Wojna domowa na Ukrainie 27.12.2015r.- 311 dzień od nowego rozejmu.


 

 

 

Ukraiński prezydent podpisał ustawę „O środkach stymulujących zagraniczną działalność gospodarczą”.

„Ustawa znosi dodatkową opłatę importową, która została wprowadzona na Ukrainie tymczasowo, na okres 12 miesięcy. Realizacja tej ustawy pozwoli spełnić warunki umowy w zakresie polityki gospodarczej i finansowej zawartej przez Ukrainę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i protokołu ustaleń pomiędzy Ukrainą jako kredytodawcą i Unią Europejskiejską jako pożyczkodawcy podpisanego w dniu 22 maja 2015 roku”.

Powyższa ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Tak więc po roku ochrony swojego rynku przed napływem konkurencyjnych towarów z Zachodu, Ukraina otwiera się na ich import na warunkach narzuconych przez MFW i UE.

Spowoduje to zalew towarów ze strefy krajów UE i tym samym drenaż bardzo skromnych rezerw walutowych Ukrainy. Sytuacja jest tym bardziej niekorzystna, bo upadający przemysł ukraiński nie będzie stanowił istotnej konkurencji dla napływających z Zachodu, często dotowanych produktów, co pogłębi jeszcze bardziej problemy ukraińskich przedsiębiorstw.

Oczywiście część napływających towarów będzie kredytowanych, ale jak wiadomo kredyty te trzeba będzie wcześniej czy później spłacić.

Niestety okazuje się po raz kolejny, że polityka UE wobec krajów, na które rozszerza ona swą strefę wpływów jest bardzo konsekwentnie prowadzona i ma na celu jedynie zabezpieczenie własnych interesów.

Tak jak wspomniałem we wstępie do wczorajszej relacji z wojny domowej na Ukrainie, praktycznie rzecz biorąc w długim odcinku czasu przepływ towarów pomiędzy UE a Ukrainą, będzie drogą jednokierunkową, bo liczne ograniczenia formalno-prawne spowodują brak możliwości eksportu ukraińskich produktów  na Zachód. W ten sposób pogłębiać się będzie deficyt w wymianie handlowej drenując ukraiński system finansowy z jego skromnych nadwyżek. Praktycznie więc rzecz biorąc cała pomoc finansowa jaką uzyska Ukraina trafi z powrotem do kieszeni tych, którzy ją będą udzielać.

Czy Ukraina przetrwa takie narzucone jej warunki okaże się niedługo.

Na pewno zaś, podobnie jak to było w innych krajach, będzie zmuszona wyzbyć się za bezcen swoich najbardziej wartościowych aktywów.

Takie są koszty przynależności do wolnego świata o czym oczywiście wcześniej nie poinformowano ukraińskiego społeczeństwa mamiąc je jedynie enigmatycznym dobrobytem, do którego droga jest jeszcze bardzo daleka, zaś sam efekt może przynieść skutki zgoła odwrotne, czego przykładem może być Polska.

Otóż jak zwrócił uwagę były minister finansów Grzegorz Kołodko:

„Co do polskiej gospodarki nie był to zły rok. Wyraźny wzrost gospodarczy około 3,5%, wzrósł PKB, nie ma inflacji, ceny są stabilne, a nawet nieco się obniżyły. Zmniejszyła się skala nierównowagi finansowej (…) Obniżyło się bezrobocie. Co ciekawe, nie przekłada się na poprawę nastrojów społecznych. Z badań socjologicznych wynika- co zaskakujące, że ludzie są mniej zadowoleni z życia. Zatem inne czynniki poza poziomem dochodów, zaopatrzeniem rynku decydują o tym, jak sytuacja jest przez ludność oceniana”

I tu jest pies pogrzebany, bo ten dobrobyt jest osiągany wielkim wysiłkiem i okupiony niewyobrażalnymi wyrzeczeniami, co dodatkowo przekłada na strach przed niepewną przyszłości, bo nic nie jest pewne, a wszystko opłacane dzięki kredytom, które trzeba będzie spłacać. To jest ta właśnie szczypta dziegciu, która zatruwa beczkę miodu. Do tego dochodzi jeszcze brak szans na rozwój młodzieży, która zmuszona została do emigracji zarobkowej na Zachód i oczywiście znaczny zasięg biedy, jaki dotyczy prawie 20% społeczeństwa. Tak więc, okazuje się, że te wszystkie pozytywne wskaźniki odnoszące się do rozwoju kraju, nie przekładają się na realny wzrost dobrobytu większości społeczeństwa, natomiast z jego owoców korzysta tylko ograniczona liczba ludzi, w tym kasta polityczna i wielka rzesza urzędników, żyjących na koszt tegoż społeczeństwa.

