Wojna domowa na Ukrainie 18.12.2015r.- 302 dzień od nowego rozejmu.


 

Bombki świąteczne od ukraińskiego Mykoły.

„Wysocy przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie sądzą, by kryterium dobrej woli zostało spełnione przez Ukrainę. Aby spełnić ten warunek, ukraiński rząd będzie prawdopodobnie zmuszony zasiąść jednak do negocjacji twarzą w twarz z przedstawicielami Rosji”– taką opinię opublikował „Financial Times” po przedwczorajszym rozstrzygnięciu przez MFW na korzyść Rosji sporu dotyczącego spłaty długu Ukrainy.

„Swoją środową decyzją MFW dał Putinowi nowe narzędzie nacisku na Kijów”– zauważa przytomnie londyńska gazeta „Financial Times”.

Nie zadano sobie tylko trudu aby wyjaśnić problem; dlaczego Ukraina tak się poważnie zadłużyła i doprowadziła swoje finanse do takiego stanu upadku, że obecnie nie ma możliwości spłaty swoich zobowiązań?

Opiniotwórcza gazeta, która profesjonalnie zajmuje się od dziesiątków lat finansami powinna sobie zdawać sprawę z oczywistego faktu, że dłużnik musi spłacić swoje należność, bo inaczej zostaje bankrutem. I jednocześnie powinna również wiedzieć o tym, że to nie dłużnik ustala zasady spłaty długu tylko tylko wierzyciel.

Tak więc, ronienie teraz łez nad rozlanym mlekiem, jest jak zwykle prowadzoną grą propagandową aby pokazać jaka to Ukraina jest nieszczęśliwa, a ta Rosja wobec niej bezlitosna.

Ciekawe czy brytyjski rząd wobec swoich dłużników okazuje miłosierdzie i pozwala sobie narzucić przez nich warunki spłaty zadłużenia?

Dodam, że Rosja nie brała udziału w rozmowach na temat restrukturyzacji ukraińskiego zadłużenia, nie dlatego, że nie chciała, lub wykazywała złą wolę. Otóż brak jej udziału w tych pertraktacjach wynikał tylko z tego powodu, bo stanowisko Kijowa polegało na tym, iż należność za wykupione przez rosyjski rząd obligacje powinny być traktowane jako komercyjne papiery skarbu państwa. Natomiast prawdą jest, że w tym przypadku chodziło o pożyczkę udzieloną państwu przez państwo, z czym w środę zmuszony był się zgodzić MFW.

Tak więc udział Rosji w rozmowach na temat restrukturyzacji zadłużenia Ukrainy, przy zgodzie na interpretację dokonaną przez Kijów, że dług wobec Rosji jest długiem komercyjnym, a nie państwowym, stawiałby Rosję w bardzo niekorzystnym położeniu jako wierzyciela, i stąd zrozumiałe jest dlaczego odmówiła ona udziału na takim warunku w pertraktacjach.

Dlatego też władze Rosji zaproponowały Ukrainie podjęcie osobnych pertraktacji, przedstawiając dla niej bardzo korzystne warunki spłaty zadłużenia ale rząd w Kijowie odmówił wszelkich rozmów w tym temacie, a nawet zapowiedział, że tego długu nie spłaci.

Teraz więc, po decyzji podjętej przez MFW, że jednak dług Ukrainy wobec Rosji jest długiem państwowym rosyjskie władze będą mogły przed sądem domagać się jego spłaty, bądź też Kijów wreszcie zostanie zmuszony zasiąść do stołu rokowań.

Zobaczymy niebawem jaką opcję wybiorą władze w Kijowie?

Z tym, że stawanie przed sądem, jest opcją najmniej korzystną dla dłużnika, bo po pierwsze do czasu wyjaśnienia sprawy zdolność kredytowa Ukrainy będzie bardzo poważnie zachwiana, a po drugie koszty takiej sprawy są ogromne.

Pomimo to zachodni analitycy, a szczególnie polscy, są zdania, że brak spłaty przez Ukrainę zobowiązania finansowego wobec Rosji- co de facto jest przyznaniem się do bankructwa- nie spowoduje wycofania się z pomocy finansowej udzielanej Ukrainie przez MFW i inne międzynarodowe instytucje finansowe. Wynikać ma to z tego, że na początku grudnia MFW zmienił swoje dotychczasowe wewnętrzne zasady przyznawania kredytów, które polegały na tym, iż instytucja ta nie miała prawa przyznawać kredytu tym krajom, które zalegają ze spłatami swoich pożyczek lub też zostały uznane za niewypłacalne wobec podmiotu publicznego, czyli państwa.

Te nowe zasady polegają obecnie na tym, że MFW będzie mógł udzielać wsparcia krajowi, pomimo jego zalegania w spłacie swoich zobowiązań wobec wierzyciela państwowego, pod warunkiem jednak, iż podejmował taki kraj w dobrej wierze próby negocjacji spłaty swojego zadłużenia.

