Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2015r.- 289 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Wbrew nadziejom Kijowa, Ukraina z prawdopodobieństwem graniczącym z absolutną pewnością, już w tym roku żadnej pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie otrzyma.

Nie dalej jak przedwczoraj miała miejsce konferencja prasowa z rzecznikiem biura ds. komunikacji MFW Gerry Rice, gdzie pierwsze pytania zadane mu przez dziennikarzy dotyczyły problemów Ukrainy.

Jedno z pytań dotyczyło sprawy rosyjskiej propozycji restrukturalizacji ukraińskiego długu, która ma polegać na jego odroczeniu i następnie spłaty po 1 mld dolarów w kolejnych latach.

Gerry Rice potwierdził, że taka propozycja ze strony rosyjskiego prezydenta Władymira Putina padła podczas spotkania z dyrektor Christine Lagarde na zjeździe państw grupy G20. Jednocześnie zaznaczył, że wszelkie uzgodnienia i rozmowy muszą toczyć się w kontaktach dwustronnych pomiędzy obiema zainteresowanymi stronami, w co MFW nie ingeruje i na co nie ma wpływu.

Kolejne pytania dotyczyły stanu realizacji reform na Ukrainie i czy możliwe jest jeszcze w tym roku przekazanie jej kolejnych dwóch zaległych transz pomocy w wysokości około 3,4 mld dolarów.

W odniesieniu do tych problemów Gerry Rice powiedział, że podczas pobytu w dniach 12-20 listopada delegacji MFW w Kijowie osiągnięto porozumienie dotyczące wielu kwestii, ale w najważniejszej, czyli ustalenia projektu budżetu na rok 2016, do konsensusu nie doszło.

Otóż oczekiwania MFW są takie, żeby projekt budżetu przedłożony przez rząd odpowiadał celom założonym przez fundusz, a więc; dalszego zmniejszania deficytu budżetowego i długu publicznego aby one osiągnęły poziom bezpieczny, a więc uratowały Ukrainę przed bankructwem wydatków publicznych.

Ponadto Rice wskazał, że MFW oczekuje na wprowadzenie na Ukrainie przejrzystego i wiarygodnego systemu antykorupcyjnego, który doprowadzi do wyeliminowania tej patologii.

Jak widać stanowisko MFW w odniesieniu do Ukrainy nie uległo zmianie, zaś jedyną istotną informacją jest to, że dokąd władze funduszu nie zobaczą znaczących postępów w  dostosowaniu się do ich wymagań wobec Ukrainy, gdzie przede wszystkim chodzi o projekt budżetu na przyszły rok i zmian w prawie karnym umożliwiającym skuteczną walkę z korupcją, to kolejne dwie transze pomocy w wysokości 3,4 mld nie zostaną wypłacone.

Na zakończenie przypomnę, że czteroletni program pomocy dla Ukrainy przez MFW ma polegać na przekazaniu jej łącznie 17,5 mld dolarów, z tego w tym roku Kijów otrzymał już 6,7 mld dolarów, zaś pozostałe środki mają być udostępnione w miarę realizacji poszczególnych etapów wdrażania tam zaakceptowanych przez fundusz reform finansowych, gospodarczych i prawnych.

Tak więc jak na razie, z szumnie zapowiadanej pomocy MFW w łącznej wysokości 17,5 mld, zakończyło się na przekazaniu Ukrainie tylko około 1/3 tych środków i nic nie zapowiada, żeby dalsza pomoc została uruchomiona.

Jak widać sytuacja na Ukrainie robi się coraz bardziej nieciekawa; pieniędzy brakuje, a społeczeństwo ma już dość reform, które doprowadziły go do skrajnej biedy.

A przecież miało być tak dobrze, wystarczyło tylko podążyć drogą Zachodu.

Tylko, czy Ukraina zdolna jest tą drogą podążać, co w świetle tego, że nadal tam rządzą oligarchowie, wzrasta przemoc i bezprawie oraz odchodzi się od standardów demokratycznych, jest możliwe?

http://www.imf.org/external/np/tr/2015/tr120315.htm

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo nadal obowiązującego rozejmu ukraińskie wojsko kontynuowało wczoraj ostrzał terenu DRL, tym samym łamiąc jego postanowienia.

I tak, już w godzinach popołudniowych, od 16:30, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, przeprowadziło trwający półgodziny ostrzał donieckiego lotniska i jego okolic. Ostrzał w tym samym rejonie został wznowiony na kolejne półgodziny od 22:00.

