Wojna domowa na Ukrainie 23.12.2015r.- 307 dzień od nowego rozejmu.


Ługańsk- sprzedaż choinek.

 

„Ukraina nie spłaciła w ustalonym terminie do 21 grudnia długu obejmującego obligacje na kwotę 3 mld dolarów. Tym sposobem Ukraina woli dopuścić się swojej upadłości z powodu długu, niż prowadzić rozmowy zgodnie z propozycją złożoną przez prezydenta Rosji na spotkaniu przywódców G20 w Antalyi w listopadzie 2015 roku”– takie oświadczenie wydało rosyjskie Ministerstwo Finansów.

W związku z takim stanem rzeczy premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z wicepremierami, zlecił rozpoczęcie windykacji ukraińskiego długu.

Przypomnę, że Ukraina ma czas do końca roku na spłatę swojego zobowiązania. Jeśli jednak tego nie uczyni, to po tym terminie możliwe będzie wszczęcie procedur prawnych w sprawie odzyskania pieniędzy przed sądem.

http://www.minfin.ru/ru/#

Jednak jak dowodzi w swoim artykule amerykańska gazeta zajmująca się sprawami ekonomicznymi „Bloomberg”, ściągnięcie długu ukraińskiego przez Rosję jest problematyczne i może zakończyć się niepowodzeniem.

Otóż wg. „Bloomberga” eksperci prawni oceniają, że szanse Moskwy na odzyskanie swoich pieniędzy, nawet gdy wygra sprawę przed sądem w Londynie, mogą okazać się bardzo trudne. Wynika to z tego, że Rosja musiałaby w dalszej kolejności próbować przejąć ukraińskie aktywa państwowe nie chronione immunitetem na drodze sądowej w krajach, w których są one zlokalizowane. Co nie będzie proste.

Poza tym, według oceny prawnej przedstawionej przez „Bloomberg”, nie może wygrać procesu sądowego strona, która odmówiła uczestniczenia w procesie restrukturyzacji zadłużenia, a jak wiadomo Rosja oficjalnie nigdy oficjalnie nie wystąpiła z taką propozycją. Możliwe, że było to spowodowane odmową gwarancji długu przez USA i UE na warunkach przedstawionych przez rosyjskiego prezydenta na spotkaniu państw grupy G20 w tureckiej Antalyi.

Ponadto eksperci biorą pod uwagę problem ustalenia faktu, czy w chwili powstania ukraińskiego długu, Rosja nie podjęła aktywnych planów aneksji Krymu, co może Moskwę postawić w bardzo trudnej sytuacji, bo wtedy to zobowiązanie może być uregulowane państwowym majątkiem Ukrainy znajdującym się na tym półwyspie.

Jednak, jakby na to wszystko nie patrzeć, w czasie sporu sądowego dostęp Ukrainy do międzynarodowych rynków finansowych będzie mocno ograniczony, a sprawa ta toczyć się może przez wiele lat, co w świetle sytuacji ekonomicznej w jakiej znalazło się to państwo, jest bardzo niekorzystne prowadząc do kolejnych bardzo poważnych skutków.

Tak więc, to w interesie Ukrainy jest polubowne rozwiązanie sporu w sprawie swojego zadłużenia, bo tak jak prawo, jak i również czas działa na jej niekorzyść.

Zobaczymy więc jaką drogę wybiorą ukraińskie władze? Czy będzie to droga konfrontacji ze wszystkimi wynikającymi z niej negatywnymi konsekwencjami? Czy też zwycięży rozsądek i zostanie zawarty jakiś sensowny kompromis?

Na zakończenie dodam, że w celu ochrony swojego rynku Rosja wprowadza od dnia 1 stycznia 2016 roku cła na wwóz towarów z Ukrainy:

„Ukraina oświadczyła, że od początku przyszłego roku będzie kontynuowana implementacja części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej z UE. W tych warunkach powinniśmy ochronić swój rynek i naszych producentów i nie dopuścić do wwozu towarów z innych państw, podawanych za ukraińskie. W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2016 roku wobec Ukrainy będą stosowane cła zgodnie z jednolitą taryfą Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej”– ogłosił w poniedziałek podczas spotkania z wicepremierami, rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Dodał przy tym, że wprowadzone zostaną również od 1 stycznia wobec Ukrainy sankcje żywnościowe w odpowiedzi na sankcje przedłużone wobec Rosji.
Decyzje te zapewne nie poprawią sytuacji Ukrainy, ale to jest już tylko problem jej rządu i społeczeństwa, które godzi się na taką politykę.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-12-20/after-default-to-putin-what-s-next-for-ukraine-russia-bond-row#

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w nocy z wtorku na środę sytuacja militarna w Donbasie zdecydowanie się uspokoiła.

