Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2015r.- 289 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Wbrew nadziejom Kijowa, Ukraina z prawdopodobieństwem graniczącym z absolutną pewnością, już w tym roku żadnej pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie otrzyma.

Nie dalej jak przedwczoraj miała miejsce konferencja prasowa z rzecznikiem biura ds. komunikacji MFW Gerry Rice, gdzie pierwsze pytania zadane mu przez dziennikarzy dotyczyły problemów Ukrainy.

Jedno z pytań dotyczyło sprawy rosyjskiej propozycji restrukturalizacji ukraińskiego długu, która ma polegać na jego odroczeniu i następnie spłaty po 1 mld dolarów w kolejnych latach.

Gerry Rice potwierdził, że taka propozycja ze strony rosyjskiego prezydenta Władymira Putina padła podczas spotkania z dyrektor Christine Lagarde na zjeździe państw grupy G20. Jednocześnie zaznaczył, że wszelkie uzgodnienia i rozmowy muszą toczyć się w kontaktach dwustronnych pomiędzy obiema zainteresowanymi stronami, w co MFW nie ingeruje i na co nie ma wpływu.

Kolejne pytania dotyczyły stanu realizacji reform na Ukrainie i czy możliwe jest jeszcze w tym roku przekazanie jej kolejnych dwóch zaległych transz pomocy w wysokości około 3,4 mld dolarów.

W odniesieniu do tych problemów Gerry Rice powiedział, że podczas pobytu w dniach 12-20 listopada delegacji MFW w Kijowie osiągnięto porozumienie dotyczące wielu kwestii, ale w najważniejszej, czyli ustalenia projektu budżetu na rok 2016, do konsensusu nie doszło.

Otóż oczekiwania MFW są takie, żeby projekt budżetu przedłożony przez rząd odpowiadał celom założonym przez fundusz, a więc; dalszego zmniejszania deficytu budżetowego i długu publicznego aby one osiągnęły poziom bezpieczny, a więc uratowały Ukrainę przed bankructwem wydatków publicznych.

Ponadto Rice wskazał, że MFW oczekuje na wprowadzenie na Ukrainie przejrzystego i wiarygodnego systemu antykorupcyjnego, który doprowadzi do wyeliminowania tej patologii.

Jak widać stanowisko MFW w odniesieniu do Ukrainy nie uległo zmianie, zaś jedyną istotną informacją jest to, że dokąd władze funduszu nie zobaczą znaczących postępów w  dostosowaniu się do ich wymagań wobec Ukrainy, gdzie przede wszystkim chodzi o projekt budżetu na przyszły rok i zmian w prawie karnym umożliwiającym skuteczną walkę z korupcją, to kolejne dwie transze pomocy w wysokości 3,4 mld nie zostaną wypłacone.

Na zakończenie przypomnę, że czteroletni program pomocy dla Ukrainy przez MFW ma polegać na przekazaniu jej łącznie 17,5 mld dolarów, z tego w tym roku Kijów otrzymał już 6,7 mld dolarów, zaś pozostałe środki mają być udostępnione w miarę realizacji poszczególnych etapów wdrażania tam zaakceptowanych przez fundusz reform finansowych, gospodarczych i prawnych.

Tak więc jak na razie, z szumnie zapowiadanej pomocy MFW w łącznej wysokości 17,5 mld, zakończyło się na przekazaniu Ukrainie tylko około 1/3 tych środków i nic nie zapowiada, żeby dalsza pomoc została uruchomiona.

Jak widać sytuacja na Ukrainie robi się coraz bardziej nieciekawa; pieniędzy brakuje, a społeczeństwo ma już dość reform, które doprowadziły go do skrajnej biedy.

A przecież miało być tak dobrze, wystarczyło tylko podążyć drogą Zachodu.

