Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2015r.- 277 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Krzywy Róg- ukraińska „technika”.

 

„Jaceniuk wraz z innymi urzędnikami ukraińskiego rządu powinni znaleźć się w pierwszym rzędzie ławy oskarżonych za zbrodnie popełnione w Kijowie, Odessie i w Donbasie”– powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej „Звезда”, rzecznik rosyjskiego komitetu śledczego Władymir Markin.

Przypomnę, że już w połowie zeszłego roku specjalny zespół Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej rozpoczął zbieranie materiałów dowodowych w sprawie popełniania zbrodni wojennych przez niektórych przedstawicieli ukraińskiego rządu oraz dowódców wojskowych bezpośrednio odpowiedzialnych za prowadzenie tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

Między innymi pod  podobnym zarzutem przetrzymywana jest obecnie ukraińska pilotka Nadieżda Szewczenko, która po przeprowadzeniu rozprawy przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości mogłaby zostać przekazana Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (International Criminal Court, ICC).

We wczorajszym wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej „Звезда” Władymir Markin powiedział również, że:

„Jeśli ktoś uważa, że rosyjski Komitet Śledczy i Rosja działają nielegalnie, dowolnie interpretując wykładnię prawa międzynarodowego, to się głęboko myli (…) Normy prawa międzynarodowego i przepisy kodeksu karnego pozwalają nam na wszczęcie postępowania karnego, w celu zbadania i ścigania sprawców tych czynów”.

Tak więc, wg. opinii rzecznika rosyjskiego Komitetu Śledczego; ukraińskich zbrodniarzy czeka nowa Norymberga, przed której trybunałem postawieni zostaną liderzy obecnego układu ukraińskiej władzy, a więc wśród nich, m.in. były szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Walenty Naliwajczenko, były szef Ministerstwa Obrony, generał Walerij Hełetej, byłego gubernatora regionu dniepropietrowskiego Igora Kołomojskiego, premiera ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka oraz wielu innych, mniej lub bardziej znanych polityków i dowódców wojskowych, którzy wydali rozkaz do ostrzału celów cywilnych w Donbasie.

Jednak najlepszym rozwiązaniem, wg. Markina, byłoby to, że gdy sami Ukraińcy zrozumieją, ogrom popełnionych zbrodni, sami będą wstanie je osądzić przed sądami tam gdzie one były popełniane, a więc w Kijowie, Odessie i w Donbasie.

http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201511221856-ia1b.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Trybuna%C5%82_Karny

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej toczącej się nadal na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo obowiązującego od końca sierpnia br. bezwarunkowego zawieszenia broni w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko nadal prowadziło ostrzał pozycji obronnych sił powstańczych.

I tak, w okolicy donieckiego lotniska od godziny 24:00 do wczesnych godzin rannych, ukraińskie wojsko przy użyciu czołgów, moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych prowadziło ostrzał pozycji powstańczych w tym w rejonie północnych obrzeży Doniecka i zachodnich przedmieść miejscowości Spartakus.  Wcześniej, bo od godziny 22:00 ukraińska artyleria ostrzeliwała obrzeża dzielnic Kujbyszewskiej i Kijowskiej. Ostrzał był na tyle intensywny, że słychać go było w przyległych dzielnicach.

Podobnie w rejonie Gorłówki prowadzony był od strony ukraińskich wojsk, z kierunku Dzierżyńska, przy użyciu czołgów ostrzał zachodnich obrzeży miasta. Tam też doszło do całonocnych walk z nacierającymi na pozycje obronne sił powstańczych wojskiem ukraińskim. Ukraińscy żołnierze atakowali pozycje powstańców przy użyciu wszelkiego rodzaju broni: czołgów, moździerzy, artylerii ciężkiej, granatników, ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej.

Ponadto, od godziny 21:00 do 05:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm południowej części miejscowości Szirokino, leżącej na wschód od Mariupola. W wyniku tego ostrzału kilka domów zostało uszkodzonych.

Na froncie ługańskim nadal utrzymuje się względny spokój, ale pomimo to władze ŁRL podjęły dziś rano decyzję, o sprawdzeniu działania generatorów awaryjnego zasilania energii elektrycznej, co wynika ze spodziewanego przerwaniu dostaw prądu od strony Ukrainy dla tej republiki.

