Wojna domowa na Ukrainie 29.11.2015r.- 283 dzień od nowego rozejmu.


 

Donieck- nocny ostrzał przeprowadzony przez ukraińskie wojsko.

 

Wczoraj na Ukrainie obchodzono 82 rocznicę Wielkiego Głodu. Pomimo to, na uroczystym posiedzeniu ukraińskiego parlamentu poświęconemu upamiętnieniu tej rocznicy, Wierchowna Rada świeciła pustkami.

 

Główne uroczystości miały miejsce w Kijowie, gdzie przed muzeum poświęconym ofiarom Wielkiego Głodu przemówił również ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który powiedział, że:

„Niezależnie od tego, czy zabierają z naszej ziemi zboże, czy bombardują tę ziemię z Gradów, ich cel jest ten sam i zrozumiały. A my odczuwamy taki sam ból, jak wtedy gdy w 1933 roku w Starobielsku w obwodzie ługańskim z głodu zmarł cały dom dziecka, a minionej zimy zabijane były dzieci w wyniku dokonanego przez rosyjskich bojowników ostrzału Mariupola”.

Stwierdził również, że Wielki Głód jest przejawem toczonej od wieków przez Rosję przeciwko Ukrainie „wojny hybrydowej”, nie wyjaśniając dokładnie co miał na myśli.

Z okazji tej rocznicy, również prezydent Polski Andrzej Duda, zamieścił na swojej stronie internetowej na Twitterze okolicznościowy wpis:

„Dziś solidarnie z Ukrainą pochylam głowę w zadumie i modlitwie za miliony Ofiar Hołodomoru. Oby nigdy nie zgasła pamięć o tamtej zbrodni”

https://twitter.com/AndrzejDuda?ref_src=twsrc^tfw

Kończąc ten wątek, wyjaśnię teraz dlaczego wczoraj tak mała liczba ukraińskich parlamentarzystów uczciła na specjalnej sesji Wierchownej Rady, ofiary „Голодомору”.

Otóż ukraińscy parlamentarzyści masowo ostatnio chorują.

Sprawa ta ujawniona zastała przy okazji planowanego spotkania rosyjskiej i ukraińskiej delegacji w ramach seminarium Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, które miało się odbyć dzisiaj na granicy Niemiec i Danii.

Otóż spotkanie to nie może się odbyć, o czym poinformowała strona ukraińska, z powodu problemów zdrowotnych i rodzinnych członków delegacji.

„Tak więc, ośmiu krajom, które planowały wziąć udział w tym spotkaniu- przekazałem  szczególną wdzięczność za ich gotowość do współdziałania i zaangażowanie się w dialog i współpracę pomiędzy parlamentami Rosji i Ukrainy- mimo, że znalazły się w takim położeniu, iż poniosą teraz finansowe straty”–  takie oświadczenie złożył wczoraj dla rosyjskiej agencji prasowej „RIA Novosti” deputowany Dumy Państowej, specjalny przedstawiciel OBWE ds. zwalczania terroryzmu Nikołaj Kowaljow.

„Być może jest to tylko drobiazg, ale nie jest to miłe, że strona ukraińska w ostatniej chwili niespodziewanie odwołuje swój udział w spotkaniu (…) Ale jak wiadomo w życiu wszystko jest możliwe i wszystko może się zdarzyć”– podsumował wczorajsze oświadczenia Nikołaj Kowaljow.

http://ria.ru/politics/20151128/1330710457.html

Jak z tego widać zdrowie ukraińskim parlamentarzystom nie dopisuje, co może być spowodowane niedogrzaniem mieszkań i niedożywieniem.

A przecież trwa  jeszcze jesień, magazyny są pełne zbóż i innych produktów rolnych, których zbiory- według informacji przekazanych przez ukraińskie władze- były w tym roku wysokie. No i oczywiście jest jeszcze węgiel i zapasy gazu, a już zaczęły się problemy zdrowotne.

