Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2015r.- 299 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Dziś rozpoczyna się w Kijowie zasadnicza część wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy.

W dniu wczorajszym zaraz po przybyciu prezydenckiej pary do Kijowa, oficjalna  delegacja udała się wieczorem do podkijowskiej Bykowni aby tam złożyć wieńce na Polskim Cmentarzu Wojennym gdzie spoczywa 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Prezydent Polski wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą ustawili znicz pod Centralnym Monumentem Poświęconym Ofiarom Totalitaryzmu. Wieńce złożono na Wspólnej Mogile Ofiar Totalitaryzmu oraz na Mogile Zbiorowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Prezydent uderzył tam w Dzwon Pamięci upamiętniając w ten sposób ofiary zbrodni.

Szkoda tylko, że pan prezydent Andrzej Duda nie złożył odpowiedniego hołdu ofiarom rzezi dokonanych w czasach II Wojny Światowej przez ukraińskich zbrodniarzy na naszych rodakach- mieszkańcach Kresów Wschodnich. Czyżby dla polskiego prezydenta 3,5 tys. Polaków zabitych przez sowieckie NKWD, miało większą wartość niż ponad 100 tys. innych Polaków, którzy od wieków zamieszkiwali wschodnie tereny Polski?

Zamiast tego Andrzej Duda rozmawiał z przybyłymi na miejsce zbrodni w Bykowni przedstawicielami Polonii.

W ramach oficjalnej części wizyty Andrzej Duda zamiast odwiedzić miejsca upamiętniające kaźń dokonaną na naszych rodakach złoży dziś wraz z małżonką kwiaty pod krzyżem upamiętniającym „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”, którzy w zeszłym roku zginęli podczas walk w okolicach Placu Niepodległości w Kijowie.

W zasadniczej części oficjalnej wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, która ma mieć miejsce dzisiaj, poruszane będą następujące tematy:

 1.   Problem przedłużenia sankcji wobec Rosji,
 2.   Sprawę umowy o strefie wolnego handlu,

W poruszanym w Kijowie problemie nr. 1 znane jest już stanowisko polskiego prezydenta, który podczas wcześniejszego spotkania z brytyjskim premierem Davidem Cameronem zgodził się z tezą, iż należy przedłużyć sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim. Jak wiadomo od tego czasu nic się nie zmieniło, a więc polski prezydent potwierdzi tylko w Kijowie swoją opinię w tym temacie i poprze starania Ukrainy dotyczące przedłużenia sankcji.

Jeśli chodzi o punkt nr. 2 to też w tym temacie nie będzie żadnych niespodzianek, bo polskie władze bezwarunkowo popierają przystąpienie Ukrainy do strefy wolnego handlu z UE, co jest zawarte w podpisanej w czerwcu ubiegłego roku umowie stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą.

Problem z tą umową polega tylko na tym, że miała ona wejść w życie już w listopadzie ubiegłego roku, ale w wyniku wniesionych do niej wcześniejszych zastrzeżeń przez rosyjskie władze, opóźniono wdrażanie umowy o ponad rok. Oczywiście w tym czasie nic się nie zmieniło i wysunięte wtedy zastrzeżenia rosyjskie są nadal aktualne.

Zastrzeżenie to polega na tym, że umowa UE z Ukrainą o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) zaszkodzi rosyjskim interesom gospodarczym i w związku z tym Moskwa zapowiedziała kroki odwetowe mające na celu ochronę własnego rynku.

Aby więc wzmocnić presję na Moskwę, UE podkreśla, że rozwiązanie w sprawie DCFTA będzie stanowić część porozumień mińskich w odniesieniu do zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Natomiast od efektów realizacji uzgodnień z Mińska Unia uzależniła zniesienie sankcji gospodarczych, nałożonych na Rosję w związku z eskalacją kryzysu w Donbasie.

Takie więc będą to główne tematy poruszane przez polską delegację podczas serii spotkań na najwyższym szczeblu w Kijowie.

