Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2015r.- 279 dzień od nowego rozejmu.


W Donbasie pomimo wojny życie toczy się dalej.

W sprawie wczorajszego zestrzelenia przez tureckie siły obrony powietrznej kraju rosyjskiego samolotu bojowego Su-24, który brał w misji zwalczania grup terrorystycznych walczących przeciwko legalnej władzy w Damaszku, głos zabrało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL.

„Dziś rano w syryjskiej przestrzeni powietrznej został zestrzelony przez tureckie lotnictwo rosyjski samolot wojskowy biorący udział w walce przeciwko organizacji terrorystycznej Islamskie Państwo. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że według obiektywnych danych, rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej, a więc nie na ruszył przy tym żadnych przepisów prawa międzynarodowego.

Należy przy tym podkreślić, że rosyjskie siły zbrojne działają w Syrii na prośbę legalnego rządu tego kraju, w przeciwieństwie do tureckich sił zbrojnych, które systematycznie naruszają turecko-syryjską granicę. Jednocześnie tureckie władze regularnie oskarżają Syrię, o spowodowanie rzekomego wzrostu napięcia w krajach w krajach sąsiednich.

Jako pretekst do dzisiejszego incydentu posłużyło oficjalne stanowisko Ankary, że rosyjskie siły zbrojne naruszyły jej granicę państwową, zmuszając władze tureckie do asymetrycznej odpowiedzi.

Warto tu przypomnieć incydent jaki miał miejsce jakiś czas temu gdy został zestrzelony przez tureckie siły zbrojne syryjski samolot wykonujący misję bojową nad terytorium Syrii, wtedy to prezydent Erdogan wydał oświadczenie nie widząc niczego niezwykłego w tym, że tureckie samoloty dokonują lotów bojowych w Syrii, gdyż były to działania „krótkotrwałe”.

Naszym zdaniem, taka postawa tureckiego rządu, może doprowadzić do znacznych szkód w procesie tworzenia koalicji antyterrorystycznej w Syrii, co niewątpliwie doprowadzi do wzmocnienia pozycji grup terrorystycznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej jest poważnie zaniepokojone działaniami podejmowanymi przez Ankarę i jest przekonane, że są to poważne i bardzo niebezpieczne prowokacje, które mogą doprowadzić do międzynarodowego konfliktu na niewyobrażalną skalę”– tak brzmi treść oświadczenia wydanego wczoraj wieczorem przez MSZ DRL.

Przypomnę teraz przebieg wczorajszego incydentu polegającego na zestrzeleniu rakietami powietrze-powietrze wystrzelonymi z samolotu F-16 tureckich powietrznych sił zbrojnych w kierunku rosyjskiego samolotu Su-24, w wyniku czego został on zniszczony.

Poniżej dwa filmy dokumentujące moment wczorajszego zestrzelenia rosyjskiego samolotu Su-24:

Następnie władze tureckie upubliczniły zapis radarowy trasy przelotu rosyjskiego samolotu Su-24 twierdząc na jego podstawie, że samolot ten wtargnął w przestrzeń powietrzną tego kraju:

Jednak już nawet na powyższym zapisie radarowym widać, że rosyjski samolot został zestrzelony nad terytorium Syrii, miejsce to zostało zaznaczone tam zielonym prostokątem.

Ze swej strony dowództwo wojskowe Rosyjskich Sił Zbrojnych na wczorajszej konferencji poświęconej wyjaśnieniu przyczyn incydentu, zaprzeczyło jakoby rosyjski samolot bojowy Su-24 wleciał nad terytorium Turcji, gdyż miał ominąć granicę turecką w bezpiecznej odległości około 1 km:

Po pierwsze pokazano faktyczną trasę przelotu samolotu Su-24 i tureckiego F-16:

Po drugie ujawniono szczegóły dotyczące operacji poszukiwania pilotów z zestrzelonego samolotu.

A po trzecie przekazano informację o tym, że jeden z pilotów został zabity jeszcze w powietrzu, gdy ostrzelano go z broni maszynowej.

I tak, w akcji poszukiwania pilotów zestrzelonego samolotu i jego szczątków uczestniczyły dwa helikoptery Mi-8 należące do jednostek specjalnych piechoty morskiej rosyjskich sił zbrojnych. Jeden z tych helikopterów został trafiony pociskiem kierowanym i dokonał przymusowego lądowania na neutralnym terenie. Podczas tego ostrzału zginął rosyjski żołnierz. Natomiast pozostali żołnierze z grupy poszukiwawczej zostali bezpiecznie ewakuowani i obecnie przebywają w bazie lotniczej w miejscowości Hmejmim:

W wyniku operacji poszukiwania pilotów  zestrzelonego samolotu Su-24, jeden z nich został bezpiecznie ewakuowany, a drugi- jak już wcześniej wspomniałem- został zabity podczas wykonywania skoku, przez bojowników Wolnej Armii Syryjskiej:

Rosyjskie dowództwo wojskowe wyciągając wnioski z wczorajszego incydentu podjęło decyzję o tym, że po pierwsze: samoloty wykonujące misje bojowe będą miały osłonę myśliwców. Po drugie: zostanie wzmocniona obrona w strefie działań prowadzonych przez rosyjskie bombowce. W tym celu zostanie użyty krążownik „Moskwa” wyposażony w systemy obrony powietrznej „Fort” o parametrach zbliżonych do systemu rakiet „S-300”, który skierowano już w pobliże wybrzeża w rejon miasta Latakia.

