Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2015r.- 282 dzień od nowego rozejmu.


 

Kolejny „spontaniczny” happening ukraińskich patriotów, tym razem podczas spotkania w ramach Czarnomorskiej Strefy Ekonomicznej w Bukareszcie.

Pełnomocnik rządu RFN ds. stosunków z Rosją Gernot Erler winą za ostatnią eskalację działań zbrojnych w Donbasie obarcza ukraińskie władze.

Zawieszenie broni między prorosyjskimi separatystami i ukraińską armią w listopadzie było łamane bez mała codziennie. Obydwie strony obwiniają się nawzajem.

Jednak nawet niemieccy obserwatorzy sytuacji ukraińskiej nie mają już wątpliwości kto doprowadza do eskalacji napięcia w Donbasie:

„Wygląda na to, że ta eskalacja została świadomie sprowokowana przez Kijów i to napawa nas wielką troską” – powiedział Gernot Erler w rozmowie z „Neue Osnabruecker Zeitung” i podkreślił, że taki wzrost napięcia ma negatywny wpływ na realizację ustaleń z Mińska.

Bo umowy podpisane w Mińsku w takiej sytuacji stają się tylko nic nie wartą makulaturą, gdyż zamiast systematycznie rozwiązywać problemy prowadząc do wzajemnego-dwustronnego porozumienia, ukraińskie władze wybrały drogę prowokacji i konfrontacji militarnej.

W ten sposób cała praca w postaci mediacji polityków krajów „kwartetu normandzkiego” idzie na marne jednocześnie wiarygodność ukraińskich władz traci na znaczeniu.

A więc kolejna prośba o nawiązanie porozumienia, w przypadku następnej klęski ukraińskich sił zbrojnych biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), może tym razem nie mieć już poparcia zachodniego.

A taki brak poparcia byłby całkowitą klapą obecnej ekipy rządowej w Kijowie, bo tylko dzięki jeszcze nie wyczerpanemu do końca kredytu poparcia, możliwe jest funkcjonowanie tej władzy.

Gdy to zawiedzie, na Ukrainie wszystko trzeba będzie zaczynać od początku, zaś Zachód będzie zmuszony zweryfikować zdecydowanie swój obecny stosunek do tego kraju.

Problem jest dużo szerszy niż tylko nie przestrzeganie przez Kijów umów porozumienia podpisanego przez swoich przedstawicieli w Mińsku, bo dotyczy również Krymu jak i relacji z Rosją. A w tych sprawach także, zamiast normalizacji i dialogu, następuje eskalowanie konfliktu.

Na przykład; pozbawienie mieszkańców Krymu (a więc wcześniejszych obywateli Ukrainy) dopływu energii elektrycznej i jego blokada, nie tylko zaostrzyły sytuację, ale również są działaniami bezprawnymi, które skazują na poniesienie ich skutku miliony niewinnych ludzi.

Co w ten sposób chcą osiągnąć ukraińskie władze, tolerując to bezprawie?

Bo przecież poza krokami odwetowymi niczego innego nie zdołają one w ten sposób ugrać.

No i oczywiście takie kroki już zostały podjęte, np. wstrzymanie dostaw rosyjskiego węgla oraz gazu, co jest- w obliczu odpowiedniego braku zapasów tych surowców- polityką samobójczą, szczególnie w zimie, gdy nie tylko zabraknąć może gazu i węgla do ogrzania mieszkań i domów, ale również prądu, bez którego nie tylko indywidualne gospodarstwo domowe nie może normalnie funkcjonować, ale również nie będzie właściwie funkcjonował przemysł i organa władzy państwowej.

Jak widać politycy europejscy już powoli zaczynają tracić cierpliwość, widząc konsekwencje działań podejmowanych prze z Kijów, i poparcie z ich strony dla działań ukraińskiego rządu maleje. Ciekawe w związku z tym; jak długo jeszcze społeczność ukraińska będzie wstanie tolerować to co wyczynia rząd w Kijowie, bo to ono ponosi bezpośrednio bardzo negatywne konsekwencje działań swego rządu?

Jeśli zaś chodzi o trzecią stronę tego konfliktu, którym są mieszkańcy Donbasu, to oni obecnie nie wierząc już w żadne dobre intencje ukraińskich władz wobec nich, tylko czekają na to aby dokończyć ostatecznie proces uwolnienia się spod wpływu Kijowa.

Takie są skutki uprawiania  polityki mocarstwowej przez światowego hegemona, który mając na uwadze tylko własny interes, pozostawia po sobie ruiny, zgliszcza i cierpiącą, niczemu nie winną ludność, która w gruncie rzeczy ponosi wszystkie koszty takiej jego postawy.

