Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2015r.- 296 dzień od nowego rozejmu.


 

 

W roku następnym rząd Ukrainy planuje pożyczyć 217,998 miliardów hrywien, czyli ponad 9,2 mld dolarów, w tym na rynkach zewnętrznych 119,554 mld hrywien (ponad 5 mld dolarów).

 

Dane na ten temat zawarte są w załączniku do projektu ustawy o „Budżecie państwa Ukrainy na 2016 rok”, który został opublikowany na stronie internetowej Wierchownej Rady w piątek wieczorem.

W ramach pożyczki krajowej ukraiński rząd planuje w 2016 roku wyemitować obligacje skarbowe na sumę: w obligacjach długoterminowych w wysokości 16 mld hrywien, 69,944 mld hrywien w obligacjach średnioterminowych i 8,358 miliardów hrywien w obligacjach krótkoterminowych i wekslach.

Wielkość długu publicznego na przyszły rok oszacowano na poziomie 135,204 mld hrywien (5,7 mld dolarów), w tym dług zewnętrzny na poziomie 13,880 mld hrywien czyli około 584 mln dolarów.

Natomiast gwarancje państwowe mogą być udzielone do wysokości 28,2 mld hrywien.

Prognozy podane na przyszły rok przez ukraiński rząd są na wyrost średnio optymistyczne, ale na ile się sprawdzą to jest jeden wielki znak zapytania.

Przypomnę, że podobne prognozy MFW na rok bieżący były już trzykrotnie weryfikowane w dół osiągając obecnie poziom ponad 9% spadku PKB przy 46% inflacji.

Przyczynę tego stanu rzeczy tłumaczono konfliktem na wschodzie Ukrainy, który wywarł większy negatywny wpływ na jej gospodarkę, niż się wcześniej spodziewano.

Obecnie MFW prognozuje w roku przyszłym wzrost ukraińskiego PKB o 2%.

Na tym też założeniu rząd w Kijowie przedstawił swój optymistyczny projekt budżetu, ale ponownie nie uwzględniono w nim negatywnego skutku konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, który jak wiadomo- pomimo trwającego rozejmu- nadal się tli z bardzo prawdopodobną możliwością jego eskalacji. Nie uwzględniono również negatywnej oceny MFW dotyczącej reform i walki z korupcją, co już spowodowało wstrzymanie wypłat przez ten fundusz dwóch tegorocznych transz pomocy w łącznej wysokości 3,4 mld dolarów.

Oczywiście dalsze słabe wyniki ukraińskiego rządu we wdrażaniu zalecanych reform mogą stanowić nadal podstawę do wycofania się z obiecanej Ukrainie finansowej pomocy.

Trzecim negatywnym czynnikiem, mogącym mieć trudne do oszacowania negatywne skutki, jest brak porozumienia (a wręcz odmowa spłaty tej wierzytelności przez Kijów) w restrukturyzacji zadłużenia wobec Rosji.

Jak wiadomo, pomimo sprzyjającej Ukrainie na Zachodzie aurze politycznej, odmowa spłaty swoich wierzytelności zawsze będzie zniechęcać potencjalnych inwestorów do głębszego angażowania się w finansowanie niesolidnego dłużnika, który de facto jest już bankrutem odmawiającym spłaty swoich wierzytelności.

A więc biorąc pod uwagę plany ukraińskiego rządu, w których uwzględniono sfinansowania jej potrzeb budżetowych emisją obligacji, może się okazać, że zabraknie chętnych na ich całkowity wykup, co przełoży się na wzrost ich rentowności, a więc i kosztów obsługi.

Na tym więc etapie plany Kijowa również mogą się posypać podobnie do tegorocznych, jako przyjęte na nierealnych założeniach.

Jedyną pozytywną obecnie informacją napływającą z Ukrainy jest podany wzrost produkcji, ale trzeba uwzględnić poziom odniesienia do jakiego ten wzrost się odnosi oraz ustabilizowanie się czasowe kursu hrywny, której przyszłość mimo to jest nadal niepewna a kurs trudny do oszacowania.

Przypomnę, że od czasu „rewolucji godności” na kijowskim Placu Niepodległości w zimę ubiegłego roku PKB Ukrainy zmniejszył się z 184 mld dolarów do poziomu 115 mld dolarów w tym roku.