Tylko, czy Ukraina zdolna jest tą drogą podążać, co w świetle tego, że nadal tam rządzą oligarchowie, wzrasta przemoc i bezprawie oraz odchodzi się od standardów demokratycznych, jest możliwe?

http://www.imf.org/external/np/tr/2015/tr120315.htm

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo nadal obowiązującego rozejmu ukraińskie wojsko kontynuowało wczoraj ostrzał terenu DRL, tym samym łamiąc jego postanowienia.

I tak, już w godzinach popołudniowych, od 16:30, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, przeprowadziło trwający półgodziny ostrzał donieckiego lotniska i jego okolic. Ostrzał w tym samym rejonie został wznowiony na kolejne półgodziny od 22:00.

Następnie został ostrzelany około godziny 19:40 przy użyciu automatycznych granatników teren kopalni „Butowskaja”.

Później, około godziny 21:30, ukraińskie czołgi ostrzeliwały pozycje obronne sił powstańczych w rejonie miejscowości Zajcewo, na północ od Gorłówki. Ponadto ostrzelana została przy użyciu moździerzy, czołgu opancerzonych wozów bojowych i broni ręcznej,  część mieszkalna Zajcewa, w wyniku czego na ulicy Gieroiczeskiej nr 179 została zabita kilkunastoletnia dziewczyna, która jechała tam na rowerze aby się ukryć w schronie. Tam też, około godziny 09:00 podczas zajęć szkolnych została ostrzelana z automatycznego granatnika szkoła podstawowa nr. 15. Dzieli bez strat ewakuowano w bezpieczne miejsce. Pociski uszkodziły przeszklony front budynku szkolnego, dach oraz przewróciły kilka drzew rosnących na terenie szkolnym. W wyniku ostrzału Zajcewa została uszkodzona linia energetyczna pozbawiając miejscowość dopływu prądu.

Po godzinie 22:00 zostały też ostrzelane okolice miejscowości Szirokoj Bałki, tam również doszło do walki z atakującą ukraińską piechotą.

Po raz pierwszy od ponad miesiąca ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał w rejonie frontu ługańskiego, koło godziny 14:20 z kierunku Troiczkoje przy użyciu automatycznego granatnika został ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy miejscowość Kalinowo. Później, od godziny 18:50 ostrzał został tam wznowiony ale już przy użyciu czołgu. Strat jak na razie nie podano.

***

W Mikołajewie podczas uroczystej sesji Rady Miasta, gdy śpiewano hymn narodowy Ukrainy, radny z ramienia partii „Nowa Dzierżawa” Mikołaj Skoryj demonstracyjnie odmówił wstania ze swojego miejsca.

Na słowa oburzenia zastępcy gubernatora Mikołaja Romańczuka, radny Skoryj odpowiedział, że:

„Gdy przestaniecie strzelać ja razem z wami będę stał”

Wczoraj w Londynie rozpoczęła się rozprawa przed tamtejszym sądem przeciwko ukraińskiemu oligarchie Igorowi Kołomojskiemu i Giennadij Bogoljubowi.

Są oni oskarżeni o to, że 2004 roku naruszyli warunki umowy o wartości 2 mld funtów brytyjskich, co zostało poprzedzone serią morderstw.

Od 2005 roku prokurator Wiktor Szokin prowadzi sprawę przeciwko Igorowi Kołomojskiemu podejrzanemu o dokonanie zamachu na prawnika Siergieja Karpienko, który był przedstawicielem firmy Wiktora Pińczuka i Konstantina Grigoriszczina właścicieli zaporożkiego przedsiębiorstwa „Dnieprospecstal”.

Adwokat Pińczuka, Siergiej Karpienko zeznał, że Kołomojski groził mu śmiercią na początku 2003 roku, a cztery dni później został pobity przez jego pomocnika. Kolejny raz Karienko został zaatakowany w następnym miesiącu.

Prawnik Pińczuka twierdzi, że napastnicy związani byli z Siergiejem Nikitinem osobistym ochroniarzem  Kołomojskiego, który to następnie sam został zabity w dniu 30 sierpnia 2003 roku. W kolejnej serii zbrodni, pozbawieni zostali życia, ci którzy zabili Siergieja Nikitina.

