Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2015r.- 280 dzień od nowego rozejmu.


 

Donbas- 46 konwój z rosyjską pomocą humanitarną.

Brytyjska agencja prasowa„Reuters” opublikowała wywiad z dowódcą jednego z oddziałów rebelianckich, który jakoby miał zabić lecących na spadochronach rosyjskich pilotów zestrzelonego samolotu Su-24.

Poniżej ten film:

Na filmie widzimy jakoby oddział Turkmenów, którym przewodzi Alparslan Celik. Celik pochwalił się tam, że to jego grupa zastrzeliła dwóch lecących na spadochronach rosyjskich pilotów Su-24 strąconego rakietą przez turecki samolot F-16.

Jako dowód na to, że zostali zabici dwaj piloci przedstawia Celik, elementy wyposażenia dwóch spadochronów.

Jednak jak wiadomo z oficjalnych informacji podanych przez dowództwo rosyjskiej armii, podczas skoku na spadochronach załogi zestrzelonego samolotu, tylko jeden jej członek został ostrzelany w powietrzu i tam najprawdopodobniej jeszcze zmarł, zaś drugi pilot został bezpiecznie ewakuowany przez oddział rosyjskich żołnierzy piechoty morskiej.

Do tej sprawy powrócę jeszcze na koniec tego wątku, a teraz chciałbym powrócić do filmu zaprezentowanego przez agencję „Reuters”.

Otóż okazuje się, że dowódca jakoby turkmeńskiego oddziału, którym ma być Alparslan Celik, w rzeczywistości jest rodowitym Turkiem, synem byłego burmistrza Ramazana Celika z miasta Keban w prowincji Elazig:

Jak widać z powyższej mapy, na której zaznaczono lokalizację tureckiego miasta Keban, nie ma ono nic wspólnego z Turkmenistanem. Co oczywiście nie wyklucza, że może on być tureckim Turkmenem.

Na powyższym zdjęciu oznaczony czerwonym kółkiem Alparslan Celik.

Kim jest Alparslan Celik można się dowiedzieć z jego strony na Twitterze:

https://twitter.com/celikalparslan

O jego poglądach i przynależności politycznej może świadczyć ten gest:

Jest to powitanie członków tureckiej skrajnie nacjonalistycznej organizacji młodzieżowej „Szare Wilki”, których członek Mehmet Ali Agca m.in. dokonał na Placu św. Piotra w Rzymie w dniu 13 maja 1981 roku zamachu na Jana Pawła II.

A więc jak można się z powyższych zdjęć zorientować Alparslan Celik jest członkiem tureckiej organizacji terrorystycznej o profilu skrajnie nacjonalistycznym „Szare Wilki”.

Dodam, że organizacja ta była jednym z elementów tureckiej części tajnej i nielegalnej operacji „Gladio”, którą prowadziły zachodnie (w tym CIA) i tureckie służby wywiadowcze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_Wilki

http://www.defence24.pl/254045,gdzie-sa-granice-tureckiego-nacjonalizmu-atak-terrorystyczny-szarych-wilkow-w-bangkoku

Kończąc ten wątek poruszę teraz temat zasygnalizowany na wstępie, a dotyczący drugiego członka załogi rosyjskiego samolotu Su-24 zestrzelonego przez turecki F-16.

Otóż jak dowiedzieliśmy się z reportażu filmowego agencji prasowej „Reuters” oddział bojowników pod dowództwem Celika miał jakoby zabić obu członków załogi zestrzelonego rosyjskiego samolotu Su-24.

Okazuje się jednak, że zgodnie z podanymi przedwczoraj informacjami przez przedstawiciela rosyjskich sił zbrojnych; drugi członek załogi przeżył i został bezpiecznie ewakuowany przebywając obecnie w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Syrii.

