Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2015r.- 308 dzień od nowego rozejmu.


 

Amerykański sekretarz skarbu Jacob Lew przeprowadził wczoraj ostrą rozmowę telefoniczną z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Podczas tej gorącej rozmowy Jacob Lew domagał się od ukraińskiego rządu wypełnienia zobowiązań przyjętych wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz zwrócił uwagę, że w przypadku braku odpowiedniej reakcji Kijowa wobec jego zastrzeżeń, istnieje poważne ryzyko osłabienia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.

Amerykański sekretarz skarbu podkreślił, że przyjęcie przez Kijów zrównoważonego budżetu, a więc według warunków narzuconych przez MFW, który zapewnić ma stabilność gospodarczą Ukrainy, musi nastąpić jak najszybciej, jeśli Ukraina chce liczyć na dalsze wsparcie ze strony MFW i innych podmiotów międzynarodowych.

https://web.facebook.com/minfin.gov.ua/posts/928401320561929

Jak z tego widać; partner amerykański powoli zaczyna tracić cierpliwość, bo nie po to zaangażował na Ukrainie tak wielkie środki w celu obalenia poprzednich władz, aby obecna junta grała mu na nosie.

Dowodzić tego może również krytyczny artykuł jaki opublikowała na łamach amerykańskiego pisma „Bloomberg” Daryna Krasnolutska, autorka specjalizująca się w sprawach Ukrainy.

We wczorajszym numerze „Bloomberga” opublikowała ona tekst pod tytułem „This Time It’s Not Putin: Ukraine First With Political Suicide”, w którym dokonała analizy obecnej sytuacji na Ukrainie.

Na samym wstępie powyższego tekstu autorka zadaje pytanie:

„Kto potrzebuje Władymira Putina, by cofnąć Ukrainę z jej post-rewolucyjnej drogi?”

Dalej pisze, że zaangażowanie się rosyjskiego prezydenta w wojnę syryjską pomogło uspokoić konflikt na wschodniej Ukrainie, co w związku z tym otworzyło drogę rządowi w Kijowie do przeprowadzenia reform i wyprowadzenia kraju z recesji. Zamiast tego administracja kijowska pogrążyła się w wewnętrznych konfliktach i kłótniach, czego znamiennym przykładem są rękoczyny do jakich dochodzi pomiędzy jej przedstawicielami i w ukraińskim parlamencie.

Może to wykoleić program pomocowy MFW w wysokości 17,5 mld dolarów obiecanych Ukrainie.

Jak ocenił przytoczony w tekście dyrektor amerykańskiej fundacji Marshall Fund w Berlinie Joerg Forbrig: „sądząc po ostatnich wydarzeniach, Ukraina jest coraz bliżej samobójstwa politycznego”.

Polega to na tym, że ukraiński prezydent Petro Poroszenko i premier Arsenij Jaceniuk mając wsparcie w Europie i USA znajdują się pod ich silną presją wobec niewywiązywania się przez Kijów z wcześniejszych obietnic zwalczenia korupcji i z ograniczenia władzy oligarchów.

Jednocześnie podziały wewnętrzne w strukturach administracji rządowej doprowadziły do tego, że opóźniono już wypłaty z obiecanej na ten rok międzynarodowej pomocy w wysokości 5 mld dolarów.

MFW ogłosił w zeszły piątek, że parlament musi przyjąć budżet, w którym deficyt nie może przekroczyć 3,7% PKB, gdyż w przeciwnym przypadku pomoc dla Ukrainy zostanie wstrzymana.

Skomentował tą sytuację menadżer działu finansowego Aberdeen Asset Management Plc z Londynu, który powiedział, że:

„Kluczowe jest to, że niektórzy z polityków starego rozdania chętnie wysadziliby budżet w celu utrzymania MFW z dala od Ukrainy aby w ten sposób zapobiec inicjatywom antykorupcyjnym”

Napięcia polityczne i możliwość wstrzymania pomocy z MFW oraz brak refom doprowadziły już do tego, że stopa zwrotu z obligacji państwowych denominowanych w dolarach o zapadalności w roku 2019 osiągnęła już poziom oprocentowania w wysokości 10,112%, zaś referencyjna stopa procentowa utrzymuje się na poziomie 22%.

Natomiast według opinii przedstawionej ostatnio przez Bank of America „oczekuje się, że parlament przyjmie budżet i program MFW będzie wdrażany w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, kiedy to nie nastąpią też zmiany w rządzie”.

Z tym, że mogą to być płoche nadzieje, bo nawet była premier Julia Tymoszenko, po wielomiesięcznym milczeniu poddała ostrej krytyce Arsenija Jaceniuka i jego rząd, domagając się nawet jego usunięcia i postawienia przed wymiarem sprawiedliwości.

