Wojna domowa na Ukrainie 27.11.2015r.- 281 dzień od nowego rozejmu.


 

„Rosja i Francja nadal będą się domagać realizacji umów podpisanych w Mińsku”– powiedział po spotkaniu w Moskwie z François Hollande rosyjski prezydent Władymir Putin.

Oczywiście wszystkie agencje prasowe eksponowały temat numer jeden spotkania przywódców Francji i Rosji w Moskwie, jakim jest podjecie skutecznej walki z Państwem Islamskim na pograniczu Syrii i Iraku. Jednak podczas tych rozmów poruszono również temat realizacji porozumień mińskich, których gwarantami są państwa „kwartetu normandzkiego”, a więc również Francja i Rosja.

Pretekstem do spotkania było uzgodnienie stanowisk wobec wspólnie prowadzonej walki z terroryzmem islamskim, w sytuacji nasilenia francuskich operacji powietrznych w Syrii. To wspólne stanowisko ma dotyczyć ustalenia celów operacji lotniczych, które wg. strony zachodniej mają być skierowane tylko na niszczenie zgrupowań bojowników Państwa Islamskiego, zaś wg. Moskwy dotyczą również zwalczania sił rebelianckich walczących z legalną władzą w Syrii, a więc w celu obalenia Baszara el-Asada.

W tej kwestii pewnie porozumienia nie osiągnięto, bo celem zachodniej rewolty w Syrii, było właśnie obalenie niewygodnego dla Zachodu Asada, zaś celem Rosji jest ochrona swojego sojusznika.

Jak więc z tego widać, porozumienie w tej sprawie jest w zasadzie niemożliwe lub wymaga przyjęcia z obu stron daleko idącego kompromisu.

Jednak dokąd siły prorządowe w Syrii będą panować nad sytuacją, z ewentualnym przezwyciężeniem rewolty, dotąd zawieranie jakichkolwiek kompromisów w tej sprawie przez rosyjskie władze jest bezprzedmiotowe.

Tym bardziej, że oliwy do ognia dolał incydent jaki miał ostatnio miejsce w Syrii, kiedy to turecki samolot F-16 zestrzelił tam wykonującego misję bojową przeciwko antyrządowym rebeliantom, rosyjski bombowiec Su-24.

Dlatego też, jak zauważa zawsze spostrzegawcza agencja prasowa „Reuters”, widać było, że podczas wczorajszego spotkania w Moskwie przywódców Francji i Rosji, unikali oni patrzenia sobie w oczy, co ma odzwierciedlać napięcie w stosunkach Rosji z Zachodem.

Kończąc ten wątek chciałbym teraz powrócić do poruszanej podczas tego spotkania sprawy realizacji umów pokojowych podpisanych w Mińsku.

Otóż rosyjski prezydent powiedział, że „obecnie nie można ignorować sytuacji na Ukrainie” dlatego też w ramach „kwartetu normandzkiego” omówione zostały perspektywy współpracy pomiędzy Rosją i Francji, które doprowadziły do zajęcia wspólnego stanowiska polegającego na tym, że „będziemy nadal nalegać na realizację poszczególnych punktów i całości postanowień umowy z dnia 12 lutego w Mińsku”.

Natomiast według prezydenta Francji François Hollande; „Francja i Rosja zgodziły się wymieniać wzajemnie informacje na temat rozwoju sytuacji w Donbasie”.

Jak z tego można wywnioskować; Francja porażona ogromem zagrożenia terrorystycznego na terenie swego kraju, obecnie jest zdolna pójść na daleko idące kompromisy w sprawie Donbasu, mając nadzieję, że rosyjskie działania podejmowane w Syrii rozwiążą ten problem międzynarodowego terroryzmu islamskiego.

Tak więc po raz kolejny mamy dowód na to jak wojny w Syrii i na południowo-wschodniej Ukrainie są ze sobą silnie powiązane, i że problemu jednej z nich nie rozwiąże się, bez jednoczesnego znalezienia kompromisu dla drugiej z nich.