Kołomojski oczywiście zaprzecza swojemu udziałowi w tej serii morderstw, ale prawnicy Pińczuka twierdzą, że posiadają nagrania rozmów, w których ukraiński prokurator przyznał się do tego, że obiecano mu pieniądze od Kołomojskiego w zamian za umorzenie śledztwa w sprawie jego roli w dokonaniu morderstw.

Jak widać, pętla sprawiedliwości, chociaż wobec jednego, ale za to największego ukraińskiego oligarchy, zaczyna się coraz bardziej zaciskać.

Interesujące jest czy za swoje zbrodnie i przestępstwa poniesie w końcu zasłużoną karę? No chyba, że podobnie jak Baksik i Gąsiorowski znajdą schronienie w jednym z krajów Bliskiego Wschodu, który już zdążył stać się Mekką największych hochsztaplerów świata.

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/12034304/Ukrainian-oligarchs-clash-in-court-over-2bn-business-deal-amid-claims-of-murder-and-bribery.html

Na koniec kilka zdjęć:

Kilka zdjęć z końca listopada dokumentujących obecność ukraińskiej ciężkiej broni w okolicach Doniecka.

 

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

240 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.12.2015r.- 289 dzień od nowego rozejmu.

  • Fajnie gadają na tym livejournalu. W komentarzach pojawił się wierszyk ” Kto Ty jesteś – Polak Mały” po polsku i z wersją tłumaczoną na rosyjski. Dowcipasy ułożyły też naprędce wersję tego wierszyka o Chochłach :

   Хто тi?
   -Малятка хiхол.

   -Какой твi знак?
   -Хитрый кабан.

   -Хде тi живёш.
   -Среди маскалей.

   -В кай стране?
   -На земле древних укров.

   -Што це за хрень?
   -Це европа.

   -Чем получена?
   -от маскалей на халяву.

   -Кохаеш тi её?
   -Як сало и бiрщ!

   -А вiшто вiриш?
   -В Бандеру и хiроев.

   -Хтi тi для них?
   -Биевiй пiдарас.

   -Шотi должiн робiти ради неё?
   -Уiхать в Канаду.

   W tłumaczeniu : – Ktoś ty ?
   -maleńki chochoł

   -Jaki twój znak ?
   – chytra świnia

   – Gdzie ty mieszkasz
   – między moskalami

   -W jakim kraju
   – Na ziemi starożytnych ukrów

   – Co to z bzdura ?
   – To Europa

   – Jak zdobyta
   – Od Moskali na krzywy ryj

   – Czy ty ją kochasz ?.
   – Jak sało i barszcz !

   – A w co wierzysz ?
   – w Banderę i gierojów

   – Kim jesteś dla nich ?
   – bojowym pederastą

   – Co ty powinieneś zrobić dla nich
   – wyjechać do Kanady

   🙂

   Polubione przez 5 ludzi

 1. Witam z wieczora…
  Czas mnie ściga bo pasuje zająć się „Syrią”…
  Z Szefem ani z Piotrem nie mam kontaktu – może do północy się odezwą a na rano będzie „dany nam znak”…

  Przejrzałem Państwa wpisy – dorzucam kilka linków których nie zauważyłem…

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_23227%2Fall
  Zwycięstwo!!!!!!!!!!!!! Gazprom juz nie będzie dawał ukrom „skidek” na gaz! Od przyszłego roku obowiązywac będą ceny rynkowe = „europejskie”…
  Sała upadlinie!

  Wyżej czytałem Państwa link o możliwości nowego „majdana”. Po pierwsze – linkowałem kilka razy różne źródła które mówiły że bez kasy i to dużej żaden „majdan” się nie odbędzie. No, chyba że Nulandowa przywiezie trochę „ciasteczek”…
  Ale tu perełke trafiłem!
  http://x-true.info/29321-eks-ministr-finansov-ssha-maydana-vashego-maydana-nikogda-ne-bylo-dorogie-ukraincy.html
  Экс-министр финансов США: Майдана, вашего Майдана, никогда не было, дорогие украинцы!