Ponad to jeszcze w zeszłym tygodniu przyjęto rozporządzenie Ministerstwa Transportu ŁRL o zakazie ruchu pojazdów cywilnych na terenie republiki:

Natomiast jak podało biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego tzw. operacji antyterrorystycznej: wczoraj w wyniku wejścia na minę zginęło dwóch kolejnych ukraińskich żołnierzy. Do zdarzenia doszło na północ od bachmutskiej trasy w pobliżu miejscowości Krimskoje. Ponadto w wyniku prowadzonych walk miał zostać ranny jeszcze jeden ukraiński żołnierz. Miejsca walk nie podano.

Podobno w rejonie granicy pomiędzy Krymem a obwodem chersońskim, przy drodze T2202 miała się pojawić kolumna 12 rosyjskich czołgów. Taką informację przekazała, kilkadziesiąt minut przed opublikowaniem dzisiejszej relacji, strona ukraińska.

***

Wczoraj na kijowskim Placu Niepodległości zorganizowano „Wiec Narodowy”, na którym lider ukraińskiej organizacji „OUN” M. Kochanowski ogłosił, że właśnie rozpoczyna się trzeci Majdan, który ma na celu „odsunąć od władzy reżym Poroszenki”:

W Krzywym Rogu na Ukrainie odbyła się wczoraj demonstracja zorganizowana przez Semena Semenczenko, Władymira Parsiuka i Andrieja Sadowego przeciwko uznaniu wyborów na stanowisko burmistrza tego miasta. Organizatorzy protestu domagają się zmiany składu komisji wyborczej, ponownego przeliczenia głosów i następnie podjęcia decyzji od władz w Kijowie ponownego przeprowadzenia tam wyborów. Jak widać nie wszędzie na Ukrainie wybory miały przebieg zgodny z zachodnimi standardami, ale oczywiście tego już międzynarodowi obserwatorzy nie dostrzegli:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraina Krzywy Róg- demonstracja przeciwko uznaniu ważności wyników wyborów na burmistrza miasta.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

119 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2015r.- 277 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawa uwaga z artykułu „Vice News” dlaczego „padły” słupy energetyczne dostarczające energię elektryczna na Krym oraz do Sewastopola, bazy Floty Czarnomorskiej…
  „The outage hit Russia’s naval port of Sevastopol, which plays a key role in supporting the country’s military campaign in Syria. The Black Sea Fleet was switched to a back-up power source, the city’s governor said”
  https://news.vice.com/article/anti-russian-saboteurs-plunge-crimea-into-darkness-by-blowing-up-electrical-towers

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow stwierdził ze decyzja o wstrzymaniu dostaw energii elektrycznej oraz towarów na Krym powinna należeć do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony i władz w Kijowie, a na chwilę obecną uszkodzone linie powinny zostac naprawione, a dostawy prądu przywrócone. Dodał także że taki zakaz powinien być oficjalną odpowiedzią na wprowadzenie przez Rosję embarga na ukraińskie towary;
  >https://www.youtube.com/watch?v=wXTioEd_oe0

  Polubione przez 7 ludzi

 3. „Pożarli się” jeden z przywódców „blokadersów” na granicy z Krymem, Lenur Isljamow i zastępca naczelnika policji obwodu chersońskiego Ilja Kiwa. Na swoim koncie na facebooku Kiwa określił Isljamowa jako „zdrajcę”, przypominając że jeszcze w kwietniu 2014 roku Isljamow występował jako zastępca „przedstawiciela Rady Ministrów Republiki Krymu” i zajmował się „porządkowaniem” rejestru przedsiębiorstw „okupowanego” Krymu…
  http://obozrevatel.com/crime/78240-kiva-uvidel-zaslannogo-kazachka-sredi-rukovodstva-blokadyi-kryima.htm

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Wiadomość na jednym PORTALU UKRAIŃSKIM…
  Sekretarz Generalny Ban Ki-moon wezwał Federację Rosyjską i Stany Zjednoczone do wspólnej walki z terroryzmem. „W związku z tym, musimy być zjednoczeni. Musimy pokazać globalną solidarność w walce ze wspólnym wrogiem, PAŃSTWEM ISLAMSKIM i innymi grupami terrorystycznymi i ekstremistycznymi”;
  http://news.liga.net/news/world/7335525-pan_gi_mun_prizval_rf_i_ssha_k_sovmestnoy_borbe_protiv_terrorizma.htm
  Ta sama wiadomośc na drugim PORTALU UKRAIŃSKIM…
  Sekretarz Generalny Ban Ki-moon wezwał Federację Rosyjską i Stany Zjednoczone do wspólnej walki z terroryzmem. „W związku z tym, musimy być zjednoczeni. Musimy pokazać globalną solidarność w walce ze wspólnym wrogiem, TERRORYSTYCZNEJ ORGANIZACJI „ROSJA” I ZANJDUJĄCEJ SIĘ POD KONTROLA KREMLA PAŃSTWEM ISLAMSKIM i innymi grupami terrorystycznymi i ekstremistycznymi”;
  http://newsonline24.com.ua/pan-gi-mun-prizval-ves-mir-borotsya-s-rossijskim-terrorizmom

