Wojna domowa na Ukrainie 4.12.2015r.- 288 dzień od nowego rozejmu.


 

Berlin- demonstracja antywojenna.

„Obie strony omówiły swoje stanowiska w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu w Donbasie, w szczególności w odniesieniu do opracowania procedur dotyczących przygotowania wyborów w niektórych częściach regionów donieckiego i ługańskiego, które mają się odbyć zgodnie z ukraińskimi przepisami, normami i pod nadzorem OBWE ODIHR”– taką informację podało biuro prasowe kancelarii prezydenta Ukrainy po wczorajszej rozmowie amerykańskiego sekretarza stanu John’a Kerry’ego z Perto Poroszenką.

W tym samym komunikacie podano, że Kerry przypomniał potrzebę utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia umów podpisanych w Mińsku. Podkreślił również, że współpraca Stanów Zjednoczonych z Rosją na poziomie międzynarodowym nie będzie prowadzona ze szkodą dla interesów Ukrainy.

Z kolei ukraiński prezydent podziękował władzom Stanów Zjednoczonych za pomoc okazaną w zakresie obronności i poinformował Kerry’ego o postępach we wdrażaniu reform na Ukrainie.

Strony omówiły również harmonogram przyszłych kontaktów na wysokim szczeblu pomiędzy oboma krajami.

http://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-proviv-telefonnu-rozmovu-z-derzhavnim-sekretarem-s-36419

Rozmowę telefoniczną obu polityków USA i Ukrainy skomentował szef delegacji DRL na rozmowy pokojowe w Mińsku Denis Puszilin, który powiedział, że Poroszenko wprowadza w błąd przedstawicieli Waszyngtonu, co do problemu postępu realizacji umów mińskich:

„Dobrze, że amerykańscy urzędnicy interesują się realizacją umowy mińskiej, ale uważam, że prezydent Ukrainy często myli się co do stopnia zaawansowania porozumień pokojowych”

Wcześniej Puszilin wielokrotnie podkreślał, że zmiany dokonane ostatnio w ukraińskiej konstytucji, które dotyczą statusu Donbasu, nie są zgodne z umową zawartą w Mińsku i nie mogą doprowadzić do pokojowego rozwiązania sytuacji.

Puszilin dodał, że nie widzi w tej chwili żadnej zmiany w procesie pokojowym. W szczególności, nie ma postępu w działaniu podgrupy roboczej ds. politycznych, na której omawiane były problemy dotyczące wyborów i ich organizacji w Donbasie, co jest głównym warunkiem realizacji najważniejszych punktów umowy mińskiej w tym zakresie.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w nocy w Doniecku było spokojnie.

Natomiast na północnych i północno-zachodnich obrzeżach tego miasta nadal dochodziło do różnych prowokacji zbrojnych i ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy.

I tak ukraińskie wojsko przeprowadziło wczorajszej nocy przy użyciu moździerzy, ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej, ostrzał pozycji powstańczych na przedpolu miejscowości Spartakus.

Walki sprowokowane przez stronę ukraińską toczyły się również w rejonie miejscowości Piaski.

Natomiast w późnych godzinach wieczornych ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm przeprowadzili ostrzał terenu miejscowości Zajcewo na północ od Gorłówki.

Jak podało biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie; w nocy do godziny 06:00 „rosyjscy separatyści” przeprowadzili prowokacyjny ostrzał pozycji ukraińskich przy użyciu broni ręcznej i granatników w okolicy następujących miejscowości: Awdiejewki, Opytnoje i Piasków oraz Mariupola i Artiemowska. Natomiast w rejonie Nowogoroda trwający dwie godziny ostrzał miał być prowadzony przy użyciu moździerzy.

Przedstawiciele ONZ przebywający w ŁRL otrzymali od władz tej republiki dokumentację dotyczącą zbrodni wojennych popełnionych przez ukraińskie formacje zbrojne wobec ludności cywilnej.

Do Donbasu tym razem przybyła delegacja francuskiej organizacji charytatywnej „Enfants du Donbass Urgence”:

„Składamy swoje kondolencje pochylając głowy nad cierpieniem mieszkańców Donbasu, zwłaszcza dzieci. Trzeba sobie uświadomić, że coraz więcej ludzi z Francji solidaryzuje się z narodem Donbasu”– przewodniczący francuskiej delegacji Emmanuel Le Roy.

W Doniecku zostanie otworzone 70 miejsc, gdzie będą odbywać się świąteczne jarmarki. Będzie można tam kupić choinki i inne ozdoby świąteczne.

***

Jak poinformował na wczorajszej konferencji prasowej przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Jerry Rice, organizacja ta nie podjęła jeszcze żadnych decyzji wobec problemu spłaty ukraińskich euroobligacji na kwotę 3 mld dolarów, które są w posiadaniu Narodowego Banku Rosji.