  Jeszcze jeden czarnowidzący materiał o ukrach, Westinghousie i atomowych elektrowniach
  http://zn.ua/ECONOMICS/ukraina-podderzhala-predlozhennoe-amerikanskoy-westinghouse-uvelichenie-moschnosti-blokov-aes-193291_.html

  A tego nie wiedziałem, nawet będąc przewodnikiem SKPB i PTTK po Bieszcadach i Beskidach…
  Więc się dzielę…
  O tym jak góra „Ruska” stała się „Howerlą”. W linku zdjęcia i mapki stare…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_23224%2Fall

  O „Antonowie” słów parę ciekawych… Polecam…
  http://r-force.livejournal.com/114524.html
  „Антонов” меняет курс

  Ukropy zamierzają wysadzać kolejne linie energetyczne. Ini całkiem zdurnieli?
  .https://youtu.be/DhbNl-HUEJg

  Jeden mniej! Odszedł do Bandery!
  Каратель Петр Преведа из Тернополя. 5 месяцев назад пьяным разбился в ДТП и впал в кому, а 30.11.15 ушел к Бандере.
  .http://cs631419.vk.me/v631419880/3e18/HMqaY-HTdT4.jpg

  I kolejny…
  Укро-каратель Мирон Матьола из Прикарпатья (Дрогобыч), ликвидирован 29.11.15 под Мариуполем.
  .http://cs631418.vk.me/v631418880/1cab/_222tNC-p_g.jpg

  Odchodzą też Dobrzy Ludzie… Niestety tak ten świat został skonstruowany. W linku informacje i zdjęcia
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_23214%2Fall

  Przesmyk Kerczeński z wczoraj i z góry…
  .https://youtu.be/Cju4YpMEAGA

  Z wpisów Pana Bredichina z Rostowa – jak zawsze linkuję bo pisuje ciekawie i ma stałe kontakty z Polską
  http://bredikhinav.livejournal.com/184712.html

  hehehehe… Zapiski i zdjęcia Kanadyjczyka z korzeniami u’Kraińskimi…
  http://rusvesna.su/recent_opinions/1449358759
  «Такого геноцида Украина еще не знала»: впечатления эмигранта от посещения Киева (ФОТО)

  OT historyczne – z pamiętników Margaret T. – czyli jak rozwaliliśmy ZSRR
  http://cont.ws/post/159233?_utl_t=vk

  O tym było wyżej – teraz juz jest mem!
  .http://cs543101.vk.me/v543101834/1b6a9/tDQsdOWoYC8.jpg

  Podobno mają wzrosnąć pensje dla najemników!
  Муженко обещает наемникам-карателям увеличение зарплаты с нового года
  С 1 января 2016 года украинские власти снова обещают увеличить жалование военнослужащим-контрактникам Вооруженных сил Украины.
  Об этом заявил начальник Генерального штаба ВСУ Виктор Муженко.
  «Военнослужащие по контракту — 7 тыс., командир бригады — 14 тыс., командир батальона — 12 тыс., командир роты — 10 тыс., командир взвода — 9 тыс.», — заявил Муженко.
  Он также отметил, что возможно будет изменен коэффициент оплаты для военных, находящихся на Донбассе.
  .https://youtu.be/iAWW6arUxPk

  Pani Sara!!! Koniecznie!
  .https://youtu.be/T1qEcuEfvtk
  Сара Вагенкнехт: Целью США никогда не была демократия и права человека!