Czy taki kompromis uda się znaleźć?

Otóż, sama dobra wola partnerów zachodniej Europy nie wystarczy, musi to jeszcze współgrać z koncepcjami strategicznymi głównego hegemona, który obecnie trzyma wszystkie nitki w swoich rękach.

To od tego kraju zależy, czy będzie kontynuowana polityka agresji, czy też świat powróci na drogę pokoju.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo nadal obowiązującego bezwarunkowego zawieszenia broni i wydanego przedwczoraj przez ukraińskie władze zakazu odpowiadania na ostrzał, nadal sytuacja w Donbasie- a szczególnie w okolicach Doniecka i Gorłówki pozostaje napięta.

I tak, pomimo uspokojenia się sytuacji w ciągu dnia, już po godzinie 17:00 ukraińskie wojsko przy użyciu czołgów ostrzelało rejon znajdujący się pomiędzy miejscowością Spartakus a donieckim lotniskiem. Trzy pociski spadły w pobliże domu prywatnego na szczęście nie wyrządzając poważniejszych szkód. Ostrzał ten nie spowodował również ofiar wśród ludności cywilnej.

Później, w godzinach nocnych, ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał celów cywilnych w rejonie osiedla Oktiabskiego w dzielnicy Kujbyszewskiej, w wyniku czego uszkodzona została sieć energetyczna przerywając dostawy prądu na ograniczonym obszarze dzielnicy, w tym odcinając dopływ energii elektrycznej w szpitalu miejskim nr. 21.

W tym samym czasie ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, wyrzutni rakiet i granatników automatycznych ostrzeliwało z kierunku miejscowości Piaski teren wsi Żabiczewo i rejon lotniska.

Wczoraj również przy użyciu haubic D-30 ukraińskie wojsko w celu prowokacji ostrzelało własne linie obronne w miejscowości Krasnogorowka, w ten sposób chcąc udowodnić, że to powstańcy prowadzą ostrzał przy użyciu broni ciężkiej.

Jak powiedział wczoraj przewodniczący Rady Narodowej Denis Puszilin- oceniając ostatnio mający miejsce wzrost napięcia w rejonie Doniecka, że jest to dowodem na to, że władze centralne nie mają odpowiedniej kontroli nad swoimi oddziałami ochotniczymi i obrony terytorialnej. Jak zauważył, wynika to z tej przyczyny, że „pokojowe rozwiązanie konfliktu nie jest celem dla członków batalionów ochotniczych i niektórych ukraińskich ugrupowań politycznych”.

Poniżej relacja filmowa z miejscowości Staromichajłowka leżącej na zachodnich przedmieściach Doniecka:

Funkcjonariusze MBP ŁRL odkryli pod Ługańskiem skład broni, która ukraińskim grupom dywersyjnym miała służyć do dokonywania akcji sabotażowych na terenie Ługańska i zamachów na najwyżej postawionych przedstawicieli władz republiki ługańskiej:

Delegacja włoskich polityków i działaczy społecznych odwiedziła wczoraj donieckie lotnisko. Przy okazji można zobaczyć jak wygląda obecnie stan donieckiego lotniska:

Później delegacja z Włoch zwiedzała również Uglegorsk i Jenakijewo aby osobiście zapoznać się jak wygląda stan miast po ponad roku prowadzonej przez wojska ukraińskie tzw. operacji antyterrorystycznej:

Oglądano jeszcze sławną doniecką kolekcję rzeźb z metalu umieszczoną na centralnym miejskim skwerze:

***

Jak skomentował wczoraj doradca szefa agencji rozwoju przemysłu DRL Eduard Poljakow fakt wstrzymania dostaw węgla dla Ukrainy; spowodowane jest ono postawą kijowskich władz:

„Embargo na dostawy węgla kamiennego na Ukrainę uzależnione są działań podejmowanych przez Kijów w odniesieniu do przedsiębiorstw węglowych DRL. Gdy się kupuje u nas węgiel należy również wziąć pod uwagę nasze interesy. A więc, tak długo jak Kijów nie będzie ich brał pod uwagę, tak długo też będzie trwało embargo na dostawy paliw stałych. Zawieszanie wysyłki węgla na Ukrainę miało wielokrotnie miejsce w ciągu ostatniego czasu- od sierpnia do listopada- co najmniej pięć razy. Jaki tego był powód? Nieterminowe rozliczanie należności i brak bezpieczeństwa w części ukraińskich przedsiębiorstw obrotu węglem, które kupują go na terenie DRL”.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Iłowajsk- budowa domów w ramach programu „111 Domów”.