Decyzja ta zostanie podjęta podczas posiedzenia zarządu MFW.

Kolejny wysokiej rangi funkcjonariusz ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa przeszedł na stronę powstańców.

Tym razem wyraził gotowość do wstąpienia w szeregi Milicji Ludowej generał major, były pierwszy zastępca szefa SBU w obwodzie donieckim, Aleksander Tretjak:

Natomiast według biura prasowego ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa znaleziono kolejny dowód obecności rosyjskich wojsk w Donbasie.

Takim dowodem mają być dwa czołgi T-72 produkcji rosyjskiej, które znajdowały się na stanie sił zbrojnych DRL.

Dowodem na to, że są to czołgi produkcji rosyjskiej są następujące ich cechy:

 • zawór powietrza znajduje się w nich w przedziale transmisyjnym, a w ukraińskich czołgach w wieżyczce,
 • mają one liczniki czasu pracy, a w ukraińskiej wersji tego licznika nie ma,
 • w przedziale roboczym znajdują się wentylatory typu „DB-3”, w ukraińskiej wersji są one zagraniczne,
 • są wyposażone w system podgrzewania paliwa, w ukraińskich czołgach system ten został wymontowany,
 • wszystkie elementy wyposażenia i urządzenia mają rosyjskie tabliczki znamionowe i oznaczenia, natomiast w ukraińskich, które były wyremontowane w zakładach w Kijowie i Lwowie, takich tabliczek i oznaczeń nie montowano,
 • jeden z czołgów miał cztery oryginalne akumulatory typu 6ST-140M, które są produkowane w rosyjskich zakładach ЗАО„Электротяга”. Daty produkcji tych akumulatorów pochodzą z 2013r.

Jako dowód przedstawiono również zdjęcia tych czołgów i ich elementy wyposażenia:

Na koniec kilka zdjęć:

Amwrosijewka- uroczystość poświęcona powstania pomnika Znanych i Nieznanych Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

98 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.12.2015r.- 288 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Separatyści” w Czerkasach. W jednym z tamtejszych skupów surowców wtórnych pracownicy nie chcą obsługiwać klientów którzy rozmawiają po ukraińsku, na pytanie dlaczego, mieli odpowiedzieć ze „Zapadników (czyli mieszkańców Ukrainy Zachodniej, kojarzonych z ukraińskimi nacjonalistami/banderowcami) nie obsługują”…
  http://uainfo.org/blognews/1449222723–zapadentsev-ne-obsluzhivaem—u-cherkasah-cherez-ukrayinsku.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Ukraiński ekspert d/s energetyki Walentin Ziemlanski podczas wywiadu udzielonego stacji „17 kanał” stwierdził że w związku z wysadzeniem słupów energetycznych na granicy z Krymem i uszkodzeniu linii przesyłowych, swoją prace musiały wstrzymać zakłady przemysłowe w obwodach chersońskim i mikołajowskim;
  http://www.politnavigator.net/promyshlennye-predpriyatiya-v-khersone-i-nikolaevskojj-oblasti-ostanovili-rabotu.html
  Materiały z „17 kanału”, miedzy innymi wywiad z Ziemlanskim;
  >https://www.youtube.com/watch?v=bkhj6OqC_f4
  Sami się roz.ebali…

  Polubione przez 9 ludzi

 3. MSZ Ukrainy wyraziło stanowczy protest w związku z nieuzgodnioną ze stroną ukraińską wizytą prezydenta W.Putina na Krymie. Odpowiednia nota z żądaniem zakończenia praktyk takich wizyt i wyjaśnienia przyczyn demonstracyjnego nieposzanowania prawa Ukrainy, została skierowana do MSZ Rosji.
  Reakcja pana ministra Ławrowa po przeczytaniu tej noty – sądzę, że bezcenna.

  http://112.ua/politika/mid-ukrainy-napravil-moskve-notu-protesta-iz-za-vizita-putina-v-krym-276468.html