Jak zauważył gubernator Odessy Michaił Saakaszwili; Ukraina będzie potrzebowała aż 15 lat, aby powrócić do wskaźników gospodarczych w czasach obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Tylko, czy ukraińskie społeczeństwo tak długo jest wstanie wytrzymać tą swoją biedę będącą skutkiem kijowskiej rewolty, następstw wojny toczącej się na wschodzie kraju, sankcji oraz przerwanych więzi gospodarczych z Rosją?

Pierwsze objawy znużenia i zniecierpliwienia są już widoczne od wielu miesięcy, a napięcie społeczne spowodowane niezadowoleniem z działań podejmowanych przez rząd coraz bardziej narasta.

Tak więc czwartym czynnikiem, który zadecyduje o powodzeniu planów ukraińskiego rządu, będzie reakcja na jego posunięcia samych Ukraińców.

A ona obecnie stanowi wielką zagadkę. Wiadomo tylko tyle, że liderzy partii skrajnie nacjonalistycznych mają również poważne nadzieje na dorwanie się do koryta władzy, co mogą  jedynie osiągnąć przez kolejne sprowokowanie buntu społecznego, na czele którego- podobnie jak to się działo w styczniu i lutym ubiegłego roku- staną kibice z „Prawego Sektora”. Zresztą takie próby ciągle są przez nich podejmowane, ale jak an razie nie znajdują szerszego poparcia społecznego, co nie znaczy, że taki stan rzeczy będzie trwał wiecznie. Wystarczy, że zostanie przekroczona granica wytrzymałości społecznej i fala nowego buntu przewali się przez Ukraińskie miasta. A taki stan wrzenia jest coraz bliżej.

Można więc uznać, że czas działa na niekorzyść obecnego rządu i nawet kosmetyczne zmiany w jego składzie nie doprowadzą do jakiś spektakularnych sukcesów a tylko przedłużą na jakiś czas agonię.

Click to access 565c9e6b799bc.pdf

Click to access 565c9e6b799bc.pdf

http://zib.com.ua/ru/120153-opublikovan_proekt_gosudarstvennogo_byudzheta_ukraini_na_201.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Ukrainy

Na koniec tego wątku chciałbym pokazać film, w którym mieszkańcy Doniecka odnoszą się do ostatniej wizyty amerykańskiego wiceprezydenta w Kijowie:

„Biden za późno się zdecydowałeś: Donieck nie chce już nawet ukraińskiej autonomii”:

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo obowiązującego bezwarunkowego zawieszenia broni ukraińskie wojsko prowadzi nadal, mniej intensywnie jak w ciągu ostatniego okresu, ostrzał pozycji sił powstańczych i terenów cywilnych.

I tak w ciągu ostatniego dnia, ukraińskie wojsko trzykrotnie przy użyciu opancerzonych wozów bojowych BMP ostrzeliwało teren zachodnich i północnych obrzeży Doniecka.

Ostrzał prowadzony był w okolicy lotniska, miejscowości Spartakus i wsi Staromichajłowki w zachodniej części dzielnicy Kirowskiej. Nocny ostrzał Satromichajłowki prowadzony był przy użyciu automatycznych granatników, ręcznych wyrzutni granatów i broni maszynowej.

Poniżej relacja filmowa z Zajcewa, gdzie ostatnio ukraińskie wojsko prowadziło intensywny ostrzał, a nawet próbowało zająć pozycje obronne sił powstańczych:

Przedstawiciel DRL na rozmowy pokojowe w Mińsku Denis Puszilin ocenił, że jak dotychczas strona ukraińska nie wypełniła w całości żadnego punktu z podpisanej w lutym tego toku umowy w Mińsku.

Jednak uważa on, że jest zbyt wcześnie aby mówić o całkowitym braku porozumienia z władzami w Kijowie. Dodał, że kolejna runda rozmów w podgrupach roboczych planowana jest na 22 grudnia:

***

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin poinformował, że w zeszłym tygodniu strona ukraińska dokonała wymiany „rosyjskiego generała” za jednego ze swoich oficerów.

Oczywiście nie poinformował dokładnie o okolicznościach tej wymiany ani kogo konkretnie miała dotyczyć.

Jak na razie „rosyjski generał” nie dotarł do Rosji, zaś jeśli chodzi o wymienionego za niego ukraińskiego oficera, to o tej sprawie nikt nic nie wie.

