Wojna domowa na Ukrainie 3.12.2015r.- 287 dzień od nowego rozejmu.


 

 

1,5 mln euro- taką pomoc uzyskała dotychczas od Litwy Ukraina. Pomoc może nie jest oszałamiającej wielkości, ale pomimo to Litwa staje się obecnie bardzo poważnym orędownikiem Ukrainy w UE.

Przypomnę, że wczoraj (2.12.2015r.) w stolicy Litwy przebywał z oficjalną wizytą ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Wraz z Poroszenką na Litwę przybyli również ministrowie: obrony Stefan Półtorak, gospodarki Aivaras Abromavičius i kultury Wiaczesław Kirilenko.

Celem tej wizyty były rozmowy na temat umocnienia bezpieczeństwa i niezależności ekonomicznej Ukrainy, w tym przygotowanie się Ukrainy do realizacji umowy o wolnym handlu UE, która ma wejść w życie już z początkiem 2016 roku. Umowa ta ma stworzyć Ukrainie nowe możliwości udziału w rynku unijnym i zmniejszyć zależność ekonomiczną od Rosji.

Przy okazji została podpisana umowa o współpracy kulturalnej obu krajów na lata 2016-2020.

„Kruchy rozejm na Ukrainie nie jest pokojem. Zawieszenie broni jest stale naruszane, sprzęt wojskowy nie został wycofany, Ukraina nie odzyskała kontroli granic. Rosja nadal narusza prawo międzynarodowe na Ukrainie, a demonstrowana przez nią walka z terroryzmem jest mało przekonująca. Nie możemy za to płacić bezpieczeństwem Europy i Ukrainy” – powiedziała na podsumowanie wizyty Petra Poroszenki prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė.

Natomiast ukraiński prezydent zadeklarował, że:

„Ani Ukraina, ani Unia Europejska nie będą reagowały na jakikolwiek szantaż ze strony Rosji. Jesteśmy zdecydowani, że od 1 stycznia 2016 roku umowa o wolnym handlu zacznie obowiązywać”

Prezydent Poroszenko dodał, że jego kraj w czasie ostatniego roku zmniejszył wielkość handlu z Rosją aż czterokrotnie. Jednocześnie dodał, że Kijów jest zdecydowany uczestniczyć jeszcze w tym miesiącu w kolejnej rundzie rozmów z Rosją, by w ten sposób wykazać swoją determinację.

Litewska prezydent Grybauskaite przewiduje, że w wyniku podpisania przez Kijów umowy o wolnym handlu z UE Ukraina doświadczy sankcji ekonomicznych ze strony Rosji, ale „te sankcje obrócą się przeciwko Rosji. To zmusi Ukrainę do szybszej integracji z Zachodem, z przestrzenią, w której dominuje przejrzystość, efektywność i całkiem inna kultura ekonomiczna” – powiedziała Dalia Grybauskaite.

Natomiast minister gospodarki Ukrainy Aivaras Abromaviczius poinformował w Wilnie, że jego kraj przygotowuje się na najgorszy scenariusz, który może kosztować ukraińską gospodarkę 600 mln euro.

 

Umowa o Pogłębionej i Całościowej Strefie Wolnego Handlu (Deep and Comprehensive Free Trade Area– DCFTA) to najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, podpisanej w czerwcu 2014 r. a ratyfikowanej przez parlamenty ukraiński i europejski 16 września tego samego roku.

Umowa ta gwarantuje otwarcie unijnego rynku dla towarów pochodzących z Ukrainy, które ma nastąpić poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz harmonizację prawa i norm dotyczących różnych sektorów współpracy i wymiany handlowej, co w odniesieniu do ceł ma wyeliminować ich około 99%.

Rosja od dawna ma zastrzeżenia do porozumienia o wolnym handlu Ukraina-UE. Twierdzi, że zaszkodzi ono jej interesom gospodarczym, i zagroziła wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione.