„To oczywiste, że podziały wewnętrzne w koalicji rządowej są przeszkodą dla realizowania skutecznej polityki. Nieodwołanie z funkcji Jaceniuka istnieje duże prawdopodobieństwo, że walki wewnątrz  rządu na początku przyszłego roku będą się nasilać”- taka jest opinia analityka Grupy Euroazjatyckiej Alexa Brideau.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-12-22/this-time-it-s-not-putin-ukraine-flirts-with-political-suicide

Jak więc widać z przedstawionej powyżej sytuacji czarne chmury wiszące ciągle nad Ukrainą, nie tylko, że nie chcą się rozwiać, ale następuje ich zagęszczenie grożąc rozpętaniem się potężnej burzy.

Proszę pamiętać, że siły uruchomione w celu obalenia poprzedniego prezydenta, które reprezentują element skrajnie nacjonalistyczny i antyrosyjski, a nawet antyunijny, nie śpią i ich dzisiejsze milczenie może być ciszą przed wspomnianą wyżej burzą.

Chodzi o to, że ambicje tego środowiska wybiegają znacznie wyżej niż to co osiągnęły od tej pory, a więc sytuacja społeczno-polityczna i pogłębiający się gwałtownie kryzys społeczny na Ukrainie działa na ich korzyść.

Tylko co powiedzą ci, którzy doprowadzili Ukrainę do tego stanu rzeczy, gdy władzę w wyniku kolejnej rewolty przejmą skrajni nacjonaliści?

Czy wtedy tak jak na przykład w Libii ogień będą gasić benzyną?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

 

Pomimo ogłoszonej przez ukraińskie władze deklaracji o powstrzymaniu się w okresie świątecznym od ostrzału, już wczoraj wieczorem słychać było bardzo głośno w okolicy Gorłówki jak ta deklaracja jest przestrzegana.

Według informacji przekazanej przez mieszkańców Zajcewa, od godziny 18:15 ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał z kierunku miejscowości Żowanka na obrzeża Zajcewa. Ostrzał prowadzony był przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów, ręcznych wyrzutni granatów i broni maszynowej. Natomiast w tym samym czasie ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy, opancerzonych wozów bojowych i ręcznej broni maszynowej ostrzelali obrzeża miejscowości Szirokoj Bałki.

Podobnie było w rejonie Doniecka, gdzie w nocy ukraińscy żołnierze z miejscowości Opytnoje ostrzeliwali przy użyciu moździerzy obrzeża miejscowości Spartakus.

Poza tym było spokojnie.

***

„Blok Opozycyjny” odwoła się od wyroku ukraińskiego sądu zakazującego rozpowszechniania rosyjskich filmów na terenie Ukrainy. Ten kuriozalny wyrok pokazuje w jakim stanie ducha znajdują się obecnie liderzy rządzącej w Kijowie junty.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Impreza świąteczna zorganizowana przez władze Dokuczajewska dla dzieci.

Śnieżnańska Szwalnia „Snieżynka”- produkcja zimowych mundurów idzie pełną parą.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam Życząc Wszystkim Radosnych, Spokojnych i Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

Advertisements

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2015r.- 308 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT, uczepili się Bombamy. Tom Fitton prezes „Judicial Watch” amerykańskiej fundacji zajmującej się „zapewnieniem, że urzędnicy w USA nie będą nadużywać swoich uprawnień powierzonych im przez Amerykanów” wytknął prezydentowi Obamie że jego ‚wakacyjne podróże” kosztowały budżet ponad 70 milionów dolarów i że on oraz jego rodzina traktują „Air Force One” jak „luksusową taksówkę”…
  http://news.nationalpost.com/news/the-obamas-are-treating-air-force-one-like-an-uber-ride-first-familys-travel-tab-tops-70-million

  Liked by 6 people

 2. Prokuratura Generalna Ukrainy przesłuchała Oleha Tiahnyboka, lidera banderowskiej partii „Swoboda” w sprawie wydarzeń na kijowskim Majdanie w lutym 21014 roku. Jak po przesłuchaniu poinformował sam Tiahnybok prokuratorzy byli szczególnie zainteresowani sprawa ostrzelania demonstrantów i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa w dniach 18-20 lutego 21014 roku, stwierdził także że prokuratura zainteresowana jest także przesłuchaniem pozostałych dwóch pozostałych „liderów kijowskiego Majdanu”, czyli obecnego premiera Jaceniuka i burmistrza Kijowa Kliczkę;
  http://112.ua/glavnye-novosti/tyagnibok-posle-vizita-v-gpu-zayavil-o-veroyatnosti-doprosa-po-delam-maydana-klichko-i-yacenyuka-281014.html

  Liked by 6 people

 3. W związku z wizyta Poroszenki w Izraelu, wypowiedział się Ołech Laszko, oskarżył on prezydenta Ukrainy o tym, że upokorzył Ukraińców, przepraszając za to że część z nich brała czynny udział w mordowaniu Żydów. Jednocześnie wytknął Izraelowi że do tej pory nie uznał tzw. Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30-tych za ludobójstwo;
  http://112.ua/politika/lyashko-obvinil-poroshenko-v-unizhenii-ukraincev-iz-za-holokosta-281046.html

  Liked by 5 people

  • Poroszenko Zydów przeprosił, a Polaków? Zydzi przez Ukraińców byli mordowali w ramach niemieckich operacji, natomiast eksterminacja Polaków, to pomysł własny wojowników spod czerwono-czarnego sztandaru. Zydów przeproszono de facto za Niemców, a Polaków za siebie samych to nie łaska przeprosić?
   Vivat politycy III RP! Wasz geniusz (czy frajerstwo) jest niezmierzone!