Co najbardziej przewrotne jest w tej polityce, to to że prowadzi się ją pod ideologicznym pretekstem obrony praw człowieka oraz wprowadzania standardów demokracji.

Proszę się popatrzeć, jak obecnie wygląda „demokracja” w Libii i Iraku, czy też w krajach Bliskiego Wschodu, które są sojusznikami światowego hegemona, takich jak: Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn i wielu innych.

Dlaczego więc w Arabii Saudyjskiej czy też Bahrajnie Stany Zjednoczone nie chcą narzucać siłą swojego wzorca ustrojowego?

Ano dzieje się tak dlatego, bo kraje te są ściśle podporządkowane polityce USA, więc cało zło jakie tam się dzieje jest tolerowane, nawet i to, że niektóre z tych krajów finansują terroryzm islamski, który następnie uderza m.in. w Stany Zjednoczone, jak to miało miejsce chociażby w przypadku zamachu w dniu 11 września 2001 roku w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Czy taką samą „demokrację” chcą obecnie wspierać amerykańskie władze na Ukrainie?

Wszystko na to wskazuje, tylko że na podstawie poprzednich takich eksperymentów, tak dla samej Ukrainy, jak i krajów ościennych oraz całej Europy, sytuacja ta zakończy się w ostatecznym rozrachunku mało komfortowo, zaś koszty jej poniesie nie tylko społeczeństwo ukraińskie, ale my wszyscy.

Do tego prowadzi makiaweliczna polityka amerykańskiej elity finansowej i gospodarczej, która swoimi mackami pod pretekstem niesienia idei amerykańskich swobód i demokracji, postanowiła objąć cały świat, a kto się na taką politykę nie godzi, ten jest bezwzględnie eliminowany.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arabia_Saudyjska

http://www.stosunki.pl/?q=node/914

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bahrajn

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_z_11_wrze%C5%9Bnia_2001_roku

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Machiavelli

https://de.wikipedia.org/wiki/Gernot_Erler

http://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-o-sabota%C5%BCu-krymu/a-18868054

http://www.dw.com/pl/spotkanie-w-formacie-mi%C5%84skim-ma%C5%82e-post%C4%99py-w-procesie-pokojowym-na-ukrainie/a-18833339

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo trwającego rozejmu i zakazowi jaki ukraińskie władze kilka dni wcześniej wprowadziły w strefie frontowej o nieodpowiadaniu na ostrzał ze strony „rebeliantów” w dniu wczorajszym nadal dochodziło do licznych incydentów zbrojnych.

I tak, w rejonie osiedla Oktjabrskiego w dzielnicy Kujbyszewskiej ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał przy użyciu czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych i ręcznych karabinów maszynowych okolic lotniska, miejscowości Żabunki i Spartakusa.

W wyniku tego ostrzału jeden powstaniec zginął a drugi został ciężko ranny. Nie ma za to strat wśród ludności cywilnej, co wynika z faktu, że ukraińskie wojsko dokonuje ataków wyłącznie w rejonie linii obrony sił powstańczych.

Łącznie w ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko osiem razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

 

Według informacji przekazanych przez stronę ukraińską, w dniu wczorajszym miało dojść do incydentów zbrojnych w okolicy następujących miejscowości: Piaski, Krasnogorowka, Opytnoje, Jasinowatej i na północnych obrzeżach Doniecka.

Natomiast w rejonie miejscowości Szczastie- po stronie kontrolowanej przez siły ATO- funkcjonariusze ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa zlikwidowali kolejny duży magazyn z bronią:

***

Jak wynika z informacji przekazanych przez przedstawiciela władz DRL, pomimo deklaracji Kijowa, że Ukraina zgromadziła odpowiednie zapasy węgla na zbliżającą się zimę, w rzeczywistości zapas ten wynosi około 2 mln ton i jest o ponad 50% mniejszy od stanu wymaganego, czyli 4,5 mln ton tego surowca energetycznego.

Co najciekawsze w tym wszystkim, to obecnie cena energii elektrycznej płacona przez jej odbiorców na Ukrainie, jest na tak wysokim poziomie, że nie powinno być kłopotów z brakiem środków na zakup węgla. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie, bo odbiorcy płacą już tam astronomiczne rachunki za prąd (w porównaniu ze swoimi dochodami) a jednocześnie elektrowni i zakładów ciepłowniczych nie stać jest na zakup węgla.

Czyżby środki te również były rozkradane?

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

127 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2015r.- 282 dzień od nowego rozejmu.

