Wojna domowa na Ukrainie 22.12.2015r.- 306 dzień od nowego rozejmu.


 

„Europa swoją głupią polityką popycha Rosję na wschód, ku Chinom, i w ten sposób osłabia samą siebie. Jeśli to będzie trwać dłużej, wówczas Rosja będzie się coraz bardziej zwracać na wschód i realizować politykę euroazjatycką”– powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazet „Deutsche Welle” były premier Słowacji Ján Čarnogurský

 

I jeszcze kilka innych bardzo charakterystycznych cytatów Jána Čarnogurskýego, które pokazują różnicę poziomów intelektualnych i moralnych polityków, którzy są niezależni w swoich opiniach, w odróżnieniu do naszych elit politycznych będących wyłącznie wykonawcami poleceń płynących od zachodnich decydentów.

” Putin wprowadził w Rosji porządek, po dość chaotycznych czasach Jelcyna. Spowodował, że renciści zaczęli dostawać renty, emeryci emerytury, a robotnicy pensje. Doprowadził Rosję do tego, że Zachód nie mógł już na nią naciskać geopolitycznie (…) silna i skonsolidowana Rosja jest użyteczna dla Europy (…) Rosja musi być i jest zainteresowana współpracą z Unią Europejską, dlatego że UE dostarcza technologię i wiedzę. Rosja jest w stanie dać surowce naturalne i oczywiście swoją naukę, kulturę, literaturę. To znaczy, że sojusz UE i Rosji uczyniłby całą Europę silniejszą, włącznie z Unią. Wówczas moglibyśmy w sposób daleko bardziej suwerenny patrzeć na zagrożenie z południa – z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (…) Nie, nie musi się bać (UE– dopisek mój). Przecież Unia Europejska ma pół miliarda mieszkańców, a Rosja 145 milionów. Dlaczego więc Unia miała by się bać Rosji? (…) Jeśli chodzi o Krym, to przecież został on podarowany Ukrainie przez generalnego sekretarza partii komunistycznej Chruszczowa. W głosowaniu, które ja uważam za wolne, zadecydował o odłączeniu go od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji. Jeśli pominiemy kwestie formalno-prawne, widzimy, że Krym zrobił dobrze. Przecież gdyby nie oderwał się od Ukrainy, wówczas, dziś także Krymowi groziłaby wojna domowa, która ze wschodu Ukrainy rozszerzyła się i na jej zachód. Krym mógłby być jej kolejnym etapem (…) Rosjanie twierdzą, że Ukraina dostała Krym w 1954 roku wbrew prawu. Większość mieszkańców Krymu chciała do Rosji i było tam referendum, które można uznać za demokratyczne. Było to dla Krymu użyteczne, bo w przeciwnym wypadku groziłaby mu wojna domowa, która jest teraz na Ukrainie. To są powody legalistyczne. Powodem geopolitycznym jest zaś to, że Ukraina jednoznacznie dała znać, że chce wstąpić do NATO. To znaczy, że na Krymie, oprócz rosyjskiej bazy morskiej, powstałaby też amerykańska. To by z kolei znaczyło, że USA i NATO opanowałyby wielką historyczną bazę Rosji, a tym samym Morze Czarne i Kaukaz (…) Czytałem ostatnio wypowiedź Poroszenki, który powiedział, że w Doniecku i Ługańsku walczy 9000 rosyjskich żołnierzy. Ale przecież Ukraina ma 45 mln mieszkańców, Donieck i Ługańsk zaś razem to około 6 mln. To znaczy, że dla Ukrainy stłumienie rebelii Doniecka i Ługańska powinno być drobiazgiem, nawet jeśli jest tam 9000 rosyjskich żołnierzy. A jakoś im się nie udaje. To znaczy, że oprócz tych 9000 rosyjskich żołnierzy są tam również kolejne tysiące żołnierzy miejscowych. A także ochotnicy zza granicy. Również ze Słowacji”

Cały wywiad z Jánem Čarnogurským pod tym linkiem:

http://www.dw.com/pl/by%C5%82y-premier-s%C5%82owacji-rozumiem-putina/a-18846543

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_%C4%8Carnogursk%C3%BD

Czy Polska dopracowała się tej klasy  liderów politycznych głównego nurtu, jakim jest chociażby słowacki były premier Ján Čarnogurský?