http://www.rbc.ua/rus/news/poroshenko-podpisal-zakon-otmene-dopolnitelnogo-1451163749.html

http://pl.sputniknews.com/opinie/20151226/1725070/czajko-kolodko-rosja-polska.html

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak było zapowiadane wczoraj, w rejon miejscowości Komiternowo leżącej na północ od Mariupola udały się trzy grupy techniczne celem sporządzenia raportu o ostatnich ostrzałach moździerzowych tego miast i jego południowo-zachodnich obrzeży. Jedną grupą stanowią przedstawiciele MON DRL, zaś dwie pozostałe obserwatorzy międzynarodowych misji OBWE i Centrum Koordynacji Przestrzegania Zawieszenia Broni. Dodam, że o ten ostrzał strona kijowska tradycyjnie oskarża już powstańców, dlatego też wydelegowane tam dwie międzynarodowe grupy śledcze poza opisem skutków tych ostrzałów ustalić miały kierunek, z którego wystrzelone zostały pociski moździerzowe kaliber 120 i 82 mm. Niestety, ale po wielogodzinnym oczekiwaniu w rejonie ostrzału na decyzję strony ukraińskiej o zapewnieniu bezpieczeństwa dla tych grup takie zapewnienie nie zostało złożone. Przyczyną takiej sytuacji było uniemożliwienie przeprowadzenia inspekcji na miejscu przez międzynarodowych obserwatorów i porządzenie protokołu:

Nadal ukraińskie wojsko naruszało wczoraj warunki zawieszenia broni.

I tak z kierunku miejscowości Marinka leżącej na zachodnich obrzeżach Doniecka, około godziny 22:00 ukraińscy żołnierze ostrzelali teren kopalni „Trudowskaja”. W wyniku tego ostrzału nie odnotowano  poważniejszych zniszczeń i nikt nie został ranny.

Poza tym walki trwały w rejonie donieckiego lotniska, gdzie ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Piaski ostrzeliwało jego teren. Przeprowadzony również ostał ostrzał z kierunku Opytnoje przedmieść miejscowości Spartakus oraz na obrzeżach Awdiejewki doszło do wymiany ognia.

Nadal napięta sytuacja utrzymuje się w okolicy Gorłówki, gdzie w rejonie Zajcewa prowadzono ostrzał przy użyciu czołgów, opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 82 mm, granatników ręcznych i broni maszynowej.

Tam też doszło do wymiany ognia w kierunku na miejscowości Majorsk, Kurganka i Głubokaja. Ostrzelane zostały również zachodnie obrzeża Gorłówki.

W późnych godzinach nocnych ponownie zostały ostrzelane okolice miejscowości Komiternowo.

***

Ukraiński minister MSW Arsen Awakow, w wywiadzie opublikowanym wczoraj w  gazecie „Przegląd Tygodnia” powiedział, że nie ma przesłanek do tego aby powstał nowy „Majdan”. Uważa on, że mimo bardzo dużej ilości broni jaką przerzucono nielegalnie ze strefy ATO, nie występują obecnie tak wielkie napięcia społeczne, które mogłyby doprowadzić jakiejś nieoczekiwanej rewolty. Według niego tylko 1 do 2% najbardziej radykalnej części społeczeństwa może co najwyżej posunąć się do zamieszek takich jakie miały miejsce w dniu 31 sierpnia br. pod Wierchowną Radą w Kijowie.

Wczoraj w Kijowie przy ulicy Donieckiej doszło do eksplozji ładunku wybuchowego, w wyniku czego zginął 42-letni mężczyzna. Zniszczona również została elewacja pobliskiego budynku mieszkalnego i samochód osobowy:

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka Poczta Główna- uroczyste zakończenie akcji wysyłania przez dzieci listów do Świętego Mikołaja („Письмо Деду Морозу”).