Poza rozmowami ze swoim  ukraińskim odpowiednikiem Petrem Poroszenko, Andrzej Duda spotka się również z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i przewodniczącym Wierchownej Rady Wołodymyrem Grojsmanem.

Można się domyślać, że innymi tematami, będą: dalsze poparcie Polski dla obecnie sprawującej władzę ekipy na Ukrainie, pomoc wojskowa i finansowa oraz współpraca i wymiana gospodarcza.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,163,minister-szczerski-o-glownych-celach-wizyty-prezydenta-w-kijowie.html

http://isakowicz.pl/czy-prezydent-andrzej-duda-uczci-w-kijowie-pamiec-pomordowanych-przez-upa/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, która obecnie toczy się w cieniu kijowskiej wizyty polskiego prezydenta.

W ciągu ostatnich dwóch dni sytuacja na linii frontu w Donbasie nieznacznie się poprawiła.

Ale pomimo to w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińskie przeprowadziło ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych w rejonie na północ i zachód od Gorłówki, w tym ostrzeliwując sektor mieszkaniowy w miejscowości Zajcewo.

Później około południa w dniu wczorajszym ukraińskie wojsko przeprowadziło średnio intensywny ostrzał pozycji powstańczych w okolicy Pierwomajska.

***

W dniu dzisiejszym przybyły do Mińska delegacje aby omówić kwestie dalszej realizacji wdrażania umowy o pokojowym zakończeniu konfliktu w Donbasie. Obecne spotkanie jest przedostatnim z planowanych w tym roku.

Rząd Stanów Zjednoczonych odmówił dostarczenia na Ukrainę przeciwpancernych pocisków kierowanych „Javelin”:

https://pl.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin

Pomimo to, w związku z coraz częściej wykazywanym zainteresowaniem Krymem przez obywateli amerykańskich Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie przed odwiedzinami tego półwyspu.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Państwowy Dom Dziecka nr. 1, w którym działacze „Młodej Republiki” zorganizowali występ świąteczny dla przebywających w nim dzieci.

W Donieckim Muzeum Regionalnym otwarto wczoraj wystawę poświęconą wybitnym jego mieszkańcom.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2015r.- 299 dzień od nowego rozejmu.

   • Wybacz, ale nie mogę się z tobą zgodzić.
    Pod pojęciem totalitaryzm w Polsce i na u’krainie wszyscy rozumieją jedno – ZSRR i/lub Nazistowskie Niemcy.
    Czyli Duda, podobnie jak jego poprzednik układa się z diabłem i podąża tą samą anty-Polską drogą w tej sprawie.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Nie wszyscy. A to, że ktoś interpretuje to pojęcie po swojemu nie zmienia jego znaczenia. Ukraiński nacjonalizm był niewątpliwie ideologią totalitarną. Niezależnie od intencji ten kto oddaje hołd ofiarom totalitaryzmu oddaje go również ofiarom Rzezi Wołyńskiej. Co nie zmienia faktu, że Duda się skompromitował.

     Polubione przez 7 ludzi

 1. Więc w sumie głupotą było pójście na wybory. Nie ma żadnej róznicy, głosowanie na ta czy inna partię, osobę. To co rewolucja? Też nie przejdzie bo z kim ??? Z lemingami ??? Lemingom teraz wydaje się, ze rewolucje robią i „prężą muskuły” przeciw PiS… Z Giertychem może skakać 😦 Żenada …Przepraszam …
  Dobry wieczór

  Polubione przez 10 ludzi

  • Wieczór dobry, bo śnieżny:)

   Współczesna demokracja jest tak skonstruowana, że gwarantuje ciągłość zachowania państwa i jego priorytetów.

   I jaka by partia nie rządziła, musi się z tymi warunkami pogodzić, gdyż pole manewru jest bardzo ograniczone: uwarunkowaniami zewnętrznymi, budżetem, prawem, oportunizmem aparatu administracyjnego, świadomością obywatelską itd.