Proszę porównać opinię Jána Čarnogurskýego z przedstawionym przeze mnie we wczorajszym wstępie relacji z wojny domowej na Ukrainie, wywiadem z aktualnym szefem naszej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Według mnie klasa tych dwóch postaci politycznych jest ze sobą nie porównywalna, co wynika z roli jaką wzięły na siebie polskie elity polityczne wyrosłe na buncie 1980 roku i wcześniej w czasach opozycji antysystemowej środowisk KOR i jemu pokrewnych. Środowiska te są ślepo antyrosyjskie i równie naiwnie proamerykańskie, nie usiłując prowadzić jakiejś samodzielnej polityki dla dobra Polski, bo są po prostu do tego niezdolne i nie przygotowane merytorycznie i moralnie. I to właśnie pokazuje po której stronie Europy jesteśmy, bo nie jest to ta Europa, którą nas mamiono; czyli suwerennych krajów o rozwiniętej demokracji i przestrzegających praw człowieka i obywatela, tylko bliżej nam jako państwo do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli np. Litwy, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii czy też Ukrainy. Dlatego też, system polityczny współczesnej Polski jest tak niesprawiedliwy dla jej obywateli i uznany został jako ułomna demokracja.

http://www.newsweek.pl/polska-ulomna,59781,1,1.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_demokracji

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w dzień i w godzinach nocnych było stosunkowo spokojnie i tylko w rejonach, gdzie tradycyjnie ukraińskie wojsko prowadzić zaczęło od kilku już tygodni różne prowokacje militarne dochodziło do sporadycznych incydentów zbrojnych.

Najbardziej poważna sytuacja miała miejsce na północ od Gorłówki, gdzie od godziny 22:00 ukraińscy żołnierze z kierunku Żowanki ostrzeliwali przez ponad pół godziny przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej teren osiedla Zajcewo i jego obrzeży.

Natomiast w dniu dzisiejszym, od godziny 10:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Piaski przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm rozpoczęli intensywny ostrzał terenu donieckiego lotniska i jego południowych okolic.

Może to być przygotowanie ogniowe przed spodziewanym samowolnym atakiem ukraińskiego batalionu ochotniczego „Dniepr-1” na Gorłówkę, którego dokonanie jest zaplanowane w ciągu najbliższych dni.

W związku z serią aresztowań dokonanych przez funkcjonariuszy SBU na ludności cywilnej w miejscowościach Awdiejewce i Kranogorowce, które znajdują się pod kontrolą ukraińskiej administracji wojskowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL wydało specjalne oświadczenie:

„Według doradcy szefa SBU, w tak zwanej operacji specjalnej w Awdiejewce i Krasnogorowce ukraińscy funkcjonariusze sił policyjnych zatrzymali ponad sto osób, których los jest nadal nie znany.

Takie działania prowadzone na okupowanej części DRL przypominają to co się działo podczas okupacji niemieckiej Donbasu w czasie II Wojny Światowej. Wtedy też organizowano masowe łapanki ludzi oskarżonych o nielojalność wobec okupacyjnego reżymu i tych którzy mieli inne zdanie. W następstwie siejąc wzajemną nienawiść i podejrzenia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL zwraca szczególną uwagę, na to, że działania takie podlegają bezpośrednio pod definicję zbrodni wojennych przeciwko ludności cywilnej, co powinno skutkować odpowiednią międzynarodową oceną prawną”.

Poniżej relacja filmowa dokumentująca operację zatrzymań cywilnych mieszkańców dokonanych przedwczoraj w Awdiejewce przez funkcjonariuszy ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa:

***

Lider amerykańskiej grupy rockowej „Limp Bizkid” Fred Durst  znalazł się na liście osób, które mają zakaz wjazdu na Ukrainę. Przyczyną podjęcia tej decyzji mają być różne ekscesy prorosyjskie jakich dopuścił się lider grupy „Limp Bizkid” podczas ostatniego tournee  w Rosji oraz jego zapowiedź wystąpienia w przyszłym roku przed publicznością w Doniecku.

http://consequenceofsound.net/2015/12/limp-bizkits-fred-durst-banned-from-entering-the-ukraine/

http://www.spin.com/2015/12/limp-bizkit-fred-durst-ukraine-ban/

http://www.theguardian.com/music/2015/dec/22/ukraine-bans-fred-durst-limp-bizkit-five-years

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- próba przedstawienia, które odbędzie się z okazji dnia Świętego Mikołaja.

Donieck- galeria sztuki „ArtDonbas”, gdzie zorganizowano wystawę pt. „Czas Zimy” prac malarskich i rzeźb lokalnych artystów, malarzy: Władymira Szendel, Grzegorza Tyszkiewicza, Jurij Zorko, Giennadija Żukowa oraz Jewgieny Orlikow i rzeźbiarzy: Jurij Korowuszkina, Wiktora Piskina, Władymira Kisieliewa i Georgija Biero.

Donieck- na scenie donieckiej filharmonii akademickiej wystąpili przedwczoraj soliści i orkiestra symfoniczna Państwowego Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Donbas”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

138 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.12.2015r.- 306 dzień od nowego rozejmu.