Nie dość tego, nawigator zestrzelonego samolotu, Konstantin Murachtin cały i zdrowy udzielił prasie i telewizji wywiadu:

M.in. wyjaśnił on okoliczności zestrzelenia samolotu:

„…oczywiście często wykonywaliśmy loty bojowe nad tym terenem. Znamy go więc jak własną kieszeń (…) Mogę się tam poruszać nawet bez instrumentów”

Na zadane mu pytanie, czy jest możliwe krótkoterminowe wejście w przestrzeń powietrzną poza granicą Syrii?

Nawigator odpowiedział, że:

„Nie jest to możliwe. nawet na sekundę. Szczególnie dlatego, że lecieliśmy na wysokości 6 tysięcy metrów. Pogoda była dobra (…) Cały nasz lot do momentu eksplozji rakiety był pod całkowitą moją kontrolą. Miałem w tym momencie bardzo dobrą widoczność na mapie i na ziemi, gdzie jest granica i gdzie my się znajdujemy. Nie było nawet możliwości wlotu na teren Turcji”

Na kolejne pytanie dotyczące podanej przez stronę turecką wersji, że załoga rosyjskiego samolotu była wielokrotnie ostrzegana przez turecki F-16, że może przekroczyć granicę: czy rzeczywiście miało to miejsce?

Nawigator odpowiedział, że „nie było żadnego ostrzeżenia. Brak był ruchu radiowego i wizualnego. Generalnie nie było żadnego kontaktu (…) Jeśli chcemy kogoś ostrzec, by się pokazać, lecimy przez pewien czas równolegle. Nic takiego nie było. Tak więc rakieta bez ostrzeżenia, niezauważona przez nas, a więc nie mając czasu na dokonanie manewru antyrakietowego, uderzyła w nas od strony ogona”.

Jak widać, wersja turecka od tej podawanej przez nawigatora strąconego samolotu, różni się diametralnie.

Podobnie jak reportaż filmowy brytyjskiej agencji „Reuters”, która przeprowadziła wywiad z dowódcą bojówki antyasadowskiej, mającej jakoby zabić dwóch członków załogi rosyjskiego samolotu.

Sytuacja ta jest klasycznym przykładem dezinformacji zachodnich mediów, którą również stosuje się w taki sam sposób wobec tych krajów, które zostały uznane przez światowego hegemona za wrogie.

Podobny typ narracji propagandowej zastosowano wobec walczącego o swoje prawa Donbasu.

***

Na tym kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w okolicy Doniecka utrzymuje się napięta sytuacja militarna.

I tak dziś rano, około 06:00 zostały ostrzelane przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy, okolice stacji kolejowej „Donieck-Północ” znajdującej się na przedmieściach miejscowości Jasinowata, gdzie w wyniku trafienia pociskiem zapalił się dom. Pożar już ugaszono.

Wcześniej ukraińskie wojsko ostrzelało około godziny 21:00 obszar mieszkalny dzielnicy Kijowskiej w Doniecku, gdzie jeden z pocisków uszkodził tam dom.

Szef rządu ŁRL Igor Płotnicki ogłosił datę wyborów na terenie tej republiki, które mają się odbyć, bez względu na wynik pertraktacji ze stroną kijowską w ramach podgrup zgodnie z porozumieniem mińskim:

„Wybory nie mogą być, ze względu na wykorzystywanie ich jako karty przetargowej, przeciągane w nieskończoność „

Do Donbasu dotarł 46 konwój z rosyjską pomocą humanitarną. Konwój składający się z 48 ciężarówek przybył dziś rano do Makiejewki, gdzie w tamtejszych magazynach zostanie wyładowana przywieziona pomoc.

***

Dzisiejszej nocy od godziny 00:00 wszedł w życie zakaz, wydany przez  Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych, zabraniający odpowiadania ogniem na prowokacje ze strony powstańców. Jedyną dopuszczalną sytuacją użycia broni przez ukraińskich żołnierzy jest ochrona własnego życia.