Niestety, ale w tym przypadku Ukraina nie spełniła tego warunku, bo po pierwsze w złej wierze uznała, że jej należność wobec Rosji nie jest długiem państwowym, a po drugie wielokrotnie publicznie wysocy przedstawiciele kijowskiego rządu ogłaszali, że długu wobec Rosji nie spłacą.

Tak więc, taka postawa ukraińskich władz może stanowić obecnie pretekst do zablokowania dalszej pomocy finansowej wg. planu przyjętego przez zarząd MFW.

I z dużym prawdopodobieństwem tak się jednak stanie, chyba, że Kijów będzie musiał zasiąść „twarzą w twarz” ze swoim wierzycielem w celu podjęcia konstruktywnych i poważnych rozmów w celu dokonania restrukturyzacji spłaty wobec niego swoich długów.

Co jednocześnie nie przesądza, że do końca tych negocjacji, MFW wstrzyma się z wypłatą dalszych transz pomocy.

I to właśnie będzie stanowiło poważną się nacisku na władze w Kijowie, żeby wreszcie wzięły się ostro do roboty i zaczęły reformować swoją gospodarkę, finanse i prawo, wg. narzuconych im warunków.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/f4d0972e-a45c-11e5-873f-68411a84f346.html#axzz3ueiIY9lV

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy dzień cechował się wzrostem napięcia militarnego prowokowanego w wyniku działań podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy.

I tak już od godziny 19:00 Ukraińcy rozpoczęli ostrzał przy użyciu moździerzy, granatników i ręcznej broni maszynowej, terenu wsi Żabiczewo i okolic serwisu „Volvo-Centrum”. Ostrzał ten prowadzono z kierunku miejscowości Piaski.

Podobnie bardzo napięta sytuacja utrzymywała się w nocy, od godziny 21:40, w rejonie na północ od Gorłówki w miejscowości Zajcewo, gdzie przy użyciu czołgów, transporterów opancerzonych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych ukraińskie wojsko prowadziło prawie przez całą noc ostrzał pozycji obronnych sił powstańczych i obrzeża tego osiedla. Podejmowano również nieudane próby wyparcia z linii obronnych powstańców.

Ukraińskie wojsko przeprowadziło również w nocy ostrzał terenu kopalń 6 i 7.

 

Wczoraj szef rządu DRL przekazał mieszkańcom zrujnowanych w trakcie działań wojennych miejscowości Uglegorsk i Debalczewo klucze do nowych domów wybudowanych w ramach republikańskiego programu budowy domów:

***

Ukraińscy sabotażyści podłożyli ładunki wybuchowe pod przekaźnik telewizyjny znajdujący się w miejscowości Rowenka na terytorium ŁRL. W wyniku zdetonowania ładunków wybuchowych przekaźnik ten uległ poważnemu uszkodzeniu:

W Australii ukraińscy emigranci postawili choinkę ozdobioną obraźliwymi napisami wobec rosyjskiego prezydenta Władymira Putina, co stanowi obrazę w myśl australijskiego prawa przywódcy obcego państwa.

Ciekawe gdyby podobnie udekorowaną choinkę, na której są obraźliwe napisy wobec prezydenta USA Barack’a Obamy, postawiono w Sydney,  to czy australijskie władze byłyby podobnie tolerancyjne?

Tym się właśnie objawia ta zachodnia „praworządność”, że prawo przestrzega się bezwzględnie tylko wtedy, gdy jest ono dla systemu korzystne.

Na koniec kilka zdjęć:

Uglegorsk i Debalczewo- uroczyste przekazanie przez Aleksandra Zacharczenkę kluczy do pierwszych wybudowanych domów w ramach republikańskiej akcji budowy domów.

Donieck- zajęcia w szkole baletowej dla dzieci.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

179 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.12.2015r.- 302 dzień od nowego rozejmu.

  1. Przypomniała o sobie (p)oślica PiS Małgorzata Gosiewska, która „zasłynęła” z tego ze odwiedziła tzw. Batalion Ochotniczy „Ajdar”, który przez same władze ukraińskie został oskarżony o popełnienie zbrodni oraz przestępstw pospolitych (wymuszeń, porwań dla okupu, czy tez bezprawnego przejmowania mienia). Niemal otwartą walkę prowadził z nim p.o. gubernatora Ługańska z nadania Kijowa Hienadij Moskal, wysyłając wielokrotnie skargi i raporty do swoich zwierzchników w Kijowie na bandyckie praktyki tej „zbrojnej formacji”. Dowódcy tej jednostki Serhijowi Melnuyczukowi Prokuratura Generalna Ukrainy chciała postawić w tej sprawie (oraz innych) zarzuty, ale uratowało go to że jest deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy i „herojem ATO”;
    http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/poslanka-pis-opublikowala-raport-nt-rosyjskich-zbrodni-wojennych-w-donbasie-sprawa-trafi-do-trybunalu-w-hadze

    Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.