Może to była jakaś ściśle tajna wymiana?

Dziś rano okazało się, że ukraińskie MSZ sprostowało słowa jej szefa na posiedzeniu RB ONZ, gdzie słowo „major” miało zostać przetłumaczone na słowo „generał”.

Jak widać nawet na tak poważnym gremium dochodzi do prozaicznych pomyłek, tylko jakim cudem można pomylić tak różne od siebie słowa? Tego oczywiście ukraiński MSZ już nie wyjaśnił.

Ukraińska partia „Blok Opozycyjny” jest pewna, że wczorajsza bójka w Wierowchownej  Radzie, gdy jeden z deputowanych Oleg Barna należący do parlamentarnej frakcji Petra Poroszenki „Blok Petra Poroszenki” usiłował wynieść z mównicy przemawiającego akurat premiera Arsenija Jaceniuka, jest dowodem na to, że praktycznie koalicja rządowa nie funkcjonuje i powinna zostać rozwiązana:

Sprawca wczorajszego incydentu w Wierchownej Radzie, deputowany z ramienia frakcji „Bloku Petra Poroszenki” ma zostać usunięty z jej szeregów.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć:

Donieck- w hali sportowej klubu „Spartak” rozpoczęła się pierwsza runda otwartych zawodów w siatkówce kobiet.

 

I kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

149 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2015r.- 296 dzień od nowego rozejmu.

 1. kilkaset mieszkań dla weteranów ATO w tym roku jednak zostanie rozdanych. Tempo nie zachwyca w kolejce do wymarzonego M jest wszak 90 000 żołnierzy i ich rodzin
  http://www.mil.gov.ua/news/2015/12/11/rozyasnennya-stosovno-zabezpechennya-vijskovosluzhbovcziv-zhitlom-u-pivdennih-oblastyah-ukraini–/
  Zachwalanie własnej producji ciąg dalszy.
  Link już zapodawałem, ale teraz dodaje jeszcze mały komentarz.
  Ukraińska zbrojeniówka wyremontowała partię BRDM-2, wozów zwiadowczych. W artykule w bardzo ciepłych słowach wypowiada się przedstawiciel firmy zbrojeniowej o „nowych” maszynach. Tymczasem po przesledzeniu wiadomości z wiki mozna się dowiedzieć ,że w/w spręt NICZYM nie różni się od wersji podstawowej. Ten sam zasięg, szybkość, uzbrojenie.
  RDM-2 z pewnościa w latach 80 tych był nowoczesnym pojazdem, ale w późniejszym okresie stał się już tylko …zabytkiem. Ostatnią partię tych pojazdów wyprosukowano w 1989 roku czyli widziane na zdjeciu pojazdy mają minimum ćwierć wieku.
  Jednak najbardziej przygnębiające wrażenie sprawia drugi plan zdjęcia prezentujacego wozy zwiadowcze… pokryte rdzą resztki kadłubów maszyn wjskowych.
  http://www.ukroboronprom.com.ua/en/newsview/1/886
  https://pl.wikipedia.org/wiki/BRDM-2

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Jeszcze raz były zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Andrij Portnow (za czasów Janukowycza), który wykazał że firma „Roshen” należąca do obecnego prezydenta Ukrainy Poroszenki nie płaci podatków do budżetu Ukrainy, a wyprowadza pieniądze do tzw. rajów podatkowych w Panamie, Belize i na Dominikanie…
  http://business.vesti-ukr.com/127650-portnov-rasskazal-kak-roshen-udaetsja-ne-platit-nalogi-v-ukrainskij-bjudzhet#.Vmwkg_Kj9MI.facebook

  Polubione przez 9 ludzi

 3. Coś pozytywnego dla Ukrainy.
  Z analizy stron internetowych widać ,że zgodnie z przypuszczeniami wiele szwalni przeniosło swoją produkcje na …Ukrainę.
  Oferta dość bogata, ale największe zdziwienie budzi ilość….odzieży wojskowej. Niektóre modele wydają sie podobne do tych używanych przez UA.
  http://vinnytsia.all.biz/pl/uniform-wojskowy-g7281457#.VmxyjErhDIU
  http://www.ua.all.biz/pl/mundury-wojskowe-bgc3879?page=2
  a naszywki to mnie ubawiły ….
  http://zaporizhia.all.biz/pl/odziez-uniformowa-wojskowa-g1311529#.VmxyykrhDIU