 1. We Włoszech INTERPOL zatrzymał na wniosek Rosji „ultrabanderowca” Korczyńskiego, byłego lidera banderowskiego UNA – UNSO. Zatrzymanie ma mieć związek z nakazem aresztowania Korczyńskiego wydanym przez sąd w krymskim Symferopolu w związku z tym ze był on oskarżony o terroryzm;
  http://www.unian.net/politics/1089967-v-simferopole-postanovili-arestovat-korchinskogo.html
  http://112.ua/glavnye-novosti/interpol-zaderzhal-v-italii-korchinskogo-275279.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W Warszawie przed ambasadą Turcji odbyła się manifestacja przeciwko wspieraniu terroryzmu.

  Mateusz Piskorski, biorący udział w tej manifestacji powiedział: „Turcja udowodniła, że broni interesów terrorystycznej organizacji „Państwo Islamskie”. Zestrzeliła samolot Rosji – jedynego państwa, które skutecznie walczy z PI na terytorium Syrii. Poza tym Turcja ma tam różnorodne interesy przede wszystkim związane z handlem ropą z PI.”
  http://vz.ru/news/2015/11/28/780819.html

  Polubione przez 10 ludzi

 3. Kolejny „spontaniczny” happening ukraińskich patriotów, tym razem podczas spotkania w ramach Czarnomorskiej Strefy Ekonomicznej w Bukareszcie
  // najwyższy czas żeby Ukraina ostała się bez dostępu do Morza Rosyjskiego ….. 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Przypominam sobie pytanie zadane tu jakiś czas temu przez jednego z Panów na temat losu donbaskich dzieci bezprawnie wywiezionych na początku działań wojennych na Ukrainę.
  Okazuje się, że dzieci są nadal na Ukrainie. Pomimo rozmów w Mińsku na ten temat, postępów nie ma. Doradca A. Zacharczenki przekazała delegacji w Mińsku listę dzieci. Lista obejmuje 391 dzieci, w tym 83 nie jest sierotami.

  http://dan-news.info/politics/sovetnik-glavy-dnr-peredala-glave-delegacii-v-minske-spiski-nezakonno-vyvezennyx-na-ukrainu-detej.html

  Polubione przez 9 ludzi

  • Przy tej okazji warto przypomnieć ten wątek naszej historii:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzieci_Zamojszczyzny

   „Zamojszczyzna zgodnie z rozporządzeniem reichsführera SS, Heinricha Himmlera, została uznana za jeden z pierwszych niemieckich terenów osiedleńczych w Generalnym Gubernatorstwie. Oprócz Niemców na terenie Zamojszczyzny Niemcy osiedlali również Ukraińców podczas powiązanej z Heim ins Reich akcji zwanej Ukraineraktion.”

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 9 ludzi

  • to ja alarmowałem przy okazji wspominając o skandalicznych warunkach w jakich żyją sieroty ( i nie tylko) w placówkach na terenie Ukrainy. Dla przypomnienia: zgodnie z twierdzeniami źródeł zachodnich finanse ośrodków, domów dziecka pozwalają tylko na pokrycie…. 60% kosztów wyżywienia.
   Dzieci mające rodziców (z Donbasu) nie są zaś wydawane rodzicom, pomimo tego, ze nie ma przesłanek finansowych, a rodzice kochają swe pociechy.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Cz.2 (cz.1 opublikowana we wczorajszym wydaniu AdNovum)
   I tu się zaczyna ciekawie!
   Leskus (czyli Gieraszczenko) pyta Dżemilowa o sukcesy rozmów z Mogherini która powiedziała że mowy o zniesieniu sankcji niema mowy, że jedynie ich rozmiar się zmiejszy (straszna jakość dźwięku jako że chłopaki dzwonią przez Skype lub coś w ten deseń i nie wszystko rozumiem)
   Z kim następna rozmowa jest nie mam pojęcia. Anveer – któryś z tatarów, ale kto to? Rozmowa o problemach z przepuszczeniem przez punkt kontrolny – ten jechał z Bierdianska wioząc z sobą 6 przeciwczołgowych min (!) wioząc je w kierunku Krymu
   Dalej rozmowa znów z Dżemilowem pytają o wynikłą sytuację z liniami WN, że po kilku godzinach przyjechali naprawiać, że nie, poczekać, że niebywałe dla u’krainy tak.szybko. Gierasdzczenko mówi żeby przepuścili, żeby nie obiwnili was w prowokacjach itd.
   Dalej rozmowa z jakimś gościem z Milicji/MSW (jakiś normalny człowiek sądząc z jego wypowiedzi) o tym by dopuścić ekipę remontową by rejony nie zostały bez elektryki, że jeśli przyjdźie trzeba będzie urzyć broni… Dalej rozmowa o tym jak na blokadzie obszukują pojazdy, przetrzepują wszystkich, że niektórzy ludzie boją się a niektórzy pokazują im co o nich myślą – około 60-70 skarg wpłynęło. Mówi o tym, że rejon był spokojny dopóki „wojownicy światła” (jak to określił ze słyszalnym sarkazmem w głosie) i że gdyby w Kijowie była wola polityczna już dawno zrobili by z takimi porządek…
   Potem znów rozmowa z Dżemilowem, który żali sie że wojskowi robią porządek z jego bandytami, że krytyczna sytuacja wynikła i rząda by ich (wojennych) odesłać.
   Potem znów rozmowa z Linurem (z pierwszej części) o tym że nie godzą się na remont linii, że nie chcą by Krym miał prąd. Dalej radują się z fotografii Krymu w ciemnościach..

