Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2015r.- 308 dzień od nowego rozejmu.


 

Amerykański sekretarz skarbu Jacob Lew przeprowadził wczoraj ostrą rozmowę telefoniczną z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Podczas tej gorącej rozmowy Jacob Lew domagał się od ukraińskiego rządu wypełnienia zobowiązań przyjętych wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz zwrócił uwagę, że w przypadku braku odpowiedniej reakcji Kijowa wobec jego zastrzeżeń, istnieje poważne ryzyko osłabienia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.

Amerykański sekretarz skarbu podkreślił, że przyjęcie przez Kijów zrównoważonego budżetu, a więc według warunków narzuconych przez MFW, który zapewnić ma stabilność gospodarczą Ukrainy, musi nastąpić jak najszybciej, jeśli Ukraina chce liczyć na dalsze wsparcie ze strony MFW i innych podmiotów międzynarodowych.

https://web.facebook.com/minfin.gov.ua/posts/928401320561929

Jak z tego widać; partner amerykański powoli zaczyna tracić cierpliwość, bo nie po to zaangażował na Ukrainie tak wielkie środki w celu obalenia poprzednich władz, aby obecna junta grała mu na nosie.

Dowodzić tego może również krytyczny artykuł jaki opublikowała na łamach amerykańskiego pisma „Bloomberg” Daryna Krasnolutska, autorka specjalizująca się w sprawach Ukrainy.

We wczorajszym numerze „Bloomberga” opublikowała ona tekst pod tytułem „This Time It’s Not Putin: Ukraine First With Political Suicide”, w którym dokonała analizy obecnej sytuacji na Ukrainie.

Na samym wstępie powyższego tekstu autorka zadaje pytanie:

„Kto potrzebuje Władymira Putina, by cofnąć Ukrainę z jej post-rewolucyjnej drogi?”

Dalej pisze, że zaangażowanie się rosyjskiego prezydenta w wojnę syryjską pomogło uspokoić konflikt na wschodniej Ukrainie, co w związku z tym otworzyło drogę rządowi w Kijowie do przeprowadzenia reform i wyprowadzenia kraju z recesji. Zamiast tego administracja kijowska pogrążyła się w wewnętrznych konfliktach i kłótniach, czego znamiennym przykładem są rękoczyny do jakich dochodzi pomiędzy jej przedstawicielami i w ukraińskim parlamencie.

Może to wykoleić program pomocowy MFW w wysokości 17,5 mld dolarów obiecanych Ukrainie.

Jak ocenił przytoczony w tekście dyrektor amerykańskiej fundacji Marshall Fund w Berlinie Joerg Forbrig: „sądząc po ostatnich wydarzeniach, Ukraina jest coraz bliżej samobójstwa politycznego”.

Polega to na tym, że ukraiński prezydent Petro Poroszenko i premier Arsenij Jaceniuk mając wsparcie w Europie i USA znajdują się pod ich silną presją wobec niewywiązywania się przez Kijów z wcześniejszych obietnic zwalczenia korupcji i z ograniczenia władzy oligarchów.

Jednocześnie podziały wewnętrzne w strukturach administracji rządowej doprowadziły do tego, że opóźniono już wypłaty z obiecanej na ten rok międzynarodowej pomocy w wysokości 5 mld dolarów.

MFW ogłosił w zeszły piątek, że parlament musi przyjąć budżet, w którym deficyt nie może przekroczyć 3,7% PKB, gdyż w przeciwnym przypadku pomoc dla Ukrainy zostanie wstrzymana.

Skomentował tą sytuację menadżer działu finansowego Aberdeen Asset Management Plc z Londynu, który powiedział, że:

„Kluczowe jest to, że niektórzy z polityków starego rozdania chętnie wysadziliby budżet w celu utrzymania MFW z dala od Ukrainy aby w ten sposób zapobiec inicjatywom antykorupcyjnym”

Napięcia polityczne i możliwość wstrzymania pomocy z MFW oraz brak refom doprowadziły już do tego, że stopa zwrotu z obligacji państwowych denominowanych w dolarach o zapadalności w roku 2019 osiągnęła już poziom oprocentowania w wysokości 10,112%, zaś referencyjna stopa procentowa utrzymuje się na poziomie 22%.

Natomiast według opinii przedstawionej ostatnio przez Bank of America „oczekuje się, że parlament przyjmie budżet i program MFW będzie wdrażany w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, kiedy to nie nastąpią też zmiany w rządzie”.

Z tym, że mogą to być płoche nadzieje, bo nawet była premier Julia Tymoszenko, po wielomiesięcznym milczeniu poddała ostrej krytyce Arsenija Jaceniuka i jego rząd, domagając się nawet jego usunięcia i postawienia przed wymiarem sprawiedliwości.