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Kolejny „mundry” nius z Łoneta (już wyżej wspomniany)
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjskie-czolgi-przy-granicy-krymu-apel-poroszenki/7hq1mt

  Komentarz (już wielokrotnie wspominany, ale zawsze warto przypomnieć)

  ~zagubiony na saharze : Historia według Ukraińców. Tekst humorystyczny

  Motto: Na początku był Ukrainiec i stworzył świat, a potem wszystko inne…

  Najzabawniejszą sprawą w kontaktach z Ukraińcami jest ich podejście do historii. Własnej historii. Uczeni ukraińscy są bowiem przeświadczeni, że ich naród jest spadkobiercą wszystkich tradycji świata. Przedstawię tutaj kilka najśmieszniejszych teorii ukraińskich naukowców.

  Po pierwsze – Ukraina to zaginiona Atlantyda.

  Trudno coś dodać do tego.

  Po drugie – Ukraina została opisana w Biblii.

  Ukraiński pisarz Jurij Kanyhin twierdzi, że Biblia co najmniej 5 razy wspomina o Ukraińcach. Pod pojęciem Ukraińców rozumie on takie ludy jak Gomerowie (Kimmerowie), Magog (Scytowie), Madaj (Sarmaci), Tiras (Słowieni) i Tubal/Tuwal (Haliczanie, czyli Ukraincy). „W myśl tej osobliwej interpretacji biblistycznej Ukraińcy są jakoby potomkami Kaina poprzez Lamecha, który przed Potopem spłodził trzech synów”. (Andrew Wilson). Biblijni Ukraińcy mówili, oczywiście, po ukraińsku.

  Po trzecie – Ukraina jest praojczyzną wszystkich ludów słowiańskich, a Ukraińcy najważniejszym ludem słowiańskim, od którego wzięły początek wszystkie inne.

  Ukraińscy Ariowie rządzą!

  Po czwarte – Troja była na Ukrainie.

  Gdzie była Troja opisana w „Iliadzie” Homera? No, jak to gdzie? Na Ukrainie przecież! Miała jakoby leżeć przy ujściu rzeki Boh do Morza Czarnego. W tym ujęciu grobu Achillesa, który poległ pod Troją, należy szukać na jednej z wysepek delty rzeki Boh. Inna wersja mówi wprost, że Troja to przecież Kijów, czyli opisane przez Herodota miasto Golenus. W związku z tym, zaczynam mieć poważne podejrzenia, że także Homer, autor „Iliady” musiał być pewnie ukraińskiego pochodzenia.

  Po piąte – Attyla był Ukraińcem.

  Według najnowszych badań ukraińskich naukowców wódz Hunów Attyla urodził się w 401 roku w Kijowie, skąd – jako ze swej stolicy – rządził swoim imperium rozciągającym się od Atlantyku do Pacyfiku i od Bałtyku do Morza Śródziemnego. Jego pałac stał w miejscu zniszczonej przez Persów twierdzy Gelenos, czyli w zacisznej, południowo-wschodniej dzielnicy Kijowa.

  Po szóste – wampir Drakula był Ukraińcem!

  W tym przypadku Ukraińcy tylko lekko naginają historię, wszak Rumunia, ojczyzna wampira, jest tak blisko Ukrainy, że można uznać Drakulę za ich rodaka.

  Po siódme – na Ukrainie są piramidy starsze od egipskich.

  Bez komentarza…

  A poza tym: to Ukrainiec wynalazł koło, kompas, zegar, żarówkę, proch strzelniczy, komputer, maszynę do szycia i sztućce do jedzenia. Także Kopernik był Ukraińcem, o Einsteinie już nie mówiąc.

  Polubione przez 10 ludzi

  • 1. Czy wiadomo już kiedy i wg. jakiej formuły prawnej zostaną przeprowadzone wybory samorządowe w DRL?

   2. Jaki ogólnie teren te wybory obejmą, czy tylko ten, który znajduje się pod kontrolą DRL, czy też obejmie cały obszar obwodu donieckiego?

   3. Jaki plan awaryjny mają władze DRL gdyby ukraińskie wojska zrywając porozumienie mińskie przeszły do ofensywy? Na czym polegałoby podjęcie tych działań? Chodzi mi tu nie tylko o odpowiedź militarną ale również dyplomatyczną.