  O dużych stratach ukrów w czasie „pieriemiria”
  http://rusvesna.su/news/1449397007

  Może źle to rozumie – bo to jakiś Kafka ożeniony z Paragrafem 22
  http://rusvesna.su/news/1449396584
  «Украинцев тут нет»: русины выгнали СБУшников с повестками (ВИДЕО)
  .https://youtu.be/P3oW-RYjbCE
  Jeszcze do tego tekst o RUsinach
  http://infopolk.ru/1/H/item/rusiny-vydvorili-ukrainskih-nacistov-i-sbu-so-svoej-vstrechi-s-cheshskimi-parlamentariyami-ukrainy-zdes-nikogda-ne-bylo.html#4071d16b-7194-4baf-a3a2-8a144a12aa01
  + mapka
  .http://antifashist.com/images/jimg/2/28e289343ab7c7f2e3a7fd9941650b97.jpg

  A tymczasem na środku ulicy w europejskim Kijowie leżał sobie granat…
  http://nahnews.org/457578-v-kieve-posredi-ulicy-nashli-boevuyu-granatu/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV

  Mem ucieszny! 🙂
  .http://cs628727.vk.me/v628727341/25174/eujNOxFOS1c.jpg

  Sztab generalny ukrów nie powiadomił żołnierzy kijowskich że w Szirokino działa juz system kamer załozony przez OBWE. I jak tak teraz żyć i strzelać?
  http://dan-news.info/ukraine/genshtab-ukrainy-ne-soobshhil-oficeram-vsu-v-sckk-chto-v-shirokino-poyavilas-kamera-obse-istochnik.html

  Film z wczoraj Andrieja Fiłatowa. Prizrak na linii frontu
  .https://youtu.be/0ti5lgJ4ZNg

  Tez z wczoraj o ćwiczeniach w LNR
  .https://youtu.be/mPtuVhpnbpc

  Polubione przez 9 ludzi

 2. I jeszcze w temacie, który ostatnio poruszyłem, czyli mieszkań dla „bojców ATO”. Reportaż o „przewałach” jakie dokonuja wyżsi wojskowi i pracownicy ministerstwa obrony, kupowanie „nowych mieszkań” kóre okazują się ruinami niezdatnymi do użytku, czy tez kupowanie pod pozorem że to dla „weteranów ATO” więc po znacznie obniżonej cenie mieszkań dla generalicji…
  http://podrobnosti.ua/2077751-mahinatsii-generalov-u-veteranov-vojny-otbirajut-kvartiry.html

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Apropos niedawnej decyzji gruzińskiego rządu pozbawić kryminalistę Saakashwili obywatestwa…
  https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xtf1/v/t1.0-9/12311084_10205607358600058_3555643794924976859_n.jpg?oh=221110c8541cd3bde5fd7d17c8e16923&oe=56D4BA7E&__gda__=1458342490_3bd917f274b17776fc565dac18dc856f

  Na Ukrainie Jaceniuk – obywatel Kanady
  Poroszenko – Swajcarii
  Kliczko – Niemiec
  Kołomojski – Izraela
  Jeden Saakaszwili – obywatel Ukrainy

  😀

  Polubione przez 8 ludzi

 4. Pomocnik generalnego sekretarza USA ds. Europy i Eurazji Wiktoria Nuland przyleciała na Ukrainę i przybyła do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

  http://voicesevas.ru/news/18763-nuland-pribyla-v-kiev-i-otpravilas-v-sbu.html

  Nadmieniam, iż od jej wizyty na Ukrainie, gdzie „charytatywnie” rozdawała ciasteczka ludziom na Majdanie w Kijowie zaczął się bałagan na Ukrainie , który trwa tam do dzisiaj . Przypomnę tę jej wizytę :

  Według mnie przyjechała dolać oliwy do ognia na Donbasie . Podobno tak nie dawno miała udar. Nic ją życie nie nauczyło. Czynienie innym zła jest u niej silniejsze , niż troska o własne zdrowie i życie.

  Idź do diabła kobieto i daj innym normalnie i spokojnie żyć.

  Przypomnę, iż we wtorek na Ukrainę ma przybyć wiceprezydent USA Bajden, który ma wystąpić przed Radą Najwyższą.

