Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2015r.- 284 dzień od nowego rozejmu.


Krasnoarmiejsk- wybory pod lufami karabinów.

Nie wiadomo jeszcze oficjalnie jakie partie polityczne zwyciężyły w wyborach lokalnych w tej części Donbasu, który znajduje się pod kontrolą ukraińskich wojsk.

Natomiast wiadomo już dziś, że w Mariupolu niekwestionowane zwycięstwo odniosła partia „Blok Opozycyjny”, która zdobyła aż 66,5% głosów.

Partia prezydenta Perta Poroszenki „Solidarność” uzyskała tylko 2,7% poparcia.

Koliduje to w rażący sposób, ze słowami wypowiedzianymi w sobotę przez Petra Poroszenkę podczas obchodów kolejnej rocznicy Wielkiego Głodu, który powiedział, że:

„Niezależnie od tego, czy zabierają z naszej ziemi zboże, czy bombardują tę ziemię z Gradów, ich cel jest ten sam i zrozumiały. A my odczuwamy taki sam ból, jak wtedy gdy w 1933 roku w Starobielsku w obwodzie ługańskim z głodu zmarł cały dom dziecka, a minionej zimy zabijane były dzieci w wyniku dokonanego przez rosyjskich bojowników ostrzału Mariupola”.

A więc mieszkańcy Mariupola, pomni tych słów przepełnionych troską o ich los, wypowiedzianych przez urzędującego prezydenta, znajdując się jednocześnie pod wycelowanymi w nich karabinami maszynowymi ukraińskich oddziałów zbrojnych biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej, zagłosowali mimo to przeciwko niemu, jak i wszystkim partiom obozu władzy, jakie obecnie rządzą na Ukrainie.

Czy w związku z tym słowa wypowiedziane w sobotę przez Petra Poroszenkę, o tym jakoby „minionej zimy zabijane były dzieci w wyniku dokonanego przez rosyjskich bojowników ostrzału Mariupola”, miały jakiś sens?

Jak jasno pokazał wynik wyborów w tym mieście, jego mieszkańcy świadomi są tego kto strzelał do nich w zimę zeszłego roku (jak i wiele miesięcy wcześniej) oraz do ich dzieci.

Tak więc słowa te są tylko kolejnym kłamstwem, które nigdy nie schodzą z ust ukraińskiego prezydenta, co mieszkańcy Mariupola wyrazili bardzo dobitnie, przez dokonany na drodze demokratycznej wybór.

Nie dość tego, mieszkańcy Mariupola wybrali na stanowisko mera jednego z niezależnych kandydatów; dyrektora kombinatu metalurgicznego im. Ilicza Wadyma Bojczenki.

O „wolności” tych wyborów może dowodzić fakt, że do Krasnoarmiejska i Mariupola skierowano 1,5 tysiąca funkcjonariuszy, podzielonych na 38 grup szybkiego reagowania, pod pretekstem zapewnienia tam porządku.

Tak więc skierowanie tak znacznych sił specjalnych jednostek policyjnych, jak i przeniesienie wyborów z 25 października na 29 listopada na nic się zdało, bo ludzie bardzo dobrze zdają sobie sprawę kto jest dla nich prawdziwym-  a nie urojonym- wrogiem.

Frekwencja oczywiście też była bardzo niska, bo w wyborach udział wzięli tylko ludzie albo bardzo zdeterminowani, albo też ci nieliczni, których zdążyła osadzić tam kijowska administracja, a więc ich zaufani zwolennicy.