  Polubione przez 8 ludzi

  • Spokojnie ludzie u nas spokojnieji, a przekupywanie demonstrantów…. dużo droższe. Tu nie wystarczyłoby 5 mld $ . Dlatego ta szaleją w TV różni redaktorzy.
   PiS nie lubię i nie ufam- znam kilku polityków Pis średniego szczebla i z przykrością widzę że to tacy sami politykierzy jak ich odpowiednicy z PO i PSL
   Niemniej odczuwam, taką dziwną satysfakcje , ze takim Lisom, Michikowi, i wielu politykom zaczyna sie palić pod nogami…

   Polubione przez 10 ludzi

   • Najprostszym sposobem rozwiązania sytuacji wokół TK jest przecięcie węzła gordyjskiego -jak to zrobił Aleksander Wielki – przez całą dziesiątkę nowo wybranych sędziów. Gdyby mieli odrobinę przyzwoitości , honoru i kierowali się poczuciem odpowiedzialności za kraj, wobec kontrowersji jakie wywołał ich wybór, to sami powinni zrzec się funkcji.
    Wtedy Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK wygasi ich kadencję , a Sejm wybierze nowych 5 sędziów i sprawa będzie rozwiązana raz na zawsze, czyli przecięta jak węzeł gordyjski. 🙂 Skoro tego nie robią znaczy , że są częściom tego sporo politycznego, a to żle świadczy o ich niezależności.
    Sejm wybrał by nowych sędziów, sprawa byłaby zamknięta. Oczywiście PO- waleńcy, którzy zaczęli w czerwcu całą ta rozróbę by protestowali , ale by wiedzieli , że ,, chytry zawsze dwa razy traci” , w tym wypadku możliwości wyboru trzech sędziów TK.
    Taki byłby mój apel , gdyby ktoś zapytał mnie o opinię w tej sprawie.
    Zachowanie Rzeplińskiego komentował nie będę, bo niezależność i niezawisłość sędziowska to dla niego zupełnie obce pojęcia.
    A co do Majdanu w Warszawie , mam nadzieję , że do niego nie dojdzie, a jeśli sytuacja zacznie robić się groźna i będzie zagrożony ład i spokój społeczny , to domagam się wprowadzenia Stanu Wyjątkowego i postawienia przed sądem osób , które próbują w nielegalny sposób obalić demokratycznie wybrane władze, które może i nie są moim marzeniem, ale one mają mandat wyborczy do sprawowania władzy. Wszystkim którzy nawołują dziś do majdanu przypominam art. 128 kodeksu karnego :

    § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

    § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    § 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

    Tyle z mojej strony.
    🙂

    Polubione przez 7 ludzi

    • „A co do Majdanu w Warszawie , mam nadzieję , że do niego nie dojdzie, a jeśli sytuacja zacznie robić się groźna i będzie zagrożony ład i spokój społeczny , to domagam się wprowadzenia Stanu Wyjątkowego i postawienia przed sądem osób , które próbują w nielegalny sposób obalić demokratycznie wybrane władze, które może i nie są moim marzeniem, ale one mają mandat wyborczy do sprawowania władzy. ”

     Panie Luku, tak właśnie zrobiono 13 grudnia 1981 roku.

     Polubione przez 11 ludzi

     • 🙂 I dobrze zrobione. Od tego jest władza aby reagować. Ja jestem pełen uznania dla Generała, Prezydenta Ś.P Wojciecha Jaruzelskiego za podjęcie odpowiedniej decyzji w odpowiednim czasie.
      Pan Wojciech postąpił jak odpowiedzialny przywódca.
      Jestem mu za to wdzięczny, jak wiele milionów ludzi, którzy zapewne myślą podobnie. 🙂

      Polubione przez 9 ludzi

    • A ja sadzę, że nie można oczekiwać gestów honoru od ludzi bez honoru i wszelkie dyskusje co powinien zrobic tk są jalowe i zaciemniajace obraz sytuacji. Tu trzeba jasnych i zdecydowanych cięć i decyzjii. Nie mozna wymagac od hama za przeproszeniem fair play . Trzeba zrobic co trzeba i juz…..