Dlatego też, już w sierpniu tego roku rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił decyzję o nałożeniu kontrsankcji na Ukrainę za przyłączenie się do sankcji gospodarczych i finansowych  wobec Rosji. Jednak embargo zostało wstrzymane do czasu, gdy władze w Kijowie zdecydują się przystąpić do realizacji części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Wcześniej, w ramach wymiany handlowej pomiędzy Rosją a Ukrainą, obowiązywała zerowa stawka celna na produkty spożywcze, zaś wprowadzenie ceł i ograniczenie ich sprzedaży powoduje już wymierne straty ukraińskiej gospodarki, bo tylko w ciągu ostatnich dwóch lat eksport Ukrainy do Rosji spadł z 35% do 12%- obecnie. Dalsze zaś ograniczenie tego handlu oczywiście doprowadzi również do pogłębienia strat ukraińskiej gospodarki, których w żaden sposób nie zrekompensuje eksport na rynki europejskie, które w wyniku ograniczeń w handlu z Rosją same przeżywają bardzo poważne tarapaty, a więc tym bardziej nie będą otwarte na towary ukraińskie. Ewentualnie możliwe jest, że kraje UE same zwiększą eksport na Ukrainę, potęgując jej poważne problemy ekonomiczne.

Zapowiedź embarga na żywność pochodzącą z Ukrainy ogłosił już rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew, który w programie telewizji „Rossija-24” przestrzegł, że:

„Jest prawdopodobne, iż Rosja będzie musiała w trybie jednostronnym chronić swój rynek przed niekontrolowanym napływem towarów przez obszar celny Ukrainy (…), towarów przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej”

Tak więc uporczywe dążenie przez Ukrainę do europejskiej strefy wolnego handlu, nie przyniesie temu krajowi żadnych korzyści a jedynie dalsze straty. Nie zrozumiała wzt. jest determinacja ukraińskiego rządu, aby w tak niekorzystnej dla Ukrainy sytuacji gospodarczo-finansowej, mimo wszystko dążyć do zacieśnienia współpracy gospodarczej z UE.

Jak z tego widać, ukraińskie władze, wbrew wszelkiej logice brną w dalsze kłopoty pogłębiając zapaść gospodarczą swego kraju, co przekłada się na poszerzanie obszaru biedy połączone z upadkiem gospodarczym.

Czy więc chodzi tu tylko o to, aby otworzyć swój rynek na inwestorów zagranicznych, którzy za bezcen przejmą całe gałęzie ukraińskiej gospodarki i kontrolę nad jej bogactwami naturalnymi i sieciami energetycznymi oraz przesyłowymi gazu?

Według mnie inaczej nie da się tego wytłumaczyć.

http://www.academia.edu/6365278/Strefa_wolnego_handlu_UE-Ukraina._Kwestie_instytucjonalne_i_prawne

***

Na tym kończąc ten wstęp ekonomiczny, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w Donbasie utrzymuje się względny spokój, ale pomimo to ukraińscy żołnierze dopuszczają się różnych prowokacji militarnych i prowadzą ograniczony ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych.

I tak, dziś wczesnym ranem, członkowie ukraińskiego batalionu ochotniczego „Ajdar” ostrzelali Staromarewkę  w obwodzie telmanowskim. W wyniku tego ostrzału jeden z pocisków spadł w pobliżu prywatnego a jego odłamki uszkodziły dach, nie wyrządzając na szczęście większych szkód.

Wcześniej, ukraińscy żołnierze przebrani w mundury przypominające umundurowanie sił zbrojnych DRL przeprowadzili ostrzał w kierunku pozycji powstańców rozmieszczonych na północ od Gorłówki w rejonie miejscowości Zajcewo. Celem tej prowokacji było zrzucenie odpowiedzialności za nieprzestrzeganie rozejmu na stronę powstańczą.

Do wczoraj, ukraińscy żołnierze 12 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał przy użyciu czołgów, moździerzy, bojowych wozów piechoty, granatników ręcznych oraz ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej, w rejonie miejscowości: Michajłowka, Zajcewo, Żeleznej Bałki, kopalni Głubokaja oraz w rejonie donieckiego lotniska i obrzeży Doniecka w Żabiczewie oraz Spartakusa.

 

***

Jak zapowiedział wczoraj ukraiński premier Arsenij Jaceniuk; w przyszłorocznym budżecie uwzględni się 1,5 mld dolarów z rachunku i majątku byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Pieniądze uzyskane w ten sposób mają zostać przeznaczone na zaspokojenie potrzeb specjalnego funduszu budżetu państwa, w tym na Radę Bezpieczeństwa i Obrony oraz inne koszty.

Ciekawe czy nie jest to kolejny ukraiński mit, bo co będzie, jeśli takich środków, albo w tej wysokości, nie ma?

Na Ukrainę ma przybyć w zbliżającym się tygodniu amerykański wiceprezydent Joe Biden, który we wtorek 8 grudnia będzie po raz pierwszy przemawiał w ukraińskim parlamencie.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ługańsk- aktualne ceny pieczywa.

