Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2015r.- 277 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Krzywy Róg- ukraińska „technika”.

 

„Jaceniuk wraz z innymi urzędnikami ukraińskiego rządu powinni znaleźć się w pierwszym rzędzie ławy oskarżonych za zbrodnie popełnione w Kijowie, Odessie i w Donbasie”– powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej „Звезда”, rzecznik rosyjskiego komitetu śledczego Władymir Markin.

Przypomnę, że już w połowie zeszłego roku specjalny zespół Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej rozpoczął zbieranie materiałów dowodowych w sprawie popełniania zbrodni wojennych przez niektórych przedstawicieli ukraińskiego rządu oraz dowódców wojskowych bezpośrednio odpowiedzialnych za prowadzenie tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

Między innymi pod  podobnym zarzutem przetrzymywana jest obecnie ukraińska pilotka Nadieżda Szewczenko, która po przeprowadzeniu rozprawy przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości mogłaby zostać przekazana Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (International Criminal Court, ICC).

We wczorajszym wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej „Звезда” Władymir Markin powiedział również, że:

„Jeśli ktoś uważa, że rosyjski Komitet Śledczy i Rosja działają nielegalnie, dowolnie interpretując wykładnię prawa międzynarodowego, to się głęboko myli (…) Normy prawa międzynarodowego i przepisy kodeksu karnego pozwalają nam na wszczęcie postępowania karnego, w celu zbadania i ścigania sprawców tych czynów”.

Tak więc, wg. opinii rzecznika rosyjskiego Komitetu Śledczego; ukraińskich zbrodniarzy czeka nowa Norymberga, przed której trybunałem postawieni zostaną liderzy obecnego układu ukraińskiej władzy, a więc wśród nich, m.in. były szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Walenty Naliwajczenko, były szef Ministerstwa Obrony, generał Walerij Hełetej, byłego gubernatora regionu dniepropietrowskiego Igora Kołomojskiego, premiera ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka oraz wielu innych, mniej lub bardziej znanych polityków i dowódców wojskowych, którzy wydali rozkaz do ostrzału celów cywilnych w Donbasie.

Jednak najlepszym rozwiązaniem, wg. Markina, byłoby to, że gdy sami Ukraińcy zrozumieją, ogrom popełnionych zbrodni, sami będą wstanie je osądzić przed sądami tam gdzie one były popełniane, a więc w Kijowie, Odessie i w Donbasie.

http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201511221856-ia1b.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Trybuna%C5%82_Karny

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej toczącej się nadal na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo obowiązującego od końca sierpnia br. bezwarunkowego zawieszenia broni w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko nadal prowadziło ostrzał pozycji obronnych sił powstańczych.

I tak, w okolicy donieckiego lotniska od godziny 24:00 do wczesnych godzin rannych, ukraińskie wojsko przy użyciu czołgów, moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych prowadziło ostrzał pozycji powstańczych w tym w rejonie północnych obrzeży Doniecka i zachodnich przedmieść miejscowości Spartakus.  Wcześniej, bo od godziny 22:00 ukraińska artyleria ostrzeliwała obrzeża dzielnic Kujbyszewskiej i Kijowskiej. Ostrzał był na tyle intensywny, że słychać go było w przyległych dzielnicach.

Podobnie w rejonie Gorłówki prowadzony był od strony ukraińskich wojsk, z kierunku Dzierżyńska, przy użyciu czołgów ostrzał zachodnich obrzeży miasta. Tam też doszło do całonocnych walk z nacierającymi na pozycje obronne sił powstańczych wojskiem ukraińskim. Ukraińscy żołnierze atakowali pozycje powstańców przy użyciu wszelkiego rodzaju broni: czołgów, moździerzy, artylerii ciężkiej, granatników, ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej.

Ponadto, od godziny 21:00 do 05:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm południowej części miejscowości Szirokino, leżącej na wschód od Mariupola. W wyniku tego ostrzału kilka domów zostało uszkodzonych.

Na froncie ługańskim nadal utrzymuje się względny spokój, ale pomimo to władze ŁRL podjęły dziś rano decyzję, o sprawdzeniu działania generatorów awaryjnego zasilania energii elektrycznej, co wynika ze spodziewanego przerwaniu dostaw prądu od strony Ukrainy dla tej republiki.