   Polubione przez 5 ludzi

  • Cz.3
   Rozmowa z Arturem, człowiekiem z Milicji/MSW z cz.2 Leksus na komisję w sprawie wysadzonych linii WN z Grojsmanem prosi o materiały jakie tam posiadają i tu wymienia pod jakie artykuły kodeksu to to podpada. I tu mowa o przeciwczołgowych minach użytych do wysadzenia linii na Czapłyń (cholera jak ta miejscowość się dokładnie zowie?), a na pozostałe jakieś pociski. I tu Leksus przypomina sobie że była jakaś historia o minach i ten potwierdza (tu powrót do cz.2) że w Zaporożu zatrzymali człowieka za to że nie miał odpowiednich dokumentów i właśnie wieźli miny a Artur na to odpowiada, że jak zatrzymali pojazd w Chersońskim rejonie już niczego w nim nie było.
   Znów rozmowa z Linurem z poprzednich części, który już w Kijowie i jutro ma wyjeżdżać, tu rozmowa o przejęciu sprawy przez SBU i o batalionie (z cz.1) o przesłaniu broni, o tym by ukryć Tanwira (cholera wie jak się to imię pisze!) który wiózł miny. Linur mówi o tym, że kierowca dostał oficialne pismo od Czubarowa że oni go wzięli sami na blokadę i jakby ktoś się jego czepnął będą przez nich wszystkich musieli się przebijać.
   Znów rozmowa z kierowcą i mówi mu by się zakamuflował i przejechał do Kijowa.
   Potem rozmowa z jakimś milicjantem o sprawie min i kto je wiózł.

   Finał sprawy ma nastąpić w kolejnej, czwartej części.

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Artykuł z defence24 o znamienitym tytule:
  Polsko-ukraińska współpraca przemysłowo-obronna. Korzyści i wyzwania.
  Wyzwań jest bardzo wiele, w tekście mowa o tym , że „Lubawa” już odczuła „gościnność” Ukraińców. Najważniejsze dla Ukrainy i możliwe ,że do zrealizowania byłaby dostawa przez polskie firmy elementów optyki i systemów kierowania ogniem ( fabryki dostarczające te elementy dla UA znajdowały się na Krymie).
  http://www.defence24.pl/274731,polsko-ukrainska-wspolpraca-przemyslowo-obronna-korzysci-i-wyzwania

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Biuletyn z nowościami technicznymi ukraińskiego parku maszynowego, ciekawostki wojskowe etc (gazeta ukraińska).
  Z ciekawostek:
  -Ukraina ma nową strategię odbudowy i modernizacji wojsk! ( w innym wątku rozpiszę się o tym szerzej 🙂 )
  -spora ilość silników do wozów jest produkowana przez … niemieckie firmy (DEUTZ)
  -Dozór-B ma już zaprojektowanych kilka wersji rozwojowych, ale jak kiedyś wspominałem łącznie do końca roku ma być wybudowane tylko 10 sztuk
  -Na Ukrainie powstają kolejne wersje lekkich wozów rozpoznawczych (koszt 200 tysięcy $)
  BARS (pantera)
  -przemysł lotniczy liczy na kontrakty z Arabia Saudyjską
  – tylko 5 OPŁOT-ów wyeksportowała w 2015 Ukraina w ramach umowy z kontrahentami.
  -planuje się remont i modernizację flagoweo okrętu sił morskich Ukrainy „hetmana sahadnycznego”
  .http://issuu.com/ukrainian_defense_review/docs/udr-04-2015

  Polubione przez 5 ludzi

  • O „europejskich” standardach podczas wyborów na Ukrainie pisano już tyle razy na forum…
   Najbardziej śmieszy mnie to, że wybory na Białorusi miały o wiele mniej zastrzeżeń niż na Ukrainie a agencje mówią o rządach dyktatorskich 😀

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.