 

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

74 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.12.2015r.- 287 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pewna polemika z korespondencją pewnego Wacka z GW: my na AdNovum tojuż wiemy, ale ludzie właśnie się dowiadują. 🙂

  irxml 20 minut temu
  Oceniono 19 razy 1

  Wacek miglancu jeden …… strasznie źle wyglądasz, widać u Ciebie działanie spirytusu rosyjskiego ….
  Poza tym:
  „Nie stawiamy znaku równości między tureckim narodem i turecką elitą” – powiedział Putin.
  W czasie orędzia do Zgromadzenia Federalnego Putin oświadczył, że tureckie władze ponoszą odpowiedzialność za śmierć rosyjskich wojskowych w Syrii:
  „Ale jeśli ktoś uważa, że popełniwszy to podłe przestępstwo, Turcja wykręci się pomidorami czy innymi jeszcze ograniczeniami w sferze budowlanej czy innej, to głęboko się myli” — oświadczył prezydent i dodał: „My nie raz jeszcze przypomnimy im, co też oni narobili i nie raz jeszcze pożałują tego, co zrobili. My wiemy, jak będziemy działać”.
  Jednocześnie Rosja zamierza działać odpowiedzialnie i nie będzie „nerwowo reagować”:
  „Dobrze wiemy, kto w Turcji nabija sobie kieszenie i pozwala zarobić terrorystom” — powiedział Putin. Jego zdaniem, właśnie za te pieniądze „bandyci werbują najemników, zakupują broń, organizują akty terrorystyczne skierowane przeciwko naszym obywatelom, obywatelom Francji, Libanu, Mali i innych krajów”.
  i jeszcze jako korespondent gadzinówki dziwi mnie bardzo dlaczego nie napisałeś o:
  Uruchomienie pierwszego odcinka mostu energetycznego, który przebiega po dnie Cieśniny Kerczeńskiej znacznie zmniejszy deficyt energii elektrycznej na Krymie, a po oddaniu do użytku drugiego, które na razie jest zaplanowane na maj 2016 roku ,półwysep zostanie w całości zaopatrzony w prąd.
  Krym w środę wieczorem znów zaczął otrzymywać energię elektryczną przez most energetyczny ze stałego lądu Rosji. Start dostaw energii elektrycznej zainaugurował przybyły na półwysep prezydent Władimir Putin.
  „Trzeba jak najszybciej otrzymać pozostałe 200 MWt i dodać. Powiedzieli Państwo, że zostanie to zrobione w ciągu 24 godzin. Jeszcze raz przypomnę, ż do 15-20 (grudnia) jeszcze 200. (Uzyskamy) 400, i w maju prosiłbym o szybsze zrobienie tego, przed początkiem a nawet przed przygotowaniami do okresu letniego, aby było jeszcze 400. Tym sposobem całkowicie zastąpilibyśmy energię elektryczną z Ukrainy, mielibyśmy nawet trochę więcej” — powiedział Putin podczas ceremonii oddania do użytku pierwszego odcinka mostu energetycznego.
  Według słów szefa Ministerstwa Energetyki Aleksandra Nowaka, w najbliższe 24 godziny władze będą musiały ustalić, jak podzielić 200 MWt między odbiorcami Krymu. Pierwszego dnia energię elektryczną otrzymają przeważnie mieszkańcy wschodniej części na Krymie: Kercz, Teodozja i jeszcze 180 miejscowości, łączna moc zużycia wyniesie około 100 MWt.
  Po uruchomieniu mostu energetycznego Krym sporządzi nowe harmonogramy przerw w dostawach prądu, które wielokrotnie skrócą okresy braku prądu w domach — oświadczył wicepremier krymskiego rządu Michaił Szeremet. Gubernator Sewastopola Siergiej Mieniajło potwierdził, że w mieście zostanie przygotowany nowy harmonogram i ograniczenia w dostawach energii będą mniej dotkliwe.
  Dodatkowych 400 megawatów energii elektrycznej, które będą w sumie napływać przez most energetyczny na Krym z Kubania po 20 grudnia, pozwolą na pokrycie 80-90% potrzeb rosyjskiego półwyspu, wyjaśnił Nowak. Druga część mostu energetycznego — czyli kolejnych 400 megawatów — zostanie uruchomiona w maju 2016 roku.
  —————–
  To bardzo ważna informacja która jakoś Ci umknęła, 2 mln ludzi było bez prądu a tu pstryk i już większa część ma i za kilka miesięcy Ukraińcy będą mogli sobie zdemontować całkowicie swoje linie tracąc przy tym dużo many many