Ponad to jeszcze w zeszłym tygodniu przyjęto rozporządzenie Ministerstwa Transportu ŁRL o zakazie ruchu pojazdów cywilnych na terenie republiki:

Natomiast jak podało biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego tzw. operacji antyterrorystycznej: wczoraj w wyniku wejścia na minę zginęło dwóch kolejnych ukraińskich żołnierzy. Do zdarzenia doszło na północ od bachmutskiej trasy w pobliżu miejscowości Krimskoje. Ponadto w wyniku prowadzonych walk miał zostać ranny jeszcze jeden ukraiński żołnierz. Miejsca walk nie podano.

Podobno w rejonie granicy pomiędzy Krymem a obwodem chersońskim, przy drodze T2202 miała się pojawić kolumna 12 rosyjskich czołgów. Taką informację przekazała, kilkadziesiąt minut przed opublikowaniem dzisiejszej relacji, strona ukraińska.

***

Wczoraj na kijowskim Placu Niepodległości zorganizowano „Wiec Narodowy”, na którym lider ukraińskiej organizacji „OUN” M. Kochanowski ogłosił, że właśnie rozpoczyna się trzeci Majdan, który ma na celu „odsunąć od władzy reżym Poroszenki”:

W Krzywym Rogu na Ukrainie odbyła się wczoraj demonstracja zorganizowana przez Semena Semenczenko, Władymira Parsiuka i Andrieja Sadowego przeciwko uznaniu wyborów na stanowisko burmistrza tego miasta. Organizatorzy protestu domagają się zmiany składu komisji wyborczej, ponownego przeliczenia głosów i następnie podjęcia decyzji od władz w Kijowie ponownego przeprowadzenia tam wyborów. Jak widać nie wszędzie na Ukrainie wybory miały przebieg zgodny z zachodnimi standardami, ale oczywiście tego już międzynarodowi obserwatorzy nie dostrzegli:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraina Krzywy Róg- demonstracja przeciwko uznaniu ważności wyników wyborów na burmistrza miasta.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

119 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2015r.- 277 dzień od nowego rozejmu.

 1. I jeszcze jedna informacja z kręgu energetyki ukrainskiej. Na krawędzi „katastrofy energetyczno-ekologicznej” znalazł się Dniepropietrowsk w związku z zadłużeniem swojego głównego zakładu przemysłowego, czyli JUŻMASZU. Kompania „DTEK Dneprooblenergo” odłączyła trzech z czterech linii energetycznych którymi dostarczany jest prąd do zakładów w których przechowywanych jest miedzy innymi (w chłodniach) 100 ton komponentów do produkcji paliwa rakietowego, bardzo toksycznego dla środowiska…
  http://cont.ws/post/152167

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I tak stało się, czyli kolejny „agent Putina” zdemaskowany. Koordynator blokady na Krymie, właściciel kanału krymskotatarskiej telewizji ATR Lenur Isljamov okazał się być pierwszym wicepremierem rządu „okupacyjnego” Krymu, który lobbował za przyłączenie do Rosji. Poinformował o tym dzisiaj zastępca naczelnika policji w obwodzie chersonskim, Kiwa…
  http://uapress.info/ru/news/print/106375
  Teraz się okaże że to on powysadzał słupy energetyczne i wszystko to jego wina…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. W Radzie Najwyższej powstała komisja która ma weryfikować „weteranów ATO” by oddzielić prawdziwych „bojców ATO” od takich, którzy pojawili się w „strefie ATO” by ukryć się przed odpowiedzialnością karną lub wyrobić sobie „legendę prawdziwego ukraińskiego patrioty” (m.in. pstrykając sobie zdjęcia w mundurze na tle ruin). Poinformował o tym deputowany z frakcji „Front Narodowy” (Jaceniuka) Hawryluk, słynny „nagi kozak z kijowskiego Majdanu”;
  http://112.ua/politika/komitet-vr-rabotaet-nad-voprosom-polucheniya-statusa-uchastnika-ato-nardep-274181.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.