Wojna domowa na Ukrainie 1.12.2015r.- 285 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Na poboczu trwającego obecnie Szczytu COP21 w Paryżu amerykański i rosyjski przywódca spotkali się w kuluarach aby przeprowadzić tam wspólną rozmowę, która trwała ponad trzydzieści minut.

Tym razem prezydencji: Obama i Putin rozmawiali na temat sytuacji w na Ukrainie i Syrii.
Amerykański przywódca podkreślił, że konieczne jest dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie. Obama dodał również, że sankcje wobec Rosji mogą być cofnięte, gdy Moskwa będzie przestrzegać porozumień z Mińska. Podkreślono, że w sprawie Ukrainy wskazano na konieczność pełnej implementacji porozumień z Mińska.
W kwestii Syrii, obaj przywódcy rozmawiali o potrzebie znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu.

Zgodnie z komunikatem Białego Domu, amerykański prezydent przekazał , że częścią porozumienia politycznego w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii, musi być oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada.

W komunikacie Kremla poinformowano, że Barack Obama wyraził ubolewanie z powodu zestrzelania rosyjskiego bombowca przez Turcję.

Podczas swojej wizyty w Paryżu rosyjski prezydent nie wyraził zgody na spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, choć ten zabiegał o to od kilku dni, chcąc podczas rozmowy w „cztery oczy” wyjaśnić sprawę zestrzelania rosyjskiego bombowca Su-24 przez turecki samolot F-16.

O prawdziwych intencjach tureckich władz, może dowodzić fakt, że już po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu Su-24 siły morskie tego kraju wysłały dwa okręty podwodne S-352 „Dołunaj” i S-359 „Burakreis”, które mają prowadzić obserwację rosyjskiego krążownika  rakietowego „Moskwa”, zapewniającego ochronę bazy lotniczej w Latakii.

Do okrętów tureckich na wniosek władz w Ankarze ma dołączyć również duński okręt flagowy „Absalon”, który odwołano w tym celu z misji patrolowej wzdłuż wybrzeży Somalii, gdzie polował na piratów działających w północno-zachodniej strefie Oceanu Indyjskiego:

„Turcja zwróciła się do NATO o pomoc w świetle niestabilności i zmiany sytuacji z bezpieczeństwem we wschodniej części Morza Śródziemnego. Udzielamy aktywnego wsparcia, proponując uzupełnienie sił morskich, lecz nie ma to związku z niedawno zestrzelonym rosyjskim samolotem” — oznajmił minister spraw zagranicznych Danii Kristian Jensen w komentarzu dla „Jyllands-Posten”. Według informacji „Jyllands-Posten”, inne państwa NATO także mogą pozytywnie rozpatrzeć wniosek Turcji, o czym poinformują na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w dniach 1-2 grudnia.

Tak więc zamiast prowadzić walkę z islamskimi ekstremistami z Państwa Islamskiego tureckie siły zbrojne, wciągając w to inne państwa NATO,  prowadzą „obserwację” rosyjskiego okrętu wojennego. A czym taka „obserwacja” może się skończyć wiemy już na postawie przypadku zestrzelenia kilka dni wcześniej przez turecki samolot F-16  rosyjskiego bombowca Su-24 wykonującego misję bojową przeciwko siłom antyrządowym w Syrii.

Wtedy też prowadzono tylko „obserwację”, która zakończyła się podjęciem prowokacyjnego ataku na rosyjski samolot.

Czy tym razem może zakończyć się podobnie?

Jeśli zaś, zakończyło by się podobnym atakiem, tylko tym razem na rosyjski okręt wojenny, to jego skutki byłby tragiczne dla Turcji.

Na koniec dodam, że na tym samym spotkaniu w Paryżu, ukraiński prezydent Petro Poroszenko zaapelował do władz krajów UE o przedłużenie sankcji wobec Rosji:

„Prezydent wezwał liderów tych krajów przedłużyć sankcje wobec Rosji przez nieprzestrzeganie przez nią mińskich porozumień” – podkreślono w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

W ramach swojej wizyty na szczycie klimatycznym ONZ w Paryżu, Poroszenko przeprowadził szereg spotkań z prezydentami: Austrii, Łotwy, Rumunii i Turcji oraz z premierami Włoch, Grecji, Holandii, Luksemburga i Słowacji.

Pomimo to apel ukraińskiego prezydenta tym razem nie uzyskał szerokiego poparcia.

Jedynym europejskim politykiem (według informacji przekazanych przez stronę ukraińską), który po spotkaniu z prezydentem Poroszenko bezwarunkowo poparł przedłużenie sankcji wobec Rosji, był szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zgodził się z ukraińskim partnerem, że sankcje nałożone wobec Rosji w związku z aneksją Krymu powinny zostać utrzymane.