   4. Czy władze DRL zwrócą się do międzynarodowych instancji o ściganie podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 10 ludzi

   • 1. Czy istnieją plany połączenia DRL i ŁRL?
    2. Z jakimi krajami (oprócz FR) udało się nawiązać stosunki dyplomatyczne i handlowe.
    3. Jakie działania prowadzi DRL ,aby zmniejszyć/złagodzić skutki blokady ekonomicznej.
    Pozdrawiam 🙂

    Polubione przez 7 ludzi

 6. Strona rosyjska wysłała Ukrainie oficjalny list z żadaniem wytłumaczenia sie z przerwania dostaw energii elektrycznej na Krym. W liście przypomniano Ukrainie że ZGODNIE Z UMOWA ZAWARTĄ 29 grudnia 2014 roku, Ukraina zobowiązała się do przesłania na Krym w listopadzie tego roku 500 079 523 kWh energii elektrycznej. Jednocześnie przypomina że za wszystkie nieuzasadnione przerwy w dostawach stronie ukraińskiej grożą kary pieniężne, według portalu ukraińskiego jest to około 4 MILIONÓW HRYWIEN DZIENNIE…
  http://ru.tsn.ua/politika/rossiya-ugrozhaet-ukraine-shtrafom-za-nepostavlennuyu-v-krym-elektroenergiyu-dokument-530812.html
  http://lenta.ru/news/2015/11/23/crimealight/

  Polubione przez 9 ludzi

 7. Rosjanie liczą się z tym ,że „reżim” energetyczny na półwyspie Krymskim będzie konieczny ( Ukraina nie będzie przesyłać prądu ), aż do położenia pierwszej nitki „mostu energetycznego”.
  Mój komentarz: widocznie Rosjanie maja dość umów z Ukraińcami i maja zamiar kompletnie odłączyć się gospodarczo od tego kraju (może z wyjątkiem systemu bankowego).
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/aksionov-says-emergency-regime-in-crimea-may-last-for-one-month-402674.html
  Tymczasem minister (braku) energii Ukrainy uspokaja ,ze chociaż siec Ukrainy i Rosji są ze sobą związane to w żadnym przypadku Rosjanie nie mogą przestać dostarczać energię elektryczną do Krainy.
  Z cyklu śmieszne: Ukraina nie będzie musiała korzystać z dostaw gazu od rosyjskiego Gazpromu ,aż do końca czwartego kwartału tego roku- grudzień to końcówka czwartego kwartału roku.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukraine-sees-no-need-to-buy-russian-gas-until-end-of-fourth-quarter-402667.html
  Jaceniuk idzie na wojnę (gospodarczą) z FR. Premier Ukrainy stwierdził ,że każda sankcja gospodarcza, ban ze strony FR będzie skutkował taką samą odpowiedzią Ukraińskiego rządu, a na prawdziwość swych słów zaproponował wprowadzenie zakazu wwozu towarów na półwysep krymski.

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Ukraińska Armia chwali się ile to nie zaoszczędziła na elektronicznym systemie – tyle tylko, ze szacunkowe (bazowe) ceny ZNACZNIE przewyższają ceny rynkowe przykładem niech będzie kupno 46 tabletów za kwotę 528 000 hrywien ( blisko 90 000 złotych)

  Click to access buletenj82_23112015.pdf


  a tu oferty z allegro które jedne z lepszych tabletów można kupić za nieco ponad 1000 zł
  http://allegro.pl/show_item.php?item=5677493104&utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=PLAAllegro

  Polubione przez 6 ludzi

  • System zakupów niczym się nie różni od polskiej armii i polega na tym, że czym drożej to lepiej.

   Zresztą podobnie jest w całej budżetowce, bo wziatki podnoszą znacznie koszty zakupu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 9 ludzi

 9. Czy ktoś może potwierdzić te informacje bo albo dziennikarze „namieszali” albo jest skandal mały i problem duży…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22228%2Fall
  W skrócie – Ministerstwo Nadzwyczajnych Sytuacji FR twierdziło niedawno że zapasów oleju do generatorów awaryjnych starczy na 29 dni a wczoraj że tylko na 3 dni!!!

  Stawiane są pytania – czy ktoś ukradł juz dawno te zapasy i sa one wirtualne czy dziennikarze i urzędasy sie mylą?

  PS
  Rosja ma dostarczyc na Krym jeszcze 300 „duzych” generatorów „mobilnych”…

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.