Poniżej szacunkowe dane dotyczące udziału we wczorajszych wyborach samorządowych:

I jeszcze krótka relacja filmowa z pierwszych godzin wczorajszych wyborów, która ma dowodzić tego, że firma „Metinvest” w Mariupolu przywoziła wyborców swoimi samochodami:

Jak ocenił szef wojskowej i cywilnej administracji części obwodu donieckiego znajdującego się pod kontrolą ukraińskich władz Paweł Żebriwskij, powodem niskiej frekwencji we wczorajszych wyborach jest: „niski poziom świadomości obywatelskiej”, co jest o tyle dziwne, że pomimo tej niskiej frekwencji, ci co wzięli w nich udział poparli siły prorosyjskie i proseparatystyczne, a więc tych, którzy wg. cytowanych wcześniej słów „zabijali ich dzieci”.

A więc może jednak, podobnie jak to miało miejsce w przemówieniu Petra Poroszenki, który stwierdził, że „zabijane były dzieci przez rosyjskich bojowników”, świadomość społeczna tych ludzi jest na bardzo wysokim poziomie, bo potrafią oni ocenić prawidłowo swoją sytuację?

I to jest główny problem kijowskich władz, że nie potrafią  świadomości tych ludzi zmienić na swoją korzyść.

A więc, jak widać ludność kontrolowanych przez ukraińskie wojsko terenów Donbasu, pomimo terroru, wysłanej przeciwko nim armii i zmasowanej propagandy, nie dała się zmienić przez ponad rok trwającej tam obecności specjalnych jednostek policyjnych i próbom narzucenia im przymusem swojej woli.

Czy ktoś trzeźwy na umyśle może jeszcze twierdzić, w świetle wyników tych wyborów, że to „rosyjscy bojownicy” strzelali do ludności cywilnej i zabijali tam dzieci?

Może więc wynik tych wyborów będzie wyraźnym świadectwem dla wszystkich tych, którzy zawierzyli w swojej głupocie ukraińskiej propagandzie, i powtarzającymi za nią kłamstwa zachodnim mediom, że  to ukraińskie siły zbrojne są tam agresorem, a nie mityczne „rosyjskie wojska”?

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo tego, że wczoraj sytuacja w Donbasie znacznie się uspokoiła, to w późnych godzinach nocnych ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzelało teren zakładów chemicznych, który znajduje się koło serwisu „Volvo-Centrum” w dzielnicy Kujbyszewskiej Doniecka.

Według strony ukraińskiej, powstańcy w ciągu ostatniego dnia 8 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał w rejonie miejscowości: Krasnogorowka, w okolicach lotniska donieckiego, Awdiejewki, Opytnoje, Majorska i Zajcewa.

***

Dziś w nocy około godziny 01:10 na trasie Moskwa-Donieck w okolicy wsi Możajskoje, w rejonie kaszirskim, miał miejsce tragiczny wypadek, gdy wiozący pasażerów linii rejsowych autobus, w wyniku ciężkich warunków drogowych (intensywny, zamarzający deszcz), wpadł w poślizg i po zjechaniu na pobocze przewrócił się na bok. Do wypadku, do którego  doszło w okolicy Woroneża, poszkodowanych zostało 18 osób, w tym 11 pochodzących z Donieckiej Republiki Ludowej. Cztery osoby zginęły (dwóch mężczyzn i dwie kobiety w wieku 40 lat) w tym jedna osoba pochodziła z DRL.

Poniżej oficjalna lista osób rannych:

— водитель Павликов Денис 1971 г.р. — от госпитализации отказался.
Ольховская Надежда 1957 г.р.
Ольховская Екатерина 1987 г.р.
Чечель Юлия 1989 г.р.
Игнотенкова Ирина 1981 г.р.
Лях Евгений 1990 г.р.
Бабченко Ольга 1985 г.р.
Горина Дарья 1991 г.р.
Михайлов Артем 1992 г.р.
Титов Александр 1966 г.р.
Титова Анжела 1970 г.р.
Хавтырко Виктор 1955 г.р.
Васильев Владимир 1975 г.р.
Данилова Нина 1951 г.р.

Szef rządu DRL Aleksander Zahcarczenko dziś rano złożył rodzinom śmiertelnych ofiar wypadku kondolencje.