Na koniec kilka zdjęć:

Uglegorsk- budowa domów w ramach akcji „111 domów”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2015r.- 280 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pracownycy gospodarstwa rybackiego „Donfiltr” z miejscowości Pawłopol (obwód doniecki pod kontrolą sił prokijowskich) zwrócili się z apelem do Prezydenta Ukrainy, by ukrócił grabieże i rozboje jakich dopuszczają się „bojcy” z armii ukraińskiej. 19 listopada „bojcy ATO” mieli wtargnąć na teren przedsiębiorstwa, przepędzić pracowników i splądrować budynki administracyjne…
  http://www.0629.com.ua/news/1042751

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Najnowszy sondaż kogo poparliby obywatele Ukrainy gdyby miały odbyć się wybory na prezydenta państwa. prowadzi Poroszenko, któremu poparcia udzieliłoby 13,7% respondentów, a na drugim miejscu pojawił się, i to jest niespodzianka, przewodniczący frakcji „Blok Opozycyjny” (dawna ‚Partia Regionów” Janukowycza) w Radzie Najwyższej Jurij Bojko (7,6%), który wyprzedził Julię Tymoszenko z „Batkiwszczyny (7,4%);
  http://korrespondent.net/ukraine/3585749-v-prezydentskykh-sympatyiakh-lydyruuit-poroshenko-y-boiko-opros

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Białoruś oburzona sankcjami nałożonymi przez Kijów.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/bialoruski-msz-ukraincy-znow-nadepneli-na-grabie
  Prawo i Sprawiedliwość przygotuje nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która pozwoli traktować Polaków posiadających kartę „niemal jak obywateli polskich”. PiS przygotuje też nową ustawę o repatriacji oraz ustawę o opiece nad Polonią – poinformował o tym poseł Michał Dworczyk, szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
  P.S Co z osobami które tylko udaja Polaków.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/pis-zapowiada-zmiany-w-ustawie-o-karcie-polaka

  Polubione przez 9 ludzi

  • 🙂 Oglądałem ten filmik z wypowiedzi polityków różnych opcji i musze przyznać , że jestem rozbawiony. Nie wiem skąd tyle ironii i głupich uśmieszków z ich strony. Może by tak któryś z tych panów(lub pań) zaproponuje debatę w temacie w którym ten młody człowiek będzie się zajmował, wtedy zobaczymy kto lepiej wypadnie. A co do wyglądu. No cóż , ja mam 17 lat , a wyglądam na 15 ( ale i tak jest lepiej bo jak miałem 15 , to wyglądałem na 12 lat , a jak 12 to 8 🙂 , a mimo to takie tuzy jak mania, brusek i ad novum odpowiadają na moje komentarze czasem. 🙂
   Wyśmiewanie się z młodego wieku jest nie na miejscu, świadczy o lekceważeniu młodego pokolenia, a podobno panowie polityce, cały czas myślą i dbają o to młode pokolenie. O naszą przyszłość. Poradzimy sobie bez was.
   A tak na koniec , do pani Kopacz – jak minister Sikorski zatrudnił na stanowisku asystenta do spraw językowych( języka angielskiego) , niejaką panią rostocką to jakoś ,wtedy pani kopacz nie protestowała??
   A tak na marginesie, słońce peru, wzór cnót wszelakich, nauczył się już angielskiego , bo jak dalej nie, to może nowy pan doradca ministra obrony mu pomoże?? 🙂
   To jest dyskryminacja młodych ludzi na rynku pracy, a wszystkie pogardliwe komentarze są nie na miejscu.
   🙂 Powodzenia życzę panu doradcy .

   Polubione przez 5 ludzi

   • Panie Luku.
    Zawsze byłem za tym, żeby „młodzi ludzie” jak najszerzej i jak najwcześniej oddziaływali na politykę Państwa.
    To może usunąć „wiecznych dziadków”.
    Ale nie jako „eksperci”.
    Nie umniejszając nikomu wiedzy, ekspertem można zostać po bardzo wielu latach pracy (a i tak mnie wielu to się udaje – mówię o prawdziwych ekspertach, a nie tych np. z komisji Pan M.).