Po trzecie: kontakty wojskowe z Turcją zostały przerwane.

Po nadzwyczajnym posiedzeniu NATO, które zostało zwołane na prośbę tureckich władz po incydencie z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu Su-24, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg zaapelował o spokój i deeskalację konfliktu.

Natomiast wcześniej rosyjski prezydent Władymir Putin powiedział, że „tragedia z rosyjskim samolotem w Syrii będzie miała poważne konsekwencje dla stosunków Moskwy i Ankary”, oceniając incydent jako incydent jako „cios w plecy”.

Wczorajsza prowokacja miała miejsce po tym gdy rosyjskie lotnictwo wojskowe rozpoczęło bombardowanie cystern z ropą naftową należących do Państwa Islamskiego, której wydobycie przynosić ma około 1,5 mld dolarów czystego zysku rocznie. Otóż ropa naftowa pochodząca z tego źródła  sprzedawana jest głównie za pośrednictwem tureckich handlarzy. Tak więc, wczorajsza prowokacja, która doprowadziła do bardzo poważnej eskalacji konfliktu w Syrii, mogła być zemstą na Rosji, za straty jakie w wyniku bombardowania cystern należących do Państwa Islamskiego, ponieśli tureccy pośrednicy.

Daje to również odpowiedź na pytanie dlaczego władze Turcji popierają  rewoltę antyrządową w Syrii, opłacają i szkolą oddziały zbrojne syryjskiej opozycji.

Na zakończenie dodam, że wczoraj Federalna Agencja Turystyki FR opublikowała oświadczenie, w związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na obywateli FR, jeżdżących na wypoczynek do Turcji, w którym zaleca rosyjskim touroperatorom i biurom podróży aby zawiesić promocję i realizację produktów turystycznych i indywidualnych usług turystycznych w republice tureckiej, w tym organizowanych za pośrednictwem  krajów trzecich.

Jak widać wojna podjęta wobec Rosji zaczyna się toczyć na różnych teatrach działań, odległych od siebie o tysiące kilometrów, ale mimo wszystko jest to ciągle ta sama wojna mająca tylko różne oblicza.

Proszę mieć na uwadze, że otwarto również front przyszłych działań zbrojnych na tzw. wschodniej flance państw NATO, do których Polska również należy.

Ciekawe tylko kiedy i w jakich okolicznościach rozegra się globalną partię tym pionkiem?

http://swiat.newsweek.pl/turcja-zestrzelenie-syryjskiego-samolot-newsweek-pl,artykuly,282677,1.html

 

***

Po tym nietypowym wstępie, który tylko pozornie nie jest związany z tym co się obecnie dzieje w Donbasie, a w którym to zrelacjonowałem incydent jaki miał wczoraj miejsce w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo podpisania przez stronę ukraińską w dniu 29 sierpnia bieżącego roku, o bezwarunkowym przestrzeganiu zawieszenia broni i wycofaniu wszystkich jej rodzajów o kalibrze poniżej 100 mm z linii frontu, w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko nadal prowadziło ostrzał pozycji sił powstańczych i celów cywilnych.

I tak, w późnych godzinach popołudniowych – od godziny 17:00 do godziny 18:00- ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej, ostrzeliwało południowe okolice donieckiego lotniska w dzielnicy Kujbyszewskiej.

Później, już w godzinach nocnych, ukraińskie wojsko przeprowadziło krótki-trwający około 15 minut- ostrzał z kierunku miejscowości Piaski i Opytnoje, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej, terenu lotniska i obrzeży miejscowości Spartakus.

Wczoraj do Doniecka przybyła delegacja włoskich działaczy społecznych i polityków, którzy również domagają się autonomii w ramach państwa włoskiego:

„Głównym celem naszej wizyty jest zobaczenie na własne oczy tego co tu się dziej. Wśród członków naszej delegacji jest przedstawiciel Ligi Północnej, która jest przeciwna nałożonym sankcjom na Rosję”– powiedział  członek Stowarzyszenia Italia-Rosja, Eliseo Bertolaso.

Z kolei zastępca prezydenta Werony, jednocześnie szef partii „Liga Północna” Gualtiero Mazza dodał, że jego „partia ma poparcie wśród 30% społeczności prowincji Venetto. Kilka miesięcy temu zaproponowaliśmy rządowi aby przeprowadzić referendum w sprawie ogłoszenia niepodległości regionu, ale odmówiono nam. Dlatego popieramy Donbas wierząc, że mamy podobne cele”.