W Kijowie siły policyjne udaremniły grupie agresywnie zachowujących się demonstrantów dokonania ataku na siedzibę firmy „System Capital Management” należącej do oligarchy Rinata Achmetowa.

Po nieudanej próbie sforsowania kordonów policyjnych demonstrująca grupa udała się pod pomnik księżnej Olgi.

Władze Federacji Rosyjskiej ogłosiły, w odpowiedzi na zestrzelenie bombowca Su-34 należącego do rosyjskich sił powietrznych przez turecki samolot F-16, listę produktów tureckich, których obejmie zakaz importu od dnia 1 grudnia 2015 roku.

Na liście tej znalazły się m.in. produkty mięsne, w tym mięso wołowe, drób i ryby oraz mleko i jego przetwory, owoce, warzywa i ich przetwory.

Przypomnę, że tylko w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku, Turcja wyeksportowała do Rosji produkty za łączną wartość ponad 15 mld dolarów i takie też będą mniej więcej straty tureckiej gospodarki, gdy zakaz importu produktów spożywczych do Rosji utrzymany zostanie na rok następny.

http://izvestia.ru/news/597567

Na koniec kilka zdjęć:

Mariupol- „demokratyczne” wybory pod lufami karabinów.

Kijów- wczorajsza demonstracja przed siedzibą firmy „System Capital Management” Rinata Achmetowa.

Dzisiejszej nocy w Charkowie przy ulicy Bohaterów Pracy nr. 70A nieznani sprawcy podpalili przy pomocy „koktajli Mołotowa” trzy samochody terenowe należące do batalionu ochotniczego „Ajdar”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

119 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2015r.- 284 dzień od nowego rozejmu.

 1. Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Ukrainie, Dorit Nitzan zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia Ukrainy by ogłosiło stan wyjątkowy na Ukrainie w związku z wybuchem epidemii polio. Z takim apelem zwróciła się podczas konferencji zorganizowanej w ukrainskim resorcie zdrowia;
  http://ukranews.com/news/191110.VOZ-zayavlyaet-o-neobhodimosti-chrezvichaynogo-polozheniya-iz-za-poliomielita.ru
  http://focus.ua/country/341361/
  http://tass.ru/obschestvo/2485761

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Nowe „porządki” po wyborach samorządowych na Ukrainie. W Illicziwśku w obwodzie odeskim spalono samochód należący do deputowanego miejscowej rady miejskiej z partii „Odrodzenie”, która oskarżana jest przez „ukraińskich patriotów”, że została założona przez byłych członków „Partii Regionów” Janukowycza;
  http://112.ua/kriminal/v-ilichevske-sozhgli-avtomobil-deputatu-mestnogo-gorsoveta-ot-vidrodzhennya-275623.html

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Podobno Ukraińcy już nie śmieją się w cyrku.
  Z trudem mi to przychodzi, ale dla porządku kronikarskiego zacytuję fragment dzisiejszej wypowiedzi Poroszenki na konferencji w Paryżu.

  ” Popierani przez Rosję terroryści zalali wiele kopalń w Donbasie, co spowodowało zatrucie wody pitnej, gleby, flory i fauny regionu. Donbas stał się tylko bazą dla rosyjskich i prorosyjskich terrorystów. W rezultacie, atmosfera jest silnie zanieczyszczona na skutek wybuchów amunicji, jak również wyciekami środków chemicznych i innych substancji. Uważam, że kwestia ochrony środowiska w okolicznościach tego konfliktu nie może być pozostawiona bez odpowiedniej reakcji ze strony społeczności. Kwestia ta będzie w centrum naszych działań. Nasze działania prowadzone są w ramach systemu ONZ i Programu Ochrony Środowiska ONZ „.

  http://112.ua/glavnye-novosti/poroshenko-na-klimaticheskom-forume-napomnil-o-zatoplennyh-shahta-donbassa-275654.html