    Polubione przez 6 ludzi

    • 🙂 Eksperci pana M mają podobno dołączyć do ekspertów KBWL i wspólnie pracować nad katastrofą smoleńską. Gdzieś mi się obiło o uszy.
     Współczuję im .
     A co do nowego eksperta szefa MON. Ja nie wiem , czy ta nominacja jest słuszna , czy nie słuszna. Ale wypominanie komuś wieku, młodego wyglądu jest nie na miejscu. A jak się okaże , że nasz młody ekspert to Einstein , to co wtedy – ,,stare dinozaury” odszczekają to co o nim powiedzieli.
     🙂

     Polubione przez 6 ludzi

     • Jestem, jak nad dalej od klasyfikowania wiedzy, czy inteligencji ze względu na wiek lub płeć.
      Ale chyba zgodzi się Pan ze mną, że jest rzeczą prawie niemożliwą, żeby mężczyzna urodził dziecko, jak i został specjalistą (ekspertem) w jakiejś dziedzinie bez doświadczenia.

      Polubione przez 8 ludzi

     • Niby tak, a jeśli nabył doświadczenie wraz z urodzeniem, lub jest geniuszem, który nie potrzebuje doświadczenia.
      🙂 oki, koniec tematu, nowy minister obrony to nie moja bajka, nie będę bronił jego decyzji kadrowych, ale temu doradcy życzę by sobie poradził. 🙂

      Polubione przez 7 ludzi

     • A tak już na koniec , proszę mi nie Pan- wać, czuję się wtedy jakiś taki stary. 🙂 luk będzie najwłaściwszą formą zwracania się do mojej skromnej, młodej , niedoświadczonej osoby. 🙂

      Polubione przez 3 ludzi

     • Więcej pokory młody człowieku. Masz 17 lat, a pewnie na 12 latków patrzysz z góry. Myślisz, że w 5 lat zrobiłeś jakiś mega skok? Ja też myślałem, gdy miałem tyle co Ty. G prawda. Pewne rzeczy muszą się w głowie same uleżeć, człowiek musi dojrzeć, musi trochę ludzi poznać, trochę poczytać. NIE MA SZANS by to dokonało się przed 30. Przed 30 możesz robić pod nadzorem starszych a nie doradzać.

      najlepszy dowód Twojej niedojrzałości, to obrona tego 20 letniego „doradcy”. Już strzelasz focha poczuwając się do solidarności wiekowej. A tu z resztą nie chodzi o wiek, a

      1. amerykańskie pochodzenie. To obcy, USmaniec.

      2. pakowanie nam „młodych zdolnych” robiących odgórne kariery. To drugi Sikorski.

      Poza tym wygląda jak chiński gej 😀

      Polubione przez 3 ludzi

     • sceptycznynemo

      ,,Poza tym wygląda jak chiński gej ” – może udostępnisz swoje zdjęcie, to wtedy powiem ci, czy wyglądasz jak polski gej, skoro według ciebie po wyglądzie można to rozpoznać. 🙂

      Na resztę szkoda komentarza i mojego cennego czasu , choć może do jednego się jeszcze odniosę :
      ,,Pewne rzeczy muszą się w głowie same uleżeć, człowiek musi dojrzeć, musi trochę ludzi poznać, trochę poczytać” – życzę żeby się panu uleżało ( jak to pan nazwał ) w głowie. 🙂

      Pisanie z panem jest poniżej mojego poziomu.

      Polubione przez 1 osoba

    • Zwracam honor.
     Ten Pan, ze względu na swój wiek, może być pełnoprawnym doradcą Pana Ministra,
     Też korzystałem z doradztwa synów (ja stary hipis), czy teraz włosy należy rozpuścić do ramion, związać w kucyk, czy wystarczy opaska.
     Stosowałem się do ich porad, ale NIE PŁACIŁEM im za to.