I jeszcze kilka aktualnych relacji filmowych:

***

Pozdrawiam.

185 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.11.2015r.- 281 dzień od nowego rozejmu.

 1. W Radzie Najwyższej Ukrainy powstałą „grupa parlamentarna d/s wyzwolenia Kaukazu”, na jej czele stanął Jurij Szuchewycz, synalek „Polakożercy” Szuchewycza, a do tego „zacnego” grona dokooptowali m.in. żona „ultrabanderowca” Korczyńskiego, Oksana i „legendarny sotnik Majdanu” Parasiuk…
  http://antifashist.com/item/v-verhovnoj-rade-sozdana-deputatskaya-gruppa-po-otryvu-kavkaza-ot-rossii.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Demolka Ukrainy trwa. Od dostaw energii elektrycznej (w związku za niezapłacone rachunki) odcieta została huta „Zaporiżstal” znajdująca się w mieście Zaporoże. Jedno z największych przedsiebiorstw branży metalurgicznej na Ukrainie, które produkuje 11% żeliwa i stali na Ukrainie oraz ponad 29% wyrobów stalowych, eksportując ich dużą część…
  http://podrobnosti.ua/2075743-zaporozhstal-srochno-otkljuchajut-ot-elektroenergii.html

  Polubione przez 10 ludzi

  • Pamiętasz jak jakiś czas temu pisałem, że celem całej tej rozpierduchy na u’krainie stało się stworzenie bolączki dla Rosji – by pociągnąć jej ekonomię w dół?
   W czasach dawnych była taka tortura (dokładniej kara śmierci) że do człowieka przywiązywano ciało trupa i żywy człowiek powoli, w ogromnych męczarniach umierał otruwany trupim jadem.
   Tu jest wykonywane coś podobnego, tylko na skali państw.

   Polubione przez 9 ludzi

    • Wybacz, ale się mylisz. Dla Rosjan Ukraińcy (nie mylić z bandełogami) są jak bracia. Setki tysięcy rodzin ma wspólne korzenie. Ba, ogromna ilość wygląda tak, że część mieszka na u’krainie, część w Rosji. Jankesi wiedzą doskonale, że gdy cały ten faszystowski syf na ukrainie opadnie, zrujnowany kraj i ludzie zwrócą się do.. Rosji. I Rosja zrobi co będzie mogła by im pomóc (w imię starej zasady своих не бросаем), a to uwiąże ich w ogromnych wydatkach na wiele, byćmoże lat.

     Polubione przez 8 ludzi

     • Jeśli Rosja ma zdrowe podstawy (finanse, gospodarka, korupcja w ryzach), to przejęcie trupa nakręci w niej tylko koniunkturę. Odbudowa, wzrost rynku itd. Spójrz na to jak na kolonizację Dzikiego Zachodu. Ktoś się przejmował, że tam nic nie ma, że las do karczowania itd? To był czysty zysk. Nowa ziemia.

      Natomiast jeśli Rosja nie posiada własnego banku centralnego i planu gospodarczego, to faktycznie – będzie ograniczona liczbą dewiz jakie może zyskać za ropę i gaz, za które kupi za granicą dobra niezbędne do odbudowy. Czyli odbudowa będzie kosztem nienapędzającym lokalnej gospodarki. Nowi obywatele będą obciążeniem, a nie poszerzeniem rynku.

