Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2015r.- 294 dzień od nowego rozejmu.


Odrodzenie się ukraińskiej „demokracji” pod skrzydłami UE i USA oraz ukraińskiego kościoła  prawosławnego patriarchatu kijowskiego.

„Pójdziemy z tą sprawą do sądu. Będziemy dążyć do tego, by uznano bankructwo Ukrainy w związku z tym, że nie spłaca ona swoich zobowiązań”– zapowiedział wczoraj rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

W ten sposób rosyjski premier odniósł się do polecenia wydanego przez prezydenta Rosji Władymira Putina, który na spotkaniu z członkami rządu nakazał pozwanie Ukrainy do Sądu, wobec odmowy zapłacenia przez nią długu w wysokości 3 mld dolarów. Termin spłaty tego długu upływa w dniu 20 grudnia tego roku, a więc już za dziesięć dni.

Wcześniej rosyjskie władze zaproponowały restrukturyzację tego długu na takich warunkach, że spłacany on będzie przez trzy lata w równych ratach począwszy od 20 grudnia 2016 roku, a więc jego całkowite uregulowane  miałaby nastąpić w grudniu 2018 roku.

Warunkiem takiej restrukturyzacji było tylko danie gwarancji przez Stany Zjednoczone i UE na spłatę tego zobowiązania.

Niestety pod koniec zeszłego tygodnia władze amerykańskie, a wczoraj władze unijne, odmówiły swojemu ukraińskiemu partnerowi udzielenia takich gwarancji, co tym samym spowodowało, że propozycja Rosji dotycząca restrukturyzacji długu Ukrainy stała się nieaktualna.

Nie mając innego wyjścia Rosja zmuszona została do wejścia na drogę sądową w celu odzyskania swojej należności.

W odpowiedzi na to ukraiński premier Arsenij Jaceniuk zadeklarował wczoraj, że:

„Jesteśmy w pełnej gotowości bojowej”

Jaceniuk przypomniał, że wszyscy zagraniczni wierzyciele Ukrainy porozumieli się w sprawie restrukturyzacji jej zadłużenia:

„Wszyscy rozsądni kredytodawcy przyjęli nasze propozycje. Oferta dla pozostałych, którzy nie zgodzili się z naszym planem restrukturyzacji, jest nadal aktualna”.

A więc według Jaceniuka nierozsądny kredytodawca jakim jest Rosja, może nadal zgodzić się z planem przedstawionym przez ukraińskie władze.

W przeciwnym wypadku, gdy jednak Rosja zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu, ukraiński rząd jest na taki rozwój sytuacji przygotowany.

W opinii premiera Miedwiediewa, którą przestawił w wywiadzie dla jednego z kanałów rosyjskiej telewizji;

„Ukraina nie zwróci Rosji tej kwoty, bo to są kanciarze”.

Przypomnę w tym miejscu, że porozumienie o restrukturyzacji długu z „rozsądnymi kredytodawcami” o jakim wspomniał ukraiński premier, polega na tym, że dług wobec nich w wysokości 15,5 mld dolarów został umorzony o 20%, czyli około 3,6 mld dolarów, zaś zapadalność jego pozostałej części przeniesiono na 2019 rok. Natomiast jego oprocentowanie w stosunku rocznym ustalono na okres czterech lat spłaty na poziomie 7,75% rocznie, co jak łatwo policzyć powoduje wzrost należności wobec tych wierzycieli do roku 2019 o ponad 30%. Rosja w swoich warunkach restrukturyzacji zadłużenia nie zażądała naliczenia odsetek, a tylko zwrotu zaległej kwoty.

A więc gdyby tylko Rosja zgodziła się na te same warunki restrukturyzacji długu, to zasłużyłaby według Arsenija Jaceniuka na miano „rozsądnego kredytodawcy”, a tak figa z makiem- jest tylko nierozsądnym wierzycielem.

Nie dość tego, że ukraiński rząd odmawia spłaty swoich zobowiązań wobec Rosji, to okazuje się, że obecnie amerykańska administracja prowadzi szeroko zakrojoną intensywna akcję lobbując wśród wszystkich krajów europejskich za przedłużeniem sankcji wobec Rosji:

„Wiemy, że Amerykanie jeżdżą teraz po wszystkich stolicach Europy i żądają, aby za kilka dni podczas posiedzenia Rady Europejskiej sankcje zostały przedłużone bez żadnych dyskusji”– takie oświadczenie wygłosił dla włoskich mediów szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Rada Europejska, na której również będzie rozpatrywana możliwość przedłużenia sankcji wobec Rosji spotka się pod koniec przyszłego tygodnia, w dniach 17/18 grudnia.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym w rejonie Doniecka i Gorłówki utrzymywało się napięcie na linii frontu. Choć intensywność ataków ze strony ukraińskiej osłabła, to nadal ukraińskie wojsko dopuszcza się różnych prowokacji i prowadzi ostrzał w kierunku powstańczych linii obrony.

I tak jeszcze w nocy z wtorku na środę ukraińska piechota przy wsparciu ogniowym broni ciężkiej usiłowała przedrzeć się przez linie obrony sił powstańczych i wtargnąć na północne przedmieścia Gorłówki od strony wsi Zajcewo.

Po bardzo ciężkich walkach, które trwały około trzech godzin, ukraińska piechota przedarła się przez linie obrony znajdujące się na obrzeżach Zajcewa. Następnie powstańcy po ściągnięciu obwodów i posiłków, dokonali kontruderzenia wypierając ukraińskich żołnierzy z zajętego wcześniej przez nich terenu.

W wyniku tych walk są liczne ofiary po obu stronach walczących wojsk. Straty te są obecnie ustalane.

Nadal ukraińska artyleria rozlokowana w okolicy miejscowości Piaski i Opytnoje prowadziła ostrzał na zachodnie i północne obrzeża dzielnic mieszkalnych Doniecka oraz okolic i terenu lotniska. W wyniku tego ostrzału trafiony został dom w miejscowości Spartakus, który następnie zaczął się palić. Ostrzał w rejonie Spartakusa był miejscami bardzo intensywny zmuszając okoliczną ludność do ukrycia się w piwnicach.

W wyniku nocnego ostrzału

 

Wczoraj w okolicy Doniecka w godzinach popołudniowych ukraiński pojazd wojskowy najechał na minę. W wyniku eksplozji samochód ten uległ całkowitemu zniszczeniu, a jadący nim ukraińscy żołnierze zostali poważnie poszkodowani, w tym wg. jeszcze nie potwierdzonych informacji- dwóch zginęło, a siedmiu zostało rannych:

***

Władze DRL podjęły decyzję o wznowieniu dostaw węgla na Ukrainę. Decyzję tą umotywowano tym, że Ukraina odstąpiła od blokady energetycznej Krymu, co było warunkiem wznowienia dostawa węgla.

Obecnie przygotowany już jest do wysłania skład z 15 tysiącem ton węgla klasy „T”.

Węgiel dostarczany z DRL ma być kierowany głównie elektrowni, które działają w centralnych regionach Ukrainy, aby w ten sposób odciążyć te elektrownie, z których głównie dostarczana jest energia elektryczna na Krym.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Makiejewka- dzielnica Czerwonogwardiejewska gdzie wczoraj do tamtejszych szkół i przedszkoli przywieziono prezenty.

Donieck- Akademicki Teatr Muzyki i Dramatu, przedstawienie sztuki „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

123 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2015r.- 294 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.