 1. Radziwinowicz jest obrażony… „Rosyjski MSZ znów atakuje Radziwinowicza. Oskarża korespondenta „Wyborczej”, że chce porzucić… kotkę”

  …Poradzę sobie bez ich pomocy. Chcę jak najszybciej opuścić ten kraj…

  http://wyborcza.pl/1,75248,19387035,rosyjski-msz-znow-atakuje-radziwinowicza-oskarza-korespondenta.html#MTstream

  Co ciekawe – pajac ma też już na koncie zakaz wjazdu na Białoruś

  Największe świństwo jakie Michnik mógłby zrobić Radziwinowiczowi to wysłać go teraz na Ukrainę. Jako „dziennikarz” specjalizujący się od kilkudziesięciu lat w opluwaniu miałby niewątpliwie duże problemy żeby przekwalifikować się na tak zwane „wchodzenie w d..ę”. I w nazistach z Azowa musiałby tak jak jego pryncypał widzieć miłe panienki z Armii Zbawienia…

  Polubione przez 11 ludzi

   • „Może wyślą go na etatowego korespondenta wojennego do Donbasu?”
    I siedziałby i pisał z przestronnego pokoju hotelowego w Odessie lub Charkowie – tak jak praktycznie wszyscy zagraniczni „dziennikarze” relacjonujący ze strony ukropów?
    Jeśliby trafił na front… Życzyłbym mu wielu odznaczeń, ale nie od Poroszenki a od odłamków, by poczuł na sobie to, co od ponad roku czują ludzie po jednej i drugiej stronie!

    Polubione przez 5 ludzi

 2. Premier Izraela Netanjahu nagadał Poroszence, który odwiedza właśnie „wielką demokrację” jakiś głupot o „strefie wolnego handlu pomiedzy Izraelem, a Ukrainą” która ma powstać „w pierwszej połowie 2016 roku”, a na rzaie podpisano takie „ważne” umowy jak, o współpracy w dziedzinie kinematografii (!!!), porozumienie w sprawie wprowadzenia pozwoleń na pracę dla pracowników korpusu dyplomatycznego
  (!!!). Oczywiście „generalissimus” Poroszenko wszystko łyknął bez mrugnięcia okiem…
  http://fakty.ictv.ua/ru/index/read-news/id/1570406

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Z cyklu „szajba z przerzutką”, ukraiński portal poinformował że „młody geniusz” z Krasnohradu (obwód charkowski) opracował „unikalną aplikację mobilną, która może zestrzelić rosyjskie myśliwce”. Osobiście o tym opowiedział dziennikarzom którzy przeprowadzili z nim wywiad…
  http://newsdaily.org.ua/post/267
  >http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_SAPUP4JljzWi6B7M2ISiSpYM1uEPL2it.jpg

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Parę artykułów z kresy.pl
  Środki na pomoc Polonii i Polakom za granicą znów będzie przekazywał Senat.
  W 2012 r. pieniądze na pomoc Polonii i Polakom za granicą przeszyły do dyspozycji MSZ, kierowanego wówczas przez Radosława Sikorskiego. Od tamtej pory środowiska polonijne bardzo krytycznie oceniały dysponowanie środkami przez MSZ.
  Z ciekawostek: środki na Polonię za kadencji Sikorskiego… nie były wydawane w 100% i wracały do budżetu państwa
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/pieniadze-na-polonie-i-polakow-za-granica-wracaja-do-dyspozycji-senatu
  Kilka przemysleń dr n. med. Zbigniewa Kopocińskiego. Warte przeczytania i zastanowienia.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,wywiady?zobacz/polska-nie-moze-byc-dla-ukrainy-skarbonka

  Polubione przez 8 ludzi

 5. WAŻNE!!!
  NBU podpisała umowę SWAP z NBP na kwotę 4 mld złotych. Czyli potwierdzenie tego co pisałem kilka dni temu. Umowa SWAP to umowa w ramach której NBU i NBP wymienią się walutami. Ukraina da nam hrywny, a my Ukrainie złotówki. Polskie złotówki zostaną zdeponowane jako rezerwa walutowa, co pocznie NBP z hrywnami tego najstarsi górale nie sa w stanie powiedzieć.
  Dzieki umowie z Polską możliwe jest ustabilizowanie kursu hrywny…. na kilka tygodni. Niestety Mania podawał już jakiś czas temu , zę NBU skupuje obligacje państwowe Ukrainy (generowanie sztucznego pieniądza) i de facto finansuje wydatki Kijowa. Takie jednak działania powodują, że kurs hrywny spada i nawet kilka dodatkowych MILIARDÓW $ jako rezerwa walutowa tego trendu nie zatrzyma.
  http://www.bank.gov.ua/control/en/publish/article;jsessionid=020ADD1265A9968B1B1E94F9B8493848?art_id=25327754&cat_id=76291

  Polubione przez 9 ludzi

  • Ręce i cała reszta odpadają! Z czego zamierzają sfinansować obietnice wyborcze? Pokazują nam środkowy palec? Teraz, już? Bo Ukrainie pomagają… Aha. Ja to nazywam „wachlarzem Pawłowicz” – wybierz mnie, a ja cię urządzę. Bez mydła.