 

***

Kończąc wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak przedwczoraj, także w ciągu ostatniej doby, ilość prowokacji i intensywność ostrzału prowadzonego ze strony ukraińskich wojsk zdecydowanie zmniejszyły się.

I tak w okolicy donieckiego lotniska ukraińskie wojsko nadal prowadziło dziś rano ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku miejscowości Piaski, w stronę północnych obrzeży dzielnicy Kujbyszewskiej. Najbardziej intensywny ostrzał w tym rejonie kierowano na okolice serwisu „Volvo-Centrum”.

Pomimo osłabnięcia ostrzału, jaki jest wyraźnie odczuwalny w ciągu ostatnich dwóch dni, niepokojące sygnały napływają już od dość długiego czasu z rejonu linii frontu, gdzie ukraińskie dowództwo wojskowe ściąga coraz większą ilość różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym amunicji i broni ciężkiej oraz żołnierzy.

Wywiad DRL odnotował w związku z tym obecność tam łącznie 277 sztuk czołgów i ciężkiej artylerii, w tym 166 czołgów i 111 sztuk broni artyleryjskiej oraz 147 transporterów opancerzonych i opancerzonych wozów bojowych. Ilość żołnierzy w ostatnim czasie wzrosła o kolejne 660 osób, w tym członków zbrojnych oddziałów ekstremistycznej organizacji nacjonalistycznej „Prawy Sektor”.

Poniżej mapa obrazująca aktualne rozmieszczenie ukraińskich sił i środków w okolicach Doniecka:

 

Na zakończenie tego wątku dodam, że obecnie w wyniku blokady gospodarczej nałożonej przez władze w Kijowie wobec ludności DRL, aż 80% produktów sprzedawanych w tamtejszych sklepach pochodzi z Rosji. Takie są skutki sankcji.

***

Nowowybrany burmistrz Sławiańska, miejscowości znajdującej się pod kontrolą ukraińskich wojsk ATO, odmówił w trakcie obchodów rocznicy Wielkiego Głodu, wzięcia flagi Ukrainy:

W Odessie członkowie ukraińskiej ekstremistycznej organizacji nacjonalistycznej „Prawy Sektor” zablokowali wczoraj tamtejszy sąd, domagając się dymisji sędziów, którzy podjęli decyzję o nałożeniu kaucji wobec pięciu oskarżonych w sprawie zamieszek z dnia 2 maja zeszłego roku pod Domem Związków Zawodowych:

Nowa amerykańska policja na Ukrainie:

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka Filharmonia Akademicka- koncert z okazji 80-tych urodzin znanego muzyka i kompozytora Aleksandra Rudjańskiego.

Odessa- członkowie ekstremistycznej organizacji nacjonalistycznej „Prawy Sektor” zablokowali gmach sądu domagając się odwołania sędziów.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

92 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.12.2015r.- 285 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jacyś „aktywiści – przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego” postawili 5 żądań władzom w Kijowie, są to m.in. rozpocząć prawdziwą walkę z korupcją, postawienie przed sądem tych, którzy zruinowali kraj i osoby zaangażowane w zabójstwach na Majdanie. jeżeli nie zostaną one spełnione to ma dojśc do rewolucji…
  http://obozrevatel.com/society/46029-aktivistyi-postavili-ultimatum-vlasti-vyipolnenie-5-punktov-ili-revolyutsiya.htm
  Ps. No nie wiem czy „ciocia Vika zza Oceanu” sypnie znowu 5 miliardów ‚zielonych”…

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Kolejny „zdrajca”, ukraiński ekspert d/s energetyki, współprzewodniczący Funduszu Strategii Energetycznych Dmitrij Marunicz stwierdził ze zależność energetyczna Ukrainy od Rosji jest wyższa niż za Janukowycza. ‚Za Janukowycza nie kupowała w Rosji węgiel, nie importowała energii elektrycznej i BYŁA MNIEJ ZALEŻNA W DZIEDZINIE ENERGETYKI OD SĄSIEDNIEGO PAŃSTWA NIZ JEST TO OBECNIE” stwierdził ekspert;
  http://rian.com.ua/view/20151201/1001305609.html
  „Finita la commedia”…

  Polubione przez 11 ludzi

 3. Jeden z liderów nieuznanego w systemie prawnym Medżlisu (Zgromadzenia Tatarów krymskich) i koordynator akcji blokowania granicy obwodu chersońskiego z Krymem Lenur Islyamow grozi dziś blokadą morską półwyspu, w tym także w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej

  W wywiadzie dla fundacji „Otwarta Rosja” Lenur Islyamow oświadczył, że Medżlis ma zamiar pójść znacznie dalej: „Będziemy organizować blokadę sieciową, potem morską, tak, żeby Krym znalazł się w całkowitej izolacji. Mamy też zamiar przeprowadzić blokadę Cieśniny Kerczeńskiej. Niech oni tam sobie nie myślą, że my jesteśmy do tego niezdolni

  http://pl.sputniknews.com/swiat/20151201/1558991/krym-blokada-morska.html

  Jak ten inteligentny inaczej będzie blokował Cieśninę Kerczeńską? Będzie pływał po niej kajakiem?