To co będzie, gdy zima pokaże co potrafi, a gazu i węgla zabraknie, zaś żywność jeszcze bardziej zdrożenie równając do cen krajów unijnych?

Czy wtedy stanie cały kraj sparaliżowany masową epidemią chorób wywołanych przez zimno i niedożywienie?

Tak więc świętując kolejną rocznicę „Голодомору”, ukraińskie władze przede wszystkim powinny mieć na uwadze teraźniejszość i zająć się rozwiązywaniem palących problemów przed jakimi postawiły społeczeństwo ich kilkunastomiesięczne rządy, a nie tylko wsłuchiwać się w głos  prezydenta mówiącego o wiele wieków trwającej „wojnie hybrydowej” jaką wobec Ukrainy prowadzi ta niedobra Rosja.

Bo propagandą jeszcze nikt nigdy się nie najadł i nie ogrzał, a w właśnie niedogrzanie mieszkań i gwałtowne zubożenie społeczeństwa, które już nawet nie może pozwolić sobie na zakup podstawowych produktów żywnościowych, to są te najważniejsze problemy przed jakim postawiono społeczeństwo ukraińskie w dniu obchodzonej kolejnej rocznicy Wielkiego Głodu mającego miejsce w pierwszej połowie XX wieku na wschodnich rubieżach Europy.

http://xportal.pl/?p=17190

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jak powiedział wczoraj szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko; ukraińskie władze mogą dokonać  jakiejś prowokacji w Mariupolu, aby w ten sposób odwołać dzisiejsze wybory samorządowe w tym mieście. Problemem oczywiście jest tam bardzo niska frekwencja, więc odwołanie wyborów pozwoliłoby ponownie ukryć ten niewygodny dla władz kijowskich fakt.

Pomimo to już wczoraj ukraińskie wojsko zintensyfikowało działania militarne w rejonie Doniecka, Gorłówki i miejscowości Granitnoje, w kierunku na północ od Mariupola.

Najcięższy ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm ukraińskie wojsko przeprowadziło w rejonie osiedla Oktjabrskiego w dzielnicy Kujbyszewskiej, gdzie w jego wyniku zapalił się trafiony pociskami dom jednorodzinny przy ulicy Czechosłowackiej nr. 105 oraz uległa zniszczeniu magistrala gazowa, którą pociski trafiły w trzech różnych miejscach; przy ulicy Czechosłowackiej nr. 103 i przy ulicach Kurczatowa oraz Szachtoprochotczikow.

Poza tym ostrzelana została wieś Żabiczewo, gdzie również zapalił się dom jednorodzinny i południowe obrzeża lotniska, w tym okolice serwisu „Volvo-Centrum”.

Ostrzał Doniecka trwał z przerwami przez całą noc.

Ostrzelana również została miejscowość Zajcewo na północ od Gorłówki.

Poza tym toczyły się walki w rejonie miejscowości Spartakus na jej północno-zachodnich obrzeżach, w rejonie Zajcewa, gdzie w wyniku ostrzału została uszkodzona linia energetyczna, w kierunku od miejscowości Dzierżyńsk, gdzie ukraiński czołg ostrzeliwał pozycje powstańców, w rejonie Żeleznoj Bałki, gdzie ukraińskie wojsko przeprowadziło intensywny ostrzał pozycji powstańców przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych, automatycznych granatników i czołgu.

Ogólnie rzecz biorąc; najbardziej zacięte walki w rejonie Gorłówki toczyły się na zachodnich obrzeżach tego miasta, gdzie ukraińskie wojsko szturmowało przy wsparciu ostrzałem z broni ciężkiej, w tym czołgów, pozycje obronne sił powstańczych. Po ciężkich walkach ukraiński atak został odparty.

