Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2015r.- 309 dzień od nowego rozejmu.


 

Deputowani Wierchownej Rady zdecydowaną większością głosów przegłosowali dziś rano projekt przyszłorocznego budżetu Ukrainy.

Za przyjęciem budżetu na przyszły rok głosowało 263 deputowanych, a 226 było przeciw.

Projekt budżetu musi jeszcze podpisać prezydent Petro Poroszenko, ale jest to w tych okolicznościach tylko formalność.

W przegłosowanym przez parlament budżecie deficyt ma nie przekroczyć 3,7% PKB, a więc tak jak tego domagał się Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW):

„Przyjęcie budżetu, który ma na celu redukcję deficytu budżetu państwa do 3,7% PKB jest podstawowym warunkiem realizacji programu MFW”– zapowiedział wcześniej wiceszef MFW David Lipton.

MFW domaga się również reformy systemu podatkowego i taki projekt zmian również podczas tej samej tury głosowań został przyjęty przez ukraiński parlament.

Zmiany jakie wprowadzono pod dyktando MFW polegać mają na obniżeniu podatku od pracodawców, ujednoliceniu stawki podatku od dochodów osobistych i podwyższeniu akcyzy na wyroby tytoniowe, paliwa i alkohol.

Tak więc niedługo ceny tych produktów będą podobne jak w Polsce, oczywiście przy znacznych różnicach dochodów osobistych ludności Polski i Ukrainy.

Jeśli chodzi o sam budżet, to przewidziano w nim 17% wzrost wpływów w porównaniu z 2015 rokiem, tj. do poziomu 598,2 mld hrywien. Wydatki zaś zwiększą się o 16% i wyniosą 674 mld hrywien.

Graniczny deficyt budżetu państwa oszacowano na poziomie poniżej 83,7 mld hrywien, zaś poziom długu publicznego ma nie przekroczyć 1,5 bln hrywien, czyli 96% PKB.

Ustawa budżetowa przewiduje również trzyetapowe podwyższenie w przyszłym roku kwoty minimum socjalnego: od 1 stycznia do 1330 hrywien (około 70 euro), od 1 maja 1399 hrywny i 1 grudnia 1496 hrywny. Przyjmując wskaźnik inflacji w przyszłym roku na poziomie co najmniej 30% (ustawa budżetowa przyjęła jej założony poziom w wysokości 12%) spowoduje to dalszy spadek realnych dochodów osobistych, przy jednoczesnym wzroście cen w związku z podniesieniem podatków na paliwa i opłat za media oraz za czynsze.

Jednocześnie w budżecie przyjęto znaczną redukcję wydatków na różne programy społeczne, w tym na służbę zdrowia i ochronę zdrowia, szkolnictwo i pomoc społeczną.

Tak więc, idąc w kierunku spełnienia oczekiwań MFW, ukraiński rząd po raz kolejny zmusza społeczeństwo do zaciskania pasa.

Tylko czy tym razem kuracja nie zakończy się buntem pacjentów?

Jeśli zaś chodzi o deklarowaną przez ukraińskie władze walkę z korupcją i bezprawie, to jak na razie w tym temacie panuje martwa cisza, a jest to również podstawowy warunek przyznania w następnym roku pomocy finansowej przez Zachód.

Zaś o poziomie korupcji mogą świadczyć słowa gubernatora Odessy Michaiła Saakaszwilego, który podczas forum antykorupcyjnego jaki miał miejsce w Kijowie powiedział, że:

„Przez cały ten czas nie spotkałem na Ukrainie ani jednej osoby, która powiedziałaby, że od czasów Janukowycza korupcja w kraju się zmniejszyła. Ponadto codziennie słyszę, że obecnie taryfa wzrosła. Nie spotkałem żadnego przedstawiciela małego i średniego biznesu, który nie powtarzałby, że tak źle jak teraz nie było nigdy, ani za rządów Kuczmy, ani pomarańczowych ani Janukowycza”

Pod tym linkiem można zapoznać się z przegłosowanym projektem ustawy budżetowej na rok 2016

http://www.minfin.gov.ua:8080/uploads/redactor/files/565c9e6b799bc.pdf

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, pomimo ogłoszonego przez ukraińskie władze bezwzględnego zawieszenia broni na okres świąt i Nowego Roku, nadal ukraińscy żołnierze prowadzą ostrzał stanowisk obronnych sił powstańczych i terenów cywilnych.