   Natomiast rewolucja zrywa te pęta i ograniczenia wobec demokracji będąc jej zaprzeczeniem.

   Tak więc nie ma możliwości pogodzenia demokracji z rewolucją, i jeśli ktoś tak twierdzi, to jest złej woli manipulatorem i oszustem.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 13 ludzi

  • Wybory w Polsce, USA czy wielu innych krajach polegają na „demokracji” – czyli „wolności” wyboru – czy chcesz ubierać buty zaczynając od lewej nogi czy od prawej nogi.

   I tak w nich musisz chodzić.

   I tak musisz je łatać lub wymieniać, ale nie masz wyboru ile cie kosztuje naprawa ani jakie buty ktoś ci sprezentuje za Twoje pieniądze. Ty masz jedynie wybór kolejności ubierania – albo zdejmowania…

   Polubione przez 6 ludzi

 2. Dalszy ciąg rozróby Awakow kontra Saakaszwili. Szef MSW Ukrainy Awakowa postanowił pozwać szefa Odessa Obwodowej Administracji Państwowej Odessy Saakaszwilego za to że ten oskarżył go o utrzymywanie i finansowanie „nielegalnych grup zbrojnych”;
  http://lifenews.ru/news/175288
  Z kolei słowa Saakaszwilego zdenerwowały tez Ihora Mosijczuka z Partii Radykalnej Ołeha Laszki, który zarzucił gubernatorowi Odessy ze obraził członków tzw. batalionów ochotniczych;
  >http://ic.pics.livejournal.com/who_is2012/51464697/136235/136235_600.jpg

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Rozróba Awakow kontra Saakaszwili zaczyna się rozkręcać. Za Saakaszwilim opowiedział się Poroszenko, który oskarżył szefa MSW Awakowa o „ksenofobię”, gdyż ten na posiedzeniu Narodowej Rady reform miał użyć wobec Saakaszwilego „grubiańskiego i obelżywego języka, naruszającego jego godność oraz zakwestionować jego ukraiński patriotyzm”;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/2530837
  I tak kłócił się Gruzin z Ormianinem o to który z nich jest większym ukraińskim patriotą…

  Polubione przez 11 ludzi

  • A dziwisz się? Swobodnie łażące po Arbacie białe niedźwiedzie nawijają po angielsku, nie czytają z kartki przygotowanych pytań, nie odgryzają nogi i nie ciągną na Łubiankę. Też nie wiedziałbym co powiedzieć, bo to takie nie Sienenowsko-Foksowskie.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Coś w tym stylu, jeden z komentarzy pod artykułem „Твой английский намного лучшего моего русского, – заявил Керри. ” А про себя подумал – маленький вредный агент КГБ”…

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Z kolei na brutalnośc ukraińskich policjantów poskarżył się członek tzw. Batalionu Ochotniczego OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów), któremu przypomniało sie ze po zatrzymaniu go po rozróbach pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy (31 sierpnia 2015 roku) policjanci dusili go i wyzwali od banderowców;
  http://gazeta.ua/articles/life/_v-mashini-policiyi-dushili-obzivali-banderivcem-dobrovolec-bataljonu-oun-pro-svoye-zatrimannya/666098

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W Kijowie zrobiło się tak „gorąco” na szczytach władzy, że trzeba było wydac specjalny „uspokajający” komunikat. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, premier Arsenij Jaceniuk i przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hroisman wezwali w nim do zachowania jedności i wzajemnego wsparcia w dalszej wspólnej pracy prezydenta, parlamentu i rządu Ukrainy. O zorganizowanie antyrządowej i antypaństwowej kampanii oskarżono „skorumpowanych oligarchów”…
  http://nv.ua/ukraine/politics/poroshenko-jatsenjuk-i-grojsman-v-sovmestnom-zajavlenii-osudili-antipravitelstvennuju-kampaniju-oligarhov-86083.html
  ‚Ambasador USA” Pyatt znowu interweniował?

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.