„To oczywiste, że podziały wewnętrzne w koalicji rządowej są przeszkodą dla realizowania skutecznej polityki. Nieodwołanie z funkcji Jaceniuka istnieje duże prawdopodobieństwo, że walki wewnątrz  rządu na początku przyszłego roku będą się nasilać”- taka jest opinia analityka Grupy Euroazjatyckiej Alexa Brideau.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-12-22/this-time-it-s-not-putin-ukraine-flirts-with-political-suicide

Jak więc widać z przedstawionej powyżej sytuacji czarne chmury wiszące ciągle nad Ukrainą, nie tylko, że nie chcą się rozwiać, ale następuje ich zagęszczenie grożąc rozpętaniem się potężnej burzy.

Proszę pamiętać, że siły uruchomione w celu obalenia poprzedniego prezydenta, które reprezentują element skrajnie nacjonalistyczny i antyrosyjski, a nawet antyunijny, nie śpią i ich dzisiejsze milczenie może być ciszą przed wspomnianą wyżej burzą.

Chodzi o to, że ambicje tego środowiska wybiegają znacznie wyżej niż to co osiągnęły od tej pory, a więc sytuacja społeczno-polityczna i pogłębiający się gwałtownie kryzys społeczny na Ukrainie działa na ich korzyść.

Tylko co powiedzą ci, którzy doprowadzili Ukrainę do tego stanu rzeczy, gdy władzę w wyniku kolejnej rewolty przejmą skrajni nacjonaliści?

Czy wtedy tak jak na przykład w Libii ogień będą gasić benzyną?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

 

Pomimo ogłoszonej przez ukraińskie władze deklaracji o powstrzymaniu się w okresie świątecznym od ostrzału, już wczoraj wieczorem słychać było bardzo głośno w okolicy Gorłówki jak ta deklaracja jest przestrzegana.

Według informacji przekazanej przez mieszkańców Zajcewa, od godziny 18:15 ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał z kierunku miejscowości Żowanka na obrzeża Zajcewa. Ostrzał prowadzony był przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów, ręcznych wyrzutni granatów i broni maszynowej. Natomiast w tym samym czasie ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy, opancerzonych wozów bojowych i ręcznej broni maszynowej ostrzelali obrzeża miejscowości Szirokoj Bałki.

Podobnie było w rejonie Doniecka, gdzie w nocy ukraińscy żołnierze z miejscowości Opytnoje ostrzeliwali przy użyciu moździerzy obrzeża miejscowości Spartakus.

Poza tym było spokojnie.

***

„Blok Opozycyjny” odwoła się od wyroku ukraińskiego sądu zakazującego rozpowszechniania rosyjskich filmów na terenie Ukrainy. Ten kuriozalny wyrok pokazuje w jakim stanie ducha znajdują się obecnie liderzy rządzącej w Kijowie junty.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Impreza świąteczna zorganizowana przez władze Dokuczajewska dla dzieci.

Śnieżnańska Szwalnia „Snieżynka”- produkcja zimowych mundurów idzie pełną parą.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam Życząc Wszystkim Radosnych, Spokojnych i Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

Reklamy

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2015r.- 308 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT, uczepili się Bombamy. Tom Fitton prezes „Judicial Watch” amerykańskiej fundacji zajmującej się „zapewnieniem, że urzędnicy w USA nie będą nadużywać swoich uprawnień powierzonych im przez Amerykanów” wytknął prezydentowi Obamie że jego ‚wakacyjne podróże” kosztowały budżet ponad 70 milionów dolarów i że on oraz jego rodzina traktują „Air Force One” jak „luksusową taksówkę”…
  http://news.nationalpost.com/news/the-obamas-are-treating-air-force-one-like-an-uber-ride-first-familys-travel-tab-tops-70-million

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Prokuratura Generalna Ukrainy przesłuchała Oleha Tiahnyboka, lidera banderowskiej partii „Swoboda” w sprawie wydarzeń na kijowskim Majdanie w lutym 21014 roku. Jak po przesłuchaniu poinformował sam Tiahnybok prokuratorzy byli szczególnie zainteresowani sprawa ostrzelania demonstrantów i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa w dniach 18-20 lutego 21014 roku, stwierdził także że prokuratura zainteresowana jest także przesłuchaniem pozostałych dwóch pozostałych „liderów kijowskiego Majdanu”, czyli obecnego premiera Jaceniuka i burmistrza Kijowa Kliczkę;
  http://112.ua/glavnye-novosti/tyagnibok-posle-vizita-v-gpu-zayavil-o-veroyatnosti-doprosa-po-delam-maydana-klichko-i-yacenyuka-281014.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. W związku z wizyta Poroszenki w Izraelu, wypowiedział się Ołech Laszko, oskarżył on prezydenta Ukrainy o tym, że upokorzył Ukraińców, przepraszając za to że część z nich brała czynny udział w mordowaniu Żydów. Jednocześnie wytknął Izraelowi że do tej pory nie uznał tzw. Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30-tych za ludobójstwo;
  http://112.ua/politika/lyashko-obvinil-poroshenko-v-unizhenii-ukraincev-iz-za-holokosta-281046.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Poroszenko Zydów przeprosił, a Polaków? Zydzi przez Ukraińców byli mordowali w ramach niemieckich operacji, natomiast eksterminacja Polaków, to pomysł własny wojowników spod czerwono-czarnego sztandaru. Zydów przeproszono de facto za Niemców, a Polaków za siebie samych to nie łaska przeprosić?
   Vivat politycy III RP! Wasz geniusz (czy frajerstwo) jest niezmierzone!