   Polubione przez 7 ludzi

  • Im szybciej dojdzie do upadku majdanowego nowotworu, tym mniejsze koszty poniesie Polska. I tak stoimy na straconej pozycji i jesteśmy skazani na przyjęcie miliona lub więcej potencjalnych uchodźców. Podtrzymywanie kroplówką trupa nic nie da. Możemy jedynie żałować, że daliśmy się znowu wkręcić.

   Polubione przez 6 ludzi

 6. Podsumowanie tygodnia ekonomicznego na Ukrainie. Wesoło nie jest.
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/3753-tydzien-14-18-grudnia-w-gospodarce-ukrainy.html
  O rynku dzierżawy ziemi na Ukrainie słów kilka. W skrocie bez moratorium na sprzedaż ziemi czarnoziemy przeszłyby w rece spółek zagranicznych, a tak …zarabiaja na nich oligarchowie i ludzie z układów.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3776-na-ukrainie-funkcjonuje-wiele-struktur-ktore-zeruja-na-braku-regulacji-rynku-ziemi-ekspert.html
  Śmiech przez łzy
  Defence24 pisze o rezerwach ukrainskich gazu. Pociesza, że sytuacja nie jest rozpaczliwa i twierdzi, ze dzieki lekkiej zimie i DZIAŁANIOM RZĄDU W KIJOWIE (czytaj podwyżkom) zuzycie gazu spadło.
  http://energetyka.defence24.pl/285078,ukrainskie-rezerwy-gazu-zmniejszyly-sie-o-500-mln-m3
  http://energetyka.defence24.pl/285078,ukrainskie-rezerwy-gazu-zmniejszyly-sie-o-500-mln-m3

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraiński ekonomista Aleksandr Ochrimienko z „zimnym prysznicem” dla „hurraoptymistów”, świętujących z okazji Przyznania ruchu bezwizowego obywatelom Ukrainy w UE”;
  http://obozrevatel.com/blogs/52876-bezvizovyij-rezhim-s-es-ne-dlya-trudovyih-immigrantov–hotya.htm
  Cytat „Ruch bezwizowy, to nie to samo, co wyjazdy do pracy w krajach WNP. Aby móc korzystać z ruchu bezwizowego trzeba mieć paszport biometryczny, a Służby Graniczne UE mają prawo żądać od obywateli Ukrainy biletów powrotnych, informacji na temat zarezerwowanych miejsc w hotelach i, oczywiście, dowodu wypłacalności. W przypadku braku dowodów, że celem podróży do UE jest tylko turystyka, straże graniczne państw UE moga odmówić prawa wjazdu obywatelom Ukrainy, nawet jeśli ci posiadają paszporty biometryczne”. „TURYSTOM” z Ukrainy ku pamięci…

  Polubione przez 7 ludzi

 8. „Senior Benito wchodzi na ścieżkę wojenną” (tytuł oryginalny). Dniepropietrowski oligarcha Ihor Kołomojski na chwilę obecną przebywający w Szwajcarii (w celach leczniczych oczywiście…) zagroził że ‚rozkwasi twarz” gubernatorowi Odessy Saakaszwilemu i ujawni dowody jego „zdrady’. „Ukraiński’ oligarcha zdradził między innymi, ze finansował kampanię wyborczą Saakaszwilego w Gruzji, a także że spotykał się z Saakaszwilim w 2011 roku na swoim jachcie w Chorwacji. Później miało dochodzić także do wielokrotnych spotkań obu polityków w Dniepropietrowsku;
  http://ria.ru/world/20151222/1346788103.html#ixzz3v5JOQ19j

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Rozsądni ludzie już śpią, więc można sobie spokojnie pomyśleć o tworzywie ( w nawiązaniu do prawa Kopernika – Greshama)
  Kiedyś w naszym pięknym kraju ceniono marmur, potem robiono zdobienia z gipsu. Ostatnio w modzie jest styropian. I co się okazuje? Marmury ukradli i zrabowali. Gips rozbili na miazgę. A styropian pływa na powierzchni już dwudziesty szósty rok.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.