Kopalnia „Chołodnaja Bałka” w dniu wczorajszym wykonała roczny plan wydobycia węgla, jednocześnie przekraczając go o 700 ton. Tak więc do dnia wczorajszego kopalnia ta wydobyła 452,300 ton węgla, co zostało w sposób uroczysty potwierdzone przez dyrekcję kopalni.  W warunkach wojennych jest to niebywały sukces donbaskich górników, którzy jak zwykle pełni poświęcenia stanęli dzielnie na wysokości zadania realizując z nadwyżką postawione im cele dla dobra swojej nowej ojczyzny:

Jednocześnie władze DRL podjęły decyzję o całkowitym wstrzymaniu dostaw węgla na Ukrainę.

***

Były ukraiński premier Mikolaj Azarow napisał, że  jest „zdegustowany, gratulacjami” za zestrzelenie rosyjskiego przez tureckich pilotów samolotu  Su-24 złożonymi przez szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksandra Turczynowa:

„Czytałem w internecie gratulacje Turczynowa dla tureckich pilotów, którzy zestrzelili rosyjski samolot. Co mogą wywołać takie gratulacje u każdego normalnego człowieka, za wyjątkiem poczucia niesmaku i złości wobec tego komsomolskiego wychowanka, byłego szefa regionalnej organizacji w Dniepropietrowsku, który jest nie mającym żadnych skrupułów zdrajcą, człowiekiem, który tolerował użycie broni ma Majdanie, zamordował tysiące ludzi w Donbasie. Kiedyś nadejdzie czas zapłaty za te jego czyny”– napisał na swoim profilu na Facebooku Mikołaj Azarow.

https://web.facebook.com/Nikolay.Azarov/

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck, osiedle Oktiabrskie- skutki ostatnich ostrzałów przez ukraińskie wojsko.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

91 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2015r.- 279 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Agenci agentów agentują agentów”, czyli „ukrainski ekspert” rozpracował tzw. platformę antykorupcyjna zorganizowana wewnątrz partii „Blok Poroszenki”. Według niego jest to ‚struktura zorganizowana przez rosyjskich oligarchów w celu wywarcia presji na Poroszenke”…
  http://hvylya.net/news/digest/antikorruptsionnaya-platforma-v-bpp-eto-igra-rossiyskih-oligarhov-dlya-davleniya-na-poroshenko-ekspert.html

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Ukraiński oligarcha Giennadij Bałaszow, znany między innymi ze swoich wcześniejszych „występów” w których wzywał do mordowania Rosjan i wysadzania gazociagów z rosyjskim gazem (za co w Rosji prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie karne) wezwał by władze w Kijowie „uhonorowały” pilotów tureckich, którzy zestrzelili Su – 24 w Syrii, tytułami „Bohaterów Ukrainy”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=yX1XJCmrB8Q
  Ps. Kolejny banderowski DEBIL do kolekcji…

  Polubione przez 8 ludzi

  • Podobną analizę, z podobnymi wnioskami sam osobiście zrobiłem kilka dni po masakrze na ulicy Uniwersyteckiej 20 lutego ubiegłego roku.

   Oczywiście nie tak obszerną i szczegółową, bo ja swoją analizę napisałem w formie krótkiej relacji i w dwa/trzy dni po tej zbrodni.

   Ale wnioski są podobne.

   Dziwne tylko, że do dziś ukraińskie organa śledcze do tych wniosków nie doszły, pomimo tego, że mijają już prawie dwa lata.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 11 ludzi

 3. A miało być tak „coolowo” i „po europejsku”, a wyszło jak zwykle ..po ukraińsku. Zamiast obiecanych przez „Pinokia” Jaceniuka 8.000 hrywien, funkcjonariusze nowej policji na Ukrainie ledwo „dociągna ” do 12.000…
  http://rian.com.ua/columnist/20151125/1000959464.html
  Media ukraińskie prorokują że zamiast walki z korupcją, nowi policjanci zajmą się walka o dorobienie do żałosnych pensji…

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Pozwolę sobie jedynie zwrócić uwagę, że w gospodarce planowej przekraczanie norm w sposób znaczny paraliżuje gospodarkę, gdyż jedynie zrealizowanie planu w 100% pozwala na trzymanie się planu gospodarczego. Mam nadzieję, że kopalnie z Donbasu wiedzą co robią i znajdują odpowiednią ilość odbiorców dla swojego węgla, szczególnie w kontekście zaprzestania jego dostaw dla reżimu kijowskiego.

  Polubione przez 7 ludzi

  • Jak na razie, i zapewne nigdy, planowej gospodarki w DRL nie ma.

   Natomiast każde przedsiębiorstwo ma jakieś swoje plany produkcyjne, które realizuje.

   Zwiększenie zaś produkcji wynika wyłącznie z popytu na nią.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Witam wieczorową porą.

  Pół godziny temu prawie wyrzuciłem telewizor przez okno – na szczęście już zima i wszystko pozamykane.
  Pracuję sobie, a tu za plecami słyszę z TVN24, że Turcy odpowiedzieli na prowokacje Rosji.

  Nie mam więcej pytań 😦

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.