Jabłoko Jewgienij Satanowskij i Władimir Sołowiow zrównali z ziemią!

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dzien dobry bardzo – klaniam sie Panstwu 🙂

  Kto nie skacze – ten Moskal ! Ojjj sie doskakali banderowcy. To na mily dnia poczatek. Pozdrawiam pozyczajac dnia milego 😉

  [video src="https://pbs.twimg.com/tweet_video/CUYXPdeXIAAERee.mp4" /]

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.