Następnie został ostrzelany około godziny 19:40 przy użyciu automatycznych granatników teren kopalni „Butowskaja”.

Później, około godziny 21:30, ukraińskie czołgi ostrzeliwały pozycje obronne sił powstańczych w rejonie miejscowości Zajcewo, na północ od Gorłówki. Ponadto ostrzelana została przy użyciu moździerzy, czołgu opancerzonych wozów bojowych i broni ręcznej,  część mieszkalna Zajcewa, w wyniku czego na ulicy Gieroiczeskiej nr 179 została zabita kilkunastoletnia dziewczyna, która jechała tam na rowerze aby się ukryć w schronie. Tam też, około godziny 09:00 podczas zajęć szkolnych została ostrzelana z automatycznego granatnika szkoła podstawowa nr. 15. Dzieli bez strat ewakuowano w bezpieczne miejsce. Pociski uszkodziły przeszklony front budynku szkolnego, dach oraz przewróciły kilka drzew rosnących na terenie szkolnym. W wyniku ostrzału Zajcewa została uszkodzona linia energetyczna pozbawiając miejscowość dopływu prądu.

Po godzinie 22:00 zostały też ostrzelane okolice miejscowości Szirokoj Bałki, tam również doszło do walki z atakującą ukraińską piechotą.

Po raz pierwszy od ponad miesiąca ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał w rejonie frontu ługańskiego, koło godziny 14:20 z kierunku Troiczkoje przy użyciu automatycznego granatnika został ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy miejscowość Kalinowo. Później, od godziny 18:50 ostrzał został tam wznowiony ale już przy użyciu czołgu. Strat jak na razie nie podano.

***

W Mikołajewie podczas uroczystej sesji Rady Miasta, gdy śpiewano hymn narodowy Ukrainy, radny z ramienia partii „Nowa Dzierżawa” Mikołaj Skoryj demonstracyjnie odmówił wstania ze swojego miejsca.

Na słowa oburzenia zastępcy gubernatora Mikołaja Romańczuka, radny Skoryj odpowiedział, że:

„Gdy przestaniecie strzelać ja razem z wami będę stał”

Wczoraj w Londynie rozpoczęła się rozprawa przed tamtejszym sądem przeciwko ukraińskiemu oligarchie Igorowi Kołomojskiemu i Giennadij Bogoljubowi.

Są oni oskarżeni o to, że 2004 roku naruszyli warunki umowy o wartości 2 mld funtów brytyjskich, co zostało poprzedzone serią morderstw.

Od 2005 roku prokurator Wiktor Szokin prowadzi sprawę przeciwko Igorowi Kołomojskiemu podejrzanemu o dokonanie zamachu na prawnika Siergieja Karpienko, który był przedstawicielem firmy Wiktora Pińczuka i Konstantina Grigoriszczina właścicieli zaporożkiego przedsiębiorstwa „Dnieprospecstal”.

Adwokat Pińczuka, Siergiej Karpienko zeznał, że Kołomojski groził mu śmiercią na początku 2003 roku, a cztery dni później został pobity przez jego pomocnika. Kolejny raz Karienko został zaatakowany w następnym miesiącu.

Prawnik Pińczuka twierdzi, że napastnicy związani byli z Siergiejem Nikitinem osobistym ochroniarzem  Kołomojskiego, który to następnie sam został zabity w dniu 30 sierpnia 2003 roku. W kolejnej serii zbrodni, pozbawieni zostali życia, ci którzy zabili Siergieja Nikitina.

Kołomojski oczywiście zaprzecza swojemu udziałowi w tej serii morderstw, ale prawnicy Pińczuka twierdzą, że posiadają nagrania rozmów, w których ukraiński prokurator przyznał się do tego, że obiecano mu pieniądze od Kołomojskiego w zamian za umorzenie śledztwa w sprawie jego roli w dokonaniu morderstw.

Jak widać, pętla sprawiedliwości, chociaż wobec jednego, ale za to największego ukraińskiego oligarchy, zaczyna się coraz bardziej zaciskać.

Interesujące jest czy za swoje zbrodnie i przestępstwa poniesie w końcu zasłużoną karę? No chyba, że podobnie jak Baksik i Gąsiorowski znajdą schronienie w jednym z krajów Bliskiego Wschodu, który już zdążył stać się Mekką największych hochsztaplerów świata.

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/12034304/Ukrainian-oligarchs-clash-in-court-over-2bn-business-deal-amid-claims-of-murder-and-bribery.html

Na koniec kilka zdjęć:

Kilka zdjęć z końca listopada dokumentujących obecność ukraińskiej ciężkiej broni w okolicach Doniecka.