Poniżej relacja filmowa z nocnego ostrzału przez ukraińską artylerię osiedla Oktjabrskiego:

Według strony ukraińskiej walki toczyły się w rejonie miejscowości Opytnoje i Awdijewka, których południowe przedmieścia miały zostać ostrzelana przez „rebeliantów” oraz w okolicy miejscowości Granitnoje (w kierunku na północ od Mariupola), gdzie ostrzał miał być prowadzony przy użyciu wyrzutni rakiet MLRS „Grad”. Nie podano, kto miał prowadzić ten ostrzał.

***

Były ukraiński premier Mikołaj Azarow na swojej stronie internetowej na Facebooku zadał Poroszence i Jaceniukowi retoryczne pytanie:

„Czy Ukrainiec może przeżyć za 30 euro miesięcznie?- taka jest wysokość minimalnej emerytury”

Jak dalej w swoim wpisie zauważył Azarow; „greccy emeryci i renciści rozpoczęli swoje demonstracje, z powodu tego że nie mogą przeżyć za 300 euro miesięcznie, czy więc ukraińscy emeryci mogą przeżyć za kwotę dziesięciokrotnie niższą?”

https://web.facebook.com/Nikolay.Azarov/?fref=nf

Dziś rano w Mariupolu i Krasnoarmiejsku, miast znajdujących się pod kontrolą kijowskiej administracji, rozpoczęły się wybory samorządowe:

Tłumów szturmujących komisje wyborcze jak na razie nie widać.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- festiwal potraw narodowych

Donieck hala sportowa klubu „Szachtar”- republikańskie zawody w akrobacji sportowej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

133 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.11.2015r.- 283 dzień od nowego rozejmu.

 1. Właśnie czytam o nowym jedwabnym szlaku. No cóż, wydaje mi się że nie przypadkiem Ukrainy nie ma w grupie 16+1 i nie przypadkiem państwa grupy wyszehradzkiej są tak krytyczne wobec Ukrainy i nie przypadkiem Prezydent RP pojawił się w Chinach. To jest rozgrywka globalna. Jeśli ten szlak pójdzie przez Rosję – a prawdopodobnie tak się stanie to dalej przez Białoruś, Polskę i dalej do Lizbony. Dla Polski jest to ogromna szansa. To że PO było skłonne zaprzepaścić tę szansę tylko po to żeby dobrze zrobić USA, zakrawa na zdradę stanu.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. I stało się w „wyzwolonym” Mariupolu i Krasnoarmiejsku (tereny obwodu donieckiego pod kontrolą sił prokijowskich) gdzie odbyły się przesuniete na dzisiaj wybory do rad miejskich i na burmistrzów, z przytłaczająca większości wygrała partia opozycyjna „Blok Opozycyjny” (dawna „Partia Regionów” Janukowycza)…
  http://wiadomosci.onet.pl/forum/ukraina-w-wyborach-w-mariupolu-zwyciezyly-sily-pro,0,2309966,192246653,czytaj.html
  http://obozrevatel.com/politics/61940-ekzit-pollyi-obnarodovali-predvaritelnyie-rezultatyi-vyiborov-v-mariupole.htm
  Wyniki wyborów podważył Pawło Żebriwski p.o. gubernatora Doniecka z nadania Kijowa, stwierdzając ze podane wyniki sondażowe nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i służą „zdemoralizowaniu mieszkańców”;
  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3596456-zhebryvskyi-ne-sohlasen-s-pobedoi-boichenko

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Sondaż na portalu ukraińskim, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na „emeryturę” Jaceniuka. Pojawiła sie ona po tym jak lider frakcji parlamentarnej „Blok Poroszenko” Jurij Łucenko postawił „Pinokiowi” Jaceniukowi ultimatum, że albo wspiera reformy podatkowe, lub przechodzi na emeryturę…
  http://obozrevatel.com/polls/24.htm
  Ps. Wygrała opcja żeby mu nic nie dawać, nich zyje na zasiłku dla bezrobotnych…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.