     Polubione przez 8 ludzi

     • 🙂 Ja tacie też doradzam jaki krawat jest dobry na jaką sytuację. hihi
      Ja mam nadzieję , że pan doradca został powołany ,nie ze względu na wiek , a swoje nadzwyczajne umiejętności w tak młodym wieku. 🙂
      A kieszonkowe pan synom dawał? Bo jak tak, to pewna zapłata była. hihi

      Polubione przez 6 ludzi

 4. Pan Łysiak w kolejnym felietonie znowu mocno poddenerwował zwolenników wspólnej drogi z Ukrainą, przebaczenia i wzmocnienia za $$$ Polski rządów Ukrainy.
  Wściekłość dziennikarzy,( a szczególnie Pana Wojciecha Muchy) i ich wypowiedzi można prześledzić w poniższych linkach. Przy okazji okazało się ,że wszystkie publikowane informacje na stronie Adnovum są propagandą Putina 🙂
  http://niezalezna.pl/72567-lgarstwa-autora-stulecia-klamcow
  http://niezalezna.pl/73294-lysiak-fiction

  Polubione przez 5 ludzi

   • Dzien dobry bardzo 🙂 klaniam sie Panstwu ))

    Pozwole sobie na wtret do dyskusji. @luk17 moi poprzednicy maja racje jesli mowimy o wieku. Doswiadczenie sie zdobywa w „pocie czola”. Lecz w takich jak Ty „obrotniakach jest nadzieja !

    Odnosnie Muchy (z bolem serca pisze z duzej litery, nie przechodzi mi przez palce) , mam z tym debilem zatargi na twitter od poczatku w temacie banderowcow. Wlasnie on mnie blokowal.
    Podejrzewam iz ma zazyle zwiazki z nimi (o pochodzeniu nic nie wiem). I to jest ta wlasnie V kolumna banderowska w kraju!

    Pozdrawiam pozyczajac dnia cudnego , pomykajac do swych obowiazkow 🙂

    Polubione przez 5 ludzi

  • PS. Cytat ‚Przy okazji okazało się ,że wszystkie publikowane informacje na stronie Adnovum są propagandą Putina” to znaczy że materiał z UKRAIŃSKICH MEDIÓW KTÓRE TU PREZENTUJEMY SĄ PROPAGANDĄ!? „Panie” Mucha opamiętaj się bo nagroda od SBU „pójdzie bokiem”…

   Polubione przez 7 ludzi

 5. Kolejne „samobójstwo” w Kijowie. Z okna miał ‚wyskoczyć” były szef „Ukreximbank” Igor Sotulenko który był zwiazany z byłym premierem Ukrainy Azarowem, który uciekł do Rosji wraz z prezydentem Janukowyczem;
  http://112.ua/obshchestvo/eks-glava-ukreksimbanka-sotulenko-pokonchil-s-soboy-istochnik-274927.html
  Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Anton Heraszczenko stwierdził że „samobójstwo” Sotulenki może mieć coś wspólnego z jego wiedzą na temat „kredytów które przyznała Rosja Janukowyczowi”…
  http://112.ua/kriminal/suicid-sotulenko-mog-byt-svyazan-s-nezakonnymi-kreditami-vremen-yanukovicha-anton-gerashhenko-274931.html
  Ps. Nie jestem specjalistą w tych sprawach, ale z tego co wiem Anton Heraszczenko przeszedł ostatnio na „ostrą” dietę (z powodu swojej tuszy) więc wydaje mi się że ma jakieś kłopoty z niedoborem cukru…

  Polubione przez 7 ludzi

  • Smutne to co piszesz, ale faktycznie zawsze jak ‚nasze’ massmedia zalewają nas wiadomości jak to bardzo wojska ukraińskie przestrzegają umów to jakiś czas później następuje zmasowany atak sił ukraińskich. Oby tym razem się nie sprawdziło i pokój królował.
   Pozdrawiam,
   Piotr

   Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.