 

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

240 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2015r.- 289 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rolnicy z Ukrainy protestują przeciwko zawłaszczaniu ziem przez oligarchów.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3516-rolnicy-obwodu-chmielnickiego-protestuja-przeciwko-przejmowaniu-ziemi-przez-oligarche.html
  To już katastrofa ekonomiczna :/
  Inwestycje kapitałowe na Ukrainie po 9-ciu miesiącach br spadły w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Dla przypomnienia MFW i Bank Światowy podawały ,że tylko sprowadzenie kapitału zagranicznego i zwiększenie inwestycji jest szansą dla gospodarki Ukrainy.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/3458-w-ciagu-dziewieciu-miesiecy-spadla-ilosc-inwestycji-kapitalowych-na-ukrainie.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. O zmniejszeniu zużycia gazu na Ukrainie.
  Prezes zarządu NAK „Naftohaz Ukrainy” Andrij Kobolew wyraził radość ,że Ukraina zmniejszyła w porównaniu z poprzednim rokiem zużycie gazu o 20%, ale jednocześnie zastrzegł, ze potrzeba zmniejszyć zużycie jeszcze o … połowę.
  Najciekawszy fragment ( w moim odczuciu)
  „Okazuje się, że przyczynia się do tego nie tylko bardzo korzystna sytuacja gospodarcza czy zmniejszenie zużycia gazu w przemyśle, ale również oszczędność w sferze społecznej. Ponadto obserwujemy zmniejszenie zużycia surowca przez naszych obywateli czy optymalizację zużycia paliwa na innych obszarach. Wspomniane tendencje przyczyniły się do tego, że Ukraina stała się niezależnym państwem w kontekście zaopatrzenia w gaz” – powiedział Kobolew.”
  Czytając miedzy wierszami- przemysł nie produkuje wiec nie ma takiego zużycia gazu jak przed rokiem, a ludność Ukrainy oszczędza na mediach (coraz większa bieda).

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3484-kobolew-oswiadczyl-ze-ukraina-powinna-zmniejszyc-zuzycie-gazu-jeszcze-co-najmniej-dwa-razy.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • Na Ukrainie pobór gazu był w większości bez liczników poboru tzn. za opłatą ryczałtową a nie według rzeczywistego zużycia. Mogło tak być bo „zły” ruski dawał gaz prawie za darmo, a drugie tyle pozwalał ukraść w imię bratniej pomocy. Teraz Polacy dostarczają rosyjski darmowy gaz, bo z pewnością Polska nie zarabia ani centa a nawet nie otrzymuje ani centa zwrotu kosztu. Gdyby Ukraina miała za gaz płacić to wiele taniej byłoby brać bezpośrednio od Rosji bez pośredników.

   Polubione przez 7 ludzi

 3. Kolejny program pomocowy dla Ukrainy ze strony rządu polskiego.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3539-na-poludniu-ukrainy-beda-walczyc-ze-skutkami-powodzi-za-polskie-pieniadze.html
  W ramach Dnia modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będą zbierane datki na pomoc instytucjom na wschodzie. W ubiegłym roku 40% sumy powędrowała do instytucji na Ukrainie (domy dziecka, szkoły etc)
  http://wschodnik.pl/polska/item/3528-katolicy-z-polski-przekazali-najwiecej-pieniedzy-na-pomoc-ukrainie.html
  OFICJALNE dane potwierdzają, przestępczość w Kijowie ( i zapewne w całej Ukrainie ) rośnie
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3518-rosnie-przestepczosc-w-kijowie.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Myślę, że wcześniejsza informacja o podpisaniu przez NEWAG z U. umowy o modernizacji lokomotyw to ukryta forma pomocy. No bo, jak zauważył jeden z internautów, kto za to zapłaci? U.? Z czego? Z kredytu, który jej udzieli MFW?Skredytuje Polska? A jeśli tak, to kto go spłaci? U. czy Polska?

   Polubione przez 8 ludzi

   • To trwa juz od dluzszego czasu. Min Polska bierze i pomaga instytucjom z Ukrainy w ramach różnych programów, edukuje młodzież z Ukrainy za pieniądze polskiego podatnika itd itp.
    Kilkakrotnie słyszałem opinie w internecie ,ze Polacy NIE OTRZYMALI środków za gaz rewersowy – nie wiem na ile to prawda, choć biorąc uwagę na sytuację Naftogazu jest to prawdopodobne.