Donieck Republikański Szpital Urazowy dla żołnierzy zorganizowano noworoczny koncert pieśni wojskowych i patriotycznych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

78 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.12.2015r.- 311 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ale jaja. Lider Republiki Ługańskiej Płotnickij zwrócił się z orędziem do mieszkańców obwodu chersońskiego, którzy cierpią z powodu grabieży i bandytyzmu których dokonują kontrolowane przez Kijów „bataliony niszczycieli”. Porównał sytuacje w obwodzie chersońskim do tej jaka miała miejsce w Ługańsku i Doniecku na wiosne 2014 roku (tzw. ruska wiosna) i stwierdził że nie jest w stanie przesłać konwoju humanitarnego z pomocą ponieważ Republika Ługańska nie ma wspólnej granicy z obwodem chersońskim, ale z chęcia powita przedstawicieli mieszkańców obwodu i udzieli im każdego możliwego wsparcia;
  http://glava-lnr.su/content/obrashchenie-glavy-lnr-iv-plotnickogo-k-zhitelyam-hersonskoy-oblasti

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Witam z wieczora…
  Chyba wszystko przejrzałem – ale nie mam pewności czy było?

  Krasnoarmiejsk i Bandera
  http://politolog-k.livejournal.com/297695.html
  + film .https://youtu.be/UnBxaw-2Pro

  Interesująca analiza – dlaczego WWP zmienił przedstawiciela FR w „grupie kontaktowej”
  http://goodmaster.livejournal.com/19436.html

  mem bez kropki

  „Audioatak” na Krym 🙂
  .https://youtu.be/GutHdwM5PSQ

  mem z kropką o Lwowie
  .http://cs623725.vk.me/v623725762/4a136/rFBu1Vl9FRo.jpg

  Nie wiem czy to było?
  .https://youtu.be/JqgHlWAsq_0
  Донбасс Новый Год Обращение (#5) Александр Захарченко

  Mem z kropką „mein krach”
  .http://cs7001.vk.me/v7001814/17f7d/pr2bF_EvAmg.jpg

  OT na dobranoc… 🙂
  Podobno DOnald Trump nazwał Hilarie C. „słabeuszem” a może jakoś inaczej nalezy to przetłumaczyć i obwinił ja o spowodowanie śmierci setek tysięcy ludzi…
  https://russian.rt.com/article/139144
  http://vk.com/feed?w=wall-3108310_405418
  Ciekawie się robi w tych Stanach…
  http://vk.com/feed?w=wall-3108310_405418

  Mem odnośnie rosyjskich „liberastów”
  .http://cs629114.vk.me/v629114180/344b2/YzI8ux4Lae0.jpg

  Dobranoc!

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Pod fotografią przewodnią wczorajszej relacji z Ukrainy brak podpisu.
  Na samej fotografii jest napis:
  Dziękujemy za wszystko.
  Interesuje mnie jak zginęli ci bohaterowie?
  Czy wszyscy zginęli na polu walki?
  I dlaczego nikt na tym forum w dniu wczorajszym i dzisiejszym nie napisał nic o tych bohaterach.
  To ja piszę:
  Cześć ich pamięci!!!

  Polubione przez 1 osoba

  • Nie wiem co o Nich – o tych Bohaterach – napisać. Mnie uderza otwartość spojrzeń, ciepło i bliskość jaka emanuje z tego obrazu. To jest najwyższy hołd jaki można tym postaciom złożyć – bo tacy właśnie byli.
   Warto ten obrazek zachować w pamięci i warto go propagować.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Wszystkich tych ludzi łączy parę spraw.
   1. Byli znanymi i cenionymi dowódcami polowymi.
   2. Bardziej dbali o interesy zwykłych ludzi niż o interesy miejscowych oligarchów w związku z czym dochodziło do konfliktów i ostrych wypowiedzi z ich strony.
   3. Wszyscy działali na Ługanszczynie.
   4. Wszyscy zostali skrytobójczo zamordowani w zamachach.
   Kto zabił? Nie wiadomo.
   W kolejności od lewej (na obrazku wyżej) :
   – Aleksiej Mozgowoj (dowódca brygady Prizrak)
   – Paweł Driemow (dowódca pułku kozackiego imienia Płatowa ) zginął niedawno
   – Jewgienij Iszczenko (kozacki mer Pierwomajska)
   – Aleksander Biednow, ps. Batman (dowódca Grupy Szybkiego Reagowania GBR Batman )
   Cześć ich Pamięci!
   To dla wszystkich, którzy niezbyt dokładnie śledzą wydarzenia na Donbasie.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Cała prawda o międzynarodowym terroryzmie i jego źródłach pochodzenia, w tym o jego sponsorach /tajnych mocodawcach/ .

  Dziennikarz Gearoid O Colmain nie tylko ma odwagę , to przede wszystkim ma rację, a ma ją dla tego, że mówi prawdę.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.