Wojna domowa na ukrainie 6/7.12.2015r.- 290/291 dzień od nowego rozejmu.


 

 

 Jako, że wczoraj w trakcie pisania relacji został mi zablokowany w niewyjaśnionych okolicznościach internet, w związku z czym nie mogłem jej opublikować, dziś nietypowo będą połączone relacje z dwóch kolejnych dni wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Otóż wczoraj w relacji wstęp dotyczył informacji jaką przekazała strona amerykańska rosyjskiemu Ministerstwu Finansów, że nie będzie gwarantowała warunków spłaty długu Ukrainy wobec Rosji, a które to gwarancje miały stanowić podstawę restrukturyzacji ukraińskiego zadłużenia w wysokości 3 mld dolarów z jego zapadalnością 20 grudnia tego roku, a więc za dwa tygodnie.

Tym samym Ukraina, jeśli do tego czasu nie spłaci swych zobowiązań wobec Rosji, można będzie zażądać jego ściągalności przed sądem i jednocześnie ogłosić niewypłacalność Ukrainy, czyli jej bankructwo.

Niesie taka sytuacja za sobą różne przykre dla Ukrainy konsekwencje, z których jednym, ale najważniejszym jest to, że instytucje finansowe i inne rządy nie będą mogły udzielać pomocy temu krajowi, bo nie finansuje się bankruta.

Tym samym Stany Zjednoczone pokazały jaki jest ich prawdziwy stosunek do Ukrainy, która nie jest traktowana przez nie jako równoprawny partner mający jakoby właśnie wchodzić na drogę demokratycznych standardów i przestrzegania praw człowieka, ale pełni ona wyłącznie rolę kolejnego narzędzia służącego do realizacji polityki amerykańskiej wobec Rosji.

Tak więc pomoc jakiej może udzielić administracja Stanów Zjednoczonych Ukrainie polegać ma tylko na podtrzymywaniu zdolności bojowych jej sił zbrojnych, aby nadal mogły one prowadzić w ograniczonym zakresie swoje działania zaczepne, podtrzymując w ten sposób stan napięcia na granicy z Rosją. Kolejne środki są przeznaczane na szkolenie specjalnych jednostek sił policyjnych podległych MSW, aby przygotować je do tłumienia spodziewanej rewolty społecznej, bo Stanom Zjednoczonym chodzi, aby ten reżym funkcjonował jak najdłużej, czego kolejnym dowodem jest dozowanie środków finansowych przez międzynarodowe instytucje bankowe w ten sposób aby podtrzymywać Ukrainę przy życiu pod tą kroplówką precyzyjnie dozowanej pomocy.

Jak z tego widać przypisano Ukrainie bardzo niewdzięczną rolę do wykonania za co oczywiście płaci jej społeczeństwo otumanione mirażem demokracji, dobrobytu i sprawiedliwości.

Tak mniej więcej wyglądał wczorajszy wstęp, którego w raz z relacją z wojny domowej nie udało mi się zamieścić.

Ciekawe, co tak bardzo ubodło tych, którzy usiłują kontrolować przepływ informacji w internecie, że aż na prawie dobę przerwali mi do niego dostęp?

Czy przyczyną było to, że ujawniłem, iż za dwa tygodnie Ukraina zostanie ogłoszona oficjalnie bankrutem, czy też to, że następująca eskalacja konfliktu w Donbasie wskazywać może szykowanie się przez Kijów do kolejnej fazy operacji zbrojnej?

Nie umiem dziś odpowiedzieć na to pytanie, ale jak zwykle nieodległa przyszłość szykuje już na nie odpowiedź.

 

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Od soboty w okolicy Doniecka i Gorłówki ma miejsce powolna, ale systematyczna  eskalacja konfliktu.  Z tym, że rejon objęty działaniami ukraińskich sił zbrojnych poszerzony został również o część frontu południowego w okolicach miasta Mariupol i frontu ługańskiego, gdzie praktycznie od czasu ostatniego zawieszenia broni było względnie spokojnie.

I tak w nocy z soboty na niedzielę ukraińscy żołnierze z rejonu Marinki i Piask przy użyciu moździerzy 82 mm, granatników i broni ręcznej prowadzili dwukrotnie ostrzał (od 22:30 i następnie po 02:30) miejscowości Aleksandrówka leżącej na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej, wieś Żabiczewo i okolice lotniska w rejonie serwisu „Volvo-Centrum”.

W tym samym czasie w rejonie Gorłówki ukraińscy żołnierze przeprowadzili w różnych miejscach ostrzał z broni ciężkiej, zachodnich i północnych obrzeży tego miasta. Tam też usiłowano atakami ukraińskiej piechoty sforsować linie obronne powstańców, które przy znacznych stratach po stronie ukraińskiej zostały odparte. W wyniku tych walk kilku ukraińskich żołnierzy zginęło a około dziesięciu zostało rannych.

Strona ukraińska potwierdziła we wczorajszym komunikacje tylko zabicie jednego żołnierza swoich sił zbrojnych.

W dniu wczorajszym walki prowokowane przez  stronę ukraińską i ostrzał pozycji powstańczych w rejonie Gorłówki nadal trwał.

W ciągu wczorajszego dnia od godziny 15:17 toczyły się również walki w rejonie Spartakusa, gdzie przy użyciu różnego rodzaju ciężkiej broni ukraińskie wojsko prowadziło ostrzał pozycji sił powstańczych.

Później w godzinach nocnych ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu haubicy D-30 i moździerzy kaliber 82 mm, okolic donieckiego lotniska, miejscowości Spartakus, wsi Żabiczewo i północnych obrzeży Doniecka w rejonie serwisu „Volvo-Centrum”:

W związku z eskalacją napięcia jaki powoduje ukraiński ostrzał terenu donieckiego lotniska i jego okolic, obserwatorzy misji OBWE z Doniecka rozpoczęli w sobotę montaż kamer internetowych aby w ten sposób rejestrować wszystkie przypadki ostrzału.