      Polubione przez 1 osoba

 3. Nie za bardzo w temacie…Ale żeby się trochę pośmiać tym bardziej, że właśnie jest premiera nowego filmu z cyklu „Gwiezdne Wojny”

  Nowe mundury policji bawarskiej:

  Polubione przez 10 ludzi

 4. A miało być tak pięknie…
  Do obrad ukraińskiego parlamentu wszedł projekt o wprowadzeniu specjalnego podatku od importu w wysokości 5-10% ceny towaru. Tyle tylko, ze taki podatek jest zaprzeczeniem idei umowy stowarzyszeniowej miedzy UE a Ukrainą. ( UE również podtrzyma cło na produkty made in Ukraine).
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/cabinet-proposes-rada-scraps-extra-import-tax-from-jan-1-2016-403003.html
  Nadal trwa spór w sadzie w Sztokholmie o łamanie umów gazowych pomiędzy Gazpromem, a Naftogazem. Obie strony zwiększyły swe żądania Gazprom do 29,2 mld $, Naftogaz do 25,7 miliarda $
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/naftogaz-gazprom-increase-mutual-claims-to-257-billion-292-billion-respectively-403011.html
  O marynarce wojennej Ukrainy. Z ciekawostek w końcu jeden z liderów przyznał, że marynarka kraju powinna byc budowa od podstaw ,bo… praktycznie nie istnieje.
  http://www.kyivpost.com/content/kyiv-post-plus/ukraines-naval-leaders-resists-switch-to-nato-standards-402972.html

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Jeśli FR przestanie dostarczać zboże do Turcji Ukraina wykorzysta szansę i przejmie rynek powiedział ukraiński oficjel.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/ukraine-ready-to-replace-russian-grain-supplies-on-turkish-market-402989.html
  Minister Energi węgla Ukrainy twierdzi, że zapasy gazu wystarczą, a w razie ‚w’ są/będą dostawy z zachodu.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/demchyshyn-says-gas-stocks-in-ukraine-enough-to-pass-heating-season-without-russian-gas-402986.html
  W piątek ma mieć miejsce głosowanie w ukraińskim parlamencie dotyczące POZBAWIENIA PRAW OBYWATELSKICH wszystkich osób które popełniły przestępstwa przeciwko bezpieczeństwo narodowemu. Cała ludność Donbasu zostanie oficjalnie ogłoszona nie-Ukraińcami?
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine-abroad/unian-rada-to-consider-bill-on-termination-of-citizenship-for-crimes-against-national-security-402970.html
  Kliczko chwali się , że zrealizował w Kijowie inwestycje na kwotę ponad 2 mld hrywien w przeciągu 18 miesięcy. Brak informacji o moratorium na długi miasta.
  http://www.kyivpost.com/content/ukraine/klitschko-says-kyiv-raises-over-hr-2-billion-investment-in-18-months-402881.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. „Pinokio” Jaceniuk w panice, nie ma węgla by przejść przez „okres zimowy”…
  http://kp.ua/politics/520517-yatsenuik-skazal-chto-ukrayne-ne-khvatyt-uhlia-dlia-zymneho-peryoda
  Minister Energetyki Ukrainy Demczuszyn poinformował że premier Jaceniuk WEZWAŁ DO SZYBKIEGO WZNOWIENIA DOSTAW PRĄDU NA KRYM…
  http://ria.ru/world/20151127/1330080075.html#ixzz3siGY6TM8
  Sami sobie zrobili ELEKTRYCZNY STALINGRAD…