  Polubione przez 9 ludzi

 4. W wywiadzie udzielonym „17 kanałowi” przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Michaił Wołyniec OSKARŻYŁ WŁADZE W KIJOWIE (W SZCZEGÓLNOSCI OBECNEGO MINISTRA ENERGETYKI UKRAINY DEMCZYSZYNA) O ROZGRABIENIE I DOPROWADZENIE DO KATASTROFY KOPALNI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA UKRAIŃSKIEJ CZĘŚCI DONBASU…
  http://www.politnavigator.net/tak-vot-gde-bandity-i-terroristy-na-ukrainskojj-chasti-donbassa-katastroficheski-razgrableny-shakhty.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • Zupelnie niepotrzebny wydatek. Wystarczyloby jedynie zakupic kawalek biatej szmaty, zatknac na kiju i w odpowiednim momencie wywieszac. Tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo kto sie moze do ich `liniowca` skradac 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 5. W Berlinie odbyło się spotkanie robocze prezesa „Gazprom” Aleksieja Millera i prezesa zarządu „Naftohaz Ukraina” Andrija Kobolewa. Tematem spotkania było zapewnienie przez „Naftohaz Ukraina” bezpiecznego tranzytu rosyjskiego gazu do klientów w Europie oraz sprawa ewentualnych dostaw rosyjskiego gazu na Ukraine. Jak stwierdził szef „Gazpromu” w związku z cięzka sytuacją finansową Ukrainy i niemożliwością by zdołała dokonać przedpłat na zakup rosyjskiego gazu , do końca roku jego dostawy nie zostaną wznowione. Do końca roku maja zostać też ustalone warunki zakupu rosyjskiego gazu przez Ukrainę na I kwartał 2016 rok;
  http://www.gazprom.ru/press/news/2015/december/article254281/

  Polubione przez 7 ludzi

 6. W obecnej tendencji do totalnej globalizacji są jeszcze w Europie państwa, dla których nadrzędny jest interes własnego kraju i społeczeństwa.

  Rosja podjęła kolejne kroki w tym kierunku i Duma przegłosowała projekt ustawy pozwalającej Sądowi Konstytucyjnemu Rosji nie uznać postanowień międzynarodowych sądów, jeżeli naruszają one normy rosyjskiej konstytucji.
  http://www.politnavigator.net/rossiya-sdelala-vazhnyjj-shag-k-polnocennojj-nacionalnojj-nezavisimosti-priznav-prioritet-nacionalnogo-prava-na

  Duńczycy wypowiedzieli się w referendum przeciwko przyjęciu prawodawstwa UE w zakresie ściślejszej współpracy transgranicznej i innych przepisów określonych w wewnętrznych normach polityki unii.
  Wynik referendum oznacza, że Dania nadal będzie miała prawo do wyjątków od zasad stosowanych w UE.
  Za zbliżeniem z unią agitowała rządząca partia liberalna i opozycyjni socjaldemokraci.

  http://112.ua/mir/daniya-otkazalas-uglublyat-sotrudnichestvo-s-es-v-sfere-pravosudiya-i-borby-s-prestupnostyu-276503.html

  Polubione przez 9 ludzi

 7. Witam Szefa i Załogę po dłuższej przerwie. Chwilkę mnie nie było a tu 4,5 mln odsłon. Gratulacje.
  Wracam pomalutku do naszej rzeczywistości ( z przerażeniem w oczach) i na razie jestem na nasłuchu. Na szczęście pozostał mi stały i niezmienny punkt odniesienia w postaci władców Upadliny. ” Na Wschodzie bez zmian” przez te pół roku. Rzeźnik z Kijowa jak zwykle plecie androny, tym razem dla Le Figaro: wojenną operację w Syrii Rosja prowadzi w celu sprowokowania nowej fali emigrantów i tym samym osłabić Europę.
  .http://ria.ru/caricature/20151204/1335920100.html

  Nawet nie wiem, jak to skomentować. Czy jest lekarz (psychiatra) na sali?
  Rysunek.

  Polubione przez 10 ludzi

 8. „Łaska ukraińskiego Pinokia”. Jaceniuk stwierdził ze Kijów zezwoli na dostarczanie energii elektrycznej z Ukrainy na Krym, ale tylko do dwóch zakładów przemysłowych których całkowite odcięcie od prądu może spowodować katastrofę ekologiczną zaraz dodał że w wysadzenie słupów energetycznych na granicy z Krymem zaangażowane były „rosyjskie grupy dywersyjne” (zapewne pod dowództwem „Rosjan” DŻemilewa, Czubarowa i Isljamowa)…;
  http://korrespondent.net/ukraine/3598806-kyev-nameren-dat-svet-na-dva-krymskykh-zavoda
  Ps. Jak napisałem powyżej, SZAJBA nie popuszcza…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. MSZ Rosji zwróciło się oficjalnie do Kanady o usunięcie z portalu internetowego (podlegającego prawnie Kanadzie) danych osobowych rosyjskich lotników walczących z PI w Syrii. Kanadyjczycy nadal zastanawiają się w tej kwestii, ponieważ, jak twierdzą – ogromny wpływ ma tu ukraińska diaspora i premier w tej sytuacji jest bezradny.

