Wojna domowa na Ukrainie 9.12.2015r.-293 dzień od nowego rozejmu.


 

 

„To nie było tylko przesłanie od naszego strategicznego partnera Ukrainy, która znajduje się bardzo trudnej sytuacji. To było przesłanie o konieczności walki z korupcją, co powinno odnosić się nie tylko do tworzenia struktur instytucjonalnych, ale o jej skuteczność, na co czeka tak naród ukraiński jak i cały świat”– powiedział na podsumowanie wizyty na Ukrainie amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena, Petro Poroszenko.

Tak więc, wg. Joe Bidena, korupcja jest obecnie najpoważniejszym schorzeniem Ukrainy, bo przy tak wszechogarniającym jej poziomie nie może być mowy o rozwoju demokracji.

Jeśli więc Ukraina nie przewalczy tej choroby, to straci również poparcie Zachodu w jej dążeniu do przyłączenia się do jego struktur.

Tym bardziej, że cierpliwość wobec Ukrainy powili zaczyna się wyczerpywać, co zresztą wyraźnie dało się również odczuć podczas wczorajszego wystąpienia amerykańskiego wiceprezydenta w Wierchownej Radzie.

Przyczyną niezadowolenia są; ociąganie się we wdrażaniu reform oraz brak postępów procesu pokojowego podpisanego w Mińsku.

Niezadowolenie administracji amerykańskiej z dotychczasowej polityki Kijowa, które przebijało się w przemówieniu Bidena, potwierdzone zostało podczas spotkania Rady Stowarzyszeniowej UE-Ukraina, które miało miejsce w poniedziałek w Brukseli. Przy udziale ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka rozmawiano tam o europejskiej perspektywie dla Ukrainy. Ogólnie uznano tam, że pomimo deklaracji ukraińskiego rządu, Kijów ociąga się z wdrażaniem niezbędnych rozwiązań i reform.

Poza powołaniem nowej policji, która podobno ma być mniej skorumpowana od poprzedniej milicji, rozpoczęcia regulacji w sektorze energetycznym i bankowym nic jak dotychczas nie zostało wykonane.

Co gorsza każdy nowa inicjatywa rządu napotyka coraz większy opór ze strony parlamentarzystów, którzy osłabiają proces reform i go wręcz blokują. Na ten problem zwrócił również uwagę amerykański wiceprezydent, apelując do ich poczucia odpowiedzialności za Ukrainę.

Ciekawe czy swoimi słowami zdoła ich przekonać?

Bo niestety, ale tak zachodnioeuropejscy jak i amerykańscy politycy, nie rozumieją (albo nie chcą zrozumieć) podstawowego faktu, że w ten sposób artykułuje się ukraińska demokracja, w której gro społeczeństwa posiada poglądy skrajnie nacjonalistyczne, zaś władzę sprawują nadal osoby wywodzące się z kręgów tamtejszej oligarchii.

Połączenie tych dwóch frontów daje właśnie wypadkową, jaką jest niespełnianie przez ukraińskie władze oczekiwań Zachodu.

Dlatego też konflikt w Donbasie, nie może być już tylko jedynym usprawiedliwieniem dla braku poważnych reform, szczególnie w przywracaniu prawa i walce z patologią korupcji.

Aby zaś to osiągnąć trzeba tam się zdobyć na wysiłek kompleksowego rozwiązania palących problemów, a więc rozbić przesiąknięty korupcją system, pozbawić oligarchów wpływu na państwo, zreformować system wymiaru sprawiedliwości oraz rozwiązać w duchu porozumień mińskich sytuację w Donbasie.

Tylko czy ta ekipa, która doszła do władzy po zeszłorocznej rebelii w Kijowie, jest wstanie podołać temu ogromowi zadań? Czy ona ma na tyle silną pozycję w społeczeństwie, że potrafi mu narzucić swoją wolę? Czy wreszcie władza ta ma jakikolwiek interes w tym aby wprowadzić Ukrainę na drogę demokratycznego państwa prawa?