   I akura w wigilię musiałem taki post popełnić.

   Wesołych świąt…

   Liked by 3 people

 4. DEGRENGOLADY ciąg dalszy. Ukraiński portal opublikował filmik na którym deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Artjem Witko (Partia Radykalna Ołeha Laszki), członek parlamentarnej grupy „Ukraina – Izrael” śpiewa pieśń „Adolf Hitler z nami, Adolf Hitler w każdym z nas” z członkami tzw. rosyjskiego korpusu, czyli ‚rosyjskimi ochotnikami” (neonazistami) walczącymi w składzie sił prokijowskich (m.in. tzw. Pułku „Azow’) …
  http://uainside.info/2015/12/24/nardep-vitko/

  Liked by 5 people

  • Pewnie zaraz Jaceniuk chlapnie że to Upadlina zakazała i Putina głodem wezmie.Bo jak wiadomo to gazu też z Rosji nie kupi 😉 „Na złość mamie odmrożę sobie uszy” – czy to czasem nie Ukraińskie przysłowie ? (tak jak wszystko na Planecie Ziemia ) 😉

   Liked by 5 people

   • Chyba wczoraj parlament Ukrainy przegłosował uchwałę w myśl której Ukraina odpowie sankcjami gospodarczymi poprzez zakaz wwozu na terytorium Ukrainy produktów z Rosji. Więc propaganda z Kijowa odpowie, że to nie jest sankcja Rosji tylko… samodzielna decyzja Ukrainy, ze do FR nie sprzedają wieprzowiny. A tak na poważnie sądzę ,że powodem jest afrykański pomór świń na Ukrainie.
    Zaraza dotknęła kilka obwodów (województw) Ukrainy i nadal się rozprzestrzenia.

    Liked by 5 people

    • To jest bardzo niepokojąca informacja. Biorąc pod uwagę że w 2012 roku oficjalnie 17% prostytutek miało HIV ( w co nie wierzyły same „córy koryntu” ) twierdząc że dane te są zaniżone ; to „córy koryta” 😉 mogą aktualnie być zarażone afrykańskim pomorem świń w co najmniej 35%. Gdzie trafią te tuszki skoro Białoruś również wprowadziła obostrzenia przy imporcie wieprzowiny ? Pytanie raczej retoryczne…Trzeba czytać dokładnie metki 😦

     Liked by 4 people

   • Kijów już straszy że poda skargę w World Trade Organization.
    Przypomina się anegdota…
    Bierze chochoł strzelbę i idzie do lasu. Żona się go pyta:
    – Gdzie idziesz?
    – Do lasuPo co ci ta strzelba?
    – Może jakiegoś Moskala ustrzelę.
    – A jak on ciebie zastrzeli?
    – A mnie za co?

    Liked by 2 people

 5. Hecy z „zajęciem” miejscowości pod Mariupolem m.in. Kominternowa, Zajczenki i Wodjanowa przez ‚separatystów” ciąg dalszy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził że nie jest w stanie potwierdzić słów szefa MSW Ukrainy Awakowa jakoby te miejscowści zostały zajęte przez”separatystów”..
  http://112.ua/ato/genshtab-ukazal-avakovu-chto-razvedka-nacpolicii-ne-mozhet-vladet-dannym-o-situacii-v-kominternovo-281070.html
  Ps. Podsumowując, dzień jak co dzień na Ukrainie…

  Liked by 6 people

 6. Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia ,pełnych radości i miłości w gronie najbliższych dla wszystkich państwa, a szczególnie dla naszego wysłannika na Donbas pana Dawida.
  Wszystkim mieszkańcom Donbasu życzę również spokojnych świąt i oby te następne były już w wolnej Noworosji.

  Liked by 7 people

 7. Tutaj wspomniany przez mnie dzisiaj kanał podaje informację którą kilka dni temu na forum przedstawił Mania.
  Rzad w Tajlandii ma dosyć niedotrzymywania przez ukraiński koncern obronny terminu dostarczania czołgów „opłot” i zamierza zerwać kontrakt. Wybór nowego czołgu ma nastąpić za kilka miesięcy. Faworytami są konstrukcje z Chin i Rosji.
  http://southfront.org/thailand-disappointed-with-ukraines-tanks/

  Liked by 6 people

 8. Ukraińskie służby śledcze przeprowadziły przeszukanie w mieszkaniu lidera partii UKROP Gienadija Korbana, ktory przebywa w „areszcie domowym” w swoim domu w Dniepropietrowsku. Podobno wyłamano drzwi i nakazano wszystkim przebywającym w pomieszczeniach by połozyli się twarzą do podłogi, a sam Korban został wywieziony w nieznanym kierunku…
  http://ria.ru/world/20151224/1348483512.html#ixzz3vHBsgLGO

  Liked by 5 people

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s