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Relacje gospodarcze Polski z Ukrainą rozwijałyby się intensywniej, gdyby po stronie polskiej działał program wspierania eksportu, a strona ukraińska zapewniła biznesowi większe bezpieczeństwo – ocenili uczestnicy Dnia Polskiego Biznesu w Kijowie .
  Według tego źródła polski eksport na Ukrainę spadł o prawie 26 proc. i osiągnął wartość ponad 3,8 mld dolarów, a import wzrósł o 7,4 proc., do poziomu ponad 1,9 mld dolarów. Miejsce Ukrainy wśród czołowych odbiorców polskich towarów obniżyło się z ósmego do czternastego – podaje Wydział.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraina-Dzien-Polskiego-Biznesu-w-Kijowie-3447708.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Kilka ciekawych artykułów z defence24
  Po odsianiu propagandy można dowiedzieć się kilku ciekawych informacji 🙂
  Istnieje duże ryzyko porozumienia, w którym Rosja weźmie na siebie ciężar walk z Państwem Islamskim, w zamian za koncesję dotyczącą Ukrainy – mówi w rozmowie z Defence24.pl Witold Jurasz, prezes Zarządu Ośrodka Analiz Strategicznych.
  http://www.defence24.pl/274419,jurasz-syria-za-ukraine-to-mozliwe-defence24pl-tv
  Polska, Czechy, Estonia, Bułgaria, Grecja, Litwa, Rumunia, Słowacja, Węgry i Łotwa skierowały oficjalny list do Komisji Europejskiej, w którym wyrażają swoje obawy dotyczące skutków realizacji projektu Nord Stream II oraz wzywają dyskusji na ten temat podczas kolejne unijnego szczytu – podaje agencja Reuters
  http://energetyka.defence24.pl/274648,10-panstw-ue-wzywa-do-zablokowania-projektu-nord-stream-ii
  Turcja wycofuje się z bombardowań ISIS 🙂
  http://www.defence24.pl/274715,turcja-wycofuje-sie-z-bombardowan-is
  Czechy przekazały siłom walczącym z Państwem Islamskim 5 tys. ręcznych granatów i 10 mln. sztuk amunicji. Broń i amunicja została przetransportowana do Iraku drogą powietrzną. W planach są kolejne dostawy, obejmujące między innymi broń przeciwpancerną i karabiny.
  http://www.defence24.pl/274510,miliony-czeskich-naboi-do-walki-z-panstwem-islamskim

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Afery nie ma 🙂
  Marynarze skarżyli się na złe warunki zakwaterowania. Zwołana komisja nie stwierdziła jednak większych uchybień. Po inspekcji kontradmirała UA DROBNE niedociągnięcia mają być poprawione.
  Marynarze czyli osoby nie będący na I linii frontu mieszkają zaś w namiotach rozbitych w jakichś halach bez drzwi i okien. Zresztą proszę się samemu przekonać w galerii są zdjęcia.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/27/komanduvannya-vms-vzhivae-vicherpnih-zahodiv-z-metoyu-polipshennya-pobutovih-umov-moryakiv-roztashovanih-v-m-bilgorod-dnistrovskij–/
  Tymczasem na Ukrainie przyszła zima, a wg mediów Ukraińskich separatyści odcięli energię elektryczną do kilku wsi (PS koszt wymiany słupów ma wynosić 3 mln hrywien tyle samo co słupów koło Krymu).
  Mój komentarz: mam dziwne przeczucie ,że te wydarzenie będzie argumentem podniesionym przez rząd w Kijowie ,że Rosja nie ma prawa odcinać Ukrainy od dostaw węgla ( w związku z wydarzeniami na Krymie), bo sama tez odcina dostęp do EE dla mieszkańców Ukrainy.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/27/grupa-czivilno-vijskovogo-spivrobitnicztva-zsu-na-mariupolskomu-napryamku-koordinue-robotu-z-vidnovlennya-svitla-u-prifrontovomu-s-granitne–16023/
  Trwa akcja wychowywania patriotycznego młodzieży i dzieci. W ramach akcji żołnierze ATO odwiedzają szkoły i placówki oświaty.
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/11/27/zhitomirski-kiborgi-proveli-shkolyaram-uroki-patriotichnogo-vihovannya–/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Komentarzy tyle że nie sposób się przez wszystko przebrać… Nie wiem czy ktoś zamieszczał przede mną…

  Prankerzy (cholera nie wiem czy takie słowo w naszym słowniku istnieje 🙂 ) jeszcze przed wysadzeniem linii przesyłowych idących na Krym podszyli się pod świnię Gieraszczenko i porozmawiali z Dżemilowem i jeszcze kimś w szeregach Medżilisu.
  Po Rosyjsku więc nie każdy skorzysta. Jeśli ktoś chce mogę przełumaczyć/streścić najciekawsze momenty.