Tylko w rejonie donieckiego lotniska w godzinach rannych, a później około 20:30 czasu lokalnego ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Piaski przeprowadzili ostrzał o średniej intensywności przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm.

Podobnie sytuacja przedstawiała się na odcinku frontu ługańskiego, gdzie ukraińscy żołnierze cztery razy: o godzinie 15:50, 17:15, 21:46 i 00:00, przeprowadzili ostrzał w kierunku terenu należącego do ŁRL.

Ostrzał prowadzony był łącznie przez 17 minut przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku miejscowości Trechizbienki, z której to ostrzelane zostały obrzeża Krasnego Limana. Zniszczeń i ofiar wśród ludzi nie odnotowano.

Rzecznik prasowy ukraińskiej grupy kontaktowej oddelegowanej na rozmowy w Mińsku, Darka Olifer podała na swoim profilu na Facebooku, że strony konfliktu doszły do porozumienia w sprawie zawarcia porozumienia o przestrzeganiu od godziny 24:00 w dniu z 22 na 23 grudnia bezwarunkowego zawieszenia broni, które ma być przestrzegane do nowego roku.

Ma to na celu zapewnić spokojne spędzenie świąt i powitanie Nowego Roku przez mieszkańców Donbasu.

Poinformowała również o realizacji porozumienia dotyczącego wycofania broni o kalibrze poniżej 100 mm, które ma się zakończyć do końca tego roku.

https://web.facebook.com/darka.olifer?fref=nf

Poniżej relacja filmowa ze Spartakusa:

***

24 grudnia do Donbasu ma trafić 48 konwój z rosyjską pomocą humanitarną, która przywiezie 57 tys. ton różnych towarów, w tym żywności, środków medycznych, pomocy szkolnych oraz elementów służących do naprawy sieci energetycznej i infrastruktury komunalnej.

Bank Rosji wyemitował banknot o nominale 100 rubli, na którym znajdują się charakterystyczne zabytki Krymu: zamek „Jaskółcze Gniazdo” i „Pomnik Zatopionych Okrętów” znajdujący się w porcie w Sewastopolu:

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Tyle pozostało po lotnisku w Ługańsku.

Choinki w Ługańsku i Doniecku.

I jeszcze kilka filmów:

 

Pozdrawiam.

Reklamy

165 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.12.2015r.- 307 dzień od nowego rozejmu.

 1. Obserwując wzmożoną aktywność ukraińskich wojsk mniemam , iż wkrótce dojdzie do kolejnej ukraińskiej prowokacji uzasadniającej rozpoczęcie działań bojowych wobec Donbasu i Ługańska.

  Należy się też liczyć z sytuacją , iż zima , która w końcu nadejdzie pomoże powstańcom Donbasu i Ługańska w utrzymaniu pozycji obronnych , jak również w złamaniu morale przeciwnika z możliwością przejścia do kontrataku.

  Istnieje również duże prawdopodobieństwo wmanewrowania Polski pod przykryciem akcji fałszywej flagi oraz krajów nadbałtyckich do wojny z Rosją, by tym samym zmusić Rosję do otwarcia kolejnego frontu .

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie sadze aby taki scenariusz mial miejsce, ostatnie harce herojow byly obliczone na przedluzenie sankcji co juz nastapilo, wiec sytuacja sie wyciszy … USA raczej nie jest zainteresowane eskalacja konfliktu na Ukrainie, po tym co pokazali Rosjanie w Syrii przy uzyciu ok. 50 nienajnowszych samolotow, sitwa znad Potomaku nie bedzie ryzykowac otwartego wejscia Rosjan na ukraine, a tak musialoby byc bo opolczenie nie powstrzyma natarcia ok. 80 tys ukraincow z setkami sztuk „techniki”. Ewentualna otwarta tzw. wojna z Rosja potrwalaby gora 3-4 dni, kosztowalaby zycie ok. 50 tys ukraincow a potem pojawilaby sie kilkumilionowa fala uchodzcow do UE o tym ze powstalaby wtedy na 100% noworosja to wspominac nie ma potrzeby i to na duzo wiekszym terytorium niz donbas. Dla USA ten konflikt w obecnej postaci najwyrazniej pasuje, inaczej juz dawno dostarczyliby ukraincom javeliny i TOW-y.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.