Poniżej film dokumentujący piątkowy ostrzał przez ukraińskie wojsko szkoły podstawowej nr.15 w miejscowości Zajcewo:

***

Na terenie kontrolowanym przez ukraińskie siły zbrojne, w pobliżu miejscowości Jurewka, 26 km na południowy-zachód od Ługańska, został zatrzymany przez trzyosobową grupę żołnierzy konwój obserwatorów misji OBWE, którzy mieli za zadanie sprawdzenie informacji o tym, że w okolicy Jurewki znajdują się ukryte 12 sztuk haubic, co jest niezgodne z zawartym w Mińsku porozumieniu o wycofaniu broni.

Tak więc pod groźbą użycia broni, w tym jedne z ukraińskich żołnierzy oddał serię w powietrze z karabinu maszynowego, przymuszono pracowników misji OBWE do zaniechania planowanej kontroli i wycofania się z tego rejonu. Nikomu na szczęście nic się nie stało, samochody którymi poruszali się obserwatorzy również nie zostały uszkodzone.

Na Morzu Śródziemnym hiszpańscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami tureckich organów ścigania zatrzymali 1o Ukraińców i jednego Gruzina, którzy statkiem przemycali około 10 ton haszyszu. Taką informację przekazało hiszpańskie MSW.

Statek, którym przemycano narkotyki został zatrzymany w pobliżu włoskiej wyspy Pantelleria. Operacja ta możliwa była dzięki współpracy służb policyjnych z Europolem:

 1.   http://www.interior.gob.es/es/web/interior/noticias/detalle/-/journal_content/56_INSTANCE_1YSSI3xiWuPH/10180/5221662/?redirect=http%3A%2F%2Fwww.interior.gob.es%2Fes%2Fportada%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_pNZsk8OxKI0x%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D2%26p_p_col_count%3D4

      2.   http://112.ua/

Na koniec kilka zdjęć:

D0nieck- z okazji 80 rocznicy urodzin i 60-ciu lat pracy twórczej, w domu artysty Zawiązku Artystów DRL otwarto wystawę prac Jurija Pietruszkina.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

138 uwag do wpisu “Wojna domowa na ukrainie 6/7.12.2015r.- 290/291 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam z wieczora po odrobieniu pracy domowej w sąsiednim wątku…

  Widzę, że sytuacja zaostrza się na Donbasie z godziny na godzinę. Wszędzie strzelanina…
  http://vk.com/feed?w=wall-57424472_83539
  http://vk.com/feed?w=wall219718347_33097
  Dużo tych informacji i trudno wszystko zebrac ale jest źle…
  http://aloxov.net/armiya-i-voynyi/pervyiy-ukrainskiy-obse-pod-obstrelom/
  mem do tego:
  .http://cs627527.vk.me/v627527029/24888/A4y2TUAWhhQ.jpg

  Wybuch na przystanku w Moskwie
  .https://youtu.be/BdJU3soaa6o

  Jak wyglądało i jeszcze wygląda życie na Krymie przy ograniczeniach z dostepem do energii
  http://svpjournal.ru/proisshestviya/otklyuchenie-elektroenergii-v-kryimu-neozhidannyie-posledstviya/?utm_source=vk&utm_medium=post&utm_content=neozhidannyie-posledstviya&utm_campaign=vkpostmaidan071215

  Джо Байден смотрит на портреты людей, которые отдали свои жизни ради того, что бы он стал хозяином Украины.

  Biden spogląda na zdjęcia ludzi którzy zgineli by mógł on się stać panem Krainy

  Komentowano wyżej o tych obrazach – teraz takie „cuś”
  .http://cs625220.vk.me/v625220508/4ef98/xA3yuYMKuus.jpg
  Holandia prosi Kraine by im pomóc w odbiorze obrazów za których oddanie parszywosektorowcy chcą 50 milionów euro

  +
  Wisienka na dobranoc, chyba że cos jeszcze wpadnie…
  http://www.theguardian.com/politics/2015/dec/07/security-chiefs-block-release-report-1983-soviet-nuclear-scare
  https://russian.rt.com/inotv/2015-12-07/Guardian-London-ne-speshit-rasskazat
  Zdwujęzycznie i dwutematycznie…

  ++
  .https://youtu.be/LItNjfLMr-0
  Dwa standardy NATO…

  Żegnam się głodnym kotem…
  .http://cs540106.vk.me/c618128/v618128421/426d/wIXbe_UJ2ag.jpg

  Polubione przez 9 ludzi

 2. Witam o poranku.
  Nie powinienem czytelników odrywać od tego blogu ale telewizja CBC Europa o 9.50 nada film Olivera Stone’a „W” o karierze Georga Walker Busha i jego irackiej hucpie opartej na łgarstwach, a także burzliwej młodości (lenistwo, wóda, prochy, panienki). Ciekawie reżyser przedstawił zdobywanie wiedzy wyższej przez bohatera. Tatuś załatwił miejsce na Harvardzie a w następnie scenie przyszły prezydent jest już doktorem prawa. Polecam, może łatwiej będzie zrozumieć to, co dziś się dzieje na bliższym i nieco dalszym wschodzie.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Mam prośbę, chyba do Bruska. W swoim bloku linków z wczoraj lub przedwczoraj wspomniałeś o wystąpieniu Sary Wagenknecht. Nie odsłuchałem od razu a teraz nie mogę odnaleźć tego linku a lubię posłuchać tej kobiety.Proszę, przypomnij!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.