Otóż, to są to obecnie najważniejsze problemy, które tylko przy wymianie władz będzie można rozwiązać.

Tylko, czy te rozwiązania będą po myśli Zachodu, bo przecież społeczeństwo ukraińskie może dokonać frondy, zmęczone już tym wszystkim co się w kraju dzieje po zeszłorocznej rebelii, i powrócić do punktu wyjścia rozpoczynając nowy etap rewolucji.

Dlatego też przywódcy zachodni przewidując taką możliwość rozwoju sytuacji, zaczynają powoli tracić cierpliwość. Uważając, że to ten rząd musi podjąć zdecydowane działania, bo później już będzie za późno na cokolwiek i parasol ochronny zostanie po prostu zwinięty, a Ukraina pozostawiona ze swoimi problemami sama sobie.

Oczywiście nie oznacza to, że nie będzie się tam robić geszeftów, ale chodzi o to, że geszefty te będą tego typu jakie obecnie prowadzone są z Państwem Islamskim, z którym handluje się ropą naftową, żywnością, bawełną i bronią, tylko że one całkowicie już skompromitują Zachód, a tego chciałby on w przypadku Ukrainy uniknąć, bo gra tam idzie o znacznie wyższą stawkę niż tylko pieniądze.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wciągu ostatnich kilku dni intensywność starć i ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko zaczyna zbliżać się do poziomu sprzed zawartego 29 sierpnia br. ścisłego zawieszenia broni.

Wraz z eskalacją konfliktu idzie brak postępów w rozmowach dotyczących rozwiązania problemów politycznych, czyli wyborów i zasad wg. których mają się one odbyć, wymiany jeńców i zakładników, całkowitego wycofania ciężkiej broni z linii frontu przez stronę ukraińską i powstrzymania się przez nią od prowadzenia ostrzału- tak linii obronnych sił powstańczych jak i celów cywilnych. W efekcie ponownie zaczęli ginąć cywile, uszkodzone zostały instalacje i obiekty użyteczności publicznej, w tym szkoły oraz są ofiary walk wśród żołnierzy po obu stronach frontu, zaś proces pokojowy znalazł się w głębokim impasie.

Nie dość, tego eskalacja konfliktu zaczyna obejmować coraz szerszą linię frontu, a ukraińscy żołnierze na całej jego długości zajęli miejscowości znajdujące się w strefie neutralnej poszerzając w ten sposób będące pod swoją kontrolą terytorium i przybliżając swoją linię ataku w kierunku stanowisk obronnych powstańców, co dodatkowo wpłynęło na wzrost napięcia.

W dniu wczorajszym sytuacja nie uległa zmianie i już wieczorem około godziny 17:00 ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Piaski, przy użyciu moździerzy, artylerii przeciwlotniczej, opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych przez 40 minut prowadzili ostrzał w trzech kierunkach: w rejon serwisu „Volvo-Centrum”, na wieś Żabiczewo i Spartakus.

W rejonie miejscowości Krasnogorowka-Staromichajłowka ukraińscy żołnierze przeprowadzili w nocy ciężki ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm.

Tam też do niewoli dostało się trzech ukraińskich żołnierzy, którzy obsługiwali automatyczny granatnik.

Również w późnych godzinach popołudniowych rozpoczął się ukraiński ostrzał w rejonie Gorłówki od strony miejscowości Zajcewo, Ozierjanowce i Głubokoj Bałki oraz Szumy.

W rejonie tym toczyły się również walki z nacierającym ukraińskim wojskiem.

Ostrzał i walki trwały tam do wczesnych godzin rannych.

W związku ze wznowieniem walk przez ukraińskie wojsko w rejonie Gorłówki, misja OBWE- poza już montowanym monitoringiem na terenie donieckiego lotniska- dziś rozpocznie umieszczanie nowego punktu obserwacyjnego. Punkt ten ma pracować przez całą dobę.