  Polubione przez 6 ludzi

  • Już wczoraj o tym pisałem. Numer „odwalił” znowu „Leksus” (ten co po pijaku zakładał z ‚Benią” Kołomojskim DNIEPROPIETROWSKĄ REPUBLIKĘ LUDOWĄ) , a za wysadzenie słupów ma być odpowiedzialny jakis dureń z tzw. batalionu ‚Donbas” , Enwer Kutija (wnioskuję po nazwisku że jakiś Tatar)…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Wstęp:
    Anton Gieraszczenko oświadczył, w związku z tym że prankerzy (Leksus i Wowan) na LiveNews opowiedzieli o tym, że podszywając się pod niego i rozmawiali z Dżemilowem i innymi, oznacza to że za wysadzeniem linii WN stoją rosyjskie specialne służby. 😀

    Dalej rozmowa z Dżemilowem
    Romowa idzie o tym, że cała operacja wychodzi bardzo drogo, że mają problemy z Ajdarem którzy za kasę puszczają ciężarówki. Tu coś o zlikwidowaniu przepisów o swobodnym chandlu z Krymem (z czasów gdy ten jeszcze był republiką w składzie Ukrainy).
    Dalej pyta jakie konkretnie tam problemy z Ajdarem i tu Dżemer (LOL)że chleją itd i pyta się nie dałoby się ich z tamtąd wywieźć.

    Dalej rozmowa z Linurem (jeśli dobrze rozumiem nazwisko. Osoba mi nieznana) ten opowiada o przygotwaniu Chersona gdzie stacjonuje 500 osobowy batalion innaczej byłoby im nie wesoło jako że rejon jest całkowicie pro-rosyjski (!), do tego przyjeżdżają ludzie z Mikołajewa (też „separy”).
    Dalej coś o tym że trzeba organizować szkolenie, że z Turcji zamówili NATOwskie umundurowanie.
    Dalej pytanie o relacje z Parszywym Sektorem o którym mówi że się dogadują, że razem z Azowem stoją na blokpostach. Z Azowem też normalnie tylko młodzież czasami ziguje i trzeba chodzić wyjaśniać żeby tego nie robili bo ludzie jadący z Krymu reagują na to barzo ostro.
    Dalej mówi że Chersoń nijak ich nie wspiera i że w ogóle to sam niebezpieczny region dla nich i że to w ogóle nie u’kraina w tym momencie (celowo piszę u’kraina) i mówi że potrzebny im poligon żeby całkowicie objąć Chersoń i że teraz mają 500 ludzi których jeśli uzbroić, ideologicznie gotowi i „mogą iść” (czyt, mięso armatnie).
    Dalej mowa o tym że wszczęto w Rosji przeciw niemu postępowanie karne i jest oskarżony o działaność terrorystyczną i uczestnicwo w zorganizowanej grupie. Leksus pyta za co, na co ten odpowiada bo chcemy oswobodzić Krym, bo podburzamy Tatarów.
    Wychodzi na to, że bardzo się to nie podoba Firtaszowi (jeden z oligarchów)

    Dalej zrobili znów z Linurem trio w którym Wowan podszywa się pod Awakowa. Rozmowa o tym, że dziennie na te 500 osób idzie im 2-3 tysiące dolarów na wyżywienie (LOL $6 na łeb!) i że pomimo pomomocy okolicznych nie starcza im, że przyjechała tatarska diaspora, że Litwa im ma dać jakieś umundurowanie.
    Dalej pytanie jak są uzbrojeni i Linur mówi że sam chodzi z niezarejestrowaną bronią, że Azow uzbrojony, że im trzeba się przygotowywać do wojny tak jak już walczą…
    W drugiej części dzień wysadzenie linii WN.

    Ok idę kolację jakąś zasunąć. Prawie godzinę mi to zajęło 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.