  Polubione przez 9 ludzi

 4. Witam, przeczytałem wszystko – łącznie z linkami i przełączam się na „drugi wątek” 🙂
  Dodam – co prawda „drugowątkowy” o tym ze Pan Miedwiediew podpisał „papier” dotyczacy sankcji wobec Turcji…
  Zdjęcie jest tak fajne że aż żal iz daje kropkę! 🙂
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22822%2Fall
  .http://cs633720.vk.me/v633720093/16f6/kQOkB_mGzBo.jpg

  Plus w bonusie kącik kolonisty…
  http://riafan.ru/486427-migranty-nasiluyut-finskih-shkolnic-policiya-pryachet-statistiku
  .https://youtu.be/P9DuJgtRUw0
  Obóz kolonistyczny w FInlandii

  +
  Opowieść człowieka który cudem przezył rzeź w Odessie
  http://vk.com/brusek?z=video192947788_171882441%2F63364c65c7bc5d3bce

  Specjalny bonus dla „tankistów” – modernizowany T-90
  W linku zdjęcia
  http://vk.com/feed?q=%23%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6_%D0%9C%D0%92%D0%9F&section=search&z=album-16470106_224649285

  +
  GosDuma: prawa FR stoją wyżej niż prawa Jewrosojuza i inne…
  http://www.vz.ru/news/2015/12/1/781291.html

  .https://youtu.be/yNHUpOvrAts
  Z cyklu: ukraińskie (i nie tylko) obyczaje…
  Dawno nie linkowany gość!
  Евреи приговорили Путина. Украинское чудо на Пурим

  FIlm z linii frontu na Donbasie
  .https://youtu.be/2lwt94E2RlM
  Александровка, Петровский район Донецка… самая передовая

  A „krymscy blokersi” bija ludzi… Ale to tam chyba normalne?
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22808%2Fall
  .http://cs630323.vk.me/v630323033/4a59/8KQiS3kfW5c.jpg

  To jest krótkie, więc skopiuję w oryginale. Podsumowanie ile ukrów czeka i rwie się do ataku na Donbas
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22805%2Fall
  По данным разведки численность группировок ТСУ в ЛНР растет. Станица-Луганская более 9000 человек и около 350 единиц ББМ. В районе Счастья – около 6200 человек и до 200 единиц техники, в районе Трехизбенки от 1000 до 1500 человек, и около 50 единиц ББМ. На Бахмутке сосредоточено до 10 500 человек, и около 350 единиц техники. В районе Попасной и Золотого противник сосредоточил 8000 тысяч человек и 150 единиц бронетехники.

  В общей сложности в ЛНР сосредоточено около 35200 человек.

  Granica ukraińsko-rosyjska. Udało się zatrzymać po strzelaninie ukraińców którzy wwozili na teren FR mały arsenalik
  http://lifenews.ru/news/172851
  .http://cs7064.vk.me/c628830/v628830628/2fcfb/olXIEhrO-N8.jpg

  I taki tekst o „korporacji kościelnej” czyli jak Watykan i Jezuici kręcą tym wszystkim…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22801%2Fall

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Ukraińska propaganda w akcji, na Krymie z powodu blokady i przerwania dostaw pradu, jedzą spleśniały chleb…
  >https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpl1/v/t1.0-9/12342457_1354901407869442_1195133815497827466_n.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=d45a4cb3ec72a94be191ee5906217f47&oe=56F42546
  A tu skąd pochodzi zdjęcie, oznaczone Nr 31 i data 19 czerwca…
  http://tommerce.gorod.tomsk.ru/index-1434688211.php
  Ps. Ciekawe ile lat jeszcze będą to zdjęcie wklejać?

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Żegnam się z państwem na całe dwa dni. Mam wieczorowe wyjścia w środę i czwartek – jedno na ,, Dziadka do orzechów” a drugie na ,, Jezioro Łabędzie” grane przez Moscow City Ballet w Centrum Kongresowym.
  🙂 Mam nadzieję , że występy artystów będą warte swojej ceny.
  Dziś w Krakowie bez przeszkód odbył się koncert Chóru Aleksandrowa. Podobno cała sala była wypełniona po brzegi ( 1700 osób)
  Jakaś mała grupka głupków tylko protestowała.
  http://wiadomosci.onet.pl/krakow/grupa-aktywistow-protestowala-przed-koncertem-choru-aleksandrowa/3j1e8m

  Spokojnej nocy
  Dobranoc

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.