Poniżej filmy dokumentujące wczorajszy ostrzał obrzeży Doniecka i toczących się tam walk:

Walki pod Ozierianowką:

Ostrzał w nocy Szirokoj Bałki:

Skutki przedwczorajszego ostrzału Szirokoj Bałki:

Walki w rejonie miejscowości Piaski:

Pozycje ukraińskie w sektorze „M”, czyli w rejonie Mariupola:

I jeszcze aktualna mapa dokumentująca obecną sytuację na froncie w Donbasie:

***

Dziś w nocy o godzinie 01:37 w Charkowie w centrum handlowym „Duffy” miał miejsce zamach bombowy na znajdujący się tam sklep firmy „Roshen”, której właścicielem jest ukraiński oligarcha pełniący obecnie urząd prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko.

Jak zeznał jeden ze świadków incydentu, wcześniej w pobliżu miejsca zamachu kręcił się mężczyzna w żółtej kurtce z napisem „Ukraina”.

Poza szkodami materialnymi w postaci uszkodzonych witryn i drzwi wejściowych do sklepu, nie było innych strat:

W związku z aferą dotyczącą skradzionych dziesięć lat temu cennych obrazów z holenderskiego muzeum w mieście Hoom w Zachodniej Fryzji, które obecnie znajdują się na Ukrainie w rękach zastępcy dowódcy batalionu „OUN” Borysa Gumieniuka, dyrekcja muzeum zażądała ich zwrotu.

Przypomnę, że z holenderskiego muzeum skradziono w 2005 roku 24 obrazy i 70 przedmioty ze srebra wykonane w XVII-XVIII wieku. Łączna wartość szacunkowa skradzionych eksponatów została wyceniona przez dyrekcję muzeum na 500 tys euro. Jednak ludzie, którzy skontaktowali się z dyrekcją muzeum zażądali za nie okupu w wysokości 5 mln euro.

W związku z tym muzeum z Zachodniej Fryzji oddelegowało na Ukrainę swojego pracownika w celu uzgodnienia warunków transakcji, który ustalił, że okupu za skradzione w muzeum eksponaty domaga się zastępca dowódcy ukraińskiego batalionu ochotniczego „OUN” Borys Gumieniuk. Dalsze ustalenia doprowadziły do informacji, że Borys Gumieniuk jest powiązany z liderem ukraińskiej partii „Swoboda” Olegiem Tjagnibokiem, który prawdopodobnie decyduje o losie skradzionych eksponatów. W kradzież obrazów zamieszana jest również ukraińska Służba Bezpieczeństwa, w czasie gdy dowodził nią jeszcze Walentyn Naliwajczenko.

Jak na razie bezskutecznie dyrekcja holenderskiego muzeum próbuje przy zaangażowaniu osób z najwyższego kręgu kijowskich władz odzyskać skradzione eksponaty proponując dużo skromniejsze „odszkodowanie”.

W Tarnopolu po wypiciu zakupionego na czarnym rynku alkoholu zatruło się bardzo poważnie pięciu ukraińskich żołnierzy, którzy pełnią służbę w strefie ATO.

Okazało się, że w butelkach, które miały zawierać bimber znajdował się alkohol metylowy, wywołując po jego spożyciu bardzo poważne objawy zatrucia: a więc uszkodzenie nerek i oczu powodując przejściową ślepotę. Wszyscy żołnierze raczący się tak zakupionym alkoholem trafili do szpitala:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Z okazji Andrzejek czterdzieścioro dzieci ze szkoły podstawowej z miejscowości Andrejewka uczestniczyło w darmowym przeglądzie filmów animowanych w kinie „Zwiezdoczka” w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Ukraińska nowa świecka tradycja.

Pozdrawiam.

Reklamy

97 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.12.2015r.-293 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.