  Polubione przez 11 ludzi

 4. Doniecka automyjnia: .http://cs627827.vk.me/v627827883/29285/Ul9CCzzX0Kc.jpg

  Konferencja w sprawie Krainy: .http://cs633124.vk.me/v633124123/184e/SyBQ1_2LqlY.jpg

  Tekst interesujący o tym jak Amerykanie liczą ile im potrzeba jeszcze „ruskich” silników do rakiet…
  http://vegchel.ru/index.php?newsid=18363

  W bonusie unikalne kadry z ladowania na księżycu
  .https://youtu.be/_-03RjbxKhM

  Kolejna kolumna techniki jedzie na Donbas
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22749%2Fall
  .https://youtu.be/eD80yVjSMvg
  .https://youtu.be/3T6Mpc8BJtM O mozliwym wybuchu wojny
  .http://cs627116.vk.me/v627116388/24a3c/tjT4f3xF_ic.jpg

  +.https://youtu.be/iWzwehpD1-M
  ВСУ ведет активное наращивание сил и перегруппировку войск вдоль всей линии соприкосновения

  Dla hałyczyńców wojna na Donbasie nie jest juz „ich wojną”
  .https://youtu.be/rMz6A23vnEo

  +
  .https://youtu.be/085nP1W6_l0
  29.11.15 В Киеве планируют уничтожать российские гуманитарные конвои
  🙂

  Takie sajens fikszyn?
  .https://youtu.be/iLIzH_FNM78
  O pracach nad „łodzią podziemną”

  A tymczasem w Mariupolu codziennie wyłączenia prądu!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22736%2Fall

  .https://youtu.be/oVujFyiuzPM
  Пресс-конференция представителя МГБ ЛНР и экс-сотрудника СБУ

  Graham: Donbas z góry:
  .https://youtu.be/5EVsXbAdkqw
  Drone Journalism (#14) By Donetsk Airport, Former NAF Base – (Video for Olga Danilova)

  A tego to starym zwyczajem na latarnię!
  .https://youtu.be/zCWC3UX0GVc
  Раскольничий митрополит Луцкий и Волынский Зинкевич отжигает атомным православием

  OT!
  Ameryka!
  .https://youtu.be/3PwnF7oSqzg

  Polubione przez 9 ludzi

 5. Protestujących przeciwko likwidacji swojego zakładu pracy w obwodzie żytomierskim, którzy zablokowali międzynarodową trasę Kijów – Czop rozgoniły jednostki specjalne policji. O doprowadzenie do upadku przedsiębiorstwa demonstranci oskarżyli Sergieja Paszyńskiego, deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Front Ludowy” oraz współpracownika ‚Pinokia” Jaceniuka…
  https://golospravdy.com/specnaz-razobralsya-s-mitinguyushhimi-protestuyushhimi-protiv-zakrytiya-svoego-zavoda/

  Polubione przez 8 ludzi

  • Nie było. A żeby jeszcze było śmieszniej, to my te prace finansujemy. Czytałem to przed momentem. Dobrze by było , by nasze władze w końcu pozbyły się złudzeń co do banderowców.

   Polubione przez 8 ludzi

  • Miałem to zapodać ale czasu zabrakło 😉
   Dla mnie jest to skandal ; ale patrząc kto poparł tą decyzję ( albo minimum; się nie sprzeciwił) to mnie nie dziwi.
   Jesetm bardzo ciekawy jak zareaguje Duda i czy w mediomatołach cokolwiek wspomną ??
   Znając życie – NIE !