     Polubione przez 3 ludzi

     • ,,nie można oczekiwać gestów honoru od ludzi bez honoru ” – zawsze można o to apelować. Wie pan. Dopóki nie strzelają i nie leje się polska krew przelana z polskiej ręki to zawsze jest szansa na porozumienie, składanie apeli i proszenie o opamiętanie. Jeśli lawina ruszy, to trudno ją zatrzymać.
      🙂

      Polubione przez 3 ludzi

     • Czyli w imie poprawności politycznej powinniśmy dyskutować z szumowinami???? Zenada… białe jest białe Pania luk i bez żadnych odcieni…. a jeżeli szumowina gotowa jest wyciagnąc reke na Polską Racje Stanu to nie dyskutowac a…. odciac ją i już…. tyle w temacie

      Polubienie

  • 🙂 Zima i mróz to dobry argument. Tyłek zmarznie to i rozum wraca. Trzeba by im odciąć ciepło na u- padłej na miesiąc , to wtedy na klęczkach do Moskwy przyjdą przepraszać, a w zębach przyniosą deklarację o zgodzie na niepodległość obwodu Donieckiego I Ługańskiego.
   🙂

   Polubione przez 5 ludzi

 4. Małe OT
  Krystyna Kofta napisała tekst, w którym usprawiedliwia swoją absencję podczas uroczystości 90-lecia polskiego PEN Clubu. Autorka oskarża Jarosława Kaczyńskiego, iż ten namawiał swojego brata do lotu do Smoleńska za wszelką cenę: „Kto najbardziej skorzystał na tej katastrofie, czyje ambicje się teraz spełniają? Panie prezesie Kaczyński, pytam czy te czarne msze mściwości, które się odbywają, to naprawdę „tylko” efekt poczucia winy, za namawianie brata do lotu, za wszelką cenę? Czy „tylko” nieposkromiona żądza władzy?”

  Funkcjonariusze PiS utwierdzają obywateli w przekonaniu o zamachu smoleńskim
  Jarosław Sellin powiedział w rozmowie w TVN, iż udowodniono wybuchy na pokładzie TU-154M: „Samolot zaczął się rozpadać jeszcze w powietrzu”. Zaapelował o przeprowadzenie kolejnego śledztwa smoleńskiego. Minister obrony narodowej, Macierewicz, zaordynował, iż od 10 grudnia 2015 roku każda uroczystość miesięcznicy smoleńskiej będzie odbywała się w wojskowej asyście honorowej.
  Dalszy ciąg w linku.
  .http://pl.blastingnews.com/felietony/2015/12/smolensk-czy-kain-zabil-abla-00691869.html

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Trafiłam na tekst o likwidacji Pierwszego Wojennego Szpitala w Doniecku. Pan Brusek był kiedyś zainteresowany tematem.
  Autorka podobno uzyskała informacje od byłego pracownika. Nawet jeżeli tylko niektóre opisane sprawy są prawdą, to osobiste interesy grupki osób były powodem likwidacji szpitala,

  http://taksisto.livejournal.com/81027.html

  Pod tekstem na innym portalu jest taki komentarz:

  „Изначально вся эта история казалась очень мутной, еще с декабря прошлого года. Отлично помню встречу АВ с волонтерами, где был кое-кто из сотрудников из госпиталя. На ее вопрос Захар тогда ответил, что он пригласил руководство госпиталя с предложением о развитии дальнейшей ситуации, но никто так и не явился. Они на тот момент только вышли из состава минобороны, причем насколько помню, по своей инициативе.”

  Oficjalnie podano, że szpital został przekształcony w centrum rehabilitacyjne.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przeglądając stronę wstępną i patrząc raz jeszcze na to wspaniałe zdjęcie premiera Arsena z bukietem kwietnym i ręką w kroczu, nasunęło mi to myśl, żeby nazywać go, jak nazywało się kiedyś władców; a to był Bolesław Chrobry, a to Jarosław Mądry – ten to jest Arsenij Jajceniuk Różany.

  Polubione przez 9 ludzi

 7. Jadąc samochodem usłyszałem wczoraj we łżeremefach, że zginął separatysta jeden dzień po swoim ślubie i oczywiście eremefy skierowały podejrzenia w kierunku…Moskwy. Czy ktoś może przbyliżyć kto i jak zginął ? Nie widziałem tutaj, albo przeoczyłem taką informację

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.