    Polubione przez 7 ludzi

 4. Ukraiński politolog Kirył Mołczanow przewiduje wiosną 2016 następny „majdan”. Przyczyną niechęć zwykłych ludzi do życia w nędzy a rządzący niczego nie chcą zmieniać.
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/2503259?utm_campaign=SMI2
  1. Straszna wiosna.
  Jeśli ludzie przeżyją zimę, gdy będą płacić straszne taryfy za media, gdy ceny będą rosły a gospodarka padać między lutym a majem trzeba się liczyć z eksplozją liczby osób potrzebujących pomocy socjalnej do 60% (30% teraz). Innymi punktami zapalnymi mogą być Donbas i Krym.
  2. Straszne liczby.
  53% ludzi chce wyjść na ulicę z powodu socjalnego kolapsu. 28% ludzi jest gotowych żyć w biedzie byleby był spokój.
  3.Straszliwi oligarchowie.
  Były gubernator donieckiej obłasti oligarcha Sergiej Taruta powiedział ukraińskiej Prawdzie, że do krachu Ukrainie zostało 6-8 miesięcy. Współczynnik optymizmu na U. wynosi 5 %. Jeśli oligarchowie przewidują, że społeczny zryw będzie, to należy im wierzyć. Będzie polityczny krach systemu i społeczny zryw.
  4.Straszny budżet.
  W budżecie przewiduje się wzrost kwoty minimalnej na przeżycie – o 12% z 1330 гривен do1496 (оkoło $57,6 – $64,8 po bieżącym kursie), tzn. wszystkiego 172 гривны (około $7,5 po bieżącym kursie).
  5. Jednego niepokoju mało….
  Brak wiarygodnych liderów w państwie; siła pieniądza zależy od oligarchów; na razie żaden z oligarchów nie przeciwstawiał się rządowi; próbował Kołomojski (grupa wojskowo-polityczna Privat) ale skończyło się zatrzymanie Korbana i rozbiciem grupy.
  6. Wariant ratunkowy.
  Reset i powstanie rządu technicznego ( skąd my to znamy?).
  7. Jeśli bunt to tylko spontaniczny.
  W celu wywołania buntu społecznego konieczna jest mocna prowokacja. Jeśli się taka zdarzy, to będą odkręcane „osiągnięcia ” poprzedniego majdanu. To może doprowadzić nie tylko do majdanu ale do rewolucji o wielkiej liczbie ofiar. To już nie będą studenci i namioty, to potrwa dwa , trzy dni a tłum sam wyniesie nie wiadomo kogo na szczyty.

  Czy nasza Straż Graniczna jest gotowa?

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Ukraińskie media alarmują, pod Gorłówka znajdują się czołgi „separatystów”, jest zdjęcie na dowód!
  http://xn--j1aidcn.org/%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83-%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%8B-%D1%82%D0%B0/
  A tutaj informacja z MEDIÓW UKRAIŃSKI z dnia 28 października jak pod rosyjskim Nowosybirskiem czołg w błocie utknął. Ps. radzę zwrócić uwagę na zdjęcie…
  http://uapress.info/ru/news/print/102447
  Debile sobie zdjęcia podkradają…

  Polubione przez 8 ludzi

 6. Wielkiej Banderopitekowskiej Rewolucji w Krzywym Rogu ciąg dalszy. Tym razem trwaja wzajemne oskarżania się o pobicie, podobno miejscowy naczelnik policji „spuścił lanie” pomocnikowi deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy z partii „Samopomoc”, dodatkowo „weteranowi ATO” z tzw. Batalionu Donbas. Szefowa ukraińskiej policji Dekonaidze zapowiedziała powołanie specjalnej komisji w celu wyjasnienia tej sprawy;
  http://hronika.info/kriminal/104357-v-krivom-roge-nachalnik-milicii-izbil-pomoschnika-nardepa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Policja w Rostowie nad Donem zatrzymała 17-latka z Ukrainy, kóry udając „uchodźcę” zamieszkał w schronisku dla uchodźców gdzie przygotowywał ataki terrorystyczne. Pierszy atak miał nastąpić włąsnie w Rostowie, a następny w Moskwie. Po zatrzymaniu podczas przeszukania zajmowanego przez niego pokoju znaleziono ładunek wybuchowy domowej roboty o sile wybuchu granatu ręcznego;
  http://dnr-news.com/dnr/27949-ukrainec-gotovil-terakt-v-rostove-na-donu.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.