   Polubione przez 8 ludzi

 6. Polak -Węgier dwa bratanki…!!
  W końcu Niemcy zauważyli że jesteśmy Światową potęgą !!! Tyle lat na to czekałem 😉

  Berliński dziennik twierdzi że Polska i Węgry to większe zagrożenie niż ISIS !!!
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/berlinski-dziennik-twierdzi-ze-polska-i-wegry-to-wieksze-zagrozenie-niz-isis

  P.S. Jak tak dalej będzie to Korwin chyba się zapisze do PiS-u :):)
  Zwłaszcza że:
  Komisja Europejska zarejestrowała wniosek o zawieszenie Węgier w prawach członka UE
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/komisja-europejska-zarejestrowala-wniosek-o-zawieszenie-wegier-w-prawach-czlonka-ue

  Czyzby Pan Orban czytał w myślach p.Janusza??? 😉

  Polubione przez 8 ludzi

 7. Witam i na „dzień dobry”, zanim Szef wklei dzisiejszy dzień podrzucam art. z Obserwatora wraz z jednym z postów pod nim…
  Wydaje mi się za niezwykle trafny…

  Takie OT poranne…

  1989 rok już był – czy ktoś potrafi to wytłumaczyć prawicy?
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=36992#comment-71626

  YUZEK
  1 grudnia 2015
  01:57

  kolejny raz nie zgadzam się z Krakauerem: „ROK 1989” WYMAGA SZCZEGÓLOWEGO WYJAŚNIENIA bo (a starorzymskie zasady „cui bono” i „cui prodest’ są bardzo przydatne): – Umowa Okrągłego Stołu była UMOWĄ, na papierze, podpisaną etc. Strony Umowy: „komuchy”, „strona SPOŁECZNA” (nie Solidarność), KK. Według zasad teorii gier – przy zastosowaniu matematyki i Robert Aumann się kłania – szansa aby 3 strony się porozumiały „WIN-WIN-WIN” są prawie zerowe co historia dowodzi. Biorąc pod uwagę, HISTORYCZNIE UDOWODNIONE BĘCWALSTWO POLSKIEJ PRAWICY to wiadomo było, że ta „prawica” wcześniej czy później rzuci sobie do gardła, to aby porozumienie było WIN-WIN-WIN dla wszystkich stron miało zerowe PRAWDOPODOBIEŃSTWO. Pytanie kto kogo wyrolował – pozostawiam czytelnikom i na pewno KK nie przegrał o co się postarał Mazowiecki i Balcerowicz (religia w szkole i Komisja Majątkowa – ustanowiona PRZEZ KOMUCHÓW!! -działająca „z sukcesem” aż do Tuska). Z całą pewnością przegrały komuchy (jako formacja polityczna) ale z całą pewnością ZYSKALI Kwachu PERSONALNIE plus cała gromadka „oportunistów” jak Balcerowicz, Samsonowicz, Cimoszewicz, Rosatti, Święcicki, ect, ect), – hasło Michnikowe „Wasz prezydent, nasz premiera” był cwaną zagrywą usypiającą „komuchów” i stawiającą Jaruzelskiego „pod ścianą” bo musiał już popierać – a raczej chronić – „reformy” Balcerowicza (której nie znał – bo nikt nie znał) – Michnik już 7 września 1989 – jako POSEŁ – pojechał na Ukrainę gdzie wcześnie Soros założył kolejną „pochodną” fundację będącą „córką” OpenSocietyFoundation – taką ukraińską!! „Fundację Batorego” (tak podała Wybiórcza-AleHistoria w 2014, kiedy celebrowano 25lecie „wolności/niepodległości”. – Smolarowie – ‚ojcowie’ Fundacji Batorego – ale i Kuczyński Waldemar, ten, który „znalazł” Balcerowicza spędzili czas 1981-1989 w Paryżu, pod troskliwą opieką tamtejszych m.in. BH.Levu, Glueckstein, etc, etc – Wybiórcza było nie było ale została „ufundowana” z podatków Polaków!!!! a to, że była PRL to nie zmienia faktu, że była WŁASNOŚĆ (jak fabryki, etc) POLAKÓW chociaż oddana w pacht Solidarności. Szefem Wybiórczej był Michnik ale była to gazeta „Solidarności” – tylko Wałęsa „się obraził” i cofnął prawo używania znaku „Solidarność” na czym skorzystał jak pokazuje historia i WAŁĘSA i Michnik. – skąd się w Wybiórczej wziął Sachs i Lipton, którzy „sprzedawali” Kuroniowi „receptę” na neoliberalizm. Kuroniowi, który się KOMPLETNIE NIE ZNAŁ na ekonomii, a który potem skutecznie zalobbował w Sejmie Kontraktowym – czego serdecznie żałował. Zaufał swoim kolesiom z KORu (a o tym proszę poczytać w „Inna Rzeczpospolita jest możliwa” prof. Sowy) – przyjęcie „planu Balcerowicza” w grudniu 1989 BYŁO ZŁAMANIEM UMOWY!!! a dlaczego złamano,a Gen.Jaruzelski – w moim przekonaniu WYBITNY POLAK I ŻOŁNIERZ o honorze rzadko spotykanym w historii Polski – był „parasolem” ochronnym bo już nie mógł zaprotestować (no bo głosowanie, etc)? A poza tym zaufał „partnerom” Okrągłego Stołu (co było błędem bo historycznie i fakty mówią, że ufać KK czy jakiejkolwiek „prawicy”, zwłaszcza polskiej nie mówiąc o KOMUCHACH jak Kuroń/Modzelewski/Michnik to raczej dowód naiwności) a taki Kwach „sprzedał” Umowę Okrągłego Stołu za co zapłaciła „lewica” jako formacja polityczna. Byłbym wdzięczny za zwrócenie uwagi na dwa fakty: – niektórzy politycy zachodni jak entuzjastycznie powitali Okrągły Stół, Umowę, wybory 4.06.1989 tak „dość” wstrzemięśliwie się wypowiadali w sprawie wszystkiego „co potem” a Giedroyc nawet nie zjawił się w „wolnej Polsce” ale jest opinia nt niektórych „środowisk” było znane od IIRP. – model zmiany jaki „przeprowadzono” w 1989 w Polsce powtórzono potem w Rosji (ale tam się potem Jelcyn tropnął jak PKB Rosji spadło 40% i…..znalazł Putina) i na Ukrainie Majdan/gniew społeczny/i wkrótce Poroszenko demokratycznie wybrany na prezydenta!!!i