I tak już wczoraj przed południem, około godziny 11:00, ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Piaski i szybów wentylacyjnych kopalni „Butowskaja” prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej, terenu donieckiego lotniska i północno-zachodnich obrzeży Spartakusa.

Później, w nocy około godziny 24:00, strona ukraińska prowadziła łącznie przez półtorej godziny ostrzał przy użyciu moździerzy, granatników i ręcznej broni maszynowej, linii obronnych sił powstańczych w rejonie donieckiego lotniska, miejscowości Spartakus i Zajcewa w kierunku na północ od Gorłówki.

Kolejny ostrzał rozpoczął się dziś rano w godzinach od 07:00 do 08:00 czasu lokalnego, podczas którego przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej, ostrzelane zostały: osiedle Trudowskije, zachodnie obrzeża dzielnicy Piotrowskiej oraz ponownie przedmieścia Spartakusa. Ostrzał prowadzony był z kierunku miejscowości; Marinka i Opytnoje.

Choinka w Doniecku.

***

Według informacji przekazanych wczoraj przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia ŁRL; wojna i blokada gospodarcza zbuntowanej części Donbasu wprowadzona jednostronnie przez kijowskie władze spowodowały wzrost zachorowań na gruźlicę, w tym na jej odmianę lekoodporną.

Na koniec kilka zdjęć:

Występ artystyczny zorganizowany dla dzieci z donieckiej dzielnicy Woroszyłowa.

Donieck, Narodowe Muzeum Sztuki- wystawa poświęcona świętom.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2015r.- 309 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ruch bezwizowy dla Ukrainy zostanie zablokowany?
  Państwa członkowskie UE mogą zablokować ruch bezwizowy, jeśli Ukraina nie wypełni swoich zobowiązań.
  Taką wiadomość przekazał korespondent serwisu eurointegration.com, powołując się na oświadczenie wiceministra spraw zagranicznych Ołeny Zerkal wygłoszone podczas konferencji prasowej w Kijowie.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3792-ue-moze-zablokowac-ruch-bezwizowy-jesli-ukraina-nie-wywiaze-sie-ze-swoich-obietnic.html
  Ukraińcy coraz częściej zatrudniani są w Polsce przez firmy prywatne. Nadal jednak większość z nich pracuje „na czarno”. Spośród setek tysięcy pracujących w Polsce Rusinów tylko 4 tysiące pracuje w biurach reszta wykonuje najprostsze prace.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/3797-firmy-w-polsce-coraz-chetniej-zatrudniaja-ukraincow-ale-nielegalne.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Komentarz pod podanym przez Pana tekstem super 🙂 :
   zzziutek60 6 dni temu
   Czegoś tu nie rozumiem :/
   Czas temu jakiś „redachtorzy” z Wybiórczej opowiadali że jak tylko na UPAinie zaświeci słońce sponsorowanej przez USA „demokracji” 😉 to będą cud, miód i orzeszki 😀
   Skoro jest tak zayebiście, to czego te dziewczyny szukają w Polsce???
   Potrafi pani „redaktor” odpowiedzieć na takie proste pytanie?
   Czy może czeka pani na wytyczne? 😀