  Ta amerykańska ofensywa dyplomatyczna na Ukrainie nic dobrego nie wróży , to zapowiedź popchnięcia Ukrainy do wszczęcia nowych bojowych działań na Donbasie, naturalnie –tak jak zawsze dotychczas- przy jednoczesnym obciążeniu tym faktem powstańców i Rosji. Hipokryzja jakiej świat nie widział.

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Donieck. Nocny ostrzał ze strony kijowskiej. piaski i Volvo-Centrum
  .Ночной обстрел. Под огнем ВСУ Пески и район „Вольво-центра”
  .https://www.youtube.com/watch?v=CZzkikYnxNo

  Mieszkańcy dzielnicy „Aktriabskiej” wkurzeni tym co się dzieje
  .https://youtu.be/hIgOz7dMuTo

  Walki trwają na prawie całej linii frontu…
  http://warsonline.info/ukraine/boi-aktivizirovalis-po-vsey-linii-fronta-na-donbasse-pod-gorlovkoy-pogibla-zhenschina.html

  Trochę humoru ukraińskiego: „W Moskwie wojsko na ulicach, buduje się blokposty”…
  http://dnr24.com/main/16446-ukrosmi-v-moskvu-vvedeny-voyska-stroyatsya-blokposty.html

  Mem „autonomiczna republika Krym”
  .http://cs616827.vk.me/v616827328/5c5c/6UckoImkCNQ.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Na przekór stereotypom – „kolonista” pomaga bezdomnym w Niemczech…
  http://www.dw.com/ru/%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D0%BC-%D0%B1%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%B5%D1%82-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%BC-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D1%8B%D0%BC-05122015/av-18897483
  Сирийский беженец Алекс Ассали организовал раздачу еды бездомным в Берлине. Так он хочет отплатить Германии, в которую он переехал год назад, за гостеприимство.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ce Jewropa… Dopiero niedawno jeden mieszkaniec Kijowa popełnił samobójstwo za pomoca granatu na jednym z mostów / strasznie skomplikowanie to wykonał) – a tu kolejny granat! Tym razem w miescie Bucza. Facet rzucił granat w ludzi – trzy osoby ranne. Sprawce złapano…
  http://vk.com/feed?w=wall-62358666_813408
  .http://cs631922.vk.me/v631922710/2b3a/sP4FXPMlh4c.jpg
  https://russian.rt.com/article/135138

  Administracja Poroszenki odmówiła przyznania obywatelstwa Rosjanom którzy sa w „Azowie”… No i mają teraz problem… Byle do Polski nie trafili!
  http://vk.com/feed?w=wall-4743070_123801
  .http://cs628816.vk.me/v628816796/23caa/ZhhwFNjEM2Q.jpg

  OT
  .http://cs627531.vk.me/v627531358/2cec5/8C0zGSs0vOc.jpg
  Profesjonalizm z CNN 🙂

  kolejne poranne uderzenie!
  🙂
  .http://cs7064.vk.me/c540108/v540108383/c826/pTE0Gy5_aQs.jpg

  Czarnobyl teraz – budowa sarkofagu za naszą kasę…
  http://nahnews.org/458966-dron-pokazal-vozvedenie-novogo-sarkofaga-na-chaes/?utm_source=VK&utm_medium=nova&utm_campaign=VV
  .https://youtu.be/pRLe5-fvWH8

  O banderowcach:
  .http://cs7002.vk.me/v7002271/10866/FMMV807CWTU.jpg

  Żyjący (jeszcze) banderowiec: „z uwagi na złą pogodę ROsjanie nie zaatakują”
  http://sharij.net/40471

  Mem z u’Krainy:
  .http://cs7056.vk.me/c543101/v543101907/13832/V0IG824zVww.jpg
  Kiedyś bałem się ciemności, ale od kiedy przyszedł rachunek za energię – boję się światła…

  Znamy cenę węgla z RPA – podobno 57USD/tone loco port
  http://sharij.net/40485

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.