  Dlatego dzisiaj Pis może powiedzieć (jak w 1989/1990) (w odniesieniu do „Trybunał Konstytucyjny case”: BYŁO GŁOSOWANIE – BYŁO i mamy prawo zrobić tak jak zagłosowano.

  FAKTY trza brać pod uwagę a nie OPINIE
  ale Spinoza mówi: KAŻDY MA PRAWO SĄDZENIA i dlatego ja uważam; że brak TRANSPARENTNOŚCI („plan Balcerowicz” był przyjęty w grudniu 1989 w trybie jaki Amerykanie nazywają „fast track” – bez klasycznej debaty parlamentarnej, „publika” nie znała treści propozycji ustaw, etc, etc) – był główną przyczyną KLĘSKI „post1989” POLSKI.

  Polska – historycznie – zawsze była „rozgrywana” przez „obcych” ale biorąc pod uwagę, tylko Rosję czy Niemcy pod uwagę to błąd ZWŁASZCZA w „realiach” globalizacji. I dlatego uprzejma prośba o to aby walczyć z „komuną”, „faszyzmem”, „nacjonalizmem”, „ksenofobią”, etc aby Polacy uderzyli się w piersi i uznali, że kultywowanie „bycia ofiarą” (Katyn, rozbiory, Smoleńsk, żołnierz wyklęci, etc)i wszyscy inni są WINNI) jest drogą do NIKĄD.
  Tak SZCZEROŚĆ pozwoli na domaganie się szczerości od INNYCH, nawet od Polaków Polaków czy Polaków Niepolaków i WYEGZEKWOWAĆ LOJALNOŚĆ WOBEC WSPÓŁOBYWATELI.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.