   Polubione przez 1 osoba

 2. O konsorcjum obronnym Ukrainy Ukroboronprom słów kilka. W ciągu roku koncern zwiększył produkcje i zatrudnienie w zakładach. Obecnie w firmie pracuje już ponad …80 000 osób.
  Firma nadal zajmuje się głównie naprawianiem i modernizacja sprzętu składowanego w magazynach wojskowych, ale w ostatnim czasie zwiększyła wysiłki, aby móc samemu produkować pojazdy wojskowe np Dozor-B.
  Kłopoty firmy to spadający kurs hrywny (w lokalnej walucie płaci główny odbiorca -UA) i zastoje w zagranicznych kontraktach. Coraz częściej słychać ,że zagraniczni odbiorcy mają zamiar zerwać umowy z ukraińskim dostawcą.
  Koszt modernizacji pojazdów na wyposażeniu UA będzie z czasem rósł wynika to głównie ze spadku wartości hrywny. Podzespoły sprowadzane z zagranicy nie tanieją i trzeba za nie płacić twarda waluta ,dlatego koszty modernizacji będą rosły i tak z doniesień prasowych wynika, że koszt 1 BTR-3 to koszt około 1 mln $, 1 BTR-4 to 1,5 mln $. Udoskonalenie czołgu t-64 do formatu T64BW to koszt około 600 tysięcy.
  Przy obecnym kursie hrywny 23-24 hrywny za 1$ modernizacja lub zakup nowego sprzętu staje się dla UA prawdziwym wyzwaniem.
  http://ukroboronprom.com.ua/newsview/1/899

  Polubione przez 5 ludzi

  • „…Obecnie w firmie pracuje już ponad …80 000 osób.”
   Będę złośliwy,
   ile z tych zatrudnionych pracuje bezpośrednio w produkcji?
   Na przełomie lat 80tych i 90tych XX wieku, czyli w okresie „transformacji” pracowałem w zbrojeniówce. Produkcja padała, pracowników z produkcji zwalniano, a liczba zatrudnionych pozostawała na tym samym poziomie.

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Ostrzał Kominternovo, bój w Marince, ostrzał Piask, terenu lotniska, bój w Spartaku, ostrzał Krasnyj Partizan, bój na pn. Stawki, bój w ok. Zajceve, ostrzał Holimoskij – MM.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam i mówiąc „dzień dobry” i „dobranoc” oraz dziękując wszystkim za „całokształt” dorzucam:

  Najemnicy których na u’Krainie „niet”!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_24783%2Fall
  .http://cs633624.vk.me/v633624136/6cf3/0hu8vjqzstc.jpg
  .http://cs633624.vk.me/v633624136/6cfa/4g0OPZ4oo4I.jpg
  .http://cs633624.vk.me/v633624136/6d01/fpm31NT5uP8.jpg
  .http://cs633624.vk.me/v633624136/6d08/Fltw6C5ERrg.jpg

  Pod Mariupol przybyło ok 200 tureckich najemników
  .http://cs7064.vk.me/c540108/v540108685/d5e7/Kj7YdhVDNEg.jpg

  „Rodzina” – film 30 minut
  .https://youtu.be/b0EDyzJpOS0

  O pomocy humanitarnej
  Очередная партия гуманитарного груза прибыла на Донбасс. Среди доставленной помощи есть и две партии, собранные в Нижнем Тагиле детьми из школ №81 и №9.
  .http://www.youtube.com/watch?v=iyZtRwI2hww

  Dziś dzień urodzin lidera grupy Alisa
  trochę klipów w linku
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_24777%2Fall

  Mem bez kropki

  Próba rozszyfrowania kalendarza na kolejny rok jaki linkowałem – polecam!
  http://best.kp.ru/msk/world-2016/
  .http://i1.best.kp.cdnvideo.ru/msk/world-2016/images/82d81d51-f081-442e-a036-c687b1c83330__2.jpg

  Nie wiem czy było o tym, że kijowianie w spisy jeńców do wymiany wliczają tych co zgineli
  http://antifashist.com/item/kiev-vklyuchaet-pogibshih-silovikov-vsu-v-spiski-obmena-plennymi.html
  Киев включает погибших силовиков ВСУ в списки обмена пленными

  Film o tworzeniu armii Donbasu
  .https://vimeo.com/149953874


  „Rok małpy”

  Уже никто не верит в мирный план…
  Лишь в сердце раненом сидит надежда,
  Что сохранит Господь жизни дончан
  И детям беззаботное вернётся детство…

  DObranoc…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.