   I akura w wigilię musiałem taki post popełnić.

   Wesołych świąt…

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Zdrowych i Wesołych Świat całej ekipie i wszystkim czytelnikom życzy Jan. Oby Święta upłynęły państwu w atmosferze miłości i ciepła. Życzę również żeby przyszły rok był lepszy niż Anno Domini 2015.

  Polubione przez 10 ludzi

 5. DEGRENGOLADY ciąg dalszy. Ukraiński portal opublikował filmik na którym deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Artjem Witko (Partia Radykalna Ołeha Laszki), członek parlamentarnej grupy „Ukraina – Izrael” śpiewa pieśń „Adolf Hitler z nami, Adolf Hitler w każdym z nas” z członkami tzw. rosyjskiego korpusu, czyli ‚rosyjskimi ochotnikami” (neonazistami) walczącymi w składzie sił prokijowskich (m.in. tzw. Pułku „Azow’) …
  http://uainside.info/2015/12/24/nardep-vitko/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Pewnie zaraz Jaceniuk chlapnie że to Upadlina zakazała i Putina głodem wezmie.Bo jak wiadomo to gazu też z Rosji nie kupi 😉 „Na złość mamie odmrożę sobie uszy” – czy to czasem nie Ukraińskie przysłowie ? (tak jak wszystko na Planecie Ziemia ) 😉

   Polubione przez 5 ludzi

   • Chyba wczoraj parlament Ukrainy przegłosował uchwałę w myśl której Ukraina odpowie sankcjami gospodarczymi poprzez zakaz wwozu na terytorium Ukrainy produktów z Rosji. Więc propaganda z Kijowa odpowie, że to nie jest sankcja Rosji tylko… samodzielna decyzja Ukrainy, ze do FR nie sprzedają wieprzowiny. A tak na poważnie sądzę ,że powodem jest afrykański pomór świń na Ukrainie.
    Zaraza dotknęła kilka obwodów (województw) Ukrainy i nadal się rozprzestrzenia.

    Polubione przez 5 ludzi

    • To jest bardzo niepokojąca informacja. Biorąc pod uwagę że w 2012 roku oficjalnie 17% prostytutek miało HIV ( w co nie wierzyły same „córy koryntu” ) twierdząc że dane te są zaniżone ; to „córy koryta” 😉 mogą aktualnie być zarażone afrykańskim pomorem świń w co najmniej 35%. Gdzie trafią te tuszki skoro Białoruś również wprowadziła obostrzenia przy imporcie wieprzowiny ? Pytanie raczej retoryczne…Trzeba czytać dokładnie metki 😦

     Polubione przez 4 ludzi

   • Kijów już straszy że poda skargę w World Trade Organization.
    Przypomina się anegdota…
    Bierze chochoł strzelbę i idzie do lasu. Żona się go pyta:
    – Gdzie idziesz?
    – Do lasuPo co ci ta strzelba?
    – Może jakiegoś Moskala ustrzelę.
    – A jak on ciebie zastrzeli?
    – A mnie za co?

    Polubione przez 2 ludzi

 6. Hecy z „zajęciem” miejscowości pod Mariupolem m.in. Kominternowa, Zajczenki i Wodjanowa przez ‚separatystów” ciąg dalszy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził że nie jest w stanie potwierdzić słów szefa MSW Ukrainy Awakowa jakoby te miejscowści zostały zajęte przez”separatystów”..
  http://112.ua/ato/genshtab-ukazal-avakovu-chto-razvedka-nacpolicii-ne-mozhet-vladet-dannym-o-situacii-v-kominternovo-281070.html
  Ps. Podsumowując, dzień jak co dzień na Ukrainie…

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia ,pełnych radości i miłości w gronie najbliższych dla wszystkich państwa, a szczególnie dla naszego wysłannika na Donbas pana Dawida.
  Wszystkim mieszkańcom Donbasu życzę również spokojnych świąt i oby te następne były już w wolnej Noworosji.

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Tutaj wspomniany przez mnie dzisiaj kanał podaje informację którą kilka dni temu na forum przedstawił Mania.
  Rzad w Tajlandii ma dosyć niedotrzymywania przez ukraiński koncern obronny terminu dostarczania czołgów „opłot” i zamierza zerwać kontrakt. Wybór nowego czołgu ma nastąpić za kilka miesięcy. Faworytami są konstrukcje z Chin i Rosji.
  http://southfront.org/thailand-disappointed-with-ukraines-tanks/

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Ukraińskie służby śledcze przeprowadziły przeszukanie w mieszkaniu lidera partii UKROP Gienadija Korbana, ktory przebywa w „areszcie domowym” w swoim domu w Dniepropietrowsku. Podobno wyłamano drzwi i nakazano wszystkim przebywającym w pomieszczeniach by połozyli się twarzą do podłogi, a sam Korban został wywieziony w nieznanym kierunku…
  http://ria.ru/world/20151224/1348483512.html#ixzz3vHBsgLGO

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.