  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,19289508,putin-allah-i-pomidory-czyli-oredzie-prezydenta-rosji.html#ixzz3tHKEmLd5

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy „krwawy pastor” Turczynow, nudzący sie jak mops (wg szefa MSW Ukrainy Awakowa) , obmyślił plan „zemsty” nad Rosją, który ma polegać na wprowadzeniu od nowego roku „zaostrzonego reżimu wizowego” dla obywateli Rosji wjezdżających na Ukraine…
  https://russian.rt.com/article/134495
  Dla przypomnienia, po wprowadzeniu „”zaostrzonego reżimu wizowego” dla obywateli Ukrainy wjeżdżających do Rosji, larum podnieśli ukraińscy ekonomiści twierdząc że uderzy to boleśnie w ukraińska ekonomikę, gdyż do Rosji Ukraińcy JEŻDŻĄ W CELACH ZAROBKOWYCH, a ich liczba wynosi ponad 4.000.000 osób…

  Polubione przez 8 ludzi

  • Po południu ukraińcy zauważyli że:
   http://vk.com/brusek?w=wall274493429_22978%2Fall
   „К сожалению, сейчас у нас нет объективной информации по состоянию энергосистемы на полуострове – крымские энергетики вчера отключили всю систему телеинформации, которая передавала данные диспетчерам НЭК „Укрэнерго”

   Krótko mówiąc Krym odłączył się w pełni i całkowicie od u’Krainy. Wyłaczono linie łączności i telemechaniki idace do ukraińskiej dyspozycji mocy…

   Polubione przez 4 ludzi

 3. I tak kolejny raz przewidziałem wydarzenia na Ukrainie. Wczoraj wieczorem podałem że na tzw. blokady Krymu umarł jeden z jej członków, podobno na zawał serca jak podali jego „towarzysze broni”. Link do artykułu z mediów ukraińskich;
  http://nd.zp.ua/zp/1099-vo-vremya-blokady-kryma-v-chongare-umer-zaporozhec.html
  Złośliwie dodałem że miał zawał serca, a oprócz tego 5 ran postrzałowych, a dzisiaj jego „towarzyszom broni” z tzw. blokady przypomniało się że przecież rosyjscy żołnierze ich ostrzelali z karabinów…
  http://ghall.com.ua/2015/12/03/pravyij-sektor-rossyjskye-voennyie-na-hranytse-s-kryimom-obstrelyaly-pozytsyy-vsu/
  Ciekawe czy jutro nie okaże się że ‚zawałowiec” jednak ma 5 ran postrzałowych na sobie (oczywiście powstałych w wyniku rosyjskiego ostrzału)…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Do dymisji podał się szef Ministerstwa Polityki Informacyjnej Ukrainy (czytaj PROPAGANDY) Jurij Stec, media ukraińskie podały że zgodnie ze swoja obietnica z zeszłego roku, że swoja funkcje zamierza pełnić tylko równy rok. Dopiero na końcu artykułu napomknęły za Stecem, ze jego ministerstwo ma zostać prawdopodobnie zlikwidowane do końca tego roku (w „uznaniu” jego zasług zapewne)…
  http://www.utro.ua/ru/politika/stets_podal_v_otstavku1449128191

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Prezydent Putin nazwał korupcję główną przeszkodą dla rozwoju kraju.

  Według mnie korupcja to faktycznie jedna z przeszkód dla rozwoju kraju, ale też współczesna tajna broń podboju świata, najczęściej celowo wykreowana przez tajnego lub jawnego przeciwnika . Ten fim to wyjaśnia :

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Turecki minister spraw zagranicznych Меwljut Cavusoglu powiedział, że pozytywnie oceniając Turcja popiera integralność terytorialną Ukrainy i Krymu uważa go integralną częścią Ukrainy. To oświadczenie Turecki minister spraw zagranicznych zrobił w Belgradzie, gdzie doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych państw – członków OBWE, donosi NTV.Ru powołując się na TASS.

  Warto również zauważyć, że Cavusoglu złożył takie oświadczenie po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Wiemy, że negocjacje trwały 40 minut i odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

  Przypomnijmy, Krym i Sewastopol stał się częścią Rosji w marcu 2014 roku po referendum. Wejście do Federacji Rosyjskiej poparło ponad 96% wyborców.

  http://voicesevas.ru/news/18688-glava-mid-turcii-vklyuchil-krym-v-sostav-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.