  Po prostu brak słów do skomentowania sprawy.

  http://vz.ru/world/2015/12/4/781979.html

  Polubione przez 8 ludzi

 10. Z życia ukraińskich samorządowców. W miejscowości zatoka (obwód odeski) spalono samochód należący do deputowanego rady miejskiej. Straty oszacowano na 445.000 hrywien…
  http://politeka.net/119784-v-zatoke-sozhgli-inomarku-mestnogo-deputata-video/
  Natomiast w obwodzie połtawski innego deputowanego miejscowego samorządu skatowało metalowym prętem trzech NN sprawców. Z „urazami róznego stopnia” trafił do szpitala…
  http://nahnews.org/455655-na-poltavshhine-metallicheskim-prutom-izbili-deputata-rajsoveta/
  Jak widać nie trzeba się udawać do tzw. strefy ATO by narażać swoje życie na Ukrainie, wystarczy dać się wybrać do miejscowego samorządu…

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Szef Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy „krwawy pastor” Turczynow z nudów chyba (jak to określił szef MSW Ukrainy Awakow) ogłosił że Unia Europejska stała sie częścią „wojny hybrydowej rozpętanej przez Rosję”. Co UE na te ‚wynudzenia krwawego pastora”, niestety brak danych…
  http://www.unian.net/politics/1202294-turchinov-kreml-popyitaetsya-unichtojit-ukrainu-kak-nezavisimoe-demokraticheskoe-gosudarstvo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Rosyjski MSZ zwrócił się do rządu Kanady o usunięcie danych osobowych pilotów biorących udział w walkach z ISIS z oficjalnie działającego portalu. Jak należy się domyślać portal należy do potomków SS – Galzie. Kanadyjczycy włączają myślenie. Jak z przekąsem zauważa Rogaczow : ukraińska diaspora jest wpływowa i bogata i ma bezpośrednie przełożenie na kanadyjski rząd. Ciekawe, że wcześniej ukraiński rząd nalegał na opublikowanie tych danych ( doradca MSW Gieraszczenko( twierdząc, że po publikacji tych danych łatwiej będzie terrorystom ich odnaleźć.
  http://vz.ru/world/2015/12/4/781979.html

  No cóż, jawi się nowa koalicja jak we wcześniejszym memie: Ukrurcja, Ukrnada, Ukruzja,Upadlina.

  PS. Czy dobrze mi się obiło o uszy, że kilka dni temu Gruzja (Ukruzja) zaproponowała Chinom poprowadzenie kolejowego „jedwabnego szlaku” przez terytoria swoje i Turcji z pominięciem Rosji? Jako inżynier zainteresowany jestem sposobem budowy przeprawy przez Morze Kaspijskie.

  Polubione przez 8 ludzi

 13. Alternatywna rzeczywistość „generalissimusa” Poroszenki. „Generalissimus” podziękował ukraińskim wolontariuszom w „alternatywny” sposób, mówiąc że „dobrze robili, ale jedna z najlepszych armii świata (jak to wielokrotnie podkreślał) zwyciężyłaby bez nich”. Okazuje sie więc że „generalissimus” ze swoją „jedną z najlepszych armii świata” odnieśli zwycięstwo na Donbasie (!!!), a w Mińsku zapewne Putin podpisał kapitulację…
  http://www.business.ua/video/poroshenko_ukrainskaya_armiya_pobedila_by_i_bez_volonterov-270065/

  Polubione przez 6 ludzi

 14. A jakie stanowisko zajmuje Kościół rzymsko i grekokatolicki w sprawie Donbasu ? Czy też potępiają prorosyjskich separatystów ? Czy zwracają uwagę na łamanie praw człowieka przez stronę junty kijowskiej ? Jakoś nigdzie nie dopatrzyłem się oficjalnych stanowisk przedstawicieli obu Kościołów

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Kompletne OT
  Dzisiaj wyskoczył mi komunikat z WordPress ,że dziś mija rocznica odkąd jestem zarejestrowany w ich systemie. Konto założyłem, żeby komentować wpisy Adnovum czyli dzisiaj mija pierwsza rocznica od kiedy aktywnie biorę udział w dyskusjach na forum 😀

  Polubione przez 7 ludzi

 16. W związku zapowiedzią odejścia od aktywnej działalności internetowej przez mojego przyjaciela z Niemiec znanego blogera Andrzeja Szuberta chciałbym mu serdecznie podziękować za wszystko co dla nas zrobił prowadząc swój blog. Za to , iż nas edukował w kwestiach , o których czasami w ogóle nie mieliśmy zielonego pojęcia. Ja osobiście jestem mu za to bardzo wdzięczny. Dziękuje Andrzeju ! Oto jego , krótkie podsumowanie i pożegnanie :

  https://opolczykpl.wordpress.com/2015/11/30/zanim-zejde-ze-sceny/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.